Alkmaarsche Gourant Dinsdag 10 Februari. FEU1LLET0N. TSo. 34 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Stadsniamws. BAKKERSNACHTARBEID. Voor een zeer klein aantal belangstellen- den (een 25-tal) sprak gisteravond in de so- cieteitszaal van de Harmonie de heer Metz, van Amsterdam, voor de afd. Alkmaar van den Ned. Bond van arbeioers(sters) in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkingsbe- drijf. Het onderwerp ter behandeling was het wetsontwerp van minister Aalberse inzake weder invoering van nachtarbeid. De heer W. Derksen heette de aanwc- zigen welkom, zijn teleurstelling uitsprekend over het slechte bezoek. Daarna zette hij het doel uiteen: het opkomen tegen de door den minister voorgenomen wetsverslechtering. De heer Metz bracht den Bestuurders- bond dank voor bet mogelijk maken van deze vergadering. Hij herinnerde er voorts a a a hoe in 1918 de toenmalige regeering wettai maakte in het belang der arbeiders en hoe in 1919 ook voor de bakkers sociale maat- regelen werden gencmen. Daarna echter ver- lieten vele arbeiders (en ook bakkers) hunne organisaties, omdat er nu naar hunne mee- ning niets meer te behalen was. Van deze ver- slapping der vakvereeniging maakten tal van werkgevers gebruik om te tornen aan het eens gegevene. Bijna geen enkele categorie arbei ders bleef buiten den strijd. Thans zijn de bakkers aan de beurt. Minis ter Aalberse, wien spr. niet wilde entzeggen, dat hij veel deed voor de arbeiders, heeft thans den bakkers een kerstgeschenk gegeven. Hij wil den knechts toestaan om des morgens om 6 uur te beeinnen, de patroons zullen om 3 uur den arbeid mogen aanvangen. Spr. vreesde van dezen voorgenomen maat- regel een groote tcename van het internaat onder de bakkers, waartegen de Bond jaren- lang streed met het gevolg, dat het buna over- al is verdwenen, behalve dan in de kleine plaatsen. „De Bakkerij" een patroor.sorgaan, zag deze mogeliikheid ook in, gelijk spr. ook nit dat blad voorlas. Aan de hand van vroegtre uitlatingen van den minister concludeerde spr., dat de heer Aalberse thans een heel anderen koers in- slaat, dan hij voorheen liuldigde, toen hij nog was voor goede maatregelen, die de gezond- heid der bakkers ten goede kwamen. Spr. herinnerde aan het vervoer- en ver- koopverbod voor den bepaalden tiid, waarover de minister in de Kamer zijn tevredenheid had betuigdf maar dat in de practijk bleek niet voldoende te kunnen worden nageleefd omdat het zoo moeilijk is te constateeren of het in strijd met de verordening vervoerde brood al dan niet versch is. Hiervan gaf spr eenige staaltjes uit Amsterdam, maar ook in andere plaatsen wordt het vervoer- en ver- koopverbed schromelijk overtreden, zej hii. Daarbij komt nog, dat de arbeidsinspectie zeer is ingekrompen, waardoor de controle op de naleving der voorschriften haast niet is uit te oefenen. Dat het bovengenoemde verbod een dam zou zijn tegen het vrocge beginnen van den nachtarbeid in bakkerijen, betwijfelde spr. ten zeerste aan de hand van de practijk. Spr. schetste dan het nadeel van den nacht arbeid, waaromtrent hij een woord van het R.K. Tweede Kamerlid Nolens aanhaalde, waarin o.a. gezegd werd, dat dergelijke ar beid meet worden uitgeoefend onder de voor de gezondheid meest slechte voorwaarden. Het „Friesche Dagblad", „Patrimonium" en andere bladen hebben do planner, van den minister scherp becritiseerd, gelijk spr. citeer- de, daarbij opmerkende dat in alle kringen het verzet leeft. Spr. betreurde het, dat men niet gezamenlijk