Alkmaarsche Gourant Damrabrieb. m m m mm mjrnm -i m mm m. m j mm m m Schaakrubriek. ji. Brandgevaar in scltouwDurgen enz. it B&ri m ii Zaterdag 7 Februari. If*. 1925 Honderd Zeven en Twlnfigste Jaargang. Slot. Dit in aanmerking nemend en stelleni naast de veiligheidsmaatregelen, die tegen- woordig worden toegepast, zal men begrijpen waarom een groote schouwburgbrand in be- volkte steden, tijdens een voorstelling vrij- wel tot de onmogelijkheden behoort. Ga der- halve rustig en kalm in uw fauteuil in het theater of den bioscoop zitten en laat de rest over aan onze brandweercorpsen. Houd een ding in uw hersens, de spreuk: Kalmte kan u redden, en een ding in het oog. het roode lampje van den dichtbijzijnden nooduitgang. Prent in uw hersens: daar kan ik uit, en het lampje in't vizier, dan kunt ge rustig de voorstelling genieten. Deze idealistiseh geschilderde toestand heerscht, helaas, nog slechts in enkele steden van ons land: Amsterdam, Den Haag, Rot terdam, Groningen, Utrecht, Arnhem enz., enz., die er een ferm brandweercorp op na houden. In vele provinciesteden is echtcr in de theaters of geen, of zeer onvoldoend toe- zicht van de zijde der brandweerautoriteiten. Het lijstje der steden met een goed georgani- seerde brandweer, dat geregeld in „vuur en water" verschijnt, mocht wel een paar kolom- men vullen in plaats van eenige regels. We! is waar is in de laatste jaren't brandgevaar zeer verminderd, waar bijna overal de gas- verlichting werd verdrongen door de electrici- teit, toch blijft een beter toezicht in de provin ciesteden gewenscht. Vroeger was het hier een zeer vrijgevoch- ten land. In herinnering breng ik de houten comedietenten, die ook nog in de province verrijzen en geexploiteerd worden door am- bulante kunstenaars. In vroeger jaren wer- den die „kasten" verlicht door open gasvlam- men, z.g. „vleermuisbranders". In die geheel van hout opgetrokken en soms met zeildoek bedekte tent zat het publiek lustig uit pijpen of sigaren te rooken en de artisten deden het- zelfde even genoeglijk achter de schermen en in de kleedkamers. Van eenig brandweertoe- zicht of voorzorg was geen sprake en het is werkelijk een raadsel dat in dien tijd niet eens een onheil gebeurd is. Wat de provincie- brandweer aangaat, wordt hier medegedeeld. over een onzer groote provinciesteden, waar een halfvast brandweercorps bestaat, behelmd en ietwat geuniformeerd, waarvan verleden verleden jaar nog een, vol,gens schatting, 80- jarig man lid was. Om schouwburgbezoekers (enz.) kalmte en tegenwoordigheid van geest in te prenten en hun de over tinging te geven, dat zulke hoe- danigheden „het eenige noodige" zijn, laat ik eenige episodes volgen, die tijdens voorstellin- gen van het Revue-Gezelschap Henri ter Hal! gebeurden. In een der revues werden gebruijct „kersen- boomen": deze waren getooid met witten bloe sem en de kersen werden voorgesteld door roode gloeilampjes. Bij ons optreden in een der provinciesteden vlogen voor de voorstel ling, toen het publiek reeds fedeelteliik in de zaal was, een paar dezer boomen door een noodlottig toeval in brand Hoog laaiden de vlammen on en alle boomen 't waren er 7 liepen gevaar, terwiil het geheele geval zich dreigend liet aanzien. De beroeps-pro- vincie-brandweer raakte He kbits kwiit en liep als gekken elkaar in den weg. Onze e;"en toone°,~'""''4'nr echter behield ziin kalmte overzag de situatie, ri'kte de brandjnd° boo men los, wiern ?e no den grond en doofde de vlammen Toen deze ui+ w""°n "-ino-en de beroensbrandweerlipden veer a"e zeb^boi nog eens on de takken van de b-"en staan dansen en braken er vol