maarscne uouram I 1 Maandag 16 Februari. Stadsnieaws. FEUJLLETON. 0 0 ONDERWIJS- EN ONTWIKKELINGS- FILMS. In bijlage no. 11 schrijven B. en W.: In ons werkplan, opgenomen in bijlage Nr. 13 tot het verslag van's Raads handelingen 1924, deelden wij onder nr. 13 mede, dat onderzocht zou worden, in hoever wijzigmg en uitbreiding van het door het filmbeeld te geven aanschouwelijk onderwijs mogelijk en gewenscht is. Gelijk Uwe Vergadering bekend is, werden tot nu toe van tijd tot tijd in de alhier geves- tigde bioscooptheaters aan de leerlingen der hcogste klassen van de openbare en bijzonde- re lagere scholen films vertoond, die wij voor het onderwijs van belang achten. Uiteraard bleven dit bescheiden pogingen om van het leveude beeld partij te trekken ten bate van het onderwijs. Een eigen bioscoop zou verre de voorkeur verdienen, doch wij moesten daar- van om de kosten afzien. Ook het ontbreken van een voldcend aantal goede cnderwijsfilms was tot dusver een ernst.ge belemmering Zooals wij reeds opmerkten in de- Memorie van antwqord op het afdeelingsverslag be- treffende de begrooting dienst 1925, heeft de Vereeniging van Nederlandsehe Gemeenten pogingen in het werk gesteld om tot de op richting van een filmcentrale te geraken. De ze pogingen zijn thans met succes bekroond. In een op 10 Januari j.l. te's Gravenhage ge houden vergadering, uitgeschreven door de directie dier vereeniging, is overeenkomstig het ter inzage liggend plan van organisatie besloten tot oprichting eener Vereenigng voor Onderwijs- en Ontwikkelingsfilm (V. 0- O F.), waartoe als gewooti lid kunnen toetreden gemeenten en zedelijke lichamen, welke om ten doel hebben de bevordering van weten- schap, onderwijs- of volksontwikkeling. Deze vereeniging zal tot doel hebben het aanleg- gen en in stand houden van een verzameling films ten dienste van het lager- en middel- baar onderwijs en de volksontwikkeling in meer algemeenen zin. Daarnaast heeft men zich gedacht voor de technische organisatie eene coperatieve vereeniging „De Neder- alndsche Filmcentrale", waarvan de leden zouden zijn de V. O. O. F. en bijzondere in- stellingen, die voorzien in de behoefte aan films, uitsluitend bestemd voor speciale rich- tingen of takken van onderwijs, b.v. Chrste- lijk, R- Kath-.. Nijverheids- of Landbouwon- derwijs, en de zch zou belasten met het explo1- teereii der films, die hare leden inbrengen De verschillende groepen zullen van elkander's films gebruik kunnen maken. Leden van de V. O. O. F. betalen eene jaar- lijksche contributie van 10, grootere ge meenten bovendien een entreegeld van 100, kleinere gemeenten en andere instellingen van f 25 tot 100, te regelen naar omstandighe- den. De films zullen worden verkrijgbaar ge steld tegen den kostorijs, welke geraamd is op 1 cent per meter per dag. Waar het doel en streven der V. O. 0 F ons sympathiek voorkomt, zouden wij deze gemeente als lid dier Vereeniging willen doen toetreden. Zoo Uwe Vergadering daartoe be- sluit zullen wij nog nader overwegen op we! ke wijze en waar de films voor de verschil lende scholen zullen worden vertoond en hoe eventueel de exploitatie zal moeten zijn. De V. O. O. F. is nog voornemens een 6 pet. obligatieleening uit te geven. groot 25000, waarvoor hare films tot onderpand zullen dienen. Waar het in het algemeen gewenscht is, dat de leden de Vereeniging ter bereiking van het gestelde doel zooveel mogelijk steu- nen, zouden wij deze gemeente voor 500 in deze leening willen doen deelnemen. Kan Uwe Vergadering zich met het voren-' staande vereenigen, dan stellen wij haar voor te besluiten: a. de gemeente Alkmaar te doen toetreden als lid tot de Vereeniging voor Onderwijs- on Ontwikkelingsfilms te 's Gravenhage; b. in de door de onder a genoernde Vereeni ging uit te geven 6 pet. obligatieleening, groot 25000, deel te nemen voor een bedrag van 500 c. de onder a en b bedoelde uitgaven nader te regelen bij suppletoire begrooting. Gemengd Nieuws. zeldzaMe vondst. Te Made is bij het graafwerk in den Zeg gepolder een kan gevonden met 226 zilveren muntstukken, waarvan sommige grooter zijn dan een rijksdadlder. De meesten dateercn uit verschillende jaren tusschen 1000 en 1606 WEER OP VRIJE VOETEN De vrouw van den arbeider B te Ruinen die was aangehouden in verband met den van Robert Louis Stevenson, geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. 