het zoutst zijn en een deel van die gronden heeft gebrek aan koolzure kalk. Een voordeel is, dat ze een lichtere ondergrond hebben. Voorop stellende, dat de afwatering van de- zen grond dito geregeld moet zijn als bij den zand- en lichteren zavelgrond, merkte spr. op, dat men daar goed zal doen bet brakke water met zoet water meermalen te verver- schen. De verwachtingen inogen de eerste. ja- ren niet hoog gesteld worden. De vraag is, waimeer op deze gronden moet worden aan- gevangen met de bebouwing. Bij den Waard- en Groetpolder waren die gronden verkaveld in stukken van vijf bun der. Men had daar goeie greppels en bema- ling en de ervaring in dien polder geeft wel eenigen houvast, omdat die grond er vrijwel overeenkomt met den zwaren zavel- en klei- grond. De algemeene indruk is, dat men de ze waarschuwing moet geven, dat men niet te gauw met de bebouwing moet aanvangen, omdat men kans loopt, weinig te halen, en veel te moeten geven. Het eerste jaar na de verkaveling moet men geen enkel gewas zaaien, omdat de grond te vast, te nat en te zout en te struc- tuurloos is. Ook het tweede jaar moet men geen zomergewas zaaien. In het tweede jaar kan men in den Herfst beginmen met het zaaien van een wintergewas en in het derde jaar kan men daarnaast de zomergewassen zaaien. In het eerste jaar moet men trachten, den grond zoo goed mogelijk te ontwateren. A1 het water moet weg en men moet dus op alle wijzen de ontwatering bevorderen. Als men er kans toe ziet, moet men met het oog op de ontzilting een natten zomer zien te krij- gen. Dat is veel waard. Is de grond in het tweede jaar eenigszins opgedroogd, dan moet hij oppervlakkig worden losgemaakt, opdat het regenwater beter wordt opgenomen. Ook kan daardoor zuurstof toetreden in den grond en ten slotte wordt het onkruid daar door bestreden. Langzamerhand kan de grond voorzichtig worden bewerkt met den cultivator. Men moet alleen erg kijken naar het weer en ook in het tweede jaar moet die bewerking oppervlakkig plaats vinden. Aan het einde van het tweede jaar kunnen te win- tergewassen gezaaid worden, maar d^grond- bewerking daarvoor, ook noodzakelijk met het oog op de onkruidbestrijding, dient zoo oppervlakkig mogelijk te geschieden. Tm den Waard- en Groetpolder heeft men destijds met het spitten van den grond goede resultaten verkregen, maar spr. stelt zich voor, dat dit in onze Zuiderzeepolders te dutrr zal worden. Natte grond is gemakke- Hjk onderhevig aan structuurbederf en men kan dus niet in de eerste jaren den grond op een diepte ploegen als men die zou kunnen apttten (Wordt vervolgd. Provinciaal nieuws UIT BERGEN. Leilerkundigc lezing Daalder. In de vierdc lezing over letterkunde, gister- avond in het Oranjehotel gehouden, behan- delde de heer Daalder, in hoofdzaak Mr. Wil lem Bilderdijk De drie laatste lezingen, over Bilderdijk, Multatuli en Van Eeden, zoo ving spr. aan, zullen een ander karakter dragen dan de drie eerste. In de drie eerste stonden op den voor- grond strooming en richting en thans gaat het meer op de personen, zooals die hebben geleefd en gewerkt. Wij zijn langzamerhand gekomen uit de Middeleeuwen in den moder- nen tijd. In de vorige lezing sprak ik reeds over de Renaissance en probeerde ik de Mid deleeuwen scherp tc stellen tegenover dezen tijd. Spr. toonde dit nog nader aan. Na de Middeleeuwen is de moderne menseit geboren, die streeft naar de innerlijke ont- plooiing en het is dan ook geen wonder, dat in de volgende lezingen strooming en richting verdwijnt en de levende persoon m het mid- delpunt staat. Dc moderne schrijvers scheppen zelf de richting en besturen anderen. Zoo zijn Bil