uiting geeft aan dat verzet De resolutie van Geneve, waarin met meerderheid van stemmen afkeuring werd uit. gesproken van bakkersnachtarbeid en wette- lijke bepalinge:. daartegen werden gevraagd, wordt door minister Aalberse op zii nezet De Bond heeft in een adres aan de Tweede Kamer zijn bezwaren tegen de voorgenomen wetswijziging kenbaar gemaakt. Een motie, door het hoofbestuur voorgesteld om dat adres te steunen, werd door spr. voorgelezen. Spr. beval het zich verzetten tegen's minis ters plannen sterk aan Middel daartoe is in de eerste plaats het versterken van de organi saties. Dan alleen kan een verder voortschrij- den op. den wcg der reactie worden verhin- derd, betoogde spr. Laat men de organisaties ook verder in den steek, dan zal nog veel meer van het na veel strijd en moeite opgebouwde gesloopt worden. Wanneer het nu niet gelukt om de bakkers in de eerste plaats, maar de arbeideo^organisaties in het algemeen, in be- weging te krijgen tegen de wetswijziging, dan zal dit beteekenen het verlies van veel moois, een stuk leven en gezondheid van het bakkerspersoneel, waarvoor jarenlang is ge vochten. De voorgelezen motie werd hierop met al- van Robert Louis Stevenson, geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. 38) Op deze manier hoorde ik voor het eerst echt Engelsch praten, een kerel stoeg, in het voorbij'gaan, zijn hand op den zonkant van de rots en trok haar met een vloek terug. „Ik zeg je, dat het 'eet is," zei hij, en ik was verbaasd over de slordige uitspraak en het vreemde taaltje dat hij sprak en niet minder over de vreemde gewoonte de „h" weg te laten. Natuurlijk had ik Ransome gehoord, maar hij had van zooveel versch i lie n-de men- schen leeren praten, en sprak zoo gebrekkig, d'at ik alles aan zijn kinderachtigheid had ge- weten. Mijn verbazing was te grooter omdat ik deze manier van spreken hoorde uit den niond van een volwassen man, en nu zelfs iben ik er nog niet aan gewend. De verveling en de pij-n in deze uren op de rots namen toe, naarmate de dag voortkroop, de rots heeter werd en de zon feller brandde. We leden aan duizeligheid en misselijkheid en scherpe vla- gen pijn als rheumatiek en het was zuiver geluk, dat wij zonder zonnesteek eraf kwar gemeene stemmen aangenomen. De heer Derksen sloot hierna de bij- eenkomst met dank aan den Bestuurdersbond, aan de pers en aan de opgekomenen, van wie hij hoopte, dat zij op een mogelijk bin- nenkort opnieuw bijeen te roepen vergadering in veel grooter getale zouden terugkeeren. De aangenomen motie luidt als volgt: De vergadering enz., gehoord de bespre- kingen over het door Z.E. den minister van arbeid, handel en nijverheid ingediende wets- ontwerp tot wijziging van eenige artikelen van de arbeidswet 1919, betrekking hebbende op den arbeid in bakkerijen, protesteert ten krachtigste tegen de indie- ning van die voorstellen, omdat ze indien wet geworden de weder-invoering van den bakkersnachtarbeid tot gevolg zullen hebben. De vergadering refereert zich aan het adres. hetwelk door het Bondsbestuur aan de Tweede Kamer is gezonden; Zij is ook van oordeel, dat een algemeen aanvangsuur van 6 uur's morgens tot re- sultaat zal hebben. dat geen pogingen meer in het werk gesteld zullen worden om het vervoer- en verkoopverbod te overtreden: dat alleen aan de werkelijke grootbedrii- ven, waarin ten minste 9 bakkersgezelteu werkzaam zijn en deze gezellen tezamen in een week tenminste 400 uren bakkerij-arbekl verrichten, gelegenheid worde gegeven, met een derde deel van