Buitenland. DE VROUW DIE EEN MAN WAS. Het geval van den Franschen soldaat, die zich als vrouw ontpopte, is al hebben we er de ontknooping al van vcrhaald merk- waardig genoeg, om het in details nog even op te halen. Suzanne Langard, cen jong meisje, welbe- keijd in de cafe's en amusementsgelegenhe- den van Montparnasse en Monhnartre, was steeds opgevallen door de combinatie, die zij vertoonde van mannelijke gestalte en vrou- welijk-fijne kleine handen en voeten. Ook haar kleedij had meer weg van die van een man dan van een vrouw Haar stem was zacht en melodisch, haar optreden prettig- zelfbewust, en het sprcekt haast vanzelf, dat ze ontelbare malen ten huwelijk werd ge- vraagd. Alle aanzoeken echter wees ze met itelligheid van de hand. Acht dagen geleden dacht de concierge- vrouw van het huis waar Suzanne een kamer bewoonde te zamen met een vriendin, het te besterven van schrik, toen zij haar jenugdige huurster op zich af zag komen, ditmaal in gewone maonenkleeren, met baardstoppels en een begin van een snor. Suzanne vertelde toen meteen. dat zij geen „zij" was, maar een „hij". Paul Greppe neette, deserteur was uit het Fransche leger, en deze methode van ver- momming had gekozen om aan de politic te ontkomen. Tien jaar geleden, zoo deelde Paul Greppe later aan de politie mede, was hij uit zijn zouaven-regiment weggeloopen, omdat dit tot de stormtroepen behoorde. Hij was reeds een- maal aan de hand gewond, doch de autoritei- ten hadden die verwonding verdacht gevon- den, hij was voor den krijgsraad gebracht en slechts aan de doodstraf ontkomen, dank zij de goede getuigenis van ziin kameraden. Op nieuw was hij naar het front gebracht, en toen deserteerde hij, ging naar Parijs, waar zijn vrouw woonde, veranderde van man in vrouw en leefde als „vrijgezellin" tusschen zijn nieuwe vrienden en vriendinnen. Hij leer- de handwerken, liet zijn haar groeien, totdat zelfs degene, die het meest met hem omgin- gen, er op hadden gezworen dat hij een meis je was. Zelfs ziin moeder was hem herhaalde- lijk op straat tegengekomen, zonder hem te herkennen. Na de jongste amnestiewet aehtte Greppe het mogelijk, zijn staat van man wee op te vatten. De vriendin van Suzanne Langard was niemand anders dan de vrouw van Paul Greppe. DE NIEUWF. HONGAARSCHE K1ESWET. fn de „Pesti Naplo" publiceert de min. van Binnenl. Zaken, Rakovsky mededeelingen cm- trent de nieuwe kieswet, walke binne.nkcrt bij de nationale Vergadering zal worden ingediend. Volgens deze wet blijven de reationaire bepa- lingen van de door Bethlen in 1922 iwtgevaar- digde kiesverordening ever het algemeen ge- handhaafd, alleen wordt het aanta! districten, waarin de vcrkiezing in het geheim plaats heeft, van 45 tot 50 verhoogd, terwijl in de overige districten de verkiezing openbaar zal zijn. Verder bevat het nieuwe ontverp bepa- lingen ter voorkoming van misbruiken bij het indienen van de candidatenlijsten. Zoodra de nieuwe kieswet en de wet in zake de reorganisatie van het Hoogerschool door de Nationale Vergadering automatisch over- gaan in een Huis van Afgevaardigden, zoo- dat het huidige wetgevende lichaam tot na afloop van zijn mandaat, dat is tot 1927, in functie blijft. In het wetsontwerp in zake de reorganisatie van het Hoogerhuis zal nog een bepaling worden opgeniomen, welke ook aan den rijksbestuurder het recM geeft, een aantal leden voor het Hoogerhuis te benoemen. Een mooie manier om een regeerings mecr- derheid te krijgen KORTE BERICHTEN. Het Japansche slagsErp „Tosa" is tot zinken get i acht in overeeo iccntming met de bepalingen van het verdrag van W