VICTO I Met J BORSTSIROOP de raming voor cc deel ook het gevolg is ge weest van het inhalen van achterstand De minister heeft verder tegenover het be- toog van de delegatie opgemerkt, dat de be- grooting voor 1924 zelfs met inachtneming van de bovengenocmde meerdere inkomsten, nog altijd met een tekort sluit van meer dan 20 millioen, terwijl om de begrooting voor 1925 sluitend te kunnen maken, voor dat dienstjaar hoogere inkomsten moesten worden geraamd tot een bedrag, dat, als men op de hierboven gememoreerde bijzondere omstan- digheden let, ongeveer even hoog is, als het bedrag, waarmede in 1924 de raming is over- schreden geworden. zoodat deze overschrij- ding van 1924 reeds in de begrooting voor 1925 is verdisconteerd. Verder zijn voor laatstgenoemd jaar en volgende jaren nieuwe uitgaven te wachten, waarvoor tot heden geen dekking is gevonden. Ook was de minis ter er nog volstrekt niet zeker van, dat de voor 1925 geraamde ontvangsten ook inder- daad in de schatkist zullen vloeien. Hoewel de minister bereid was, het ver zoek van de delegatie om het personeel tege- moet te komen, in den ministerraad ter sprake te brengen, liet hij toch niet den minsten twij- fel hierover bestaan, dat dit verzoek op steun zijnerzijds niet zal kunnen rekenen. lets anders was het gladstrijken van plooien uit het Bezoldigingsbesluit 1925, van de noodzakelijkheid waarvan ook de minister doordrongon toonde te zijn en waartoe hij dan ook eventueel wel zal kunnen medewer- ken- Wei ging de delegatie uitvoerig en met kracht tc-gen beschouwingen in en stride zii er andere argumenten tegenover, doch zulks vermecht in het standpunt van den minister geen wijziging te brengen. De minister had geen bezwaar, dat deze me- dedeelingen in een persbericht ter algemeene kennis zouden worden gebracht. 1NSTALLATIE TABAKSCOMMISSIE. Gister is in het departement van financien de staatscommissie geinstalleerd, die in op- dracht heeft een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop een belasting ware ,e hoffen, dnikkende op de ruwe tabak bestemd tot ver- vaardiging van tabaksfabrikaten met dien verstande, dat de daarvan te verwachten jaariijksche opbrengst niet kleine* d:ent te zijn dan de bate welke de geldende heffing aan de schalkist oplevert. NIEUWE WETSONTWERPEN OP MEDISCH GEBIED Bij de He Kamer is ingediend een wefs- voorstel dat strekt tot installing van colleges van tucht, die ten aanzien van de geneeskun- digen een taak zullen vervullen als de raden van toezicht en discipline voor de advocaten. Tevens heeft de Kamer een wetsontwerp bereikt dat cen preventief toezicht beoogt in te stellen op die geneesmiddelen, die niet openlijke aanprijzing in het verkeer worden gebracht. AANRIJDING. Gistermcrgen cmstreeks kwart voor zeve- nen heeft zooals wij reeds in het kon in ons vorig nummer gcmeld hebben een aanrijding plaats gehad op de Laan van Meerdervoort in Den Haag, ter hoogte van de Wattstraat. De melkbezorger L., wcnendc in de v. Bcie- renstraat en in dienst bij De Sierkau, is daar aangereden door een auto, beshturd door den freer G. C. M. uit de Fahrenh.itstraat. Deze had de voorruit ncergeslagen, omdat het no gal koud was, en een motregen belemtnerde het zien door die ruit. De heer M. heeft al- thans den voor hem uit rijdenden melkwagen niet gezien. L. reed ongeveer 1 M. van het troittoir, de auto reed geheel rechts van den weg. L. werd op de straat geworpen en deerlijk ge- wond. De geneeskundige dienst vervcerde hem naar het ziekenhuis, waar bleek, dat hij een been gebroken had en zware inwendige kneu- zingen had gekrcgen. Zijn toestar.d is zorge- lijk De melkwagen word ernstig beschadigd. Tegen den chauffeur is proces-\ erbaal op- gemaakt wegens onvoorziclitig rijden op den openbaren weg. VADER EN ZOON. Voor de rcchtbank te R'dam heeft gister te- recht gestaan de 55.