DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 34 Hontlerd zeven en twintigste Jaargang 1925. Dit nommer bestftp* uit twee bladen. Abomiementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DINSDAG Directeur: G H. KRAIt Hooidredacteur: Tj. N. ADEMA. JQ FEBRUARI Buitenland DR. MARX CANDIDAAT VOOR HET MINISTER-PRESIDENTSCHAP IN PRUISEN. De oud-rijkskanselier dr. Marx, die er aan- vankelijk niet veel voor voelde candidaat te worden gesteld voor het minister-president- schap in Pruisen, heeft zich op langdurig aanoringen van eenige invloedirijke partij- vrienden ten slotte toch bereidverklaard een candidatuur te aanvaarden. Vandaag zal hij naar alle waarschijnlijkheid, evenals Braun, met de stemmen van het Centrum, de democraten en de sociaal-democraten, dus slechts met een heel kleine meerderheid, worden gekozen. Hij wil dan ook al weer evenals Braun aanvankelijk probeeren een ka- binet op den grondslag van de oude coalitie (de z.g. coalitie van Weimar) te vormen. Men kan als vrijwel aannemen dat deze poging, ondanks het aanzien, dat dr. Marx ook bij de oppositiepartijen geniet, wel schip- breuk zal lijden en men dient al te wachten welke verdere pogingen Marx zal aanwenden om alsnog een kabinet in elkaar te zetten, zegt het Hbld. In parlementaire kringen, ook in/ kringen van zijn eigen partij, acht men het verre van verstandig van den oud-rijkskanselier, dat hij zich aan dit vrijwel zekere echec heeft blootgesteld, temeer omdat met stelligheid verluidt dat de drie democratische partijen voornemens zijn dr. Marx in Juni candidaat te stellen voor het/rijkspresidentschap. DE VERKIEZINGEN IN JOEGOSLAVIe. Omtrent de verkiezingen in Joego Slavie, waarover wij in ons nummer van gisteren nog een telegram cpnamen, wordt verder nog gemeld Om dlf uur Zondagavend, waren de defini- tieve resultaten van de verkiezingen te Bel grade bekend. Volgens de cijfers kregen de radicalc partij 9412 stemmen, de democraten 5994, de Prebitsjewitsj-democraten 871 stem- men. De vorige kleine partijen te zamen on- geveer 5000 stemmen. Daar de kiesdeeler 6073 bedraagt, en deze, behalve door de radicals partij door geen an- dere is bereikt, komen de beide mandaten voor Belgrade aan de radicate partij. Gekozen zijnminister-president Pasjitsj en de minister van binnenlandsche zaken Maxi- mowitsj. Uit de provincie zijn op het oogen blik geen juiste resultaten 'bekend, maar het lijkt er op dat de regeeringspartijen toch een meerderheid hebben verkregen, hoewel deze waarschijnilijk niet groot is. y Uit Macedonie en de Woiwcdina komen be- richten binnen over verkiezingsterreur door nationalistische organisaties. Niaar gemeld wordt werden in verschillende plaatsen in Macedonie geheele huizenblokken cmsingeld. zoodat niemand het huis kon verlaten Even- eens verhinderden in de Woiwcdina de natio- nalisiten het uitbrengen van stemmen door aanhangers van de oppositie De resultaten van Macedonie zijn nog niet bekend, terwijl tot dusver nog geen berichten binnenkwamen omtrent onlusten of andere incidenten. Uit Czabadka (Maria-Theresiopel) (Joe- goslavie) wordt aan het Hongaarsche tele- graaf- en correspondentiebureau gemeld, dat in de vroegere Hongaarsche gebieden geen enkel vertegenwoordiger van de Hongaarsche partij wera gekozen. Het is niet onmonelijk. dat men deze verkiezingen ongeldig zal ver- klaren, daar misbruiken en dwangmaatrege- leu zijn geconstateerd waaraan ock gendar mes en po.itiebeambten hebben deelgenomen Volgens berichten uit Zenta zijn ...daar de stembussen der Hongaarsche partij bij de