Alkmaarsche Gourant Zaterdag 14 Februarl. 88 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Oemengd Nienws UITBREIDING VAN DE MOGELIJK- HEID VAN TOEPASSING VAN DE STRAF VAN GELDBOETE. Ingediend is een wetsontwerp tot uitbrei- ding van de mogelijkheid van toepassing van de straf van geldboete. Voorgesteld wordt, te breken met het stel- sel, dat toepassing van de vervangende hech- tenis afhankelijk is van den veroordeelde, doch als beginsel te aanvaarden dat zooveel mogelijk bij onwil tot betaling verhaal op de goederen en inkomsten van den veroordeelde volgt. Dit verhaal is aldus gedacht dat na het ontvangen van de kennisgeving, dat de boete niet vrijwillig is betaald een kennisgeving die de ontvanger niet dan na voorafgaande aanmaning zal moeten verzenden de amb- tenaar, in vviens naam de tenuitvoerlegging geschiedt, nagaat of hij het bedrag zal kun- nen doen verhalen op de roerende en onroe- rende goederen van den veroordeelde, op diens loon of wedde, of op uitkeeringen die door hem periodiek worden genoten, onver- schillig uit welken hoofde. Den veroordeelde zal bij bevredigende beantwoording een ex ploit worden hcteekend vanwege den voor- melden ambtenaar, waarbij hem wordt aan- gezegd, dat tot bedoeld verbaal zal worden overgegaan. Volgt binnen korten tijd geen vrijwillige betaling of wordt met het Openbaar Mi- nisterie geen na 4ere regeling getroffen, dan zal het bedrag der boete met dwang worden geind. Verhaal op de roerende en onroerende goe deren van den veroordeelde geschiedt door het afgeven van een dwangbevel. Verhaal op loon, wedde of periodieke uit keeringen geschiedt met behulp van een een- voudig derden-arrest, overeenkomstig art. 374b van het Burg. Wetboek. Voor gevallen dat hij de voorbereiding der tenuitvoerlegging van het vonnis zou blijken dat een boete bij de veroordeeling bepaald overeenkomstig de draagkracht van den be- trokkene, onevenredig zwaar zou drukken in verband met een belangrijke vermindering van zijn inkomen sinds de veroordeeling, is de mogelijkheid geschapen van een reductie der boete door den rechter. Geoordeeld is dat de nieuwe regeling van de vervanging der boete niet ook voor het fiscale recht van toepassing moet worden verklaard Dit recht heeft n.l. tot op heden op het stuk der geldboeten zijn eigen regeling gehad. Blijkens de toelichting tot art. 1 valt het kinderstrafrecht buiten dit artikel. Het maxi mum der boete 3000 of 10.000 wordt be paald naar gelang van aard en duur van de vrijheidsstraf, op het concrete feit gesteld. Voor zooveel noodig strekken de artikelen 1114 om de bij het ontwerp getroffen voorzieningen ook voor het militaire recht toepasselijk te doen zijn. MONUMENT VOOR VAN HEUTSZ. Op het oogenblik zijn, aldus meldt de Res bode, bij den penningmeester van het comite voor de oprichting van een monument voor den oud-gouverneur-generaal Van Heutsz ruim honderd en elfduizend gulden binnen- gekomen, terwijl uit Limburg, Noord-Bra- bant, Gelderland en uit andere deelen van het land nog niet alle verantwoordingen van de subcomite's zijn ontvangen. Men neemt aan, dat de totale som van de gelden, voor een monument bijeengebracht, om en nabij een en een kwart ton zal bedragen. Het hoofd-comite stelt zich voor, een mo nument te doen vervaardigen, waarbij de beel- tenis van Van Heutsz naar voren treedt, en dat tevens getuigenis aflegt van het werk van dezen grooten Nederl ander. Het ligt in de bedoeling, in overeenstem- ming met de wenschen van het Amsterdam- sche gemeentebestuur, het monument in een park te