ijver voor een naar hor"Wrj go'don Het publiek heeft van d;i br?n^;e niels bemerkt. Over 't algemeen ziin toonee'mensrhen in de ure des gev-">-~ kalm. waarsebiin'iik omd?f d~>r daoeljiks er apa We"1 rtaan gezelschap is het devies: „Zoo lang je geen vlammen aan je beenen voelt. staan blijven op het tooneel!" Wordt dit bevel opgevolgd, dan zal ook het publiek rustig blijven zitten, zelfs al ziet het een beetje rook of een vonkje. Want kleinigheden gebeuren er natuurlijk we! eens. In een andere revue bespeelden zes dames een carillon, dat met bloemen versierd en electrisch verlicht was. In „Scala" gebeurde het, dat door een klein defect aan de electri- sche geleiding, zich tusschen de bloemen een klein vlammetje vertoonde. Gelukkig waren de bloemen onbrandbaar gemaakt. In over- leg met den dienstdoenden brandweerman werden maatregelen genomen, zoo noodig di rect in te grijpen. dcch het vlammetje bleef klein en het carrillon-nutr.mer kon geheel worden afgewerkt. Toen 't geeindigd was, werd het viammetje natuurlijk gedoofd. Maar stel u eens voor, lezer, dat iemand van het tooneelpersoneel geroepen had „brand!"; dat de brandwacht het tooneel was opgestormd om't vlammetje te dooven, enz. 10 tegen dat dan in de zaal een paniek was ontstaan, waarvan de gevolgen niet kunnen worden be- rekend. Mij persoonlijk is het volgende gebeurd. Bij onze voorstelling in „Casino" Rotter damontstond een begin van brand in het woonhuis van den directeur Goesman, gele- gen aan de voorzijde van het gebouw aan den Coolsingel. Hoewel het woonhuis met het theater in verbinding stond, was toch onmid- dellijk gevaar nagenoeg uitgesloten. Waar- schijnlijk zou dan ook'alles goed zijn afge- loopen, indien niet de kapelmeester het hoofd verloren had. Deze vloog, bleek als een lijk, 't tooneel op en riep: Dames en heeren er is brand! Maakt dat u eruit komt!" Algemeene ontzetting! 't Publiek sprong als een man op en het gedrang begon Nog een oogenblik, en de paniek, met onberekenba- re gevolgen, dreigde uit te breken! Reeds vlo- gen menschen de noodtrappen af, die uitgang gaven in de Kerkstraat. Den toestand over- "z,iend, was ik gelukkig kalm gebleven, Ik be- trad het tooneel en zei doodbedaard: „Dames en heeren, maakt u niet ongerust. Dit is een oefening op last van de brandweer, in hoe- veel tijd *t gebouw kan worden ontruimd. U gaat langs de nooduitgangen naar buiten in de Kerkstraat, dan loopt u't hoelqe om en komt door den hoofdingang aan den Coolsin gel weer binnen. Tegelijk bewoog ik het orkest om een marsch te spelen. En wilt u wel ge- looven, lezers, dat het leugentje om bestwil schitterende gevolgen had? Als lammetjes lie- pen de mi gcrustgestelden langs den aangege- ven weg't „Casino" uit om door den hoofd ingang weer in het theater terug te keeren. Men ging kalm op zijn plaats zitten de brand was intusschen gebluscht en de voorstelling werd ten einde gespeeld, alsof er niets gebeurd was. Kalmte had gered En nu de moraal van dit artikel. Bedenk, dat de gulden regel luidt: „Tracht bij brand uw koelbloedigheid te be- waren, meet rustig het gevaar, pompt u in, dat men altijd tegenover vuur kan strijden. vertrouwd erop, dat de brandweer met haar flinke vuursalamanders over u waakt, beseft. dat de hoofdoorzaken van elke catastrophe zijn: besluiteloosheid en't hoofd verliezen en neem de woorden ter harte die ik boven mijn artikel plaatste: „Ka!mte kan u redden!". Rechtszaken VOOR DEN POLITIERECHTER. (Vervolg). BELEEDIGING EN HUISVREDE- BREUK. De 21-jarige arbeider Pieter W. te St. Maarten heeft op 22 December Mej. Pelle- grom, huisvr. van Wit, een grove