DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 36 Honderd zeren en fwintigste Jaargang 1926. Dit nummer Eestai1* nit twee bladen, AbonnemeTitsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Eewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Han<Jelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DONDERDAG Diredeur: G H. KRAR, Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. jg FEBRUARI Buitenland DE REGEERINGSCRISIS IN PRUISEN De nieuwe Pruisische minister-president Marx heeft de bedoeling, een coalitiekabinet van de volksgemeenschap tot stand te bren- gen. Hij heeft gister vier Duitsch-Nationale afgevaardigden tot een conferentie uitgenoo- digd. Deze verklaarden zijn voorstellen Don- derdag aan de partij te zullen voorleggen. Voorts had Marx een bespreking met de Duitsche Volkspartij en een met de Wirt- schaftspartei. Deze laatste verklaarde een coalitie-kabinet van de volksgemeenschap te zullen steunen, doch een dat op de coalitie van Weimar gebaseerd is, af te wijzen, vooral omdat Severing en Hirtsiefer voor haar on- aannemelijk zijn. DE OPIUM-CONFERENTIE. Niettegenstaande zij zich, gelijik bekend, van de opium-confe-ientie hebben teruggetrok- ken, zullen de Vereenigde Staten zieh toch doen vertegenwoordigen in het centraal bu reau ter controle van den handel in verdoo- vende middelen. De Chineesche delegatie heeft aan den voorzitter der eerste Opium-conferentie, den heer Van Wettum, medegedeeld, dat zij zich oak van de conferentie terugtrekt. Bij de stemming over het voornaamste ar- tikel van het Amerikaansche voorstel van de Internationale opium-conferentie, n.i. artikel 1, heeft zich wederom een verrassing voorge- daan. De Italiaansche delegatie had een aan- vullingsvoorstel ingediend, dat aan de ver- drag sluitende partijen de voile vrijheid geeft voor alle mogelijke reserves, betreffende de productie en distributie van opium bij toetre- ding tot de conventie. Dat wil dus zeggen, dat aan de converentie haar practische be- teekenis voor een groot deel ontnomen wordt. Bij de stemming over dit aanvullende voor stel onthielden zich de meeste, Diet direct be- trokken, staten van stemming, terwijl de voor naamste gei'nteresseerdenFrankrijk, Enge- land, Duitschland, Nederland, Zwitserland, Britsch-Indie enz. het aannamen. Er voor waren 13 stemmen, tegen 9 stemmen en 14 onthoudingen. De tweede opiumconferentie heeft de con ventie, welke voorziet in de controle over de productie, distributie en export van ruwe opium, goedgekeurd. De Finsche delegable bracht een belang- rijk vraagshik naar voren in een resolutie, waarin wordt gezegd, dat de ontwikkeling van de papaver-cultuur in het Verre Oosten wordt begunstigd door de politieke situatie, die voornamelijk in het leven wordt geroepen door den onwettigen invoer van wapenen uit andere landen. De resolutie spreekt de wen- schelijkheid uit, dat de Volkenbondsraad de kwestie van den wapensmokkel zal aanhan- gig maken op de conferentie, waar het ver- voer van wapenen en ammunitie zal worden behandeld. Besloten werd deze resolutie te behandelen, na het gereedkomen der conventie. AMERIKA EN DE UI1W1JZING VAN DEN PATRIARCH. Het Amerikaansche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft zijn vertegenwoordigers te Konstantinopel en Athene opgedragen rapport uit te brengen over den gang van za ken naar aanleiding van de uitwijzing van den Griekschen patriarch. Hughes heeft een open brief gericht aan Senator Fletcher, waarin hij als zijn meening te kennen geeft, dat het ongewenscht is, te intervenieeren