Alkmaarsche Gourant I De electriciteit en onze jeugd. FEU1LLETON. 11 Yrijdag 13 Februari. ftecktszaken Proyiiiciaal Nienws Abonnementen op Tijdscliriffcen, zoowel Binnen- als Buitenlandsche No. 36 1925 Honderd Zeven en Twintlgste Jaargang. direct ook hun b'edrijfsbelang is." We hebben noodig den wil, den grooten machtigen wil, gedragen door het bezielende moeten. Het voordragen en verder uitwerken van de gedachte in de onderwijzerswereld zal worden gedaan door den heer C. L. van Ba- len, Directeur Gemeente-Kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam. Door J. Teders. De tentoonstelling in Coevorden en wat ze ons geleerd heeft. Het electriciteitsbedrijf had voor zijn ont- wikkeling een grootere bekendheicl noodig; het middel, dat daarvoor in aanmerking kwam, ..as een tentoonstelling. Een grootere omzet was noodi0- niet alleen orn de tarieven te verlagen, maar bovenal om het bestaande bedrijf rendabel te maken, want het gebruik was in verband met de capaciteit van het be- vdrijf veel te gering. Tot het houden der ten toonstelling was besloten; aan deelnemers zou de stroom gratis beschikbaar worden ge- steld om zoo ruim mogelijk te kunnen demon- streeren. Grootfabrikanten werden aange- zocht hun medewerking te verleenen, door plaatselijke installateurs in de gelegenheid te •tellen, alles, wat op het gebied van appara- ten van motor tot sigarenaansteker, van fabrieksinstallatie tot reukbak onder de aandachFvan het publiek te brengen. Over het algemeen ging dat niet zoo ge- makkelijk, omdat het meedoen aan een expo- sitie wordt bepaald door het succes, dat de tentoonstelling direct brengen zal. Voor de bedrijfseconomie is dat misschien noodzake- lijk, vooral in 1924, maar voor dc ontwikke- ling en van het electriciteitsbedrijf en van het volk, niet de juiste weg. We gelooven in de electriciteit als noodza- fcelijk hulpmiddel in het dagelijksch leven en zorgen dus, dat de massa tengevolge van be- kendheid haar onontbeerlijkheid gaat gevoe- len; of we gelooven niet en kunnen dan alle propaganda ervoor wel staken. Toen de tentoonstelling als tentoonstelling verzekerd was, kwam het advies: „Maak de tentoonstelling dienstbaar aan de algemeene ontwikkeling, vooral ook van de schooljeugd, want bedenkt wel, dat we in het leven van de menschen, vooral op het land, zooals in Drente, iets hebben gebracht van groote on- bekendheid; denkt er aan, dat een gemee<-U- bestuur ook verantwoordelijkheid draagt voor het gebrachte". Besloten werd, alle hoogste klassen der scholen uit den omtrek van Coevorden per goedkoope gelegenheid naar de tentoonstel ling te brengen en ''e morgenurcn uitsluitend te besteden voor de jeugd. Aanschouwelijk werd den kinderen bijge- bracht: „vrn kolen tot eUctriciteit"; mate- riaal in den vorm van teekeningen was daar voor beschikbaar gesteld door de Vereeniging van Directeuren van Electriciteits-bedrijven in Nederland. De jongens zagen de schuit met kolen voor den wal kornen, de kolen auto- matisch naar het vuur onder den stoomketel brengen, de turbine, het magnetisch veld het groote wonderstroom in den draad, waarvan zelfs de meneer die het vertelde, niet wist wat het was, maar wel vertelde van het groote gevaar dat r - door dien draad tot ons ikon komen. De stroom van den transformator door draden onder, of zooals buitcn veelal het geval is, boven den grond naar ons huis- je, de kabelkast, le meter (als moeder er geen centjes in deed kwam de stroom niet), de leiding in huis, met haar stopcontacten, het