beleedi- giug toegevoegd en zich voorts niet op de eerste vordering van den eigenaar of recht- hebbende uit de woning van de Wit. verwij- derd. Bekl. kwam om een spoorstok van Pie ter Keetman tc leen. Juffr. Wit weigerde en beleedigde beklaagde. Toen heeft bekl. gezegd dat mej. W. be- kend staat als een dame van verdachte zeden, zooals bekl. in minder parlementaire woorden het uitdrukte. Bekl. zeide voorts, dat hij zich op de eerste sommeering van mej. Wit heeft verwijderd. Hij is op slag gegaan. Uit de verklaring van mej. Wit blijkt dat bekl. op de tweede vorde ring is weggegaan. Nog 'n andere juffrouw Wit is getuige ge- weest van de beleediging van juffr. Wit no. 1. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Wel wat veel, oordeelde beklaagde. Vonnis ter zake beleediging 20 boete of 20 dagen hechfenis. DIERENMISHANDELING. De ex-kastelein, thans veekoopman Simon Kr. te Alkmaar stond terecht ter zake van mishandeling van een veulen dat hij wilde laten draven, met een dikken stok. Zulks op 22 November onder de gemeente Helder. Bekl. zeide dat het veulen koppig en lastig was. Hij is niet gewoon het vee te mishande- len. De getuige Pieter Ottervanger, landbou- wer te Helder, verklaarde heftig en veront- waardigd dat beklaagde het dier gedurende 10 minuten op alle mogelijke plekken van het lichaam heeft mishandeld met een stok zoo dik als een bezemstok. Het dier kroop weg tusschen de paarden door en toen beklaagde het weer te pakken kreeg, heeft hij het dier met dien stok dwars over de oogen geslagen. Het dier ging van pijn recht overeind staan. Getuige J. Zwagerman zeide dat het veu len afschuwelijk is mishandeld. Het duurde wel 'n half uur. Het beest heeft wel meer dan 100 slagen gekregen. De Officier eischte tegen bekl., die al eens ter zake mishandeling is veroordeeld 40 boete of 40 dagen hechtenis. Vonnis: 40 boete of 20 dagen hechtenis. MISHANDELING. De zadelmaker W. Chr. S. te Nieuwe Nie- dorp stond terecht omdat hij op 3 Jan. den landbouwer Dirk Ruiter uit de Langereis zoodanig in het gelaat heeft geslagen, dat hij bloedend werd verwond. Deze getuige diende een eisch in tot schadevergoeding ad 14.40 wegens medische behandeling. Bekl. zeide dat getuige op hem aan is geloopen en hem stompte, daarop zijn beiden aan 'tvech- ten gegaan. De neus van Ruiter was zooda nig beschadigd, dat hechting noodzakelijk bleek. De rijwielhandelaar heeft het vechtpartijtje gedeeltelijk bijgewoond. Ruiter was in de minderheid. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis 10 boete of 10 dagen en f 2.50 schadevergoeding. VERDUISTERING. De kellner Chr. Joh. P., thans te Haarlem en vroeger te Alkmaar, heeft zich in Augus tus van het vorige jaar schuldig gemaakt aan verduistering van 6. Hij was destijds in dienst bij den heer Fr. Stap, in cafe Popu- Iair. Bekl. verzocht behandeling met gesloten deuren wat de wet en dus ook de politierech- ter niet toestaat. Getuige Stap wenschte geen eed af te leg- gen en wilde met belofte en daarbij gevoegde verklaring volstaan. F'j wilde deze verkla ring niet teekenen voor deze is ingevuld. De politierechter is zeer verontwaardigd en noemde de houding van Stap tegenovfer den politierechter schandelijk. Getuige Stap wilde antwoorden, doch de politierechter legde hem het zwijgen op en zeide geen antwoord te verlangen. Het feit zelf is dat bekl. 6 gulden die hem zijn ter hand gesteld voor verkochte glazen van den heer Schoehuijs niet heeft ver- antwoord. Een Officier van het leger des Heils te Amsterdam werd alsnog gehoord over het le- vensgedrag van beklaagde. Bekl. is meermalen aan betrekkingen ge- holpen en houdt zich niet aan de voorschrif- ten. Eisch 14 dagen gevangenisstraf om hem af te schrikken. Vonnis 1 maand gevangenis straf onvoorwaardelijk. BELEEDIGING VAN EEN AMBTENAAR. De beklaagde Adr. Joh. B., los werkman te Helder, heeft op 21 Nov. in beschonken toe stand den agent van politie Veltman belee- digende woorden toegevoegd. Beklaagde bekende. Hij had geen reden om Veltman die zijn plicht deed te beleedi- gen, doch hij verkeerde in beschonken toe stand. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Bekl. zeide dat hij straf verdiend heeft. Von nis jf 10 boete of 10 dagen hechtenis. VERNIELING, MISHANDELING EN VERZET. De niet verschenen beklaagde Jan R. te Helder heeft op 1 Dec. een waterliedingbuis en eenige glazen vemield. Daarop heeft hij 2 personen mishandeld en zich ten slotte met geweld verzet tegen de politie. Beklaagde bevond zich in beschonken toe stand in het cafe van getuige Zonder. Hij heeft dezen cafehouder geslagen. Toen is hij het cafe uitgezet en is er later weer ingeko- men. Daarop vemielde hij eenige glazen en een waterleidingbuis. Vervolgens heeft hij getuige Muijen met een stoel geslagen. Daarop verscheen de politie om bekl. te verwijderen en naar het politiebureau over te brengen, tegen welke overbrenging beklaagde zich met geweld verzette. Hij staat niet on- verdeeld gunstig bekend. Eisch 40 boete subs. 40 dagen hechtenis. Vonnis conform. Hierna sluiting. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 3 Februari. DIEFSTAL VAN EEN BANKBILJET. Opnieuw verscheen voor de rechtbank de werkman Lodewijk Kr., die reeds vroeger te recht stond ter zake diefstal van een bank- biljet van 60 ten nadeele van zijn mede- commensaal Potje. Beklaagde werd thans in rechten bijgestaan door mr. Petersen, van het kantoor mrs. Po- lak en Petersen te Helder. Het feit is gepleegd op 30 Jufli en de bijzon- derheden hebben wij in ons verslag uitvoerig vermeld. De getuige Potjc verklaarde als bij de vo rige behandeling. Beklaagde zeide bewust te zijn, dat hij niets gedaan heeft- Mej. wed. Klee, ook de vorige niaal ge hoord, heeft een bankbiljet van beklaagde ge- zien. Ook haar vriendin, mej. Dorleen. die met beklaagde verloofd was, heeft dit bank- biliet gezien. Beklaagde heeft een belastingplaatj® voor het r\wiel van zijn verloofde gekocht en haar ook een gouden armbandje cadeau gedaan. De veybalisant, K Horsman, verklaarde als vroeger is gere'.eveerd. Het O. M. refereerde zich aan zijn reeds ge- houden requisitoir en voegde er alleen bij, dai de datum der toeeigening nu wel vast staat Beklaagde heeft gezegd, dat hii het bankbiljet van de spaarbank had gehaald, terwiil is ge- bleken, dat hij niet als inlegger bekend stond SpreVer hM bij zijn eisch: 4 maanden ge vangenisstraf. Verdediger, mr. Petersen, achtte de getui- genverkTaringen een zwakke aanwijzing, zoo als pi meer specifiek aantoonde uit deze af- gclegde verklaringen. Er ziin wel aanwiizi" gen die aantoonen dat de financieele toestand van beklaagde niet ongunstig was. Pleiter vroeg vriispraak subsidiair een voorwaardelij- ke straf Beklaagde is 44 jaar en staat gun- tig bekend. Uitsnraak a.s. week. DIEFSTAL DOOR MIDDEL VAN EEN VALSCHEN SLEUTEL. De 28-jarige visscher Mart. K. te Helder, thans gedetineerd, stond volgens beveslchrift van vervvijzing terecht ter zake diefstal van 90 aan bankpapier, 2 gouden tientjes en een zilveren kerkboeksluiting, alles ontvreemd uit de woning van zijn oudemoeder met behulp van een valschen sleutel, op 27 November. De 71-jarige weduwe Hendrik Kroon, wo- nende Vijzelstraat te Helder, moeder van be- klaagde, werd