ashing ton. Uit Jeruzalem wordt gemeld dat de Pa- lestijnsche vrouwep een bataljon gevonnd hebben voor wederzijdsche verdediging tegen de aanvallen van Bedouinen. De Vronwen hebben gezworen liever hun leven op te offe- ren dan zich over te geven. Stadsuieuws DE TAAK DER SCHOONHEIDSCOM MISSIES. In een door de besturen van de Alkmaar- sche organisaties van Bouwvakpatroons uir- geschreven bijeenkomst, die in het Gulden Viies werd getiouden, hield de beer Jan de Meijer, architect te Amsterdam en voorzitter van de Alkmaarsche schoonheidscommissie, een lezing over: De taak der schoonheids- commissies, welke lezing door lichtbeelden werd verduidelijkt. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door den Burgemeester, de Wethouders Ringers en Thomsen, verschillunde raadskden, den Directeur van Gemeentewerken en den Di- recteur van't bouw- en woningtoezicht. Namens de samenwerkenae organisaties heette de heer Apeldoorn de aanwezigen welkom; in het bizonder richtte hij een woord van welkom-tot den heer de Meijer, wien hij dank bracht voor zijn bereidwiihg- heid, tot den Burgemeester, de Wethouders. de aanwezige Raadsleden en de heeren Mar- gadant en Vos De vergadering was geboren geworden door de vele klachten over de schoonheids commissie. De klagers zouden nu gelegen- heid hebben, met hun klachten naar voren te komen, terwijl ook spr. hoopte, dat de verga dering er toe zou bijdragen, dat er meer samenwerking zou komen tusschen de ge- meente-ambtenaren eenerzijds en de bouw- kundigen anderzijds. De Burgemeester dankte voor de speciale woorden van welkom, tot het ambte- lijk deel der aanwezigen gericht. Spr. zag daarin, dat in de bouwkundigen de idee leeft, dat de ambtenaren niet alleen de zaak ambtelijk bekeken, en de overheid hooghou den, maar dat ook bij hen leeft de waardeering voor het werk. Spr. had de vaste overtuiging, dat er bij het particulier initiatief nog iets anders leeft, dan het dieneu van het eigenbe- lang. Ook bij hem is dit het geval en daarop juist kan de samenwerking worden gegrond- vest. Ziet men, wat er in onze stad is over- gebleven uit vroeger tijd, dan moet men con- cludeeren, dat dit tot stand is gebracht door het particulier initiatief in samenwerking met de overheid. Men ziet veel, waarvan men zegt: „Hoe heeft men dat zoo kunnen ma- ken?" Aan ons de taak om hetgeen wij maken, zoo te doen, dat men er later op terug zal zi a met dankbaarheid, opdat men tot in lengte van dagen zal zeggen: „Zij hebben hun plicht gedaan, ook hun hoogeren pliclF jegens de gemeenschap." Het zou verschrik- kelijk zijn, als men later zei: „Och, praat me niet van het begin van de 20ste eeuw". Bij de daden van het voorgeslacht voelen wij ons heel klein. Het deed spr. buitengewoon veel genoegen, dat de heer De Meijer bereid was, hier op te treden Hij toch is een man in wien men te dezen opzichte vertrouwen heeft. Spr. was er van overtuigd, dat men vanavond iets zou lee- ren en tot het inzicht zou komen, wat men door samenwerking kan bereiken. De heer De M e ije r bracht namens de schoonheidscommissie den aanwezigen dank voor hun tegenwoordigheid. Een schoonheidscommissie, aldus spr., is feitelijk een lapmiddel, want daaruit blijkt, dat de toestanden in de vakken niet geheel zuiver zijn. Om een inzicht te hebben, hoe de vakken zoo achteruit zijn gegaan, moet men een honderd jaar terug gafin, toen de gilden wer- den opgeheven. Deze opheffing was eener zijds goed, maar anderzijds niet, omdat de jongeren zich nu individueel moesten vor- men, wat achteruitgang ten gevolge had- Daarom is het een goed verschijnsel, dat