DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BU1CK AUTOM OBIELEN KLMS BAAS, No. 35 Honderd zeycn en twintigste Jaarganj 1925. WOENSDAG 11 FEBRUARI Kememerstraatweg 102-106, Teleloon 851. Dit numiner best*?+ ait twee bladen. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 ma an den f 2.—. fr. per post f2.50. Bowijsn, 5 ct. Advertentiepr, 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnimte. Brieyen franco N.V. Book- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoom, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G H KRAR Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Bnitenland DE REGF.ERINGSCR1SIS IN PRUISEN. De Pruisische Landdag heeft gister tot mi nister-president gekozen den voormaligen rijkskanselier dr. Marx en wel bij heretem- ming met 223 tegen 162 stemmen, wdke uit- gebracht werden op den candidaat der Duitsch-Nationalen en der Duitsche Volkspar- tij, den voormaligen Pruisischen minister van Financien, Dr. von Richter. Op de verkiezing van den minister-presi dent volgde de definitieve verkiezing van dem voorzitter van den Landdag. Bij herstemming werd de huidige president Bartels met 215 stemmen tot voorzitter gekozen. Tot onder-voorzitter werden een Duitsch- Nationaal, een Centrum-afgevaardigde en een lid der Duitsche Volkspartij gekozen De Landdag werd daarop verdaagd tot den 18en Februari om dr. Marx tijd te geven een kabinet te vormen. HET RAPPORT DER INTERGEAL- LIEERDE CONTRoLE-COMMISSIE De „Evening Standard" geeft op grond van inlichtingen, welke het blad in politieke en diplomatieke kringen te Londen heeft ontvan gen, het volgende resume van den inhoud van het rapport der intergeallieerde militaire eontrole-commissie nopens de ontwapening van Duitschland. Het rapport geeft een gedetailleerd volle- dige opsomming van alle ptinten, waarbij Duitschland in gebreke is gebleven zijn ver- plichtingen na te komen. Verklaard wordt dat Duitschland een stelmatig systeem van mili taire opleiding onderhoudt, grooter dan vol- gens het verdrag van Versailles is toegestaan dat er studenten uit geheel Duitschland bij de Rijksweer worden ingelijfd; dat er een politie- macht, welke als gevechtseenheid is gevormd onder regeeringscontrole gecentraliseerd wordt gehouden/in plaats van over het ge- heele land verdeeld. onder de plaatselijke au- torietiten te worden geplaatst; dat de Duit sche regeering werktuigcn en machines, die voor het vervaardigen van wapenen dienen. verborgen houdt: dat ondanks de protesten der geallieerden Krupp vele groote en ver scheidene reserve-arsenalen niet heeft gesloop en machines heeft behoudcn voor het vervaar digen van zwaar geschut. Verder zegt het rapport, dat de geheelo organisatie van hpt'Dttifscb? leger berekend is op de uitbreiding tot een veel grootere strijdmacht, waarbij gewezen wordt rp de be velen van Von Seekt waarin de Diitsche sol- daten er aan wooden herinnc>r'l rto+ slechts de gedachte aan de wapenen, die hun werden ontnomen, hen kan voorbereiden voor den toe komstigen oorlog. De conclusie van het rapport luidt, dat de ontwapening van Duitschland moreel noch materieel is verricht DE POLITIEKE BOTSING TE MARSEILLE. De relletjes, welke gisteravond bij het uit- gaan van de katholieke vergadering te Mar seille hebben p'aats gevonden blijken van ernstigen aard te zijn geweest. Een groot aantal personen werd gewond: van velen is de toestand zeer verontrustend. Er vailen twee dood™ te betreuren. DE BLOEDIGE JOEGO-SLAVISCHE VERKIEZINGEN. De „Chicago Tribune" verneemt uit Bel- grado, dat gedurende de verkiezingen in Kro- atie zes personen werden gedood. In den loop van de verkiezingscampagne hebben 21 personen den dood gevonden; meer dan honderd zijn ernstig gewond. DE ST A AT VAN BELEG IN BEIEREN Naar de „Munchen-Augsburger Abendzei- tung" meldt. is de Beiersche regeering voor nemens bij den Landdag een voorstel in te dienen nopens opheffing v?n den staat van beleg in Beieren. Alle indertijd door von Kahr als commissaris-generaal uitgevaardigde verordeningen en verboden