41) ,Alan", zei ik, „het is geen gebrek aan goeden wil, het is de kracht. die me ont- breekt. Als ik kan, zou ik het doen, maar zoo waarachtig als ik leef, ik kan niet." „Heel goed", ze Alan, „dan zal ik je dra gen." Ik zag hem aan, of hij schertste, maar neen, de kleine man was in vollen ernst, en het gezicht van zooveel wilskracht beschaam- de mij. „Vooruit," zei ik, „ik ga mee." Hij wierp me een blik toe, alsof hij zei: „Qoed zoo David" en ging weer op weg, zoo vlug hij kon. Het werd koeler en zelfis een beetje don kerder, maar niet veel, tioen de nacht inviel. De hemel was zonder wolken, het was nog in het begin van Juli en vrij hoog in het nooraen, in het donkerste deel van den nacht, zou iemand goede oogen moeten hebben om te le- zen, maar toch hefc ik dikwijls een donkerder winternamiddag gezien. Het dauwde zwaar, het veen werd nat, alsof het regende en dat frischte mij een beetje op. Toen we stilhiel- INBRAAK Te Zwolle is Zaterdag ingebroken in het kantoor van de petroleummaatschappij De Automaat. De inbrekers hebben tevergeefs geprobeerd de brandkast te openen. Zij heb ben uit eenige lessenaars en kasten slechts 9 aan pasmunt en postzegels meegenomen. DE VRIJLATING VAN BRIEDeE. Volgens het Nederl. correspondentiebureau zijn van de zijde der Nederlandsehe regee- ring stappen gedaan bij de Engelsche autori- teiten, om den te Londen gearresteerden di- recteur van de Brusselsche Bank, Briedee, die door Bowstreet in vrijheid is moeten wor den gesteld, weer in staat van gevangen- sefiap te brengen. EEN NIEUWE BRON VAN DE „BATAAFSCHE". De Bataafsche Petroleummaatschappij hetf een geweidigen spuiter te Kedewan ir- let Tjepoesche aangeboord, die losbarstte toen de boring 780 meter diep was. De kracht was zoo groot, dat de buizen werden omhoog geperst en de zware boorin- strumenten gedeeltelijk weggeslingerd. De boortoren is verwrongen. UIT HET KLEEDINGBEDR1JF. In een Zaterdagmorgen in Den Haag on der leiding van den rijksbemiddelaar den heer van IJsselsteyn gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van werkgevers- en werk- nemersbonden in het kleedingbedrijf hebben de werkgevers toegezegd, de tegen Maandag aangekondigde uitsluiting op te schorten tot a.s. Donderdag. GEORGAN1SEERD OVERLEG BIJ HET P. T. T.-BEDRIJF. Tengevolge van de verbreking van het con tact tusschen de regeering en den neutralen postbond, heeft de minister van waterstaat maatregelen getroffen om het georganiseerd overleg in het P. T. T.-bedrijf voortgang te doen vinden. Het Volk verneemt althans, dat de minister de volgende beschikking heeft be kend gemaakt: Zoolang en voor zoolang het contact me* een organisatie of een vakvereeniging door de regeering is verbroken, is het lidmaasch ap der commissie onvereenigbaar met het lid- maatsclrap dier organisatie of vakvereenigng Het bestaande lidmaatschap dezer commissie vervalt alsdan van rechtswege. HET EERSTE KAMERLID DE JONGE. De toestand van het Eerste Kamerlid jhr de Jonge, die aan bloedvergiftiging lijdt en in het Protestantsche ziekenhuis te's Herto genbosch is opgenomen, is zorgwekkend. MGR. SEIPEL. Het ligt in de bedoeling van mgr. Seipel om, zoodra hij hersteld is, de voorgenomen reis naar Nederland te ondernemeri. GOUVERNEUR VAN WEST-JAVA. Officieus wordt gemeld, dat met 1 Septem ber de benoeming te verwachten