verkiezingen vernield en op straat geworj -n Uit beide plaatsen worden gevallen van zwa- re mishandeling gemeld. In Zobuatic; zouden een gendarme en een boer bij de opstootjes gedood zijn, terwijl in de omgeving van Zagreb vier- afgevaardig- den der Raditsi-partij zwaar gew -J erden. EEN CONFERENTIE TE VERSAILLE R°uter verneemt dat er niet spoedig nieuwe gebeurtenissen te wachten zijn in verband met de kwestie der intergeallieerde schulden Waarschijnlijk echter zal er echter binnerkort een andere conferentie in Versailles worden gehouden om de kwestie der Duitsche ontwa- pening te bespreken. DE INTERGEALLIEERDE SCHULDEN. In Fransche regeeringsk: ingen heeft de toon der Engelsche nota, gelijik retds gemeld, een gunstigen indruk gemaakt. De Parijsche pers neemt over het algemeen een gereser- veerde houding aan. Hoewel de bladen den verzoenenden toon van de nota prijzen, stellen zij op den voor- grond, dat mn de waarde van het voorste! slechts apprecieeren kan, nadat de cijfers ge- nocmd zijn. De eisch tot beta ling van een vaste annui'teit is niet conform het Fransche standpunt en is tegengesteld aan de nota van Curzon van 11 Augustus 1923. Toen was het echter zaak Franlcrijk uit de Ruhr te krij- gen, schrijft Pertinax. De „Ere Nouvelle" meent, dat met de tegenvorderingen, welke de nota Frankrijk vraagt te geven, bedoeld in het Fransche ver- zoek tot herziening van het percentage van Spa. Het blad geeft den raad hiermee voor- ziphtig te zijn. Men gelooft algemeen, dat de ondernandelingen moeilijk zulien zijn. vooral daar deze gelijktijdng zulien "geschieden met de, onderhandelingen over het veiligheids- probleem. )De Londensche Times acht de Engelsche nota bijzonder acceptabd. Zij zegt o.a.: Het antwoord van de regeering op de vra- gen, door Clementd in zijn brief aan Chur chill van verleden maand gedaan, zal hier in Engeland de algemeene goedkeuring weg- dragen en beschouwd worden als een buiten- gewoon edelmoedig aanbod, ged'aan aan on- zen geallieerde van den grooten oorlog. Men hoopt, dat niettegenstaande de opgewonden discussies, in Frankrijk gevoerd over het on- derwerp der intergeaillieerde schulden, de nota zal worden aanvaard door het hechtsge- voel en den practischen zin van het Fransche volk. Een volledig officieel antwoord is gege- ven op d'e vragen, welke indertijd floor Cle- mentel offlcieus gesteld zijn en de volgende stap meet gedaan worden door Frankrijk. Het is nog te vroeg om te voorzien of Franrijk zich rekenschap zal geven van de vele voor- deelen, welke het Britsche vooretel biedt, en van de grcote opofferingen. w^lke dit voor- stel op velerlei wijze aan net Britsche volk oplegt HET SOCIALISTISCH CONGRES TE GRENOBLE. Zondag a.s. begint te Grenoble het Con- gres der Fransche Socialisten, waaraan ook door vertegenwoordigers van het buitenland, o. w. Sovjet-Rusland en Duitschland zal wor den deelgenomen. Als afgevaardigde voor Duitschland zal optreden de vroegere minis ter van financien, Dr. Hilferding. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Naar uit Madrid wordt gemeld zal Primo de Rivers in Marokko zelf de leiding weder in handen nemen. Hij heeft verklaard, dat de meeste stammen Spanje trouw zulien blijven DE DOODSTRAF VOOR SPIONNAGE IN HONGARIJE. In de justitieele commissie der Hongaar sche nationale vergadering kwam het bij de onderhandelingen, inzake het wetsontwerp over de afschaffing van de doodstraf voor spionnage, tot een scherpe woordenwisseling tusschen den rechtsradicalen afgevaardigde Eckhardt en de medoleden der regeerings- partij. Eckhardt