derdijk, Multatuli en van Eeden gcweest zoe- kers naar het Eeuwigaen verborgen waarhc- den. De waarheid vonu geen van hen drieen, maar wie vindt in een Wereld vol symbolen de juiste beteekenis? Zullen wij, die evenmin we- ten. hen kwalijk nemen, dat zij niet vonden? In hen zijn wel de vonken te vinden van het genie. Na een korten opbloei was het met onzc litteratuur in de 1 de eeuw cen doode tijd Spr. maakte een kortc wandeling door de 17e eeuwsche litteratuur en besprak daarnaast verschillende schrijvers uit de 18de eeuw, die zich kenmerkten door onbeduidendheid. E)ood was onze 18de en het begin van de 19de eeuw en in het maatschappelijkc en in het artistieke leven. Spr. dacht daarbij aan de familiere- geering en aan de wcelde in het Hollandsche huisgezin tegenover den eenvoud der 17de eeuw. De geleerden deden niets anders dan napluizcn en verzamelen, ook de schilder- en bouwkunst was in verval en dichtgcnoot- schappen ontstonden, om gczainenlijk de dichtkunst te beoefenen. Men meende, dat ieder, die werkte, een kunstenaar zou wor den. Wanneer men de verschillende soorten ge- dichten uit die tijden nagaat dan blijkt de dufheid voldoende. Overal valt het gebrek aan ziel en gevoel op en dit was niet alleen een Nederlandsch, maar een algemeen Euro- peesch verschijnsel. Na de dichtgenoofschappcn komt er weer mi verschijnsel van nieuw leven, er is weer gemoedsleven, maar toch wat een rationalis- me en breedsprakigheid. Plotseling een geweldige, grimmige fi- guur, Willem Bilderdijk, een soort Olympier, uitgaande over de wereld, norsch en grauw, in zijn vuist de felle bliksem van Zeus, maar toch cen kind, een verstootene uit den hemel, met een wankelenden gang, een raadsel. Spr. heeft huiver voor den demon in het wezen van Bilderdijk. maar medelijden met zijn verstootenheid uit den hemel, veracht diens armzalig geknoei met belangrijke le- venskwesties, maar bewondert zijn grandiose fcnapheid, vurigheid en grootheid. Groot en geweldig, klein en zwak, een ntensch vol tegenstrijdigheden was Bilder dijk. Hij was een mensch als wij allemaal. maar met al onze eigenschappen in het kwadraat. Zijn leven was als dat van alle kunstenaars, was een leven in de vergrooten- de trap. Spr. had hem niet lief, omdat hij zoo hoog en zoo ver. zoo koud en zoo koel en zoo stranperig was in zijn klagen en zorgen. Maar zlet men de twee gestalten, die van zijn jonge vrouw en een zijner jonge vrienden in hun liefde, die zoo volkomen vergeet en in de vriendschap, die idealiseert tot over den dood, spr. heeft het oog op Catharina Schweikhardt en Da Costa, die Bilderdijk zoo zeer hebben liefgehad, dan vereffent hij hun liefde spr.'s huivering tot een twijfelende sym- pathie. Spr. stond hierna uitvoerig stil bij de zonlooze jeugd van Bilderdijk in het huis van zijn streng Calvinistische ouders en deed uitkomen, hoe Bilderdijk van zijn 5de tot zijn 16de jaar tengevolge van een ongeval, aan de ziekenkamer was gekluisterd en in dien tijd zich een groote kennis op allerlei gebied verwierf en opgroeide met een hoofd vol ver- warde denkbeelden, een wezen had hij lief- gekregen en dat was zichzelf. Naast die liefde voor zichzelf groeide ook in die een- zaamheid zijn mysterieus besef. Hij werd een ontzaggelijke taalbeheerscher en talenkenner; hij wist veel, maar was niet tevredende eenheid van de wetenschap bleef hem vreemd. Het liefst was hij officier geworden, maar tengevolge van het ongeval, kon dit niet en werd hij klerk op het Ontvar^erskantoor van zijn vader, die vroeger dokter was. Op 20-jarigen leeftijd verwierf hij van het Leidsche dichtgenootschap in een prijsvraag over „De invloed van de dichtkunst op