S UIT OOSTHUIZEN. Naar wij vernemen is bij het Gemeentebe- stuur hier de mededeeling ingekomen dat Ged. Staten geen voorstel tot opheffing der School te Etersheim zullen doen. Donderdag j.l. hield de Vereeniging Het Burgernut alhier haar 3de bijeenkomst in cafe Groot alhier. Viel de opkomst aan- vankelijk niet mede, wat in verband met het bijzonder ongunstige weer niet te verwonde- ren was, langzamerhand werd de zaal meer en meer gevuld. Als spreekster was uitgenoodigd mej. M. Bierman, alhier. De voorzitter, de heer Timmerman, riep alien een hartelijk welkom toe, in't bijzonder de spreekster, waarna Mej. Bierman de avond aanving met het bijzonder mooie ge- dicht „De Blinde". Als steeds wist spreekster ras haar toehoorders te boeien door de ge- voelvolle wijze waarop zij het lot der blinde vertolkte. Voorts werden nog door haar ge- geven: Kiezentrekken, De Dief, Het Lied van de Zee, het Portretje, en Tante waar- schuwt. Ernst zoowel als luim gaan spreek ster uitstekend af. Zij bezit de gave om haar hoorders met haar mede te doen voelen den inhoud der stukken die_ zij voordraagt. De avond werd aaiigevuld door eenige nummers muziek, gegeven door eenige leden van ons Fanfarecorps, mede door den heer K. Groot, met een voordracht: Voor een kwartje; van den heer Timmerman een stuk- je, getiteld Uit Aardigheid, en door de Da mes Bier en Storm, met een voordracht met zang: Het Stads- en het Landmeisje". De avond mag zeer geslaagd heeten. Voor de noodige afwisseling was gezorgd, terwijl dat, wat gegeven werd, uitstekend voldeed. Een gezellig dansje besloot den avond. UIT SCHOORL. Voor talrijke aanwezigen vertoonde Don- derdagavoqd in de „Roode Leeuw" de heer van Asperen Vervenne, hoofdassistent-rijks- pluimveeteelt-consulent de film: „Het Ne- derlandsch pluimveebedrijf in beeld". De beelden werden toegelicht, terwijl de spreker voor de vertooning een korte rede hield over het pluimveebedrijf in Nederland, waarin naar voren kwam, welk een enorme vlucht dit bedrijf, vooral in.de jaren na den oorlog, had genomen. Vooral door het bren- gen van meer methode, door het kweeken van goed fokmateriaal, waartoe de legcontrole door middel van valnesten een zeer deugdelijk en nflttig middel was, is het gekomen dat vooral in de zi idoostelijke provincien zoo me- nig klein bedrijfje er bovenop is gekomen, en nu een voldoende, zelfs soms een ruim be- staan oplevert. Daarnaast is meer eenvoud in het bedrijf gekomen door bij de fokkerij be- tere kunstmoeders en ook betere broedmachi- nes te gebruiken. De automatische voederbak ken leveren in een groot bedrijf ook't noodige gemak en tevens voordeel. Hierna kwam dan de film, welke 4 tafereelen uit de hoenderwe- relci weergaf, n.l. le. de Noord-Hollandsche eendenhouderij en fokkerij, waarbij we een kijkje namen bij de groote eendenhouders in Waterland, alsmede bij de eierenhandelaren te Landsmeer en de lip. Ten tweede de enor me hoenderstapel in de omstreken van Bar- neveld, benevens de eierenmarkt in die plaats Hierbij had de spreker gelegenheid om te wijzen op het nut van de nieuwopgerichte eierenveiling te Alkmaar en kreeg de secreta- ris van V. P. N. alhier, de heer Kaag een compliment voor zijn jarenlang streven naar goede toestanden. In het 3e tafereel werd vertoond de tech- nische zijde var. het grootbedrijf en maakten we kennis met een der grootste hoenderpar- ken in ons land, n.l. dat van Gebroeders Wel- leman te Buurmalsen. Wat zag het er daar keurig uit. 