DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 33 Uonderd zeyen en twintipste Jaargang 1925. MAANBAG Dit nummcr b"esta?+ ult twee bladen. Hbonneinentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2. ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.li. Hcrms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G H. KRAR. Hoofdredacteur* Ti N ADEMA. C) FRBRXJARI Buitenland. DE INTERGEALLIEERDE SCHULDEN Te Louden heeft de officieele publicatie plaats gehad van het antwoord der Britsche regeering op het schrijven, hetwelk op 10 Januari j.l. aan Churchill werd verzonden door den Franschen minister van financien, Clementel, inzake de intergeallieerde schul- den. Na uitvoerige motiveedng komt de En- gelsche regeering tot de conclusie, dat het wenschelijk zou zijn, dat de Fransche betalin- gen verdeeld worden in: lo. de vastgestelde jaarlijksche bedragen te betalen door Frank- rijk, ongeacht de huidige ontvangsten uit oe Dawes-annuiteiten in dat jaar; 2o. een jaar lijksche belasting van het Fransche aandeel in de Dawes-annuiteiten. Het zal duidelijk zijn, dat le. alle Fransche aanspraken t. o. v Groot-Brittannie opgeschort mceten worden; 2o. indien en wanneer de betalingen, door Engeland verkregen uit de Europeesche oor- logsschulden en reparatiebetalingen, voldoen- de zijn voor het nakomen der Britsche ver- plichtingen tegenover de Vereenigde Staten. een eventueel surplus zal worden aangewend om den last te verminderen rustende op En geland's bondgenooten. Z. M.'s regeering koestert de hoop, dat indien de Fransche re geering bereid zal zijn voorstellen te doen, langs de lijnen, hierboven aangegeven, een foor beide landen bevredigende regeling zal kunnen worden getroffen. Gelijk te Londen in politieke kringen ver- luidt, heeft Herriot den Engelschen gezant, lord Crewe, opgedragen, aan de Britsche re geering mele te deelen, dat de Fransche re geering, door den vriendschappelijken toon der Engelsche nota zeer aangenaam is ge troffen. Van Fransche zijde is bij deze gele- genheid verklaard, dat het Fransche kabinet ongeveer drie weken denkt noodig te hebben voor het opstellen van een omstandig ant woord aan Engeland. In deze nota van ant woord aan Engeland. In deze nota van ant woord zal de Fransche regeering den formee- len wensch uitspreken, dat een conferentie tusschen Herriot, Baldwin. Churchill en Cle mentel zal worden gehouden. On der deze omstandlgheden zal een derge lijke conferentie te Londen niet voor begin Maart kunnen plaats vinden, meent de Crt Vol gens te Londen loopende geruchten is van Fransche zijde geen twijfel opengelaten. dat de Fransche regeering bij de onderhande- lingen met Engeland niet slechts de schul- den overeenkcmst behandeld wil zien. Wan neer de Fransche regeering aan de Kamer een dergelijke overeenkomst voorlegt, moet zij, zoo wordt beweerd, tegeliikertiid in staat zijn. de cplossing van de zekerheidskwestie in hoofdtrekken mede te deelen. Het onderhoud tusschen de gnoemde politici moet daarom, behalve over het schuldenvraagstuk, ook over de groote international problemen loooen Bij dergelijke verstrekkende discussies zul- len evenwel ook de diplomatieke vertegen- woordigers van Belgie, Italie en de Vereenig de Staten, zoo wordt in zekere kringen ge- zegd, ook van Nederland aanwezig moeten zijn. Bij de vaststelling van den datum voor een dergelijke conferentie zal men ongetwijfeld ook rekening houden met de omstandigheid. dat einde Februari de nieuwe Amerikaansche gezant, Houghton, te Londen aankomt. op- dat deze in de gelegenheid zal zijn, aan