de vakorganisatie is gekomen. Jammer ge noeg houdt de vakorganisatie zich nog te uitsluitend met de economische belangen en nog te weinig met de vakbelangen bezig, waardoor er te weinig samenwerking is. In de oude huizen hebben wij een schat van kennis. Spr. bedoelt daar niet mede prachtige paleizen; ook een simpel huisje kan een genot zijn om er naar te kijken. De taak van de schoonheidscommissie te Amsterdam bestaat niet alleen in het keuren van huizen, ze gaat dieper, de bouw van de stad zelf, de aanleg van de stad, de beplan- ting, de geheele verkaveling vraagt haar aandacht. Spr. heeft Amsterdam lief; het water met di boomen zijn architectonisch verwerkt. Water is voor een stad een verbazend groote factor. Een Engelsch collega, die de verlich- ting langs de Amsterdamsche grachten tij- dens de Koninginnefeesten zag, en toen de hoofdlijnen van de architectuur van de stad kon bewonderen, was jaloersch en merkte op, dat men in Londen heel wat meer moet doen en toch dat effect niet bereikt. De architect moet er niet naar streven, zijn gevel naar voren te brengeo; hij moet om het stadsbeeld denken. De schoonheid van de Amsterdamsche bruggen over Heerengracht ar. Amstel, een majestueus beeld vormende, w:rd door spr. door lantarenplaten vertoond. De harmoni- sche huizen uit de Middeleeuwen kwamen tot stand, omdat de timmetman, de metselaar en de smid niet individueel, maar in hun werk zoo georganiseerd waren, dat lnm arbeid in schoonheidsuiting met elkander verband houdt. Het ellendige is nu, dat de architect dit alles moet doen; dit is nu noodzakelijk, omdat thans de veelheid geen eenheid1 meer is. In groote lijnen maakte spr. met de licht beelden een wandeling door alle tijden. We kregen te zien het laatste middeneeuwsch Museum te Edam, zoo goed van verhouding en toch zoo eenvoudig; twee huisjes uit Hoorn uit den renaissancetijd werden hierna ver toond. Spr. legde er den nadruk op dat men niet moet pogen, dit na te maken, dat men niet naar de vormen moet kijken, maar naar het wezen van deze schoonheden. Hoofdzaak is het, te zorgen voor een goede verhouding in de groote lijnen. Daarvan getuigen de Groenlandsche pak- huizen aan de Keizersgracht bij de Brou- wersgracht; het zijn baksteengevels met ga- ten, zonder de minste versiering, maar die gaten zijn juist geplaatst en de kozijnen zijn van een houtzwaarte en een kleur, dat zij h'et karakter buitengewoon goed uitdrukken. Met het pakhuis Hendrik de Keijser aan de Brouwersgracht is dit event ens het geval. De schoonheid van deze eenvoudige bouwwerken viel wel bizonder op. Hierna kregen wij twee wijnpakhuizen aan de Laat te Alkmaar, voorbij het Groot Nieuwland te zien. zeer primitieve bouw werken, die spr. toch niet graag zou zien ver- dwijnen, als er niets beters voor in de plaats kwam. Ook uit den tijd der Fransche revolutie vertoonde spr. gevels met een juiste onderver- deeling van de rameri, die niets te maken hebben met den tijd. De juiste verdeeling is een kwestie van aanvoelen van verhoudingen, waarvoor geen receptenboek te maken is. Met nadruk wees spr. er op, dat het er niet op aankomt, wat men doet, maar hoe fnen het doet. Spr. gaf beelden van teekeningen, waar- uit bleek, hoe men, door het wijzigen van de schaal van de gevels de verhouding in de ge- bouwen verloren liet gaan. In het midden van de 18de eeuw kende men ook reeds den massabouw. De Weteringenbuurt te Amsterdam is daarvan een goed voorbeeld; eenvoudige huisjes, maar met juiste verhoudingen in de gevel verdeeling ziin daar geplaatst Een huis uit het begin van 1800 aan de Leidsche