't Leerde. de aanwezigen dat voor een goed slagen van de fokkerij en eierteelt, voor alles orde en net- heid moeten gelden. Het laatste bedrijf gaf een kijk op het bestrijden van hoenderziek- ten, en nog eenig varia. Over het geheel was het een nuttige avond. De V. P. N. heeft voor de kippenhouders in deze een 'goed werk gedaan. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De heer F. H. Hoek, leeraar aan de Rijks- school voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk, gaf in- het cafe Welgelegen alhier een tweetal cursusavonden met lichtbeelden voor de Schoenmakers Patroonsvereeniging Langendijk en omstreken. De eerste avond was gewijd aan een spe- ciaal overzicht van leerlooierij, huidensoorten en conserveering, alsmede liuidbcschadiging1. De tweede avond meer bepaaldelijk over de moderne snel of vacheleerlooierij, verzwa- ring van leder door looistoffen, en de practi- sche toepassing van zoolleder voor den schoenmaker. Beide avonden waren zeer leer- rijk voor de schoenmakers' die in flink getal deze cursussen volpden. Als bijzonderheid kan gemeld worden dat aan de ios- en laadplaats van het spoor alhier gister de eerste tankwagen met pe troleum arriveerde, bestemd voor den heer A. ten Bruggecate, alhier. dus in een kleine ruimte bijeetrtiokkende is het gezin in den allereersten nood door het ge- meentebestuur geholpen, hoewel het de vraag is, of deze woning niet tot de „onbewoonbaar verklaarde" zou gerekend kunnen worden. Het eigenaardige van den toestand is wel, dat de gemeente Egmondbinnen het vorig jaar ongeveer 1000.— moest offeren voor het tekort der R. K. Woningbouwvereeniging Men zou nu allicht denken, dat die twintig gulden in de week toch wel voldoende konden zijn voor de huur van een der ledigstaande woningen van die vereeniging, m. a. w. dat door aan dit gezin een behoorlijk onderdak te verschaffen de gemeente en de R. K. wo- n'ngbouwvereeniging elkander eenvoudig met gesloten beurzen betaalden. Zonder een gat in het brandspuithuisje, dat bovendien niet aan zijn bestemming behoefde te worden onttrokken. UIT SCHOORL EN GROET. De viering van den Vrijzinnig Christelij- ken Jeugddag, die hier van de vorige week op Zondag a.s. werd versteld, zal plaats hebben, zoowel in een algemeene ochtend-wijdings- stonde te Schoorl, als in den preekdienst te Groet, maar ook nog in een buitengewonen zangdienst des middags in de Schoorlerkerk, waar alsdan weer een van Bach's kerkcan-. taten, namelijk No. 64 „Luister hoe groote liefde" zal worden uitgevcerd door soli en koor met orgel, fluit en strijkinstrumenten. Deze diensten zijn steeds voor een iedereen kosteloos toegankelijk. UIT BtRGEN. Revolutionnaire poezie. In zijn derde en laatste lezing over rew- luticnnaire poezie behandclde de heer Henri Polak uit Laren de dichteres Henrieette Ro land Hoist en den dichter Herman Gorter. E)e voorzitter, de heer Gouwenhoven beval in zijn openingswoord een te kouden collects voor de nabestaanden van Heijer- mans warm aan. De heer Polak ving aan, met te beken- nen, dat hij juist wegsns den buitengewonen eerbied voor t'werk en de dichteres mevr. Ro land Hoist zelve, van meening was, dat dit werk te hoog stond om te besprelcen en dat men dit eigenlijk stil, ingetogen, in zijn kamer gezeten, behoorde op te nemen. Spr. gevoelde, het uiteenpluizen van dit werk als een soor prcfanatie. Het was echter niet mogelijk om over revolutionnaire poezie te sprdcen, zon- der deze grootste van alle te noemen. Zij heeft reeds verzen geschrevcn, ioen zi, nog Henriette van der Schalk was. Hij keni uit dien tijd alleen haar boek: „Sonnetten", dat voor haar huwelijk gepublioeerd werd 1 Over het algemeen gesproken, zijn