is van den heer W. P. Hihen tot gouverneur van het gouvernement West-Java. Twee maanden van te voren zal hij ontheven worden van zijn directeurschap. De rcsidenten van de Prean- ger en van Batavia gaap, tegen den tijd van de gouverneursbenoeming, met pensioen. De zetel van den gouverneur zal te Batavia ge- vestigd zijn. De heer Hilfen heeft het ambt eerst aanvaard na herhaalden aandrang van den landvoogd. DE APO'LDRO-LEENINGEN. De rechtbank te Zutphen deed Vrijdag uit- spraak in de Apoldro-zaak en veroordee'de J. Kraak te Den Haag tot negen maandm gevangenisstraf op grond van het ieit, dat bekl. bij een trekking van dte Apeldoorasche premieleening „Apo.dro", te Meppel gehou den, heeft bevorderd oat op de officieele trek- kingslijst andere prijzennummers werden ge- zet, dan in werke'ijl neid werden uitgdoot. E)e eiscti was drie jaar. I'corts vericordeeldi de rechtbank tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar den makelaar, wien ten laste was geiegd het gebruik maken van een valsche kwitantie van 82.600, die cpgemaakt zou zijn door diens medebekl. G. Kraak. De eisch was tien maanden. De officier van Justitie heeft appel aange- teekend in de zaak tegen G. Kraak, die 4 Febr. door de rechtbank was vrijgesproken. DE DEMCCRATISCHE PARTIJ. De Demccratische Partij heeft Zaterdag te Amsterdam haar aigem eene ledenvergade- ring gehouden, waarvan Donderdag een huis- houdelijke zitting is voorafgegaan. De vcorzitter, prof. mr. J. E. Heeres, hidd een openingsrede, welke hij beschouwd wilde zien als een voortzetting in November uitge- sproken. Deze was gewijd aan politieke par- tijformeering. Toen moest, zoo zekte hij, de heofdschotel zijn uiteenzetting van ons stand- punt ten onzichte van den Vrijzir.nig-Demo- cratischen Bond, en aan het slot werden en- kee wooroen gewijd aan dte komende verkie- an wait sedert M'ovemoer is gebeurd op hei gebied der politieke partijformatie moohten niet achterwege blijiven. Na de openingsrede van den voorzitter was het woord aan den heer Gerfi. van Wijk, die sprak over Democratie en Volkenbond. Vervolgens zijn uitvoerige besprekingen ge houden over verschillende artikelen van het partijiprogram. DE ZIEKTE VAN Dr. SCHOKKING. Aangaande de ziekte van dr. Scliokking deelt de Ned. mee, dat na een consult de ge- neesheeren geen verontrustende verschijnse- len hebben kunnen constateeren, zoodiat ver- trouwd mag worden, dat dr. Sdhokking bin- nen afzienbaren tijd zijn weit weer zal kun nen hervatten. De Algem. Ned'rL Wielrijdersbond zai1 dezer dagen proeven nemen met het aanbren- gen van witte strepen op enkele punten van den weg DeventerApeldoorn ter aandui- dirog van wegbochten, punten, waar maxi- mum-snelheidsborden zijn geplaatst, en spoor- wegovergangen. AFSCHAFFING VAN DEN ZOMER- TIJD. Uit een artikel van Het Volk (s.-d.) over het wetsontwerp tot afschaffing van den zo- mertijd: Het erge ervan is, dat op niet te kwalifi- j ceeren wijze de blijde mogelijkheid tot een verzoening tusschen de beide deelen der be- volking op het stuk van den zomertijd moed- wili'g op he! spel gezet wordt. Immers, w maken ons thans, nu de regeering met den moed der wanhoop de zijde der radikale anti- zomertijders gekozen heeft, geen oogenblik meer de illusie, dat de vrede tusschen stad en platte'.and, die door het meerderheidsrapport verzekerd leek, bewaard zal blijven. Het is zeer te begrijpen dat de plattelandsbevolking, nu de regeering haar het voile pond lokkend voorhoudt, weinig geneigd zal zijn om met minder c "--Ten t- r.