in een geschil betreffende in- terpretatie van artikelen uit een verdrag, waarbij de Ver. Staten geen partij zijn. DE DUITSCHE BETALINGEN AAN ROEMENIe. De Roemeensche minister van Buitenland- sche Zaken heeft den Duitschen gezant te Boekarest medegedeeld, dat de Roemeensche regeering besloten heeft tegen Duitschland dwangmaatregelen te nemen en in de eerst- volgende zitting van den ministerraad den datum vast te stellen, waarop die maatrege- len in werking zullen treden. Men spreekt er van, dat de Roemeensche gezant te Berlijn zal worden teruggeroepen, wanneer de Duitsche regeering zal blijven staan op haar standpunt, dat Duitschland slechts die betalingen heeft te verrichten wel ke opgenomen zijn in het Dawes-plan. HET BOMBARDEMENT VAN DJEDDAH. De „Lombok" bracht Dinsdag uit Djeddah 69 vluchtelingen te Weltevreden aan. Het bombardement, dat door de Wahabietcn een paar dagen geleden werd begonnen, duurt voort Enkele bommen vielen in de nabijheid van het Nederlandsche consulaat. TEGEN DE DUURTE IN TSJ ECHO-SLOW AKIJE. Te Praag hadden Dinsdag de communisten demonstraties georganiseerd tegen de duurte. Een vrouwelijke communistische afgevaardig- de trachtte aan het hoofd van een betooging de goederenbeurs binnen te dringco, maar werd door de politie er uit gejaagd. Enkele vrouwen werden gearresteerd. De regeering heeft aan een consortium op gedragen groote hoeveelheid meel en graan aan te koopen. Aan het hoofd van dit consortium, waaraan de Tsjechosiovaaksche Cooperatieve Verceni- gingen deelnemen, staat de graanfirma Heid- ler Co., de ver tegen woo rd igster in Tsjecho- slovakije van de Nederlandsche graanfirma Muller f Co in den Haag, meldt de Tel. De aangekochte voorraden worden tegen vastgestelde prijzen direct in den kleinhandel verkocht. In den loop van den avood hadden weder om botsingen tusschen betuogers en politie plaats, waarbij verscheidene personen wer den gewond MARX' PLANNEN. Naar de avondbladen melden, stelt Marx zich voor, geen Pruisrch kabinet op de ba sis van de coalitie van Weimar samen te stel len, doch een regeering te vormen, welke slechts bestaat uit vertegenwoordigers van het Centrum en der Democraten en waartoe een sociaal-democraat, in den persoon van Severing, als vakminister zal behooren. Volgens mededeelingen uit kringen van het Centrum, verwacht men, dat het Marx zal gelukken met de WirHchaftspartei tot over- eenstemming te geraken. Het Centrum zal waarscHjnlijk, behalve het premierschan. de poHefeuilles van Justi ces, Openbaar Welzijn, Financien en Land- bouw krijgen. De Democraten zullen het mi- nisterie van Eeredienst en Handel bezetten terwijl Severing als vakminister het ministe- rie van binnenlandsche zaken zal waar- nemen. WEER EEN N1EUW SCHANDAAL IN DUITSCHLAND? Triebel, directeur del" kasafdeeling van de Pruisische Staatsbank, is van zijn fundie ontheven. Men verdenkt hem erastig indus- frie-ob'igaties en aandeelen in staatsleenmger. van clienten der bank te hebben verkocht. maar het ontvangen bedrag niet in de kas van de bank te hebben gestort. doch het voor zichzelf te hebben besteed. Het onderzoek is nog niet afgeloopen TEGEN ONOEWENSCHF VREEM- DELINGEN IN AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld. dat het Repressantenhuis met groote meerderheid een wetsontwerp aannam voor de deportatie van vreemdelingen die de verliodsfceoalingen te- ^en alcohol en narcotische middelen abook de wet op den blanke-slavinnenhandel over- treden. EEN ONGEWONE VEROORDEELING. De Hcngaarsche links-radicale afgevaardig- de Rupert heeft