DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. OPENING van ons HULPGEBOUW (bij de Groote Kerk) VROOM DREESMANN. a.s. DQND13EDAG, 's middags 3 uar. No. 39 Honderd zeren cn twintigste Jaargang 1925. Abonnementsprijs bfj yoornitbetaliiig: per 3 maanien tS.-, fr. per post f2.50. Bewflsn. 5 ct. Adrertcntiepr. 25 et. p. reset, srootcre letters naar pbiatsruimtc. Brieven franco N.V. Bock- en Handclsdr. t.Ii. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. VRXJ ENTREE OP DEN OPENlNCrSDAG WORDT NIET VEREOCHT Bedfcraf urf 2 Matien, MAANDAG Directeur: G H. KRAR. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 16FEBR1UARI Verzuimt niet a.s. Donderdag ons Hnlpgebonw te bezichtigen. D zult verbaasd zijn over de inrichting en de ernome collectie. De buitengewoon goedkoope prgzen znllen U doen besluiten tot het maken van menige goede verandering in uwe woning. Buitenland DE MINISTERCRISIS IN PRUISEN. Naar de Tel. vemeemt zal de vroegere rijks- kanselier Marx een Pruisische regeering op zoo breed mogelijken grondslag vormen, •waarmede hij Woensdag voor den Landdag hoopt te verschijnen In dit kabinet zullen naar reeds schijnt vast te staanzitting hebben de democraat dr. I iopker-Aschoff als minister van financien, dr. Schreiber als mi nister van handel, en staatssecretaris Becker, die minister van onderwijs cn kunst wordt De Centrumleden Zehnhoff en Hirtsiefe: blijven zitting houden in het kabinet. Over de bezetting van het ministerie van Landbouw wordt nog onderhandeld De afgevaardigdc Hermes komt daarvoor niet in aanmerking. zooals reeds werd beweerd. Severing blijft minister van binnenlaodsche zaken. De sociaal-democratische Landdagfractie wenscht aanspraak te maken op twee zetek in het nieuwe kabinet. Het gerucht over de bezetting van de post van staatssecretaris bii het departement van binnenlandsrhe zaken dbor een Centrumman mist alien grond. Marx rekent blijkhaar wel op een oppositic maar niet op een obstructie. DE MILITAIRE CONTRoLE IN DUITSCHLAND. Vandaag zal het eindrapport van de inter- geallieerde controle-commissie betreffende dc bewapening van Duitschland aan maarschalk Foch worden overhandigd. Men zegt, dat dit rapport de helft korter is dan men aanvankelijk bedoeld had te schrij- ven. De Fransehe en Engc'.sche officieren moe- ten het er over eens zijn geworden, slechfs absoluut gecontroleerde feiten op te nemen. zoodat dit rapport een duidelijk beeld van den huidigen toestand zou geven, en slechts geba- seerd za! zijn op feiten, welke in elk geval .onweersprekelijk zouden zijn. Men voegt er aan- toe, dat dit gerednceerde rapport nog voldoende materiaa! bevat, out de handhaving van de bezetting der Keulschc zone te rechtvaardigen. DE SCHANDALEN IN DUITSCHLAND In den boezem van de Duitsche sociaal democratische parti) gaan stemmen op naar een radica'e aFekening met alle leden, die door de Barmat-affaire zijn gecompromitteerd Het bestuur zal vandaag en morgen vergade- ren om de kwestie te bespreken. Van verschillende zijden wordt er bij de sociaal-democraten op aangedrcngen, dat er een partijdag zal worden gehouden om de partij te zuiveren van alle verkeerde ele- menten'. DE HERKENNING VAN MISDADIGERS AAN HUN VINGERAFDRUKKEN. Op 1 Maart zal de leider der identificatie afdeeling van de Londensche crimineele poli tic Collins z'n anrbt neerleggen. Hij heefi sinds 1901 zijn werkkracht uitsluitend gewijd aan de uitwerking van 'n universeel systeem voor de herkenning van misdadigers door de registratie van vingerafdrukken. In zijn ver- zameling in het Londensche hoofdbureau van poltie bevinden zich vingerafdrukken van 400.000 misdadigers Sinds de oprichting van de identificatie-afdeeling heeft de Londensche crimineele politie door vingerafdrukken de identiteit in 250.000 gevailen kunnen vaststel- len. Collins heeft ook een systeem van teekens en letters uitgevonden. om er vimgerafdruk- ken telegrafisch mee aan te duiden