verklaarde, dat ieder, die de doodstraf voor spionnage wil afschaffen, een landverrader is. Daar Wolf en Szabo eveneens deze opvat- ting waren toegedaan, was de minister voor Landweer, graaf Czaky, gedwongtn de on derhandelingen over het voorstel te verdagen. HET BARMAT-SCHANDaAL. In de Barmat-commissie van den Rijksdag is Zaterdag aangekondigd, dat het Openbaar Ministerie het strafrechterlijk onderzoek te- gen den vroegeren rjjksminister van poste- rijen, d. Hofle, wegens de door hem aan het Barmat-concern' verleende credieten, zal openen Teneinde de procedure te besppedigen, heeft dr. Hofle bes'.oten zijn Rijksdagmandaat vrijwillig neer te leggen. Dr. H6fle heeft door zijn advocaat, dr. Alsberg, aan den pro- cureur-generaal docn mededeelen, dat hij te alien tijde voor verhooren ter beschikking staat. Hij verzocht echter dringend niet in voorloopige hechtenis te worden genomen, daar hij er niet aan denkt zich door de viucht aan het justitioneel onderzoek te onttrekken Het „Acht IJhr Abcxidblatt" meldt, dat het O. M. den oud-minister van posterijen er van verdenkt, dat hij voor de door hem verleende Tedieten douceurtjes van de credietnemers heeft aangenomen hetgeen Hiifler echter ten stellio'ste b'ijft ontkenncn. In de Barmat-ecmmissie van den Pruisi- ^chen I.anddag deelde de voorzitter mede, dat het ministerie van iustitie zich thans ook. ■venaIs tot de Riiksdagcommissie, tot de Pniisische commissie van onderzoek heeft ge: wend fene'nde aan te drinrren op beperldnn van het openbaar gehiiTenverhoor, daar het 'ustitioneel onderzoek hiorder geschaad zou I'nnen worden. Opmerkeliik was de mede- d^'in" van den voorzitter. dat de autoriteiten ■"iVsolinsf een geheel andere houding tegen- ovr de commissie van onderzoek zijn gaan "annemen dan tot dusver het treval was Tot ^usver hebben zii der commissie al het aanoe- vraagde materiaal per omgaande ter besch'k- :ng gesteld oister echter was er een telegram van den riiksminishr voor eeonomische aan- ^elegenheden ingekomen. waarin deze med',- deelde dat er fcezwaren waren gerezen tegen "en verder ter beschikking stellen van atnbU- iihe dosiscrs. Het getuigmverh oor in de Pruisische eomm.issie van end?"zoek Werde gister niet® hii7ohders on. StoeVits deeld" de rfief van d Pruiriijihhe T endespolizei". dr Fa'ck med° dat Rermat inderdaad e^n verrriinnino1 tot he+ houden van een groofhande'szaak had gekre "en. waarover. naT men weet. ir> de vori"-" --^nifnipsies eind0,nr>S war "•^debatteefd en 1 COMMUNISTI^HF relletjes in TUNIS. De Parijsche correspondent van de ..Times" deelt mee. dat er uit Tunis cmmunistische relleties werden gemeld. Zaterd igoclitend 1.1. begaven zich afgevaardigden van de cemmu- nistisciie partij naar de ha\-en met het doel de dokwerkers tot staking te bew gen, ten cinde deel te nemen aan een demorstratie Ugen de arrestatie van drie man. die Vriidag door de overheid in arrest v/aixm gesteld. De menigte trachtte het pa'eis van den resident-generaal te bereiken, wat de politic editor verhinderde: zij jceg de menigte nifeen Zaterdag werd op een auir. geschoien. waarin was gezeten ka- pitein Fonlenelle. dc schoonzoon van den rcchter, d o dc zaak tier drie op Vrijdag gear- resteerde inbooriingen behandelt. De kapitein sprong uit de auto en vervolgde de aanvallers. SNEEUWVAL IN ENGELAND. Uit het Noordelijk deel van het graafschap Derbysnire wordit een buitengewoon- sterke sneeuwval gemeld, zooals in die gebieden nog nimmer werd medegemaakt SCHEEPSRAMP. Het Nederlandsche s^. „Oost-Capelle" heeft 22 overlevenden van het