-jr - - De H'tv. king, die het verzoenende meerderheidsrau- pori op de wederzijdsche opwinding der gees- ten had uifgeoefend, is nu weer in rook ver- vluchtigd en als te voren zullen p'atteland en stad weer seherp tegenover elkaar staan. Het is de tweijfelachtige verdienste der re geering, dat zij deze scherpe tegenstelling tusschen twee groote bevolkingsgroepen, die uit de wereld leek toen het meerderheidsplan verscheen, weer in voile felheid in het levei\ heeft geroepen. Een regeering, die de verdeeldheid des volks bevordert! En dat geheel noodeloos. En dat alleen uit de banaalste stembus- overwegingen. Het is een droevig schouwspel. Ingediend is een wetsontwerp tot herzie-. ning van de Faillissementwet. Op aanstichting van den burgemeester van Edam, den heer Kolfschoten, is Zater- dagmiddag een vergadering gehouden van afgevaardigden der besturen van de Zuider- zeegemeenten. JULIUS BARMAT EN DE NEDER- LANDSCHE. SOCIAAL-DEMOCRATEN. In De Strijd is de volgende mededeeling verschenen Er wordt heel wat herrie gemaakt in de pers onzer tegenstanders over de verhouding van het N. V. V. (Nederl. Verbond van Vak- vereenigingen) tot Barmat. Daarom meenen we gced te doen even mede te deelen wat het N. V. V. met Barmat uit te staan heeft gehad. In Maart 1920 besloot het N. V V de steunbeweging niet meer over de Bestuur- dersbonden, doch over de hoofdbesturen te la- ten loopen. Het stond te voorzien, dat zulks een paar weken de inkomsten zou verminde- ren. Om ons daartegen te dekken, besloten we een leening van f 50.000 te sluiten voor Men tijd van zes weken. Deze leening werd, te gen een rente van 5 pet., geplaatst bij den heer Barmat. De leening werd 26 Maart aangegaan en 2 Mei terugbetaald. In 1923 besloot het N. V. V. 100.000 K.G margarine naar het Roergebied te zenden Een drietal firma's schreven in; de levering stond onder controle van een scheikundig bu reau. Barmat was de goedkoopste en had de beste kwaliteit, reden waren hem de levering werd opgedragen. Verdere relaties hebben niet bestaan en dat de beer B. in 1925 iets zou doai dat den rech- ter tot ingrijpen noopte, was in 1920 en '23 n:et bekend. N. V. DE HOOGSTRAAT. Naar aanleiding van de oprichting van de N. V. De Hoogstraat was in het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van ficsncien onder het hoofd „Richtige hef fing der directe belastingen" gevraagd, waar- om deze vorm van overdracht van de bezit- ting, welke zich leent tot het reserveeren van winst, is gekozen. De minister van financien heeft thans in zijn memore van antwoord daarop het vol gende bescheid gegeven: den om op adem te komcn en ik tijd had rond te zien naar de helderheid en-zachtheid van den nacht, de vormen van de heuvels als sla- pende wezens en het flikkerende vuur.achter ons, als een lichte vlek in het midden van het veen, kreeg ik een aanval van wcede, dat ik mij nog in doodangst moest voortslepen en stof eten als een worm. Te oordeelen, naar wat ik in toceken heb gelezen, geloof ik dat weinige schrijvers ooit werkelijk moe zijn geweest, want d'an zouden zij het be ter hebben beschnwen. Ik dacht niet meer aan mijn leven, om het verleden, noch om de tockomst, en ik herinnerde mij nauWe- lijks dat er een David Balfour bestond. Ik dacht niet aan mezelf, maar wanhoopte dat iedere nieuwe stap de laatste zo; zijn, en en met wcede aan Alan, die er Jc oorzaak van was. Alan was geknipt voor officier, want het is de plight van een officier de manschap- pen dingen te laten doen, waar an zij het doel niet kennen en als het noodig is hen te laten neerliggen om doodgeschoten te worden. En ik geloof, dat ik een vrij goed soldaat zou zijn geweest, want in die laatste uren kwarn het niet in me op, dai ik iets ande^s kon doen dan gebcorzamcn, 200 laog ik kon en dan te sterven. Het seheen mij toe, dat het jaren dtiarde voor de dag begon, en wij het grootste ge- v2ar ontleopen waron, zoodat wij op onze voeten konden loopen als inensclien, inplaats van als beesten te kruipen. Maai gcedte g - nade, wat een gezicht moeten we hebben op- geleverd, dubbel gebogen oude grootvaders, struikelend als kleine kinderen en wit als doo- d'en. Wij spraken geen