Amsterdam op te stellen. Men heeft zich bovendien voorgenomeu, op het graf van Van Teutsz, nadat het stof felijk overschot naar het vaderland terugge- bracht zal zijn, een eenvoudig gedenkteeken te plaatsen. Een prijsvraag zal uitgeschreven worden onder een beperkt aantal Nederlandsche beeldhouwers voor het onwerpen van het mo nument en het gedenkteeken. TRANSPORT ARBEIDERS. De Nederlandsche federatie van Transport- arbeiders heeft een openbare vergadering ge- houden. De voorzitter, de heer D. Groeneveld, stel- de bij de opening vast, dat het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportar- beiders, voor debat uitgenoodigd, afwezig is gebleven. De woordvoerders ervan had men ruimschoots de gelegenheid voor debat toege- dacht. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de onderhandelingen geen aanleiding zijn, de commissie van over leg buiten werking te stellen. Op grond van deze overweging heeft bet bestuur van den Centralen Nederl. Ambte- naarsbond een audientie aangevraagd fllj den minister van waterstaat. VERHOOGING VAN DE SCHOENPR1J7FN. In een Donderdagmiddag te Tilburg ge- houden vergadering, bijeengeroepen door de Ned. R.-K. Bond van Schoenfabrikanten, welke ook werd bijgewoond door leden van den Neutralen en den Tilburgschen Bond van Schoenfabrikanten, zijn, naar het Hdbl. wordt gemeld, breedvoerige besprekingen ge- wijd aan de verhooging van de schoenprijzen in verband met ae stijging van de prijzen van de grondstoffen. Besloten werd, met in- gang van 21 dezer een verhooging van de prijzen van alle sehorisel van tenminste tien procent in te voeren. UIT DE KLEEDINGNIJVERHEID. Bij de werknemersbonden in de kleedingia- dustrie was van den heer H. A. van IJssel- stein, Rijksbemiddelaar, een oproep ingeko- men om voor Zaterdag bij hem te verschijnen voor het verschaffen van inlichtingen inzake het dreigende conflict in de kleedingindus- trie (maatbedrijf.) Naar aanleiding daarvan h*hh<tf 4e werknemersbonden nisteren aan de betrokken werkgeversbonden gisferen aan de1 letrokken werkgeversbonden den vol gender, brief gezonden: In verband met het verzoek van den heer van IJsselsteijn, bij onze bonden ingekomen, om hem als rijksbemiddelaar inlichtingen te verschaffen betreffende het dreigend conflict in de kleedingindustrie, een verzoek dat waar- schijnlijk ook door uwen bond wel zal zijn ontvangen, stellen wij uw bestuur voor, uwe maatregelen, geen werk uit te geven aan de leden van onze bonden, op te schorten met ten minste een week. Dit lijkt ons de eenige weg om alsnog te trachten een scherp en uit den aard der zaak langdurig conflict te vermijden, dat in zijn gevolgen sterk zou inwerken op de bedrijfs- verhouding en zeer zeker ook voor uwe fir- ma's in elk geval een groot nadeel zou betee- kenen. Indien u met deze gedachtc zoudt kunnen meegaan, zeggen wij u toe, de door ons voorbereide maatregelen op te schorten. Hoewel uwe houding daarmee niet in over- eenstemming is, willen wij alsnog aannemen, dat het niet uwe bedoeling is, met opzet naar een conflict te drijven. Wij zouden het op prijs stellen, indien u het antwoord op dezen brief ons morgen, Vrijdag, voor 4 uur zoudi willen doen toekomen. BRIEDeE DOOR AMBTELIJKE SLEUR WEER OP VRIJE VOETEN. Het Tweede Kamerlid, de heer Ter Hall heeft tot den minister van Justiiie de volgen- de schriftelijke vragen gericht: 1. Is het jyist, dat de, op 23 Januari j.l. in Londen gearresteerde directeur van de Brus- selsche Bank, Brieddee, wiens arrestatie plaats had, omdat hij voortvluchtig was in den avond van 11 Febr. j.l., door den politie- rechter van Bow-Street weer op vrije voeten moest worden gesteld, omdat van de Neder landsche autoriteiten de noodige documenten voor een uitlevering nog niet zouden zijn ont vangen? 