tijdens de behandeling van 't pers-proces voor het gerechtshof te Boedapest, toen de president hem aanmaande zijn verde- digingsrede te bekorten, zich, het woord ,smeerlapperij" laten ontvallen. Rupert werd naar aanleiding daarvan door het gerechtshof wegens het verstoren van de orde veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf. Daar Rupert „op heeterdaad werd betrapt", kon hij, zonder dat rekening behoefde te worden gehouden met zijn parlementaire onschendbaarheid, ter- stend in hechtenis worden genomens DE BARM AT -AFFAIRE. De Saksische regeering heeft besloten, een commissie in te stellen voor een onderzoek naar de betrekkingen van de leden der Saksi sche regeering met Barmat. In de Pruisische commissie van onderzoek in de zaak-Barmat heeft o. m. de afgevaar- digde Wissel, naar uit een uitvoerig telegram van het W. B. blijkt, verklaard naar aanlei ding van de bewering, dat ook in het minis- terie van economische zaken veel geknoeid werd. dat hij nooit aanleiding heeft gehad te twijfelen aan de integriteit van zijn onderheb bende ambtenaren in dat ministerie. Hij zelf iieeft nooit een invoervergunning verleend dus ook niet die, welke bij de huiszoeking in het gebouw der Amexima is gevenden. De on- derteekening was de zaak van den rijkscom- missaris voor in- en uitvoer geweest De ambtenaar der recherche Pipo werd ver- volgens gehoord over zijn deelneming aan de hufezoeking bij Barmat (Amexima) in 1919. Gister is het in de Barmat-commissie van den Pruisischen Landdag weer rumcerig toe-, gegaan De commissiclrden kregen het on- derling zoo heftig.met elkander aan den stok. dat de voorzitter den heeren tenslotte verzoe- ken moest wederkeerige beleedigingen achter- wege te laten Bij herhaling zag het er naar uit of de commissie uiteen zou spatten. Nau- welijks was het gelukt de rust te herstellen of er ontstond nieuwe enrust tengevolge van de verklaringen van den vroegeren sociaal- democratischen afgevaardigde Davidsohn, die al dadelijk met een persoonlijken aanval op het sociaal-democratische comimssielid Kutt- ner van wal stak. Kuttner, verklaarde de ge- tuige, heeft het als redacteur van de „Vor- wiirts" altijd voor Barmat, Kutisker, enz. op genomen en kan dus niet als een onpartijdig reenter worden beschouwd. Deze verklaring wekte een storm van op- winding. Alle linksche leden van de com missie schreeuwden door elkaar. De voorzit ter laakte de verklaringen van Davidsohn in scherpe bewoordingen. Kuttner zelf riep ver- ontwaardigd om bescherming tegen dergelijk'3 aanvallen. de communisten daarentegen brachten Davidsohn een luidruchtige ovatie. Nadat andermaal de rust hersteid was kon Davidsohn zijn verklaringen voortzetten Reeds in 1920 had hij in sociaal-democratische partijkringen ernstig tegen Barmat gewaar- schuwd, vooral omdat hij wist dat Barmat be trekkingen met Ebert onderhield, maar nie- mand had naar hem geluisterd. Integendee] de leidende mannen in de partij, Wels. Bauer, Scheidemann, Heilmann, e. a. had den 't altijd warm voor Barmat opgenomen zoodat Davidsohn niets had kunnen uitrich ten. Ten einde raad had hij zich genoodzaakt gezien zijn materiaal tegen Barmat in een burgerlijk blad (de ..Berliner Volkszeitung") te publiceeren. Na deze verklaringen, die herhaalde malen door hartstochtelijke interrupties onderbroken werden, dienden de communistische commis- sieleden een motie tegen Kuttner in, waarin zij op dezelfde gronden als Davidsohn betoog- den, dat Kutmer niet als onbevooroordeeld kan gelden. Kuttner zelf wand zich bij voort- during zoozeer