de daar werkzaam ziinde zezellm voor-arbeid te verrichten, bestaande in het gereedmaken van oeeg en het steken van ovens: dat Zondagsarbeid onnoodig is en verbo- den moet blijven; dat centrale commissies, in overleg met de ar beidsinspectie, uit de patroons- en arbeiders- organisaties worden ingesteld tot toezicht op de uitvoering der wettelijke bepalingen; dat voor ernstige. herhaalde overtredingen in de arbeidswet ook een beoaling worde op- gencmen. waardoor de rechterlijke macht een verbod van arbeid en verkoop aan den schul- dige kan opleggen, d. w. z. voor een of meer dawn sluiting van het desbetreffende bedr'T De vergadering dcet eon beroen op de le- den van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal om alles in het werk te stellen, dat be- doeld wetsontwerp niet alleen zal worden verworoen. maar ook die wijzigingen in de Arbeidswet worden aangebracht, waardoor werkelijke dagarbeid verkregen zal worden; draagt het Bondsbestuur cp. met alle dien- stige middelen ter bereiking van dat doe! werkzaam te blijven en gaat over tot de orde van den dag. Prorinciaal Nieuws UIT ST. PANCRAS. Vrijdagavond vergaderde de begrafenisver- eeniging Memento Mori" ten huize van den heer Gerritsen, onder presidium van den heer A. Schuur. Aanwezig 53 leden. Het bestuur stelde voor een verordening op te nemen om voor leden buiten den kring der gemeente, de dragers 0.50 toe te ken- nen. Goedgevonden. Medegedeeld werd: Dat de adviseurs, in dien gevraagd, tot ten hoogste bij 25 men- schen zullen rond zeggen, waarvoor dan een gulden berelfend wordt. Indien bij meer menschen moet worden rondgega^n, dit bij reglement wordt bepaald. Dat zij die buiten de vereeniging om uit- kleeders aannemen hiervoor geen kosten ver- goed krijgen. Uit het jaarverslag bleek dat 4 bestuurs- 1 algemeene verg. zijn gehouden. Dat voor den adviseur de Graaf, do heer J. Tamis Lz. was benoemd, verder zijn de andere functies onveranderd gebleven. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat op 1 Jan. '23 aan kasgeld aanwe zig was 48.91, dat \as ontvangeu 1301.41 en dat er een saldo is van 5.71. Met overige bezittingen heeft de vereeniging thans een bezit van 372.71. Bij monde van den heer A. Verduin werd tot goedkeuring der rekening geadviseerd en besloten. Tot comm. tot nazien der rekening '25 wer den de heeren Jn. Wit en M. Olie benoemd. De heer Jb. de Vries bracht verslag van de Bondsvergadering uit. De heer Olie merkte naar aanleiding daar- van op of de heer Wolfswinkel die uitge- strektheid van plaatsen goed kan bedienen, waarop de voorz. bevestigend antwoordde. Bij punt 6, reglementsherziening, werd be paald dat voor kinderen van 2 tot 5 jaar maar vier dragers aangesteld zullen worden. Oude bepaling was van zes dragers voor kin deren van 2—10 jaar. Goedgevonden werd in de bepalingen op te nemen dat als de dragers meer dan een half uur buiten de gemeente moeten zijn, van- wege de betrokken familie een rijtuig voor de dragers beschikbaar gesteld moet zijn. Dat voor niet-leden de kosten 0.50 per drager hooger zullen zijn aan de dragers als loon toegekend. Met bijna algemeene stemmen werden de aftredende heeren Jn. Wever, Jn. v. d. Ham en J. Buisman weder herkozen en namen die benoeming weder aan. Inmiddels werd nog tot toekenning van men. Ten laatste om ongeveer twee uur, was het niet laniger te dragen, en er was nu ver- leiding te weerstaan evengoed als pijn te lij- den. Want, daar de zon een weinig naar hit westen liep, kwam er een streepje schaduw aan den