gracht, door spr. evencens vertoond, is door die juiste verhoudingen ook een blijvende schoonheid. Hoe door reclameopschriften de schoon heid van een huis geschaad wordt, toonde spr door een beeld van een huisje aan de Oudegracht te Alkmaar, hoek Hofstraat. Spr. hoopte, dat Alkmaar het goede voorbeeld van Amsterdam zal volgen door voorschriften in- zake reclame-opschriften in het leven te roe pen. Hoezeer door een veranderden onder bouw een schoone gevel verknoeid is gewor den, liet spr. zien in een beeld van een top- gevel van een huis aan de Langestraat, waarin thans een naaimachinehandel is ge- vestigd. Daartegenover doen de huizen, waarin de ijzerhandel van de firma Van Ree aan het Luttik-Oudorp, weldadig aan. Ook dit verduidelijkte spr. door een mooi lichtbeeld. Spr. legde er den nadruk op, dat hij met het oog op den tijd genoodzaakt was, uit zijn groote collectie slechts enkele beelden te geven. Van de goede, modeme bouwwerken liet spr. zien een klein landhuis van Berlage aan de Van Epenstraat le Amsterdam, dat thans helaas is afgebroken en plaats heeft moeten maken voor een nietszeggend nieuw huis, dat een rijke weduwe daar heeft laten bouwen. De schoonheidscommissie had toen helaas nog geen macht; anders zou ze zeker het schoone, modeme landhuis hebben be- schermd. Eveneens toonde spr. als een intiem, ge- slaagd bouwwerl; van De Baze Ik h»c~r>a Dr. Moltzer aan de Wilhelminalaan te Alk maar, welks gevel hij in onderdeelen besprak, daarbij in het bizonder wijzende op den in- gang en de juiste groepeering van de onder deelen. De Bazel lette er op, da* een huis aanpaste aan de sfeer, waarin het moest worden geplaatst. Hij was een man, die op 13-jarigen leeftijd als krullejongen begon en die zich uit de praktijk heeft gevormd. De moeilijkheid van thans is, dat in alle categorieen de vaklieden ontbreken. Ook spr. is timmerman geweest en moest ervaren, dat men thans in doorsnee z'n vak niet kent. De rchoonheid van den ngang van de modelboerderij te Bussum, eveneens van De Barel, stelde spr hierna in het licht. Deze schoonheid valt boven en buiten de tijden en wordt bewonderd door menschen van elken stijl. Deze schoonheid is verkregen door het goed plaatsen van de opening in het midden- werk. Hierna liet spr. zien werk van De Olercq, die zich meer p'astisch ontwikkeld bad nr wel het bouwblok van arbeiderswoningen in het Spaarndammerkwartier Van Kramer toonde spr het gebouw voor minder-msrinepersoneel in 'Jen Helder een burcht van vakorganisatie, zooals het gebouw van den Diamantbewerkersbond van Berlage te Amsterdam. In deze gebouwen van demo cratic zit evenveel aristocratic als in de -roe- gere huizen van de patriciers. Hierna toonde spr. nog mooie voorbeelden van arbeiderswoningbouv van deu. architect Gratama. Een slecht voorbeeld van exploitatiebouw kon men zien in Duinoord te Den Haag. Men ziet daamar- men niet moet bouwen. Met nadruk wees spr. erop, hoe juist veel leelijks ontstaat, omdat men het mooi wil ma ken. Een bepaalde villa in Duinoord noemde spr een bewijs van krankzinnigheid. Daar- naast liet hij zien een buitengewoon goed stukje architectuur in de Tempelierstraat te Haarlem van De Bazel. In de architectuur is het moeilijkste het plaatsen van het dakvenster en dat van de schoorsteenen De groote fout om doellooze gevels te maken, die leege schermen vormen, omda+ zij niets n^t het dak gemeen hebben, stelde spr. mede in het licht. Men moet een topgevel maken, als men een dak maakt, maar geen topgevel als versiering in de lucht Als men een winkelpui maakt, moet men die maken om aan bepaalde