Er zQn twee manieren Kippen en Konijnen. VICTO Ons Kaadselhockjc. om uit te maken, of gij zwakke nieren hebt. Jen eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteekenen, en fen tweede door urine-onder- zoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeerende hoofdpijn, of zenuwachtigheid, vermoeidheid en duizeligheid u doen vermoeden, dat gij een nierkwaal hebt, let dan op uw urine Sla acht op verschijnselen als de volgende: te veel- vuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te groote of te kleine hoeveelheden, te donke- re of te lichte kleur, branderig en pijnlijk ge- voel bij de loozing, onaangename reuk, zan- derig, gruisachtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan andere oorzaken te wijten zijn, maar als de verschijn selen blijven optreden, zijn uw nieren ver- stoord en behoeven zij hulp. Verwaarloozing kan noodlottig worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verbeteren en regelen de urine, helpen en versterken zwakke nieren en verdrijven zoodoende rug pijn, duizeligheid, rheumatische pijnen, ze nuwachtigheid en andere gevolgen van nier- kwalen. Zij hebben duizenden nierlijders voor goed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en drogisfzaken a 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk.) K.W.U. a 7 cts. gebruikt is 1411.13; door verhooging van den stoomprijs gedurende enkele maanden wordt dit bedrag feitelijk plm. 1640.Aan de hand van voren- staande gegevens heeft het el. gemaai 20150 maal 4080 kub. M. lo. een ui. 2o. iets, watt er in de maatschappij moet zijn. 3o. een bekend mondwater. 4o. een deel van een bloem. Verborgen landen. Ga je gauw uit? Ja Pa, nu dadelijk. Heeft hij op zijn fluit al iets gespeeld? Wordt dit werk per uur betaald? Zij heeft haar wensch: in Arnhem te wo- nen, kunnen uitvoeren. Vandaag heb ik geen tijd, maar ik hen- gel anders graag. 4. Welke rivier in Amerika kun je maken van: krans aas Voor kleineren. 1. Met b dien ik om te steunen, met ge bruikt de metselaar mij, met Z ben ik een dorp in Overijsel en met v ben ik een roofvogel. Op de zigzag-kruisjeslijn komt van bo- ven naar beneden gelezen, de naam van een stad in Noord-Brabant. lo rijeen mooie bloein. lGhn^sf*a™°^eT 0ve,;®PIan"'n9» Gejaagdheid, Prikkelbaanheid en Examenvrees. gebruikt men de Zenuwstiilende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtablettan 36 is 2285020 kub. M. water in 1924 opge- pompt en de Vyaansche molen 1930847 kub. M. alzoo een totaal van 4215867 kub. Meter. Het el. gemaai heeft dus 354170 kub. Meter water meer opgepomt dan de Vyaan sche molen. De Bergermeer is groot 643 H A. dus per H.A. werd 6556 kub. M. water in een jaar afgemalen. Was dit water niet uitgemalen, dan zoude het water in den polder, indien de slooten en tochten bij den aanvang van het jaar tot 't maaiveld gevuld waren en bet land waterpas lag eene hoogte bereikt heb ben van 65 c.M. boven't maaiveld. Ik ben een groot voorstander van wind- kracht, maar het moet ook blijken, dat deze economisch werkt. Deze hebben wij gratis hetgeen in tijd van kolennood ook zijne waarde kan hebben. Een woord van hulde aan onze voorvade- ren die de hollandsche windmolens zoo hecht en sterk hebben gebouwd, dat zij eeuwen ge- trotseerd hebben en een sicraad zijn voor ons landschap. zoodat men die windmolens on- gaarne geheel ziet verdwijnen. Het is niet te ontkennen, dat de electrische gemalen zooals reeds gezegd is, het groote voordeel hebben, te alien tijde te kunnen werken, terwijl de windmolens dit slechts kunnen doen als er wind is. Het bezit van een electrisch gemaai is dus van groote waarde voor elken polder. Maar toch zoude daarnaast eene bestaan- de windmolen die nog in goeden staat is een deel van het werk kunnen verrichten indien de kosten van onderhoud en bediening niet hooger zijn dan die van de electriciteit