woord, onze gezichten stonden strak, we keken voor ons uit, lichijen onze voeten op en zetten ze weer neer, als menschen, die gewichten tiflen op een dorps- kermis, terwijf de korhoenders piepten en het licht in het oosten helderder werd, Ik zeg, dait Alandced als ik. Niot, dat ik ooit naar hern keek, want ik had genoeg werk, overeind te blijven, maar omdat hij zeker even geslagen moest zijn als ik door vermoeidheid en even weinig keek waar hij ldep, anders zouden we niet als blinden in een hinderlaag zijn ge- lioopen. Het gebeurdte aldus. We gingen over een met beide begroeide hoogte, Alan voorop, en ik een paar passen achter hem, als een schooier en zijn vrouw, toen plotseling iets ritselde in de heide, drie of vier mannen te voorschijn sprongen en wij het volgende oogenblik op onzen rug lagen, ieder met een d'ofk op ue keel. Ik geloof niet, dat het me iets kon sohelen, de pijn van de ruwe behandelin? zicnk ge heel in het niet bij de pijnen, die ik overal voelde, en ik was te blij, dat ik niet meer liep, d'an dat ik iets gaf om een dolk Ik lag te kijken naar het gezicht van den man, die me vasthield en ik herinner me. dat het zwart le aangeiegenneid en de in it geval nog al zonderlinge onderstelling de aan de naar aanleiding daarvan gedane vraag ten grond- slag ligt, acht de ondergeteekendc zich ont- slagen van het geven van antwoord op die vraag." DE KUNSTSCH1LDER M. J. LAU. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R Crt.: Een bescheiden schilderij en-tentoonstelling wordt in den kleinen antiquiteiten-winkel van den heer A. Vecht in de Wijde-Kapelsteeg gehouden van den heer M. J. Lau, een nog onbekend, te Schoorl wonend schilder* die zicb speciaal op portret en stilleven schijnt toe te leggen. Een conscientieus werker lijkt de heer Lau Drie maal vinden we hier het zelfde witte kannetje terug; een boek en roode appels ko- men in bijna al zijn studies voor. Hij loopt niet vluchtig over de dingen heen. Er is plas- tiek in zijn groote stilleven; de witte kan werd in goed tegen elkaar staande plans opge- bouvvd. de fond heeft licht; en de donkerbrui- ne kleurnoot van het boek en van een klein aarden voorwerp, staat mooi tegen het blanke grijs'en wit. Degelijkheid kenmerkt ook zijn koppen, vooral het groote portretstuk van een moeder en twee kinderen, die den indruk ma ker. t.' gelijken. Doch de heer Lau gebruikt te veel verf; de dikke koeken hier en daar hinderen, ook is zijn compositie over het Igemeen niet coed Er is veel te veel fond, te veel tafelkleed De ze euvelen ontbreken in het kleine doek dat als studie voor het meer doorwerkte stilleven diende en waar het gevoel over de verf domi- neert. Een paar kleine litho's toonen eveneens het ernstige zoeken van dezen exposant. Uit de Pers JAAP EDEN, f In Het Leven schrijft j. H. Speenhoff, bij een door hem geteekend goed gelijkend por tret over Jaap Eden: Aan een diner zat ik eens naast Jaap. Hij at als een poes zoo voorzichtig en kieskeurig. Zijn grcoie dagen van overwmningea en kam- picenschappen wareh toen reeds lang voorbij. Rond hem leefde nog wel de nimbus van -zijn giorie. „Begrijpt-u nou meneer Speenhoff, dat ik zoo hedemaal niets meex ben? Dat ik er zoo maar bijzit? Dat rocm de populariteit zoo snel en zoo gauw vergaan? jaap Eden Ken nen ze nog wel van ljaam, maar voor de rest ben ik lucht. Vrienden had ik bij cafe's vol en laat ik ze nu eens een hand toesteken.... ze kijken me aan en zeggenzoo?gut.... wie „Hier aan tafel zitten er toch wel 'n paar, Jaap!" „Zeker', zei hij mummel-mondend; „en ik ben ze dankbaar, maar het publiek heeft ine'te hoog gelicht, om me nu zoo te vergeten". Een pijnlijk onderwerp tusschen de kip en de vruchten in. „U is ook popuiair, meneer Speenhoff, maar niet met uwe arm en en beenen, maar met uw hoofd en geest Dat is heel wat anders! „De hersens versl /en zoo