inzake stand- recht, enz., zullen dan worden opgeheven. GEEN HONGERSNOOD IN 1ERLAND. Gemeld kan worden, dat de berichten over een hongersnood in sommige districten van Ierland onjuist zijn. Zekere districten langs de West-zeekust van Dingle tot Kerry, zijn er steeds minder goed aan toe De bevolking leeft daar immer aan de grens van den hon ger. Door het mislukken der oogsten is de toestand nog verergerd, doch van een hon gersnood kan niet gesproken worden. De re- geeringsagenten werlcen hier sedert Kerst- mis door in de ergste gevallen voedsel te ver- schaffen en de liefdadigheidsgenootschappen te Dublin zenden kleeren en geld. DE ZAAK-BARMAT. Gistermiddag is de oud-minister van jjoste- rijen, dr. Hofle, in verband met zijn crediet- verleening aan het Barmat-concern, in het paleis van justitie te Moabit, waar hij door den officier van justitie andermaal aan een streng verhoor was onderworpen, gearres- teerd en in het huis van bewaring opgesloten. De Saksische communisten hebben in den Saksischen Landdag voorgesteld den vroege- ren Saksischen minister-president en tegen- woordigen Saksischen gezant te Berlijn, dr. Gradnauer, die in de Barmat-affaire betrokken is, onmiddellijk terug te roepen en een discipli- nair onderzoek tegen hem te open en. Volgens de „National Zeitung" is de oud- staatssecretaris, prof. dr. Aug. Miiller, die ge durende meer dan dertig jaar lid van de soci- aa!-democr?tische prrtij is geweest, uit deze partij getreden Dr Miiller verklaarde, dat de oorzaak van zijn uittreden gdegen is in de lankmoedigheid, welke de sociaal-democraten tegenover de door de Barmat-affaire ernstig gecompromitteerde leiders der partij hebben betracht. Dr. Miiller zal zich thans bij de de- riocraticche partij aansluiten. Naar het Korr. Bur. uit goed-ingelichte bron verneemt, is tegen den voormaligen Rijkskanselier Bauer een instructie geopend in verband met de beschuldiging, dat hij in den tijcl van den ergsten economischen hood in strijd met de bestaande voorschriften devisen ten eigen bate heeft gekocht. Voorts moet de kwestie worden opgehelderd, of inderdaad Bauer aan de gebr. Barmat officieele inlich tingen, waarover hij kon beschikken, heeft verstrekt, op grond waarvan naar vermoed wordt, de gebr. Barmat in devisen hebben ge- specukerd. In dit geval zou Bauer zich heb ben schuldig gemaakt aan schending van zijn plicht tot geheimhouding. DE FRANSCHE SCHULD AAN AMERIKA GEDEELTELIJK ON1NBAAR. De „New York World" zegt in een be- spreking van de Engelsche nota aan Frank- rijk, dat het verschil tusschen de Engelsche en de Amerikaansche schuldenpolitiek daarin ligt, dat de Britsche staatslieden, die zich met financieele kwesties bezighouden, menschen van de realiteit zijn, en de Amerikaansche se- natoren alleen maar praten. De Amerikanen zullen wel inzien, dat er niet meer interna- ticnale schuld kan binnengehaald worden dan geschieden kan zonder de heele structuur der internatianale financien in de war te sturen. Daarom is het in Amerika's belang, op de van Frankrijk terug te vorderen geleende sommen een deel te laten vailen dat, indien al niet evengroot als wat de Engelschen prijs- geven, althans daarmee te vergelijken is. DE MASSA-MOORDENAARS TE HANNOVER. Haarmann werd in de laatste dagen in verband met het onderzcek tegen Grans en Witskowski, die, zooals bckend, bcschuldigd worden van den moord op Hcnnies, verschil- lende malen getra n sporteerdOp een van deze transportcn gelukte het hem uit den ge- vangenisauto een brief te werpen, gericht tot den vader van den ter dood veroordeelden Grans, welke brief een nieuwe bekentenis van den massa-moordenaar inhondt, die de strek- king heeft Grans te ontlasten. Haarmann zegt in zijn brief o.a., dat Grans van geen der mcorden, welke hij, Haarmann, had be- gaan, iets had afgeweten. Hij schrijft woor- delijk: „Ik, Fritz Haarmann, roep den Hemell tot getuige aan, dat Grans onschuldig is ver- cordeeld en dat hij nooit iemar.d bij mij heeft gebracht, die mijn slachtofftr is gewor- den. Indien Grans geweten