deze verzen individualistisch en houden zij met re volutionnaire poezie geen verband. Toch zou spr. een van die Sonnetten laten hooren, om- dat de dichteres daarin zelf een karakteristiek heeft gegeven van .iaar wijze van dichten Spr. zegde dit vers, waarin haar werken van den technischen kant wordt belichf Verzen van Gorter, aldus spr., doen aan als muziek van Mozart. Ze zijn een stroom van gemakkelijk. vloeienden klanken en ryth- men en toch vol van diepen inhoud en beteeke nis. lets van dezen aard moet men in de poezie wan Henrieette Roland Hoist niet zoeken. Haar werk is van een schoonheid, die spr. zou willen vergelijken met het majestueuse van het berglandschap, van het gebergtc, dat zwaar en massief staat en tot ons spreekl met een diepe taal, waarbij wij dcemoedig- het hoofd buigen. Zij is de socialistische dichteres bij uitneniendheid, en wel, omdat zij het wezen van het socialismc, dat in de vezels van haar eigen wezen zii, in haar werk heeft neerge- lcgd. Over de oude strijdvraag, wat socialisti- sche kunst is en of kunst niet iets individueels eigen is, dat los staat van het maatschappe- lijk gebeurm. of dat kunst met deze dingen verband houdt, zou spr. het niet hebben Om opvatting van lierK. Roland Hoist, daar- UIT ENKHUIZEN. Bij beschikking van den Minister van Oor- log, is aan den dienstplichtige Sj. Zwiep, uit deze gemeente, met ingang van 21 Maart a s. voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend. UIT EGMOND AAN ZEE. Verdacht van minder oirbare hand:lingen met kleine meisjes werd tegen een der oude zeelieden uit de Prins Hendrikstichting pro- ces-verbaal opgemaakt. De verdachte werd naar Alkmaar gebrkcht. UIT EGMONDBINNEN. In het laatst van het vorig jaar werd door het gemeentebestuur een woning op* Egmond binnen onbewoonbaar verklaard. Hoewel de termijn van ontruiming nog niet verstreken was, werd de bewoner door den eigenaar van dit paleis wegens achterstallige huurpeanin- gen op straat gezet. Dit was onderscheidene Egmondbinncrs toch wat te machtig, zoodat sommigen een plaatsje voor de leden van het gezin aan hun tafel maakten, anderen weer nachtverblijf aanboden. Een der inwoners ont- fermde zich over het meubilair, (dat onder den bldoten hemel bleef staan) door er een groot zeil over te werpen. Terwijl de nachten bij familieleden elders werden doorgebracht, bleef het boeltje bui- ten staan, totdat het gezin een onderdak kreegin het brandspuithuisje. Door een gat in den muur werd gelegenheid gemaakt om een kachelpijp naar buiten te steken. Al- cver te leeren kennen leze men. wat zij in een voorwoord van haar bundel „De nieuwe ge- boort", eerst na haar socialist worden, ver- schenen, zegt. Daarin staat, dat niet't onder- werp, maar de geest de kunst kenmerkt in alle (ijdvakken. 4 Spr. las dit voorwoord geheel en oordeelde het overbedig, aan deze heldere uiteenzetting iets tee te vcegen. Merkwaardig noemde spr. he1, hce d: ver zen van Henr. Roland Hoist zich herhaalde- lijk kennierken door een terugzien, naar het vcorbije. Steeds pijnigt zij zichzelf met de vraag: „Ben ik wel in de goede richting ge- gaan Vcor wie haar kent als de schrijfster van filoscfiscli-progapandistisch werk, als de meesleependc spreekster, als de heldere pro- pagandlste, is het onbcgrijpelijk, dat deze zelfde vrcuw door een soor! van tweestrijd verscheurd wcrdt Afgezien van haar laatste werk, dat met haar eommuniste-zijn samen- liangt, kwam er langzamerhand in haar werk een zeker mysticisme, dat uitkomt in „Ver- zen'ken grenz:n". De vraag wcrdt daar ge- stcld, of het niet-zijn niet het