AlKmaarsche Courant Zaterdag 31 Januari. Rechtszaken Ons Raadselhockje. Ht. 26 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang, VOOR DEN POLITIERECHTER. (Vervolg). EENV. BELEEDIGING. De niet verschenen Alkmaarsche huisvrouw Elisabeth A., huisvrouw van H., heeft zich schuldig gemaakt aan beleediging van mej. J. de Vries, huisvr. v. R. Godijn. Ook heeft zij mej. Hendrika Monfrooyj huisvr. van C. Timmer, beleedigd. Zoowel getuigen als beklaagde ^ijn bewo- ners van het voormalige rijksopvoedingsge- sticht alhier. Voortdurend bereiken klachten over den scheldlus: dezer juffrouwen de poli- tie. Eisch 25 boete of 25 dagen. Vonnis .15 boete of 15 dagen hechtenis. MISHANDELING. De 24-jarige polderwerker Petrus La R- uit Ewijcksluis heeft op 30 November te Wieringen den getuige Jan Braam mishan- deld door hem te stompen. Een juffrouw met een baby op den arm trad in deze zaak mede als getuige op. Bekl., die zich vooraf door eenige glazen bier te consumeeren had voorbereid, kwam in de woning van Braam om verhaal te zoeken over praatjes die B. van hem zou hebben rondgestrooid. Hij ontkende B. te hebben aangeraakt. Getuige Braam zeide een stomp tegen de borst te hebben ontvangen. Hij is gevlucht ♦ben hij zag dat bekl. in zijn zak greep. De juffrouw met de baby, die zich nader bekend maakte als Ibbeltje Bos, de 20-jarige echtgenoote van getuige verklaarde dat be- klaagde haar man heeff gestompt. Eisch 20 boete of 20 dagen. Vonnis 25 boete of 25 dagen hechtenis. Bekl. staat niet gunstig bekend. BELEEDIGING. Elisabeth Marie Z., vrouw van een vod- denkoopman te Hoorn heeft zich in Decem ber j.l. schuldig gemaakt aan beleediging van haar buurman, den vischkoopman W. de Flart, wien <zij zoo vriendelijk was toe te voe- gen, dat hij stijf onder de luizen zat. Het schijnt dat bekl. zeer scheldlustig is. Eisch en vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis. NOGMAALS BELEEDIGING. De aannemer Corn. Z. te Hoorn heeft zich de vrijheid gepermitteerd in het cafe „De Witte Engel" den getuige A. Harthoorn een snctneus en een kwajcngen te aoemen. Deze beleediging hield verband met de benoemde raadscommissie in de zaak Veld- huyzen. Bekl. maakte zich boos over de wij- ze waarop getuige H. zich over deze commis- sie uitliet. Hij noemde het een snert-commis- sie. Het feit is gepleegd op 19 December. De winkelier J. D. Frederiks, mede-bezoeker van „De Witte Engel" op dezen gedenkwaardi- gen 19-Decemberdag heeft de beleediging mede aangehoord. De officier meende dat getuige den bekl. heeft gevouteerd en vorderde 2 boete of 2 dagen hechtenis. De politierechter kon niet met dit requisitoir medegaan en veroordeelde beklaagde tot10 boete of 10 dagen hecht. MISHANDELING. In het vroege wintermorgenuur van 12 De cember heeft de groenterhandelaar Corn. v. O. te Helder ziin collega H. Burgers mishan- deld. De oorzaak was het eerstgeboorterecht van een plaats op de veiling. Vooraf was een soort rogieinsche wagenren gehouden om die plaats te veroveren. Volgens medisch attest is de heer Burgers nogal toegetakeld. Vers'chillende bloeduit- stortingen op het gelaat en kneuziit^ van de halsspieren. Getuige Burgers zeide dat beklaagde hem van achteren i§ besprongen, zoodat hij niet in de gelegenheid was zich te verdedigen. Bekl. zeide dat hij zoo laf niet is. Eisch 40 boete cf 40 dagen hechtenis. Vonnis ^5 boete