-jar. P. C. d. G., losse workman al iaar, thans gcdetineerd, wien ten taste was gelegd, dat hij op 23 October i 110 zou ontvreemd hebben ten nadeele van zijn zoon. Beklaagde bekende. Zijn zoon woonde bij hem in. Beklaagde was baloorig geworden door de toestanden in zijn huis, had het geld uit de vestzak van zijn zoon genomen, was er nice naar Amsterdam gegaan, had het daar verteerd en was na drie dagen naar huis ge- komen en toen gearresteerd. Van 1 November af zit de man op eigen verzoek in voorloopige nechtenis, dit om ui. de ruzie thuis te zijn. De 24-jarige zoon kwam vertellen, aat zijn vest hing in de alcoof van zijn oudcrs. Hij ge- bruikte een scheldwcord om zijn vader aan te duiden, wat hem op een schrobbeering van den president te staan kwam. Vader drinkt, volgens den zoon „stug" De vader ontkende dit. Het OM. tot den zoon: Waarom ga jij, als er altijd ruzie bij je thuis ontstaat door jou, de deur niet uit? De zoon: Dan is mijn moeder over een maand een lijk! De presidentDe ambtenaar van de R. K reclasseering schrijft in zijn rappon, dat jij een groot struikelblok thuis bent. Zijn jullie katholiek? De zoon: Alleen hij; ik heb in het geheel geen reclasseeringsambtenaar gezien. Het O. M. leest het rapport voor, waaruit blijkt, dat de zoon epilepticus is en reeds ceni- ge keeren in een gesticht voor zwakzinnigen is opgenomen geweest. Het O. M., waargenomen door mi". J. A. de Visser, constataerd: dat het vaststellen van het feit geen moeilijkheden oplevert. Maar om- trent de gezteistoestanden valt het bezwaariij- ker zich een beeld te vormen. Het neclassee- ringsrapport laat tusschen de regels door le- zen, dat de ambtanaar een soort verzoening in het gezin bewefkt heeft. Maar ter zteting hooren we, dat het rapport niet juist is, dat de vader thuis komt. Spreker vraagt de zaak nog eenigen tijd aan ta houden, ten cinde van Gras alsnog een rapport uit te lckken en de vraag te doen beantwoorden, of het Neder- landseh Gencotschap bereid is op dezen man, bij voorwaardelijkc veroordeeling, toezicht te houden. De verdedigcr, mr. D. Schuur sloot zich bij het requisitoir aan en verzccht aMeen het nieuwe rapport zoo vlug mogelijk te doen uit- brengen. Na raadkamer besliste de rechtbank, dat de zaak drie weken zal worden aangehouden. PAKHUISBRAND TE AMSTERDAM. Gisterm-orgen is zooals wij reeds in een deel van ons vorig nummer meidtien, brand ont- sfaan in een der oude pakhuizen aan de Bic- kersgracht te Amsterdam. Het panel, waarin het vuur woedde, is een van vier naast elkan- der gelegen pakhuizen, de andere heeft de brandweer echter van de vlammen wetan te vrijwaren. De brand is ontstaan op de eerste verdieping van het ongeveer 30 meter diepe perceel, waar de expediteur P. J. Schutte groote voorraden closetpapierrollen opgesla- gen had. Op de tweede verdieping is geves- t'gd de zeilmakerij van de firma J. van Tyma. Werklieden van deze firma meenden reeds eenigen tijd tevoren een brandiucht waar te nemen maar toen zij overigens niets verdachts ontdekten, schonken zij er verder geen aan- dacht aan, totdat door de naden der vloer dikke rook drong. Toen is de brandweer ge- waarschuwddeze kwam met vrij talrijk ma ter iaal. Bij het openen van de luiken drongen ge- weldig zware rookwvlken naar buiten, die in korten tijd hei heele Bickersciland in b'airwen nevel zetten. Ook sloegen even de vlammen uit De brandweer taste het vuur aan mot drie stralen aan de voorzijde en zes stralen aan de achterzijde van het pakhuis. De vuurhaard bleek zich te bevinden op het middelste ge- deelte van de eerste verdieping. Het was een zeer hardnekkige brand, welke de brandweer eerst tegen 1 uur onder de knic had. Nagenceg