Britsche s.s. „Ki'l'indine" aangebracht, dat voor de bust van Malaber is omgeslagen, waarbij zestien personen verdronken.' DE MOORD OP DEN SIRDAR. De jongste, helangrijke wending in het on derzoek naar de moordenaars van den Sirdar is dat de adjudant van den Sirdar de mannen, die onllangs werden gearresteerd, heeft gei'- dentificeerd. DE SMOKKELBEWEGING. Ter hoogte van het Vrijheidsbeeld bij New- York ligt een inbeslaggenomen schip voor anker, aat, naar beweerd wordt, van Britsche nabonaliteit is. Gemeld wordt dat zich in het ruim van het schip 2000 kisten alcohol bevinden. Het schip is gehavend, hetgeen bewijst, dat het door de kustwacht beschoten is. De autoriteiten bewaren een diep stilzwij- gen betreffende het inbeslagnemen van het schip. De verslaggevers hebben alleen kun- nen melden, dat het schip inbeslag genomer. is op zijn weg van de kust, doch dat er twee dagen noodig waren om het schip naar her Vrijheidsbeeld te slcpen De bemanning van 28 koppen wordt aan boord gehouden a's gevangenen. Sommigen zijn naar gemeld wordt, gewond. De waarde van de lading wordt op 600.000 dollar geschat. DE STAATSVORM VAN DEN HEDSJAZ. De regeering van den Hedsjaz heeft, in antwoord op een vraag van de Indische Mo- hammedaansche commissie, betreffende de in- stelling van een republiek van den Hedsjaz, verklaard, dat het land zich verheugt in 'n volledige onafhankelijkheid, vrij van eenigen buitenlandschen invloed. Op het oogenblik, zegt zij, is de Hedsjaz nog niet rijp voor den republiekeinschen staatsvorm en weigert ieder ander gezag dan dat van koning Ali. De Hedsjaz gaat gehec1 en al accoord mot de vereeniging der Arabische Emiraten tegen vreemde invloeden. HET VERGAAN DER WERELD. In Californie is een groot aantal adven- tisten overtuigd, dat in deze dagen de wereld zal vergaan. Met hun leider zijn ze ten ge- tale van een 40.000 op een berg getogen, om daar de catastrophe af te wachten, die j.l. Vrijdag zou beginnen en a.s. Vrijdag zou af- loopen. Volgens de „Paris Times" heeft in Brook lyn een der volgelingen van de adventisten, uit vrees voor het einde der wereld, zich het leven benomen. De leider, Treidt, heeft in- tusschen verklaard, dat „iets onverwachts de komst van den Heer heeft verhinderd", maar dat de wereld ongetwijfeld a.s. Vrijdag zal vergaan. Dat zijn volgelingen de hemelsche teekenen niet verstaan, schrijft hij toe aan de aanwezigheid van de cinema-photografen en de menigte van nieuwsgierigen, die te veel lawaai maken en teveel onrust teweeg- brengen. DE OP1UM-CONFERENTIE. Jhr. Loudon heeft Zaterdagmorgeo in de bijeenkomst der Tweede Opium-conferentie een rede gehouden, naar aanleiding van het memorandum, waarin de Amerikaansehe de- legatie haar vertrek nader verklaarde. Deze rede trek zeer de aandacht, daar jhr. Loudon scherper dan Lord Cecil en Daladier de houding der Amerilcanen critiseerde en af- keurde. Jhr. Loudon betreurde het besluit der de legate des te meer, waar de wereld aan het idealisme van Amerika zooveel heeft te dan- ken. Spr. geloofde. dat de breuk niet zou zijn voorgekomen, indien in de vijfde zitting der adviseerende cpiumcommissie geen misver- stand was gerezen over de taak der twee con ferences. De Amerikaansehe delegatie heeft, betoog- de spr., zich geen rekenschap gegeven van de reserves, toen gemaakt door Britsch-Indie. be treffende het gebruik van ruwe opium en door de keloniale mcgendheden, die het opium- scliuiven nog tijdelijk wild:n toestaan. In weerwil van het feit, dat de Rbloniale Mcgendheden uitdrakkelijk hebben bedongen, dat het fceginsel