of 25 dagen hechtenis. DIEFSTAL. De bankwerker C. F. P. te Helder heeft zich in den nacht van 11 op 12 Dec. in het cafe van den heer v. Weelden een portemon- naie wederrechtelijk zich toegeeigend, welke portemonnaie, inh. 4.38, met inhoud toebe- hoorde aan den broeder van den cafehouder, den heer A. J. van Weelden. Beklaagde zeide den diefstal niet ernstig bedceld te heben, hij bedoelde meer 'n grapje. De portemonnaie was door den eigenaar op de ronde tafel neergelegd. Hij dacht zelf ook dat het een grapje was. Hij vroeg eenige malen hem zijn portemonnaie terug te geven, daar hij niet wist wie haar in zijn bezit had. Toeniiwam de politie binnen om sluitingstijd aan te zeggen. Ook toen gaf beklaagde de portemonnaie niet terug. Hij beweerde thans, dat hij zich schaamde de grap niet eerder te hebben geeindigd. De Officier vorderde 30 boete of 30 da- geh. Vonnis, de politierechter betwijfelde het opzet van wederrechtelijke toeeigening en Sprak beklaagde vrij. MISHANDELING VAN EEN BESTEDELING. De 28-jarige Vrouwtje Grietje G., huis vrouw van K. C. D. te Helder, stond terecht dat zij in Dec. een 3-jarig jongetje dat bij haar door het B. A. was uitbesteed, in Dec. in de open lucht heeft afgespoeld, zoodat het kind bont en blauw en van koude zag. Bekl. zeide dat het kind zich bevuilde en dan moest zij het reinigen. Zij deed zulks niet buiten, maar in de keuken. De getuige Cornelia Bruin zeide dat het kind op Zondag 7 Dc. door bekl. spiernaakt op het plaatsje werd gereinigd. Zij gooide het kind een emmer koud water over het lichaam. Getuige vond het vreeselijk. Het kind rilde en kreunde. Getuige zag dit uit een dakraam. De getuige P. Bruin, broeder van de vori- ge getuige heeft op een anderen dag in De cember ook uit een dakraam gezien, dat bekl. het kind naakt op het plaatsje met koud wa- ter afwaschte. Ze gooide met water tegen het kind aan. Zijn zuster had het eerst gezien en riep haar broeder. Beklaagde bleef volhouden dat zij het kind niet buiten heeft gereinigd en dan nog met warm water. Getuige Pastel, verloofde van mej. Cor Bruin, heeft op 7 December gezien dat bekl. net kind geheel naakt in de W. C. met een puntigen borstel heeft afgeschrobt en het daarop met .water afspoelde. Ook heeft bekl. het kind een klap met den borstel gegeven. Toen bekl. aanstalten maakte nog een em mer water over het bibberende en kreunende kind te werpen, is getuige tusschenbeide ge- komen. Bekl. heeft toen gezegd: het is mijn kind en ik kan er mee doen wat ik will Bekl. ontkende alles. De politierechter noemde het een eigen- aardige manier van opvoeden. Daarna werd gehoord als getuige a de- charge mej. Francisca Elisabeth Mutters, huisvrouw van G. Akkerman. Zij woont nabij de juffrouw. Zij beweerde dat het warm water was, waarmee het kind werd gereinigd. Het kind is inmiddels door het Burg. Armbestuur bij de beklaagde weg- gehaald, zeide de politierechter. De Officier achtte bewezen hetgeen is ten- laste gelegd, noemde het een ernstige mis- handeling, die gevaar voor het kind had kunnen opleveren. Eisch 15 boete of 15 da gen. Vonnis 25 boete of 25 dagen hecht. VALSCHE AANGIFTE. De niet verschenen bekl. Dirk S. te Helder heeft zich schuldig gemaakt aan valsche aan- gifte bij Kl. Hoosman, brigadier v. politie, betreffende een misdrijf tegen de zeden in zijn kosthuis gepleegd door een medekost- ganger