eischen te vol- doen. Een automagazijn heeft een glazen pa- leis noodig, maar een broodbakker niet. Het is een taak van het bouwvak om op te voeden. De bouwvakpatroon moet zich richten naar de architectuur en alles, wat met den bouw samenhangt. Men heeft elkander noodig. Er is in dien zin geen hoog en iaag. Naast het broodverdienen moet men zich ook bewust zijn, wat men uitvoert. Handelsreizigers en dergelijke lieden kan men niet vergelijken met een goed metselaar of timmerman. Komende tot het werk van de schoonheidscommissie wees spr. er nog eens op, dat de schoonheids commissie als z oodanig een noodzakelijk kwaad is, wier werk overbodig is, wanneer het bouwen in handen was van bekwame vaklie den. De schoonheidscommissie is er niet voor het bevorderen van de schoonheid, maar zij is een middel om het leelijke te weren. Wat eenigszins oorbaar is volgens algemeene re- gelen, die niets met persoonlijken smaak te maken hebben, moet men door laten gaan. Wanneer er veel wordt afgekeurd, ligt dat niet aan de schoonheidscommissie, maar wijst dit op een verv?.l aan vakbekwaamheid in een bepaalde plaats. Zoodra de menschen maar even goede plannen inzenden, kijken de leden van de schoonheidscommissie elkander aan, met de vraag: „Wat doen wij hier?" Het kan zijn, dat iemand een persoonlijk inzicht heeft. Spr. zou het dan ook beter vin- den dat elke stad tot leden van de schoon heidscommissie koos, menschen uit een ande- re streek, die van de plaatselijke toestanden niets weten, om te voorkomen, dat een plan voor de een of andere reden wordt veroor- deeld, die niets met het vak te maken heeft. Een standpunt van de schoonheidscommissie is ook, dat iets, wat uitgeletfd is. verdwijnen mag, mits men er iets goeds voor in de plaats stelt. Men moet echter niet alleen veranderen om de mode. Iemand moet geen gek ding kun nen eischen, omdat hij ervoor betaalt. Daar- door treft men wel tegelijkertijd den bouwer. maar de schoonheidscommissie kan ook een soort zedelijkheidslichaam zijn, dat den bou wer steunt, het werk goed uit te voeren. Dit is de moreele taak. De makelaardij noemde spr. nog een van de slechtste uitwassen van het vak. Spr. gaf nog tal van beelden, die aantoon den, dat veel moois noodeloos verloren is ge gaan. In huis moet men kunnen knoeien zooals men wil, maar als men dit wil doen aan den weg, dan hindert men ook andere menschen Bij het beoordeelen mag nooit een nersoonlij- ke wraak van een lid van de schoonheidscom missie op een anderen architect naar voren komen Wel mag de schoonheidscommissie er naar streven het werk in handen van be voegden te brengenniet aReen het keuren van gevels is een taak der schoonheidscom missie. Alles, wat behoort tot de aankleeding van de stad. verdient haar aandacht. De re- geering werkt ook thans gelukkig mee. De schoonheidscommissie moet niet alleen advies geven aan de overheid, maar ook over de over heid. Na 20 jaar vechten werkt in Amsterdam thans de schoonheidseommissie in de beste harmonie met den bouwondernemer. Meu heeft ingezien, dat door de samenwerking van bouwondernemers, schoonheidscommissie, ar- chitecten en gemeente, veel goeds bereikt kan worden. Het bouwvak is een mooi vak, houdt het hoog en verzwaart de taak der schoonheids commissie niet. Applaus! De heer Apeldoorn zegde den heer De Meijer dank voor zijn mooie lezing. De tijd voor het stellen van vragen ontbrak, om dat de spr. met den trein weer naar Amster dam moest vertrekken. Spr. hoopte, dat de heer De Meijer deze'n winter nog cens een lezing zou houden en dat er dan gelegenheid zal zijn, om naar voren te