had, dat ik men schen vermoordde, dan had hij dit zeker trachten te voorkomen. Ik kan deze schuld niet in mijn graf meenemen en roep mijn mceder, die mij heilig is, als getuige aan, dat Grans onschuldig is veroordeeld, door de schuld van de politic, die hem onnoodig ge- pijnigd moet hebben, en ook uit wraak mijner- zijds, daar Grans, tegenover wier, ik steeds goed ben geweest, mij voor de rechtbank ern stig heeft belast." DE STORM. Van Maandagavond af heeft weer een nieuwe storm gewoed boven Engeland. Ge- volgen: Gebroken telcgraaf- en telefocnlijnen en omgewaaide boomen. De Kanaaldiensten zijn echter gehandhaafd ondanks de zware zeeen en de luchtdiensten naar het vasteland zijn niet gestaakt. De booten van Vlissingen en Boulogne werden bij hun landing door stortvloeden overstroomd. In de buitenwijken van Londen hebben ten- gevolge van den storm verscheidene ongeval- len plaats gehad met menschen, die in het wa ter werden gedreven of gewond werden door neerstortende dakpannen HET VLIEGONGELUK Bij CROYDON. Het rapport van het officieele onderzoek naar het vliegongeluk bij het vliegveld Croy don, op 24 December j.l., waarbij 8 perso nen om het leven kwamen, is thans bekend gemaakt. Vast is komen te staan, dat het on- geluk te wijten is aan de omstandigheid, dat de bestuurder de macht over zijn toestel ver- loor op het oogenblik, dat hij een noodlan- ding poogde te doen onder zeer bezwaarlijke omstandigheden. DE VOLKENBOND. De commissie uit den Volkenbond voor het onderzoek van militaire, maritieme en lucht- vaartkwesties heeft haar werkzaamheden be- eindigd. Zij heeft een rapport samengesteld nopens verschillende punten der agenda, dat door den Raad in zijn a.s. zitting in Maart zal worden behandeld. DE „WAARDE" VAN DEN MENSCH. Een chirurg in Rochester, dr. Mayo, heeft uitgerekend, dat het menschelijk lichaam vet genoeg bevat om zeven staven zeep te maken, ijzer genoeg voor een niet al te grooten spij- ker, kal'k genoeg om een kippenhok te witten, phosphor genoeg om 2200 luciferskoppen te maken, zwavel genoeg om 'n hond te ont- luizen.... En verder nog wat suiker, magne sium en potasch. Waarde, bij elkaar, 99 cents. Dollar-cents EEN PIJP VAN ISO MIJL AAN EEN STUK. De pijp-leidinigeu van olieveldeu naar de zuiveringsinstallaities worden meestal van losse stukken irieengezet. In Texas heeft men nu een proef op groote schaa* genomen met autogeen-lasschen. Het resultaat is, dat er mi van het olieveld bij Luling tot de stad Hull een buis van 180 mijl lengte ligt die uit een stuk bestaat. Het heele werk duurde drie maanden KORTE BERICHTEN. Zeven Sovjetbeambten van het Russi- sche staatsleefbedrijf werden wegens corrup tee ter dood veroordeeld. Drie andere beamb- ten werden tot gevangenisstraf veroordeeld. Bevel is gegeven voor de demobilisatie van alle Grieksche legercorpsen van de lich- ting 1923. Zou de toestand van spanning in Griekenland kalmer worden? -r- De stedelijke autorteiten te Vale (Ore gon) vreezen in verband met de plaats gehad hebbende overstrooming, tengevolge van het doorbreken van een irrigatiedijk, het uitbre- ken van een diphtheritis- en pokken-epidemie. De toestand in Nome (Alaska) waar een diphtheritis-epidemie heerscht, heeft een gunstige wending genomen. Uit Fairbanks wordt gemeld, dat aldaar een vlieghiig ge- reed staat om met 620.000 eenheden anti toxin-serum naar Nome te vertrekken. Wegens een motordefect moest een vliegtuig van den dienst Parijs-Londen bij Beauvais een noodlanding maken Geen der acht passagiers werd gewond. Zij zetten de reris met-een ander vliegtuig voort. De indertijd te Portsmouth ep Londen gearresteerde Ieren, een scheepsbouwer en een ambtenaar, zijn heden tot 18 resp. 