hoogste is. Spr. toonde dit nader aan met verzen uit den bundel: „De nieuwe geboort". Een weemoedige twijf l aan zichzelf, een hunkeren naar dingen, die zij heeft prijs ge geven ook ten cpzichte van verschillende po- litieke banden, kenmerkt vaak haar werk en dit komt sterk uit in haar werk, dat zij schreef, nadat zij de Scciaal-Demccratie ver- laten had. Deze trek van weemoed pver het vcorbije komt ook sterk nit in: „De vrouw in het woud", waarin zij de vcaag stelt, of een kunstenares wel juist doet, deel te nemen aan de practische politiek van den dag. SpiT deed aanhalingen uit dit werk. En toch keert zij elkens weer terug naar den maatschappelijken kant, staat zij steeds in de eers e rijen, om de schare aan te voeren en te cverfuigen van haar idctden. In dit verband declameerde de spr. „Het antweord" uit den bundel„De vrcuw in het woud", waarna zij juist met groote kracht en energie vcor haar ideal en streed, tijdens het cntstaan van dit boek. Dit was wel volkomen in tegenspraak met hctgeen zij neerschreef. Spr. zegt dit niet in haar nadeel, maar alleen om aan te geven, dat zij niet onwankelbaar vooruitgaat, maar telkcns terug ziet. Ut den bundel: Opwaartsche wegen. gei'n- spireerd door de gebeurtenissen van 1903, die haar geweldig aangrepen, declameerde spr het tote en krachtige gedicht: De moderne Prometheus. Zij heeft meer dan anderen ons een blik doen slaan in de socialistische toekomst meer dan anderen het diepsbe wezen van het soci al is me doen begrijpen en gevoelen. In dit verband gaf spr. drie fragmenten van het treurspel: Thomas Moores. Ook een fragment uit den bundel: Op waartsche wegen, werd door spr. met het oog hiencp, naar voren gebracht. Een merkwaardig gedicht, een vrouweli gedicht, noemde spr. een gedicht uit nieuwe geboort, „De sterke'', waarin zij een heros bezingt. Spr. wekte o-p, om zich in de dichtwerken van Henr. R. H. te verdiepen. Men zal daar- door betere, eerlijker menschen worden. Komende tot het werk van Dr Herman Gorter, zeide spi;., dat hij ten opziehte van Gorter evenmin als van de vorigen iets zou geven, dat gelijkt op een literaire analyse of kritiek. Spr. beoogde slechts te laten zijn, wat zij als socialist!soie didders hadden gesclron- ken. Hij was het niet eens met de litteraire critid, die „Een ldein helden dicht" en „Pan" geen poezie noemen, maar dat er in litterair opzicht geen vooruitgang bestaat, als men die legt naast „Mei", ooraeelde ook spr. on- weerlegbaar. Bij Gorter is nfets van het aarzden en wan- kelen van Henr. R. H. Hij ziet nooit terug naar wat hij verlaten heeft. Vast, als een rots, sterk als een Titaan, is liij in zijn soda- listische overtuiging. Het socialisme is zijn ziel, zijn wezen geworden. Hij heeft I lief, zooals een jongeling zijn meisje, vuur en jalouzie. Zijn bundel wrzen, waairln hij voor eerst als sociaffistisch dichter te voorschijn treedt, is sterk doordrongen van den geest van „Mei". Zooals hij de arbeiders ziet, heeft geen enkel socialistisch dichter in eenig land hen gezien Wel ziet ook hij hen als de ver- trapten, maar tegelijkerfijd ziet hij ze als de dragers en de brengenS van toekomst, als de hoop van de wereld. En hij beeldt dit uit het vol het op een geheel eigene wijze. Spr. toonde dit aan uit een paar verzen uit den tijd, ioen de dichter pas sodalist ge worden was, verzen, die het toppunt van ide- a'lisme kunnen worden genioemd. In „Pan", dat 25 jaar later "erscheen, is zijn kijk wel nuchterder geworden, maar de geest van den ouden Gorter is toch telkens weer merkbaar in zijn visie op de socialisti sche