DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bedelaars langs de huizen, No: 32 Honderd zeyen en twintigste Jaargang 1925. ZATERDAG 7 FEBRUARI Bssfeal ail 3vfife8en. AT)onnementsprijs bij yooruitbetaliug per 3 maanden f2.-~fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertent iepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Tferms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G H KRAft. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het lijkt ons wel wenschelijk eens over den last te schrijven die talrijke huismoeders on- dervinden door het soms drukke bezoek van bedelaars en venters in allerlei negotie, die dagelijks de huisvrouw of haar dienstbode uit haar werk halen en dikwijls slechts met groo- te moeite weer weg te krijgen zijn. Gevallen van tien en zelfs zeventien dezer ongewenschte bezoekers per dag zouden geen zeldzaamheid zijn en wie dit bedenkt kan zich zeer zeker begrijpen dat velen er verlan- gend naar uitzien dat doeltreffende maatre- gelen genomen worden om de burgerij tegen dergelijken overlast zoo afdoend mogelijk te beschermen. Zooals het in Alkmaar gaat, zal het wel overal zijn, hoewel onze gemeente als cen- trum-plaats van een ruim plattelandsgebied heel wat zwervers en negotianten uit de om- geving tot zich trekt, die hier voor korteren of langeren tijd in de volkslogementen een rustig onderdak vinden. Laten wij de landlooperij, die hier betrekke- lijk weinig voorkomt, buiten beschouwing, dan is het toch nuttig eens eenigt aandpcht te schenken aan den omvang dien bedelarij en het venten met zgn. „bedel-negotie" in den loop der jaren gekregen hebben, omdat men ook hier ter stede vrijwel dageli'ks daarvan de onaangename gevolgen kan ton- stateeren. Geen dag gaat er voorb" of, voornamelijk in de buitenwijken, melden zich van huis tot huis talrijke schipbreuke'ingen op de levens- zee aan, die het medelijden der huisvrouw voor hun kommervol bestaan trachten te wek- ken. Nu eens is het een „kistjesman", de eige- naar van een k'ein „warenhuisje" die met eenige trots een uitgebreide sorteering van de meest uiteenloopende gebruiksvoorwerpen op het deksel van zijn kistje etaleert, dan weer een minder kapitaalkrachtige negotiant, die zich in pleisterboekies, potlooden, schrurlin- nen of veilighcidsspelden gespecialiseerd heeft. Heel dikwijls is er heelemaal geen negotie aanwezig. maar weet de onwelkome bezoeker de huisvrouw een avontuurlijk verhaal te doen, waarvan ?t droevige slot reeds menige huismoeder tot een geldelijk offer voor een middagjnaal of eer spoorkaartje heeft doen besluiten. Soms is er een opkooper, die alles gebrui- ken kan wat voor niets of bijna niets te koop is, soms een werklooze, die een beroep op de hulp zijner medemenschen doet, en door het aanbieden van een gedicht of een brief die teruggehaald zuHen worden in poezie of proza zijn ellende schildert en op de mede- lijdende harten zijner lezers speculeert. En wie er zoo 4agelijkc ondanks een kaar- tje met gedrukte waarschuwingen, aan de voordeur een lange reeks te woord moet staan, en zich al spo°dig tot daadwerkelijke sympathie laat verleiden, komt 'savonds tot de ontdekking, dat de philantrapie weer heel wat tijd en ook weer heel wat geld heeft doen verdwijnen. Zijn daartegen zoo heeft men ons meer- malen gevraagd nu geen maatregelen te treffen en zou het werkelijk waar zijn, da' al die ongelukkigen voor hun levensonderhoud zoo geheel en a' van het medelijden onzer huisvrouwen afhankelijk zijn? Op het laatste gedeelte van die vraag