over de geheele diepte is de op- slagplaats van den heer Schutte uitgebrand; verder is dc vlcer van de twee verdieping hier en daar doorgebrand, maar sdiad? van betee- kenis heeft de zeilmakerij op twee hoog niet gehad. De vermcedelijke oorzaak is het wegwerpen van een brandende sigaret door een jongen. Verzekcring dekt de schade. EEN PASGEBOREN KINDJE IN EEN DAKGOOT. Maandagmorgen werd de politie gewaar- sdiuwd, dat in de aakgoot van een perceel in het Zwaanshals te Rotterdam kindergehuil gehoord werd. Onmiddellijk werd een onder zoek ingesteld. Een agent van politie klom naar boven en hij vond tot zijn verbazing in de goot een pasgeboren kindje van het man- nelijk geslacht, spiernaakt en zelfs met mod- der en vuil overdekt. Het wichtje leefde nog Onmiddellijk is het naar een der ziekenhuizen gebracht. Een inspecteur van politie doorzocht in- middels de aan de dakgoot grenzende wonin- gen en trof in een daarvan een 27-jarige juf- frouw aan, die bezig was eten te koken. De vrouw zag zeer bleek. Nadat zij ondervraagd w:.s, meldt de Tel.", bekende zij in den afge- loopen nacht moeder geworden te zijn en haar kindje in de dakgoot te hebben gelegd. Het kind had ongeveer een kwartier in dc goot gelegen voor de politie het vond. De vrouw werd gearresteerd en naar het ziekenhuis ge bracht. Proces-verbaal is tegen haar opge- maakt, wegens poging tot zware mishande- ling. De toestand van het kindje is gelukkig uit- stekend. Men hoopt dat het geen ernsfige gevolgen van de handelwijze zal ondervinden TREIN-RUZIE. Gister nacht kwamen met den laatsten trein uit do Haag aan het D. P. Station te Rot terdam twee Rotterdammers en een Rotterdamsche, die zich in verschil- iende opzichten tegen elkander ge- droegen a is verscheurende dieren. Er kwam cen politieagent aan te pas en daar een der Rotterdammers beweerde, dat de ander hem met een revolver had bedreigd, verzocte hij het drictal op vrienddijke, maar besliste wijze, nice op te trekken naar't politiebureau op de Galen], cm daar liet oordeel te vellen en den gewapende te snappen op het verboden dra gon van vuurwapenen. Op het bureau bleek. dat dc gewapende, een vccrman, met reden verontwaardigd was ge weest. De ander had zich in den nachttrcin rnisdragen en de 18-jarige zusttr van den voerman lastig gevallen. Hij verdedigde zich met te zeggen, dat hij naar iets gezocht had, aldus dc ,,Msb." en :oen in het donker per cngeluk het been van de jeugdige schoone had gegrepen. De voerman was heftig veront- waardigd geweest en zou gedreigd hebben, den vermetele met zijn revolver neer tc schie- ten. Toen de voerman echter gefouilleerd werd, bleek liij geen vuurwapen te bezitten. Hij had slechts een weinig gesnoefd. De inspecieur heeft daarop den een aange- maand, voortaan wat voorzichtiger met z'n woorden, den ander iets voorzichtiger met z'n handen te zijn. HISTORISCH. Een dame komt dezer dagen in het post- kantoor van een onzer groote steden. Zij koopt aan het daarvoor bestemde loket eeni- ge postzegcls en betaait en op 't oogenblik, dat zij met de postzegels, die de ambtenaar achter het loket haar toeschuift, zal weggaan, bedenkt zij zich en zegt: „Geeft u mij alstu- blieft nog maar zoovtel postzegels er bij." Waarop de ambtenaar antwoordt: „dan zal mijn collega u wel verder helpen, 't is nu mijn tijd om weg te gaan." Een punctueel man. EEN NIEUWE POL1TIEKE ORGANISATIE. Naar wij vernemen, zegt de N. R Ct., zijn er plannen in voorbereiding tot oprichting van een nieuwe partij, welke beoogt een ver- binding te vormen tusschen rechts en links en met uitsluiting van de antithese-gedachte mannen en \TOuwen in eeri verband wfl bren gen die de organische gedachte in onze sa- menleving wil bevorderen en naar voren brengen/ Men bedoelt met