die noodig zoude zijn om het werk van den wind molen te vervangen. De piaatsing Van dit stukje heeft tot doel, om de uitkomst bekend te maken van een ob- jectief onderzoek, noeveel kub. M. water in een kalenderjaar door een bestaanden oudhol- landschen windmolen met een vijzel van 1 85 meter diameter is verplaatst en hoeveel elec trische energie 119133 is 17019 K.W.U. be- noodigd zouden zijn om diezelfde hoeveel heid water door een electromotor op te pom- pen. Vic to BORSTSIROOP X 2o een deel van je arm. X 3o een voederbak voor die- X ren. X 4o een deel van je gebit. X 5o een jongensnaam. X 6o een nuttige vloeistof. X 7o een scherp wapeu. 9 X 8o tuinmansgereedschap. X 9o een ander woord voor stok, schepter. lOo heel groot vertrek. 3. Met r als beginletter ben ik een vogel, met st besta ik uit palen en latten of planken. Een half pakket en een heel huis vormen samen een gebouw. Welk? De heer S. Gras alhier schrijft ons: In Uw blad van Woeasdag j.l. las ik onder het opschrift Kippen en Konijnen, dat vra- gen werden gesteld, ten eerste over het ver- bleeken van de kam van een jonge kip, ten tweede over het leggen van windeieren. Het speet mij, dat de namen er niet bij ge- noemd werden aan wie die dieren toebehoor- den. Allicht had ik dan die menschen opge- zocht en hun mondeling raad kunnen geven en hun meteen kunnen zeggen, wat aan hun dieren haperde. Mijns inziens zullen ze met de antwoorden die op de vragen gegeven werden, bitter wei- nig gebaat zijn, tenminste wat het krijt door het zacht voer aangaat. Dit mag alleen ge geven worden bij kippen met zeer dunnen af- gang en voor windeieren is niet alleen vet- vorming de oorzaak, maar hiervoor zijn meer- dere oorzaken te vinden. Ik vermeen, de men schen dan ook geen raad te kuninen verschaf- fen, alvorens mij zelf op de hoogte te hebben gesteld van de patienten. Gaarne stel ik mij voor dusdanige en ook voor alle voorkomende kippenziekten disponi- bel, om de menschen met raad en daad bij te staan, louter uit belang voor onze hoender- teelt zelf, die, treurig genoeg, in ons land nog op zoo'n bedroevende wijze wordt geleid. En wat kon dat heel anders zijn, wat een aardig fortuintje kon door den hoenderteelt gemaakt worden, mits geleid met verstand en overleg. Wie hier het voordeel van in zien. ben ik gaarne bercid met vakkundige voorlichtingen, gratis ter wille te zijn, want, en een bestuurvergadering zijn gehouden en dat het ledental op het einde des jaars was 35. De rekening van den penningmeester gaf aan ontvangsten 105.27 en aan uitgaven 7.60. Er is dus een saldo van 97.67. Ingekomen was een schrijven van den heer H. Turkstra met't verzoek om niet te moeten werken wanneer het hem niet gelegen kwam. Als de vereeniging dit niet goedkeurt moet men hem maar schrappen. Na eenige bespre- king werd besloten hem als lid te ontslaan. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de aftredende leden de heeren A. J. Schipper en Wz. Butter, met meerderheid van stem- men werden herkozen. Zij namen hunne be noeming weer aan. De sigarenoitdeeling gaf eenige vroolijk- hcid. Er werden en eenige beproefd Het be- stuur stelde voor om het kasgeld te gebruiken in tijden van nood om daarvoor een arbeider t" nemen. Na eenig bespreking werd besloten de kasgelden nog wat te bewaren. De confributie werd vastgesteld op f 0.50. Bij de rondvraag wees de voorzitter op het fnscheHikc v?n he* winnen van nieuwe le den vooral onder de jonge bouwers. De heer Jb. Boon stelde voor dat wanneer er een lid keuring vraagt, bij afkeuring de vereeniging de kosten zal betalen en bij goed- keuring het lid het zelf zal moeten betalen Na eenige besprekingen van huishoudelij- ken aard volgde sluiting der vergadering. Gemeenteraa d. Gistermiddag kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. De voorzitter opende de vergadering met een