is eigenliik moeilijk een antwoord te geven. Want evenals met vrij groote zekerheid kan gezegd worden, dat zeer velen van die lasti- ge huisbezoekers niet zulke beklagenswaardi- ge slachtoffers der omstandigheden zijn als zij wel schijnen willen, even zeker is het ook, dat er zoo nu en dan wel eens een ongelukki- ge aan de bel trekt, die werkelijk voor zich en zijn gezin het water tot de lippen heeft zien stijgen en in vertwijfeling to4 de meest verne- derende wijze van broodwinning is gekomen. Tusschen de bedelaars en de zoogenaamde venters kan allereerst de groote sc'-eidings- lijn getrokken worden die hen verdeelt in be- roepsmenschen en in tijdelijk aan lager wal geraakte ongelukkigen. De beroepsbedelaars hebben het over het algemeen zoo kwaad niet, omdat zij het ver- nederende van hun arbeid en omgeving niet meer gevoelen en omdat zij gewoon zijn de tering naar de nering te zetten. Zij zijn in den regel volleerd in het vrucht- baarste systeem van „werken", weten daar- door iederen dag weer een aardig sommetje bij elkaar te brengen en hun levensbehoeften aan voeding, kleeding en onderdak zijn zoo gering, dat menigmaal van een winstgevend baantje kan worden gesproken. In den regel zijn dit de zoogenaamde kist- jes menschen, die voornamelijk in het artikel verpakte zeep zeer gespecialiseerd zijn en van gemeente tot gemeente trekken, waarbij zij voor logies gewoonlijk van de volkslogemen ten gebruik maken. Hun door lichamelijke of geestelijke min- derwaardigheid minder bevoorrechte soort- genooten hebben een veel eenvoudiger han- de1 Het niet hebben van een kistje" is in de volkslogementen al een aanauiding van min- derwaardigheid en de venters met schuurlin- nen of potlooden zijn dan ook eigenlijk bede laars die wed mm we het medelijden der burgerij dan van de opbrengst hunner nego tie moeten leven. Op een nog lagere trap staan natuurlijk de bedelaars die maar niet eens de moeite meer nemen wat veiligheidsspelder of een boekje pleisters te vertoonen, maar eenvoudig om een aalmoes of een boterham vragen. Hierbij treft men de laagst gezonkenen maar soms ook juist de meest geslepenen en welbespraakten aan. Want tot die genre behoort niet alleen de bedelvrouw, die zich met een kinderwagen met levende armoeds-reclame aan de deur vertoont, maar ook de welverzorgde „heer" met het voorkomen van een netien am- bachtsman of kantoorbediende, die de huis vrouw vertelt hoeveel weken hij al verkloos is en hoe hij door den nood van zijr gezin gedwongen is om de weldadigheid zijner stadgenooten in te roepen De Alkmaarsche huisvrouwen hebben het twijfelachtige genoegen vertegevoordigers van vrijwel elke categorie dagelijks aan haar voor- of -achterdeur te zien versehijnen en voor de keuze tusschen tijd-- of geldsverlies gesteld te worden. En wa; neer men nu vraagt of daartegen niets te doen is en of de politic op deze onge wenschte bezoekers niet wat nauwlettender .cczicht kan uitoefenen, dan kan daarop ge antwoord worden, dat de politie reeds al het mogelijke doet om het kwaad zooveel moge- ijk te beperken. Im tegenstelling met vele andere plaatsen. waar het venten met negotie geheel verboden is, kon tot voor weinige jaren in Alkmaar vrijwel ieder die langs de huizen iets te koop wilde bieden daarvoor vergunning krijgen. De toes* and is in zooverre reeds verbeterd dat niet a! lecci bedelen verboden is, maar ook het venten met zijn bedel-negotie, wat, zooals gezegd, in werkelijkheid niets anders dan ver- <apte bedelarij is. Toestemming tot het zg.n. „venten" krijgen