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld, we gens het verraden van marinegeheimen. De storm heeft in het Rijnland en het Ruhrgebied groote materieele schade ver- oorzaakt. Het spoorwegverkeer is gedeeltelijk gestremd. In verband met de toeneming van de zeeroof in de Chineesche wateren, zijn de ver- schansingen van de groote handelsbooten tusschen Singapore en China van prikkel- draad voorzien; bovendien zijn wapens uit- gereikt aan de officieren. Staten-Generaal TWEED.E KAMER. In de zitting van gister kwam nog aan de orde de motie-De Boer, luidende: De Kamer, van oordeel, dat de dienst van Post, Telegraaf en Telefonie op het platte- land, toepassing behoort te vinden naar rede- lijken eisch, noodigt den Minister uit de voorgenomen opheffing van onderscheiden hulppostkanto- ren niet uit te voeren, en gaat over tot de orde van den dag. De heer v. d. W a e r d e n (S.-D.) gaf in overweging dit punt aan te houden tot de in- terpellatie-Oud aan de orde komt. De heer De Boer (Plattel. Partij) vroeg of de behandeling van die interpellatie spoe- dig is te wachtcn. De Voorzitter geloofde, dat het be- ter was, deze motie te behandelen, nu zij op de agenda staat. De heer De Boer (Plattel.-partij) licht- te thans zijn motie toe. De minister is bezig de hulppostkantoren af te slachten ten nadeele van het platteland. Voor de steden wordt alles daan. Het is de bedoeling een millioen te be- sparen. Dit kan bij de P. T. T. wel op andere wijze dan ten nadeele van het platteland. De heer Van Braambeek (S-D) meende dat het buiten de bevoegdheid van de commissie-Nolting viel om over de indeeling der kantoren te spreken. Hij achtte overigens ae reorgaoisatie van de hulpkantoren te duur gekocht. De stemming over deze motie wilde spr. liever aanhouden tot na de afdoening der interpellatie-Oud. De heer Bier em a (V.-B.) achtte ner- gens het platteland zoo achtergesteld als in ons land. Nu weer wordt op de postkantoren beknibbeld om een bedrag van zes ton. In de steden is men luxueus met die kantoren en dat kon we! wat minder. De heer E b e 1 s (V.-D.) achtte de beper- king schadelijk voor het algemeen belang en is er dus tegen. De heer Van Voorst tot Voorst (R.-K.) vroeg een commissie van onderzoek voor deze asngelegenreid. De heer Krijger (C-H.) achtte het on- mogelijk om een oordeel te vormen, omdat gegevens ontbreken. Hij heeft dus bezwaar tegen deze motie. De heer Buiten (R.-I<meende, dat vele hoofdpostkantoren in hulpkantoren kunnen worden omgezet en dat geeft veel minder schade dan wat de minister thans wil Hij sloot zich bii de motie aan. De heer Bongaerts (R.-K) meende, dat niet zoovele nadeelen ziin verbonden aan de nmzetting van de hulppostkantoren ten platte land, Daar waar de omzetting reeds plaats had, is niets gebleken van a! die nadeelen. Het verzet daartegen sehuilt meest in de perso- neelskwesties en als daarin voorzien kan wor den, dan was de toestand heel anders. Spr hoopte, dat de minister zoo'n regeling zal maken, dat de dienst ten plattelande niet wordt geschaad. De heer Col ijn (A.-R.) was van oordeel, dat wel wat rauwelijk wordt ingegrenen en dat het platteland weer de dupe wordt van de bezuiniging. Hij was voor de motie. De Minister van W a t e r s t a a t zei dat de ortheffing van eenige hulpkantoren niets heeft te maken met de reorganisatie-rap- porten. Die rapporten zijn adviezen waarover zijn goed prijs. 9 billijk in Ag;ent yoor Alkmaar ea Omstreken nog geen beslissing is genomen. Reeds zijn kantoren omgezet en de ervaring daarmee op- gedaan leert niets van al die bezwaren die zijn geopperd. De bezwaren zijn breed uitgemeten en dus zeer overdreven. Spr. zette uiteen dat de wer- king van de post-stations geheel andere is dan men in de Kamer denkt. Wel degelijk wordt aan redelijke eischen voldaan als er een station is. Het is noodig den dienst te verso- beren en dat kan zonders chade geschieden Het aantal bestellingen heeft met een omzet ting niets te maken. De openstelling bij de hulpkantoren is vijf a zes uur per dag. In een paar jaar tijd zijn 153 kantoren in stations omgezet en geen enkele klcht is gehoord. De openstelling voor den postdienst wordt iets beperkt bij omzetting in stations, maar voor den telegraaf- en telefoondienst wordt dat juist beter. De nadeelen van de omzetting zijn uiterst gering en worden steeds meer opgehe ven. Er zijn al vele kleine bezwaren ondervan- gen. Spr. ontkende ten stelligste, dat de post dienst door de omzetting lijdt. De ervaring heeft het niet geleerd en als het klachten ko men, worden zij zorgvuldig onderzocht. De motie achtte de minister overbodig. De hegr De Boer (Platt.