gem te koesfeim, seifert Sm heeft <fle belangsteTftng zich ook werlcelijk geui.t. Wij doelen hier op de verbreiding, die de actie voor het bijeenbren- gen van giften van particulieren ook in de omliggende gemeenten heeft gevonden. Wij doelen voorts op een adres. dat een dertiental arisen, wonende en werkende te Oudkarspel, Zuidscharwoude, Barsingerhorn, Schagen, Anna Paulowna, St. Maartensbrug, Wieringerwaard, Schoorl, Stompetoren, Heiloo, Nieuwe Niedorp en Winkel op 1 Augustus 1924 tot Uwe Vergadering richtte, welk adres Uwe Vergadering op 28 Augus tus 1924 in onze handen stelde teneinde daarop bij het uitbrengen van ons advies acht te slaan en waarin met zooveel blijdschap van de aan- hangige plannen melding wordt gemaakt. Wij meenen, dat deze in zoo breede kringen der burgerij van de omliggende gemeenten tot uiting ge- komen belangstelling ook in de raden dier gemeenten weerklank zal vinden; wij werden in deze verwachting bevestigd door de lezing van een adres, dat den 12en September 1923 de Burgemeesters van Oterleek, St. Pancras, Schermerhorn, Egmond alan Zee, Graft, Heer Hugowaard, Heiloo, Hensbroek, Jisp, Koedijk, Limmen, St. Maarten, Oudkarspel de Rijp, Schoorl, Uitgeest en Zuid- en Noordschermer tot het Gemeente- bestuur van Alkmaar in gelijken geest richtten, en waarvan onze Com- missie insgelijks in de gelegenheid werd gesteld kennis te nemen. Bovengenoemde overwegingen hebben ons aanleiding gegeven onze redeliike verwachtingen ook ten aanzien der hier bedoelde posten in be- paalae cijfers uit te drukken. Ten slotte nog het volgende: Men zou kunnen meenen dat het tot de bevoegdheid, ja tot de taak onzer Commissie behoorde, ons met betrek- king tot de verkrijgbaarheid der hierbedoelde subsidies niet met redelijke verwachtingen tevreden te stellen. doch te trachten ons dienaangaande aannemelijke zekerheid te verschaffen. Wij hebben dze meening overwo- gen, doch bij nader inzien als onjuist ter zijde gesteld en dit wel om twee redenen. In de eerste plaats meenden wi], dat onze Commissie niet de vereischte autoriteit bezat om zonder een uitdrukkelijke en bijzonderc machtiging uwerziids, wellicht zelfs niet om met een zoodanige machti- o-ing met voldoende kans op goeden uitslag in de aangegeven rich ting werkzaam te zijn. In de tweede plaats en deze overweging gaf voor ons den doorslag kwam het ons voor, dat het niet de juiste volgorde zou zijn om eerst de noodige stappen bij de buitengemeenten en de pro- vincie te doen en dan eerst tot de bepaling van het door de gemeente Alkmaar te brengen offer te geraken. Integendeel, wij meenen, dat van de drie genoemde publieke kassen in de eerste plaats het woord is aan de gemeente Alkmaar, daarna aan de buitengemeenten, daarna aan de provincie Noordholland. In dien zin heeft de door ons boven reeds aan- eyen volgorde een opzettelijke beteekenis. MM dekking vai Jij meenen, dat ter dekking van het bedrag van 65.000.bthoort te worden gestreefd naar de toezegging der volgende jaarlijksche subsi- a. de Gemeente Alkmaar 30.000. b. de buitengemeenten 15.000. r. de provincie Noordholland 20.000. rAd. a. Wij zijn bij de bepaling van het jaarlijksch subsidie der ge meente Alkmaar allereerst uitgegaan van de veronderstelling, dat de gemeente in ieder geval bereid zou zijn een subsidie toe te staan gelijk aan dat, hetwelk zij verleent aan het bestaande Stadsziekenhuis. Wij vonden, dat blijkens de gemeemterekeningen het Stadsziekenhuis gedu rende de jaren 1913 tot en met 1922 uit de Gemeentekas een subsidie heeft genoten van gemiddeld 40.000.