dus alleen zij, die iets van eenige waarde hebben arn te bieden. waartoe dan in den regel ook de kistjesmenschen met een cenigs- zins uitgebreide sorteering behooren. Ieder die dus van huis tot huis gaat met geen andere koopwaar dan wat bedel-negotie, en ook ieder die, hetzij door het eenvoudig vragen van een aalmoes, dm wel door een verhaal, dat er op berckend is het medelijden op te wekken, of door het aanbieden van een gedicht of gesloten brief, eenige giften of ga- ven tracht in te zamelen, maakt zich aan een strafbare hmdeling schuldig en loopt gevaar bij ontdekking proces-verbaal te krijgen. Dat men desondanks vele van deze men schen aan zijn deur krijgt, vindt voor een grcot deel zijn oorzaak in "het feit dat bede larij vanaf den openbareti weg geconstateerd moct kunnen worden. Bij avond en voornamelijk wanneer het een bcdelaar gelukt geheel binnenshuis te komen, <s de overtreding heel moeilijk of in het geheel niet te constateeren, maar het is te verwach- ten, dat ieder zal wil'.en medewerken dit euvel zoo doeltrcffend mogeliik te bestrijden. Vele woonwagenbewoners ook van doortrekkende wagens gaan met vrouw en kinderen, op hoop van zegen, met kleerhan- gers, muizevallen en andere zelf vervaardigde artikelen „den bocr op" en voor deze beroeps bedelaars is alles welkom wat eenige waarde heeft. Hoe meer kinderen de moeder meeneemt en hoe slechter ze er uitzien, des te grooter zijn de verdiensten Dat voor dit „venten" geen vergunning verleend is, spreekt vanzelf, maar ook zij, die werkelijk een negotie van grooter waarde hebben, krijgen in den regel den wenk aan den buitenkant van de stad te blijvem, waarbij zij gewoonlijk het allereerst de volksbuurten opzoeken. Dat niemand op een lijst eenige giften of toezeggingen mag verzamelen zonder dat die lijst het goedkeuringsstempel der plaatselijke politie draagt, mogen wij hier nog wel even in herinnering bren.gen Talrijke Alkmaarders zijn van hun onwe- tendheid te dien opzichte nog kort geleden de dupe geworden. Ongelukkigen, die door verminkte of ont- brekende ledematen het medelijden trachten op te wekken, worden in Alkmaar geweerd. evgnals straatkunstemakers, acrobaten en mu- sici die zg.n. bedelmuziek ten gehoore bren- gen. Draaiorgels behalve het „stads*-orgel krijgen alleen in de kermisweek vergun ning en muziekgezelschappen slechts tus- schentijds, wanneer zij een goed ensemble vormeri. Het is een bekend feit, dat bedelaars en kleine negotianten niet alleen precies weten in welke plaatsen zij de minste bemoeilijking on- dervinden, maar ook bij welke ingezetenen zij met hun opwekking tot medelijden en daadwerkelijke sympathie het meeste succes hebben. Voornameliik op de omliggende dorpen blijkt herhaaldelijk. dat de eene huisvrouw tiid te kort komt om alle bedelaars te woord te staan, terwiil de andere er weinig of geen last van ondervindt. Met vrij groote nauwkcuiigheid worden de huizen uitgezocht en wie een al te medeli'dend hart, bezit is al heel spoedig de dupe harer goedgeefachheid geworden. En nu komen wij ten slotte tot een bespre- king van de gevallen, waarin de gevraagde hulp werkelijk noodig is en de ,,bedelaar" in welke gedaante hij zich dan ook vertoont met het oog op de ellende van zijn gezin, in vertwijfeling tot de meest vernederende brood- winning heeft besloten. Die gevallen zijn er, maar zij zijn over het algmeen vrij zeldzaam en men bedenke wel, dat men het slachtoffer dan niet het meest en het duurzaamst helpt door hem een aalomes te verstrekken. Reeds eenige jareo