K., die met de kostjuffrouw op 'n oogenblik dat zij in staat van bewuste- loosheid verkeerde, niet te noemen handelin- gen zou hebben gepleegd. Het is na onder- zoek gebleken, dat dergelijke immoreele fei- ten niet gebeurd zijn. Bekl. stond ongunstig bekend. Hij is een zenuwlijder en 'n dronk- aard. Hij heeft ten slotte erkend, dat de aan- gifte valsch was. Eisch 1 maand gev. Vonnis conform. DIEFSTAL VAN EEN VISCHNET. Jan B. te Helder heeft op 18 Dec. een vischnet zich wederrechtelijk toegeeigend, toebehoorende aan den visscher Joh. v. d. Oord. De Officier vorderde 3 maanden gev. Vonnis conform. EENV. BELEEDIGING. De Urker vrouw Naatje P., huisvr. van F K. te Helder, heeft op 11 October haar eilandgenoote Aaltje Kersen, gehuwd met Klaas Woord beleedigd in bewoordingen, die hier geen plaats kunnen vinden. Bekl. heeft de beleedigingen door de straat geschreeuwd, toen zij voor haar woning stond in de Jan in 't Veldstraat en mej. Woord passeerde. Beklaagde ontkende pertinent. De dames schreeuwen door elkander heen en maken het den politierechter niet gemak- "kelijk het onderzoek geregeld voort te zetten. Een tweede getuige heeft de beleedigende woorden gehoord. Ook thans moet de politie rechter de kijvende dames tot de orde roepen. Eisch 20 boete of 20 dagen. Vonnis: 15 boete of 15 dagen. WEDERSPANNIGHEID. De 25-jarige Fred. B. te Helder heeft zich in den nacht van 28 op 29 Dec. wederspan- nig getoond tegen den agent van politie Stam, die een persoon, den heer Groot, die zich schuldig gemaakt had aan vernieling,. arresteerde, door te trachten deze arrestatie gewelddadig te verhinderen met aan den ar- restant te rukken en te trekken en hem uit de handen van den verbalisant te bevrijden. Eisch 30 boete of 30 dagen hechtenis. Von nis conform. VERNIELING EN WEDERSPANNIG HEID. De 24-jarige varensgezel Jan G., van wien in bovengenoemde zaak sprake is, stond thans terccht ter zake vernieling van een glasruit en daarop gevolgd verzet tegen den agent van politie Stam. 't Gebroken ruit had de waarde van 16. De benadeelde, de cafehouder Visscher is door beklaagde scha- deloos gesteld. Het verzet was tamelijk ern stig, vooral omdat bekl. werd gesteund door voorgaande beklaagde. Jan G. is reeds meer- malen veroordeeld, waaronder 3 maal we- gens verzet. Eisch 2 maanden gevangenis- straf, vonnis: overeenkomstig den eisch. Flierna sluiting. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van 27 Januari. Uiispraken. P. J. Z. en W. J. K. te Alkmaar, diefstal van pluimvee en kcnijnen, ieder 3 maanden gev. voorw. met 2 jaar prceftijd en bijz voor- waarden. L. L., Uitgeest, heling van kippen, 2 maanden gev. voorw. met 2 jaar proeftijd en bijz. voorwaarden. Burg. Zaken. De koffiehuishouder Arie Kuiper, Groet, gem. Schoorl, werd failliet verklaard op eigen aangifte. R.C. Mr. Muller, Curator mr. C. J. de Lange. Strafzitting. Heden werden alleen belastingzaken be- handeld. In de eerste plaats de zaak contA A. N. 26 jaar, schippersknecht te Zwartsluis, die in verzet was gekcmen tegen een vonnis der rechtbank waarbij hij was veroordeeld wegens cvertreding der wet op de inkomstenbelasting tot een boete van 25 of 25 dagen. De ver oordeelde zeide, dat hij het biljet dat van hem werd verlangd, als nog van den rjjksontvan- ger gekregcn. Mr. Asser merkte op, dat hem dit verzet cnbekend was. De administra- tie der belastingen was partij, niet de officier. Mr. Asser maakte er echter geen middel van en verzet.'e zich niet tegen de behandeling. De off icier bcriep zich op het vvetboek van s'raf- vcrdering, ieder verzet wordt behandeld door den cficier van justitie. Mr. Asser repliceerde daarop kortelijk. Vervolgens werden de getui gen gehoord, beiden commiezen der directe belastingen, die verklaarden, dat op 4 Sep:. 