— per jaar. Neemt men evenwel alleen de laatste vijf jaren deze reeks in aanmerking, dan wijst de uit- komst een jaarlijksch gemiddelde aan van f 57.400.(in ieder der jaren 1921 en 1922 bedroeg het gemeentelijke subsidie zelfs rond 64.000.) Wij meenen op grond van deze cijfers niet te ver mis te tas. ten, indien wij aannemen, dat bet gemiddeld subsidie in de eerstvolgende reeks van jaren in geen geval beneden 50.000.per jaar zal dalen (hetgeen ongeveer overeen komt met het bedrag, dat het ziekenhuis in 1923 aan gemeentelijke subsidie heeft genoten), en laten dan hierbij nog geheel buiten bschouwing, dat bij een voortgezette exploitatie van het oude Stadsziekenhuis op den duur aan een vrij aanzienlijke aanwenciing van niedw kapitaal niet zou kunnen worden ontkomen. Door opheffing van het oude Stadsziekenhuis zou dus een bedrag van 50.000 disponi- bel komen. Intusschen is bij de raming der exploitatiebaten gelijk wij tevoren uit- cenzetten, reeds met een vermeerdering van uitgaven voor de gemeente, n.l. met een verhooging van het gemeentelijk subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur rekening gehouden, welke verhooging als volgt kan worden berekend. Volgens aan ons verstrekte gegevens heeft het Stadsziekenhuis in 1923 over 16.800 verpleegdagen in totaal aan verpleeggelden gemid deld f 0.90 per verpleegdag ontvangen. Zal in het nieuwe Ziekenhuis, gelijk wij veronderstelden, ook voor de verpleging der on- en minvermo- genden het gewone tarief van f 3.— per dag moeten worden betaald, dam valt te verwachten, dat dit meerdere in zijn geheel ten laste van het Burgerlijk Armbestuur zal komen en het gemeentelijk subsidie aan dit Bestuur dus zal moeten worden verhoogd met 16.800 X 2.10, of ronci 35.000.—. Brengt men dit bedrag, omdat de uitgave daarvan reeds in de raming der exploitatiebaten verdisconteerd werd, op het bovenge noemde bedrag van 50.000. in mindering, dan blijft een disponibel bedrag van 15.000.— over. Verleent de Gemeente dit bedrag als subsi die, dan brengt zij dus hetzelfde offer, als bij voortgezette exploitatie van het oude Stadsziekenhuis in de eerstvolgende reeks van jaren van haar zou worden gevraagd. Wij hebben nu gemeend, dat het belang der gemeente bij een modern ingericht ziekenhuis met klasseverpleging en met een capaciteit en ex- pansiemogelijkheid, welke zooveel grooter zijn dan die van het tegen- woordige ziekenhuis, een extra-subsidie van f 15.000. rechtvaardigt. Ad b. Het komt ons voor, dat de door de buitengemeenten toe te zeg- gen subsidies hetzelfde geldt voor armbesturen, ciiaconieen, den Raad van Arbeid enz. zich bij uitstek er toe leenen om door de afsluiting van garantiecontracten te worden verkregen. Wij stel'en ons voor, dat de hierbedoelde gemeenten in de gelegenheid worden gesteld mer de ge meente Alkmaar comtracten af te sluiten, waarbij eenerzijds die gemeen ten zich ten behoeve harer ingezeten-m het recht, en daarmede de zeker heid, verschaffen op de beschikbaarheid gedurende den contractsduur van een of meer bedden, anderzijds Alkmaar van die gemeenten de ga- rantie ontvangt, dai deze bedden gedurende dien gehetlen contractsduur bezet zullen zijn. Voorzoover de bedden niet belegd zouden worden, zou hierin een bate der exploitatie zijn gelegen, waar niet of slechts ten deele een last tegenover zou staan. Nu is het natuurlijk