toekomst. In „Pan" geeft de dichter weer, he* Pan en het meisje de wereld zien, als de revolutie is voltrokken. Tot besluit gaf spr. het fragment, waar- mede de bundel eindigt en dat alv/eer doet zien, de van liefde voor het socialisme be- zielde Gorter. Spr. hoopte iets te hebben bijgedragen tot h.et bereiken van het tweeledige loel, dat hij zich met zijn voordraclrten had gestod. Ten eerste, voorzoover dit noodig was, belang- stelling te wekken voor deze dichters, en niet alleen, omdat het groote dichters zijn, maar ook, omdat zij socialistische dichters zijn. Daardoor kan men niet alleen vinden belt zuiver geestelijke genoL dat hun werk schenkt, maar wcrdt men ook allicht dbordringen van den geest, die hun werk bezielt. Ten tweede had spr. bedoeld dat, wanneer er iets bij het lezen vande dichters in de ziel ontwaakte voor het socialism?, wat lijkt op een weer- klank, men dan ook er toe zou <cverga#n, den strijd van de arbeidersklasse van nabij te be- zien en men van zich af zou gaan zetten alle vooroordeel en verkeerde inzichten, die vaak op misverstand en opzettelijk valsche voor stel ling, die men van het socialisme en den strijd voor het socialisme pleegt te geven, be- rust. Wanneer die fijne geesten, die gouden zie- len en verheven menschen als oe dichters Adama van Seheltema, Gorter en Roland Hoist, in het socialisme gevonden hebben de inhoud van het leven, dan kan dat socialisme niet zijn iets laags, minderwaardigs en ver- achtelijks, maar moet dit in zich hebben een element van waarheid en schoonheid Tracht dan ook het socialisme te leeren kennen en te 'begrijpen! Misschien gaat gij dan behooren tot' hen, die leven in de rots vaste zekerheid, dat in deze verdorven, en endergaande m enschcnmaa tsch a p p ij niets anders dan het socialisme waardc heeft om voor te leven, te werken en te strijden Applaus! De voorzitter zegde den heer Polak hartelijk dank voor hetgeen hij in zijn voor- drachten had geschoiiken. Hij hoopte, dat men in d? toekomst nog weer eens een beroep cp ziin capacifeiten mocht doen. Spr. deelde mede, dat de collecte voor het Heijermans-fonds f 23 had opgebracht, waardoor het saldo van de avonden een zoo- danig bedrag vo-rm-de, da' ook met het oog daarop, de U^ingcn'geslaagd konden worden gencemd. Een speciaal woorcl van dank richtte spr. tot den heer DiesH'dt, die met het oog o-p het wdldadige dee! zijn zaal gratis vcor de avonden had afgestaan. WEESPERKARSPEL [Veto B0RST5IRQ0P Buiteiihtiid. LUTHERS ANTWOORD AAN HERRIOT De Duitsche rijkskanselier Luther, heeft gister bij de ontvangst van vertegenwoordi- gers der buitenlandsche pers een rede gehou- den als antwoord op de jongste rede van Herriot. De Rijkskanselier betoogde, dat de Dujt- sche regeering de overeenkomst van Londen n-ooit uitsluitend heeft beschouwd als een ge- beurienis van zuiver eeonomische en techni- sche beteekenis, maar dat zij van de Londen- sche conferentie het begin had verwacht vnn een nieuw tijdperk, waarin de groate interna- tiorale problemen langs den weg van vreed- zame overeenkomsten opgelost zouden wor den. Het nieuwe conflict in verband met de niet- ontruiming van de Keulsche zone zou reeds veel nader tot de oplossing zijn- gebracht, in- dien de geallieerden de behandeling ervan niet hadden ingelieid door een wisseling van nota's, maar waren overgegaan tot vertrou- welijke besprekingen, naar het voorbeeld van de conferentie van Londen. Op de verklaringen van den Franschen premier in zake de ontwapening ingaande, citeerde de Rijkskanselier de cijfers, welke Herriot zelf had aan-gevoerd over de