onder eede gehoord, daar geen bezwaren waren ingebracht. Zij heeft al meer last gehad dat haar inwonende zoon haar be- stal Zoo ook op 27 November, toen zij een trommeltie met geld miste, dat was geborgen in een ongesloten lade van een linncnkast, staande in de huiskamer. Beklaagde zeide of deed of hij het nu niet meer weet, hoewel hij voor den rechter-com- missaris een omstandige bekentenis heeft af- frelegd. Ziin geheugen, thans door den presi dent opgefrischt, is nu weer teruggekeerd en beklaasrde gaf de hem ten laste gelegde feiten foe. Het trommeltje heeft bekl in het water geworpen. Van het geld heeft hij 10 ver- feerd en het overige geld is op hem in beslag orpnnmen. Beklaagde maakte een hoogst imbecielen indruk Hij zeide, dat hij thuis een slecht le- ven had, docht dit werd door zijn oude moe der tegengesproken. Het ligt geheel aan den onrrenhii wil niet. Bekl. zeide dat hij van het gestolen geld een nieuw pak wilde hebben. Is dat een reden om ie moeder te bcstelen, Teuns? vroeg de president. Het b'eek dat Tennis een groote sterkc kerel, geen cent inbracht. Tegen de politic heeft beklaagde gezegd, dat hij, als hij op vrije voeten was, zijn moe der opnieuw zou bestelen, zeide mr. Muller. Beklaagde ontkende thans dit gezegd te hebben. De officier zeide dat het bijna niet mogelijk is, hier een verzachtende omstandigheid aan te vceren. Spreker is steeds geneigd de zaak van twee kanten te hekiiken dpch uit dcen man is niets goeds te halen. Misschien is de verde diger gelukkiger. In 1920 heeft beklaagde diefstal gepleegd en in 1922 wederspannig- heid. Voorts nog meerdere misdrijven Bekl. maakte op het O. M. een buitengewoon on- svmpathieken indruk. De gevangenis past hem en daarotn vorderde het O. M. 1 jaar gevan genisstraf. Mr. Petersen, ainbtshalve toegevoegd ver dediger, kon weinig ten voordeele van bekl. bijbrengen, maar wees op de groote domheid van beklaagde en hoopte dat de rechtbank daarmede met het opleggen van de straf re- lining zal willen houden. Uitspraak als voren. APPeL VONNIS KANTONGE- RECHT SCHAGEN. De ambtenaar bij het O. H. te Schagen is in hooger beroep gegaan tegen een vonnis van den kantcmrechter tegen den 45-jarigen tim- merman Adr. B. te Oude Niedor,p die het had gewaagd zonder vergunning van B. en W. dier gemeente een houten loods te bou- wen De timmerman werd door den kanton- rechter ontslagen van rechtsvervolging. De api>ellant voerde als verdediging aan. dat de Bouwverordening van Oude Niedorp niet spreeki van de verplichting tot aanvrage van een dergeliike vergunning. Appellant heeft echter een teekcuing gemaakt om alsnog ver gunning te vragen, doch juist in dien tijd is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De officier zeide, dat de verordening spreekt van een gebouw en meende, dat overtreding is gepleegd. Spr. vorderde 6 boete of 3 dagen hechtenis, met last tot vemietiging van het voonis van den kantonrechter. UITLOKKING TOT MISDR1JF. De niet verschenen beklaagde, Dirk de B., te St. Pancras, gem. Koedijk, moest zich ver- antwoorden ter zake dat hij op 3 Januari zijn zoon Jan met behulp van een voertuig heeft doen wegnemen aan anderen behoorende veldVruchten en wel een hoeveelheid spruit- kool, toebehoorende aan den spoorwegarbei- der J. van Gulik te St Pancras, gem Koedijk. De zoon van beklaagde, een pl.m. 15-jari- gen jongen, als getuige gedagvaard, was niet verschenen, waaivan acte werd gevraagd en verleend. De officier vroeg, als de rechtbank het niet noodig oordeelde, Jan de B. te hooren, 30 boete of 30 dagen hecht HOOGER BEROEP VONNIS KAN- TONGERECHT ALKMAAR. De 