AMERIKAANSCH GRAAN NAAR RUSLAND. De ,,Izwestija" meldt dat 4 stoomschepen met een lading van 20,700 ton Amerikaansch meel in de Russisehc Zwarte Zee-havens ver- wacht worden. Het meel zal gedistribueerd worden in het Donetz-district. De correspondent te Charkoff meldt, dat het imporfeeren van meel naar de Oekraine nood- zakelijk is geworden door de stiigende prijzen Een lading van 16000 ton zal spoedig ver- voerd worden naar Novorossisk, terwijl de andere stoomschepen het meel naar de dis- tricton aan dtp. rcchteroever van de Dnjepe<" vervoeren zu'lcn. In den herfstvan 1924 werd alt deze districten sraan uiUevoerd. DE NOOD IN WEST 1ERLAND. In het Iersche parlement is met betrekking tot den r.ood in West-Ierland van de zijde der regeering medcgedeeld, dat er in de Weste- lijke districten van Ierland steeds ellende had geheerscht en dat de nood der bevolking dit jaar niet grooter was dan in vroegere jaren. De regeering had maatregelen getroffen voor de steunverleening OVERSTROOMING IN DE VEREENIGDE STATEN EN CANADA Buitengewoon warm weer, waardoor de sneuw snel smelt, v eroorzaakte gevaarlijke overstroomingen in Nieuw Emgeland en de staten ten Oosten van de Allenghany-bergen. De Mohawkrivier is van veertien tot twintig voet gestegen. Vele dorpen zijn overstroomd. Drie spoor weg- en twee andere bruggen zijn weggesla- gen In het distrcit Tioga kon de trein niet verder door het water en moesten de reizigers met roeibooten gered worden. De 400 voet lange brug over de Nicolet- rivier te Victoriaville (provincie Quebec)' is weggeslagen. SMOKKET 4RIJ VAN SCHROOT. Het dcuane-grenscommissariaat bij't Lan- r'"finanzemf van Neurenberg heeft cmvang- rijke smokkelarijen van schroot naar het bui tenland ontdekt. Er werd een geheime uitvoer van 8"°? {on iizer- en staa'scFreot geeousta- jeerd. Dit schroot is naar Italie, Hongarije en Tsjecho-Slowakiie id voerd. Veertien firma's zijn er bij betrokken. DE KALENDER-HERVORMING. De Volkenbondscommissie voor de kalen- derhervorming zal te Geneve onder voorzit- ierscliap van den Nederlandschen president Van Eysinga, heden bijeen komen, waarbij unis zal worden genomen van de meeningen e'er verschillende kerkelijke richtingen. Dc Europeesche secretaris van den Amerikaan- schcn bond van christelijke kerken, dr. Kellei-. uit Zwiiserland, heeft van een groot aautal protestantsche kerken, waaronder uit Neder- land, Duitschland, Denemarken, Spanje, Por tugal, Roemenie enz., opdracht gekregen, de meeningen der protestantsche kerken uiteen :c zetten. De Joodsche religieuze lichamen hebben cen groot aantal bezwaren ingediend. Zij zul len op dc zitting van de coinmissie vertegen- woordigd zijn door dm opperrabbijn van Frankrijk, den opperrabbijn van Londen, een delegatie van het Engelsche Point Commit tee, Lucien Wo'f. den voorzitter van de Agoe- dath Jisrael te Weenen en dr. Levenstein uit Zurich. De Amerikaanschc regeering heeft aan het secretariaat-gcneraal van den Volkenbom' medegedeeld, dat de Amerikaansche regee ringsdepartementen hun gezamenlijke hol ding nog niet hebben bepaald Tot de Volkenbondscommissie behoorcn de c'irecteur van het internationaal bureau voor tijdmeting te Parijs. Bigourdan, de president van de Internationale Kamer van Koophan 'el, Booth, een vertegenwoordigcr van den Pans, de aartsbisschop van Canterbury en een vertegenwoordiger van het Oeuaimeni- echv patriarchaat KORTE GERICHTEN. Volgens de officieele medcdeeling uit Djeddah, is die stad nog niet in handen der belegerende Wahabieten gevailen. De eerste partij, welke zich met de kwes tie van de verkiezing van een nieuwen rijks- president in Duitschland zal bezighouden, is de democratische partij. Op den eersten Maart komt tot dat doel het partijbestuur te Berlijn bijeen. De waarde der wapens, welke in de ja ren 19201923 uit in totaal 20 landen wer- den uitgevoerd, bedroeg 250.000.000 pond sterling De Western United Tel. Cy. zal binnen- kort een