Alkmaarsche Gourant FEUILLETON. Donderdag 12 Februari. VOOR SP0ED1CE AFLEVE- RING VAN ALLE HANDELS- DRUKWERK1S UWADRES 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 3 t.m. 10 Februari 1925. Scapulier medaille met ketting; bril in etui: willen heerensjaal; moer van een wagen; double bril in etui; penhouder; notitieboekje twee sleuteltjes; muts; oortemonnaie met in- houd; sierspeld; handwarmer van een rijwiel, benevens diverse rozenkransen, sleutels, hand schoenen en mantelbanden. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 3 tot en met 10 Fe bruari 1925. G. Spaans, Bergerweg 55, Bergen, dames armbandhorloge met ketting; W. Scheerder, Voordam 5, flcschje Ouds Kinawijn; M v. d Kamer, Laat 101, beursie met inhoud; G. de Groot, Postkantoor Schermetho"1 F^rdsleu- tel; Mej. Meelis, Scharlno ringetje met >.ak* doek; P. Bos. Verdronkenoord 16, gebreide handschoen; P. Buren, WesUrwe* 29 zwarte rozenkrans in etui; A. Apnelman. v. d*. Wou- destraat 51, bruine handschoen; J. Steeman, Castricum, knipmesje; P. Butter, Geestersm- gel 4, zilveren beursje; C. v. d.. Burg, Ken- nemerstraatweg 90, koperen gewichtje; J. v. d. Molen, Kraanbuurt, rijtuiglantaarn; C Lobbers, Verl. Landstraat 25, por emonnaie met inhoud; J. Jonker, Zuiderhoutlaan 12, zwarte poes; R. Geerlings, le Landdwars- straat 16, vulpotlood; Gl. Vermeulen. Achter om 4, rozenkrans in etui; Dir. Gem. reini- ging, Accijnstoren, bos sleutels; K. Duin, Wilhelminalaan 23, fietspomp; S. Klever- laan, Popelmanslaan 15, rozenkrans in dop- je; M. Kramer, Woonark bij N'euwland Ou degracht, twee planken; Joh. v. Bden, Wester- hofje 19, nikkel spuitje; S. Sweerts, Uiten- boschstraat 19, kinderportemonnaie; P Groot, Westdijk 9, portemonnaie met inhoud; T. Smit, Oudorp 76, leeren taschie; M. Meu- leman, Bierkade 14, peau de suede dames- taschje, inh. gouden dameshorloge en toilet- artikelen, gevonden in de trein; J» v. d Heu- vel, Laat 10, pakhuissleutelA. van Tiel, Le- liestraat 4, portemonnaie met inh.; A. Voor- man, Boterstra^t 16, kindertaschje, inh kerk- boekje en rozenkrans; A. Koopman, Ruiter- staat 9, zwarte bontkraag; M. Boots, Ged Baansloot 7, bril in etui; C. Schuurman, Vamebroek 23, witte koralen ketting; A Quant. Noorderkade 15, koralen ketting; B Brakenhof, Wagenmakersstraat 4. Rijwielbe- lastingplaatje; M. Jonker, Rochdalestraat 38, rozenkrans; damesring en horlogesleuteltie. d. d. 1 Febr. gevonden in de Harmmve: Mej Siebrands, Kanaalkade 34, alpaccabeursje; D. Leujes, Schermerweg 70, vijl; J. Maas Koningsweg 51, zilveren dames armband horloge; A. Verson Landstraat 38, mantel ceintuur, Teletrraafkantoor Koorstraat brui ne dameshandsoh'en: H Mantel Rochdale straat 36, doos vetkaarsen; Timmerman Stationsweg 130. schaakspel in etui (zak- form.) Wanneer men weder in het bezit is van he verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po litie. Starts ifMiws EEN LEZ1NG OVER SPANJE. Over dit land, waarvan men eigenlijk slechts zoo weinig kent, sprak gisteravond voor de afd. Alkmaar van de Ned. Reisver- eeniging de heer A. Duiker uit den Haag, die Dinsdag pas uit Berlijn was gekomen en h er afgestapt, naar de voorzitter, de heer C. Nan- nes Gorter, in zijn welkcmstwoord aan de voile zaal in het Wapen van Heemskerk meedeelde. De heer Duiker begon zijn lezing met de opmerking. dat Spanje. dat weinig propagan da maakt en missch'en daardoor mind°r be- kend is dan b.v. Zwitserland, een eigen schoonheid heeft. die men elders t ever gee Is zal zoeken Spanie bekoort dc-r rim oude ste