geleden heeft een instel- ling als de „Armenraad" hier ter stede ge- waarschuwd tegen het „aan de deur" geven zonder het instellen van een voorafgaand on- derzoek, omdat op deze wijze meer kwaad ge- cficht wordt dan oppervlakkig gedacht wordt. De „Armenraad'" heeft er destijds op ge- wezen, dat men zoodoende beroepsannen helpt of menschen die het geld verkeerd be- stedeji of die reeds door anderen worden ge- holpen en dat men daarnaast een andere cate goric van menschen vergeet die werkelijk ver- dicnen geholpen te worden en in wier behoef- ten de instellingen van weldadigheid soms niet voldoende voorzien kunnen. Dat er onder de werkloozen soms zielige slachtoffers der tijdso'mstandigheden voorko men, valt niet te ontkennen. Soms beproaven zij hun geluk in den han- del, maar niet iedereen blijkt daar geschikt voor. Zij beginnen met een wagen met fruit, waarvan een deel bederft. zoodat niet opnieuw .weer ingekocht kan worden en zij zich met minder soort handdswarm te^/reden moetlen siellen. Dan dalen zij, via het schuurlinnen en de notlooden, snel af tot de categorie van bede- '-ars zonder eenige negotie Dat zi:n de gelegenheidsbedelaars en het is werkelijk te betreuren dat de gemeente niet veel meer arbeidskrachten aan proclucticf werk helpt en dat de uitkeeringen van het Burgerlijk Armbestuur door de laatste bezui- niging met 80 per week verm indeed moes- 'en worden. Dat man, vrouw m eeniee kinderen met Buiteiilaud f 10 per week end- ^eniimen tiid 'even nader betoog meer. eenige ,ninnr n et "w- k'.mnen, behoeft geer. Dat daarnaast vele anderen het bedelaars w zwerversb'oed in de aderen zit, is tnenlg- •n?al gebleken. Een bekende bedelvrouw hier ter stede wei- wrde een haar aanneboden betnekking werkvrouw, omdat zij dan ,.niet eten kon op •te tiiden waarop ze dat gewroon was". Een zwervende ionge, cngehuwde vrouw vond een liefderi'k tehuis bij een dame hier te rtede. Na haar bevalling mocht zij voor lichre tuiseliike bezicheden blijven; maar na een ire maanden werd zii onrustig en verhuurde zich als „huishoudster" in een woenwagen. omiieuw'het zwerversHven te beginnen Dat is het zwerversbloed, dat zich nooit verloochent. Nog even wil'en wii er op wijzen hoe op "allend het is dat zooveel meer ionge men schen en zooveel nvYider oude als bedelaars rt n^crotiantcn lanes de deuren versehiinen. Het is we! aan te nemen dat de invoerino- '•an de ouderdnmsrente daaro" een grootet; :nv!oed zal hebben uitceoefend. Wij komen ten slotte tot de conclusie, dat zij, die door persoonlijk bezoek, door middel van bedelbrieven of gedichten, of in welken anderen vorm ook, een verzoek om daadwer kelijke hulp krijgen, het beste doen hun ver- stand even luider dan hun hart te laten spre- ken. Nog deze week was „een vader van een groot gezin", die hier ter stede een roerend gedicht in tal van brievenbussen stopte, niet genegen zijn na am en ad res op te geven en bleek al spoedig, dat hij niet eens" te Alk maar woonde, maar van stad tot stad trok, om een blijkbaar voordeeligen handel in het „verkoopen" van zijn gelegenheids-poezie te drijven. Wie om hulp of steun aan de deur komt, heeft recht op onderzoek naar zijn omstandig heden. Is zijn toestand werkelijk van dien aard, dat hij noodgedwongen tot bedelen moest beslui ten, dan zal hij bereid blijken naam en adres op te geven. De „Armenraad" belast zich geheel gratis op telefonische of schriftelijke aanvrage, zoowel voor particulieren als instellingen, met het onderzoek naar de levensomstandig- heden van iedere ingezetene