juist, dat de buitengemeenten in het algemeon de neiging zullen hebben de te geven garantie krap te berekenen, zoodat zij zoo weinig mogelijk zal behoeven te worden aangesproken. Hier staat echter tegenover, dat het aantal inwoners eener gemeente, dat in een bepaald jaar ziekenhuisverpleging wenscht, zich niet nauwkeurig vooruit berekenen laat. Dit aantal zal in verschillende jaren zeer wisselend zijn. Ook zal het zeer wisselen in verschillende deelen van een jaar, of in het algemeen gezegd, gedurende den contractstijd. Het belang nu voor de gemeente gelegen in de zekerheid, dat voor nare ingezetenen ook op de tijdstippen der grootste behoefte voldoende ziekenhuisverpleging in de door die ingezetenen gewenschte inrichting verkrijgbaar is, zal voor die gemeenten een prikkei zijn om de te geven garantie ruimer te berekenen. De eene gemeente zal dit belang natuurlijk hooger aanslaan dan de andere, maar wij vertrouwen, dat het toch tot alien zal spreken. Het zie- kenhuisbestuur bezit trouwens de middelen-om door een verstandig be* leid ten aanzien der opneming de waarde van dit belang te verhoogen. Wij hebben met het bovenstaande slechts enkele denkbeelden willen aangeven, welke in onze Commissie besproken zijn en die wellicht van nut kunnen zijn voor hen, die straks dit punt nader zullen hebben- uit te we r ken. Ad. c. Dit punt behoeft geen nadere toelichting. Met andere dan de genoemde subsidien hebben wij gemeend geen reke ning te moeten houden. Wij meenen intusschen niet te mogen nalaten met een enkel woord de aandacht te vestigen dit mede in verband met hetgeen wij op biz. 9 daarover schreven op het groote belang, dat in geval van oorlog voor het Nederl. Roode Kruis in het aanwezig zijn van ziekenhuisruimte in zijn verzorgingsgebied gelegen is. Wij achten het niet onmogelijk, dat het Roode Kruis hierin aanleiding zou vinden om door de toezegging van een jaarlijksch subsidie tot de tot standkoming van het ziekenhuis het zijne bij te dragen. Conclusie. Wij geven Uwe Vergadering.in overweging en bevelen ten zeerste bij haar aan zich de beschikking over het Cadettenschoolcomplex te verze- keren, zoo mogelijk door aankoop, of anders door langdurigen erfpacht met recht van koop en voorts de noodige plannen te doen uitwerken en verdere voorbereidingen te treffen voor de verbouwing en inrichting der school volgens de plannen van Dr. Wortman tot een modern centraal ziekenhuis. De Ziekenhuiscommissie, G. J. VAN DEVENTER, Secretaris, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. S. W. ARNTZ 1 'J. M. VAN DAM 'J. DEGENAAR j A. VAN DER HORST A. M. LEDEBOER A. J. M. LEESBERG J. RINGERS R. G. C. SCHRoDER A. F. THOMSEN J. WESTERHOF Leden LIJST VAN EIGENAARS OF BEHEERDERS VAN PAARDEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis dat gedurende de maand FEBRUARI voor ieder ter secreta ire dezer gemeente ter inzage is nedergelegd de alphabetische lijst van de in deze gemeen te metterwoon gevestigde eigenaars of be- heerders van e6n of meer ter vordering en ter keuring aan te bieden paarden, opgemaakt ingevolge artikel 17 van het Inkwartierings- besluit. Alkmaar, II Februari 1925. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR Gemenard Nienws KORTE BERICHTEN. De smid H. v. R. te Megen, vader van vier kinderen, is Dinsdag in cte gracht aan de Laan verdronken. Donderdagmiddag is te Gestel (gem. Eindhoven) de werkplaats van den meubel- maker Tieleman totaal afgebrand. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Donderdagmiddag heeft te Wageningen onder groote belangstelling de plechtige ter- aardebestelling plaats gehad van wijlen prof dr. A. van Bijlert, in leven hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool. Uit de Leidsche Vaart onder Piet-Gij- zenbrug is opgehaald het lijk van J. v. d. H. uit Voorhout, die sedert 3 weken werd vermist OPL1CHTING DOOR MIDDEL VAN SPAARBANKBOEKJES. Eenige weken geleden hebben ainbtenaren van de Rijkspostsoaarbank ontdekt, dat op- lichting voor betrekkelijk kleine bedragen was gepleegd door middel van spaarbankbockjes In verband hiermede zijn twee postbeamb- ten aangehouden van wie een te Lisse en een te Amsterdam woonachtig was. Het bleek, dat zij ongeveer 50 spaarbank boekjes hadden, waarvan het geld in tal van plaatsen was uitgezet. Hierop werden bedra gen gestort, maar ingeschreven werd een hooger bedrag dan gestort was. Het hoogst genoteerde bedrag was onoeveer 300. Na eenigen tijd lieten zij het geld er afha- len. welk feit in Amsterdam slechts eenmaal heeft plaats gehad. Het to tale bedrag van de oplichterijen be- loopt 4100. HET WASCHMIDDEL „PERSIL". Wij lezen in het maandblad tegen de ver- valschingen: Naar aanleiding van verschillende vragetr te dezer zake diene het volgende: De beden- kingen tegen Persil zijn door tal van deskun- digen in verschillende Vak-Tijdschriften (spe- ciaal van de Textielindustrie) voldoende weerlegd geworden, en roits behoorlijk aan- gewend en in de juis'e verdunning (volgens de gebruiksaanwijzing) als een voortretfeli]k waschmiddel te beschouwen, daar het tijd bespaart, het goed behoorliik bleekt en rei nigt de mechanische behandeling van he. waschgoed (te veel wringen en wrijven b.v.) overbodig maakt en daardoor een verniehng daarvan voorkomt. Waar duizende huisvrouwen in verschillen de landcn, dit artikel bij voortduring -"et sue ces gebruiken. en ons Ministerie van Kolonien zelfs de aanwending van perboraat (net meest werkzame bestanddeel van Persil) voorschrijft, op grond van deskundige advie- zen, is de onschadelijkheid en het gunstige practische nut van Persil voldoende bewezen. BILJARTEN. Bij de te's Gravenhage gehouden wed- strijd om het Kamp van Eurqpa, won Dom- mering zijn partij tegen Robijns met 400 te gen 17. Dommering was 10 beurten uit. Hier van waren nog 4 poedels. De andere beurten waren 103111932163. Gem. 40. HET GEMEENTEPERSONEEL TE NIJMEOEN. De Gemeenteraad besloot op 4 Juni j.l. tot instelling van een Raadscommissie, ten einde na te gaan in hoever het wenschelijk is wijzi- ging te brengen in salarissen en loonen der ambtenaren en werklieden van de gemeente Het rapport dezer commissie is thans versche nen. Zij is in meerderheid tot de conclusie' ge- komen, dat de last der gemeente aan perso- neelsuitgaven behoort te worden verlicht, evenwel niet door verlaging van wedden, doch in den vorm van verhaal van pensioenbijdra- gen. Na overleg met de commissie, stellen B. en W. thans den Raad voor, te besluiten op de gemeente-ambtenaren en -werklieden, met uit- zondering van het personeel, werkzaam bij het onderwijs, te verhalen met ingang van 1 April 1925 van de bijdrage voor eigen pen- sioen 3 pet. van den pensioengrondslag en met ingang van 1 October 1925 bovendien van de bijdrage voor weduwen- en weezenpen- sioen 3 pet. van den pensioengrondslag of ge-. zamer.lijke pensioensgrondslagen berekenfl fat een tnaximum van f: 3000. liuitenland DE OUDE