vernie- tiging van DuitscMan-ds oorlogsmateriaal. Dr. Luther verklaarde verder, dat de Rijks regeering vast besloten is, aan de nalatig- heden in de ontwapening, welke door de ge allieerden kunnen worden bewezen of op an- dere wijze ter kennis van de Duitsche regee ring komen, een einde te maken. Duitschland heeft op het oojgenblik slechts, met het oog op de communistische beweging, een krach tige politiemaeht noodig, eh zeker een krach- tiger oarganisatie dan vodr den oorlog. De woorden van Herriot, dat Erankrijk niet gerust kan zijn, zoolang het wapenge kletter van Duitschland blijft aanhouden, kliuken spr. bijna als een boom in de ooren voor een land, welke weinige troepen noch te beschikken hebben over eware artillerie, noch over vliegtuigen, noch over tanks, en waarin geen staatsbedrijven meer bestaan voor het vervaardigen van oorlogsmateriaal. De mo- reele geest bij de ontwapening, waarop het in de eerste plaats aankmt, zooals Herriot zelf heeft gezegd, zal zekerlijk niet worden bevorderd, wanneer Duitschland van alle andere staten alleen zich zelf onderworpen ziet aan minutieuze eontrolemaatregelen. Tracht men Internationale kwesties jaren lang door millitaire druk in plaats van door onderhanddlingen te regelen, dan kan men ef zich niet over verwonderen, wanneer in het betrokken land menigeen rict meer gelooft aa d'e beslissing van het recht, maar slechts aan die van de macht. De Rijkskanselier stelde aan Herriot 'de volgende vraag: „Is Herriot voornemens de Voordelijke zone van het Rijnland onmiddel- lijk te ontruimen, nadat eventueel nog te be- wijzen nalatigheden van de zijde van Duitschland in de kwestie der ontwapening goed'gemaakt zullen zijn?" Luther verklaarde vervolgens, dat de Rijksregeering tot dusver nog nimmer in de gelegenheid is geweest, de mogelijkheid van een compromis in zake de ontruiming onder de oogen te zien. De Rijksregeering is te alien tijdo bereid, met de geallieerden op dit punt een regeling te treffen. De door Herriot op den voorgrond geplaat- ste kwestie der veiligheid noemde Luther de kern van de politieke problemen van na de Londensche conferentie. De wereldconventie, welke het protocol van Geneve beoogt, lijkt aan spreker het eindoel. Of de bereiking'sr van reedis thans practisch mogelijk is, is on zeker. Wanneer eehter Herriot dit einddoel, na melijk een wereldconventie door overkom- sten tusschen groepen van staten, wenscht voor te bereiden, en daarmede het probleem eerst wil oplossen voor die gevallen waarin het onmiddellijk acuut wordt gevoeld, dan is onderzeeboot de Rijksregeering bereid, hieraan positief me- de te werken. Opdat zulke international verdragen ech ter wettelijk erkend worden, is het noodig, dat alle vol ken er eenparig achter staan. Mc- nige zinsnede in de rede van Herriot, waar- omtrent hijzelf niet kan twijfelen, dat zij de gevo-elens van het Duitsche volk krenkt, zal zeker niet geschikt zijn om het ontstaan van deze psychologisehe voorwaarde bij het Duit sche volk te vergemakkelijken. De verzoening tusschen de volken kan niet worden bereikt, zoolang een enke! land aan de menschheid wordt voorgehouden als misdadiger. Ook is het voor de samenleving der volken niet be- vorderlijk, wanneer getracht wordt de bin- ned'andsche politieke tegenstellingen in ande re landen te betrekken in de regeling der bui tenlandsche politieke vraagstukken. Dr. Luther stelde aan Herriot de vraag welke aanleiding het buitenland heeft, om mw titUaLi>u- 1 ai1-x-d? ieTeering-1 uther een reactionraire I neele leidlng toe te vertrouwen van een Zon- slotte had hij