het Staatsbestuur" tot eigen verwondering de gouden bekreming. Hij werd daardoor be- roemd. Op 24-jarigen leeftijd wordt zijn vader overtuigd van zijn ongeschiktheid op het kan- toor eh gaat hij in Leiden in de rechten stu- deeren. Menschenschuw in hooge mate, vol- gens eigen getuigenis, stijgt die schuwheid in den loop van zijn leven, eer, dan dat ze af- neernt. In Bilderdijk leefde die hartstocht van den rasartist, maar zelfbeheersching en matigheid had niemand hem geleerd en hij botste dan ook met het Nederlandsche volk. Spr. citeerde hetgeen Allard Pierson over Bilderdijk en het Nederlandsche volk schreef Bilderdijk gaf aanstoot aan het publiek van zijn dagen. Met geniale grandioosheid stelde hij voor zich een stamboom op, waaruit hij liet zien, dat hij zelfs verwant was aan de Nassau's, maar hij wist heel goed, dat dit slechts in fantasie bestond. Hij speelde die rol uitnemend en bleef tot zijn dood heer van Teisterbant. Nog op zijn 70ste jaar beroetn- dc hij zich op zijn voorvaderen. Grand Seig neur wilde hij zijn, altijd en overal en toch was hij het zoo weinig, uiterlijk en innerlijk Maar in den geest was hij meer dan de anderen. Wie kon zich met hem in zijn veel- omvattende kennis meteu! Wie kon .hem evenarcn in zijn fonkelend vernuft? Was het wonder, dat hij, de man naar den geest, de ouderen haatte, dat bij hem de ijdelheid ge worden was tot een bruisendc kracht? In 1782 promoveerde hij op 26-jarigen leef tijd en in de rechtszaal ontplooide Mj zijn ca- paciteiten en maakte hij naam met het winnen van belangrijke processen. Als vurig oranjist nam hij dc vertiediging van Kaat Mossel op zich. Toen in 1795 de Franschen Nederland binnenrukten en de Prins vluchttv, werd van ieder advocaat geeischt de dubbele eed van trouw aan het nieuwe Bestuur en de erken- nihg van de rechten van den mensch en den burger. Bilderdijk wilde dien eed niet afleg- gen, moest binnen 24 uur Den Haag en bin- nen 8 dagen Nederland verlaten. Als Graa? van Teisterbant leefde hij op grooten voct en had dus veel schulden. Zijn vrouw Rebec ca Catharina van Woesthoven, door hem on- dcr den naam van Odildc bezongen, 1iet hij achter en zij bleef, ondanks zijn verzoeken om hem te volgen, weigeren. Blijkbaar gevoelde zij, dat Bilderdijk reeds de bewouderaar was van Catharina Schweichhardt, die een liefde voor den dichter had, die 70 maal 7 weet te vergeven. Deze Catharina van Schweickhardt, die een lecrlinge van hem was, bewonderde in Bilderdijk den banneling, den vurigen dich ter, den geweldigen heerscher en den man. Zij gaf zich aan hem zonder eenigc terug- houding.en aanvaardde zonder klacht al, wat het samenleven met dezen door de eenzaam- heid verharden mensch kan bieden. 18 Mei 1797, schrijft hij in zijn Bijbel, heb ik tot vrouw genomen de odelste maagd Catharina Wilhelmina Schweickhardt en daarmee vangt voor hem een tijdperk van gt- luk, strijd en onvergetelijke leugen. Aan zijn vrouw in het vaderland toch bleef hij minneliederen schrijven. Uit dezen overgangstijd hebben wij een van zijn beste verzen, waarin hij rust zoekt bij God voor zijn slingerend gemoed. Spr. las dit; „Gebed" voor. Weerzinwekkend waren echter zijn briever. aan „OdiIde", om weer bij hem te komen. „OdiIde" verneemt de ware verhouding en haar echtscheiding met Bilderdijk volgi, waarna hij met Cath. Wilh. Schweickhardt huwt, die hem kind na kind schonk en het moest beleven, dat achtereenvolgens negen van haar kinderen ten grave werden gedra- gen. Deze vrouw, die toch bleef vol liefde, was een heidin. Zij was het levende Christen dom tegenover het verharde stelsel van den theologant. Eindelijk kon hij naar Holland