welkom, speciaal tot wethouder de Geus, die pas hersteld was van een ziekte. Na lezing en goedkeuring der notulen deed de voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken: a. Van Gedep. Staten bericht dat de beslissing ten aanzien van de gemeentebegroo- ting 1925 is verdaagd aangezien het onder zoek nog niet is afgeluopen. b. Goedkeuring kasgeldleening door Ged Staten. c. Van den heer J. Spaans bericht van aanneming zijner benoeming tot sub-corres pondent der Arbeidsbenriddeling. d. Rooster van aftreding van de leden van het burgerlijk armbestuur, door Gede- puteerde Staten goedgekeurd. e. Van het gemeentebestuur van Heem stede een verzoek om adhaesie te betuigen aan een aan de regeering gezonden adres om niet te voldoen aan een eenzijdig geuiten wensch tot annexatie of wijziging der gemeentegren- zen. Het gemeentebestuur wenseht de bestaan- de grenzen tusschen de gemeenten te handha- ven en daarbij te streven naar een goede sa- menwerking tusschen de gemeenten in een bepaalden kring, waar het gemeenschappelij- ke belangen betreft, als wegen, abattoir, con- certzalen e. a. Het uitvoerig gemotiveerde adres ging ver- gezeld van een ontwerp-wetsvoorstel, door be- doeld gemeentebestuur aan de regeering ge- daan. De voorzitter zei, dat voor Koedijk geenerlei aanleiding bestaat om het adres van Heemstede, dat gevaar loopt gedeeltelijk opgeslokt te worden door Haarlem, te steu nen De heer van d r Woude meende, dat het wel van belang kan zijn, omdat voor*Koe dijk gevaar van annexatie wel eens kan komen. De heer Mulder wees op den Twuijver- weg en meende, dat in verband met de onder- havige kwestie verplicht moest worden der- gelijke wegen door de belanghebbfnde ge meenten te doen onderhouden. De heer Hart wilde voorzichtig zijn met dergelijke adressn. Als het algemeen belang zulks eischt, is spr. voor annexatie. De voorzitter wees er op, dat Heem stede wil, dat langs anderen weg dan dien der annexatie het belang van een bepaalde blijven beneden hun maximum-aantal, enkele hebben er meer, de meeste staan op hun maximum. Wethouder V i s s e r was er voor om te be- palen, dat op elk 400 inwoners een vergun- ning zal mogen zijn. Dan is althans voorloo- pig het maximum-aantal vier. De heer Mulder geloofde dat het wel vier of vijf jaar zal duren eer Koedijk 2000 inwoners heeft en er dus vijf vergunningen zouden mogen zijn. De dan zittende raadsle- den kunnen de kwestie dan weer onder oogen zien. Het voorstel-Visser werd aangenomen met vier tegen drie stemmen. De heeren Oud, Visser, van der Woude en Kramer stemden v6or. 9. Van de emigratie centrale „Ho!land" een adres, waarin te kennen werd gegeven, dat de beer L. Kouwen te St. Pancras zich bij haar had vervoegd om steun bij emigratie. De centrale had hem geraden zich tot den Raad te wenden en was bereid alle gewensch- *e 'Hlichtingen te geven. B. en W meenden geen steun te moeten verleenen, omdat te vreezen is, dat van terug- betaling g^-en sprake zou kunnen wezen. Al leen voor een gezonde, krachtige persoonliik- heid met vee! werkkracht zouden B. en W. steun kunnen verleenen. De heer Oud zei. dat K. al eerder in Amerika is geweest en over de omstandighe- den aldaar hoog opgeeft. Als de man nu al leen zou gaan en zijn gezin hier bleef, zou dit voor de gemeente een strop zijn. K. was terug gekomen, omdat hij in militairen dienst moest. De heer Hart meende, dat het vaderland hem moest helpen, als het hem naar hier had geroepen. Hoe hoog zijn de kosten om naar Canada te komen? vroeg spr. De voorzitter: 400. Dat moet dan op het loon worden gekort en terugbetaald. Het is hier anders dan in verschillende ste- den, en is hier geen ruimte te maken door overbevolking. De heer Hart zou eerst willen weten o K. alleen zou gaan of niet. De heer Kramer had iemand gesproken die negen maanden in Canada was geweest en blij was weer in