2. Zoo ja, welke was de oorzaak, dat die documenten nog niet ter beschikking van de ngelsche politie en justitioneele autoriteiten waren gesteld, terwijl zij, volgens den magi- straat van Bow Street, 20 dagen na de arres tatie van den beschuldigde hadden moeten zijn ontvangen, krachtens de bepalingen van het uitleveringsverdrag; 3. Welke maatregelen staan den minister ten dienste, of zijn er eventueel door hem ge troffen, om te voorkomen, dat bedoelde ar- restant door een verzuim van Nederlandsche zijde, zich zou kunnen onttrekken van eeti strafvervolging; 4P 4. Wil de minister deze vragen met spoed beantwoorden? De Telg. meldt nader: Het spreekt van zelf, dat wij in verbanJ met de in vrijheidstelling van Briedee te Lon den getracht hebben op het Departement van Justitie nadere inlichtingen en eenige ophelde- ring te verkrijgen over het feit, dat de noodi ge documenten, benoodigd voor de uitlevering niet op tijd ingeleverd zouden zijn. Wij wend- den ons derhalve tot mr. W. L. A. Collard. chef van de tweede afdeeling aan het Depar tement van Justitie, onder wien de aangele- genheden nopens uitleveringskwesties ressor- teeren. Mr. Collard verklaarde ons evenwel. in tegenwoordigheid Van mr. W. A. Pannen- borg, referendaris, dat hij over de onderha- vige kwestie geen inlichtingen aan de pers wenschte te verstrekken. Naar aanleiding van het gebeurde, zegt het blad, verzochten wij Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. chef der afd Diplomatieke Za- ken aan het Dep. van Buitenlandsche Zaken, nadere inlichtingen. Jhr. Beelaerts deelde ons mede, dat het feit, dat de noodige docu- rnenten voor de uitlevering van Briedee niet op tijd te Londen zijn ontvangen, niet te wij- ten is aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Dit deoartement werkt in dergelijke aangelegenheden uitsluiteud als doorzend kantoor. Bij nader onderzoek is echter geble- ken, dat de documenten zonder verwijl naar Londen overgemaakt zijn. Er is van eenfg op- onthoud door toedoen van het Departement van Buitenlandsche Zaken geen sprake. Naar verluidt, heeft Scotland Yard Briedee die Londen blijkbaar niet verlaten heeft, sinds zijn invrijheidstelling voortdurend geobser- veerd. AANRAKING MET LEN ELECTRI- SCHEN DRAAD TE HAARLEMMER- MEER. Woensdagmiddag was, naar de O. H. Crt. meldt, de vrachtrijder v. T. aan den Huigslo- terdijk in een slop tusschen twee woningen bezig om een wagen met stroo te laden. Zijn zoon was op den wagen om de bossen stroo aan te pakken en te ordenen. Vlak boven hem waren een paar draden van het electrische laagspanningsnet. Een ander vroeg hem: durf jij die wel aan te pakken? Zijn antwoord was: gerust, ik ben met zoo gevoelig voor den stroom. En de daad bij het woord voegende greep hij de dra den aan. Onmiddellijk werd hij erg benauwd en blauw, begon hij vreeselijk te schreeuwen en te slaan, met dit gevolg dat hij door zijn ruk- ken en stooten de isolator uit de windveer iosrukte. Toevallig kwamen de beide draden daar- door tegen elkaar, kwam er een oogenblik kortsluiting en gelukte het hem in dit oogen blik los te komen, echter met zoo'n vaart, dat hij boven van den stroowagen afviel op den grond, waar hij deels werd opgevangen, zon der ernstige kwetsuren. Het is wel een groot wonder dat deze jon- ge man zijn onvoorzichtige