oostkanit van de rots, waar we ver- borgen waren voor de soldaten. „De eene dood is even goed ate de andere," zei Alan en kroop over den rand, en viel op den gronu aan de schaduwzijde. Ik voiligde hem oogenblikkelijk en viel lang uit neer, zoo zwak was ik en zoo duizelig door die lange bestraling. Hier lagen we een uur of twee pijnlijk van het hoofd tot de voeten, te zwak om te bewegen, en geheel onbescliut voor de oogen van iederen soldaat, die er langs zou komen. Maar er k\vam niemand, daar ze alien aan de andere zijde b'oven en zoo was de rots nog altijd onze bescucrming in deze nieuwe positie. Een poos later kwarien we weer wat op krachten, en daar die soldaten nu meer bij de rivier mleven, stelde Alan voor de vlucht tewa- gen. Ik was op dat oogenblik maar bang voor een ding op de wereld, en dat was, weer op de rots te worden gejaagd, al het andere was mij welkom, dus liepen wij direct in marsch- orde en slopen na elkaar van rots tot rots nu plat op onze buik, dan schichting heen ren- oend. 0.25 presentiegeld besloten. De heer F. Hes bepleitte opname van be- woners van Huiswaard, het bestuur kantte zich daartegen omreden zij van 't begin af geen lid geweest zijn en de bepaling luidt van St. Paneras tot Oudorp tot de Halve- maansbrug. De vergadering koos daarin de bestuurszijde. De heer J. Spaan vestigde de aandacht op den heer Koeman die eigenlijk ook wel wat ver uit de vastgestelde richting woont. De heer Groenenberg bepleitte opname van menschen uit Oudorp, uit het dorp. Ook dat vond bestrijding vanuit het bestuur, die daarin bezwaar zag in verband met sommi- ger leeftijd, wat thans in strijd met het regle ment en een nadeel voor deze vereeniging z^u zijn. Het achtte het beter dat die menschen zei f maar een vereeniging oprichten De heer A. Verduin zou gaarne zien dat geen dragers bestuursfuncties vemilden, doch de voorz. meende dat dat in het belang der vereeniging was, daar klachten haar dan spoediger kunnen bereiken. Een voorstel van den heer Jb. de Vries, bij het gemeentebestuur te verzoeken een af- schrift van het register en een teekening van den begraafplaat.s werd door den heer G. Boov Azn. nader besproken. Hij vond dat in het belang der vereeniging, vooral wanneer men kan zien of een graf soms niet of al bezet is. Hij zou zelfs wenschen dat de ver eeniging de beschikking kreeg over dc num- mers opdat willekeur geheel was buitengeslo- ten. Hij geloofde dat tegen een afschiift wel geen bezwaar bij den raad zal bpstaan. Ook sprak spr. over de orde bij de begraafplaats die wel eens wat te wenschen overlaat. De combinatie veldwachter-doodgraver critiseer- de hij en was van plan dit ter volgende alge meene bondsvergadeiing te brengen. Goedgevonden. De heer F. Hes vroeg of de vereeniging zich ook op het terrein der crematie begeeft. Hij achtte dit in strijd met Katholieke begin- selen. Doch de voorzitter antwoordde dat al leen tot het dichtstbijzijnde station vervoerd wordt en verder de menschen vrij zijn en dat er dus geen aanstoot is. Besloten werd nog bij de oud-leden van Onderl. Hulp af te lossen. Geboren: Christina Wilhelmina, doch- ter van Jacobus Contant en Fijtje Tuinman. Over leden: Simon Vriesman, SO jaren, weduwnaar van Antje Koorn, eerder van Maartje van Dijk. Levenloos aangegeven dochter van Gerrit Bobeldijk en Aaltje WiR brink. UIT OUDKARSPEL. De vereeniging Hulp in Nood heeft Zater- dagavond op schitterende wijze de herdenking van het 25-jarig bestaan gevierd. De versierde kolfbaan was geheel met be- langstellenden