de bespreking, welke ook de Amerikaansche be- langen betreffen. deelte nemen. DE MILfTAIRE CONToLE IN DUITSCHLAND. Naar de Brusselscbe correspondent van de Tel. uit betrouwbare bron vernam, zal aan het einde dezer week het rapport van de mili- taire controlecommissie in Duitschland wor den ingediend. Het rapport zal aan maarschalk Foch in diens hoedanigheid van voorzitter van de In tergeallieerde Militaire Commissie te Ver sailles worden overhandigd. Deze commissie zal het vervolgens met het gemotiveerd advies aan den Gezantcnraad doen toekomen. De geallieerde regeeringen zullen moeten beslissen, of het rapport al dan niet gepubii ceerd zal worden. De Belgische regeering is van oordeel, dat zulks wel moet geschieden. DE VOEDSELVOORZIENING VAN FRANKK1JK. De Fransche Kamer heeft Zaterdagnacht met 332 tegen 223 stemmen het wetsomwerp aangenomen, strekkencte tot vergemakkelij- king van den opslag vmi broodkoren en meel voor de burgerlijke bevolking. Dit ontwerp, thans wet geworden, beoogt het instellen van de verplichting voor meelfa- brikanten, de hoeveelheden graan op te geven, die onder hun beheer zijn. Ingeval van inge- breke blijven of van valsche verklaring volgt boete, terwijl de rechtbank dan tevens de op- levering van het koren tegen bij decreet vast te stellen prijzen kan gelasten. Eventueel kan het gebruik van tarwemeel voor banketbakke- rijen verboden worden, evcnals sluiting van de bakkerijen een dag in de week. De rneel- voorziening van't land is slechts geoorloofd langs den weg van aankoop van inlandsch broodkoren tegen door den minister vast te stellen prijzen Deze kan ook in de kolonien en in het buitenland korcn laten koopen en dat laten distribueeren en maatregelen nemen, om den invcer van broodkoren te vergemakkelij- ken. Dc wet behelst voorts de opening van een crediet van 100 mililoen francs, bestemd voor de vorming van een korenreserve. Zij houdt op van kracht te zijn op 15 Augustus 1925. VERMINDERING VAN DE BEZET- TING. De Engelschen hebben de stationsbezettin- gen uit Ohligs, Grafrath, Enge'.skirchcn en Wermelskirchen ingetrokken In Ohligs blijft slechts een staticnscommissaris. Ter plaatse bevindt zich nog militaire politie, die de ver- dere controle zal uitoefenen. Onder de ver- laten stations zal ook Scharberg vallen. In Sol in gen is geen verandering van bezetting gekomen. DE BARM AT-AFFAIRE. De oud-rijkskanselier Bauer heeft voor de commissie van onderzoek inzake de Barmat- affaire verklaard, dat de door den „Lokal- Anzeiger" gepubliceerde brief van de Amexi- ma inderdaad bestaat. Ook schijnt het hem niet gelukt te zijn de in dezen brief vervatte beweringen omtrent de zeer aanzienlijke be dragen, die hij van Barmat zou hebben ont- vangen, te ontzenuwen. De sociaal-democra- tische oud-rijkskanselier heeft dus verleden week voor de Barmat-commissie uit den Prui- sischen Landdag staan liegen, toen hij perti nent verklaarde nooit eenig pecuniair voor- deel van zijn relatie met Barmat te hebben genoten. Met algemeene stemmen sprak de sociaal-democratische commissie vah onder zoek dan ook als haar opvatting uit, dat Beuer zijn mandaat onmiddellijk diende neer te leggen. Bauer verzette zich hiertegen niet en heeft reeds aan den president van den Rijksdag medegedeeld, dat hij zijn mandaat heeft neergelegd. Daardoor verdwijnt hij voor goed van het politieke tooneel. Officieel wordt medegedeeld, dat de heden- morgen door de „Vorwarts" gepubliceerde aanbevelingsbrief van de minHers Hofle, Stresemann en Oeser voor de Depositen- u. Handelsbank A. G. inderdaad echt