der gradueele afschaffing van het opiumschuiven zou worden erkend, eischt Amerika de uitvoering in een vast om- lijr.de periode. Jhr. Loudon deed uitkomen, dat de moei- lijkheid cm tot een vergelijk te kemen was vergroot door het feit, dat de Amerikamen aan instructies waren gebenden, die z.i alle soepelheid misten. Volgens spr. is een confe rentie tot mislukken gedoemd, wanneer een der partiien tot bindmd mondaat heeft. liaav wil aan de anderen op te dringen, op straffe van een breuk en render rekening te houden met eventueeie meeningsverschillen en de kraclit der argumenten van de tegenpartij. Ncoit heeft Porter e'e mceite genomen, zeide spreker, zijn standpunt toe te lichten cf argu menten van zijn tegenstanders te beantwoor- den. Jhr. Louden verklaarde bijzonder te zijn "etroffen door het feit, dat voor benerking van M gebruik van verdcovende middekn Ame rika de medewerking der nrcduceerendo lan- clen eischt, docli bij beperking van het opium schuiven verlangt, dat de consumeerende lan- den het iniitiatief zulien nemen. Jhr. Loudon sprak ten slotte, als zijn overtuiging uit, dat den Volkenibond geen blaam treft en dat de Amerikanen, uitgezonderd de delegatie, steeds van groote verzoemingsgezindheid hadden bllijk gegeven. AMERIKA EN DE ENGELSCHE NOTA. De Engelsche nota aan Franlcrijk, in zake de oorlogsschulden is hier met groote inte- resse ontvangen. Met groote belangstelling wacht men het Fransche antwoord af, voor- namelijk omdat de Vereenigde Staten eenzelf- de houding zulien aannemen als Engeland. De Vereenigde Staten zulien bij de regeling der Fransche schulden, eischen, dat de beta- ling daarvan wordt gebaseerd op de Duitsche schadeloosstellingbetalingen, aan Frankrijk. Tot nu toe is sedert de komt van de nieuwe Fransche gezant te New Vork een voortgang gemaakt met de regeling van de schulden- kwestie. Niemand verwacht. eenige ontwikke- ling van deze onderhandelingen, voordat de besprekingen tusschen Engeland en Franlcrijk in zake de schulden zijn afgeloopen. KORTE BERICHTEN. Emile Daeschner, de Fransche ambas- sadeur in de Vereenigde Staten heeft her- haald, dat Frankrijk gaarne bereid is een ge- geling betreffende de schuldenkwestie te tref- fen, en verzekert dat dit land er niet aan denkt de schulden te verloochenen. De krachtige pogingen om Floyd Col lins, die zooals gemeld. reeds eenige dagen opgesloten zit in een grot, tengevolge van een aardverschuiving, worden voortgezet, hoewel er weinig hoop bestaat, dat hij nog in het leven is naar uit Cave City gemeld wordt. Een mijnschacht heeft men laten dalen om de grot te bereiken. Het Italiaansche indexcijfer voor de groothandelprijzen is in Januari j.l. van 593.39 tot 612.06 of met 31.5 percent ge stagen. Dit is tot nu toe het hoogste cijfer. De millionair Harry Wardman die zon der een cent 35 jaar geleden als emigrant naar Amerika ging heeft thans het Britsche ambassadegebouw te Washington aangekocht voor 500.000 dollar. Hij is voornemens een gebouw te laten maken voor een nieuwe am- bassade, dat het prachtigste ambassadege bouw te Washington zal worden. Uit Cairo wordt gemeld dat de Egyp- tische minister van Onderwijs order heeft ge geven 600 studenten uit de scholen te Cairo te verwijderen in verband met hun beslissing om wel de scholen te bezoeken, doch niet te werken. De politie heeft den Nederlander Wil- lem Moock, die den kost verdiende met „hon- gerstaken", als ongewenschte vreemdeling over de grens gezet. De plicht tot aanmelding voor vreem- delingen in Hongarije wordt geheel opgehe- ven en ieder