terug. On een traktement van /3600, dat tot 6000 groeide, werd hij leermeester van koning Lo- dewijk Napoleon. Hcewel de schuldeischers de deur plat liepen en zijn negende kind ten grave werd gedragen, gaf hij met een breed gebaar zijn 1400, die hij voor een gedicht ontving, voor de slachtoffers van de ramp bij Leiden. Na het heengaan van Lodewijk Napoleon, werd de armoede in zijn huisgezin grooter. Bilderdijk voelde zich een gebroken man. maar toch dichter. In de dagen van de felste Fransche censuur las hij voor de Amster- damsche afdeeling van de Holl Maatsch voor Wetenschap en Kunsten zijn gedicht; ..Afscheid" welks voorlezing in die dagen ze- ker was een daad van grooten moed. Het jaar 1813 bracht voor hem een licht- straal, die in 1815 een groote deceptie werd, omdat koning Willem, die hem hoop op benoe- ming als hoogleeraar had gegeven, in zijn plaats een onbeduidend man beneemde Voor hem bleef een troost, zijn leerling Da Costa Deze verhuisde in 1816 naar Leiden en in •1817 volgde de meester daarheen. Hij richtte daar een cursus op en kreeg daar zeer be gaafde leerlingen. waaronder twee zoons van zijn grooten tegenvoefer Van Hogendorn Vaak kwam hij tot schitterende imorovi«ati?s en drong hij de jongeren zijn suggestie in fret hart. Hij sprak tegen de groodwet, vddr het absolute koningschap; tegen de democra tic, bestreed de redelijkheid en stelde het ge voel als heerscheres als de eenige aanvaard- baar. Hij was alleen voor de vTijheid van den sterkere. Alleen God en Christus konden den mensch leeren, wat deugd was. Hij bestreed de revolutie op een geweldige manier en alles, wat uit de revolutie was voortgekomen, zooals de liberale idee. Hij werd de kern van een reactionnaire groep, waaruit de anti-revolutionnaire partij werd geboren. Zonder Bilderdijk geen Groen van Prinsteren, Kuyper en Colijn. De polilieke en godsdienstige moed van Bilderdijk waren zeer groot. Na het hoogtepunt van zijn Leidsche perio- de neigde hij naar den ondergang. Na't overlijden van Cath. Wilh. Schweick hardt, overleed 2 jaar daarna den dichter. In ieder opzicht was de dood voor hem een ver- lossing. Toen hij begraven werd, speelde het or gel in de groote St. Bavo te Haarlem de psalm: ,,'t Hijgend hert, ter jacht ontkomen." Een was er, die hem hartstochteliik beween- de, zijn leerling Da Costa, die in alle cpzich- ten de edelman was, waarvoor Bilderdijk zoo gaarne wilde doorgaan. Spr. eindigde met het beeld, dat hij in den aanvang van zijn lezing, van Bilderdijk had gegeven. In zijn volgende lezing, op 20 Febr. behan- delt de heer Daalder: Multatuli. De heer W. Wokke, alhier, is door den CcMnmissiaris der Kcoingin met ingang van 2 Februari a s. benoemd tot gemeente-veld- wachter te Hoogkarspel. Het vertrek van de eerste vijf zusters tlrsilinen van uit deze gemcente naar Uganda is bepaald op Zondagmiddag a.s., des namid- dags te 2 uur. De zusters vertrekken eerst naar Nsambva en over 3 of 4 maanden naar Nyondo, beide in Uganda (Middcti-Afrika). Zaterdagmidd'ag as. zal door een Tn- spectie worden gehouden over de trekhonden in deze gemeen+e UIT HARENKARSPEL. De raad vergaderde Donderdagmiddag voltallig. Meegedeeld werd dat dr. Groenhart zijn benoeming tot schoolarts heeft a-< igenomen. Een verzoek was ingekomen van het emi- gratie-comite om een subsidie van 25, nu de regeering de subsidie verminderd heeft. Op voorstel van B. en W. werd besloten afwijzend te beschikken, omdat. in deze streek geen behoefte tot emigreeren bestaat en het een afschuiven is van de regeering op de gemeenten. Voorts werd medegedeeld dat de uitbrei- ding van het electrisch net te Waarland ge- reed is en f 1476 