Nederland te zijn. Voor zijn laatste centen was hij naar hier terug ge komen en nog vele anderen zouden wel graag terug willen. De heer Oud zou het adres niet willen be- spreken, als K. al niet reeds in Canada was geweest. De heer van der Woude: Voor emi gratie moet men flinke gezonde menschen hebben en dat is hij niet Spr. vreesde, dat K in een vrcemd land bij andere werklieden ten achter zal staan. De heer Hart wilde het adres ter nader onderzoek stellen in handen van B. en W. De heer Kramer geloofde niet, dat Kou wen zou kunnen emigreeren, omdat spr meende, dat de landverhuizers vooraf gekeurc moeten worden. komt Moreele steun is goed, maar bij een grootsch werk als hier bedoeld niet voldoende. Daarom is aan Broek op Langendijk geant- woord, dat geen besprekingen zullen worden gehouden. 'Ziedaar het stadium, waarin een werk ver- keert, dat voor alle gemeenten van Winkel tot Bergen aan Zee van belang zou zijn, maar waarvan niets komt door gebrek aan samen- werkmg. Voor Koedijk en St. Pancras is het ondoenhjk zonder medewerking het werk tot stand te brengen. Wij hadden, zei spr., Heer- hugowaard nog willen vragen, maar zien daar nu van af. Den heer M u der speet het, dat de zaak thans in dit stadium verkeert. In de tuin- bouwvereeniging „De West" had spr het plan verdedigd en hij zou het ook in de Lan- gendijker Groenten-Centrale willen brengen, wat nu niet meer noodig schijnt. Spr. merkte op, dat toch altijd nog de ge- meenteraden moeten beslissen of steun zal1 worden verleend of niet en dat de beslissing niet is aan B. en W. van een paar gemeenten. En dan zijn er nog de bannebesturen en de l.angendijker Groenten-Centrale, waarin de vooraanstaanden uit den tuinbouw zijn. Men moet er zich ook daar over kunnen uitspre- De heer Hart noemde het beoogde plan belangrijk en was het eens met den heer Mul der, dat het^nog niet van de baan moet. B. Na nog eenige bespreking werd het verzoek aangehouden tot nader onderzoek door B. en W. is ingesteld. h. Rapport van den schoolarts over 1924. Daarin werd o. m. -gezegd, dat de gezond- heidstoestand zeer goed was. Geregeld had onderzoek plaats naar zindelijkheid en hy giene. Gebleken was, dat bij slechts enkele leerlingen hoofdonrein aanwezig was. Spe ciaal werd gelet op den toestand van hart en longen. Dreigende scabies werd door gron- dige behandeling tot een enkel geval beperkt. Het rapport eindigde met een drnkbetuiging aan het onderwijzend personeel voor den ant vangen steun bij de controle. Het rapport werd voor kennisgeving aange- ch nomen, nadat de voorzitter den schoolarts hulde had gebracht voor de serieuze wijze, waarop hij zijn taak vervult Punt 4. Voorstel van B. en W. tot wijzi- 2. 3. 4. 1. 2. 3. 4. 2. Oplossingen der raadsels uit 't vorige rummer. Voor grooteren. Is de soep op en kan ik geen bordje meer krijgen? (Po). Hoe kwaaof u er ook om wordt, 't helpt toch niets! (Duero). Een vreemdeling bood oolangs veel geld voor ons huis. (Don). O, je ziet er weer veel btitx uit, Magda. (Elbe). Christiaan, Tasch, Stans, rat, tin, nis. Koude, kerk, Koudekerk. Spa, top, aap; topaas. Voor kleineren. pommel, /zommel, srAommel. Jan van Welie stond nog altijd te wach- "ten (Lies). Deze wol kon ik alleen nog krijgen in het rood, in on dere kleuren was zij uitver- kocht. (Leen en Dina). Hoe snel lie pen de beide mannen voor! (Nellie). Zit Kees van Dam in Antons club? (Minn). A Amsterdam, o ma Assen station Amsterdam Naarden leder da k m Bloem, kool, bloemkool. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Mijn geheel wordt met 10 letters ge- schreven en noemt een stad in Duitsch- land. Een 7, 5, 9, 10 is altijd min of meer hoog. Een 6, 2, 3, wordt op school gebruikt De 1, 8, 3, 4, 2 kan heel uitgestrekt zijn. Een 10, 3, 6 is een ander woord voor kreet Schrijf in deze 16 vakjes: 2 E 5 0 2D 3 L 3K 1R z6o, dat je van links naar rechts en van boven naar beneden leest: en dit is een zuivere waarheid, het kippenhou- groep van gemeenten wordt bevorderd. Zulk gmg der gemeente-begrooting in verband met -c i«.x ux.j. t-i:; J bemerkingen van Ged.'Staten. De jaarwedde van den ontvanger moet op 1000 blijven, ter wijl voorts eenige posten onder andere hoof- den moeten worden gebracht. Gedeputeerden vroegen ook nog hoe het !wam, dat de kosten voor armverzorging zoozeer waren gestegen. De oorzaak was, dat de Raad de vei'pleging in gestichtcti voor re kening der gemeente had genomen in plaats van voor het Burgerlijk Armbestuur. Het voorstel werd goedgekeurd; de gewij- zigde begrooting zal opnieuw ter goedkeu ring aan Ged. Staten worden aangeboden. Punt 5. V erslag van B. en W. over hetgeen in 1924 inzake woningbouw en volkshuisves- ting in de gemeente is voorgevallen. Goedge keurd. Punt 6. Benoeming leden der commissie tot wering van schoolverzuim. De heer Slotemaker had bericht gestuurd, voor een herbenoeming te bedanken. De voorzitter bracht hem dank voor hetgeen hij als lid dier commissie had gedaan B. en \V. hadden de overige aftredenden alien als No. 1 op de aanbeveling geplaatst en in de plaats van den heer Slotemaker aan- bevolen als No. 1 den heer C. Spaan. De aftredenden, de heeren Wassenaar, Geus, Zwetsman en Stam, werden herbe- noemd met resp. 7, 7, 5 en 5 stemmen; in de vacature werd benoemd de heer Spaan met 7 stemmen. De heeren Beets en Butter hadden elk 2 stemmen. Punt 7. De voorzitter stelde aan de orde een hem gestelde vraag hoever B. en W. gevorderd zijn met het plan van een weg van Koedijk naar St. Pancras. Hij las de antwoor den voor, die waren cntvangen van omlig- gende gemeenten op een schrijven van Koe- fiijk, waarin die gemeenten waren uitgenoo- digd tot een conferentie, waarop het plan zou worden besproken. B. en W. van Bergen antwoordden, met ^roote belangsteliing van het plan te hebben kennis genomen, maar het van niet genoeg be lang voor hunne gemeente te achten onr er over te confereeren. Het Dag Bestuur van Zuidscharwoude zag ook geen nut in een sa- menkomst. omdat het meende geen belang bij den weg te hebben. Broek op Langendijk, hocwel van oordeel, dat de beoogde weg voor die gemeente niet van belang was, had geen bezwaar om de zaak te besnrekcci. B. en W van St. Pancras waren bereid aan em bespre- Hng deel te nemen. In verband met de eerste drie antwoorden chtten B. en W. verder overleg niet noodig. Wat geeft een bespreking, als er geen steun den of -fokken is een winstgevende zaak. Ik zou onderscheidene goed ingerichte hoender- parken als voorbeeld kunnen noemen. Maar het schijnt wel, dat in den tegen- woordigen tijd het kippenhouden een te ge- ringe zaak is, maar als de menschen een weinigje verder dachten dan hun neus lang is, dan zou een met verstand en overleg gedreven hoenderfokkerij hun op hun ouden dag voor armoede bewaren, en, om een kippenfokkerij te beginnen is werkelijk geen kapitaal noodig. Ik hoop dat mijn schrijven nog menigeen zal aansporen om dezen tak van bestaan en genoegen, ter hand te nemen, waarvoor ik zelf alle inlichtingen gratis wil verschaffen. De heer A. H. Ranzijn te Heiloo schrijft ons: Naar aanleiding van 't stukje (kippen em konijnen) in uw blad heb ik de vraag van een belangstellende en ook het antwoord van uw medewerker gelezen. Daar in't antwoord van uw medewerker op hoogen prijs stel, en hem als een kundig persoon op dit gebied ver- eer, zou ik hem op deze vraag en antwoord nog wel iets naders willen schrijven. Ook ik heb drie kippen met dezelfde ziekte verschijnselen, en deze ziekte heeft zich ge- openbaart 14 dagen na de tentoonstelling van Ayes, waar mijn kippen ook waren bekroond. Mijn inzending was groot negen stuks. Ze zijn ef prachtig en vlug uitziende en aan den leg naar toe gegaan en een 18 dagen later waren er drie, d;e