op, dat zelfs de voorzitter hem tenslotte aanbeva! liever als getuige op U treden Besloten werd den vroegeren soci- aal-democratischen minister dr. Sollmann te dagvaarden teneinde hem over de verklarin gen als getuige te boor en HIJ GELOOFDE IN MISS PANKHURST. De bekende feministe. Miss Christabel Pankhurst, heeft in cen stadje nabij New York een geschrift uitgegeven, waarin zij als haar meening verkondigt. dat dp dag des oor- deels spoedig zal aanbreken. Zij gelooft niet, dat de wereld zal vergaan, doth wel dat de huidige beschaving geheel ten onder zal gaam Een van haar vdgelingen, mr Robert Reidt, heeft met het oog op de voorspellingen van miss Pankhurst al zijn bezittingen voor °en apre! en e=-" ei «erkoebl p~ het was voor hem een droeve dag, toen de koopers bezit kwamen nemen van zijn aardsche goederen. Tn weerwil van ziin vertrouwen in de hewe- rincen van miss Pankhurst had hij danig het land in. toen een d^r naburige farmers in ziin Ford-auto wegreed. Een en ander heeft hem prhfer niet kunnen weerhouden om des avonds in een theater de voorstel'ing te rnderfcreken door vanaf het tooneel de toesrhouwers aan te manen zich op den dag des oordee's voor te bereiden. Hii werd donr de zaaiknerhten zonder par don uit de zaal verwiiderd. DE VERGIFTIG1NC.SGEVALLEN TE OHIO. Onlangs deelden wjj mede. dat aan de Staatsuniversiyteit van Ohio twee studenten na het gebruik van capsules met medicijn te gen verkoudheid waren overleden. en dat de politie meende met een geval van opzettelijke vergiftiging te doen fe hebben. Thans wordt gemeld. dat een medestudent der gestorvenen. Lewis Fish, die in zijn vrije uren assistant was in de universiteitsapotheek, bekend heeft bij vergissing vergift te hebben "•ebruikt bij de bereiding der capsules. De po litie bliift evenwel aan opzet gelooven en heeft Fish gearresteerd. De verdenking werd versterkt door de koele en nuchtere manier waarop Fish zijn vergissing vertelde. Hier zou wederom sprake ziin van een ..intellect!:- eelen moord" EEN LIEFDESDRAMA- Chris G. Hupfel, een zoon van d'en schatrij- ken bierbrouwer John C. G. Hupfel te New York, is op den openbaren weg door een re- volverschot zwaar gewond. In verband met dezen aanslag is gearresteerd mevr. Kossara Spanliowitsj, die de dochter schijnt te zijn van den vroegeren Servischen gezant in Ame- rika. DE LEVEND BEGRAVEN GEOLOOG. Naar de „Paris Times" verneemt, zou de mogelijkheid niet zijn uitgesloten dat het heele verhaal van den levemd begraven Floyd Collins niets anders is dan een reclame-true, om bezoekers naar de nieuwe grot in de ber- ?en van Kentucky te lokken Voorts zou zijn uitgekomen, dat Collins geen geoloog is, maar een berggids, en sommigen beweren dat hij in het geheel niet in de grot is of was, en dat het bevrijdingswerk eenvoudig tot de re- elame-campagne behoort. Anderen gelooven. dat Collins des nachis de grot verlaat en overdag daarin terugkeert teneinde zijn rol van slachtoffer te spelen. Intusschen heeft de al of niet opzettelijke rename reeds vruchten afgeworpen. JTuizen- den bezoekers zijn komen opdagen en men betwist elkander reeds concessies voor exploi- Latie van de nrot. EEN RUMOERIGE LEZING. Gedurende een lezing in besloten kring te Avignon (Frankrijk) door pater Doncour wierpen tegenstanders van den sprekei stee- nen door de ruiten in de deur der zaal. De politie en gendarmerie kwamen tusschenbeide om de orde te herstellen. Na afloop der bijeenkomst hadden ongere- geldheden plaats, waarbij verschillende per sonen stokslagen opliepen. Een aantal betoo- gers zong