gekost heeft. De begroo- ting was 1600. Voor Kerkbuurt is een noodslachtplaats toegestaan, doch voor Waarland is dit finan cier niet zoo goed mogelijk en wordt het ook niet zoo noodzakelijk geacht. Volgens bericht van Ged. Staten is de goedkeuring op de begrooting aangehouden. Als leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen de hee- ren Immes, G. Boekel, Strooker, Hoist, Groen, Bekker, van der Laan, Kistemaker en J. Spaans. Enkele wijzigingen op fie begrooting welke van administratieven aard zijn, werden goed- gekeurd. De politie-verordening, gewijzigd in ver- band met de werkzaamheden van den schoolarts, werd vastgesteld. Op voorstel van B. en W. werd gunstig beschikt op een verzoek van het fanfarecorps om een prijs beschikbaar te stellen voor het concours, dat dit jaar in deze gemeente ge houden wordt. Er zal een lauwertak gekocht worden voor ten hoogste 50. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van den Bond van dilettanten-tooneelver- eenigingen in Noord-Holland om een prijs voor den dit jaar te houden wedstrijd, waar- aan ook „Nieuw Leven" deelneemt. Goedgevonden werd een kasgeldleening aan te gaan van hoogstens f 20.000. Een vraag of deze leening bij de boeren- leenbank geplaatst kan worden, werd beves- tigend beantwoord. Op een opmerking vail den heer Groen of de boomen bij de school te Waarland niet gerooid moeten worden, werd goedgevonden dit voorloopig niet te doen, omdat het op- kappen veel verbetering gegeven heeft. Daarna sluiting. UIT HEER-HUGOWAARD. Naar wij vernemen zal onze vroegcre plaatsgenoot, de heer P. van Dam, commis- saris van Politie te 's Hertogenbosch, Zon- dag a.s. den dag herdenken dat hij voor 25 jaar zijn loopbaan bij de politie begon. Het is ons reeds uit enkele berichten geble- ken dat die dag voor hem niet ongemerkt zal voorbijgaan. UIT SCHERMERHORN. De werkzaamheden aan de waterleiding vordercn snel. De vorige week Vrijdag werd een aanvang met het werk gemaakt en nu reeds liggen zoo goed als alle hoofdbuizen op hun plaats. Nog slechts een klein gedeeltev.in het Oosteinde moetb cwerkt worden, wat ech ter niet veel tijd meer in beslag zal nemen. Een ploeg van ongevcer 25 personen is dage- lijks aan het werk, waarvan cnkelen uit deze plaats. Hoewel volgens aankondigimg op buiten de korn van het dorp geplaatste borden het ver- kcer deze week is gestremd. rijden toch nog wagens en automobielen door het dorp. Soms, met veel moeitc echter, komcn zij door dc hindernissen, in den vorm van opeengehoopte aarde, been. Door den regenval is de straat er niet be ter op geworden. Een vvttc, glibberigc laag Ixdekt de straat en wandelaars, fietsrijders en motorriiders dienen dan cok op hun hoede fe zijn, willen zij niet met de straatsteenen in aanraking komen. UIT OUDKARSPEL. Onzc vrocgere plaatsgenoot, de heer C. Eecen Gz., is geslaagd als mt in de rech ten. UIT EOMOND AAN ZEE. Woensdagavond werd de eerste jaarverga- dering der vereeniging voor Wijkverpleging gehouden in de zaal van den heer Gravema- ker. onder leiding van den heer J. Maas. Het verslag van de sccretaresse, zuster J- M. van den Brandt, begon met een historisefi1 overzicht van de voorgeschiedenis van „Wijk- verpleging", die leidde tot de oprichting op 7 April 1924. Het eerste werk van het bestuur was de verzorging der financien. Een beroep op verschillende besturen had tot resultaat, dat de gemeente Egmond aan Zee een subsi die schonk van 500, de kerkelijke armbestu- ren der Oud-Katholieke, Ned. Herv. en R.