den, zijn vele «oude bouwwerken en zijn ro- mantiek en bovcnal door zijn schitterende lichteffecten Terloops merkte spr op, dat het de kunst van re'zen is om het gevoel voor de natuur te ontwikkelen, waardoor men in =taat is de schoonheid van ons eigen vaderland des te meer te waardeeren Spr. ving zijn reisie aan met een der booten van den Rott. Lloyd die hij prees om haar geriefelijkheid voor toeristen, ging dan en passant een uitstaoje maken naar het eiland Wight en kwam dan via de Golf van Biscaje. langs de beruchte Kaap da Roca, voorbij Cintia met zijn ko- ningspaleis op de bergen, over de _bii Por tugal altijd woelige zee aan Spanje's Zuid- westpunt Kaap St. Vincent met zijn eenzaam gelegen klooster on 13 K. M. afstand van het naaste dorp. Van daar stoomden we door naar de halt Oostersche Afrikaansche stad Tanger, waar we de gesluierde vrouwen zagen (met steeds gesluierd) om dan eindelijk in Spanje aan te komen. Op zeer onderhoudende wijze wist spr. aan de hand van een groot aantal lantarenplaat- jes de meeste kiekjes zelf gekomen zijn gehoor een paar uren aangenaam bezig te houden met het mededeelen van honderden bijzonderheden over.het Spaansche volk, zijn karaktereigenschappen, de mooie oude ste- den met hun vele bouwwerken uit den Moor- schen tijd en zelfs uit dien der Romeinen, den plantengroei en verschillende eigenaardighe- den. Hij beschreef ons een stierengevecht, waar de heele bevolking in meeleeft, niemand uitgezonderdschilderde den Spaanschen avond na een drukkend heeten dag; toonde het dadelpalmenwoud van Elche, het eenige in Europa; sprak van de door de Mooren reeds aangelegde irrigatiewerken die van Murcia een vruchtbare streek hadden ge- maakt; schetste Granada, waarvan het groo- te geheim is de fantasie van den toerist; noemde Cordoba een doode stad met haar minder dan 50 000 inwoners (duizend jaa1" geleden, toen het voor de Mooren de hoofd- stad was van het Westersche kalifaat, had het meer dan een millioen zielen) .en sprak over nog vele andere steden en dorpen, alles met foto's duidelijk makende. We hoorden van en zagen het El Escorial, een der zeven wereldwonderen, het grootste bouww&rk van Europa, waarvoor men 32 uren noodig heeft om alle gangen door te loopen; zagen Zara- gossta als het Spaansche Pisa en hoorden het om ziin mooie brug met bogen vergelijken met Maastricht; we zagen den twintig eeuwen ouden muur van Tarragona, nog door de Ro meinen gebouwd; we bezochten het oude doodsche Toledo met zijn buitengewoon mooie kerk; namen een kijkje in het opgewekte en in- teressante, maar een typisch eigen karakter missende Madfid en ten slotte namen we in Barcelona afscheid van den bekwamen en onderhoudenden leider. Natuurlijk vertelde hij van deze stad cok nog vele merkwaardig- heden (draaienden hoogen toren, een soor' draaimolen en de prachtige berg Mon' Serrat.) De heer Duiker heeft ons veel moois van Spanje laten zien en daarbij zeer vaak zijn eigen indrukken uit dat land weergegeven en ons daarbij de Spanjaarden van een beteren kant doen kennen. dan men hen gewoonlijk beoordeett. We weten nu dat het stempel van luiheid en onzindeliikheid onverdiend on hen >s gedrukt. dat zij zeer hulpvaardig en voorko- mend zijn. Wij zijn overtuigd, dat epn tocht met een dergeliiken leider door een land met zulk een grootsch verleden als Soanie den toerist groote voldcening zal schenken Het woord van dank, door den voorzittei* aan den heer Ehiiker na het uitspreken van diens rede gebracht, was wel verdiend en het daverend applaus was meer dan een eenvou- dige beleefdheid. Een geanimeerd bal hield de aanwezigen van Robert Louis Stevenson, geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. 