lampje, het kacheltje en wat er al zoo meer op die mooie platen te zien was. Wakker deden daarna de standhouders hun plicht, goede, vol overgave wetkende men schen, daarom zoo voortreffelijk, omdat velen hun ochtenduren er aan offerden. En als ze dan alles gezien hadden, kwam de groote verrassing: de bioscoop, dan zagen de kleuters, hoe het lampje, dat bij moeder thuis brandt, gemaakt wordt. Ze zagen dan die groote fabriek, die zoo heel, heel ver weg was, waar zoo hesl, heel veel menschen werkten, zooveel als ze niet dachten, dat er in de wereld zijn kondener was genot en vreugde. Tot zelfs uit Duitsche grensplaat- sen kwamen de jongens; aan de ambachts- school uit Emmen was ruimte afgestaan, om de waarde van het ambachtsonderwijs naar voren te brengen. Met recht kon Dr. Homen bij de sluiting zeggen,,ln Coevorden was iets bijzonders geweest, education Alles was daar vlug in zijn werk gegaan, twee weken van voorbereiding waarin ieder gegeven had wat hij kon. Maar zooals we in het vorig nummer schreven: „Waren de kin deren gekomen, nadat op school het vraag- stuk behandeld was, het geheel was van grootere beteekenis geweest. „Toen men ons ook vroeg: „Ga door op dien weg" hebben wij gezegd: „Dat wel, maar dan volmaakter Dan moeten de menschen komen die het ken- nen en kunnen, wij hebben dan noodig paeda- gogen, die voor onze ideeen in de onderwij- zerskringen hebben gewerkt. We hebben dan noodig electrotechnikers, die ons met voor- drachten bijstaan, we hebben dan noodig grootfabrikanten, die hun medewerking ge ven in den ruimsten zin, omdat het toch in van Robert Louis Stevenson, geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. 40) „Alan," zei ik, „je moet van kleeren verwis- selen." „Dat nooit", zei Alan, „ik heb geen andere. Het zou een mooi gezicht zijn, als ik Frankrijk kwam met een muts.' Dat bracht mij op een ander denkbeeld, dat. als ik scheidde van Alan en zijn verraderlijke kleeren, ik veilig zou zijn en openlijk kon gaan waar ik wilde. En dit was niet alles, want verondersteld, dat ik werd gearresteerc )m gezelschap van een bekend moordenaar. fen zou mijn geval ernstig zijn. Uit ede'moe- digheid wilde ik mijn meening niet uiten maar ik dacht er daarom niet minder aan. Ik dacht er nog sterker over, toen de boer ^en groene beurs voor den dag haalde met vier guineas in goud en het grootstc gedeelte van een vijfde in klein geld. Zeker, het was meer dan ik had. Maar Alan moest met min der dan vijf guineas heelemaal naar Frank rijk, en ik minder dan twee niet voider dan VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 9 Februari. D1EFSTAL VAN EEN RIJWIEL- BELASTINGMERK. De 26-jarige straatmaker H. J. B. te Am sterdam stond terecht terzake dat hij op 19 Sept. te Spanbroek van een in het kerkportaal staande fiet§ een belastingplaatje heeft weg- genomen, welk plaatje hij later voor 2.50 verkocht. Beklaagde was wc-rkzaam te Spanbroek en reeds door den gem.-veldwachter van Zwaag aangehouden wegens het niet in bezit hebben van een belastingmerk voor rijwielen, voor welk feit hij bereids op vordering van den rijksadvocaat werd veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Om zich voor herhaling te vrijwaren, nam hij de vrijheid zich een plaatje wederrechte- lijk te verschaffen. Het omtrent bekl. uitgebrachte rapport luidde niet gunstig. Hij was vroeger reeds veroordeeld. Het rijwielplaatje behoorde aan den ge- tuige Jac. Wijnker, broodbakker te Span broek, en werd gebruikt door diens 12-jarig