is. De aanbeveling was van Hofle uitgegaan, die dr. Stresemann en dr. Oeser verzocht had haar mede te onderteekenen. Daar de beide laatstgenoemde ministers het ware karakte van deze „Schieberbank" niet kenden, hadden zij er geen bezwaar tegen gemaakt. Toen echter eenige dagen later de toenmalige ,»deviezencommissaris" een uiterst ongunstig rapport omtrent deze bank aan de rijkskanse- larij toezond, had Stresemann gelast 'den brief onmiddellijk in te trekken, in dit was dan ook geschied. Hij was slechts veertien dagen in handen van een der groote banken geweest, die den brief in dien tijd echter had laten fotografeeren. Overigens wordt nog ge- meld, dat de beide directeuren van de Depo siten- und Handelsbank A. G., Klikottka en Wolpe, die met de vijf millioen credit van de rijksposterijen naar net buitenland zijn ge- vlucht, zich onderscheidenlijk naar Londen en Amsterdam hebben begeven. De „Lokalanzieger" publiceerde dezer da gen een afschrift van den brief, welken de „Amexima" te Amsterdam op 27 Septem ber 1923 aan den voormaligen Rijkskanse- lier, den sociaal-democratischen afgevaar- digde Bauer, gericht zou hebben. Uit dezen brief zou dan blijken, dat Bauer, in strijd met zijn pertinente verklaringen voor de Pruisische onderzoekingscommissie, van het Barmat-concern 850 dollar, daarna 2000 dollar als provisie voor zijn bemiddeling bij crediet-transacties, daarna 1000, verschil- lende malen 100 (zonder eenigen grond) en ten slotte verschillende honderdduizen- den marken en 600 Dema-aandeelen had ge- kregen, hoewel het Barmat-concern door Bauer „ondan>ks introducties bij de hoogst geplaatste kringen" kolossale verliezen ge- leden had. De commissie van onderzoek der sociaal- democratische partij, samengesteld uit verte- genwoordigers der Rijksdag- en Landdag- fracties heeft zich met deze aangelegenheid beziggehouden en is eenstemmig tot het be- sluit gekomen, dat Bauer zijn mandaat voor den Rijksdag moet' rteerleggen. Bauer heeft zich daartoe bereid verklaard. LEGER-INKRIMPING (N ZWEDEN. Uit Stockholm wordt medegedeeld, dat de Zweedsche regeering nog in den loop van deze maand eenontwerp bij het parlement zal indienen, L treffende eene verminaering der legersterkte. De militaire lasten zullen 100 millioen tegen 140 millioen in het vorige jaar en 180 millioen in 1914. DE NIEUWE XOERS IN RUSLAND. In 'n rede te Rostof heeft Rykof verklaard, dat Rusland er op .ncet rekenen, nog tal van jaren op zichzelf te zijn aangewezeri en geen hoop mag koesteren cp een buitenlandsche leening. Rykof was vcorts van oordeel, dat de eischen der boe*"en ten deele gegrond zijn. Hij gaf de verzekering, dat het Sovjet-bewind in plaats van met machtsmiddelen op te tre- den, zich vcOrtaan moet inspannen het plat- teland door overreding voor zich te winnen. Omtrent de kwestie der schulden zeide Ry kof nog, dat het er niet om ging de schulden te erkennen, maar cm ze "te betalen. Hij voegde er aan toe te moeten betwijfelen, of de arbeiders en bceren coit er in zouden toe- stemmen de ni.:t erkende schulden te betalen. DE VERBANNING VAN DEN PARTRIARCH. Het Turksche antwoord aan Griekenland handhaaft het standpunt, dat de uitwijzing van den patriarch ccn binnenlandsche kwes tie is, m elke buitenlandsche inmenging onge- rechtvaardigd Op dezelfde gronden aldus het ant woord is het Haagsche Hof van Arbitrage onbevoegd in dezen. De toon van de nota is hoffelijk. De Grieksche premier heeft Zaterdag een bespreking gehad met de hooge ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken over een nieuwe nota, welke