deze partij een scort van Nederlandsche centrumparfij te stichten. Reeds zijn verschillende personen, die tot linksche en rechtsche par.ijen behooren, tot de nieuwe partij toegetreden, en in verschillende plaatsen van ons land wordt de oprichting Binncnkort wordt in Den Haag de cprich- tingsvergadering van de nieuwe partij gehou- den, waarop o.a. het ontworpen concept-begin- selprogram in behandeling zal komen. UIT DE ANTI-REVOLUTIONNAIRE PARTIJ. De Stand, van gisteravond bevat een ver sing van de verleden Woensdag in Den Haag ender voorzitterscliap van mr. J. A. de Wilde gehouden vergadering van het Cetitrale Con vent. Wij ontleenen er het volgende aan Aan de orda is het voorsvel van het C. C. inzake de candidaatstelling van leden voor de Tweede Kamer. Voorgesteld wordt, onder na- dere goedkeuring der Deputatenvergadering, te zullen uitkomen met twee lijsten van candi- daten, elk omvaitende 20 namen. De eerste dezer lijsten, z.g. hoofd'ijst, zal in den verm van gelijkluidende lijsten worden in gediend in 17 kieskringen, die bij de vorige verkiezingen op de a.r. lijsten de grcotste aan- tallen stemmen hebben uitgebracht. Op deze lijst worden geplaatst de namen van die can- drdaten, op wier verldezing in de allereerste plaats wordt prijs gesteid. De tweede, z.g. bijlijst, waarop de namen worden geplaatst van 20 personen, die in al- gemeenen zin kuntnen geacht worden waar- dige plaatsvervangerds te zijn bij het tus- schentijds openvalien van zetels, wordt inge diend in den 18den kieskring. Maastricht. De beide (achttien) lijsten zullen te zamen worden verbonden tot een groep in den zin van art. 50 der Kieswet. De volgorde del* candidaten op de hoofdlijst kan in een kies kring worden verwisseld, mits alleen van hen, die op dc 2e tot de 12e plaats zijn ge steid. Nadat de vcorzKter het voorstel krachtig had verdedigd, werd het met algemeene stem- men aanvaard. Na een korte pauze gaf de voorzitter het woord aan minister H. Colijn. Deze wilde een blik werpen op de drie jaren, die achter ons liggen. Daarna werd het stembus-program behan- deld en kwam het program van actie 1922 aan de orde. Bij onderwij9 werd erop aangedrongen de Onderwijswet ten gunste van het platteland te wijzigea. Op he; Convent waren aanwezig 3 minis ters, 5 Kamerleden, 7 leden centraal comite, 25 afgevaardigden der Statenceritrales en 4 vertegenweordigers der A.-R. pers. S. D. A. P. In de jongste vergadering van het partljbe- siuur van ae S.D.A.P. is, naar in het Volk wordt meegedeeld, beslotcn, dat het bestuur het congres zal verzoeken, den heer Vliegen uit te noodigen het voorzitterschap der partij tot aan het congrcs 2926 te blijven vervullen en hem, in afwijking van art. 31 der statuten, machtiging te verleenen, buiten Amsterdam woonachtig te zijn. Vcorts zal het congres worden verzocht, het partijbestuur machtiging te verleenen om het eventueel al of niet benoemen van een tweeden hcofdredacieur van Het Volk aan te houden, zulks omdat het partijbestuur het onge- wenscht acht, dat in deze kwestie cp over- haaste wijze wordt vcorzien. MOLLEN. Op vragen van het lid van de Tweede Ka mer, den heer Braat, betreffende wijziging van de Molten- en Kikvcrschenwet 1917, met het cog op te groote bemoeilijking van het vangen van. molten en vrijlating van den ver- koop van mollenvellen, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geant- wocrd In het laatst van het vorige jaar is een om- vangrijk enderzeek aangevangen ter verkrij- ging van gegevens om te beoordeelen, of de bescherming van den mol in dezelfde mate, waarin die nu wordt toegepast, al dan niet be- hoort te worden vcortgezet. Dit onderzoek is nog niet geheel beeindigd. Daar het op de gesteide vragen te geven antwoord nauw verband houdt met den