39) „Dait is goed opgemerkt," zei Alan, „maar dan zal John Brech het berketakje en het den- netakje zien en dan zal hij tot zichzelf zeggen, (als hij een scherpzinnig man is, waaraan ik twijfel), Alan ligt in een bosch, waarin ber- ken en dennen staan. Dan zal hij denken: Dat is niet zoover hier vandiaan. en hij zal ons een bezoek in Carrynakiiegh komen bren- gen En als hij het niet doet, David, mag hij naar den duivel loopen, want dan is hij het zout in zijn pap niet waard." „Wel man. zei ik, hem een beetie voor den gek houdend, „je bent erg vemuftig. Maar zou het niet eenvoudiiger zijn, hem een paar woorden zwart op wit te schrijven." „Dat is een uitstekenide opmerking, mr. Bal'fcur van Shaws," zei Alan, nu met mij den draak stekend, „en het zou zeker heel wat eenvoudiger zijn, hem te schrijven, maar het het zou een lastig gevail zijn voor John Brech, om het te lezen. Hij zou eerst twee of ProYinciaal Nienws UIT HEERHUGOWAARD. In een buitengewone vergadermg der tuin- bouwvereemgingen „Nieuwieven" en „Waar- land en OmstreKen", gehouden in het lokaa! van deri heer K. de Boer, trad de heer Haze- loop op ter Cespr^King van vers:hillend'. aardappeiziekt-n en de gcvolgen van verkeer- de bewaarmethoden. Door den heer W. Balk, seer der Provin- ciale commissie der veilingsvereenigingen werden ter verduidelijking beelden op het dock gebracht met de projectielantaarn door genoemde Prov. Comm. aangeschaft ten dien- ste del vereenigingen. Door den vporz. van „Nieuw leven", den liter Brugman, werd bij de opening der ver- gadering namens beide oesturen een hartelijk welkom toegeroepen aan de heeren Hazeloop en Balk. Met genoegen constateerde spr uit de opkumst, dat er belangstelling voor de zaaic bleek te bestaan, doch tevens dat een gemeenschappelijke vergadering van de beide vereenigingen kans van slagen bleek te heb- ben. Door den heer Hazeloop werd in korte trek- ken geschetst, hoe de aardappelen na de invoering uit Amerika na 2 eeuwen pas van belang werd als tfoedingsmiddel, doch toen ook na eenige jaren een zeer belangrijk uit voer-product is geworden. Om eenig begrip te geven van de thans geteelde hoeveelhtid aardappelen in ons land, deelde spr. mede, dat voor het vervoer daarvan noodig zou zijn een trein van meer dan 1700 kilometer leng- te. Dat de aardappel een belangrijk volks- voedsel is geworden is te danken aan zijn sa- menstelling n.l. het bezit van betrekkelijk veel zetmeel. Wel bevat de aardappel ook een hoog watergehalte n.l. 75 a 80 doch som- mige groenten bevatten nog veel meer water. Vervolgens kwam spr. tot de behandeling der verschillende ziekten in dat gewas. Dat bij deze plant achteruitgang, ontaarding zich voordoet, kan ten deele een gevolg zijn der overbrenging in een ander klimaat, doch ze ker ook van het feit, dat deze wordt voortge- kweekt door ongeslachtelijke vermenigvuldi- ging. Dit is feitelijk te beschouwen als een steeds voortleven van de oorspronkelijke plant, welke, zo6 beschouwd, dus een hoogen ouderdom bereikt en ouderdom komt met gebreken. De ziekten in dit gewas worden veroorzaakt door schimmels en bacterien, welke als parasieten zich gedragen. Vooral in den laatsten tijd heeft men er zich op toe- gelegd de ziekteoorzaken te leeren kennen en getracht bestrijdingsmiddelen daarvoor te vinden. Van de meest voorkomende ziekten wordt vervolgens een beschrijving