onmiddellijk naar Angora zal worden gezonden. De kwestie kan slechts, naar men te Athene oordeelt, in Der Haag of Geneve Miandeld worden. De Grieksche 7aakgela?ftgde in Angora blijft in ieder geval daar. De troepenmameuvres worden ijverig in 't land voortgezet. Zaterdag heeft het Atheen- sche garnizoen oefeningen gehouden, waar- aan ook door vliegtuigen werd deelgenomen Manoeuvres van andere regimenten zullen volgen. Zaterdagavond laat is nog bekend gewor den, dat als gevolg van herhaside stappen v-n de Engelsche en Fransche ge-anten Athene en de mededeelingen over stappen van de groote mogendheden, de toestand K Athene rustiger is geworden. De Grieksche regeering heeft besloten, zic'1 op het Haagsche Hof te beroepen. De minis- 'erraad zal een protest tot den Volkenbonds- raad richten. Het oorlogsgevaar is hierdoor geweken in ieder geval voor het oogenblik. Men gelooft dat de Volkenbond het Griek sche standpunt deelt en zich zal verklaren voor de verkiezing van een nieuwen patriarch tie zich heeft terugegtrokken._ De bladen te Athene bevatten Zaterdag gf- matigde artikelen. In militare kringen en nr.der de zg. vluchDlingen wil men het Drieksche deel van Thracie bezetter. en 7"0 te vluchtelingen-kwesh'e oplossen. Venizelos is door de Griekesche regeering verzocht, zoo mogelijk Griekenland te verte- genwoordigen bij den Volkenbond, wanneer aldaar dek westie van de uitwijzing,van den patriarch uit Konstantinopel en de opzeg- ging van het Grieksch-Bulgaarsche verdrag in zake de bescherming der minderheden in Macedonie ter sprake zullen komen. De mi- nisterraad heft gister aan den minister-presi dent Michalakopoulus ver-strekkende volmach ten gegeven c-m de kwestie van de uitwijzing van den patriarch tot een goed einde te bren- ^en De minister-president verklaarde, dat binne ntwee of drie dagen het defintieve be- sluit genomen zal worden of men zich tot den Volkenbond zal wenden, dan wel tot het in ternational gerechtshof in Den Haag. Bin- nen denzelfden tijd zal de antwoord-nota van Griekenland naar Angora worden verzonden Het decreet, waarbij de lichting 1923 naar huis wordt gestuurd, hetwelk eenige dagen geleden werd oogeschort, zal deze week wor den afgekondigd. DE ITALIAANSCHE SCHULDEN AAN AMERIKA. Te Rome wordt medegedeeld, dat de nieuwe Italiaansche gezant te Washington, De Mar- tino, geen speciale opdracht heeft, met Ame- rika te onderhandelen over de consolideeririg van de Italiaansche oorlogsschuld aan de Vereenigde Staten. Alle bcrichten over een regeling daarvan op de basis van een Dawes- plan of volgens de Engelsche regeling zijn onjuist. DE FRANSCHE SCHULDEN AAN ENGELAND. De Britsche gezant heeft Zaterdagmiddag aan den Franschen premier overhandigd het Britsche antwoord op Clementel's nota in zake de intergeallieerde schulden, bestudeerd zal hebben, zich naar Londen zullen bege ven met het doel, eenige punten in mondelin- ge besprekingen met de Britsche regeering vast te leggen. Van hun verblijf in Londen zullen zij dan tevens gebruik maken, om met hun Engel sche collega's enkele vraagstukken te bespre- ken, samenhangende met het veiligheidspro- bleem en de ontwapening van Duitschland Men verwacht van zulk een gedachtenwis- seling een veel sneller oplossing der schulden- kwestie dan van een wisseling van nota's. DE GEHEIMZINNIGE STERFGEVAL- LEN TE COLUMBIA. Omtrent den geheimzinnigen dood van twee studenten der Staatsuniversiteit van Ohio te Columbus en de ernstige ongesteld- heid van vele anderen, heeft, naar de „Chi- cago Tribune" verneemt, de politie een uit- gebreid onderzoek