uit- slag van dat onderzoek, meent ondergetee- kende goed te doen, zijn antwoord tot na af- loop van het onderzoek uit te stellen. JAAP EDEN. Kort voor het ter perse gaan van ons blad, zegt de N. R. Crt, bere-kt ons het bericht, dat Maandagavond Jaap Eden in het St. Eli- sabeth-gasthuis te Haarlem overleden is. Men weet dat de eenmaal zoo vermaarde wielrenner en schaatsenrijder al langen tijd lijdende was aan een ernstige en sloopende zenuwziekte, wat nog maar met deze expres- sie zeer zacht uitgedrukt is. Eenige jaren geleden, toen hij in moeilijke omstandigheden gekomen was, hebben zijn vroegere bewonderaars nog maatregelen ge- troffen om hem een rustigen ouden dag te be- zorgen. Niet lang heeft hij er van kunnen genieten. We kennen eigenlijk geen ander sportman. die zoo populate geweest i.; en die de sport- eer van zijn land zooveel goed heeft gedaan. We noemden hem hierboven wielrenner en schaatsenrijder. maar, is deze volgorde wei goed? In welken tak van sport was hij groo- ter? In beide, zoowel op het wiel als op de ijzers, heeft hij wonderen verricht en de stoutste stukjes staan op zijn naam. Tot zijn mooiste prestaties op de schaats behoort ongetwijfeld zijn record op 5000 M dat heel oud geworden is en eerst door Ma- thisen gebroken is kunnen worden. Als wielrenner legde hij ook beslag op tal van prijzen, won Europeesche en wereldlcam- pioenschappen, grand prix, enz. Jaap Eden, de zoon van een Grcningsche leeraar in de gymnastiek, was door de natuur gezegend met cen prachtig sportlichaam; hij had in zijn goeden tijd een typisch gev- maansch vcorkomen, blond, blozend en ro bust. Maar meer nog dan aan dit lichaam dankt hij zijn successen aan zijn bijzonderen aanleg voor wedstrijdsport. Hij was een uit- nemend tacticus, een man met vernuft en flair, met sporting-spirit en dash. Hij was door zijn prettigen eenvoud eeo graag geziene figuur op buitenlandsche ba- nen en de enorme hulde, die hem na elke vic- torie gebracht werd, cie schitterende ontvang- kende huidkwaal, past dan Foster's Zalf toe. Inderdaad een probaat geneesmiddcl. Per tube 1.-. sten, die men hem bereidde, zij hebben hem in aard en wezen niet veranderd. Hij bleef i; joviale, eenvoudigc sportmakker, geeerd bij zijn tegenstanders en bij het publiek. Jaap Eden heeft den leeftijd van 51 jaar bereikt. Zijn glorietijd viel samen met het laatste decennium van de vorige eeuw. Na zijn glansperiode heeft hij de practische sportbeoefening vaarwel gezegd en is in za ken gegaan totdat zijn zickte hem verder wer- ken belette. Zijn stoffelijk overschot zal Vrijdag op de begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem ter narde worden besteld. Eden is geweest een wereldfiguur. En als wereldfiguur heeft hij den naam van Hol land over geheel de wereld gedrageu. Nooit is het kleine Holland, zelfs door de treffend- ste historische gebeurtenissen niet, zoo alge- meen bekend geweest als ten dage van Jaap Eden's roem. Maar ook nooit is er een Hollander ge weest, die in zijn eigen land een dergelijke popularitc-it heeft genoten. Het is schrijver dezes vijftien jaar na de grootste verrichtin- gen van Eden op een fietstocht door Drente overkomen, dat toen hij een eindje hard door- trapte een boerenjongen, uit het land, hem spottenderwijzeJaap Eden! toeriep. Jaap was een begenadigd athleet; hij was een geweldenaar zoowel op de schaats als op de fiets. Dermate toegerust was deze man, dat hij stellig twintig jaar de machthebber had kunnen spelen; dat hij wel twintig jaar de allergrootsten had kunnen weerstaan. Als wij het echter wel bekijken, dan was het in vier jaar met hem afgeloopen. En nog schcr- per bezien, heeft hij zijn ware grootheid slechts getoond in 1894—1895. Het toppunt heeft hij nooit bereikt; hij