waarover zijn advies. gevraagd wordt. Eeret daarna kan met zekerheid geconsta teerd worden of de hulpbehoevende" al dan niet medelij4en en steun verdient en het Bur gerlijk Armbestuur wil voor zoover dat in zijn vermogen is steeds gaame medewer ken alle werkelijk behoeftige ingezetenen, te gen het ergste gebrek en de grootste ellende te beschermen. Wanneer de hier aangegeven weg algemeen gevolgd wordt, zullen de liefdadigheidsgifter! niet alleen slechts ten gocde komen aan hen. die ze werkeljjk noodig hebben, maar zal tevens op de meest afdoende wiize een einde wemaakt worden aan den overlast, dien zeer vele huisvrouwen nog dagelijks van de hindcr- lijke bezoeken van tal van bedelaars en ne gotianten ondervinden. DE VERBANNEN PATRIARCH. De bladen melden, dat d Engelcche gezant uit Athene, een bezoek heeft gebracht aan den Griekschen premier en hem namens zijn regeeding heeft verzocht, in de kwesMe van de uitwijzing van den Griekschen patriarch uit Kcnstantinopd cen zoo gematigd moge lijke houding aan te nemen. De premier moet daarop hebben genntivcord, dat Griekcnland vicdelevende bedoelingen heeft. Hij gaf even- wel een uiteenzeiiting, waarom de regeering besloten was, de rechten van het land, zoo als die te Lausanne zijn erkend, te beschermen De directeur van de afdeeling pclitieke za- ken van het Fransche minisierie van Buiten- landsche Zaken, heeft achtereenvoigens den Turkschen ambassadeuren den Griekschen ge zant on:van gen ieder hun standpimt in zake 't Groieksche Turksche oonflict handhaafden De Fransche regeering zet haar verzoe- ningspogingen voort ten einde te geraken tot een joridische en vreedzame oplessingvan het geschil. Politis, de Grieksch gezant, verklaarde, dat het bericht, dat Griekenland zijn mobiliseer- bare lichtingen heeft opgeroepen, on juist is. Het Griek-Turksche conflict vi'ndt bij de openbare meening in Jcegoslavie weinig weer- klank De bladen zich vrijwel van cormnen- taar. In regeeringskringen hoopt men dat het oonflict op vreedzame wijze zal worden tvij- gelegd. De Joegoslaviedie regeering is bereid Griekenland langs diplornatieken weg te stou nen. JoegcSlavic wordt echter op het oogen bl'ik door de komende verkiezingen geheel in beslag genomen. In pc'itieke kringen ver- klaart men overigens, dat in geval van een Turkscb-Grieksehen oorlog Joegoslavie neu- traal zal blijven. DE AFVLOEIING BIJ DE DUITSCHE SPOORWEGEN. De Centrum-fractie uit den Pruisischen Landdag heeft verschillend. oorspronkelijke voorstellen ingediend, ten einde den Landdag te doen besluiten aan de Duitsche Rijks- spoorwegen te verzoeken, de afvloeiing van het personeel in het Pruisische bezette ge- bied, hetwelk zijn plicht tegenovcr het vader- land trouw heeft vervuld, terstond stop te zetten en de sedert 1 October 1923 afge vloeiden of ontslagenen ten spoedigste weder in dienst te nemen. BOERENONLUSTEN IN RUSLAND. In de laatste week van Januari hebben de boeren in de dorpen T oestinka en Liechovitsjt nabij Osa (aan de Kama, ten Zuiden van Perm), opgewonden door den gedwongen graanverkoop voor de betaling van belastin- gen, gewapend met zeisen, bijlen en dergelij- ke wapens de bureaux van het plaatselijk executief comite vernield en alle communisten in. de dorpen gedood, zelfs de nieuwsagenten efl 'de ieclen van den Communistischen Jeugd- boncl. Afdeelingen der gendarmerie trachtten tevergeefs de boeren uiteen te drijven, die twee van hen doodden. Ten slotte werd de orde door een speciale afdeeling van de geheime politieke politie hersteld en werden