gegeven, wordt vervolgens een beschrijving gegeven. De mindere duidelijkheid van de lantaarn- plaatjes tengevolge van een defect aan een lamp werd vergoed door de bevattelijke wijze waarop de heer Hazeloop de verschijnselen beschreef en allerlei wenken ten beste gaf in- zake de bestrijding der verschillende ziekten. Telkens weer kwam daarbij naar voren het groote belang van het wetenschappelijk on- derzoek, doch niet minder het zeer groote be lang ook onzer proeftuinen. Inderdaad frap- pante uitkomsten van allerlei proefnemingen werden door spr. medegedeeld. Met nadruk werd door spr. gewezen op de vaak verkeerde wijze van bewaring van pootgoed, terwijl la ter met behulp van gewone lantaarnplaten nog vele verschijnselen tamelijk duidelijk kon- den worden vertoond. Als nagerecht kreeg men nog een reeks platen te zien welke een beeld gaven van de kweekerijen in het West- land, van veilingen, van de wijze van bewa ring der producten enz. Door enkele aanwezigen werden den heer Hazeloop nog eenige vragen gesteld, welke door spr. werden beantwoord, daarbij gebruik makende van deze gelegenheid om nog eenige nuttige wenken te geven. Hoewel het reeds vrij laat was geworden, verkreeg de heer Balk nog even gelegenheid de aanwezigen de inrichting en werking der lantaarn te ver- klaren, daarbij toezeggende deze graag nog eens te willen vertoonen, als daarvoor weer een goede lamp is verkregen. De voorz. sloot daarna de bijeenkomst, welke zeker beter had kuhnen slagen; toch meende spr. dat de aanwezigen er geen be- rouw over zullen hebben haar te hebben bij- gewoond. Namens de best urea der beide vereenigin gen en namens de aanwezigen dankte spr de heeren Hazeloop en Balk voor hunne be- reidwilligheid en voor hetgeen ze ten beste hebben gegeven; een woord van dank ook aan den heer Renaud, die tijdens de vergadering nog getracht heeft van elders een goede lamp te krijgen. Ten slotte hoopte spr., dat meermalen door de vereenigingen „Nieuw- leven" en „Waarland en Omstr." op derge- lijke wijze een nuttige en tevens aangenamen bijeenkomst zal worden samengeroepen. In het lokaal van den heer Rus werd door de afd. van Het Witte Kruis de malaria- film vertoond. Hoewel het weer buitengewoon veel afbreuk zal hebben gedaan aan het be zoek, kon men toch over de opkomst tevreden zijn. Na een woord van welkom door den voorz., den heer Molenaar, werd door Dr. Spiering een beknopte uiteenzetting gegeven van de film, Nvelke daarna werd afgedraaid en door de aanwezigen met groote belang stelling gevolgd. (Naar we vernemen bestaat bij het afdeelingsbestuur het voornemen deze film ook eens te laten afdraaien in het noor- delijk deel der gemeente.) UIT OQSTHUIZEN. Dezer dagen had de jaarvergadering plaats van onze plaatselijke Begrafenis Ver- eeniging „De Laatste Eer" in het lokaal van uen heer J. Donker. De vergadering werd ge- eid door den vice-voorzitter, den heer A. de Wit, alhier. De heer Jb. Visser bracht verslag uit van het onderzoek der boeken der Penningmees- teres Mej. Joh. Polman, hetwelk door de hee ren Drijver en Visser had plaats gevonden De heer Visser deelde mede dat de boeken en bescheiden volmaakt in orde waren bevonden. Het batig saldo over het afgeloopen jaar be droeg 41.30, terwijl het, totaal bezit der Vereeniging op 1 Januari 1925 432.be- droeg. Aan de orde was voorts verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding der heeren K. Bakker en Jb. Ott. Beide heeren worden met groote meerderheid herkozen. De vice-voorzitter deelde mede dat het re- glement