visum voor Hongarije zal voor taan machtiging bevatten tot een oponthoud van twee maanden zonder verplichting tot aanmelding. Eerst daarna is men verplicht kennis te geven, dat men deze periode weder- om met twee maanden wenscht te verlengen. De geredde bemanningen, tezamen 36 man, van drie stoom srhepen, die op 13 Ja nuari op de kust van IJsland schipbreuk heb ben geleden, zijn thans te Aberdeen aangeko- men. De verongelukte s«:hepen zijn de „Vis- rount Allenbv" uit Hull, de „Riding" uit New Castle en de Duitsche trawler „Wil- helm Jurgens". De luitenants Debuquois en Droesbeecke zijn met hun vliegtuig van een hoogte van 100 M. boven Brussel nedergestort. Beide officieren werden ernstig gewond, de motor is vernield. Op de Katholieke massa-meeting te Rouan heeft de aartsbisschop aldaar aange- drongen op de stichting eener Fransche Kat holieke partij. De verkiezingen in Joegoslavie hebben een meerderheid van 9 zetels voo rde regee- ringscoalitie opgeleverd. De Radtsj-partij wist zich te handhaven. Naar de bladen uit Mtrskou melden, heerscht op het oogenblik in Zuid-Rusland 20 graden koude, en is er zeer veel sneeuw gevallen. In Midden- en Noord-Rusland is daarentc-gen de temperatuur bijzonder hoog. Bij de hongersnood in lerland, welke door de mislukking van den aardappeloogst is ontstaan, is nog in de daardoor getroffen gebieden een ernstige influenza-epiaemie ge- komen. Proviiiciaal nieuws UIT EGMOND AAN ZEE. Maandagavond kwam de gemeenteraad in een spoedvergadering bijeen. Afwezig de heer J. Prins. Voorzitter de heer C. J. Eijma, burgemeester. Ingekomen stukken. Een schrijven van den Centralen Bond van Post- en Telegrafieper- soneel betreffende de nieuwe organisatie van den P. en T. dienst, waarin gewezen werd op het belang der gemeenten en aangedrongen werd op actief optreden. B. en W. stelden voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Snoeks informeerde, of deze ge- meente door die reorganisatie benadeeld zou worden. Den voorzitter was dit niet bekend, al meende hij, dat er wel kans was, dat er een besteller zou worden overgeplaatst. Overi- gens was spr. van oordeel, dat actie vaq een kleine gemeente niets zou uithalen. De heer Snoeks merkte op, dat samenwer- king met andere gemeenten gezocht zou kun- nen worden. Het schrijven werd aangenomen voor ken nisgeving. Alvorens tot punt twee der agenda schorsing en ontslag van den gemeente-secre- taris over te gaan, stelde de voorzitter voor eenige oogenblikken in geheim comite te gaan om de notulen der vorige geheime ver gadering voor te lezen en goed te keuren. Nadat deze oogenblikken waren uitgedijd tot vijf kwartier, werd de openbare vergade ring voortgezet. De voorzitter: „Alles wat deze kwestie betreft, is in geheim comite al uitvoerig be- sproken. B. en W. stellen nu voor den heer E van den Heuvel, gemeente-secretaris, te schorsen en te ontslaan wegens het plegen van verkeerde handelingen op de secretarie met de ambtenaresse mej. D. Krab. Wenscht iemand daarover nog het woord? De heer G. Snoeks: Ik heb mijn stem in de geheime vergadering al genoeg gemotiveerd. Thans roep ik de clementie der vergadering in ter wille van vrouw en kinderen. Ik meen, dat niet de menschelijkheid verdoofd mag worden, zoodat men niet meeleeft met zijn medemensch. De heer A. Zwaan: Ik kan mij zeer goed aansluiten bij hetgeen de heer Snoeks zegt. De heer G. Ruigewaard zegt iets, dat niet verstaanbaar is. De heer J. Maas: Ter motiveering van mijn stem wil ik zeggen,. dat hoewel het feit zelf wel een rol speelt, de grootste rol voor het