strenge straffen uitge- deeld. Een kort offieieel verslag van deze onlus- ten werd alleen plaatselijk gepubliceerd. Ook uitande- dclen van Rusland worden dergelijke onlusten gemeld, welke evenwel alle op zichzelf staan. De leiders te Moskou hebben echter aan de communisten in de lan- delijke gemeenten bevolen gematigder op te treden tegen de boeren. DE BROODKORENVOORZIENINO IN FRANKRIJK. Een bij de Fransche Kamer ingediend wetsontwerp, betreffende de noodige voorzie- ning van broodkoren en meel schrijft voor: aangifte der huidige voorraden en eventueele requisitie van niet aangegeven of frauduleus achtergehouden voorraden. Het plan tot monopoliseering van den in- voer van buitenlandsch broodkoren, hetgeen een crediet van een milliard francs zou heb ben noodig gemaakt, is opgegeven, maar in overleg met de importeurs heeft de minister van Landbouw besloten slechts een crediet van 100 millioen francs te vragen, welk be- drag noodig is voor den aankoop van buiten landsch broodkoren tot het tegengaan van de speculatie. De bakkerijen zullen wekelijks een dag ge sloten zijn. Het te gebruiken percentage sur- rogaten mag 8 tot 12 bedragen. Het gebruik van tarwemeel in banketbakkerijen is verbo den. Op overtreding van deze voorschriften zullen strenge straffen staan. SENATOR JOHNSON CONTRA COOLIDGE. Donderdag heeft in den Artierikaanschen Senaat de republikeinsche Senator Johnson, een van de onverzoenlijke tegenstanders van het Verdrag van Versailles, het recht van president Coolidge betwist om de reparatie- kwestie in Parijs te doen behandelen, zonder goedkeuring van het Congres. DE VALORISAT1E-KWESTIE IN DU1TSCHLAND. De valorisatiecommissie van den Rijksdag heeft besloten het in het Rijksministerie van Financien opgestelde memorandum over de valorisatie, wat tot dusver vertrouwelijk was, te laten publiceeren. Het memorandum be- sluit met de conclusie, dat men tot een rege- ling moet komen, welke iets duurzaams bc- teekent. Zoowel particuliere als publieke huis- houdingen moeten definitief weten, welken last de oude papiermarkschulden beteeke- KENNERS ROEMEN DE BIJ DE AUTO- GARAGE VAN A. DAM 4 Co., HOEK SCHARLOO, IN HUUR ZI.JNDE WAGENS TEN ZEERSTE. GEEN WONDER. DEZE FIRMA HEEFT KEURIGE OPEN EN DICHTE FIAT-AUTO's IN HUUR, DIE IN SNELHEID EN SOEPELHEID VAN GANG UITMUNTEN. nen. Hier kan slechts een doel zijn: rechtszeker- heid op den bodem van een definitieve com- pensatie welke op de billijkheid berust. Het gaat ef thans om een eindstreep te zetten on der de valuta-catastrofe. Hierbij wordt de wetgeving voor een groote en verantwoorde- lijke beslissing geplaatst. Van het niet falen van deze beslissing hangt niets minder dan de toekomst van het Duitsche volk af. DE ZAAK-BARMAT. De „Berliner Borsenzeitung", die eenige jaren geleden in Duitschnationale handen is overgegaan, publiceert vandaag een heele pagina nieuwe onthullingen inzake de Bar- mat-affaire. Een niet genoemd zegsman van het blad, die volgens de „Borsenzeitung" bijzonder goed op de hoogte is van alles wat er ge- beurt in de Amsterdamsche ondernemingen van Barmat, heeft aan het blad heele reek- sen van nainen genoemd van sociaaldemo- cratische en centrumpolitici, die zich door Barmat zouden hebben laten „stoppen". In de eerste plaats de vroegere rijkspostminister dr. Hofle, die gedurende den inflatietijd door bemiddeling van een Duitsche firma te Am sterdam 500 dollar zou hebben gekregen. Voorts de directeur van de Pruisische Staats- bank dr. Hellwig, die in September—October 1924 door een andere Duitsche