de bepal'.ng bevat dat het Bestuur uit 7 leden moet bestaan, waarvan te Hobree- de woonachtig 2. Het bleek echter zeer moei lijk om aldaar nog iemand te vinden die be- reid was in verband met diverse omstandig- heden, om een dergelijke benoeming te aan- vaarden en werd na eenige discussie besloten deze zaak nog eens aan te houden tot eeg voleende vergadering. Vervolgens was aan de -orde uitloting van 5 rentelooze aandeelen. Uitgeloot worden de Nos. 60, 108, 103, 4 en 51. De vice-voorzit ter hoopt dat anderen, evenals indertijd de hegr Jb. Visser heeft gedaan, de voorschotten aan de Vereenisrin^ zullen schenken, wat na tuurlijk hooffst geapprecieerd zal worden. De heer Slooten bracht no? ter sprake het begraven bu-ten de gemeente. waarbij dc voorzitter mededeelde deze zaak in een Be stuursvergadering nader onder de oogen te zullen zien. Op een vraag van den heer Kloik, of het aantal leden voor of achteruitgegaan was. drie jaar naar school moeten gaan en het is niet onwaarschijniijk. dat we het wachten moe zouden worden." Dus nam Alan dien nacht het vlammend kruis mee naar beneden en zette het in het venster van den boer. Hij was ongerust, toen hij meende gekletter van wapens te hebben gehoord en een roodjas in een deur te hebben gezien. Voor alle zekerheid lagen wij den vol- genden dag in d-en Kind van het bosch en keken scherp uit, zoodat, als John Brech kwam, we hem mee konden nemcn en als de roodjassen kwamen, we tijd hadden weg te komen. Om ongeveer twaalf uur werd een man zichtbaar, die in de zon op den open kant van den berg ronddwaalde en met zijn hand boven de oogen uitkeek. Alan had hem nauwelijks gezien, of hij vloot, de man keerde om en kwam een beetje naar ons toe, toen gaf Alan nog een fluitje nog een fluitje en de man na- derde nog dichter, en zoo werd hij door het geluid van het fluiten naar de plaats geleid, waar wij lagen. Het was een woeste gebaarde keral, in -lorn- pen, ongeveer veertig jaar, erg door de pok- ken geschonden, die er dom en wild tegelijk uitzag. Ofschoon zijn Engelsch slecht en ge- brokeu was, wilde Alan (zijn aardige ge- woonte getrouw, wanneer ik erbij was) hem niet toestaan Keltisch te spreken. Misschien leek hij door de vreemde taal .nog trager dan hij werkelijk was, maar ik dacht dat hij er weinig zin in had ons van dienst te zijn en dat de angst hem hierheen dreef. Alan wilde hem een boodschap naar James laten brengen, maar de boer wiilde van geen boodschap hooren. „Hij zou het vergeten", zei hij met zijn krijschende stem en hij wilde of een brief of niets meer met cms te maken hebben. Ik dacht dat Alan hierdoor in verlegenheid zou zijn gebracht, daar schrijfgereedschap in deze w-oestenij ontbrak. Maar hij was vin- dingrijker dan ik wist, zocht in het bosch tot hij een veer van een woudduif vond, waarvan hij 'n pen maakte, maakte zelf een soort inkt van wat kruit uit zijn hoom en water uit de beek, scheurde een hoek van zijn Fransche militaire aanstelli-ng, die hij in zijn zak droeg als een talisman, die hem tegen de galg moest vrijwaren en schreef als volgt: „Waarde neef, zendt asjeblieft het geld met brenger dezes naar de plaats, die hij kent. - Je toegenegen neei, A. S." Dit vertrouii'de hij den boer toe, die beloofde zoo vlug mogelijk te zullen handelen en het mee nam naar beneden. werd geantwoord, dat het achteruitgegaan was met 14 leden. De secretaris, de heer De Vries, zeide, dat iem wasg ebleken dat de afgetreden secreta ris, de heer Klok, de administratie der Ver eeniging op zulk een keurige