meer dood dan levend wa ren. Toevallig zijn de inijnen ook (patriis)leg horns. Nu twee maanden later, beginnen ze weer wat bij te komen, 't kopstel begint weer iets kleur te krijgen en er komt weer een wei nig glans in de veeren, zoodat ik hooo. dat ze door't ergste heen ziin. Ik heb ze ruim lever- traan door't ochtendvoer gegeven. en mijns inziens heeft dit goed geholpen De oorzaak der ziekte beschouw ik als een kwaadwillio- heid van anderen, iets in't drinkwater of iets dergelijks. dit is mijn vaste overtuiging. Prorinciaal Nieuws UIT KOEDIJK. Donderdagavond vergaderde de Vereeni ging „Helpt Elkander", in het lokaal van den heer J. de Jong, onder leiding van den heer A. J. Schipper. Na opening wees de voorzitter er op dat het bijna 12 maanden ge'eden is dat een vergadering werd gehouden, waaruit b'ijkt dat er niet veel werk bij de vereeniging is. Met jaarvenslag gaf aan dat cr een jaar een groepvormiug wenseht Heemstede blij kens het ontwerp-wetsvoorstel verplicht te zien gesteld. De voorzitter las het genoemde ontwerp-wetsvoorstel voor. Geen der leden vroeg hierover nog het woord, waarop het voorstel van B. en W. om geen adhaesie te betuigen werd aangeno men. f. Adres van de nationale commissie tegen alcoholisme met verzoek aan de kroon te ad- viseeren tot verlaging van het maximum- aantal vergunningen in de gemeente Koedijk. B. en W. adviseerden niet te voldoen aan dit verzoek. Er zijn in de gemeente vier ver gunningen, terwijl er zeven mogen zijn (op elke 250 zielen een). Het drankgebruik is hier niet zoodanig, dat verlaging van het maximumaantal noodig is. De heer Hart vroeg wat er tegen zou zijn, een besluit te nemen, dat er geen nieuwe ver gunningen meer worden verleend en dus het maximum-aantal te bepalen op vier. Spr. zou in geen geval met nieuwe vergunningen willen gaan tot zeven. De voorzitte r was van oordeel, dat, als te eeniger tijd groote bevolkingaanwas in de omgeving van de vlotbrug plaats vindt, van daar een verzoek om een vergunning kan komen. Overigens zal van den Kanaaldijk niet licht zoo'n verzoek komen, omdat belang- hebbenden geen bestaan zullen vinden in drankverkoop, wijl er tot eer van Koedijk hier weinig gedronken wordt. Het wordt als een schande fparht dronken te zijn. De heer Hart zag er geen bezwaar in het maximum te verlagen tot vier en wilde het niet op zeven laten met het oog op mogelijke expansie. De heer Visser: Als iemand vergunning vraagt, behoeft het verzoek toch nog niet te worden toegestaan. De voorzitte r Als zijn lokaal aan de eischen voldoet en hij te goeder naam en faam bekend staat. is weigeren vrijwel onmo- gelijk, omdat wij hier zeven vergunningen mogen hebben. Hij zou dan beroep doen op den Raad. De heer De Geus: Die zou het verzoek dan waarschijnlijk toestaan. Spr. vond dat Koedijk aan vier vergunningen genoeg heeft en zou het maximum-aantal wel op vier wil len bepalen. De heer vander Woude dacht er net zoo over. De heer Hart bepleitfe verlaging. De v o o r z i 11 e r las een lijstie van het aantal vergunningen in verschirende gemeen ten in deze provincie. Vele dezer gemeenten cn W. van Bergen schreven toch ook, dat zij het met groote belangsteliing hadden verno- men. Zij zagen er dus blijkbaar toch wd be lang in ook voor hunne gemeente. Het plan is ook een groot tuindersbelang en het is best mogelijk; dat B. en W. van Broek op Langen dijk voor het oordeel der tuinders moeten zwichten. Spr. wilde de deur voor onderhan- delingen open laten en afwachten wat de ra- dejl va" omliggende gemeenten zullen doen. De heer d e Geus bewonderde het opti- misme van de heeren Mulder en Hart, waar B. en W door den geringen steun van Bergen en andere gemeenten den moed hadden laten zakken. Spr. zou nu ook wel meenen, dat B. en W. niet moeten afzien van het plan De beer vanderWoude geloofde niet dat het plan zou kunnen