heeft er zichzelven beneden gehouden. Hij had kunnen zijn en lange tijden perma nent kunnen blijven de ongenaakbare; het was zijn schuld, dat er menschen waren die in grootheid op hem leken. Grooter nog dan als wielrenner, is Jaap voor ons geweest als schaatsenrijder. Zijn ontzaglijke aanleg uitte zich het sprekendst als schaatsenrijder. Mooiere slag, machtiger slag, technisch volmaaktcr slag, heeft geen Noor ooit kunnen vertoonen. Jaap vereenigde in zijn slag de allerhoogste kwaliteitcn. Ruim twintig jaar geleden (Jaap had de baan verlaten) heeft Eden met Cordang sa men te Rotterdam korten tijd een rijwielhan- del gedreven. Schrijver dezes heeft toen nog met Jaap en Cordang op den Kralingsche Plas gereden. Ook toen Jaap was toen 33 jaar reed Jaap nog formidabel. Zijn slag was nog niet te evenaren. Hij zou het Cor dang, die de goede balans maar niet te pak- ken kon krijgen even leeren: Kijk zoo! En daar zeilde hij geruischloos, absoluut geruischloos; als cen groote vogel over de baan. En toen was het: Kijk! Mathieu zoo stap je nu over en in razende vaart draaide hij rond, het eene been even voor het andere, in cirkels met een diameter van nau- welijks vijf-en-twintig el. Toen had hij nog gekund als hij maar even had gezorgd „op adem te komen". Weergaloos nam hij de bochten, maar het is dan ook van hem bekend, dat zijn liefste werk was op de ijsbaan rond twee lichtpalen te cirkelen die dicht bij elkaar stonden. Een man als Eden, toegerust met zoo'n sportaffect, behoefde men niets te leeren. Als hij het maar zag, kon hij het ook. En hij kreeg gelegenheid het te zien. Want, 16 jaar oud, woonde Jaap Eden te Velseroord en spoedig wordt hij te Haarlem opgenomen in de club van Willem Mulier, Pander, Hout- man, Witteveen e. a. En aan Klaas Pander had hij zijn voorbeeld. In zooverre kan men zeggen, dat Pander zijn leermeester is ge weest. Maar Pander vond zijn meerdere in den Amerikaan Jos. Donoghue, die in den winter van '90'91 te Amsterdam het we- reldkampioenschap won. Jaap was toen 17 jaar en reed toen reeds zoo uitstekend, dat hij tegenover Pander en Donoghue een kansje waagde. Dapper dong hij mede en hij ein- digde in een zoo voornamen wedstrijd al di rect als derde (Donoghue was le en Pander 2e). Maar nu had hij gezien hoe de vermaar de Amerikaan reed en deed er zijn voordeel mee. En dan het volgende jaar (Jaap is dus 18 jaar) gaat hij naar Engeland, wint daar den eersten prijs en slaat o.in. den vermaar- den Tebbutt. En dan in het seizoen '92'93, als Jaap te Hamar heeft geoefend, brengt hij Nederland tot verrassing, door te Groningen den beroemden Ericsson over 5000 M. te (.ten ij,u van 9 iC '.-, CvC. ,iaa,» ..was er" en hij wint weinig tijds later, halt januari, het wereldkampioenschap over i500 M. voor Fredriksen en Ericsson; de 5080 M. voor Fredriksen cn de 500 M. voor Halvar- sen. En tot besluit van het seizoen wint hij dagen later de kwartmijl in Engeland v>or Aveling. Laat ons niet al tc uitvoerig worden doch er mede volstaan, dat hij de drie volgende jaren '94, '95 en '96 weder het wereldkam pioenschap won, de grootste beroerndheden spelenderwijze slaandc. Drie opeenvolgende jaren bracht Eden Holland aan het juichesi 's winters, maar ook zomers. Doch alvorens wij daaraan toe zijn nog even dit over ziju allergrootste verrichting. Hij rijdt in 1904 te Hamar en inoet alleen over de baan. Hi' heeft een walk-over, het ergste wat iemami over 5000 M. kan gebeuren! Ik zal het maar een beetje gauw doent zegt hij tot zijn Hollandsche vrienden: „ik zal maar 'n beetje voortmaken." Jaap slaat er op los en haast zich. En als hij de eindstreep passeert, staat de geheele jury perplex. Jaap heeft zich gehaast, maar en passant heeft hij zijn beroemde wereldre-' cord gereden: de 