wijze heeft bij- gehouden, dat spreker niet kan nalaten hem in deze een woord van lof toe te spreken. E>e vice-voorzitter zeide dat het bestuur in dertijd betreurd heeft, dat de heer Klok heeft meenen te moeten bedanken, doch waar de huidige Secretaris verklaard heeft graag van die functie ontheven te worden, zou het een goede oplossing zijn wanneer de heer Klok wderom als secretaris zou willen optreden Dan was het Bestuur meteen weder voltallig. De heer Klok zeide dit emstig te zullen overwegen. De heer Drijver bracht nog ter sprake het aanschaffen van een Automatisch Begraaf toestel. De meeningen aangaande de prakti sche bruikbaarheid verschilden nogal, doch zal het Bestuur ook deze zaak in onderzoek nemen. Hierna sluiting. UIT ST PANCRAS. De storm van den afgeloopen nacht heeft bij eenige tuinders nogal schade aan de broei- ramen berokkend- Bij een tuinder waren dertig ramen vemield, gelukkig bij de ande ren minder. Door de R. K. Kiesvereeniging is beslo ten de volgende candidaten voor de komende verkiezing voor te dragen: 1. Mr. J. B. Bo- mans, 2. Mevr Bronsveld-Vitringa, 3. J. Bur ger, burgemeester van Harencarspel en War- menhuizen, 4. A J. Loerakker, 5. A. B. Mi- chelse UIT ZUIDSCHARWOUDE- De Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholische Dranken, afd. Langendijk, kwam Dindsdagavond in vergadering bijeen. De beschrijvingsbrief voor de jaarvergade ring van de Noord-Hollandsche Propaganda- Commissie werd behandeld. Deze wordt ge- houden op 22 Februari a.s. in Alkmaar. Als afgevaardigden werden benoemd de dames Wouda en Olie. Van deg elegenheid om het maximum aan tal vergunningen te verlagen in 1925, zal aan de dorpen die daarvoor in aanmerking ko men aandacht geschonken woTden Verder werd het reglement der fedcratie Noord-Holland (Noord) behandeld en herzie- ning vrn sommige artikelen goedgevonden. Tot slot had de lezing plaats van een paar hoofdstukken uit de interessante reis brieven, geschreven door wijlen den heer N A. de Vries, na een reis naar Amerika, en han- delende over de bevind'ngen na het sluiten der vergunningen aldaar. Door een belastingschuldige is bij den Tnspecteur der-Directe Belastingen te Alkmaar. I ste afdeeling. ten beboeve der gemeente, aan gewetensgeld" over 1920/21 en 1921/22 ge stort een bedrag v?n 152 50. UIT HEEMSKERK. Op de voormalige buitenp'.aats „de Assuin- burg" is de eeuwenoude lindeboom, dien men indertijd als eene herinnering heeft laten staan, door den storm ontworteld. De reus, die voor de Oranjerie stond, is "Tootendeels in den viiver terecht gekomen. Geinengd Nieuws. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD- HOLLAND. Begrooting. Het Prov. 431ad bevat het besluit van 28 Jan. 1925, houdende afkondiging van de goedgekeurde begrooting der provinciale in- komsten en uitgaven van Noord-Holland over 1925. T uberculosebestrijding. De voordracht van Ged. Staten van Pro vinciale Staten ten aanzien van nadere maat- regelen, te nemen ter bestrijding van de tu- berculose, ondervond in de commissieder Prov. Staten van vele zijden waardeering, steun en sympathie. Aan haar verslag ontlee- nen wij het volgende: Er werden ook enkele bezwaren naar voren gebracht. Een lid achtte het gemeenlandshuis in de nabijheid van Petten geheel ongeschikt voor het aangevraagde doel. Weer een ander lid vond 30.000, de kos- ten van inrichting, in verband met den koop- prijs, te hoog (koopprijs 10.000). Van an dere zijden werden deze bezwaren krachtig weersproken. Het bestuur van de Vereeniging „Trein 8.28" heeft