1923 opposant van hot tjalkschip „De zeven gebrceders", liggende in de haven te Enk- huizen, geen vereischte verklaring van den ontvanger kon overleggen. Er is een transac'ie van f 3.50 aangebodtn, die werd geweigerd. Opposant zei niets te hebben kunnen betalen, ook geen twee kwartjes. Opposant dacht, dat het schip een klipper- aak was. geen tjalkschip. De commies zei, geen vers'and van schoepsvcrmen te hebben. De rijksadvocaat verzocht betrachtiging van het vonnis. Bekl. zei, het nog hcoger op te zullen zoeken. VOORTZETTING BFLASTINGZAAK SIGAREN. Voortgezet werd de zaak tegen Christoffel T, winkelier te Hoorn, die zich destijd-s beef beroepen op een verklaring van den ontvanger der dir. belastingen te Hoorn betrefDnde af- glfte van zegels. Bekl. had een partij taba'- in huis. die hij niet terug kon zenden, omdat' de fabriek niet meer bestond. Dit was geen bewijs van dekking, docfa alleen een permissie om zegels van een andere winkelier te koopen. Deze verklaring kon dus de strafbaarheid niet opheffen. Bekl. zei, dat hij de sigaren kocht en niet de yerplichting bestood te ban- derolleeren. Inmiddels is de fabriek teniet ge- gaan, dus kon hij de sigaren niet m<»er gefoan- deroilleerd krijgen. Bekl. heeft een aceijos- kwitantie, doch heeft die niet meegenomen. Bekl. heeft plm. 164 en eenige cenfen be- taald voor zijn geheden voorraad. Bekl. zei, dat de firma Kaag het verzoek om zegels 14 dagen onder zich heeft gehou den en ten slotte gezegd, da: hij geen zegels mocht verstrekken. De transactie ad f 25 is door beklaagde geweigerd. De rijksadvocaat vorderde f 100 boete. De officier vorderde ter vervanging 25 dagen hechtenis plus verbeurd verklaring der in be- slag genomen sigaren. ONBETAALDE RIJWIELBELASTING. Anne Mona M. te Enkhuizen, heeft op den bestemden datum geen rijwielbelasting be- taald. De fiets werd in beslag genomen door de ambtenaren, doch is door de eigenares weer op slinksche wijze uit het belastingkantoor weggehaald. Daardoor is zij strafrechtelijk vervolgd en gestraft met gevangenisstraf. Her rijwiel staat thans op het politiebureau te Enkhuizen. Eisch: 20 boete of 10 dagen hechtenis. Voorts werd 'verstek uitgesproken tegen H. J. B. te Amsterdam, die op 29 September door den gem. veldwachter Faber te Zwaag is bekeurd wegens rijden op een rijwiel, niet voorzien van een rijwielplaatje. De fiets is ten onrechte niet door den veldwachter in be slag uenomen. Eisdh als voren. SPEELKAARTENBELASTING. Bekl. J. van S., koopman te Amsterdam, niet verschenen, is op 8 Maart 1924 door de kommiezen in het Parkhotel te Hoorn be keurd wegens het in voorraad hebben van on- belaste speelkaarten, welke speelkaarten hij te koop aanbood. Een aantal kaartspellen werden in beslag genomen. Een transactie ad 75 is aangeboden, doch geweigerd. Eisch 100 boete of 25 df«gen hechtenis. INGETROKKEN. Twee zaken werden door den rijksadvocaat ingetrckken. ONTDUIKING ACCIJNS GEDISTILLEERD. Na de