ZEESCHUIMERIJ HERLEEFD. Maandag stond voor de New-Yorksche rechtbank een zekere Mark Gilbert terecht wegens het smokkelen van rhum. Bij het ver- hoor van den beklaagde, het type van een ouden zeeschuimer, deelde deze markante bij- zonderheden mede over het opwindende ge- vecht, dat bij zijn arrestatie had plaats gehad tusschen de Amerikaansche kustwacht en de dranksmokkelaars, die blijkbaar voor geen kleintje vervaard zijn en de tradities van de zeeschuimerij uit vroeger eeuwen hoog hou den. Gibert was n.l. de commandant van de „Homestead", de stoomboot die, zooals ge- meld, Zaterdag de New-Yorksche haven werd binnengesleept, doorzeefd met kanon- schoten. Aanvankelijk gold het schip als een Britsche boot; thans kwam aan het licht, dat het een vaartuig uit Costa Rica is, dat sedert maanden heinde en ver door de Amerikaan sche douane-ambtenaren gezocht werd. Toen het schip ten slotte, na een wanhopigen strijd, waarbij aan beide kanten belangrijke verlie- zen werden geleden, werd genomen, werden in het ruim 12.000 vaten alcoholica gevon den, bestemd voor de dorstige New Yorksche rnarkt die zij thans nimmer zullen bereiken. Vrijdag kregen de kotters „Redwing" en „Seminole" van de Amerikaansche kustwacht het smokkelschip in haar schootsveld op vijf en zeventig mi'len buiten de kust van Jersey; zij praaiden de boot en sommeerden den kapi- tein, langszij te komen. De tradities van zijn vroolijk ambacht getrouw, antwoordde Gil bert in zekere kernachtige zeemanstermen, welke moeilijk in modern gezelschap zouden kunnen worden herhaald. Met andere woor- den, hij deelde de „blankety-biank" Ameri kaansche marine beleefd mede, dat zij met hun „blarkety-blank"-kanonnen maar op «noesten komen, en als ze hem wilden hebben moesten ze maar zien, dat ze hem kregen. De voor dergelijke uitnoodigingen zeer ge- voelige marine kwam op. De „Redwing" schoot aan stuurboord op de „Homestead" los, en de „Seminole" kwam aan bakboord op bezoek. Gewapend met revolvers en gummi- stokken enterden de mannetjes van de kust wacht ten slotte het smokkelschip, doch wer den door de gastheeren met geweren, knup- pels en messen zeer behoorlijk ontvangen. Gilbert elleboogde zich naar de plek waar het meest te doen was, en leverde op zijn eentje een hartverheffend gevecht, voordat hij ten slotte door de overmacht werd neergeslagen en van zijn schip weggevoerd in ketenen en handboeien. Het was waarschijnlijk het schoonste handgemeen, dat in de huidige eeuw vader Poseidon in zijn rijk heeft meege- maakt De bemanning^van de „Homestead" be- stond uit 28 mart? die alien bewusteloos wa ren geslagen of geschoten, voordat zij zich overgaven. J Bakker v. M. J Gervinus bracht, was de mooie muziek op viool en vio- loncel van den heer A. Rooker en Zoon, zeer verdienstelijk geaccompagneerd door den pia nist. Het glanspunt van den avond was wel Lentenacht fantasie door J. Paardenkooper, groote cantate voor gemengd koor, sopraan en Baritonsolo, met begeleiding van. orkest. Koor en solisten deden hun uiterste best en vormden deze schoone fantasie tot een prach- tig geheel. De woorden van dank en waar- deering, door den heer C. v. Twuiver namens de aanwezigen aan het gezelschap gebracht, waren dan ook welverdiend. Ten slotte nog een compliment aan de twee dames en den heer die door hun leuke voordrachten nog een aardige afwisseling brachten. DE RIJP (Jan.) Geboren: Rubertus, z. v en C. A. C. Kuin. Jacoba, d. Jongemaets en