nieuwen kabel tusschen Newfound land en Enbelond leggen, welke 5.000.000 pond sterling zal kosten Dit is de eerste transatlantische kabel, welke sedert 1910 ge- legcl wordt. De jaar-capaciteit van den kabel zal 60.000.000 woorden bedragen. Het Australische scheepvaartgeschil is opnieuw uitgebroken. Het stoomschip ..Queenmore", gecharterd door de Australi sche regeering, is opgehouden, ondanks de be- lofte, het geschil aan het Arbitrage-Hof voor te leggen. -r- 'Naar word't gemeld, heeft de Canadee- sche regeering aan de Engelsche regeering medegedeeld, dat zij het protocol van Geneve niet kan aanvaarden en dat zij evenmin een v.'ijzigingsvoorstel kan doen. Een stoet van 50 000 rnanifestanten, be- staande uit republikc'nen, links-socialisten, communisten en leden dcr arbeiders-organisia- ties, trok Vrijdagavond door Lissabon. Inci- denten deden zich niet voor. Het gemiddelde aantal sterfgevailen ten gevolge van de influenza, is te Londen tot 76 per week gestegen. Men hoopt, dat de epide- mie thans haar hoog'ste pimt bereikt heeft. Naar het'Comite ter uitzending van Ne- derlandsche kinderen Dortmund-'s-Gravenha- ge van het Nedeidandsch consulaat te Dort mund verneemt, zijn bij de mijnramp aldaar geen Neder'.andsche slachtoffers te betreuren. Door de verordening van het" Beiersche ministerie is de uitzonderingstoestand in Beie- ren thans op enkele kleine uitzonderingen na, cpgeheven Stakende spoorwegarbeiders hebben het vrijwillig personeel van den trein op den Tsiman-Kiautsjau-spoorweg aangevallen; 20 oersonen werden gewond. De stakers braken de rails op en vemielden den trein. 1n China schijnen tegenwoordig alle ban- dietenstreken mogelijk. Door een vergissing is diezer dagen te New York in een der schouwburgen een dra ma op de planken ontaard in een derkelijk drama, dat aan een acteur bijna het lever heeft gekost In Tripolis IN -Afrika) beleven de Italia- nen den laatsten ti-'d moeilijkheden doordat de bevolking opstandig is geworden. 't Schiint. dat <U bp4wcfi<ir«n zal <"<nnpn worden De politieke politie te Warschau heeft de laats^e drie dagen 30 personen gearres- teerd, die onder verdenking staan van com- mimistisebe prrifatie. tiemenfifd Nieuws HET CONGRES DER S. D. A. P. De groote zaal van het Concertgebouw ce Amsterdam was Zaterdag vrijwel ge- heel gevuid met afgevaardigden, de galerijen waren matig met belangstellenden bezet. Het podium was versierd met palmen, klim op en roode azalea's. In aansluiting met hetgeen wij reeds in ons nommer van Zateardag meedeelden, melden vyij nog dat besloten is, aan den heer Bran- ting een telegram van sympathie te zenden. De voorzitter deelde o.a. mee, dat er een brief van mr. P. J. Troelstra was ingekomen, die aan de vergadering zou'worden voorge- lezen. Ingekomen was voorts een telegram van den heer van Kol, houdende mededeeling, dat hij tot zijn spijt verhinderd was het con- gres bij te wonen. Een dergelijk telegram was ingekomen van den heer Henri Polak, die bui- tenslands vertoeft. Namens het Nederl. Verbond van Vakver- eenigingen begroette de hoofdbestuurder van dit verbond, de heer Kupers, het congres. Besloten is, een commissie te benoemen uit het congres ter voorbereiding van de behan- deling van het verkiezings- en strijdprogram. Het program is ontworpen door een com missie uit het partijbestuur onder leiding van den heer Schaper. Deze is nu ook be- noemd tot voorzitter der thans in te stellen commissie, waarin o.m. ook zitting hebben de heeren Sannes en Ankersmit, leden der com missie uit het partijbestuur. Namens de Belgische Werkliedenpartij be groette de heer van Roosbroeck het congres. Aan de orde was vervolgens de behande- ling van de verslagen van 'het partijbestuur, de Kamerfractie, de redacties van Het Volk en De Voorwaarts, met verschillende voor- stellen van afdeelingen, hierop betrekking hebbende. De correspondent der N. R. Ct. schrijft over dezen congresdag aan zijn blad