gauw niet als de spieren en dan zijn d!e menschen je gauw kwijt. Van een grooten spcrtman bij hot oude Grieksche volk is tot nu toe de naani bewaard gebleven. „Ze spotten wel eens: als Jaap Eden van den trein kwam, liep half Amsterdam uit en als er een professor, die een middei tegen ban ker vond het station uitgaat, neemt hij lijn -1 er .i ,;i rtstia „Het Leven" of't avond/blad Jaap werd ook mokkerig. Toen kwam er een schrijnende bekentenis: ..Een professor blijft wat hij is, maar wij wereldkampioenen zijn ze gauw kwijt!" „Mijn ouwe vader te Groningen heeft me wel gewaarschuwdJacob bliji baas van je lijf, anders wordt't de baas over jou mien jong, en dat valt niet mee, want .je lijf is af- gedraaid sterk." „Mijn lijf werd me de baas", zuchtte Jaap, „en ik wou dat ik nooit in die beroerdte boel was begonnen!" Zijn pijpje fleurde hem op. Het diner was, droog en nat, best!.... Prorinciaal Nienws UIT HEILOO. Men schrijft uit Heiloo aan de O. H. Crt.: De ijsbaan of ljever de watervlakte, die een paar maanden op den winter heeft liggen te wachten, heeft niet aan zijn bestemming kunnen beantwoorden, aangezien de vorst ook ditmaal achterwege is gebleven. Hoewel er zeer velen zijn, die er niets op tegen heb ben, dat de thermometer niet beneden 0 daalt, gelooven we toch dat het ondernemende be stuur en de vele liefhebbers van schaatsenrij- den toch liever maar eens een ouderwetschen winter hadden medegemaakt. Het heeft ech- ter niet rnogen zijn en we hebben te betreuren ver b rand was door de zon en zijn oogen bij- zc-nder licht waren, maar ik was niet bang. Ik hcorde Alan en een ander in het Keltisch fluisteren, maar wat ze zeiden, kon me niet schelen. Toen werden de dolken opgestoken, onze wapens werden ons afgenomen en we werden tegenover elkaar gezet in de hei. „Dat zijn de mannen van Clynu," zei Alan, „We hadden het niet beter kunnen treffen. We moeten hier met deze twee wachten, die zijn schildwachten zijn, tot ze het hoofd be- richt hebben gezonden van onze komst Nu was Chray Macphersoin het hoofd van de clan Vourich, een van de leiders ge weest van-den grooten opstand, zes jaar ge- leden, er stond een prijs op zijn 1 wen en ik dacht, dat hij al lang in rraukrijk was, met de andere leiders van dien roekeloozen troep. Zoo vermoeid als ik was, werd ik half wakker van verbazing. „Wat!" riep ik, „is Clunv nog h-ier?" „Ja zeker," zei Alan, „nog in zijn cigen land, en meg het hoofd van zijn eigen clan. Koning George kan niet meer verlangen." Ik denk, dat ik nog meer zou hebben ge vraagd als Alan mij niet had doen ophoudten. „Ik ben nopal moe," zei hij „en ik zou graag wat willen slapen." En zonder verder ;ets te zeggen, rolde hij met zijn gezicht in een dienen heistruik en scheen direct te slapen. Het was mij onmo BEZOEKAANKONDIGINGSKAARTEN VLUG EN NET. n I N.V. BOEK- EN HANDELSDRUK- KERIJ v.h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOORDAM C 9, ALKMAAR -V dat zooveel werk en moeite voor niets is ge daan; de pompinstallatie, de gebouwen en ver k re inrichtingen kunnen nu wel opgebor- gen worden tot het volgende najaar, wil men rt de risico loopen dat er anders tegen den rfst niet veel meer van over is. Er kan nog wel eens een nawintertje komen, doch de tije. is te ver gevorderd om nog eens een flink ijs- vermaak te kunnen verwachten. Het is wel jammer voor het bestuur, dat door zijn vol- hardend pogen alle bezwaren wist te ovei- winnen. Met eenige weken zullen we weer de koeien en schapen zien grazen, die dezen zomer in het flink gedrenkte land volop voedsel zullen vinden. UIT OUDKARSPEL. De afdeeling van de S. D. A. P. vergader- de Donderdagavond huishoudelijk. De bijeen komst was goed bezocht. Verslag werd uitgebracht van de geweste- lijke vergadering, waaruit een geanimeerde bespreking volgde. Besloten werd om het bestuur te brengen van' 5 op 7 