de Internationale. DE ARRESTATIE VAN OUD-MINISTEP HoFLE. Volgens het „Berliner Tageblatt" is de oud- minister van posterijen, dr. Hofle, op grond van vijf feiten gearresteerd. In de eerste plaats zou hij zich door de Amexima een crediet van 120.000 goudmark hebben laten geven. Dit crediet had hij echter in 1924 weer terugbetaald. Hofle beschouwt dit als een zuiver particuliere aangelegenheid De „StaatsanwaItschaft" echter ziet er omkoope. rij in en zoekt verband tusschen dit crediet en een crediet van vijf millioen goudmark, dat het rijksmimsterie van posterijen aan de Axi- ma verleend heeft. Voorts heeft dr Hofle voor den bouw van zijn vill£ een hypotheek van het Michael-concern ten bedrage van 100 000 goudmark gekregen. Ook hierin meent de „Staatsanwaltschaft" een geval van omkoo- perij te moeten zien Men zal zieh herinneren, aat ook het Michael concern na de stabil sa- tie van mark zeer groote credieten van het Rijkspostministerie gekregen heeft. In de derde plaats had dr. Hofle in zijn hoedanig- heid als minister voor de bezette gebieden, zonder medeweten van dit departement, twee mill'oen goudmark bij het rijksministerie van posterijen, afdeeling Miinchen, „ten bate van het bezette gebied" aangevraagd en de verdee- ling van dit bedrag opgedragen aan zijn fractiegenoot Lange-Hegermann. De minis ter blijft er bij, dat hij Lange-Hegermann er uitdrukkelijk op gewezen heeft, dat dit geld gebaiikt moest worden voor het bezette ge bied. Hegermann echter verklaart daarom- trent geen enkele instructie te hebben gekre gen. Hij heeft de twee millioen hoofdzakelijk gebruikt om er aandeelen in verschillende in- dustreele ondememingen voor te koopen. Het vierde geval betreft de Depositen und Han- delsbank. Hofle was door een der oommissa- rissen van deze bank ernstig gewaarschuwd, doch had niettemin de rijkspcstcredieten niet teruggetrokken en zich bovendien door de De positen- und Handelsbank een bedrag yan vijftigduizend mark laten betalen Tenslotte zou Hofle partijgelden gebruikt hebben. Men dient natuurlijk af te wachten in hOe- verre deze beschuldigingen op feiten berus- ten. Verschillende bladen beweren van de „Staatsanwaltschaft" te hebben vernomen. dat er o.a. omtrent de vijftig duizend goud mark van de Depositen und Handelsbank niets uit de in beslag genomen papieren van deze bank gebleken is. Het rijksministerie van Posterijen heeft op de villa van Hofle een hypotheek gevestigd tot waarborg van de eventueel door Hofle aan het rijk terug te betalen sommen, ten be drage van verscheidene honderdduizend mark, zoodat Hnfle over deze Vflia, die het voornaamste deel van zijn vermogen uit- maakt, niet vrijelijk mc-er kan beschikken. Tegen de nog in Duitschland bevindende verantwoord"'ijke bestuursleden van de Depo siten- und Handelsbank, is een proces aan- hangig gemaakt, dat uitcluitsel zal moefen geven omtrent de goudaankoopen der bank ten behoeve van de Rijksposterijen en de Rijks- spoorwegen. De directeur Wolpe is naar Letland ge- vlucht en zijn collega Klikotka naar Neder land. Getracht zal worden largs diolomatieken weg him uitlevering te verkrijgen. In den Rijksdag liep gister het erucht, dat nog nieuwe arrestaties on handen zijn n van den afgevaardigde Lan^e Hegermann en van den voormaligen Rijksdagafgevaar- diude Fleischer. De officier van justitie heeft evenwel nog niet aan den Rijksdag het verzoek gericht to1 opheffing van de immuniceit van Lange-He germann. Dez- heeft ziin man'taat voorloo- nog neevgelegd en aan den officier van jus titie de toezegging gedaan, om