o.a.: Dit is het verkiezings-eongres van de S.D. A.P. Met het oog op de aanstaande verkiezin- gen voorzitter Vliegen heeft er in zijn ope- ningswoord op gewezen wordt het congres dit jaar vroeger dan anders gehouden. Onder gelukkige auspicien vindt het niet plaats. De partij-voorzitter mocht aan het slot van zijne rede met suggestieve bedoelin- gen verzekeren, dat hij de aanstaande over- winning bij de verkiezingen nu wel niet ziet maar dan toch ruikt, daarvoor moest hij an dere, minder-opwekkende klanken laten hoo ren. De partij gaat achteruit in ledental! In 9 maanden tijds eene vermindering met niet minder dan 3000! De heer Vliegen zocht de oorzaak in een gebrek aan persoonJijke adi- viteit een gebrek aan idealisme maakte een der afgevaardigden er al van bij de leden. Anderen wezen andere oorzaken aan o.a. de contributieregeling, de werkloosheid, het ge brek aan eenheid op het gebied van de ge- meentepolitiek, de wijze van samenstelling van de partijeongressen, enz. Maar het feit onfrennen deed niemand. Er is een gemis aan elan, eene afwezigheid van geestdrift, in on- ze rijen, zeide een der afgevaardigden van Amsterdam. En dat bleek de communis opinio Er zijn meer schaduwen die over dit con gres vailen! Troelstra is er niet! Wegeiis ge- zondheidsredenen! Het officieele afscheid van den partijleider zou, naar aangekondigd werd, later plaats vinden, maar velen hadden gehoopt dat zij ook nu, op dit partijeongres, gelegenheid zouden hebben hem hulde te brengen Maar hij blijkt te ziek om te ver schijnen. Troelstra afgetreden, en van Kol eveneens. i En Vliegen zou dit jaar als partijvoorzitter 1 zijn heengegaan, als het partijbestuur hem hiervan niet had teruggehouden. De oudcren gaan. de jongei"en hebben, volgens den partij voorzitter, geene activiteit meer! 't Is niet op- wekkend Behalve den achteruitgang van het leden tal is er nog een punt, dat al dadelijk, op de zen eersten dag, de aandacht heeft gehad De cerdeeldheiri1 tusschen politieke partij en vak- beweging. De secretaris van het Vakverbond, de heer Kupers, kwrni nadrukkelijk verzekeren, dat er niets hapert aan. de goede verstandhouding. Die verstandhouding is nOoit beter geweeft dan thans! Het diepste punt van de crisis is al bereikt. Er schijnt dus toch zoo iets als een crisis te zijn ge- weest. En een ieder die Het Volk leest, 'en kennis heeft genomen van de befaamde arti- kelen van den heer Stenhuis in De Strijd, weet dat trouwens. Bij het debat bleek telkens weder uit den mond der afgevaardigden, Tioe wrk de antithese tusschen de politieke partij en de vakbeweging in de rijen van de S D. A. P. zelve wordt gevoeld, hoe kwalijk men den voorzitter van N. V. V. zijn aanva'llen op de S. D. A. P. neemt. Ten gunste van de ver- wezenlijking van zijn ideaal: de verandering van de S. D. A. P. in, de samensmelting van S. D. A. P. en N. V. V. tot eene labour-partij, naar Engelschen trant, met de bedoeling aan de vakbeweging meer invlned te geven, hoor- de men geen stem. De vakbeweging heet on- bevredigd door de voorloopige lijst voor de Kamer, zoo zeide een der afgevaardigden: Is het inderdaad de vakbeweging of is het Sten huis? Tevens werd er hierbij op gewezen, hoe weinig leden van de modeme vakbewe ging lid zij nvan de politieke partij, niet meer dan 10 pet.de overige 90 pet. vormen eene massa van zeer heterogene bestanddeelen: heel en half syndicalistische en heel en half burgerlijke.'En onder die omstandigheden zou men aan de vakbeweging den invloed op politiek terrein moeten geven, dien Stenhuis eischt, zoo wordt met zooveel woorden ge- vraagd. Algemeen werd voorts critiek geoefend op het feit, dat de hoofdredactie van Het Volk iemand als Fimmen, staande aan den uiter- sten linkervleugel van de partij, maar nog altijd tot de partij behoorende, niet in de ge legenheid heeft willen stellen zijn Russische Indrukken te publiceeren, ook al verschildf-n die indrukken met het inzieht