zoontje. De officier hoopte dat de politerechter door het opleggen van een flinke straf dergelijke diefstallen zou trachten te coupeeren en vor- derde 14 dagen gevangenisstraf. De officier beschouwde dergelijke diefstal len waarvoor onschuldige menschen worden gedupeerd als zeer ernstig en zal zware straffen vorderen. Uitspraak a.s. week. MISHANDELING. De 21-jarige tuinder Joh. V. te Koedijk moest zich verantwoorden ter zake mishan- deling van den getuige, den 26-jarigen mo- lenaarsknecht J. P. v. d. Heijde, door hem te slaan. Het feit was gepleegcl op nieuw- jaarsdag in het cafe van Beers. Bekl. erkende doch beweerde dat hij van v d. Heijden een schop in de rechterlies gehad heeft Getuige hitste de aanwezigen tot vechten op, zooals hij zelf nu erkende op een vraag van den officier. Eisch 6 boete of 6 dagen hechtenis. Von- nis 10 boete of 10 dagen, omdat bekl. 6 zoo hoog noemde. NIET VOLDOEN AAN EEN AMBTE- LIJKE VORDERING. De niet-aanwezige Jac. L. heeft op 9 Sep tember niet voldaan aan een ambtelijke vor dering van een agent van politic, die bekl wilde aanhouden omdat hij werd verdacht zonder belastingmerk te rijden. Bekl. stapte op de vordering van den agent niet af, maar reed door. Het bleek la ter dat hij wel in't bezit was van een belas tingmerk. N Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis confonn den eisch. ALS VOREN. Aan een dergelijk feit maakte zich op 8 Jan. ook schuldig Pieter B., te Enkhuizen, welke bekl. eveneens niet was verschenen. Bekl reed in de Westerstraat te Enkhuizen en gaf geen gevolg aan de sommatie van den belas- tingambtenaar Leijdekker, die wenschte te constateeren of bekl. in het bezit was van een rijwielmerk. Eisch 40 boete of 40 dagen hechtenis. Vonnis overeenkomstig den eisch. RIJWIELVERDUISTERING. Aan L. M., niet verschenen, was ten laste gelegd verduistering van een rijwiel ten na- deele van den rijwielverhuurder Ant Roos te Hoorn Bekl. had op 21 April '24 een rijwiel gehuurd en dat rijwiel nimmer terugge- bracht, maar verkocht aan den getuige Jan Pagano, koopman te Schagen, voor 10. Bekl. was niet verschenen Hij gaf aan Pa gano op Elders te heeten. Hij staat ongun- stig bekend en was meermalen veroordeeld, is zwervende en heeft op meerdere plaatsen rij- wielverduistering gepleegd. Het 0 M. vor- derde 6 maanden gevangenisstraf, het maxi mum dat de politierechter kan opleggen. Von nis overeenkomstig den eisch. ART. 184 WETB. VAN STRAFR. Ter zake het niet voldoen aan een ambte lijke vordering was voor den politie-rechter als beklaagde gedaagd P. L. S., te N. S pier - dijk (gem. Spanbroek), die zich in den avond van 11 Januari op een rijwiel bevond, dat niet behoorlijk was verlicht, deswege werd aangehouden door den rijksveldwachter IJp ma en geen gehoor gaf aan het bevel van den rijksveldwachter om af te stappen. Na een spannende race gelukte het IJpma den nala- tige te pakken te krijgen. Eisch: 20 boete of 20 dagen. Vonnis dito. MISHANDELING. De broodbakker C. W. W., te Limrnen, stond terecht wegens misfiandeting van den 16-jarigen rijwielhersteller N. Dekker, welk feit is gepleegd op 28 December. Deze jon- gen maakte het den bakker lastig door de deur dicht te houden toen een klant den win- kel wilde verlaten. In drift heeft bekl. hem toen eenige slagen met de hand gegeven. Dekker zeide dat W. hem ook nog had ge- schopt en tegen den grond had gegooid. Hij ontkende W. geplaagd te hebben. Eisch 2 boete of 2 dagen hechtenis. Von nis conform. Dit milde vonnis is echter geen aanmoediging om jongens te slaan. Er werd contant betaald. MISHANDELING. De niet aanwezige beklaagde Anth. K., schippersknecht te O.