doorgaan zonder steun van de provincie en het rijk en naburige gemeenten. De heer Mulder geloofde dit ook niet. Hij meende, dat alles moet worden gedaan om den weg opgenomen te krijgen onder de pri- marre wegenhet nlan is van biizondler groot belang voor Koediik en St. Pancras en ook voor de omliggende gemeenten. De voorzitter zei, dat de hoofdin- genieur van den Waterstaat had gezegd!, dat bet rijk stel lig geen steun zal verleenen en dat ^gde provincie de kans op steun biizonder Hein was. Wil de raad eehter in meerderheid, r at aan het nlan m^et worden vastgehouden, dan zullen B. en W. zeer zeker alles in het werk stellen om het te doen sla gen. Als de Groenten-Centrale als belangriike organisatie list nlan ook siteunt is er al veel gewonnen, en ziet spr. nog wel kans om de provincie tot 'ten te be wegen. De heer Mulder zei, dat de voorzitter ,ran de tuinbouwvereeniging ..De West" heeft foegezegd het plan zooveel mogelijk te zullen steunen. Besloten werd het resultaat af te wachten van hetgeen ..De West" in hare in Maart te houden vergadering over het plan zal zeg gen. Hierna volgde sluiting UIT HEILOO. De Rederijkerskamer ,,'t Ontluikende Roos- )egaf in „De Rustende Jager" Donderdag avond een opvoering van Broeders Vrijmet- selaars", blijspel in 3 bedrijven van Carl Laufs. De zaal was vrij goed bezet; doch niet zoo als we dit op een avond voor kunstlieven- de leden gewoon zijn. Het verbandelde is een klucht van begin tot het einde. Max Broks heeft van de bui- tenlandsche reis van zijn vrouwtje gebruik gemaakt om eens den vrijgezel uit te hangen en heeft daardoor vergeten aan den wensch van zijn vrouw te voldoen door lid van de loge te worden. Evenwd doet hij of dit wel het geval is, doch vreest voor zijin schoonpa- pa, den heer Haverman, die „grootmeester" van de loge is; dit laatste is echter ook niet juist, want deze heeft het iidmaatschap van de loge verzonnen om aan een kaartclub deel te nemen, wat hem anders zeker door zijn vrouw Carolina, een echte Xantippe, zou «e. weigerd zijn en daar beiden zich voordoen als vrijmetselaar (door te zeggen broeder en jrimasseti te maken, die teekens moeten ver- beelden) geeft dit aanleiding tot een uitbun- dig lachen. Max Broks heeft geld noodig voor het verbouwen van een tabriek en t rans Visser de heer D. de Jager) moet dienst doen als een dochter uit de eerste liefde van Haver man om den ouden heer de 12000 af te troggelen. Als „hij" verkleed als jong meisje, op het tooneel verschijnt en later in het 2e en 3e bedrijf is op sommige momenten het spel niet te volgen van het onbedaarlijk lachen Frans Visser die als „Fransje" de lachers op zijn (haar) hand heeft, is voor deze jonge meisjesrol geknipt en een oningewijde zou in „het meisje" niet een man gezocht hebben. Uitspraak en grimeering waren goed geko- zen. Uitstekend verzorgd spel gaven te zien Haverman (de heer C. Vennik), Carolina (mej. C. Jongejan—d Jager), Max Broks (de heer A. Greeuw Jr.) en de bovengenoemde I rans Visser Doch buiten de genoemde per- sonen hebben alien medegewerkt om dezen avond te doen slagen. Wie eens hartelijk wil lachen (wij voor- spellen den meest pcssimistischen Nurks dat hij moet lachen) ga a.s. Zondag de opvoe ring zien, men zal er heuseh geen berouw van hebben. Ook is te roemen het vlottt spel, het op tijd beginnen en de korte pauze. In de toekomst is dit aan te bevel en. De kamer kan met voldoening op de goed geslaagden avond terug zien. UIT HOORN. Met ingang van 1 Maart is verplaatst de inspecteur der directe belastingen, invoerrech- ten en accijnzen A. G. L. J. Hofland van de inspectic 1 foorn naar's Gravenhage en is hij tijdelijk werkzaam gesteld bij de' afdeeling personeel van het department van finantien, a per flacon /I 125 If SIVerltri^baarkii H K.flpofl.eVcrtenOi'cfiifM

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 10