ter plaatse ingesteld. In de maag van de slachtoffers werden sporen van strychnine gevonden. Het bleek, dat zij alien capsules tegen de verkoudheid hadden gekocht in dezelfde apotheek. Aldaar in be- slag genomen capsules bevatten echter geen strychnine en men is dan ook van meening, dat het vergif naderhand in de capsules is gedaan. Men helt te meer tot deze meening over, omdat in enkele nog door studenten bewaarde capsules doses strychnine werden gevonden, elk voldoende om' drie menschen te dooden. Ook de Chineesche delegatie verlaat dc Tweede Opiumconferentie. Naar uit Boekarest wordt gemeld, heeft, de Roemeensche minister van Aige- meen Welzijn in de Nationale Vergadering aangekondigd, een wetsvoorstel te zullen die- nen. waarbij geneeskundig onderzoek voor het huwelijk verp'icht wordt gesteld. AANSLAG OP DEN PORTUGEESCHEN PREMIER. Tijdens een demonstratie te Lissabon ten gunste van de regeering is een bom gewor- pen naar den premier Domingues Dcssrntos. die evenwel ongedeerd bleef. Een paniek volgde, waarop door de politie onmiddellijk ingegrepen werd. Toen een deel van het pu- bliek een provoceerende houding aannam losten de agenten eenige schoteh, waardoqr 5 personen werden gewond. JAPANSCHE SLOEP OMGESLAGEN. Op het bezoek aan Vancouver van het Ja- pansche oplteidingssmaldeel, dat Vrijdag van Esquimault is aangekomen, is een schaduw geworpen door een emstig ongeluk. Een boot, waarin 150 man zaten, die naar het vlagge- schip „Azama" terugkeerden, kwam in bot- sing met andere booten en sloeg om. Zeven- tien man zijn verdronken. De nacht was zeer donker en het weer was ruw. Het reddings- werk werd volbracht met de hulp van zoek- lichten. IN BESLAGGENOMEN VIJANDELIJKE EIGENDOMMEN. Naar uit Washington gemeld wordt heeft Senator Borah een wetsontwerp ingediend, inzake de teruggave van alle tijdens den we- reldoorlog in beslaggenomen vijandelijke eigendommen, met uitzondering van particu- liere handelsmerk-patenten, tezamen tot een waarde van 300 millioen dollar. Het zou de bedoeling zijn deze met interest terug te ge ven. ANTI-SEMIETISCHE RELLETJES. Naar aanleiding van de verordening der Poolsche regeering, volgens welke de katho lieke feestdag Maria-Lichtmis niet meer er- kend wordt als officieele feestdag, hebben te Lodz anti-semietische excessen plaats gehad, omdat de Joodsche winkels op grond dezer verordening open bleven. Een aantal kooplie- den werd emstig mishandeld en hun winkels geplunderd. Op het laatste oogenblik gelukte het de politie erger te voorkomen. Twaalf Joodsche kooplieden werden emstig gewond en een groot aantal lieht, terwijl de aange- richte schade zeer groot is. De politie heeft 50 personen gearresteerd. INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL. Van 21 tot 2S Jund wordt dit jaar te Brussel het vijfde congres gehouden van de Internationale Kamer van Koophandel, waar bij 36 landen zijn aangesloten. Men zal zich voornamelijk bezig houden met kwesties be treffende de aanpassing van handel en indus- trie bij den toestand, ontstaan ten gevolge van de uitvoering van het Dawesplan. ROEMEENSCHF ROOVERHOOFDMAN GEARRESTEERD. De Roemeensche rooverhoofdman Terrente is te Hamburg gearresteerd, op het oogenblik, dat hij aan boord van een schip naar Ame- rika zou gaan. De man heeft zich schuldig gemaakt aan het overvallen van treinen, het inbreken in postkantoren en het berooven van vrouwen in de Dobrosdsja. De regeering rao- biliseerde ten slotte een speciale politie-pa- trouille, zoodat Terrente de vlucht moest ne men. Naar verluidt, zouden groote