baldadigheid niet met den dood heeft bekocM; behalve flinke brandwonden aan de beide handen. schijnt hij geen verder letsel bekomen te hebben. Donderdagmorgen omstreeks 6 uur is te Nieuw Vennep in de Dorpsstraat een arbei- der per rijwiel vastgeraakt in een draad, wel ke 's nachts door den storm was losgeraakt. Ook deze fnan moest door een ander met een haak worden losgetrokken, waarna gelukkig bleek dat hem geen letsel was overkomen. DE NIEUWE TARIEFWET. Het Verbond van Nederlandsche Fabrikan- ten-Vereenigingen bericht in zijn orgaan, De Nederlandsche Nijverheid, dat invoering va de nieuwe Tariefwet niet voor 1 April a.s. wordt verwacht. PENSIOENBETALING. Het departement van financien meldt: Bij het departement van financien is een veranderde wijze van pensioenbetaling in voorbereiding. In verband hiermede wordt aan alle gepcn- sionacexdcn (met uitzonderin^ van de seoea- sionneerde weduwen en weezen, van de ge- pensionneerde gemeenteambtenaren, van de Indische gepensionneerden en van hen, wier pensioen op hun postrekening wordt bijge- schreven), in hun eigen belang verzocht, aan het departement van financien. afd. pensioe- nen en eerediensten, spoedig schriftelijk mede te deelen, in welke gemeente zij metterwoon zijn gevestigd, met vermelding van straat en huisnummer, het nummer der pensioenakte en de betrekking, waarin zij zijn gepensionneerd EEN ONTROUWE GEMEENTE- SECRETARIS. De gemeentesecretaris van Veenendaal, wiens aanhouding is vermeld, wordt verdacht van verduistering van gelden bij de uitbeta- ling van bouwpremies en van legesgelden. Donderdag werd hij voor de tweede maal door den rechter van instrudie verhoord. Als getuigen werden gehoord de waarnemende gemeentesecretaris en de gemeente-ontvanger. BOUWSTEENEN GESTOLEN. De aannemer v. d. M., aan de Valkenboscli- kade in Den Haag, heeft aangifte gedaan, dat .van een bouwwerk aan de Lekstraat aldaar ongeveer 3500 bouwsteenen zijn gestolen. Deze steenen zouden heimelijk zijn wegge- haald en naar een in aanbouw zijn^huis in de zelfde buurt gebracht. In verbdnd met dezen diefstal heeft de politie gisteren vier personen wegens diefstal en heling aange- houden, n.l. de gebroeders De H., in den Haag, den aannemer O. uit Rotterdam en den bouwkundige D., in Den Haag. Op on geveer duizend steenen heeft de politie nog be- slag kunnen leggen. DE ZAAK-BARMAT Donderdag is een oer vier verdedigers der Gebr. Barmat, dr. Schwerzenz, uit Berlijn, per viiegtuig te Amsterdam aangekomen. Naar wij veraeman zegt de N. R. Crt., heeft dit bezoek ten doel inlichtingen te vaicrijgen om trcnt de gestes van een zekeren Tannen- zapf, die sensationeeie berichten heeft gepr- bliceerd in de Ehiitsch-nationale Berliner B'or- senzeitung tegen de Barmats. (Dezer dagen heeft men hiervan kunnen lezen onder de ru- briek Duitschland). Tannenzapf die vroeger werkman was bij het Barmatconeera te Ber lijn, heeft zich in de laatsten tijd dikwijls te Amsterdam opgehouden. Hij deed dan steeds pogingen om met bedienden van de Amster- damsdie kantoren van Barmat in contract te komen. Dit lukte hem omdat hij vroeger ge- durende eenige maanden op het Amsterd'am- sche kantoor werkzaam is geweesl Zijn ont- slag uit den Berlijnschen dienst verzweeg Tannenzapf zorgvuldig en men beschouwde hem dan ook als collega. Het eenige dat op- viel, was zijn royaliteit. Hij noodigde zijn col- lega's te Amsterdam meermalen uit om met hem te gaan fuivcn Ook belcofde hij hun er- voor te zorgen, daf zij goede betrekkingen zouden lcrijgen, o. a. bij Stinnes. Intussciien was