omtrent de Rus sische aangelegenheden van de partijleiding. Bij het debat over bovengenoemde onder- werpen kwamen als vanzelf verschillende mo- ties van de congres-agenda naar voren. En dan waren er ook verschillende moties naar aanleiding van het optreden van de Am- sterdamsche sociaal-democratische wethou- ders, dat Iang niet algemeen bewonderd wordt. Ook bij het debat kwam duidelijk uit, dat men de houding van de drie Amsterdamsche wethouders lang niet bewondert. Ten slotte moge van den eersten congres dag aangestipt worden, dat er eene commis sie van rapporteurs benoemd werd, met het oog op het verkiezings- en strijdprogram Zaterdagavond heeft ter gelegenheid van het congres een feestelijke samenkomst plaats gehad in het Concertgebouw, waaraan de Amsterdamsche afdeeling der A. J. C. een zeer werkzaam aandeel had. Het congres van de S.D.A.P. werd gister- mcrgen in het Concertgebouw voortgezet. Vanuit het partijbestuur wilde de heer D A. van Eck cen persoonlijk woord van afkeu- ring uitspreken over de in Amsterdam ge- voerde loonpolitiek. De voorzitter. de heer W. H. Vliegen, ver dedigde liierna het bestaande stelsel van can- didaatsstelling, maar hield zich aanbevolen voor't geval een.dor leden een beter en meer democratisch stelsel aan de hand wist te doen. De verhouding tusschen het partijbestuur en het bestuur der N. V. V. roemde spr. zeer. Van de Barmat-affaire wilde de voorzitter mededeelen, dat de partijsecretaris in 191S met het bericht kwam, dat een zekere heer Barmat in Amsterdam bereid was het voor het Rctterdamsche dagblad „De Voorwaarts" benoodigde kapitaal te verstrekken zonder eenige beperkende voorwaarde. De geheele financieele verhouding is volle- dig in de „Staatscourant" gepubliceerd. Meer heeft de S. D. A. P. nooit met den heer Barmatt te maken gehad. Nooit is eenige ver- klaring door de partij of de redactie aan de Duitsche sociaal-democraten of regeering af- geceven. Er steekt nu meer dan 2 ton van den beer Barmat in „De Voorwaarts". Mocht ons evenwel ook maar iets van corruptie blijken, zei spr., dan zullen wij daartegen met straf- fe hand cptreden. (Toejuichingen.) Vervolgens deelde de heer F. M. Wibaut een en ander mede over de candidatuur van het voorzitterschap. Op aandrang van het partijbestuur heeft Vliegen toegezegd tot het volgend congres in functie te blijven. Dit is echter een voorloo pige regeling. De loonpoliliek. Op verzoek van de Raadsfractie gaf de heer Wibaut vervolgens een uitvoerige uiteen- zetting over de Amsterdamsche loonpolitiek Verlang van mij niet het G. O. kapot te maken, want dat doe ik niet", riep spr. (I.uid applaus). Spr. bcslcot met te verklaren, dat de Am sterdamsche loonpolitiek gevoerd was in over- eenstemming met sociaal-democratische be- ginselen, n.l. om tc bevorderen de eenheid in den strijd. (Applaus.) Daama bracht de heer J. H. Schaper een woord van hulde aan Troelstra, wiens lei ding men in de Kamer zoo nctode zal missen. Dat de Kamerfractie on voldoende de belan- gen der werkloozen zou hebben behartigd werd door spr. met klem beshreden. Waarom „Het Volk" de arlikelen van Fim- men over Rusland niet gepubliceerd heeft, werd tenslotte door J. F. Ankersmit uiteen- gezet. „Het Volk" wenscht de vrijheid van het woord hoog te houden, doch het betrof hier een subjectief gekleurd, bevooroordeeld ver- slag, en geen objectieve voorliichting. In de middagzitting werd de heer Vliegen als voorzitter van het partijbestuur herkozen, evenzoo de overige ledej van het bestuur. De zetel van mr. Troelstra werd door ir. Albar- da ingenomen. Bij acelamatie werd hiei'aa nog de heer Ankersmit herkozen tot hoofdredacteur van „Het Volk" en de heer Van der Veen tot hoofdredacteur van de „Voorwaarts". Over de a.s. verkiezingen voerde de lieer. Y1 i e g e n voorts het woord. De arbeiders gaan de verkiezingen in cen bittere stemming tcgemoet, zeide spr Wij maken nu een tijd door van reactie, waaraan