n.l. tevoren advies gevraagd van den diredeur van den Gemeentelijken Ge- neeskundigen dienst en v^n den ieider der schoolartsen te Amsterdam, alsook van de Rijks-inspectie der Volksgezondheid; alien brachten een gunstig advies uit. Een van de aanwezige leden van Ged. Sta ten was bereid. wat de rechtspositie van het personeel betreft, deze zaak in overweging te nemen en in het College van Ged. Staten te brengen. In het geheel kan de commissie zich echter met het voorstel van Ged. Staten vereenigen, hoewel een lid zijne bezwaren handhaaft. De commissie beveelt dan ook Provinciale Staten aan het voorstel van Ged. Staten aan te N.Y. BOEK- EN HANDELS- DRUKKERIJ v/h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOOR- DAM C 9, ALKMAAR nemen. Collectief arbeidsconlract bij uitvoering wy-: Prov. werken. De commissie uit dt Prov. Staten meent zich ten dezen bij het oordeel van Ged. Staten te kunnen aansluiten. Door een lid werd de vraag gesteld of Ged. Staten niet een te be- perkten zin toekennen aan hetgeen onder „bouwwerken" moet worden begrepen, indien zij „onderhoudswerken aan dijken, wegen en kanalen en het leggen van waterleidingbui- zen en kabels", daarvan bij voorbaat uitzon- deren. Men bedenke, dat van de organisaties die door het collectief contract gebonden zijn, ook patroons lid zijn die waterwerken enz. maken. Zondert men nu zulke werken uit, dan geeft de Provincie een voorsprong aan de niet-georganiseerde werkgevers. Dit is te- meer ongewenscht, waar juist voor die wer ken en van dien kant allerlei ontduikingen voorkomen. Voorts achtte hetzelfde lid ongewenscht de beperking der toepasselijkheid van het col lectief contract tot werken in die gemeenten, waarvoor het is aangegaan. Op grond van deze algemeenheid, welke het collectief contract heeft verkregen, mag het gewenscht heeten om de voorwaarden. daarin vervat, ook in alle bestekken op te nemen, In welke gemeente de uitvoering van het werk ook geschiede. Het aanwezige lid van Ged Staten gaf de verzekering, dat de vervulling van het in de adressen gevraagde hunne volledige sympa thie heeft en dat zij daaraan zoo ruim mo gelijk willen tegemoet komen. Het is de bedoeling om de voorwaarden van het contract te doen gelden voor alle werken, waarvan men kan onderstellen, dat zij bij het aangaan daarvan ook bedoeld wer den. En wat de kwestie der gemeenten aangaat, ook daarvoor zal men trachten zich aan tc passen aan het coMectieve contract zelf en zoo dicht mogelijk bij de bedoelingen daar van aansluiten. Verschenen is het rapport van de com missie uit de Staten inzake de provinciale griffie. DE ROOMSCH-KATHOLIEKE VOLKS- PART1J. De R. K. Volkspartij heeft Zondag te Utrecht haar Partijdag gehouden. Uit aiie oorden des lands waren de afgevaardigden aanwezig/, waaruit af te leiden viel, dat de R. K. V. P. in een jaar tijds meer dan het dubbele aantal afdeelinger had opgericjit Door een der bestuursleden werd de vraag ter sprake gebracht of met het oog op het ge- beurde met St. Michael in den Bond van R K. Kiesvereenlgingen de R. K. V. P. niet naar de R. K. Kiesvereenigingen zou terugkeeren, in welken geest spr. een motie voorstelde, die evenwel geen ondersteuning vond. Na langdurige gedachtenwisseling werd tenslotte met algemeene stemmen de navol- gende motie aangenomen: „De Partijdag der R. K. Volkspartij: „gezien het verloop van de gebeurtenissen in „den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in „Nederland; „gehoord de daarover plaatsgehad hebbeu- „de besprekingenbesluit