-K. gemeenten respectieveHjk 80, 40 en f 25, de commissie voor wijkverplcging in Noord-Holland 500. Het aantal leclen nam geleidelijk toe, terwijl op 28 April 1924 tot wiikverpleegster wend benoemd zuster A. de Vries te Amsterdam, die, nadat verschillende regelingen door de Commissie voor Wijkvcr- plcging in Noord-Holland waren goedgv- keurd, op 11 Juni in functie trad. In de ruim zes maanden harer werkzaam- heid legde zij reeds 1214 bezocken af ir, 32 gezinnen, terwijl ook de openbare school met zijn 400 kinderen door haar bezocht werd. Onderscheidene verplegingsartikelen tot een totaal van 42 stuks werden aan 21 huisgezin- nen in bruikleen afgestaan. Een en ander mag wel een bewits heeten, dat .Wijkverplegmig" cen bestaandte be hoefte heeft voorzicn. Het aantal leden be- drceg aan het einde des jaars 375 met een contributie van f 747.50, waarvan cen zesde deel ongevcer aan de vereeniging het „Witte Kruis" toekomt. De inning geschiedde door eenige belangsteflenden kosteloos, waarvoor in het verslag harteijlk dank gezegd werd, terwijl liulde gebracht werd aan de wijkver- pleegster. zuster A. de Vries, voor de wiize. v/aarop zij met lust en toewb'ding haar dik- wijls moeilijk werk verrichtte. De rekening en verantwoording werden door mej. Blaauboer on den heer Avis nage- zien en in orde bevonden. De aftredende bestuursicdcn, zuster J. M. van den Brandt en de heer G. Ruigewaard, werden weder herkozen. Bij de rondvraag werd fer sprake gebracht de mogelijkheid tot oprichting van een Zie- kenfonds. De meeningen liepen hierover uit- een doch het bestuur zou de zaak nog eens Onder de oogen zien. Bii het s'uiten der vergadering wekte do voorzitter alle belangsteflenden op om als frouwe leden de sehoudcrs te zettcn ender hot werk der vereeniging door zooveel mogelijk anderen te overtuigen van hH groote bo! a no dat Egmond heeft bii ..Wijkvernlegino" en ''on aan te snoren lid te worden. Spreker honnfo. dat door gemrenachaooeli'kefl stem1 otl offorvaardigb.eld ..\Vffkvcrnleodn«r" in Hanf n-esteld- zou kunnen worden de armen vrij uit tc slaan. Ten zegen van velen- UIT AKERSLOOT. Tn deze gitmeente is door het alhier geves- tigde sub-comitd voor het neutraal ziekenhuis de collecte gehouden, welke heeft opgebracht: in het dorp 319; Zitid-Schermcr f 172; de Wonde 118, en de Stammeer 126.75, to taal 735.75. Het comite kan met dit resultaat tevreden zijn, aangezien de bevolking dezer gemeente ruim 1809 ziclen telt. waarvan de grootste helft tot den R. I<. godsddenst behcort. Tevens worden nog enkele bijdragrn ingewacht, ter wijl zeer waarschiinlijk de Diaconie der Ned. Herv. gemeente ook riog cen bijdrage zal le- vercn. UIT SCHOORL. De raad vergaderde Donderdagmorgen om half 11. Afwezig mevrouw Heringa. De voorzitter wenschte, hoewel hij in de laatste niet officieele vergadering, de leded al een gunstig nieuwjaar had toegewense'd, dit toch cok in de openbare officieele vergade ring te herhalen. Hij hoopte, dat de vooruitgang, die in 1924 merkbaar was in stijgende lijn zal voortclu- ren. Het aantal inwoners was in 1924 gestegen tot 1919. Spr. hoopte, dat dit in 1925 tot 2000 verhoogd zou worden en eindigde met den wensch, dat men in het belang van de ge meente zou samenwerken, met eerbiediging van elkanders meening. Dc secretaris las liier- op de notulen, die onveranderd werden vast gesteld. De voorzitter deed mededeeling van ver schillende van Ged. Staten ontvangen goed- keuringen op raadsbesluiten en deelde hiema mede, dat de verbreeding van den weg bij Aagtdorp gereed was. Met de firma Dapper was verder gesproken over het uitzetten van den weg. In de volgende vergadering willen B. en W. dienaangaande met voorstellen ko men. Wat dan gedaan moet worden zal het sluiten van 'n geldleeninkje noodzakelijk ma- ken. Er is verder