zoo spoedig mo gelijk een einde moet komen. Wij zullen "er op uitgaan het kapitalistisch stelsel zoo spoedig mogelijk ten val te brengen. Eerder zal de menschheid geen gelukkige menschheid kun nen worden. Spr. besprak allereerst den toestand van 's lands financien. Colijn heeft het tekort weggewerkt, doch daarbij de volkskracht en de economische ontwikkeling aangetast. Hij heeft z. i. de kosten van levensonderhoud op- gc-dreven. Voor een pessimistische politiek is evenwel geen plaats meer. In de politiek overheerscht het sociale ele ment, heeft Troelstra terecht verklaard Skit Michael heeft ons eenigen tijd met hoop ver- vuld Een verovering van de R K- partij door sociaal willende elementen is cchter mislukt. Deze elementen zullen zich hebben te vereeni- gen met de S. D. A. P om de verwezenlijking van hun idealen te bereiken. „Maak u los, arbeidend volk van Nederland", riep spr.. Ids van de reactie en sla ze de pooten stuk. anders komt ge niet vooruit!" (Applaus). Ten slotte las spr. een brief voor van mr. Trcejstra, waarin deze het congres opwekt tot krachtigen verkiezimgstrijd en besluit me' den ro. n,,Op voor het Socialisme!" (Luidi toejuichingen). Hierna zong de vergaderinr staande de „lnternationale". Na dit afscheidswoord van den grooten'lei der stelde de heer A. B. Kleerekoper voor. om op Troes'.tra's 65sten verjaardag, 20 April a s.. hem't vekiezingsfonds van de S D. A. P ter hand te stellen, waarmede de volgende verkiezingen 'zullen worden bekostigd. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aange- nomen. In de avendzitting werd het verkiezings- er. strijdprogram door I. H. Schaper in bijzon- derheden behanddd. Bij den eisch van ontwa- pening (naticnaal en internationaal) sluit zich aan die van vrijstelilng van militairen dienst- pliclit oor alle ernstige dienstweigeraarsde cndcrsteuning cn democratiseering van den Volkenbond. Ook werden o. a. de volgende punten be- bande'.d: werklcozenzorg; reorganisatie van het georganiseerd overleg; volledige uitbouw der sociale verzekering; staatspensionnee- ring; bevordering van den bouw van arbei- derswoningenpaehtwetten ter- bescherming vamden huurder; opheffing der ondei*wijsver- slechtering en weder-invoering van het ver- nliehte 7e kerjaar: volledige uitvoering der Arbeidswet; een behoorliik bestaan voor het overhcidsnersoneelbest'iding van het alco- hclisme; bevordering van het zelfbestuur der overzeesche gewesten. Als een blijvende hulde aan Mr Troelstra besloct het con ores een borsthce'd van hem te dcen vervaardigeti bekostigd door bijdra- rron nnrfiin-pnoo^n. DE BELASTINGWIJZIGINGEN. Ter verkrijging van een overzicht van de ontwerpen tot wijziging van een aantal be- lastingwetten, laten wij hier de hoofdzakeu van de ingediende ontwerpen volgen. Voorgesteld wordt: 1verlaging van het successierecht en het recht van schenking 2. vermindering van den druk der inkom- stenbelasting door verhooging van den kin- deraftrek en invocring van een aftrek vooi den gehuwden staat; 3. verlaging van de verdedigingsbelasting II ongeveer met de helft. 4. Tegenover het veriies, dat de schatkist door de drie voorgaande maatregelen zal lij- den, wordt de invoering voorgesteld van een als onderdeel van het zegel recht te heffen be- belasting, welke tevens ten doel heeft door be- perking van de uitgaven, de besiparing te be vorderen. Successierecht. Doordat voorgesteld wordt de in 1921 in- gevoerde verhoogingen met de helft te ver minderen, zal het heffingspercentage, al naai de som der verkrijging bedraagt, zijn: in dien geerfd of verkregen wordt: a. door kinderen of door de(n) echtgenoo' 254—7 (thans 3y3-S); b. door afstammelingen in tweeden en ver- deren graad 33/«—1054 (thans 51/*—12); c. door bloedverwanten in de rechte op- gaande lijn 9>S14 (14M19); d. door broeders en zusters 13-22 (18-27): e. door kinderen van broeders .en zusters ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1