pauze werd voortgezet de behande ling van de belastingzaak tegen den Urker visscher E. B., welke voortzetting steeds was afgestuit op de afwezighei'd van den getuige Imminga. Deze getuige was thans te Winsehoten aan- gehouden en door rijksveldwachters naar het rechtsgebouw te Al'kmaar overgebracht. In deze zaak opponeerde als raadsman en verdediger Mr. Buis uit Amsterdam. Allereerst werd gehoord de getuige Albert Imminga, schipper en koopman te Winseho ten. Heeft bekl. erkend voor 14 Mei 1923, d'an datum, waarop de better in de Zuiderzee door de kommiezen werd aangehouden. De reden van zijn niet-verschijnen poogde getuige te verklaren. Hij was verhinderd te komen, omdat d: oproeping hem te laat be- reikte. De tweede maal verzocht hij den of ficier van justitie te Winsehoten uitstel, maar dat werd geweigerd. Getuige zei aan beklaag de te hebben medegedeeld, dat de hotter te Helgoland gedistilleerd zou laden. Er zou- den papieren bij gegeven worden, die de la ding dekten. De accijns moest te Amsterdam worden vo-ldaan. Bedoeld stuk werd getuige vertoond en deze noemde het een voldoend stuk. Het doel was vracht te halen van Helgo land. De bedongen prijs was 500, waarvan getuige 250 dadelijk voldeed^ Deze moeten voldaan worden door de geinteresseerdc fir ma cp Helgoland. Getuige is slechb tusSchen- perscon. De vracht was 1000 Liter spiritus. Deze was door getuige gekocht bij een fir ma te Delft, verzenden naar Helgoland. Nu wc-rdt voor gedistilleerd bestemd voor uit- voer, slechts een geringe accijns betaald. De spiritus is eerst naar Bremen verzonden en daarna via Cuxhaven naar Helgoland ge- transporteerd. Getuige beschuldigde voorts den belastingambienaar over onnette behande ling en aanzetten tot diefstal. Getuige Kra mer zei, dat Imminga alles staat te liegen. Ze zijn niet onheusch behandeld doo- den ka- piein van de „Zeemeeuw". Getuige was overtuigd dat de door Imminga aan hem ter hand gestelde gele: brief de lading dfkte. De kapitein van „de Zeemeeuw als getui ge aanwezig, prctesteerde tegen de uitlating van getuige Imminga, dat hij een dief zou zijn. Bekl. zeide te hebebn geweten, dat hij spi ritus vervoerde doch hij meende dat deze vracht was gedekt door den geleidebrief hem door Imminga ter hand gesteld. Naar aanleid'ing van de verklaringen van getuige Imminga, verzocht de officier schor- sing van de zaak en rechtsingang met last tot instructie tegen dien getuige, als ver- dacht van meineed, eventueel met onmiddel- lijke in hechtenisneming. Getuige krahbelde nu terug en beweerde dat hij tegen Kramer, niet tegen den schipper had gezegd, dat zij zich moesten aanmelden bij de b.uitenste wacht. Getuige Kramer ont kende zulks pertinent. Wei nee, mijnheer, zeide de oude met bevende stem, voor geen millioen zou ik willen liegen. De rechtbank begaf zich in raadkamer om over den eisch van het O. M. te beraadsla- gep. Na heropening vrog de president aan den rijksadvocaat of deze nog eenige vragen had te stellen. Daarop werden de getuigen Kolmar, rijksambtenaar, en Imminga voor- geroepen De getuige Kolmar achtte de ver klaringen van Imminga krenkend. Imminga zeide: ik word er in gekleist. De officier persist-eerde bij zijn eisch om rectsingang tegen dezen getuige en gevan- genneniing. Opnieuw schorsing en terugtrekken van de rechtbank in raadkamer. Na d.e heropening las de griffier het