41-jarige los werkman Joh. Caspar H. te Alkmaar is ter zake openbare dronken- schen in den nacht van 6 on 7 DecorW on de Mient aldaar, veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkin- richting voor den tijd van 6 maanden. Tegen dit vonnis is de veroordeelde in hoo ger beroep gekomen. Hij is des Zondagsmor- gens ontslagen en naar zijn naam is niet ge vraagd. Ze kennen me wel, zeide beklaagde zelfgenoegzaam. Hij beweerde voorts niet meer dan 4 glaasjes bier te hebben gebruikt, maar ze mo-ten hem perse hebben. Hii maakt het niemand lastig en maakt ook geen buren- gerucht en is in alle opzichten een voorbeel- dige dronkaard. De nreside"! ried hem aan d°n c'-rank te la- ten staan, dat is voor hem het beste. De we- reld walgt heden ten dage van dvonken men schen. De officier vorderde bevestiging van het vonnis Appellant verzocht een geld'boete. APPeL VONNIS KANTON- GERECHT HELDER. De 32-jarige manufact'ineiste^Comelia V., huisvrouw van A. v. d. B. te B®zand, gem. Callantsoog, is door het kantcngerecht te Helder veroordeeld tot 5 boete of 3 dagen hecht., omdat zij op 2 September niet behoor- lijk is uitgeweken met haar rijwiel naar rechts, waardoor de evenzeer fietsende mari- nier van Haastert is komen te vallen en zijn pantalon heeft gescheurd, voor welke schade. zij mode is veroordeeld tot betaling van f 17.40 aan den marioier voomoemd. Bekl sprak de schade tegen. Ze ontkende haar schuld aan het gebeurde. Appellante reed ech ter links van den weg. Het z.g. rijwielpad ter plaatse van de botsing is niet breed genoeg om elkander te passeern. De marinier is in het slik terecht gekomen Zijn uniform was beslikt en gescheurd. Er was volgens hem ruimte genoeg voor juffrouw v. d. B. om uit te wij ken De aanrijding had plaats op den weg langs het Noordhollandsch Kanaal, nabij de gemeente-reiniging. Appellante beweerde midden op den weg te hebben gereden. Zij had een uitstekand pak op het rijwiel. dat in aanraking kwam met den marinier. Zij is doorgereden en heeft zich van den gevallen marinier niet veel aangetrokken De voormen Her fremeente-reiniginir. A Ni colaf, heeft gezien dat appellante geheel links reed. Van Haasteren reed rechts. Hij heeft de botsing gezien, die was gering, doch de aan raking met het pak tegen den marinier was voldoende om den marinier te doen vallen. Do iuffrouw reed door en keek nog om. Getuige r^emde het njpf m-fec van de iuftrouw om door te rijden. Het pak bevond zich achter op de fiets en de juffrouw heeft met de breedte van hot pak geen rekening gehouden. Bij de aanrijding wankelde de juffrouw ook met de fiets heen en weer en was haar rijden een oogenblik onzeker. Het bleek bij nader verhoor van den mari nier, dat hij nog geen nieuwe pantalon heeft -Tekocht Hij heeft uifstel gekregen tot 23 Fe bruari. De onkosten van de fiets bedroegen 225. De officier vorderde bevestiging van het vonnis. Aopellante zeide dat zij het geld niet kon betalen. OPENBARE SCHENNIS. De 32-;Tiare kleen"aker Barend S. heeft zich schuldig gemaakt aan niet te noemen handelingen op den openbaren weg. aan den Geestersingel. Dr. Mees werd in deze zaak als getuige- deskundige gehoord en de zaak werd voorts met gesloten deuren behandeld. A. List, G. J. v. d. Ploeg en J. C. van Zwa- nenburg te Alkmaar, P. Kleute Jr., den Haag. In den volgenden stand: Tfldsrhrlften. Sport in Beeld. Onder dezen titel is bij de N. V Drukke- rij „Jacob van Campen" te Amsterdam een nieuw weekblad verschenen en wel onder re- dactie van Leo Lauer, gedurende zoovele iaren de 'eider van de ..Revue der Sporten". De redacteur zet in zijn eerste artikel de