-Karspel, heeft in den nacht van 11 op 12 Jan. den getuige Joh. Ooijevaar, uit N.-Scliarwoude, die met een meisje op stap was, mishandeld. Bekl, die om hetgeen tevoren tusschen hen was gepasseerd, vertoornd was op Ooijevaar, wilde perse vechten en toen O. weigerde, gaf hij O. 3 slagen. Eisch 25 boete of 25 dagen. Vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis. VERNIELING. De 20-jarige arbeider Aric Dekker, te Zij- pe, stond terecht tea' zake dat hij aldaar in den nacht van 6 op 7 Januari met een ge- weer heeft geschoten, waardoor de ruiten in de perceelen van Silver, Peers en Bakker zijn vernield geworden. De schotvaardigheid van bekl. was tevoren gescherpt door het gebruik van herberg-consumptie. Beklaagde, die voorw. was veroordeeld, staat onder toezicht van de reclasseering. Zijn gedragiugen zijn niet prijzenswaardig. Hij stoorde zich niet aan de voorwaarden der voorw. veroordeeling. Er was ook nog ge schoten op het electrisch net. Bekl. beweerde dat de onderwijzer H. hem tot schieten had aangezet, wat door dezen getuige werd ont- kend. De toegebrachte schade bedroeg pirn f 150. Eisch: 1 maandgev., terwijl de officier ook voornemens is de ten uitvoerlegging van de voorw. straf: 3 maanden, te vorderen. Uitspraak 2 maanden gevangenisstraf. MISHANDELING. De niet aanwezige bekl. Jurien H. heeft in den nacht van 28 op 29 Dec. den kellner van de Harmonie P. J. de Jong mishandeld. De heer de Jong wilde zijn patroon, den heer C. de Lange, assisteeren bij de uitzetting van een lastig bezoeker en ontving van hem eeni ge slagen. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis Vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis. ALS VOREN. C. de B., ook al niet verschenen, heeft in den nacht van 11 op 12 Januari den 36-jarr gen slager C. Bakker mishandeld met een herbergstoel. Getuige was in het cafe werk zaam als bediende. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis dito. BELEEDIGING De voermau Nic. v. R., te Helder, heeft op 28 Dec. zijn collega Dira Heikoop beleedigd met vele krenkende woorden. De ondergrond van het conflict was coneurrentienijd De 19-jarige barbier P. C. Vietor had de belee digende uitdrukkingen gelioord. De officier eischte 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis conform den eisch. AANGEHOUDEN. De uitspraak in de zaak van v. d. M. werd opnieuw 8 dagen aangehouden. Sluiting. Queens Ferry; zoodat als de zaak goed be- schouwd werd, Alans gezelschap niet alleen een gevaar voor mijn leven, maar ook een last voor mijn beurs was Maar geen gedachte hieraan kwam op in het eerlijke hoofd van mijn metgezel. Hij. geloofde, dat hij mij van was en hielp en beschermde. En wat kon ik anders doen dan kaim blijven en mijn kaus af wach ten „Het is wel heel weinig," zei Alan, de beurs in zijn zak stekend, „maar het is voldoende voor mij. En ails je mij nu mijn kwoop wilt ge- ven, John Brech, zullen deze heer en ik weer op weg gaan." Maar de boer ging op een wonderlijke ma- nier mot zijn oogen te draaien, nadat hij had gevoeld in een harige beurs, die op Hoog1 and- sche wijze op zijn borat hing, ofschoon hij ver der de Laaglandsche mode volgde, en een zee- mansbrcek droeg en zei ten laatste: „Hij zal het verliezen," waarti ce hij bedoelde, dlat hij den kncop waarschijnlijk had verloren. „\Vat? riep Alan, ,,heb jij mijn knoop ver loren, die vroeger van mijn