hij er daarbij op uit, collegiale en ver- trouwelijke gesprekken uit te iokfcen over wat men uit Amsterdamsche archieven en boe- ken te weten was gekomen. Dr. Schwerzenz onderzoekt thans een en ander. De Barmats schijnen n.l. te vennoe- den, dat de man door anderen met een op- dracht naar Nederland is gezonden. Voor dit vermoeden schijnen goede gronden te bestaan, welke o.a. bierop berusten, dat toen men Tan nenzapf bij zijn aankomst uit Nederland te Berlijn wilde arresteeren, daar men vermced- de dat hij ontvreemde kopien van zakenbrie- ven bij zich had, de man zich beroepen moet hebben op de autoriteiten, die het proces- Barmat instrueeren. Zijn vrijlating is daarop aanstonds gevolgd. Men tracht nu te weten te kcmen welke connecties Tannenzapf met zekere kringen te Berlijn heeft. Dr. Schwerzenz zou vandaag na verschil- lende personen omtrent deze aangelegenheid gehoord te hebben weer naar Berlijn terug- keeren. KORTE BERICHTEN. Voor de Amsterdamsche vereeniging voor sociale lezingen en sociale studie heeft gisteravond prof. dr. J. A. Veraart gesproken over: Nieuwe sociale en economische stroo- mingen onder katholieken in Nederland. Gister is voor het eerst weer het graf van Toet-Ankh-Amen voor het publiek open- gesteld. Voortaan zullen iederen Dinsdag be- zoekers worden toegelaten Het maximum- aantal personen, dat wordt toegelaten, be- draagt twintig per week. De na de jongste revolutie in Chili ge-» kozen president, Allessandri, is thans van Genua op weg naar zijn land. Tengevolge van mist zijn in New-York verschillende ongelukken voorgevallen. Bij een drietal botsingen op den luchtspoorweg kwamen twee man om en werden 25 gewond Tengevolge van ongekend ergen regen- val heeft in Midden-Zuiden en Z. O.-Afrika de oogst veel geleden. Tusschen Bira en Nyasaland is door een wolkbreuk het verkeer over een afstand van 130 mijl per spoor on- veilig ge word en, zoodat het goederen vervoer stop gezet is. Het hoofdbestuur van de Maafschappij voor Dierengeneeskunde heeft een adres ge zonden aan de ledfen van de Easte Kamer be treffende de reorganisatie van den veeartse- nij'kundigen dienst. In een openbare, druk bezochte verga dering van de afdeeling Dordrecht van den vrijheldsbond zijn Donderdagavond opgetre- den mej. J. Westerman, lid van de Tweede Kamer, prof. dr. B. D. Eerdmans. Provinciaal nienws UIT SCHOORL. Bij onderhandsche aanbesteding, is door den architect K. P. Zuurbier aanbesteed het bouwen van een Woonhuis te Schoorl, voor rekening van den heer C. Bakker te Callants- oog. Er werd ingescherven als volgt: A. Ruis te Schoorl, Type A. /3040, Type B. 2695; P. Wildeboer te Schoorl, Type A 3297, Type B. 3148; M. Groen te Schoorl. Type A. f 3365.—, type B. 3100—P. den Das, te School 1, Type A. 3383.Type B f 3083.Rocs en de Wever, te Schoorl, type A. 3498, type B. f 3194.99.—, P. Veuger, St. Maartensbrug type A. 3865.—, type B. 3546.—. De begrooting van plan A. was 3600.—, en van plan B. 3200. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De Jongelingsvereeniging „Soli Deo Glo ria" hield Donderdagavond in de Geref. Kerk hare gewone jaarvergadering. De Eere-Voor- zitter, Ds. de Jong schetste in zijn openings- woord den bloei der Vereeniging, zoodat men genoodzaakt was de Vereeniging in 2 afdee- lingen te splitsen. Ook de meisjes-vereeniging moest wegens haar groot aantal leden het- zelfde doen. Verschillende voordrachten wer den ten gehoore gebracht, alsmede opstellen over art. 14 onzer Geloofsbelijdenis, art. 8, van het Anti-Rev. Program en de beteekenis der Chr. Religie voor het Maatschappelijk leven. Eene aangename gedachtenwisseling vond over deze opstellen plaats. Een dubhelkwartet van de Chr. Zangver- eeniging Hallelujah zong enkele liederen. Het was voor de vele opgekomene een leerzame en tevens genotvolle avond, welke tot c.a. 2 uur duurde. UIT KENNEMERLAND. Hoe zacht ook de winter, 't is geen goed winterweer, althans niet voor de tuinders. 