sommen gelds op hem zijn gevonden. MOORDENARES UIT LIEFDE VRI> GESPROKEN. Stanislawa Uminska, de Poolsche artiste, die haar verloofde Jan Winowski op zijn vei"- zoek doodschoot om een eind aan zijn lijden te maken, is voor het Assizenhof te Parijs verschenen. De jury gaf na een korte beraadslaging op de gestelde vragen een ontkennend ant woord. Het hof heeft haar daar op vrijge- sproken, welke uitspraak door het publiek met applaus Werd begroet. ERNSTIGE OVERSTROOMING. Door overstroomingen te Vale en omgeving (Amerikaansche staat Oregon) is een schade van ongeveer 250.000 dollar aangericht. Mensehenfcvens zijn niet verloren gegaan dodi ten gevolge van de doorbi*aak van een irrigatie-dam zijn 3000 schapen en 500 run- deren verdronken. DE REGEERINGSCRISIS IN PRUISEN. In den Pruisischen Landdag hebben de lei- ders van het centrum, de sociaal-democraten en de democraten vergaderd om de kabinets- crisis te bespreken. Uit het communijue, dat na afloop is gepubliceerd, blijkt, dat de cen trum-man, dr. Horion, die als candidaat voor het premicrschap was genoemd. deze canclid'a- tuur van de hand heeft gewezen. De drie partijen zullen zich thans tot den vroegeren rijkskanselier Marx wenden en hem de candidatuur aanbieden. Naar het commu nique meededeelt heeft Marx te dien aanzien nog geen beslissing genomen. KORTE ^ERICHTEN. Volgens berichten van Guadeloupe ontyan- gen. cntstond als gevolg van ontevredenheid onder de klcine planters over den lagen prijs van het suikerriet, te Port Louis en Petit Ca nal een arbeidsccnflict, waarbij vier perso nen werden gedood cn zes gewond. Tien bandieten hebben de kas van een postkantoor te North Kensington met een bedrag van 600 pond sterling gestolen. Zij noogden hun buit per auto in veiligheid te brengen, doch mocsten hem in den steek laten men zij werden aehtervolgd In de gister gehouden zitting van den Thuringschen Landdag kregen de beide rich- tingen der nationaal-socialisten het met el- kaar aan den stok Er ontstond een zoodanig tumult, dat de zitting moest worden opgehe- ven. De lingerie-magazijnen van de firma Dehesden et Fils te Parijs, in de rue Reaumur zijo een proo der vlammon geworden. De "•n-.-de van. ''-n verhi'-n-H-n voTaad li"ge rieen wordt op 10 millioen francs geschat. Een invloedrijke deputatie van Engel sche Joden heeft bij den Britschen minister van binneolandsche zaken gepleit voor ver- zachting van de Engelsche uitsluitingsmaat- regelen tegen vreemdelingen ten behoeve van de Joden uit Oost-Europa De Vlaamsche bladen wijzen op het feit, dat de z.g. Ecole des Hautes Etudes te Gent, die destijds werd opgericht als „tegenwicht" tegen de gedeeltelijke vervlaamschiog der Gentsche Hoogeschool, officieel door den staat is erkend. John D. Rockefeller Jr. heeft 500.000 dollar geschonken aan het bouwfonds van de kathedraal van „St. John the Diving' in New-York. Donderdagnacht hebben „catburglars" in Cloanestreet te Londen voor een bedrag van 7000 pond sterling aan juweelen gesto len. Te Milaan heeft de soeialistische partij 'n buitengewone vergadering gehouden over haar verdere houding binnen het kartel van de oppositie. Een beslissing wordt dezer da gen verwacht. In Midden-Engeland en Noord-Wales heeft het na hevige nachtvorsten erg ge- sneeuwd. Naar uit Kaapstad wordt gemeld, zijn 1000 gedetineerden uit de Zuid-Afrikaansche gevangenissen ontslagen De minister van justitie had instructie gegeven alle gevange- nen vrij te laten, die voor 31 December 1924 wegens overtreding van de drankwetfen tot gevangenisstraffen van drie tot zes maanden waren