vader was? Zal ik je eens iets vertellcn John Brech, ik geloof, dat dit de slechtete dag voor je is geweest, sinds je geboren werd." En terwijl Alan sprak legde hij zijn handen op de knieen en keek met glimlacnenden mond UIT OUDKARSPEL. Men schrijft ons: Hoewel we gisteren meedeelden dat „Al- lerzielen", waarmee men in Heiloo zooveel succes had, ook in deze gemeente zou wor den opgevoerd, vernemen we thans en het blijkt ook uit in de in dit nummer voorkomen- de advertentie dat de toegang tot de zaal van den heer Vis cntzegd is. We hebben ons om inlichtingen tot den heer Vis gewend en deze deelde ons mede, dat hij gezwicht is voor de bedreigingen dter katholie- ken, terwijl er nog een ernstige reden was, welke hij echter niet wenschte te noemen. Omtrent deze zaak lezen we in het dagblad „Het Volk" het volgende: Zaalafdrijving. De opvoering van „Aller- zielen" zal hier niet kunnen doorgaan. omdat de kastelein Vis zijn woord heeft ingetrokken. Hij zegt gezwicht te zijn voor de dreigemai- ten der katholieken, hoewel hij reeds eerder gezegd had zich van die U g katholieke klani niets aan te trekken. Dit was echter niet de eenige reden; cr was er nog een die zeer zwaar woog. Deze reden wilde hij niet zeg gen. Wij kunnen daaruit alles dec;ken, vooral ook omdat we weten, dat burgemeester Kroon wel oor had voor de katholieke bezoeken, doch geen lust had om onder de lijst van wei- gerende burgemeesters opgenomen te wor den. Het is hier niet de eerste keer dat groote menschen zich verschui'en achter den zich af- hankelijk voelenden heer Vis. Men nrobeert nahiurlijk op andere wijze klaar te komen De zaak konu bus zeer eigenaardig voor. Enkele malen meet de burgemeester zich voor- af zoodanig hebben uitgelaten dat hij er niet aan dacht dit stuk te verbieden en een paar uur voordat de veranderdc houding van den heer Vis bekend was, moet de burgemeester zich tegen een van de wethouders nog zooda nig hebben uitgelaten. Overigens lijkt het ons toe, dat voor het stuk geen grooter propaganda gevoerd kan worden dan thans wordt gedaan. De tegenkanting van een vrijzinnig burge meester in een overwegend vrijzinnige ge meente lijkt ons alleen uit een oogpunt van vrijheid reeds bedenkelijk te zijn. UIT NOORDSCHARWOUDE. Blijkens de aankondiging in dit nummer cn op andere wijze zal de opvoering van „Al!er- zielen, waarvoor de toestemming te Oudkars- pel werd ingetrokken. Zaterclagavond plaats hebben in „&>ncordia" alhier. De burgemeester heeft toestemming tot de opvoering verleemd. UIT OTERLEEK. De heeren Js. Akkerman en B. Klomp heb ben hun ontslag gencmen als Kerkvoogden der Herv. Gemeente alhier en in hun plaats zijn door notabelen gekozen de heeren G. Zijp en S. Hoogvorst. UIT HEER HUGOWAARD. Door de Vrijz.-Dem. Kiesvcrceniging Bur- gerplicht" werd in het lokaal van den heer A. Bus hare jaarvergadering gehouden, wel ke ditmaal al bijzonder slecht bezocht was, wat ten deele wel geweten zal moeten worden aan het zeer ongunstigc weer, doch waaruit toch ook gebrek aan belangstelling te conclu- deeren is. De heer P. Kostelijk, voorzitter, wees er op in zijn openingswoord, doch hoop te niettemin dat de zaken ernstig zullen wor den behandeld. De ingekomen stukken gaven aanleiding tot een gedachtenw isseling, waarmee een paar uren in beslag worden genoinen. Eerstens werd aan een bespreking enderworpen het jaaiwerslag der kamerkringfederatie „Hel- der", waarin „Burgerplicht" met Schagen en Wijde Wormer als't ware met een zwarte koolstift worden aangehaald