gewerkt op de plaats van den Postweg. De Bikkerslaan is dezer dagen ge reed gekomen en voorts is er gewerkt in de richting vn het dorp. De heeren Schermer en Gouverne hebben toestemming gegeven om de hoeken van de Gorterslaan af te ronden Spr. hoopte dat ieder lich daarmede kon ver eenigen. Werd goed gevonden. Inzake de aanleg van de Slotlaan was het contract met den heer Gouverne geteekend. De gemeente-opzichter zal dit werk aanbe- stcden en de goedkeuring voor den bouw van twee huizen was daar al verleend. Bij de aanbesteding zal'de voorwaardc wor den gesteld, dat minstens 50 pet. van de te werk gesteiden inwoners van schoorl moeten zijn. De heer Schermer bepleitte een aan besteding onder Schoorlders, doch trok, na eenige bespreking zijn voorstel in, aangezien bleek, dat hiervoor de goedkeuring van Ged. Staten noodig was. De heer D u i n had zich nog tegen een beperkte aanbesteding verklaart. De Schoorl ders woonden het dichtst bij, konden het goed- koopst zijn en z.i. was een beperkte aanbe steding niets anders dan een bevoordeelinr; van enkele belastingbetalers ten koste van de anderen. De -beslissing op de goedkeuring van de gemeentebegrooting 1925 was door Ged. Sta ten verdaagd. Bij de gehouden kasopname bij den ge- meenteontvanger en den administrateur van het G. E. B. was alles in orde gcbleken. Dankbetuigingen waren ingekomen van de V. V. V. en de Schoorlsche Voetbalvereenigin- gen voor de verleende subsidien. Overeenkomstig het voorstel van B. en W werd besloten het verzoek van verschillende drankbestrijdingsorganisatics ter plaatse, om ter plaatse geen vergunningen meer tc verlec- nen, voor kennisgeviac aangeuomea, Van veracMlemie bewoners van den Mo- lenweg was een verzoek ingekomen om dezen. weg te beharden. Het adres werd in handen gesteld van B. en W. om advies. In bespreking kwam hierop het adres van den heer Kriller, reeds per ingezonden stuk publiek gemaakt, om de Postweg te beharden. De Voorzitter vond het adres een zeer frisch geluid. B. en W. vonden het alleen jammer, dat dit niet een paar jaar eerder was gekomen en dit in verband met de reeds aan den weg, die door Aagtdorp loopt, ge- maakte kosten. Het idee vond spr. zeer afdoende, doch zij vonden op het oogenblik geen vrijmoedigheid in dien geest voorstellen te doen en stellen dan ook voor het stuk in handen van B. en W. te stellen om het nader onder de oogen te zien. De heer Schermer verwonderde zich er over, dat het voorstel kwam van den heer Kriller. Toen spr. als secretaris van de rijwielpad- vereeniging voor een paar jaar het verzoek deed den Postweg voor rijwielpad in orde te brengen, was het juist de heer Kriller die zich daartegen met hand en tand verzette. Men ziet dus wel, dat de menschen kunnen veranderen. Spr. veronderstelt, dat iemand, die zoo kan veranderen wel zal willen bevor deren dat voor de verbreeding de onteigening niet aan den kant der duinen, maar aan den anderen kant zal nlaats hebben. Dit zal daar dan veel minder bouwterrein geven, maar daar gaat het niet om. Spr. juiehtte dan het icee toe. Het is inderdaad een frisch geluid en af doende. Spr. vond het jammer, dat de grond van de firma Dapper reeds gekocht was. Spr. was er vcor, dat B. en W een kostenbereke- ning maakten en vertrouwde er op, dat de grond voor de verbreeding voor weinig zou worden afgestaan. De heer D u i n was het met den heer Kriller eens, dat de oplossing een radicale zou zijn. Het komt echUr op het geld aan on daarom is het gewenscht niet te veel hooi op de vork te nemen. Spr. vond het jammer, dat hot stuk niet eerder was gekomen. De heer B ij 1 oordeelde, dat er voorloopig niets van kan komen. De besthande weg kan heel wat verbeterd worden. De groote ver- keersweg over Bereen naar Alkmaar, zal er zonder steun van Rijk en Provincie niet kun nen kom^n. De Voorzitter had daarover ter bc- voegder plaatse reeds gesproken. Men zest daar, dat het hier seen hoofdverkeersweg be- freft. Misschien zal het tech wel mogelijk zijn eenige subsidie te verkrijgen. Een renbaan voor auto's is niet noodig, maar de weg moet beter worden. De heer B ij 1 wilde voor den Postweg geen uitgaven doen. Er zal toch wel niets van komen. 