5000 M. in 8 min. 37V» se< conden, een record dat 20 jaar lang op zijn naam zou blijven en de komst van een we- reldwonder vorderde (O. Mathiessen) om ternauwernood verbeterd te kunnen worden. Toen Jaap succes had op de schaats, be-1 sloot hij het ook eens op de fiets te probee- ren. In 1893 waagt de blozende, blonde, on- weerstaanbaar lachende, charmante jongen zich aan wielerwedstrijden. Hij was lid ge-» worden van de Haarlemsche club „De Kct- linggangers" en er moest uitgemaakt worden of hij al rijp was om in't kampioenschap van Noord-Holland op den weg deel te nemen. Er moesten proefritten worden gehouden en Jaap deed cen gillenden lach op gaan, door in ziju proefrit'den bekenden wegracer H. V. d. Griendt er uit te rijden. In het kampioenschap zelf wist v. d. Griendt te winnen, doch hij moest toen zoo hard rijden, dat hij het record sloeg. En ondanks dat, was Jaap nog maar 6 seconden later binnen. En precies een week later klopte de nieuweling Eden niemand min der Jac. Siep en Kees Witteveen en verbeter- de hij tevens het van te voren door v. d. Griendt verbeterde record (25 K.M. in 45 m. 6 3/5 sec.) Jaap was in eens „het ventje". Hij sprong als het ware per uur vooruit en slechts een paar maanden later was hij de snelste ama teur van Nederland en slechts een jaar later de snelste van de wereld. Begin Juli star' hij te Arnhem in het kampioenschap van Ne derland over 1 Eng. mijl en over 50(X) M. Hij wint beide en slaat in beide nummers Ra» demaker en den ba*oemden Scheltema Beduin. En passant had het wonder in zijn serie het record van de 1/4 mijl van den famenzen Belg Robert Protin met 1/5 sec. verbeterd Een dergelijke entree is nog nooit in de wie- lersport gemaakt geworden en alleszins be- grijpelijk dan ook, dat* Nederland met een in ongekend enthousiasme tot uiting komende verbazing, deze enorme verschijning begroet- te. Er vlak over heen wint hij, ook tc Arnhem, het kampioenschap van het vastcland over I Eng. mijl van Jan Feith en den Engelschman Osmond. Over 10.000 M. wint Protin nog, doch uit zeven beroemde deelnemers is Jaap reeds tweede met 1/5 sec. verschil. Grove grepen moeten wij nu doen. De suc cessen zijn niet van de hicht. Maar er rijst oek twijfel aan Eden's amateurschap. Er wa ren Jaap Eden banden, Jaap Eden sigarcn Jap Eden pijpen, enfin er was twijfel en Jaap mochten niet deelnemen in de toen bijzoYtder hoog aangeslagen Engelschc kampicenschap- pen. Hij komt toch in de baan, maar vertrekt, in -den wedstrijd over een mijl, 50 meter ach ter de gerechtigde deelnemers. Hij blijft in zijn eentje achteraan en als de andcren den spurt inzetten vliegt hij naar voren en wint met stukken. Veel meters is hij voor. Het En- gelsche publiek was dol. In do beslissing doct Jaap hetzelfde. Als hij weer 20 M. voor is. doet hij het bedaard aan. Hij let niet op en laat zich verrassen; de Deen Ingeman Peter sen slaat hem. Maar hij had latcn zien, dat hij overheerschend was. En .als de amatcitrs- kwestie is opgelost, gaat hij naar Duitschland en slaat daar den afgod der Duitschere, August Lehr. Jaap is de sterkste ter wereld. De Vastelandkampioenschappen zijn voor hem. Dan komen de Wereldkampioenschap- pen (te Antwerpen) en over den Eng. mijl wordt Jaap. die zich te lang door den En gelschman Broadbrige heeft laten ophouden. door August Lehr met enkele centimeters ge- klopt. Doch dan komt het Wereldkar pioen k.,n betere helft: In vre3e?n»ar Jan Hendrik, eehel nit. net dat gemopper aver die pakj. Wanneer je maai half zoo ban lig was als die daar dan was het tenminsU liog de moeite waaid om j« sis man te behhen. (tHumorift.) j bonbo per flrtcon J.|. 1.25 '"It JIV51 illO li liiitUwlC*! 4 iwl t .4 <'.41 .1 CCil j U'

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7