pro- cesverbaal aan getuige Imminga voor, waar- in zijn beeedigde verklaring was opgenomen. Immipga .noemde deze verklaring juist en teekende ze. Daarop las de president besehikking voor waarbij rechtsingang werd verleend tegen Albert Imminga als verdacht van meineed. Daarop werd op verzoek fan mr. Asser de behandeling van de zaak voortgezet en ver- kreeg mr. Asser het woord tot bet stdlen van zij-n vordcring namens de directie der directe belastingen. Mr Asset meende dat getuige Imminga, nicer dan teklaagd-e P B. cp het banigje der beschuldigden had moeten plaats nem'en, wat spreker nader aa-ntoonde. Ten slotte vorderde de ripraadvocafk 50 boete of 10 dagen hechteris met verbeurdver- klaring van den inbeslag genomen hotter en gedistilleerd. Mr. Buis stelde hi het licht dat beklaagde onkundig was gehouden van het doel van de reis en verlokt werd door de extra verdienste 500 voor een pleizierreisje. Zulks op een moment dat de geheele visschervloot vrijwel stil lag. Pleiter wees nog op het schijnbaar gewichtige stuk dat volgens Imminga de la ding kon dekken. Pleiter drong ten slotte aan op vrijspraak, die vooral van belang was van de verbeurdverklaring. Subsidiair een voorw. straf. Volgde nog eenige repliek van. mr. Asser. Daarop werd de behandeling van de zaak gesloten en de uitspraak bepaald op a.s. week. De getuige Imminga werd niet gear- resteerd. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VOR1GE NUMMER. Voor greater en. 1. Tante had het tegen Evert alleen gezegd. (Geneve). Laat Toos papier en pennen meebren- gen. (Spa). Foei, wat ben je lui, Kareli (Luik). Alle nieuwe en erakele oude boeken zijn nog netjes. Weenen Heeft Jaeo^» er naar gevraagd? (Bern). 3. Poedel, poeder. 2. Driebergen. 4. V Vlacirdingen. e I f p a a r d s c h a k e n vleermuis Vlaardingen Zier/kzee vlosder V u g h t bed 1. Voor kleineren. Door er een k voor te zetten: Klompen. Gul, den; gulden. Reinier. Hij kwam me: twee sc/foppen aanzetten. (Hop). Men bakt in Weesp echtt moppen. (Specht). Kwam u sc/zemerlampjes bewoncieren (Musch). Er is ijs] je kunt dus je hart ophalen. (Sijsje). OM OP TE LOOSEN. Voor grooleren. Welke rivier in Europa kun je maken van- AORN Vul in deze 16 vakjes 21 2 O 3 E IN 2 M 2 G 1 L 1 S zoo in, dat je van boven naar beneden en links naar rechts leest: 2 R van 1° een dorp in Drenie, 2° een vette vloeistof, 3° een ieeren band, 4° een soort geit, die in de bergen voorkomt. 3. Mijn geheel wordit met 11 letters ge- schreven en noemt iemand, bekend uit de Fransche revolutie. 10, 2, 4, 9 is een deel van een ediip. 6, 8, 4, 1 is een vruCht. 5, 6, 7, 11, 10 is iets, dat in ons lichaam in grooten getale vooikomt. 6, 2, 115 is een huisdier. 3.7,11,1 is een drank. 4 Een verl.orte jongensnaam en een verkorte meisjesnaam vormen samen een vergift. Wdk? Voor kleineren. 1. Met co ben ik een gebouw-met aa ben ik een voorwerp, dat in de keuxen en op tafel en't buffet thuis hoort. 2 Ik kem uit de apotheek, maar omgekeerd vorm ik een ded van je gezicht. 3. Kruisraadsel. Op de kruisjesliinen komt de naam van een dorp in Ge'derland. X X X - xxxxxxx X X X 1° rij een medeklinker. 2° iets wat je zegt, als je't koud hebt. 3° een lichaamsdeel van een olifant. 4" 't gevraagde woord. 5° de naam van een jaargetijde. 6" een scherp voorwerp. 7° een medeklinker. 