1 Na eenige verdere bespreking werd goedge vonden dat B. en W. den opzichter een kos- tenberekening laten maken en indien deze het te druk heeft er een 25 voor uit te trek- ken om dit een ander te laten doen. Men meende, dat dit geen kwaad kan, ai- ihans te weten hoe hoog de kosten voor het b< harden van den Postweg zouden bedragen, al was men anderzijds van meening dat de bestaande weg voldoende verbeterd kon wor den. De heer Schermer deed nog uitkomen, dat hij juist met het oog op de kosten voor het beharden van den Postweg was, terwijl de heer Duin niet gaarne zou zien, dat Schoorl door leeningen voor de wegen te zeer in schulden kwam. Besloten werd voor den door den bond van dilettantentconeelvereenigingen te houdea wedstrijd, waaraan ook Joan van Scorel zou deelnemen een zilveren medaille beschikbaar tc stellen. De Voorzitter uitte den wensch, dat Joan van Scorel, dat onlangs zoo'n keurige cpvoering van Josef in Dothan had gegeven, het genoegen mccht smaken een prijs weg te dragen. Voordracht Burgemeester en Wethouders tot in trekking van Hoofdstuk 2 der Alge meene Politieverordening „Van het nummercn der huizen", en tot inlassching van een nieuw Hoofdstuk 2, luidende: „Van de Ver- deeling der gemeente in wijken en van het nummeren der Woningen., werd zonder be spreking vastgesteld. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen de heeren Job. Trom cn G Meereboer. Tot leden van de commissie van toezicht op het L. O. werden herkozen de heeren S. Boon en G. Lauten. f Tot lid van de schattingscomnrissie voor de inkomstenbelasting werd in dc vacature van den heer H. J. Pceck met algemeene stem- men gekozen de heer S. G. L. F. Baron van Fridagh. Bij de benoeming van twee leden der com missie van Bijstand van het electriciteitsbe- drijf, gaf de heer Schermer in overweging, om te bereiken, dat alle stroomingen in at commissie vertegenwoordigd zijn, de commis sie in plaats van uit 3 uit 4 leden te doen be- staan. De voorzitter zeide, dat de verorde- ning gewijzigd moet worden cn vond het dus beter, dat B. en W. dit in overweging nemen. De heer Duin vond 't gewenscht, dat men dan niet alle 5 raadsleden tot commissae- leden van he,t G. E. B. benoemde. Goedgevonden werd voorloopig de commis sie uij; 3 teden te doen bestaan. Herbenoemd werden de heeren D. Duin Wz. en N. Kaag. Tot lid van het B. A. werd de heer D. Rus met 5 stemmen tegen 2 op mevr. Kok— De Jager, herkozen. Aan" de orde was hierop de voordracht van B. en W. om dc Koningin machtiging te vra- gen tot het voeren van het wapen der voor- malige gemeente Groet als het wapen van de gerneente Schoorl. Hierioe werd besloten. Het volgende punt was een voordracht van burgemeester en wethouders tot het vcrstrek- ken eener uitkecring van 250 aan de erven A. J. Peeck in verband met het destijds doen vorvaardigen van kaarien, betreffende den Heerenweg, gcmeen+cgrvns Bergen—Sehoorl- Camperduin, welke 500 hebben gekost. Conform besloten. Hierna kwam in bdiandefing cfc voordracht van burgemeester en Wethouders tot het doen vocstft-Uoi sjaai iSft malm.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6