-Partij) repli- ceerde en wijzigde zijn motie zoo, dat op be- perking wordt aangedrongen. „Niet uit te voeren" wordt gewijzigd in „te beperken". De heer Van Rappard (V-B.) vToeg om de minister niet bereid was Gedep. Staten om advies te vragen bij eventueeie plannen tot omzetting. De discussie werd hierop gesloten. De stemming heeftp laats na de interpella tie-Oud. De vergadering werd verdaagd tot heden 2 uur. Gemengd Nienws. DE MEBRDAAGSCHE SCHOOLREIS- JES OOK IN DE LENTE. Het Hoofdbestuur van „Volksonderwijs" heeft aan de hoofden en onderwijzers(essen) bij het openbaar en het bizonder onderwijs medegedeeld, dat het tot uitbreiding van zijn instituut Volksonderwijs-Schoolreisjes-Verblij- ven in overleg getreden is met't Ned. Jeugd- leiders Instit. en nu het recht heeft verkregen, niet alleen maar in de zomermaanden, maar ook reeds in Maart, April, Mei en Juni in zijn moot buitenverblijf De Heemhoeve op de hei bij Epe het jonge volkje, dat onder lei- ding van zijn onderwijzers(essen) schoolreis- jes van langer dan een dag onderneemt, daar dag- en nachtverblijf aan te bieden. De vori- ge jaren werd alleen in Juli en Augustus daarvan al door duizenden kinderen met hun onderwijzers(essen) gebmiik gemaakt. ID €5 storm. De storm die Maandagavond gewoed heeft en die tot de zware stormen wordt gere- kend heeft in heel ons land veel schade aangericht, voornamelijk in de Rotterdam- sche haven. Het grootste deel van de zeer belangrijke schade, die tijdens den storm in de haven is aangericht, waarop wegens force majeure geen verhaal zal zijn en waarin de gemeente een groot aandeel heeft, is, naar de N. R. Ct. meldt, veroorzaakt door de stoomschepen Peter Bogen en Flensburg, twee groote zoo- genaamde reparatiebooten, die in de Maas aan het terrein van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf gemeerd lagen. De beide stoomschepen zijn door den storm losgeslagen en op drift geraakt. Ze zijn de rivier opgedreven, hebben aan de Lloydkade de groote mailboot Slamat en de vrachtsche- pen Bandoeng en Garoet medegesleurd en zijn vervolgens, nadat eerst, vermoedelijk door de Peter Bogen, aan den Schiemond verschillende palen van de schoeiing ernstig beschadigd zijn en dientengevolge de straat is opgedrukt, de rivier overgestoken, recht op de Maashaven aan. Voor deze haven in te drijven, hebben zij eerst aan den Vierden Katendrechtschendam palen en een veerstei- ger beschadigd, aan de Dokhaven palen om- gevaren en een steiger van de firma P. Smit jr. ernstig averij bezorgd door het bovenste clek van den aanlegsteiger mee te sleuren. Daarna zijn beide schepen gestrand naar Thomson's Havenbedrijf aan de Maashaven N.Z., hebben een paar kranen meegenomen en het remmingswerk weggetrokken, vervol gens zijn ze, meerpalen wegrukkende, de ha ven overgestoken en de Maashaven Z.Z. in- geloopen, waar zij tusschen lichters terecht kwamen. Dwars in de haven, ter hoogte van de fabriek de Maas, staande aan de Briel- schelaan, zijn beide schepen ten slotte aange- troffen. Langs zijdc- van de Flensburg lag het stoomschip Iberia, van de firma Miiller Co. Dc Flensburg had een tjalk, een lichter en paal 6 meegenomen. Gistermorgen zijn de beide schepen daar weggehaald en naar Wilton's werf terugge- bracht. Het groote passagierschip de Slamat, van den Rotterdamschen Lloyd, met de Garoet en de Bandoeng op drift gekomen, dreef, na losgeslagen te zijn door de Peter Bogen en de Flensburg, de rivier op en daar door raak- ten ook de op stroom aan de boeien liggende stoomschepen Hillegcm, IJselmonde en Al- blasserdam, van de firma Gebre. Van Uden, op drift. De Slamat sleurde eenige langs zijde liggende lichten mee en drukte de IJsel monde tegen den Katendrechtschen wal; zelf dreef ze met den achtersteven de le Katen- drechtsche