gevuld, toen de voorzitster om- treeks 7 uur de bijeenkomst opende. Hij herinnerde aan dt oprichting waarvoor de toen nog in leven zijnde heeren Furhop, Vis en Pranger het initiatief namen en aan het vele nadien door de vereeniging tot stand gebracht is, wees er op dat de heer K. Bak- ker heden 25 jaar en de heer Ruis gedureude 24 jaar betuurslid zijn en op het feit dat juist dezer dagen het 300e lid der vereeniging is ingechreven. Hulde werd gebracht aan den bode die dit jaar het getal van 240 op 300 heeft weten te brengen. werd namens de vereeniging een schemer' lamp aangeboden voor het feit dat hij gedu> Den penningmeester, den heer K. Bakker, rende de voile 25 jaar bestuurslid der ver eeniging geweest is. Van dr zustervereeniging te Dirkshorn was een felicitatie ingekomen, waarvaa voor- lezing gedaan werd. De tooneelclub Jong Leven bood de jubi- leerende vereeniging een bloemscuk aan, welk voorbeeld werd opgevolgd door de begrafe- nisvereeniging alhier die, als kind van Hulp in Nood op deze manier van hare gevoelen-. uiting wilde geven. Later op den avond werd ook door de ver- eeiiiging voor ziekenhuisverpl ging l.er jong- ste kind der vereeniging een bloemstuk aan geboden dat evenals de vorige onder dank- ztgging aanvaard werd. De oud-secretaris, de heer Buis, gaf daar- na een resume van de belangrijkste gebeurte- ai.ss^ welke zich gedurende het bestaan der vereeniging hebben voorgeriaan. Burgemeester Kroon sprak daarna waar- d'e rende woorden aan het adres van de ver- eemging en sprak met vreugde over den bloei tier vereeniging De penningmeester gaf vervolgens een in- teressant overzicht in verband met het finan- cieel beleid, schetste in het kort de mooie en dure jaren, besprak de door den oorlog nood- zakelijk geworden contributie en uitkeerings- verhoogingen, deelde als een bijzonderheid mede, dat juist het eerste en het laatste kwar- taal gedurende het bestaan der vereeniging dc voordeeligte waren, dat het uit te keeren bedrag aan uitkeeringen zoodanig kan ver- schillen, dat in zeven dure kwartalen ruim 3300 meer wordt uitgekeerd dan in zeven Vuordeelige kwartalen, dat de gezondheids- De soldaten, die dezen kant van de vallei regelmatig had'den afgezocht en misschien wat slaperig waren door de drukkende hitte van den middag, hadden veel van hun ijver afgelegd en stonden te suffen op hun post, of keken alleen de oevers van de rivier langs, zoodat wij, door ous gedekt te houden in de vallei en langzaam naar de bergen te sluipen ons hoe 1 anger hoe meer van hen verwij- dierden. Maar't was de vermoeiendste bezigheid, die ik ooit bij de hand had gehad. Iemand had honderd oogen aan alle kanten noodig, om verborgen te blijven in dat oneffen land, en in het bereik van zooveel verspreide schild- waehten. Wanneer we een open plek moesten passeeren, was vlugheid niet alles, maar een snel oordeel, niet alleen wat betreft de ligging van het heele land, maar ook wat betreft de vast heid van iederen s teen, waaro p we een voet zetten, want de middag was zoo blad-s-til geworden dat het rollen van cen kiezelsteen even d-uidelijk hoorbaar was ate een pistool- schot en werd teruggekaatst door de heuvels en kilippen. Toen de zon onderging, waren we een eindje opgesehoten ondanks onzen tragen voortgang, ofschcon de scliildwacht op de rots nog duidelijk in het gezicht was. Maar nu ontmoetten we iets waardoor we al onzen ioestand der leden zoodanig toeneemt, dat de 2e vijf jaar 326, de 3e vijf jaar 315, de 4e vijf jaar 305 en de 5e vijf