C. E. Mulder. Gerlacus, z. v. A. Sch'.pper en C. W. M. van Soest. Gerrit Hendrik, z. v. D. Veenman en G. P. van der Stelt: Barend, z. v. G. Slot en E. Tuin. Divera Maria, d. v. Joh Beerse en E. Ridder. Ewina Dieuwedora. d. v. M. Bazuijen en E. Boersma (wonende te Amsterdam). Johannes, z. v. W. van der Schinkel en C. van Rooijen. Overleden: Willem van Sluis, 71 jaar, weduwnaar van K. Daan. Aagje Kwadijk, 76 jaar. weduwe van A. Hartog. Gehuwd: Geene. UIT URSEM. (Jan.) Geboren: Wilhelmina Cornelia Doro thea, dochter van Simon Vlaming en Trijntje Bakker. Agnes Johanna, dochter van Ja cob Berkhout en Anna Weel. Catharina, dochter van Arie Koppes en Geertruida Beemsterboer. Gerben, zoon v. Friederich Ernst Nijdam en Sipkje de Vries Puvera, dochter v. Cornelis Paauw en Guurtje Kief- tenburg. Sofia Jeane Maria, dochter van Leo Marie Prins en Aloijsia Johanna Kruis- brink. Petrus, Wilhelmus, zoon van Johan nes Pater en Antje Appelman. Jacobus Cornelis, zoon van Cornelis Stuijt en Corne lia Keijzer. Overleden: Maartje Plomper, weduwe van Jan Spijkerman oud 84 jaren. Catha rina Koppes, oud 9 dagen. Ondertrouwd: Sijvert B akker en Grietje Dol, weduwe Jan Velseboer. Evert Nicolaas Kok en Maartje Koppes. Johan nes Braas en Catharina Geertruida Mak. Nicolaas Roskam en Hermina Martha Maria Keijzer. Getrouwd: Sijvert Bakker en Grietje Dol, weduwe Jan Velseboer. Evert Nico laas Kok en Maartje Koppes. dat er werkeloozen zijn, die vroeger voir hun liefhebberij harmonica of ander muziek hebben geleerd, en dit noodgedwongen doen langs de huizen om hun gezin voor het ergste te vrijwaren. Het is zeer overdreven te zeggen, dat er dagelijks 16 tot 17 dier menschen aan de deur komen. Ondergeteekende (ongelukkige) heeft dat wel degelijk onderzocht bij betrouwbare Alk- maarsche burgers, die er om gelachen heb ben. Deze menschen zeiden mij: „het is wel erg, maar dit is toch overdreven."' Dat de Ouderdomsrente weinig invloed uitoefent op bejaarde menschen, moet schrij- ver maar eens zien in de groote steden op marktdagen, Amsterdam, Leiden, den Haag en Rotterdam, daar mogen bejaarde en onge lukkige menschen er ongestoord iets bij ver- dienen. Dat naar diegenen die hulp of steun noo- dig hebben ge'informeerd moet worden, is iets dat ook meer gedaan moest worden en dan zouden er ook meer vergunningen worden ge geven, welke nu geweigerd worden, en de goeden niet door de kwaden behoeven te lei- den. Of moeten al deze menschen, die meeren- deels niet kunnen werken, of ben, fatsoenlijke armoede lij jeen werk heb fen, of gaan ProYinciaal Nieuws UIT VEENHUIZEN. Ten lokale van den heer Hes gaf de ge- mengde zangvereeniging „Nieuw Leven" van Hoogwoud een goedgeslaagde uitvoering. Hetgeen gepresteerd werd, getuigde van ern- stige studie en strekt het koor met den ijve- rigen directeur, den heer A. Rooker, tot eer Zuiver en rustig werd alles ten gehoore ge bracht. Vooral Adeste en Rust waren ons zeer sympathiek. Wat ons ook onder bekoring Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De apname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Alkmaar, 12 Februari 1925. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaatsje in uw veelgelezen blad omtrent het schrijven in de Alkmaarsche Courant van 7 Februari 1925. Is het schriiver bekend, dat er zeer veel de zer ongelukkige slachtoffers geheel geen steun, dus geen inkomen hebben? Is het schrijver bekend, dat er in Alkmaar huisgezinnen zijn, die f 10.steun hebben van het Armbestuur dat enkele beiaarde menschen. die geen Ouderdomspensioen krijgen, f 5.