bepalen van mijn stem gespeeld is door de houding van den secretaris en mej. Krab tegenover de commissie van onderzoek en het gemeentebestuur en de dergelijke hou ding tijdens het verhoor. Daarom zal ik voor stemmen. De heer C. v. PelIk ga volkomen met den heer Maas mee. De heer P. v. d. SchinkelZou het mogelijk zijn, zonder dit nader toe te lichten, dat het geen ik heb voorgesteld als tegenvoorstel ter tafel werd gebracht? Na bevestigend antwoord te hebben ont vangen, deed spr. het voorstel „den secreta ris voor den raad te roepen en hem te zeggen, dat wij alien van zijn schuld overtuigd zijn, dat we onvoflrwaardelijk gelooven, wat de getuigen zeggen, dat wij hem echter tor wille van zijn gezin willen sparen, wanneer hij ons wil beloven, indien wij mochten besluiten hem te ^handhaven, zijn dankbaarheid te toonen door flink te werken, de meest correcte hou ding aan te nemen tegenover den burgemees ter en ieder ander in den meest uitgebreiden zin; alles in het werk te stellen om een an dere betrekking te krijgen en van hier te gaan." De heeren Snoeks, Zwaan en Ruigewaard steunden dit voorstel. De voorzitter bracht het voorstel van B. en W. als het meest ver strekkend eerst in stemming, hoewel't hem goed was, indien de raad aan het andere den voorrang wilde ge ven. Niemand drong hier echter op aan. Over het voorstel van B. en W. staakten de stemmen. Voor de heeren P. de Graaff, C. v. Pel, mevr. Visser, J. Maas en Kl. de Graaff, tegen de heeren A. Zwaan, G. Ruigewaard, G. Snoeks, A. Krab en P. v. d. Schinkel. De voorzitter: Aldus wordt dit voorstel aangehouden tot de volgende vergadering. De heer Zwaan: Moet na de schorsing ontslag volgen? De voorzitter: Men kan tijdelijk schorsen om Gedeputeerde Staten de gelegenheid te geven de stukken na te gaan. Ged. St. moeten de schorsing goedkeuren en later ook het ont slag. De heer v. Pel: Het valt mij wel zwaar en moeilijk, maar na hetgeen ik heb meege- maakt, moet ik tegen het voorstel v. d. Schin kel stemmen. Mevr. Visser:. Volgens mensch en recht moet ik B. en W. steunen. De heer A. Zwaan: Het voorstel v. d. Schinkel kan toch nu ook behandeld worden? De Voorzitter: Het voorstel van B. en W. moet de volgende vergadering opnieuw in stemming gebracht worden. Aangezien uit den raad stemmen opgingen om toch ook het voorstel v. d. Schinkel in stemming te brengen, deed de heer Snoeks een poging ten gunste daarvan, door in 't midden te brengen, dat bij aanneming van het voorstel van B. en W. het den secretaris onmogelijk gemaakt werd met vrucht te sol- liciteeren, terwijl daartoe aanneming van het voorstel v. d. Schinkel z. i. meer kans bood. De heer Maas: De gelegenheid om te sol- liciteeren is volop gegeven, doch i»ij weigert botweg. Het voorstel v. d. Schinkel werd nu in stemming gebracht. De voorzitter verklaarde, dat B. en W. van oordeel waien, dat men moeilijk meer met den secretaris kon samenwerken, en dit college dus adviseerde het voorstel niet aan te nemen. Wederom staakten de stermpen. Voor de heeren Zwaan, Ruigewaard, Snoeks, Krab er> v. d. Schinkel, tegen de heeren P. de Graaff, v. Pel, Maas, Kl. de Graaff en mevr. Visser. Ook dit voorstel werd aangehouden tot de volgende vergadering. De voorzitter stelde voor om na drie ge heime vergaderingen te hebben gehouden, nu de geheimhouding op te heffen. Het was niet de bedoeling de rapporten in de krantei te brengen, doch om de leden gelegenheid te ge- .ven om ook te spreken. Er wordt heel wat ALKMAARSCHE CODRANT. 'rrpmooti yrf»rc].

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1