firma te Am sterdam 20.000 francs heet te hebben ont- vangen. De Pruisische Landdagafgevaardigde Heilmann kreeg van de redactie van het so- ciaal-democratische dagblad „Voorwaarts" te Rotterdam een maandelijksche toelage van 150 gulden, die door de Amexima te Amster dam als propagandakosten werden geboekt. Bovendien had de Amexima in 1922 het ver- blijf van de dochter van Heilmann in Zwit- serland betaald. De vroegere Saksische mi nister-president en tegenwoordige gezant van Saksen te Berlijn, Gradnauer, had in 1919 van de Amexima een leening van ca. 1000 gulden gekregen, die later op de onkostenre- kening werden geboekt. Regeeringspresident dr. Griitzner te Dusseldorf had van Barmat in 1919 een leening van 4000 francs gekre gen, die naderhand eveneens op de onkosten- rekening werd ondergebracht. In den zomer van 1924 had de directeur van de staatsbank, Geheimrat Habena een reis naar Amsterdam ondernomen en als aandenken van Barmat Delftsch porcelein ter waarde van 700 gul den gekregen, eveneens door de Amexima bq- Voorts maakte de zegsman van de „Berli- ner Borsenzeitung" melding van een groot aantal sociaal-democraten, die „Liebesga- ben" van Barmat hebben ontvangen. Daar- ondei- zou ook rijkspresident Ebert zijn (wiens vrouw daarvoor steeds in bijzonder hartelijke brieven bedankte), de oud-rijkskan- selier Bauer, Gradnauer, de voorzitter van de sociaal-democratische partij Wels, en de politiepresident van Berlijn Richter. Scbei- demann zou met zijn vrouw op kosten van de Amexima zes weken in het Grand Hotel te Scheveningen hebben gelogeerd. Ook aan de beide directeuren der Staatsbank, Hellwig en Ruhe, zouden voortdurend groote Liebesga- bepakketten gezonden zijn. De Saksische re geering zou, om Barmat de leverantie van vet en spek gemakkelijker te maken, bij ver- schillende bankfirma's inherroepelijke cre- dietfaciliteiten hebben geopend. Natuurlijk in den tijd, toen de sociaaldemocraten in Saksen het heft in handeri hebben. De geheele voorpagina van de „Berliner Borsenzeitung" is door deze onthullingen in beslag genomen. Natuurlijk regent het on- middellijk tegenspraken. Ebert laat verklaren, dat hij nooit van zijn leven „Liebesgaben" van Barmat heeft ont vangen. De oud-rijkspostminister Hofle deelt in de „Germania" mede, dat hij nooit eenig pecuniair voordeel van Bwmat heeft geno- ten. Heilmann was correspondent van de „Vorwarts" en kreeg daarvoor 150 gulden salaris per maand. Voordat alle tegenspraken nog konden zijn gepubliceerd, komt de „Lokal-Anzeiger" reeds weer met nieuwe onthullingen. Het blad publiceert een afschrift van een brief, dien de Amexima den 27en October 1923 tot den rijkskanselier Bauer zou hebben gericht, en waarin Bauer er aan herinnerd wordt, wat hij allemaal van Barmat heeft gekregen. Het blad dringt er op aan, dat ook dit geval weer ernstig zal worden onderzocht, te meer omdat Bauer voor de Pruisische Barmat- commissie nadrukkelijk heeft verklaard, nooit eenig financieel voordeel van zijn betrekkin- gen met Barmat te hebben genoten. MOORDENARES UIT LIEFDE. Heden zal de rechtbank te Parijs een aan- vang maken met deb ehandeling van de zaak tegen de jonge Poolsche kunstenares Umins- ka, die voor eenige maanden haar vriend den actcur Zinowski in een Parijsch ziekenhuis doodschoot, om hem van zijn ongeneeslijkc ziekto te verlossen. Uminska heeft Zinowski met groote opoffering verpleegd. Op zijn aan- houdend verzoek schoot zij den zieke mej eea ALKMAARSCHE raBJW grc

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1