indieii deze hem noodig mccht hebben, onmiddellijk bij den Rijksdan stappen te doen, ziin immuniteit te doen opheffen. DE REGELING DER INTER- GEALLIEERDE SCHULDEN. De Parijsche correspondent van de ..Man chester Guardian" meldt, dat thans met ze- kerheid kan worden gezegd, dat de Fra-nsdie regeering zich niet kan vereenigen met lie! Britsche standpunt. zooals het in de nota van Churchill werd geformuleerd. Poincare heeft indertiid het begifisel ver- kondigd, dat de betaling van Frankrijk's cchulden onafsrheideliik is van de betaling der schadeloosstelling door Duitschland en aan dit beginsel houdt ook de tegenwoordige re ndering vast, terwijl in de Biitsehe nota juist T,et omgekeerde wordt verlangd, n.l. dat prankriik ziin verplichtingen tegenover Enge- 'and zal na' omen. errafhankelijk van hetgeen Duitschland betaalt. KORTE BER1CHTEN. De cantonale autoriteiten hebben een te Bern verschijnend communistisch blad in be slag doen nemen, daar het aanvallen op Mus solini had gepubliceerd Het te Grenoble gehouden congres der Fransche social isten heeft met meerderheid van stemmen besloten, de politiek van steun aan de regeering-Herriot voort te zetten. De Estlandsche minister van binnenland sche zaken heeft bepaald, dat de domkerk te Reval, tot dusver eigendom der Duitsche ge- meente, in staatsbezit overgaat. Te Geneve is Griekenland's verzoek ont- vangen om inlerventie van den Volken'bond inzake de kwestie van het Patriarchaat. Het aantal vremdelingen, dat zich ten gevolge van de immigratiebeperking in 1924 den toegang tot Engeland ontzegd zag, was als volgt: Italianen 462, Franschen 291, Duitschers 239, Scandinaviers 181, Spanjaar- den en Portugeezen 129, Belgen 96. Amerika- nen 95. In de Turksche Nationale Vergadering heeft de afgevaardigde Halid zijn politieken tegenstander Ali Bey door een revolverschot een zware veiwonding toegebuacht. Een mooic manier van argumenteeren. Naar de ..Morning Post" meldt, acht men het in Britsche Roomsche kringen zeer waarschijnlijk. dat binnenkort een concordaat zal gesloten worden tuschen Mussolini en den Paus, waarna de Paus een wereldreis zou maken. Bij de betoogingen tegen de duurte te praag werden in totaal 46 personen gewond ■"alrender ^8 politiebeambten. Graaf Cralo Mariotti, die gedurende tien '~s>- consul van It«liS is geweest te New York, en die verleden week zijn funetie heeft neergelegd, is aldaar gearresteeid onder ver denking van verduistering. Het rapport der geneesheeren uit het ziekenhuis te Peking, waar dr. Soen YatSen reeds twee weken wegens een kankergezwel aan de lever wordt behandeld, zegt, dat in den kritieken toestand van den patient geen verandering is gekomen. Zou hij clan nu weer niet dood zijn? In Engeland zijn 144 intercommunale telefoonlijnen tengevolge van den storm ver- broken Van de vijftien lijnen naar Parijs zijn er vijf gestoorddc- verbinding met Boulogne is verbroken. Te Norwich is de oude feestzaal van de liertogen van Norfolk, die indertijd aan koningin Elisabeth behoorde, door den storm vernield Na een zeer rumoerige zitting van de Portugeesche Kamer is een motie van wan- trouwen tegen den minister-president aange- nomen, tengevolge waarvan deze het ontslag van het kabinet zal mdienen. Het Hooggerechtshof te Sofia veroor- deelde 52 communisten. die aan de samenzwe- ring in September hadden deelgenomen, geza- menliilc tot 137 jarcn tuchthuisstraf en .200.000 leva schadevergceding. De lioofd- leider der samenzwering is gevlucht. De Enge'sche minister van arbeid zal dezer dagen in het Lagerhuis meedeelcn. da.t