't Is miserabel weer voor hen die kool jjelen en bewaren, want er is en veel werk aan de kool en't brengt zeer weinig op want de ban- del is zoo lui als we dit in geen weken hebben medegcmaakt. Door het zachte weer wordt het product ongeschikt voor vervoer. Boere- kool is nog al te plaatsen, daar de fabrieken groote kwantums verwerken. Echter is de prijs laag. Spruiten zijn gewild en er wordt een goede prijs voor gemaakt, vooral voor lste soort. Spinazie is duur. Dit geldt ook voor die producten waarvan een kleine aanvoer komt, o. m. prei en uien. Aardappelen, bieten en wortelen gaven een prijshoudeinde noteering te zien. Ditzelfde kan van vruchten gezegd worden, want tafel- appelen zijn duur en keukenperen brengen een vrij goeden prijs op. De aanvoer van witlof is zoo groot dat men zou wanen dat we in het drukst van het seizoen zijn, wat echter niet het geval is, doch ook hier aan is het onnatuurlijke winterweer debet. De prijzen zijn echter van dien aard dat de teelt en mislukking genoemd kan wor den; het product is zacht, los en kort en niet bijzonder voor vervoer geschikt. UIT OOSTHUIZEN. Met ingang van 12 dezer is naar het hulp- pcstkantoor alhier overgeplaatst de heer Burry, uit Zandvoort. Den 7den Maart a.s. zal de heer Munt- jewerff, stationschef bij de N. S. alhier, den dienst met pensioen verlaten. Wij hopen van harte, dat hij nog menig jaar van zijn welver- diende rust zal mogen genieten. Als opvolger komt naar hier de stationschef van Wirdum (Friesland). Wij vernemen, dat onze dames-zangver- eeniging naar het coucoours te Apeldoorn zal gaan. UIT BURGERBRUG. Voor den bouw van eene nieuwe R K. school in de Zuid-Zijpe waren 17 biljetten ingeko men. Laagste inschrijver was de heer A. Buur alhier voor 18800. UIT HEERHUGOWA.YRD. De heer J. van der Meulen, hoofd eener R.K. schol alhier, gaat weldra het onderwijs met pensioen verlaten. Door het subcomite tot stichting van een neutraal ziekenhuis te Alkmaar is ingeza- meld een bedrag van ruim 1100. De heer Jos. J. v. d. Meulen, hoofd der R.K. school aan den Hondenweg, gaat in den loop van dezen zomer den dienst met pensioen verlaten. Onze ptaatsgenoot, de heer C. Klaver, onderwijzer aan de R.K. school in de parochic van't H. Hart, is met ingang van 1 Augus tus benoemd tot hoofd der nieuwe R.K. school te Burgerbrug UIT SCHAGEN. Bij de jongste grasverpachtingen van den polder en de banne Schagen is dit gewas bijna 12 pet. naar beneden gegaan. De heer H. van Appeldoorn, ambtenaar bij den tramdienst alhier. wordt wegens op- heffing van de bureaux alhier overgeplaatst naar Alkmaar. De vereenigde slagers te .Amsterdam hebben besloten den prijs van het vette kalfgvleesch met 40 cent per kilo te verlagen. UIT VALKOOO. Het grasgewas van den polder en de banne Burgh orn is bij de verpachtingen van Woens- dag j.l. met 44 pet. verlaagd UIT SINT MAARTEN. Sedert eenige weken kwam in 'Hoi lauds Noorden geen mond- en klauwzeer meer voor. Thans is de ziekte weer alhier gecon- stateerd. UIT WIJDENES. H. M. de Koningin heeft voor het ahliei" op 19 en 26 Juli te houden groot nationaal con- cours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen een zilveren medaille beschikbaar gesteld. UIT BEEMSTER. Men schrijft ons: Donderdagavond heeft het Nutsdeparte- ment hier het departementsseisoen op schit- terende wijze geeindigd met een concert, ge- geven door den heer en mevrouw Jager van Utrecht voor zang en piano met vivoolbege- leiding van den heer Jager uit 's Graven- hage. Het was een rijk afwisselend program- ma. Geopend werd met een ballade van Cho pin voor piano-solo. Het scheen gewaagd voor ons publiek een piano-solo te laten hoo- ren, maar de heer Jager toonde door zijn kunstenaarsschap, dat ook het kiavier bij uit- stek geschikt is om de klasiseke werken der grootmeesters te vertolken. Verder volgde ..en Adagio en Largo van Hanoel voor viool, dat op rustige wijze werd voorgedragen, maar waarvan wij gevoelden, dat het geteel door de pianobegeleiding gedrageu were. Mevrouw Jager gaf eenige liederen van Schubert, Brahms, Reynaldo Hahn, Bach en Catharina van Rennes, waarvan Erlkonig en twee der Bach-aria's, d'une Prison van Hahn en het alom bekende Zcnnelied uitmuntten in ex- pressie en techniscn beheersching, en waarin haar begaaidheid en haar mooie voile alt stem tot haarrecht kwamen. Het culmioatie-punt van den avond was de vertolking van de senate Apassionaia van Beethoven. Ds heer Jager deed zich hierin kennen als een kunstenaar van den eersten rang. Reeds dadeiijk bij het eerste deel voel- den wij ons bij de eerste maten verplaatst in een ruime sfeer. Overweldigend was de im- pressie, die uitging van het temperament, de dynamiek, die zich in zijn spel openbaarde. v,Tooral het slotdeel wekte een extase op, gaf een ontvoering, als wij hier nog nimmer bij eenige uitvoefing hadden bcleefa. 437ste STAATSLO'ltRlJ. Trekking van Vrijdag 13 Februari. 5de klasse 17de lijst Hooge prijzen. No. 9348 3000. Prijzen van 70,- 933 2272 2689 3113 3364 5017 6309 7359 8444 9689 9915 10007 10174 10670 10775 12379 13306 14721 15396 16103 18968 19356 21056 21447 21659 21875 22198 Niet e n. 454 668 717 833" 846 1141 1190 1481 2015 2136 2717 3243 3566 3676 3738 4377 4543 4982 5254 5597 5878 6523 6994 7604 7899 8088 8563 9402 9449 9977 10842 11305 11725 11774 119440 12177 12592 12700 13212 13276 13866 14223 14388 14823 14888 14964 13110 15220 15599 15824 159S4 16196 16364 16464 16756 17011 17227 18208 18956 18960 18995 19291 19708 20046 20752 20765 21070 21731 22127 22424 22597 22611 Buitenland HEFTIGE SCENES IN HET ENGELSCHE PARLEMENT. Voor het eerste sedert 75 jaar is in het Par- lement weer een aanval gedaan op de subsi- die aan een vorstelijk persoon en na een de bat, dat twee uur duurde, forceerden de La- bour-aanhangers een stemming, waarbij zij 90 stemmen op zich vereenigden. Hun aanval gold de kosten, door den Prins van Wales gemaakt op zijn rtizen naar ver schillende landen. Labour zelf was verdeeld en toen een motie, welke ingediend was, door David Kirkwood, den radicalen Clyde-leider, en die bedoelde de subsidie voor den Prins te laten vervallen, in stemming kwam, kwam het tot heftige sce nes. De Labour-leiders, die de Koninklijke gast- vrijheid aanvaard hadden, toen zij ministers waren, geraakten in een lastig parket. De achterste labouribanken stemden met de regee- ring voor de subsidie. Ramsay MacDonald, Sidney Webb en J. H. Thomas stemden voor. Snowden onthield zich van stemming, terwijl Walsh en Henderson tegen de subsidie stem den. Alle conservatieven en liberalen stemden tegen Kirkwood's motie. Slechts twee libera len stemden er voor. De Prins kreeg zijn sub sidie met 304 tegen 90 