brengen, wat er onder de bouwvakpatroons leeft De heer D c M e ij e r zegde dit toe, waar- op de heer Apeldoorn de bijeenkomst met een woord van dank sloot, den wensch uitende, dat het resultaat van de nog te beleggen ver gadering zal zijn een prettige samenwerking tusschen de schoonheidscommissie en de bouwvakpatroons. Keektszaken KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 6 Februari. S. v. D., P. v. D., J A., C. v. D., N. B., (3. B. en d. M. te Egmondbinncn, E. £z. en L. B. te Egmond aan Zee, loo- pen over verboden grond, de le 2 X 3 boete J 2 X 3 dagen hedit., de 2e, 3e, 4e, 5e, 6e en 7e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 8e 4 boete of 4 dagen hecht., de 9e 4 boete of 1 week tuchtschool. K. V. te Zaandam, overtreding Warenwet, ontslagen van rechtsvervolging. D. B. te Bergen, overtraling Arbeidswet, f 4 boete of 4 dagen hecht. A. B. te Limmen, F. S. te Schoorldam. J. de J. en J. B. te Alkmaar, dronkenschap, de le en 3e ieder 6 boete of 3 dagen hecht., de 2e 4 boete of 2 dagen hechtde 4e 8 boete of 5 dagen hecht J. G. B. te Wijk aan Zee en Duin, A. J. K. te Alkmaar, overtreding Motorwet, de le 4 boete of 4 dagen hecht., de 2 6 en 8 boeie of 2 X 1 week tuchtschool. P. B- en J. P. te Alkmaar, overtreding Leer- plichtwet, de le 1 boete of 1 dag hecht., de 2e 3 boete of 3 dagen hecht. H. J. R. te Alkmaar, M. K te Wormer, J. L. te Bergen, E. J. C. te Limmen, overtre ding Rijwielwet, de le I boete of I dag hecht., de 2e 4 boete of 4 dagen hecht., de 3e 4 en 10 boete of 4 en 5 dagen hecht., de 4e 3 boete of 1 week tuchtschool. J. T. W., J. B. en E A. te Alkmaar, J. N. S. en P. V. te St, Pancras, A. v. T. en C. v. V te Zuidscharwoude, G. W. en W. L. te Amster dam, T H. te Heiloo, overtreding Politiever- ordening, de le, 4e, 5e en 6e ieder 3 boete of 3 dagen hecht.. de 2e 3 en 6 boete of 3 en 6 dagen hecht., de 3e 10 boete of 10 da gen hecht., de 7e, 8e en 9e ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de lOe 1 boete of 1 dag hecht Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst geens?ins dat de edactie er mede instemt.) Geachte Lezers, Iemand, die kwajongensalures begint aan te nemen door de wijze van optreden tracht de bewoners van Warmenhuizen te misleiden, althans heejt getracht dat te doen. Dat zijn poging mislukt is, blijkt hij ingezien te heb ben, want in 't slotgedeelte van zijn laatste ingezonden stuk komt zulks tot uiting. Ook geeft de heer v- a Hesteren in dat slot te ken- nen, dat hij voornemens is verder te zwijgen, Zie, dat is nu eindelijk eens een verstandig besluit van hem, want wie men ook spreekt in onze gemeent., ieder is 'ter over eens, dat voor niemand me^r dan voor een arts geldt: „Sprcken is zilver, zwijgen is goud!" Ja, heusch, de heer van Hesteren praat al te vaak zijn mond voorbij en dat heeft hem par- ten gespeeld, toen hij een hersenschim van de thans bekende ploeg kreeg. Dat is jammer geweest voor hem. 't Heeft slapende hondea wakker gemaakt. Waar mij uit zijn laatste ingezonden stuk is gebleken, dat de heer van Hesteren niet in staat is, waarheid en fanta- sie verstandig te scheiden, heb ik hem deze regelen niet waardig geacht, maar ze blij- kens mijn bovenschrift bestemd voor hen, die zuiverder en natuurlijker denken. Gij, lezers, hebt wel begrepen, dat ik den heer van Hesteren niet beschuldigde van verwaarloozing zijner practische medische behandelingen, maar hem op krachtige wij ze, met goede bedoelingen, wenken gaf, die hij noodig heeft. Laat de heer van Hesteren langzamerhand eens tot het inzicht komen, dat ondergetee- kende (en