doormiddel van de „pers ter kennis te brengen van de R. K „Kiesgerechtigden van Nederland; „dat de R. K. V. P. geen aanleiding kan „vinden tot voormelden Bond terug te keeren, „maar zich nog steeds sterkt op het stand- „punt, destijds in het dienaangaande rapport „neergelegd; „en gaat over tot de orde van den dag. Het uitgebrachte jaarverslag en financiee! verslag werd vervolgens goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat alle afdeelingen vol vertrouwen de verkiezingen tegemoet zien en bezield zijn met den sterken wil mede te wer ken aan de verwezenlijking van het door de Partij gestelde doel. Van de actie van St. Michael werd nergens eenig nadeel ondervonden. De finanrien lieten toe eerstdaags het Partijblad „De Roomsche Pemocraat" te doen verscbijnen. Besloten werd alle afdeelingen in-de. gele genheid te stellen candidaten voor het lid- maatschap der Tweede Kamer te stellen. Over het geheele land zal met een lijst uitgekomen Hij bleef drie voile dagen weg, maar om ongeveer vijf uur op den dcrden dag hoorden we fluiten in het bosch waarop Alan ant- woordde en even later kwam de boer de beek langs links en rechts naar ens zeskend Hij scheen minder humeurig dan tevoren en zeker was hij goed geluimd door een zoo gevaar- lijke opdracht te hebben uitgevoexd. Hij bracht ons het nieuws van de streek, dat het er vol roodjassen was, dat wapenen waren gevonden en arme menschen dagelijks werden lastig gevallen, en dat James en een paar van zijn ondergeschikten al in de gevangenis van Fort William waren geworpen onder sterke verdenking van medep'ichtigheid. Het scheen overal verspreid te zijn, dat Alan Brech het schiot had gelost en er was een plakkaat tegen ons beiden uitgevaardigd, met honderd pond belooning. Dit was erger dan we verwaehtten en het briefje dat de boer ons van mr. Stewart bracht was vol droefheid en ellende. Zij bezwoer Alan zich niet te laten vangen en verzekerde hem, dat James en hij ter dood gebracht zou den worden, wanneer hij in handen van de troepen viel. Het geld, dat zij had gezonden, was alles dat ze had kunnen bedelen en leenen en zij smeekte den heme), dat wij het ermee konden doen. Tenslotte, zei ze, sloot ze een van de aanplakbiljetten in, waarin we be- sehreven werden. Wij bekeken die met groot nieuwsgierig- heid, en niet weinig angst, gedeeltelijk zooa s hij in den loop van een vijandelijk geweer kijkt, om te zien, of het goed is gericht. Alan werd beschrsven als „een klein, door de pok- ken geschonden, beweeglijk man van vijf en dertig jaar of daaromtrent, gekleed in een hoed met veeren, een Fransche jas van blauw met zilveren knoopen en galons, die erg ge- vlekt was, een rood vest, en een kniebroek van zwart laken," en ik als ,,een lange sterke jongen van ongeveer achttien jaar, in een oude blauwe jas, die erg gescheurd 's, een oude Hooglandsche muts, lang thuis gebrdd vest, blauwe kniebroek met bloote beenen, laaglandsche schoenen zonder neuzen, spreekt als een Laaglander en heeft geen baard." Alan vond het erg prettig, dat zijn mooie kleeren zoo uitvoerig beschreven waren, a1- leen toen hij aan het woord gevlekt kwam, keek hij een beetje vernederd) Wat mezelf be treft, ik vond, dat ik op het bit jet een slecht figuur maakte, maar was er toch blij om. want nadat ik die lompen had verwissew tegen betere kleeren, had de beschrijving op- gehouden een gevaar te zijn en was een bron van vefligheid geworden. (Wordt vervolgd). Wo. 99 nnrr crprii:Trpn fiid biieen

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5