hem van zijn geld laten beroo- ven. ZAGLOEL PACHA PROTESTEERD. Zagloel Pasja heeft als voorzitter van de nationalistische organisatie, de Wafd, tele- grafisch bij den Britschen minister van bui tenlandsche zaken geprotesteerd tegen hel jongste Britsche optreden in den Soedan, d«t vol gens hem de voorbode is van de afscheb- ding van den Soedan van Egypte. De teksl van het telegram is meegedeeld aan de ver- tegenwoordigers van alle vreemde mogendhe- den in Egypte benevens aan den Egyptischen premier. GEEN ONTRUIMING. Er is volslrekt geen sprake van, dat Wezel, Dorsten en Bochum worden ontruimd. Het betreft slechts de reorganisatie van enkele le- gereenheden en de overbrenging van troepes naar andere kazernes. SOEN YAT SEN DOOD OF LEVEN^ In weerwil van levensbeschrijvingen in alle bladen en een officieel uitgegeven bulletin te Tokio schijnt Soen Yat Sen niet overleden, meldt het Hbld. uit Tokio. Het officieele Ja- pansche agentschap beweert thans, dat de re geering te Peking den dood van Soen Yat Sen verhcimelijkt. DE NOOD IN IERLAND Bij den heerschenden hongersnood in West-Ierland is nog gebrek aan brandstof ge komen. De turf blijft nat in de venen liggen. Honderden vetweiders zijn failliet gegaan tengevolge van de verliezen aan schapen en grootvee. Men acht dit het slcehtste jaar voor Ier- land, sinds den hongersnood van het „zwarte jaar 1847". DE OECUMENISCHE PATRIARCH UIT TURKIJE UITGEWEZEN. Naar Reuter uit Konstantinopel meldt, is de oecumenische patriarch, Konstantijn VI} uit Turkije uitgewezen. In dit verband moge er aan worden herin- nerd, dat Konstantijn, die in December j.l. Gregorius VII heeft opgevolgd; evenmin als zijn voorganger persona trrata is geweest van de regeering te Angora. Direct na ziin verkie- zing werd hem dan ook door de politic mee gedeeld, dat hij in aanmerking kwam, te wor den uitgewisscltf. Naar wordt vernomen, zal de patriarch .zich te Saloniki vestigen. Hij zal een protest richten tot alle kerkgenootschappen der we reld naar aanleiding van de ondervonden be handeling. DE CHAOS IN CHINA. Het heeft er alien schijn van, dat de onrust in Kiang-Soe bedwongen is, en dat de tee- stand wordt beheerscht* door Lee Jo:ng-' sjiang, den militairen gouverneur van do re geering te Peking De hoofdstad is st::ds fc?- dreigd geweest door het gevaar van een con flict tusschen de twee tegenrtenders in het Noorden, Fsiang Tso-lin en Feng Yoc-siang, doch de politiek van de recovering van Peking, die den een in T«iib-1i hepft den ander vrede heeft gesloten, heeft V. zooda pigen toestand in het leven geroenen dat men me en t te kunnen aaroerren, dat er voor- loopig althans geen dreigende aanleiding be- s,taat tot een vcortzelting van den bu'-geroor- log, hoewel an- niet bete-dat het cinde van de moeilijkheden in zieht is. DUIKBOOT IN EE^ SNEEUWSTORM. De Amerikaansche onderzeeboot S 48 met 35 man aan boord, is tijdens een sneeuw- storm op de rotsen geloopen niet ver van de haven van Portsmouth. Een te middernachl ontvangen draa lloos bericht noemt den toe stand gevaarliik. Schepen zonden hulp, maar waren ten gevolge van de verblindende sneeuw en de zware zeeen niet in staat de te bereiken. De kustwaeht tracht een rakettoestel over 10 K.M. sneeuw- bedekten weg naar de kust te sleepen, ten cinde lijnen naar de onderzeeboot te schie- ten. De bemanning van de gestrande duikboot is gistermorgen gered. De duikboot ligt voor de helft onder water. KORTE BE RICHTEN. Herriot heeft in de Kamerzitting van Donderdag gedreigd af te treden,-indien de socialisten niet vodr de aanplakking van zijn rede