— krijgen van het Armbestuur; dat deze menschen hier of daar bij mede- lijdende menschen voor dit geld in de kost zijn; dat menschen met f 3.— ouderdomspensioen alien bij elkander genomen geen mensch- waardig bestaan hebben; dat zulke menschen er wat bij moeten ver- dienen; dat er kistjesmenschen venten, die somwij- len er een waarde in hebben van f 50.— tot 60.— negotie; dat er menschen van buiten met visch, groenten enz. venten die een waarde bij zich hebben van 6 tot 24; dat er ongelukkige menschen zijn, die geen handel kunnen dragen en deze in hunne zak- ken moeten dragen; °f g; rooven en stelen? Dit zou volgens mij plaats hebben, wanneer naar het inzicht van den schrijver de menschen overal worden ge- weerd Ik hoop dat er zeer vele andersdenkende Alkmaarsche ingezetenen zullen zijn, die het schrijven als ongedaan willen beschouwen. Gesproken over bedelaars, nu in den wa ren zin des woords zijn wij alien bedelaars. Uw Dw. Dienaar, J. W. JaGERS, p. a. den heer Koeman, Heiligland 38. (Inzender is een philosoof. Wij zijn inder- daad alien bedelaars. Bedelen wij zelf niet elken dag voor het Ziekenhuisfonds? Overigens zijn wij het niet geheel met hem eens. Wij hebben onze gegevens gecontroleerd met die van de Politie en van den Armen- raad, zoodat ze in alle opzichten betrouw- baar zijn. Dat wij er voor gepleit hebben niet aan ieder te geven die aan de deur komt, maar de levensomstandigheden wie men helpen wil op het bureau van den Armenraad te laten on- derzoeken, is noodzakelijk om te bereiken, dat slechts zij die het werkelijk noodig hebben geholpen zullen worden. Red. Alkm. Crt.) SCHOUNHEIDS-COMMISSIE CONTRA DE ALKMAARSCHE AANNEMERS. De taak der Ovtrheid. Een opmerking van den Heer J. de Meijer, Voorzitter der S. C., bij zijn lezing van Maau- dagavond j.l. gemaakt, acht ik van belang ge- noeg, om hier nog eens afzonderlijk te bespre- ken, nl. dat naar de meening van den spreker, het wenschelijk zou zijn, dat elke stad tot leden van de S. C. koos, menschen uit 'n andere streek, die van de plaatselijke toestanden niets afweten, om te voorkomen, dat een plan om de een of andere reden wordt veroordeeld, die niets met het vak te maken heeft. Met andere woorden: de Overheid heeft bij het aanwijzen van personen in functie's, waarbij die personen hebben te beslissen over het wel en wee van anderen, rekening te hou den met de lagere instincten van den iflensch. Zoo is het inderdaad. De leden van de va- menwerkende organisatie's van Bouwvakpa- troons, voelen de juistheid van deze woorden dagelijks. Jaren aamen vragen zij daaran de Over heid om een rechtspositie; om hooger beroep in de voile beteekenis. Rekening houden met de Tagere instincten. Ook bij de leden der organisatie's zelf. Wat ik daarmee bedoel? Stel, een vereeniging bestaat uit 10 leden. Aan een daarvan geschiedt onrccht. Zeker zullen een paar (fit onrecht mede aanvoelen, dcch van de overige 6 tot 7 personen, zal zeker de grootste helft zich heimelijk verheu- gen, dat de ander ook eens een strop heeft. Ik heb dit, gedurende den korten tijd, dat ik actief aan het werken der organisatie's deelneem, op ontsteHencte wijze ervaren. Tn bedekte termen ben ik vaak aangevalUn, wanneer ik voorden een of ander in de bres sprong. Een voorbeeld uit andere groepen. Bij de lezing hierbcvenbedoeld werd een opmerking gemaakt in afkeurenden zin over een