4. Verbcrgen jongensnamen. Hce somber tusschen deze hcoge muren te wonen Heusch An, samen gaat het beter. De dief ritsie het taschie der dame weg. Heb je Amclie van Dale ook gezien? Wat zullen die arme menschen koude lijden Provinda.iliiiouws UIT HEILOO. In het cafe van den heer T Helder hield Donderdagavond „De Vrijheidsbond" een openbave yergadering, waarin als spreker op- trad de heer FI. Groenewout, uit Santpoort. Dc voorzitter van de afdeeling, ds. Eilerts de Haan, op:nde de vergadering, bctreurde de niet grcote onkcmst en gaf het woord aati den spreker, die constateerde in zijn inlciding, dat vor oc-i.komenden siembusstrijd d: scha- duwen reeds vooruit gaan, wat overal in den lands is tfcwezen. Spr. bttieurde het, dat de splijtzwain weer werkzaam is. «i zoo het vadwiandsch verbond is ontstaan. Spr. meende dat tie Rent: nng, die zich christelijk nocmt, niet altijd die daad voert in hare urfrngen. De liberalen daarentegen leverden het be wijs v*n christelijk zijn, al hebben ze niet het woord altijd op de lippen. De coalitie gaf niet het bewijs van een- heid, waarop spr. dieper inging en of op deze wijze het landsbelang gediend wordt, meende hij te moeten betwijfelen. De strijd van de coalitiegeoooten ctiderling bracht spr. naar voren, ook wat het onder- wijs betreft. Spr. bracht naar voren, dat gemeenzaam- heid onder de christelijke coalitiegenooten maar schijn is in het onderwijs, want de ka- tholieken zenden hun kinderen niet naar de christelijke school en de christelijken niet naar de katholieke scholen, doch altijd dan naar de openbare lagere chool. Is er, als de coalitie bestendigd blijft, ver- wachting op verbetering in de komende perio- de? Spr. toonde aan de hand van voorbeel- den het tegendeel aan. Ook de wenschen van de anti-revolutionnai- ren waren allerminst bevredigd, doch nu de verkiezingsklok zachtjes begint te luiden, laat men weer een nieuw geluid hooren. In de komende periode moet verandering komen in de heffing van belasting Spr. toonde aan, dat die vermindering moet komen, want zoowel de millionnair als de arbeider gevoelt dit. Ook in de kringen van de'S. D. A. P. krijgt men langzaam verantwoordelijikheidsgevoel. men heeft te lang gespeeld met het „haal het geld waar het te halen is". Spr., komt tot de conclusie, dat minister Coliin, als hit in 1925 aftreedt. geen dank van het Nederlandsche volk heeft verworven. Bii de besnreking van de Ziektewet be^ toogdfe spr., dat de V. B. haar vrij koel zal ontvangen. Tot de landsverdediging en oirhvapem'ng komend, s+elde spr. vast, dat de leuze van prof, van Embden geweldig pakt. vooral bij d'e moeders en de onon+wikkelde menscften. Spr. stelde de vraag: kunnen we leger en vloot missen en beantwoordde dit ontkennend, uit de historie hiertegen bewiizen aanvoerend. Tegen een leger is ook de S D. A. P. niet, hetgeen is bewezen uit de geschiedenis. Zij heeft o. a. gezegd dat we millioenen wegsmijten in den nooit verzadigden muil van het monster leger en vloot", doch dit woord. is bestemd voor de publieke tribune. Spr. stelde vast, dat in 1914, toen de oor- log uitbrak, de heer Troelstra vol bewonde- ring was voor de vlotte mobilisatie, dat het onze dureplichtw.asom onze nationalc belangen e verdedigen en de S. D. A. P.