jaar gemiddeld 229 uitkeeringen waren gedaan, dat de hoogste uitkeering in een week J 128,70 was en de laagste nieraendal, dat totaal 6774 uit keeringen zijn gedaan met een bedrag van 30749.00 terwijl de contributieomvangst 41708.70>-i was en de reservekas de laat ste 10 jaar omhoog gegaan is van 1500 op f 3800 en alleen aan spaargelden f 1276.26 ontvangen is. Ten slotte werd hulde gebracht aan den oud-bode wijlen den heer Kroon en aan de op richters nu wijlen de heeren Furhop, Vis en Pranger. Hiermede was het officieele gedeelte afge loopen er werd een aanvang gemaakt met de verdere afwerking van het feestprogramma. Hiervoor verleenden inedewerking de too neelclub Jong Leven, de damesgymnastiek vereeniging 1 lygiea, een vijftal heeren met een mooi strijkje en verschillen-de andere per- sonen met zang of voordrachten. Het tableau van Hygiea tot slot stelde voor Hygiea de Godin der gezondheid bracht hul de aan de vereeniging Hulp in Nood voor haar nuttig werk, welk feit door bazuin-ge- schal aan den vo!ke wordt verkondigd. Het geheel was een mooi programma, rijk aan afwisseling, waarmede de aanwezigen tot ongeveer half vier op de meest aangena- me wijze werden bezig gehouden. Daarna nog een gezellig dansje waardoor een groot deel der bezoekers slechts weinig voor zes thuis kwam. Hulp in Nood heeft op waardige en op de meest geze'ilige wijze haar 25-jarig bestaan herdacht. D. T. S. I speelde Zondag met 10 man w.o. 3 invaders te Zaandam tegen Verkade I" voor de gouden kruiswedstrijden. E). T. S. was verliezer met 36. Geboren: Theodora, Catharina, dochter van Cornelis Bruin en Catharina Maria Jan- sen, Johannes, zoon van Cornelis Kos en Maria Gerarda van Wcesik. Anna, doch ter van Petrus Groen en Maria Doodeman. UIT NOORDSCHARWOUDE. Holland I speelde tegen Zeevogels I te Egmond en verloor met 03. Geboren: Louis Johannes, zoon van Jo hannes Henselmans en Johanna Louisa Beemsterboer. Jantje, dochter van Jan Langedijk en Trijntje Kansen. Pieter Cor nelis, zoon van Wilhelm Frederik Smit en Aaltje Stapel. Nicolaas, zoon van Petrus Bet en Dieuwertje Grootjes. Ondertrouwd: Simon Cornelis Swa- ger en Marie Langedijk. Overleden: Susanna Borst, oud 75 ja ren, wed. van Cornelis Kuiper. Simon Kuiiper. oud 71 jaren, echtgenoot van Trijn tje Vredenburg. Heintje Smit, oud 77 ja ren, wed. van Pieter Bruin. Door Tuinbouwbelang te Noordscharwou- de, is aan den heer Jac. Korver, vertegen- woordiger van de fa. Meijboom en Van der Horst te Zuidscharwoud-e de volgende leve ring van kunstmest gegund: 13250 K.G. Ammoniak; 33500 KG. Chiii- salpeter; 3U550 K.G. Super; 200 K.G. Gua no; 2600 K.G Patentkali; 2750 K.G. Kali- zout 40 pet.; 500 K.G. Landbouwkalk; 800 K.G. Norgesalpeter; Te zamen 93150 K.G. UIT HEILOO. De Vereeniging „Heiloo Vooruit" heeft een verzoek gericht aan de Directie der Ned. S-poorwegen en aan. den Minitser van Wa- terstaat om een betere spoorverbinding met de hoofdstad enz. (een verzoek dat ook her haalde malen door het vorige bestuur is ge daan) want ontegenzeggelijk worden we hier stiefmoederlijk behandeld. Ook het druk- ke verkeer op den straatweg heeft hare aan dacht getrokken en nu zich eene gelegenheid voordoet om op de opgeruimde trambaan een wandelpad te krijgen heeft zij hierop de aan dacht van de bevoegde autoriteiten gevestigd. Dat deze wan-delweg van groot belang is, behoeft geen betoog. Als we dien weg zullen behouden is daarvoor de tijd gekomen, want de piiket-paaltjes op den berm van den weg beduiden zooveel dat er door den