reden van deze nieuwe uitgave uiteen. Het blad wil verder vooral in foto het voornaam- ste van ons sportgebeuren weergeven- 's Maandags komt het reeds met de belang- rijkste gebeurtenissen van Zondag. Tal van foto's, waaronder een 16-tal van Zondag gespeelde voetbalwedstrijden, ma- ken dit keurig uitgevoerde openingsnummer tot een pretfig weekblad. Aan de Dammers! Met dank voor de ontvangen oplossingen van probleem. No. 845 (auteur J. Bergier). Stand Zwart: 12 scbijven op: 2, 4, 6/9, 13, 14, 29 35 40 43 Wit: 12 schijven op: 11, 16, 17, 22, 24, 25,31,32,33,38,44,49 Op 1 ossing 1. 31—27 1. 29 20 2. 44—39 2. 43 34 3 22—18 3. 13:31 4. 33—29 4. 34 23 5. 32—27 5. 31 :22 6. 17:10 6. 4:15 7. 25: 1 7. 6:17 8. 1 45! Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren: C. Betlem, W. Blokdijk, P. Dekker, G. J. C. Denijs, J. Dik Jr., D. Gerling, ?zm. Zwart: 2, 4, 6/15, 17, 19, 20, 24, 26. Wit: 22, 28, 29, 31, 32, 33, 35, 37, 3S, 39, 41/45, 47, 48, 49. speelde zwart 2025 en 15 24 met de drei- ging 1923, 25 34 en 17 50. Om dit te ver- hinderen had wit 3329 moete nspelen, maar hij dacht, dat 44—40 ook goed was. Zwart speelde hierna: 2429, (33 24), 19 30, (35 24), 13—19, (30 :19), 13 36. In den tweeden stand, dien wij hieronder geven - Zwart: 14 schijven op: 1, 2, 3, 6, 7, 9,14, 18 24 25. Wit: 14 schijven op27, 28, 31, 33, 35, 36l 38, 40/44, 48, 49. speelde wit 2721 als lokzet. Zwart liep ca ia door 1116 te antwoorden. Wit won toen met: 1„ 33—29! 1. 24:22 2. 42—37! 2. 16:27 3. 35—30 3. 25 45 4 44—40 4. 45 34 5. 43—39 5. 34 32 6. 37:19 6. 14 23 7. 31 15! Ter oplossiug voor deze week: PROBLEEM Noo. 846 van P. Kleute Jr., den Haag. jg 'm-, ..ML Zwart: 15 schijven op: 2, 4, 7/10, 12, 14/18, 20, 23, 42. Wit: 16 schijven op: 21, 25, 27, 29, 30, 31. 34/37, 39, 40, 44, 46, 48, 49. Wit speelt cn maakt ec nelf zetten diepc, winnende combinatie. Oplossingen voor of op 11 Februari, Bu reau van dit Blad. Oplossing eindspel 43 (Mackenzie.) 1Dd5! 2. cd5. Lf5. 3. Dc2. (na 3. Kcl geeft 3Tal mat) 3Talf. 4. Kal. Lc2: en wint want na 5a3 of a4 volgt 5. TaS mat en na 5. Ka2 cveneens. Goede oplossingen ontvangen van: D. de Boer te Alkmaar. Geweigerd Koningsgambiet (gespeeld te Alexandrie in 1915 op de Int. nat. Schaak- club). Wit: Kniajer. Zw.: IJoussouf Effendi. 1e4 e5 2. f4 Lc5 3. Pf3 d6 4. Lc4 Pf6 5. d3 Pcb 6. Pc3 Lg4 7. h3 Lf3 8. Df3 Pd4 9. Dg3. Wit wil niet naar dl terug en gaat op aanva-1 uit en offert daarcoor pion c2 en de kwaliteit op. Zwart wil eerst pi. g7 redden en speelt daarom 90—0. Dit is gevaarlijk! Beter was 9De7. Fout zou zijn 9Pc2f. Want dan zou volgen 10. Kd!l. Pal. 11. Dg7. Tf8 (gedwongen anders volgt 12. Df7 mat na 11 TgS.) 12. fe5 de5 13. Tfl. Le7 14. Lg5 Ph5 15. Lf7. Kd7. 16. De5 Kc8 17. Pd5 Lg5 18. Le6 KbS. 19. Tf8. en wint. 10. fe5 de5 11. Lg5 Pc2 12. Kdl Pal. 13. Pd5 le7 14. Pe7 De7. 15. Tfl. KhS.? Zwart bedenkt dat na een andere zet volgt: 16. T of Lf6. waarna de g-pion gebonden blijft. Maar de tekstzet is ook fout zooals't vervolg laat zien. 16. Dh4. Db4. Zwart wil trachten iets te ondernemen op den alieensfaanden Witten Koningfc 17. Tf6.! Hierop heeft zwart geen ant woord. Immers na 17gfb volgt 18 Lf6f. Kg8 19. Dg4 mat. 17Db2. 18. Th6! Dreigt mat op Th7. en Th8. En na 18gh6 volgt 19 Lf6f en Dg4 mat. '8Dc2. Nog een enkele maa! schaak geven en dan is't uit! 19. Kel. Dc3t 20. Kfl. En nu? Zwart geeft op. 't Mat is niet te verhinderen. Goede oplossingen ontvangen van D. iie Boer te Alkmaar, probleem no. 47. ..Onbekende" probl. 45 en 46. L. J. te Alkmaar. Uw oplossingen zijn -t':

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5