gevelverandering hier ter stede. De betreffende architect was in de zaal met eenige collega's, waarvan cen paar zicht- baar genoten. Zoo is de wereld. „VERDEEL EN HEERSCH" is wel een van de minderwaardigste, wij kunnen gerust zeggen, infaamste deviezen, nog ooit toege- past. Nimmer inag de Overheid dit in hare banier voeren. Het moet ten verderve leiden. De Overheid zal er dus voor hebben te wa ken, op die lagere hartstochten te specu- leeren. Zij zou op die wijze het onrecht bestendi- gen met medewerking der groep, welke on recht wordt aangedaan. Het ,valt niet te ontkennen, dat juist het mooie van het werd der arbeidersleiders is geweest, het opwekken van het solidariteits- gevoel. De beschaving is hiermede groote diensten bewezen. Maar grooter stap in de goede richting zou geschieden, indien van bovenaf het Recht" werd voorgehouden als het eenig ware. De geest des tijds is in die richting. Men roept om het recht der volken, om het recht der menschen. Laat de Overheid met alle kracht dat besei levendig houden, daaraan leiding geven, te beginuen met het werk, dat voor de hand ligt. J. BROERSMA. Geachte Redactie, 't Zal weldra twee jaren geleden zijn, dat het Comite „Vrouwen, wat doet Gij!" in het leven werd geroepen door den nood der tijden. Overal toch werd internationaal groot on recht bedreven, en uit het diepst van haar hart kwam de kreet van een tiental vrouwen aan alle anderen vrouwen: Mogen wij vrou wen dat zoo maar aanzien, moeten wij niet trachten mede te werken aan betere levensver- houdingen En nu, twee jaar later, meenen wij dat het Comite zijn taak mag neerleggen, niet, dat er geen onrecht meer gebeurt, niet, dat wij al ien niet op ons quivive moeten blijven, verre van dien; maar ons protest heeft weerklank gevonden, de openbare meening is gemobili- seerd tegen onrecht dat gebeurt of gaat ge- beuren en aJlerwegen wordt gezocht naar nieuwe banen. Organisaties, regeeringeu, volken willen den weg van internationaal overleg gaan, en hoe groot de moeilijkheden nog mogen zijn. de goede wil om die moeilijkheden te overwin- nen, is er. Velcn hopen op Geneve, als wij de ster maar volgen, zal ze misschien eenmaal daar blijven stifle staan Vol vertrouwen leggen wij't werk in han den van die organisaties, die op blijven zijn ingcsteld, vooral op die der jongeren. Wij mogen niet eindigen zonder alien, man- nen en vrouwen, bedankt te hebben voor den steun, dien wij bovendien mochten odervinden voor onze Nederl andsche Keukens in Duitsch- land. De kinderkeuken in Berlijn geeft nog dagelijkt aan pl.m. 100 kinderen voeding tot- dat de zomer in het land zal zijn. De andere keukens hebben opgehouden te bestaan. Dank zij de hulp van het Hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis, het Ned. Roode Kruis afd. Amsterdam, 't Comite Ned - Duitschland te Utrecht en de medewerking uit Indie van de Soerabajasche jeugd en van een Damescomite te Semarang konden wij de meeste keukens nog tot November j.l. in stand houden en nog velen eene Kerstgave schen- ken. De toestanden zijn nu zoo verbeterd, dat het Duitsche Volk zijn liefdeswerk zelf kan verrichten. Onze ontvangsten bedroegen t.m. Decem ber 1924 24429 84; de uitgaven beliepcn t.m. December 1924 24419.84, zoodat er nog 10 in kas is ter afdoening der laatste uitgaven. Tot slot een woord van dank aan de pers, die ons onzen arbeid mogelijk maakte He' comite, VROUWEN WAT DOET GIJ?

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 3