veel anderen) al woont hij volgens den heer van Hesteren aan den rand Grieksch: peripheric (cirkel-)omtrek der gemeente, heusch wel een goeden kijk heeft (hebben) op personen en inwendige aangelegenheden der gemeente. Als er een is, die meehelpt den belastingdruk te verhoogen, dan is het zeker de heer van Hesteren. Hoe? dat weet hij zelf wel, als hij aan een zijner bestuursbaantjes denkt. Maar daar gaat het niet over! Doch als de heer van Hesteren met zijn „ploeg" blijft dwepen, laat hij dan beginnen, als particulier een of meer woningen te bou wen, nietwaar? Hiermede hoop ik, dat de zaak weer van de baan is! Hoogachtend, Uw dw. .H. E. DIJKEN. DE ONDERLINGE ALKMAARSCHE GLASVERZEKERING. Ieder jaar lees ik met groote verbazing het verslag van bovenstaande Onderlinge Glas- verzekering en vraag mij dan af; weet gij, aangeslotenen (vrijwel alien middenstanders) wel waarvoor gij reclame maakt, als gij de schitterende resultaten, door U in het afge- loopen jaar wederom bereikt, in de dagbladen publiceert? Is dat om het publiek, dat toch ook wel met de algemeene bezuinigingswoede behept zal zijn, te laten zien hoeveel er wel bespaard zou kunnen worden door onderling (geza- menlijk) b.v. sigaren, kleeding manufactu re^ naaimachines enz. enz. te koopen, even- als gij zoo geweldig weet te bezuinigen, door U onderling te verzekeren en daardoor win- sten van de Particuliere Glasverzekering Maatschappijen en hare Agenten zelf te ver- dienen? Middenstanders dit kan Uw bedoeling niet zijn, want het zou in strijd zijn met Uwe be langen. Is het dan alleen voor een besparing van een zeer luttel bedrag per jaar, dat gij Uw principes prijs geeft? Ofweten de meeste leden van de Alkm. Onderlinge Glas verzekering niet, dat zij lid zijn van een ver- eeniging, welke in strijd is met de beginselen van den Middenstand. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dank- zeggend voor de verleende plaatsruimte, ver- blijf ik met de meeste hoogachting Uw Dw. J. VISSER, Dir. Kerrebijn's Glashandel. ALKMAARSCHE EXPORTVEIUNG. ALKMAAR, 9 Febr. In de heden gehon- den veilingen werd betaald voor: Roode kool per 100 ICG. 1.80—/ 6.90, Gele kool per 100 K G. 1.20—/ 4.60, Bieten per 100 K.G. 7 2—/ 2.90, Uien per 100 K G. 9.60 tot 13.30, Brusselsch lof I per 100 K.G. 18—/ 24, II 12—/ 15, Koolrapwi per 100 K.G. 1.40—/ 2.50, Prei per 100 bos 4.20—/ 7.80, Spruiten per 100 K.G. 12 tot 27, Selderie per 100 bos 4.80—/ 7.60, Appelen per 100 K.G. 1123, Peren per 100 K.G. 613, Boerenkool per 100 stuks 0.505.60, Bloemendaler kool per 100 stuks 3.30—/ 6.80. PURMEREND, 9 Febr. „Afslagveieeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". 1 Witlof 0.08—/ 0.17 per K.O., Roode kool 8.70—/ 9.10 per 100, Savoye kool 2.90—/ 7.80 per 100, Spruitkool 1.60— 4.25 per 15 K.G2 Boerekool 2.402.^5 per 100 struiken, Bieten 8 per 1000, Wor- telen 0.55 per 25 K.G., Uien 2.10—/ 3; per 25 K.G.. Prei 6—/ 15.70 per 100 bos, Drielingen 2.35 per 25 K.G., Appels: Pre sent van Engeland 26, Reinette, goad 25 per 100 K.G. Peren: Winterjan 3.70-*- 5.30 per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 9 Febr. 5000 K.G. Uien: Grove uien /ll, Uien 11.70—/ 12.30, Drielingen 10.5(W 1), Nep 11.50, 4600 K.G Peen 4.70— 2.20, 107100 K.O. Roode kool 2.80— 6.20, Doorschot 2.70—/ 5.20, 29900 K G. Gele kool f 3.305.20, Doorschot 3.50—/ 4.60, 63900 K.G. D. Witte 1.90 tot 3.50, Doorschot 1.602.90, 2000 K G. Kroten 1.302.90 per 100 K.G. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 7 Febr. 1700 K.G. Wortelen 1.40, 63000 K.G. Roode kool le soort 3.10—/ 5.70, 2e soort 1.70—/ 3, 65800 K.G. Gele kool le soort 35.70, 2e soort 1.50—/ 2.80, 27900 K.G. Witte kool le soort 2.803.90, 2e soort 1— 2.60, 11200 K.G. Uien: Uien f 11.40— 12.30, Drielingen 11.4011.80 per 100 K.G. i TEXEL, 9 Febr. Op de heden gehondert eierveiling waren aangevoerd 22900 kip- eieren: hoogste prijs 8.50 per 100 st., laag- ste prijs 7.20 per 100 stuks, middeaprijs 8 per 100 stuks. f WARMENHUIZEN, 9 Febr. 1925. Roode kool 2e soort 2.704.40, uit- schot 1.10—/ 3, Gele kool 2e soort 3— 4.70, Deensche witte koo! le soort 2.20 3.60, 2e soort 1.70—/ 2.20, Uien 11.50 tot 11.70. Aanvoer: 10200 K.G. Roode kool, 800 K G. Gele kool, 4100 K G. Deen sche witte kool, 500 K.G. Uien. Sport BILJARTEN. Gisterenavond speelde de bekende biljart- speler Prof, van Delft in het caf6 van den heer Slenters (voor een voile zaal) twee par- tijen, waarvan de uitslag was als volgt: Eerste partij: 25, 25,' 5, 170, 27. 15, 10, 25, 1, 17, 30, 17, 1, 1, 27. Totaal 500, ge- middeld 29.40, hoogste serie 170 Tweede partij, 2, 230, 18. Totaal 250, ge- midde'd 83.3, hoogste serie 230 Daarna gaf de prof nog verscheidenc staaltjes van kunst op het biljart te zien i Gister werd de biljartmatch Bergen Schoorl in De Rustende Jager te Bergen voortgezet, welke match niet aan spanning ontbrak. De wedstrijd werd door Bergen gc- wonnen met 3116 caramboles tegen Schoorl 3088 dus een verschil van 28. Meest aanta! gewonnen partijen behaalde de heer Min van Bergen, hoogst gemiddelde de heer Das mei 5.07. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag vliling bij opbod, gehouden ten overstaan van notaris P. H. Hilbrand te Obdam op Vrijdag 6 Februari 1925 in cafe „de Kroon" aan het Waagplein te Alkmaar van de volgende perceelen te Alkmaar. 1. Woonhuis, ingericht tot cafd, genaamd „nummer 1" met cshuren, waarin bottelarij en erf aan het Ritsevoort, groot 2 A. 31 cA. op 15510. 2. Woon en winkelhuis met erf aan de Boterstraat no. 10 gr. 86 c.A. op 4800. 3. Woonhuis met erf aan de Landstraat no. 3 groot 1 A. 20 c.A. op 2090. 4. Twee woonhuizen met erven aan de Verl. Landstraat: a. no. 19, groot 1 A. 21' c.A. op 1770; b. no. 31, groot 1 A. 22 c.A. op 1635. 5. Woonhuis met erf en bovenwoning aan het Fnidsen nos. 64 en 64a groot 90 c.A. op 1685. 6. Vijf woonhuizen met erven aan de Kar- nemelksbuurt: a. no. 16 groot 43 c.A. met 1/9 in een steeg aldaar geheel groot 34 c.A. op 905. b. no. 17, groot 44 c.A. met 1/9 in een tseeg aldaar geheel groot 34 c.A. op 905. c. no. 18, groot 47 c.A. met 1/9 in een steeg aldaar geheel groot 34 c.A. op 905. d. no. 19, groot ongeveer 1 A. 46 c.A op 870. e. no. 20, groot ongeveer 62 c.A. op 700 De afslag en definitieve toewijzing blijft bepaald op Vrijdag 14 Februari a.s. des avonds 6 ure in bovengenoemd cafe. UITSLAG VEILING, gehouden den 7den Februari 1925, in het cafe van den heer K. Boot, aan het Waagplein tc Alkmaar, ten overstaan van den te Schoorl dam gevestigden notaris P J. Laurman, ten verzoeke van de erven W. Spaan, in leven te Heiloo, van Een huis met schuur, erf, tuin en bouw- land, in de Zuid- en Noord-Schermer, als: 1. Huis, schuur en erf, groot 33.40 A., op 4460,— 2. Tuin, groot 55 20 A., op 1640y— 3 Bouwland, groot 2.27 20 H.A., op 4940,—' 4. Bouwland, groot 2.12.20 H.A., op 5190,— 5. Bouwland1, groot 1 90.10 H.A., op m 3602,50 6. Bouwland, groot 2.20 40 H.A., op 4647,50 7. Bouwland, groot 1.10.20 H.A., od 2250,— Te zamen f 26730,— De afslag, combination en eindtoewijzing zuRen plaats hebben ter zelfder plaats op Zaterdag 14 Februari a.s., des middags ten 12 uur

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7