eigenaar anders waarscbijnlijk een hek wordt geplaatst en daardoor een mooi boschgedeelte wordt afgesloten, hetgeen jammer zou wezen. Zal er van cien grondaankoop door d-e ge meente van de N. V. Mij. „Nijenburgh" nog iets komen? Telkens duiken er geruchten op en nu weer dat er wordt on-derhandeld over een gedeelte dat daarsneden wordt door den Westerweg. Wij blijven hopen dat de commisie mag sla- gen om zooveel mogelijk natuurschoon in on ze gemeente te doen behouden. Geboren: Fredrik Hermanns, z. v D. van Weelderen en van B. Stammes. Wie- gertje, d. v. P. Greetfv en van M. Visser. Petrus Cornelis, z. v. G. W. Oudhoff en van C. P. Kaandorf). Cornelia, d. v. J. Haar- man en van M. Godijn. Wilhelnius Cor nelis, z. v. W. Zandbergen en van A. Licf- ting. Overleden: Petrus Mors, oud 7 angst vergaten, en dat was%een dicpe snel- stroomende beek, die naar omlaag schoot, om beneden in de dalrivier uit te monden. Op het gezicht hiervan wie%>en wij ons op den grond en dompelden hoofd en schouders in het wa ter, en ik kan niet zeggen, wat prettiger was, de groote schok, toen de koele stroom over ons ging of de gretigheid, waarmee vie eruit dronken. We lagen daar een poosje, want de oevers onttrokken ons aan het gezicht, dronken tel kens weer, lieten onze polsen hangen in het stroomende water tot zij pijn deden van de kou en haalden tenslotte, wonderlijk hcrsteld, den meelzak te voorschijn en maakten „dram- mach" in de ijzeren pan. Dit is een heerlijk efen voor een hongerig mensch, ofschoon het niets dan koud water met havermeel is en wanneer er geen middelen zijn om vuur te maken, of, als in ons geval, goede redenen om het niet te maken, is het 't voornaamste voedsel van degenen, die de heide gekozen hebben. Zoo gauw de duisternis van den nacfat was gevalleu, gingen we weer op weg, eerst met dezelfde omziehtigheid, later met meer stout- moedigheid, recht overeind loopend, en een goede pas erin houdend. De weg was erg in- gewikkeld, liep langs de steile berghellingen en over de heuvelkammen. met den zone onder- Yoor het plaatsen van advertenties in andere bladen is uw adres: K. V. Boek- en Handelsdrukkcrij v.h. Herms. Cos ter ic Zoon, Voor- dam C9, Alkmaar —ma— maanden. Willem Otter, oud 68 jaar. Johannes Twisk, oud 36 jaar. Ondertrouwd: Cornelis Johannes 1 loebe en Guurtje Knijn. Cornelis Nijman en Johanna Maria Spaans. Klaas op den Kelder en Cornelia Kuilboer, Wed. van A. Koppes. O ndertrouw d: Gerardus Haan- raads en Maria Jacoba Dekker. Johannes Groot en Anna Margaretha Schoenmakers. Gevonden: Een zak met gereedschap- pen enz.; een achterlamp van een auto; een. rijwielbelastingplaatje. Vtrloren: Een vilten hoed; een paar pantoffels; een rijwielbelastingplaatje. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de gehouden raadszitting kwmn o.m. aan de ore het schrijven van "het gemeente bestuur van Oudkarspel om een gecombineer* de vergadering bij te wonen inzake verbete- ring van den Twuyvei'weg. Na vrij breedvoerige bespreking werd met algemeene stemmen besloten om deze bijeen komst bij te wonen. Verder werd besloten den straatweg geheel te vernieuwen en daarvoor een leening aan te gaan van 26000 af te lossen in 16 jaren. Met de nog bruikbare steenen zullen de zij- wegen verbeterd worden. De Burgemeester sprak er zijn verwonde- ring over uit dat het rapport inzake noodza- kelijke uitbreiding van het gasbedrijf reeds gepubliceerd is voor het in de gascommissie naar voren wa§ gebracht. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Het onderling Begrafenisfonds, hield Maandagavond haar jaarvergadering in het lokaal van den heer P. Schoenmaker. Aanwe zig met het bestuur 25 leden. Voorzitter was de heer Jb. Kramer Sz. Naar aanleiding van de notulen vroeg de heer H. Blom hoelang de aan het bestuur tcegekende toeslag van kracht was, daar spr een toe6lag van 25.voor den voorzitter en f 10.voor de andere bestuursleden te hoog vindt. De Voorzitter antwoordde dat het bestuur voorstelde de vergoeding op f 15en 5. te bepalen. Na eenige d'scussie deed de heer S. de Boer Kz. het voorstel om de tcelage zoo te laten als dit was, daar door het werken van het bestuur de vereeniging tot zoo'n hoogte is ge komen als nu het geval is. Met meerderheid van stemmen werd beslo ten de toelage op 25.— en 10.— te hou- dau. De voorzitter deelde verder mede dat vier vergadeilngen zijn bijgewoond van den Bond van begrafenisvereenigingen, „Langendijk en Omstreken". Op een dezer vergaderingen is een sterfgeval te Heerhugowaard besproken, naar aanleiding van het feit dat te Broek op I.aixgendijk begraven is. Een en ander was door een Voorlooper op eigen houtje ge- achied. Brcek op Langendijk heeft echter be- loofd dat dit niet meer zal plaatsvinden, zoo- dat als er zich weer een dergelijk geval voor doet, de vereenigingen met elkaar in overleg kunnen treden. Met den heer Wolfswinkel is dit jaar weder voor hetzelfde bedrag een contract aange- gaan. De samenwerking tusschen de vereeni ging on den heer Wolfswinkel is uitstekend. Door den heer W. Koeman werd het jaar- verolag voorgelezen. Er zijn vier bestuursver- gaderingen gehouden en Sen ledenvergade- ring. 26 leden traden toe, terwijl 8 bedankten. Het Iedenaantal is 534. 12 Begrafenissen vonden plaats, waarvan 9 van niet leden. Dank werd gebracht aan de dragers en den klokluider Groen voor hun goede samenwer- king. Het financieel jaarverslag werd door den- zelfdon voorgelezen. Onhfingen werd in 1924 aan contributie 561.76, aan rente 116.94, alzoo totaal 731.20. Uitgegeven werd aan begrafenissen enz. f 453.88, zoodat het batig saldo 277 32 i* Het bedrag op de Raiffeisenbank medege- teld b«it de afdeeling 3149.53. De bestuursverkiezing had als uitslag, dat de heer P. de Ruiter Sz., met algemeene s-tem- tren weder herkozen werd. Door verhuizing van den heer A. Janse.i naar Oudkarspel gang waren wel ken komen opzetten en de nacht was donker en koel, zoodat ik zonder veel moeite liep, maar voortdurend in gevaar was te vallen en langs de hellingen omlaag te rollen en zonder eenige notie van onze richting. De maan kwam eindelijk op, toen we nog onder weg waren, maar was in haar laatste kvvartiei- en lang verduisterd door wolken, maar brak na een poosje door zoodat ik vele zwarte bergtoppen kon zien en haar spiegel- beeld onder ons in de nan we arm van een in- ham van de zee. Daarop stonden we even stil, ik was ver- wonderd, dat ik zco hoog stond en op wolken scheen te wandelen. Alan bepaaldc onze rich ting. Blijkbaar was hij goed geluimd en van oordeel, dat wij buiten gehoor waren van al onze vijanden, want de rest van onze nachte- lijke wan-deling, kortte hij den tijd met het fi-uiten va nvele wijsjes, krijgshaftige vroolijke •fi droefgeestige, danswijsjes. die hot loopen lichter maakten, wijsjes uit mijn eigen zuide- lijker land, die me di^len hunkeren weer thuis te zijn, terug van mijn avonturen en dit alles maakte den weg op de groote, doukere, ver- laten bergen gemakkelijk. (Wordt vcrvolgdj. 7

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5