als leden van den Vrijz. Dem. Bond. Dif geefi natuurlijk aanleiding tot de vraag; moet en kan „Bur- gerplicht" nog langer aangcsloten blijven bij den Bond, gelet op eigen finncieclen toestand. Wenschelijk werd geacht, dat de vraag op de federatievergadering eens verstandig werd besproken, niet ten aanzien van genoemde vreenigingen, alleen doch in het belang van de Vrijz. Dem. Partij in haar geheel. Na dit zeer uitvoerig debat werd behandeld de be- schrijvingsbrief voor de jaarvergadering de; federatie. Besloten wefd een viertal leden af te vaardigen, waardoor worden aangewezen de heeren A. Mienes, A. Kooij, D. de Jong en S Brugman, nadat de voorzitter had verklaard, ditmaal geen afgevaardigde te kunnen zijn De heer Brugman gaf tc- kennen, de benoe- ming te willen aanvaarden, doch niet zeker is te kunnen gaan, de andere heeren namen de benoeming zonder voorbehoud aan. Door den heer P Waker, penningm., werd rekening en verantweording gedaan, naar aanleiding waarvan met groot genoegen werd geconsta- teerd, dat ditmaal de rekening sloot met een voordeelig saldo, wat in jaren niet het geval is geweest. Opgemerkt werd echter. dat dif jaar meer offers zullen worden geeischt voor de verkiebingen. Onder dankzegging aan den Penningm. werd de rekening goedgekeurd Bij de gehouden bestuursverkiezing werden namens de aftredenden in het bestuur geko zen de heeren D. de Jong en S. Brugman, die zich de keuzc laten welgevallen. Nog werd meegedeeld, dat het niet is mo- gen gelukkcn ditmaal prof, van Embden voor „Burgerp!icht" te dcen o-ptreden, wat wel be- beurd werd, omdat de laatste jaren steeds Mr. Oud hier is opgetreden. Ten zeerste werd gewaardeercl diens talent als spreker en pao- pagandist, doch door het optreden van eens N.V. Boek- en Handelsdrukkerij f.h, HERMS. COSTER ZOON, Veordam C 9, Alkmaar, Is HET ADRES voor een andere spreker wordt wellicht het bezoek der vergadering bevorderd. Aan bet_ bestuur werd opgedragen hierover te correspondee- ren; de vergadering zal zoo mogelijk worden gehouden in de 2e helft van April. Van ge- dachten werd nog gewisseld over het wegen- onderhoud, terwijl ten slotte de vergadering hare afkeuring uitspreekt over het zoo vaak absent zijn van sommigc bestuursleden, ook op de bestuursvergaderingen, welke afkeuring inzonderheid geldt, wanneer de absentie be- treft leden. die door „BurgerpIicht" waardig gekeurd zijn zitting te nemen in den gemeen teraad. Hiena sluiting. Publieke verkoopingen trekken hier ge- woonlijk nog al tamelijk veel publiek. In het bijzonder was dit het geval bij den verkoop van het cafe De Koffiemolen met bijgebou- wen bijbehoorende landerijen. Een groot aan- tal bieders is blijven hangen, zelfs werd aan een combinatie van eenige personen het ca fe toegewezen (Een strop). Deze combmatie is dezer dagen echter weer losgemaaht, door- dien het cafe is gekocht door den heer W Groenland. UIT EGMONDB1NNEN. In verband met het besluit van den ge- meenteraad tot opheffing der openbare school te Egmondbinnen had een bijeeukomst plaats van oudcrs en belangstellenden onder leiding van een hunner, den heer G. Blokker. Deze opende de vergadering met een woord van welkom, daarbij o.a. opmerkende, dat het doel .natuurlijk bekend was, daar men te voren wist, dat de tijd komen zou om te beslissen, wat men zou doen. Evenwel ried spr. de aan wezigen aan niet vooruit te loopen op de ge- beurtenissen en nog steeds de houding aan te nemen, waartoe op de bijeenkomst in Juli be sloten was, n.l. afwachten