zouden stemmen. De bladen betoogen, dat dit het eerste ernstige incident in den boezem van het iinker-blok is geweest sinds het ministerie cpirad. Te Vera Cruz heeft een ernstige aard- beving plaats gevonden, die vier minuten duurde en ten gevolge waarvan talrijke hui- zen op hun fundamenten schudden. Naar verluidt, heeft een Engelsche ult- gever besloten, aan MacDonald de redactio- po'itiok te verwachten, vooral daar deze nieu we regeering heeft verklaard, dat de richting der buitenlandsche politiek in de eerste plaats wordt bepaald door de conferentie te Londen, aan het tot stand komen waarvan Luther zelf met al'e kracht heeft medegewerkt. De Rijkskanselier besloot zijn rede met de verklaring, dat hij de drie programpunten var Herriot: arbitrage, veiligheid en'ontwa- penirg, voor Duitschland aanvaardde. EEN SOC. OPROEP TEGEN DE REACTIE. De „Vorwarts" publiceert een oproep van het partijbestuur, waarin de partij te wapen wcrdt gercepen tegen de regeering van het rechlsche bloc, tegen de reactie. IJzer- en staalindustrie met jonkers hebben zich ver- eenigd, zco heet het, om de vefdeeling det Iasten in hun belan.g te regelen en te strijden tegen den achturendag, hun tariefpolitiek te voeren enz., hetgeen het ware program van de regeering is. In Pruisen hebben de reactionnairen de re- geering-Braun laten vallen; zij hebben het rijk, zij hebben Beieren, Wurtemberg, Thurin- gen, Mecklenburg, Brunswijk. Thans willen zij ook Pruisen hebben. De reactionnairen weteh wat zij willen. Thans gaat het erom in Pruisen den ouden kastegeest te herstellen, de jcnkerbeerschappij weer in te voeren. Tenslotte wordt de partij opgewekt aan den arbeid te gaan om dit streven te verijdelen. DE OORLOGSMISDADIGERS IN BELGIe. De kiijgsraad van Hcmcgouwen veroor- deelde bij verstck den Duitschen luitenant Sottorf tot levenslangen dwangarbeid. Tij dens den oorlog had deze een professor van het hygienisch instituut een gewond Duitscher doen verzorgen, en daanna den geneesheer met een bajonet kwetsuren toegebracht. Ten dagsblad. Het blad zal niet in betrekking staan tot de Labour-Party, maar zal boven de partijen staan. De Engelsche mijnwerkers hebben te kenne gegeven in geen geval te zullen toe- stemming in verlenging van den werkdag van 7 op 8 uur, waarop door de directies reeds meermalen is aangedrongen. Marklbmchten ALKMAAR, 31 Jan. 1925. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 28 paarden 100—/ 360, 11 melkkoeien 300 tot f 450, 1 graskalf, 28 nuchtere kalveren si acht 1234, 34 vette schapen 48 54, overhouders f 42—/ 48, 43 schrammen 22—/ 32, 116 big-gen 10 weken 1022 per stuk. Boterprijs: lste soort 1.20—/ 1.40, 2de soort 11.10. Kipeieren: groothandel 6.25—/ 8.25, kleinhandel 7—/ 8.25, eendeieren 8 per 1*00. ZWAAG, 29 Jan. Veiling Bangert en Om streken. Zoete Appelen 6—/ 8. Peren 2 5, Zure appelen 4—/ 15, Spruitkool 5—/ 8, Roode kool 2—/ 7.50, Ge'.e kool 26, Uien 3.20—/ 5.40, Witlof 5— /ll. Wortelen 11.50. PURMEREND, 30 Jan. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 1.25—/ 1.45 per zak (25 K.G.), Roode koo! 1.30—/ 6 per 100. Sa- voye kool 1.705.30 per 100, Spruitkool 1.403.50 per 15 K G., Bieten 7.50 11.50 per 1000, Uien 1.30— f 3.20 per 25 K G., Prei 8.30—/ 14.80 per 100 bos, Drielingen 2.15—/ 2.35 per 25 K G. Appels: Brabantsche Bellefleur 1415, Present van Engeland 12f 30 per 100 K G. Peren: Gieser Wildema© 9.80, Win- terjan 4.60 per 100 K.G. jii:j5',Vi 'j; Verlirfjgbjar lifF «.Arlhfc„0, .J f\r\ 1 r 1 r>lr ro !rzirnroi-.liI-n« 1 J J..It t

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 11