-leden hebben van 19141918 gestemd v6or al'le credieten voor leger en vloot. Ze heeft zich koest gehouden en eerst in 1922 heeft ze af- scheid genomen van haar eisch: een volksle- ger; toen heeft ze, zonder nadere toelichting (die ontbreekt geheel) gezegd, dat ze de oor- logsbegrooting van 130 op 80 millioen wilde brengen. In 1923 is prof, van Embden gekomen met een bezuitiiging tot 30 millioen voor leger en vloot. tot groote verbazing van de Eerste Ka- mer, die, het decorum bewarend, toch de voorsteller met vragen overstelpte. Wij, zegt spr.. staan daar vierkant tegen- oyer, wij willen baas blijven in eigen huis en bijv. de liefhebbers voor gebiedsuitbreiding van Belgie buiten de deur houden. Deze roinantiek van prof, van Embden, in 1924 verkondigd, „geen man en geen cent", dus nationale ontwapening, gaat ons te ver. Ons eigen standpunt is bekend Wij zullen het oogenblik zegenen als leger en vloot geen centime vraagt, wij wenschen de geschillen te laten beslechten door een internationaal scheidsgerecht, wij hebben vertrouwen in den Voikenbond. De Voikenbond heeft oolc het voorrecht dat aan haar hoofd staat Mr. Dresselhuis, die getoond heeft, dat veel geld verknoeien voor leger en vloot hem niet sympathiek is, doch hij is van oordeel, dat ons leger niet gemist kan worden. Dit standpunt, gespeend aan ro- mantiek, is het onze en op dezen basis willen wij de verantwoordelijkheid voor de natie aanvaarden. (Applaus). Door het gevorderde uur was er gen gele genheid om van gedachtcn te wisselen met den spreker. Na een kort dankwoord van den voofzitter en aanmoediging tot versterking van de ge- lederen, volgde sluiting. Door het 'bestuur der vereeniging „Heiloo Vooruit" werd aan den raad dezer gemeente een adres gericht om te besluiten tot het plaat- sen van een lichtpunt van voldoende sterkte bij den ingang van de Tuindorpstraat aan de zijde van den Rijksstraatweg, alsmede gun stig te beschikken op het verzoek van den heer K. Gomes Sr. c. s. om aansluiting aan het electrisch net, terwijl bovendien in over- weging werd gegeven om thans te beslissen, dat wordt overgegaan tot veriichting van het gedeelte Kuillaan vanaf den Rijksstraat weg tot aan de Zandersloot en van den weg langs de Zandersloot tot aan de Langelaan. UIT HEEMSKERK. Onze predikant, ds. A. Snethlage, ontving toezegging van beroep naar Spaamdam. In eene Donderdagmiddag gehouden spcedeischende raadsvergadering werd _fen verzoek behandeld van den heer J. Beentjes Pz., cm ontheffing te verkrijgen inzake het in een vorige bijeenkomst genomen besluit, n.l. vaststelling rooilijn, waarbij niet binnen de lb B. uit de as van den weg mag gebouwd worden. Behoudens goedkeuring van Ged Staten i? dit verzoek ingewilligd. De heer P. de Vries stelde voor, bovenge- noemd besluit te doen intrekken. De heer P. Klaasse ondersteunde dit voor- stel. In stemming gebracht werd het voorstel op de stemmen van de heeren P. de Vries en P. Klaasse verworpen. Nog besloot de raad om B. en W. volmacht te geven inzake het dcen ontruimen van wo- r.ingen van het woningbedrijf door eventueele wanbetalers. UIT EGMONDBINNEN. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij- dagmorgen 10 uur voltallig, onder leiding van burgemeester Janssens. De voorzitter dankte alien, die hem met de jaarwisseling hunne geiukwenschen hadden aangeboden. Spr. wenschte hun wederkeerig geluk. Hij dankte voor de aangename wijze waarop de raadsleden de besprekingen had-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5