en uitkijken Af- wachten tot het zoover komt, dat onze kinde ren van hun dorp worden weggejaagd, en uit kijken, wat we dan zullen doen. We hopen daarbij van den heer Bosschaart, die hier aanwezig is, om bij onze besprekingen de in lichtingen te ontvangen, die ons bij het al of niet kiezen van een weg van dienst kunnen zijn. He verwacht evenwel, dat nieinand zich hier zal laten dwingen. Wij begrijpen, dat het er om te doen is, de kinderen van hier weg te jagen. Spr. hoopte, dat men zich zoo sterk mogelijk zou verzetten en in elk geval toonen zou ook een wil te hebben. Allereerst werd nu om den toestand te overzien het woord gege ven aan den heer Bosschaart, die de bespre kingen aanving door o.a. op tc merken: Dc slag is.gevallen. De R. K. in den Raad hebben het bestaan de Protestantsche jeugd van Egmondbinnen te berooven van een goed, dat sinds onheugelijke tijden een gewaardeerd bezit van de Egmondbinners was. Alsof het niets te beteekenen heeft, dat kin deren, kleuters van nauwelijks zes jaar soms, door zulk weer als dat van heden moeten worstelen en met natte kleeren en koude voeten den ganschen dag van huis maar moeten zin, clat ze terecht komen. Dat is geen onder- wijsbelang zeker! Ook is het geen onderwijsbelang, nietwaav, wanneer die schapen, doordat ze mogelijk niet in staat zijn den tocht te ondernemen langs den akelig open weg, door de ouders moeten worden thuis gehouden of zelfs moeten verzuimen, omdat ze tengevolge van dc gure tochteu ongesteld geworden zijn. Het is geen onderwijsbelang zeker, dat de kinderen daardcor de lessen ongeregeld kun nen volgen, bij de anderen achterblijven en zouden bijgewerkt moeten worden door perso- neel, dat toch al reeds met drie klassen de handen vol heeft en nu nog het aantal kin deren, dat aan zijn zorgen is toevertrouwd. met de helft zal zien vermeerderen. Maar onderwijsbelang, dat is, dat de gul den gaaf blijft. De Nederlandsche gulden, die volwaardig genoeg is om door de R K. in deze gemeente te worden verkwist voor hun onderwijs, dcch zoo zvvak staat, als het Uw kinderen betreft. Onderwijsbelang is het, wanneer de Pro- testanten de openbare school hier moeten op- offeren om de belastingpenningen te helpen besparen, die zij mogen zien gepruiken in het belang van een R. K. school in een andere gemeente. Onderwijsbelang ts het, wanneer voor de bovendrijvende partij in Uw gemeente ver- gcefs geschreven schijnt te zijn: Zoo wat gij wilt, dat de menschen U dcen zullen, doe gij hun desgelijks. Of op zijn Oud-Hollanosch Wat gij niet wilt, dat l' geschiedt, doe dat ook aan een ander niet. Want hun kinderen naar Egmond aan den Hcef sturen ter willc van den gaven gulden en het onderwijsbelang, dat willen ze niet. Zelfs met met de zekerheid. dat daar het door hen zoo vurig begeerde Roomsch onderwijs te krijgen is. Wat te zeggen van die begeerte, wanneer nu al vier jaar een R.K. school voor hen open staat, waarin toch voor de meest verlangen- den nog wel plaats was, en ondapks ruim ar.