veroordeeld. De Internationale Unie van Volkenbonds- vereenigingen, welke te Brussel is gevestigd, zal van 9 tot 12 Februari as. aldaar een be- langrijke vergadering houden, die o. m. zal hebben tebeslisen, waar de volgende alge meene vergadering zal worden gehouden. In de Fransche ambassade te Moskou is ingebroken. De dieven drongen door in de particuliere woning van Herbette, waar zij een pelsmantel van mevrouw Herbette s>alen. Officieele documenten worden niet vermist. Te Antwerpen is opgericht een afderiing van de Belgische Volkenbondsvereeniging. Heden zal deze afdeeling worden geinaugu- reerd met een rede van den minister van bui tenlandsche zaken. Het aantal werk'oozen in Oostenrijk dat van de regeermg steun ontvangt, is thans tot 000 gestegen; dit is het ''oogste cijfer sinds het begin van de saneeringsperiode. Tijdens een bevigen plasregen is in Ade laide in twee uur 5 inches regen gevallen. Hot verkeer in de straten moest worden ge- staakt. De voorstedep zijn overstroomd. De militaire overheid te Washington be- sloot gunstig te beschikken op het voorstel tot het ondernemen van een wereldvlucht door Amerikaansche Icgcrvliegers. Een „cat burglar" is er gisteravond in geslaagd voor 7000 pond sterling juweelen te rooven uit de woning van een Zuid-Afrikaan- sehen koopman in Sloane Street te Londen. Verscheidene ministers, die deel hebben uitgemaakt van de Bulgaarsche regeering van Stamboelinkski, welke het vorig jaar ten val is gebracht, alsmede een aantal andere be- kende persoonlijkheden, zijn uit de boeren- partij getreden en hebben een nieuwe gema- tigde boerenpartij gevormd. - Te New Jersey is in een filmatelier een gasketel uit elkaar gesprongen. Een persooo werd hierdoor gedood; 20 werden zwaar ge wond. Uit Konstantinopel wordtvia Londen ge meld, dat de Turksche autoriteiten de eigen dommen van de drie grootste Grieksche ban- kiers in beslag genomen hebben- Te Salornki is een aantal communisten gearresteerd, die prcclamaties uitdeelden, waarin de soldaten, matrozen, bceren en ar beiders worden opgeroepen, de onafhankelijk- lieid van Macedonie en Thracie door te voe- ren. Gemeld wordt, dat de Maharadja van Nepal een der grensstaten van Engelsch- Indiie 85.000 pond sterling heeft gegeven voor de vrijlating van slaven in Nepal, wier totaal aantal meer dan 50.000 bedraagt. In Kremsier is een militair vliegtuig neergestort in de nabijheid van het station. Dt piloot was op slag dood, zijn mecanicien stierf na znij overbrenging in het ziekenhuis. Het vliegtuig verbandde. t Uit Boekarest wordt gemeld1, dat een po- litieagent den ex-koning van Griekenland heeft aangehouden wegens het rijden met te groote vaart door de straten der stad. Twintig mi- nuten werd de delinquent vastgehouden, en toen hij zijn kwaliteit had bekend gemaakt, met vcel plichtplegingen weer vrijgelaten. Palestina zal eerlang zijn eigen munt krijgen, gebaseerd op het pond sterling. Sinds de Britsche bezetting gebruikte men de Egyp- tische munt. Gemen^d Nietiws HET 350-JARIG BESTAAN VAN DE LE1DSCHE UNIVERSITE1T. Men meldt uit Leiden van de N. R. Crt: De Biond van de Leidsche Studenten heeft Zaterdagavond't 350-j. bestaan der Leidsche hoogeschool herdacht met een vertooning van de tooneelverecniging D.E.D.l.L. sub-veree- niging van dezen bond. Er had zich voor de zen avond een eere-comite gevormd bestaande uit den minister van onderwijs, kunsten en wetcnschappen dr. J. Th. de Visser den burge- mecster van Leiden de Gijselaar, en den rec- LKMAARSGHE CODRAN

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1