door een meer nauwlettend helieer der werk- 'oozenondersteunimr aanzienliike bezuinigin- "vn mcgeliik ziin. De fcestaande wettelijke be talingen Wu'v'en rnveranderd. maar zullen stronger worden tcegenast met name ien aan- zien van lieden die werk zouden kunnen Krij- "on maar de voorkeur geven aan werkloos- heid. Voor het gorethtshef te Leiozig is de be- "nncle'iag hcoonnen van de zaken tegen de nuitsche tsjeka Ode communistische mcord- oampairne). Gebleken is. dat het Russische oo'den bcscliikbaar "ezantschao te Brr'u'n Staten-Gener.Tal TWEEDE KAMER. De Dinsdag vernieuwde afdeelingen kozen tot voorzitters de heeren Rutgers, Nolens, Balder, Vliegen en Van Vuureu. Besloten werd de interpellatie-Gud, betref fende het verbreken door dc regeering van het contract met den Centralen Bond van P. T. T. prsoneel aan .de orde te stellen heden bij den aanvang der vergadering. Aan de orde was het opmaken der nomina te voor raadeheer vac den Hoogen Raad. Eerste candidaat werd dr. G Kirberger, raadsheer bij het gerechtshof te Amsterdam en tweede candidaat dr. P. Polvliet, raads heer bij het gerechtshof te Den Haag. (Tot zoover reeds in een gedeelte van onze vorige oplage gemeld). Derde candidaat werd jhr. njr. G. A. H. AAichiels van Kessenith te Maastricht. Vierde candidaat werd dr. Polak. De voordracht zal aan H. M. de Koningin worden aangeboden door een commissie, be- staande uit de heeren de Monte VerLoren, Ebels, Duys, Tilanus, Fruytier, Boogaerts, Gerretsen en mej. Westermaii. De vergadering wordt verrfaagd tot heden een uur. G«mens:d Nienws MOORDAANSLAG. Twee surveilleerende politie-agenten te Rot terdam zagen naar de N. R. Crt. meldt, gis- ternacht 12 uur een volksoploop op den Scliie- damschenclijk aldaar en hoorden, dat er iets aan de har.ci was in het Sport Palace van I. Vermeer, een cafe in het pand No 85 aldaar. Daar bmnengekomen. troffen zij aan den zeema T D.. geboortig uit Peru, die op een stoel zat met een wond ter hoogte van de maagsireek en een ter hoogte van het hart. De man was bewusteloos. De cafehonder, diens vrouw en de kellne- deelden aan de agenten mee, dat de getroffe- ne met een anderen man, vermoedelijk den Spanjaard W B. aan het biljarten was ge weest Daarbij hebben zij twist gekregen en toen heeft de Spanjaard drie schoten uit zijn revolver op den Pcruaan gelost; daama heeft hij het Sport Paiace verlaten, na het wapen in zijn zak gestcken te hebben. Die man is door vrouw A. V., wonende in de Schi'dersteeg, mei wie de zwaaj" gewond? zeeman in concub naat leeft, gevolgd; hij is de Leuvehaven opgeloopen en vervolgens, na doer versehdlenue stegen gegaan te zijn, ver- dwenen in het nand no. 212 op den Schie- damschendijk. De vrouw volgde hen ook daarin, maar hij clreigde, haar te zullen neer- schieten, indien zij niet maakte, dat zij weg- kwam. De vrouw heeft hiervan dadelijk aan de politic kennis gegeven, doch toen de agen ten er kwamen, was hij reeds verdwenen. Later in den nacht is aangehouden de Spanjaard R. D. R., eveneens een zeeman, wonende op den Schiedamschendijk, doch hij schijnt aan den aanslag onschuldig te zijn. De zwaar verwonde man, die in het zieken huis op den Coolsingel opgenomen is, leefde gistermorgen nog, doch is steeds buiten be- wustzijn. ERNSTIO ONGELUK OP DE SCHIET- BAAN BIJ 3RONINGEN. Bij oefeningen met machinegeweren op de schietbaan te Midlaren (Gron.) is de 26-jarige sergeant J. Feitsma door een schot van een luitenant gedood. De Telegr. meldt de volgende biizonderhe- den:

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1