- derhalf jaar roepen om een Roomsche school niemand van hier er zijn kinderen heen zendt? Maar zij weten het ook niet, zoomin als gij, hoe goed dat wel zou zijn. Gij zijt als ouders geroepen om oVer de be- langen van Uw kinderen tc waken en voor hun welzijn te doen, wat in Uw vermogen is. Daarom zijt gij hier gekomen om te overleg- gen, wat U te doen staat. Dc slag is gevallen, zeker. Maar gij kunt ook zeggen: De teerling is geworpen! Gorden wij ons aan voor den strijd om de belangen van onze kinderen. Doch laat mij eerst hulde brengen aan het eenige R. I<. raadslid, dat getoond heeft met U mede te gevoelen en ongetwijfeld tot het naar den boer, met dat dansende licht in zijn oogen, dat niet veel goeds beduidde voor zijn vijanden. Misschien was de beer ecrlijk, misschien was hij van plan geweest om te bedriegen, en keerde' hij tenslotte tot de eei'lijkheid terug, daar dit het veiligst was in de nabij'heid van twee anderen op een eenzame pick, tenminste, hij scheen plotseling den knoop te vinden en gaf dien terug aan Alan. „Wel, dat is maar goed ook voor de eer der Massolls", zei Aaln en toen tot mij„Hier is mijn knoop terug, en ik dank je ervoor, dat je haar hebt afgestaan, want het is een teeken van onze Criendschap" Toen nam hij hartdijfc afsdheid van den boer, „want", zei hij, „je hebt me een grooten dienst bewezen, en je nek gewaagd en ik zal je altijd een braaf man blijven noemen." Ten laatste ging de boer den eenen kant op en Alan en ik pakten ons hebben en houden bij elkaar en namen den anderen kanit, om onze vlucht te verrolgen. HOOFDSTUK XXII. De vlucht door de hade, het veen. Na zeveu uui" onopthoudelijk hard loopen waren wij in den vroegen morgen aan het eind van een bergketen gekomen. Voor ons lag een uitgesterktheid laag, oneffen verlaten land, die wes nu moesten oversteken. De zon was nog niet lang op en scheen recht in onze oogen, een dunne mist steeg op van de opper- vlakte van het veenland alls rook, zoodat, naar Alan cpmerkte, twintig escadrons daair kon den zijn, zonder dat wij het wisten. We gingen daarom zitten in een holte van den heuvel tot de mist zou optrekken maakten een pan „drammach" klaar, en hidden krij| raad. David", zei Alan, „dit is een moeilijk ge val. Zullen we hier blijven tot vannacht, cf zullen wij het wagen en doorgaan?" „Wel," zei ik, „ik ben een beetje moe, maar als het moest, zou ik nog eens zoo ver kun nen loopen." „Ja, maar zoover is het niet," zei Alan ,,niet eens de helft. We staan er zoo voor: Appin is de dood voor ons. Naar het zuiden zijn niets dan Campbells, daarover valt dus niet te denken, maar het noorden, wel, we wiu- nen niets met naai' het noorden te' gaan, jij niet, die naar Queens Ferry wilt, en ik niet, die naar Frankrijk wil. Laten we dus naar het oosten gaan. „Goed, naar het oosten/' zei ik vroolijik, maar ik dacht bij mezelf: „0 man, als jij maar een strode van het kompas wou nemen en mij een andere wou laten kiezen, zou het voor ons beiden het bestc zijn." „Maar naar het oosten hebben we de ve- nen," zei Alan, „als we daar eenmaal zijn, hangt alles van het toeval af. Waarheen kan iemand vluchten op die kale, naakte vlakte? Als de roodjassen over een heuvel komen, kun nen ze ons mijlen ver zien, him paarden loo pen harder dan wij en ze zouden ons gauw inhalen. Het is geen goede pick David en, ik zeg het eerlijk, slechter ovei-dag dan 's nachts." „Alan," zei ik, „luister eens naar mij. Ap pin is de dood voor ons, we hebben weinig geld en weinig rneel, hoe langer ze zoeken, hoe juister ze misschien raden, waar we zijn, het is alles een vraag en ik geef mijn woord te loopen, tot ik erbij neerval." Alan was verrukt. „Er zijn oogenblikken, zei hij, „dat je tc voorzichtig en te Why-achtig bent om goed gezelschap te zijn voor een heer als ik, inaar er zijn andere tijden, waarop je je een flinke kerel toont en dan, David, houd ik van je als van een breeder (Wordt vervolgd). onzUeo u nrrlf hpf hP7nta!:

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5