haven in- Met verscheidene sleepbooten is men den geheelen nacht werkzaam geweest om orde te brengen in de haven en de schepen op hun plaatsen terug te brengen. Over de te Amsterdam aangerichte schade hebben wij in ons vorig nummer reeds een en ander medegedeeld. De storm heeft in Den Haag ook hier en daar eenige schade aangericht. Er is echter geen enkel persoonlijk ongeval voorgekomen. Aan de N. R. Ct. ontleenen wij nog de vol gende stormberichten: In het Westland en in de omgeving van Delft heeft de storm van gisternacht voor duizenden gulden schade aangericht op de tuinderijen, onder de warenhuizen en plat glas (broeiramen). Op de Merwede voor Gorinchem is de klipper De Neutraal, geladen met zand, vol- geslagen en gezonken. De opvarenden zijn gered. De storm heeft ook te Haarlem veel schade aangericht. Er kwamen geen ernstige onge- lukken voor. In de Elswoudslaan zijn twee beukeboomen omgewaaid. De telefoon en de telegraaf hadden veel vertragiug; er zijn eenige palen omgewaaid. Te Nijmegen zijn een groot aantal boomen tegen den grond geslagen. Vooral het Hu- nerpark heeft geleden. Een afdeeling van het rivierzwembad, dat 's winters voor anker ligt in de haven, is door den mond van de haven gedreven en onder de spoorbrug door4 stroomopwaarts, naar den Lentschen kant. De storm van gisternacht heeft in Tiel en omgeving veel schade aan boomen, daken en ruiten aangericht. Vijf boomen te Tiel kwa men op huizen terecht. Te Wamel is een nieuw gebouwd huis in- gewaaid. Eenige aken sloegen van haar ankers en dreven op kribben, maar werden zonder scha de vlotgebracht. De aanlegsteiger te Druten is gezonken Te Lienden woei een hooiberg om. Uit Doetinchem wordt gemeld: Bij den metselaar Riethorst, op den zaag- molen is een topgevel ingestort; het dak werd afgerukt, het neerstortende puin kwam in de slaapkamer op twee bedden terecht, waarin 6 kinderen sliepen. De bedden wer den geheel vernield, maar de kinderen bleven alien ongedeerd. Alleen een meisje kreeg een beenwonde bij het reddingswerk. Ook de moeder kreeg een pijnlijke beenwonde '•an de steenhouwerij vau de lirma Schoot Adelaar v/erd ook de gevel ingedrukt en het dak meegenomen. Van den pas gerestaureerden toren werd een der gebeeldhouwde figuren afgerukt. In het plantsoen werd een boom versplin- terd. Deze boom heeft een dak vernield. Bij de electromotorenfabriek werd de loods, waarin de reserve-machines waren opgesteld geheel uit elkaar geslagen. De wegvliegende stukken beschadigde het kantoor en andere deekn van het fabrieksgebouw. Voor Zaltbommel is de Rijnaak van schip- per Van Meurs gezonken, waarbij de schip- persvrouw, haar kindje van tien maanden en de zeventienjarige knecht J. van Raayen zijn verdronken. Het lijkje van het kind is gevon den i Te Zutphen is op het handels- en industrie- terrein van Spieker en Elferink een kraan aan het rollen geraakt, omgeslagen en op een schip met mais gevallen. Dat schip is gezon ken. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij voorgevallen. De kapel te Galder, onder Strijbeek, is in gestort. Uit Rotterdam worden nog de volgende bij- zonderheden gemeld. Op het terrein van de firma F. Swarttouw, aan de Waalhaven, is een der groote loop- kranen door den storm in beweging gekomen cn naar beneden gestort De kraan, die een gewicht heeft van 400 tot 500 ton, is 45 me ter van haar plaats gereden en met vrij groo te vaart ten slotte tegen de zware stootblok- ken geloopen. De pooten waren uit de kogel- lagers geschoten, met het gevolg, dat eerst de linkervoorpoot en daarna ook de rechter bezweek. Het gevaarte zakte omlaag en kwam op de smederij terecht. Aan een der hoeken van het groote gebouw zakte de kraan door het dak der smederij en vernielde toen, behal- ve het dak, eenige machinerieen en een groot deel van den muur. Twee werklieden, die aan den arbeid waren, konden bijtijds een heen- komen zoeken, hoewel door het ongeval het licht in de smederij uitging. ALKMAARSCHE COURANT. BKM

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1