leden. Gekozen werden de heeren J. de Jong' en H. C. Bakhuys. De aftredende bestuursleden werden alle herkozen. Een voorstei om de beide leden van den Raad buiten het bestuur te stellen wat om practische redenen was voorgesteld, kon geen meerderheid vinden. Besloten werd dit jaar geen afgevaardigde naar het congres te zenden, doch de afge vaardigde uit Zuidscharwoude voor het uit- brengen van verslag in de volgende vergade ring uit te noodigen. Regelingen omtrent de vorming van het verkiezingsfonds werden getroffen en de propaganda voor het Volk geregeld. Door enkelen werd opgemerkt wat de Burgemeester in de vergadering van Hulp in Nood bedoe'd kan hebben met de woorden: Ik ben hier nog niet zoo lang Burgemeester, maar weet wel dat hier veel vereenigingen zijn, ook vereenigingen die men niet gaarne ziet. Men moest hierop natuurlijk het antwoord schuldig blijven en de gedachten daarom- trent aan de opmerkers overlaten. Toch was men van oordeel, dat deze ge dachten zeer beperkt kunnen zijn, omdat hier slechts zeer enkele vereenisriugen zijn, waar de burgemeester persoonlijk buiten staat. Inzake de Allerzielgeschiedenis werd me1 vreugde geconstateerd. dat men dienaangaan de te Noordschanvcude een ruimer standnun' heeft, dan in het hoogst vrijzinnig Oudkar- spel zooals het katholieke b'ad d!at sdireef. N'a een gezelfige bespreking ovei- puntef van meer huishoudelijken aard werd de ver gadering gestoten. Die inzameling voor het centraal, neu- traal ziekenhuis te Alkmaar welke uitslui tend met inteekenbilietten plaats had heeft in deze gemeente 1372 gulden opgebracht. Enkele biljetten moeten echler nog in out vangst genomen worden. zoodat dit bedrag nog iets hooger worden kan. UIT WARMENHUIZEN Vrijdag vergaderde de raad dezer gemeen te. Tegenwoordig waren alle leden. De voorzitter heette alle leden bij de eer ste vergadering in het nieuwe jaar van harti welkom en sprak den wensch uit, dat all( leden met hun gezin dit jaar niet getroffei door ziekte en rampen en eveneens alle inge zetenen der gemeente en het jaar in alle op zichten een geiukkig en goed jaar mag zijn De notulen werden goedgekeurd. De voorzitter stelde aan de orde de ingeko men stukken. a. De vtrslagen van de Commissie to Wering van Schoolverzuim te Warmenhui zen, Schoorldam en Krabbendam. V001 kennisgeving aangenomen. b. Verzoek eervol ontslag schoolschoon- maakster met ingang van 1 Maart. Eervol ontslag werd verleend onder dank betuiging voor haar diensten. Eene oproeping van schoolschoonmaakstei zal worden gedaan. gelijk. Hebt ge ooit 's zomers sprinkhanen in het gras hooren sjirpen? Wel, ik had nau- welijks mijn oogen gesloten of mijn heele It chaam en vooral mijn hoofd scheen vol sjir pende aprinkhanen te zijn en iik moest dired mijn oogen weer openen en goan zitten er weer gaan liggen en kijken naar den hemel die mij verblmdde, of naar Cluny's woestf en vieze schildwachters, die over den top vaf den heuvel lcerden cn met elkaar praattcr in het Keltisch. Dat was al de rust, die ik kreeg, tot d< boodschapper terugkeerde, en wij, daar hef scheen, dat Cluny ons met genoegen zou onb vangen weer overeind moesten komen ei voorwaarts gaan. Alan was erg vroolijk, vei* frischt door zijn slaap, en hongerig bij hei vooruitzicht van een Sorrel en een schote warm vleesch, waarvan de boodschappet blijkbaar iets had losgelaten. Wat mij betreft, ik werd ziek, toen ik ove» eten hocrde praten. Ik was moe en zwaar ge weest, maar voelde nu een soort verschrikke- 1 ij-ke lichtheid, waardoor ik niet kon loopen- Ik slingerde heen en weer als spinrag in des wind, cite grond leek wel een wolk, cfe heu vels bergen veeren, en de lucht scheen b stuwen als een snelstroomende beek, die mi heen en weer wierp. VA N -\ N \.S.> V.V.N,N.N.V N W n .v N N sA n-v,^vn s -.♦» ,-v

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 13