stemmen. DEI MIJNRAMP BIJ DORTMUND. De oorzaak van de ramp is onbekend. Men vermoedt dat tegelijkertijd met het onweder een kolenstof ontploffing gepaard ging. Volgens een officieele mededeeling be- draagt het aantal dooden 130, dat der ge- wonden acht. De rijkspresident stelde 50.000 mark ter beschikking, de socialistische organisaties gaven 25.000 mark. Er zijn reeds 115 lijken naar boven ge bracht Het reddiagswerk wordt overmoeid vooiTgezet. De acht gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Omtrent hun toestand kan nog niets worden gezegd. AMERIKA EN DE OVEREEN'KOMST VAN PARIJS. Gemeld wordt, dat de Senaat voornemens is Kellogg om nadere explilcaties te \Tagen met betrekking tot de Parijsche overeenkomst, wanneer hij te Washington zal arriveeren voor het aanvaarden van zijn nieuwe functie van minister van 'buitenlandlsche zaken. In dien hij erkent, dat hij eenige verplichtingen op zich heeft genomen, zooals uit Cooligge's verklaring scliijnt te kunnen worden opge- maakt dan zal hem waarschiinlijk verzocht worden heen te gaan, nog voo'rdat hij eigen- lijk in functie is getreden. Amerika wil dus geen verplichtingen op zich nemen in kwesties, voortspniitend uit den oorlog. DE FRANSCHE SCHULD AAN ENGELAND. De diplomatieke medewerker van de „Dai- ly Telegraph" meldt, dat men in toonaange vende Fransche kringen bereid is, een beta lingsplan over langen termijn te ontwerpen, dat een vermindering van het totaalbedrag der Fransche schuld aan Engeland tot op 125 millioen pond inhoudt. Van Fransche zijde verlangt men echter nog steeds 'n orga nisch verband tusschen de hoegrootheid dei Fransche annui'teiten en de hoegrootheid van het Fransche aandeel in de Duitsche vergoedingen op grond van het Dawes-p'an DE ENGELSCHE DO.MINIONS EN HET PROTOCOL VAN GENeVE. De correspondentie tusschen de Engelsche regeering en de regeeringen van de domini ons over het protocol van Geneve is thans zoover gevorderd, dat met uitzondering van den Ierschen Vrijstaat van alle dominions een voorloopig antwoord is ontvangen. Even- als de Engelsche regeering vinden de regee ringen van de dominions het zeer moeilijk een definitief besluit te nemen over de om- vangrijke en ingewikkelde kwesties door het protocol opgeworpen. Zij verzoeken om meer tijd om een definitief oordeel uit te spreken. De dominions betuigen warme sympathie met het doel van het protocol, maar zij zou den liever zien, dat het ideaal meer trapsge- wijze werd benaderd. Vele bezwaren worden geopperd, niet alleen tegen verschillende be langrijke bepalingen maar ook ten aanzien van de duisterheid van sommige passages en de haast waarmede het plan is opgesteld. De ontvangen antwoorden vormen het eerste stadium van de gedachtenwisseling tusschen de Londensche regeering en die der dominons. De Engelsche regeering zal nu haar eigen meening aan de dominions ken- baar maken. De bijzondere commissie die deze kwestie bestudeert, heeft zekere amende- menten voorgesteld die thans door het kabi- net worden overwogen. Waarschijnlijk zullen zij binnen een week of twee ter beoordeeling worden medegedeeld. DE INFLUENZA IN,ENGELAND. De influenza-epidcmie grijpt in Engeland steeds meer om zich heen. In Midden-Engeland is een aantal scholeu gesloten, daar vele leerlingen en onderwijzers ziek zijn. Te Manchester en in Noord-Engeland is de productie in tal van fabrieken achteruii- gegaan door de vele ziektegevallen onder de arbeiders. Te Londen is het aantal gevallen nag steeds sthgec.de

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5