AlKmaarsche Gourant Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. FEU1LLETON. No. 39 1925 Dinsdag 17 Februari. Provinciaal nieuws U1T OUDKARSPEL. Het nieuwe voetbalterrein van D. T. S. na- dert zijn voltooiing. Door verschillende inge- zetenen zijn rentelooze aandeelen gen omen, waardoor het benoodigde kapitaal verkregen is. Het terrain heeft een speelveld van 100 bij 61 Meter en is geheel door een sehutting om- ringd, waarlangs zitplaatsen zijn aange- bracht, voldoende voor ongeveer 500 bezoe- kers. De feestavond, welke in verband hiermede gehouden wordt, zal 28 Februari plaats heb- ben en den len wedstrijd heeft 8 Maart a s plaats. Het zal voor D. T. S. aangenaam zijn, als ook weer eens thuiswedstrijden gehouden kun- nen worden. UIT NOORDSCHARWOUDE. De opvoering van „Allerzielen", in Con cordia" alhier, kan als uitstekend geslaagd worden beschouwd. Het aantal bezoekers was 350 a 400. De club „Falkland", van Heiloo, heeft met de opvoering het beste beentje voor- gezet en de aanwezigen waren over het spel uitstekend tevraden, zoodat soms meermalen „gehaaild" moest worden. Holland 1 speelde een competitiewed- strijd tegen Alkmaar II met den uitslag 30 in het voordeel van Holland. UIT WARMENHUIZEN. (Vervoig gemeenteraad.) Punt 4. Aangezien er's avonds na 10 uur nog al eenig verkeer op de openbare straat is, steldeni B. en W. voor de straatlantaarns niet meer om 10 uur maar om 11 uur te blus- schen. Dat voorstel zal ongeveer f 150 per jaar meer aan verlichtingskosten met zich bren- gen. De heer Molenaar kon zich met het voor stel vereenigen, omdat het meerdere bedrag niet van invloed is. De heer Slot achtte het gewenscht om met het oog op de aankomst van de tram de lan- taarns niet precies om 11 uur uit te doen, doch een kwartier later. ij Algemeen werd goedgevonden de lan- taarns niet precies om 11 uur uit te doen, doch een kwartier later. Wat betrof de gaslevering aan Schoorl stelden B. en W. den Raad voor om alleen fras te leveren engros, daar het niet wensche ijk is en met het oog op de schuldenlast van het bedrijf en de exploitatie van het uitgebrei- de binnennet, zelf in de gemeente Schoorl te distribueeren. De aanbieding aan Schoorl om engros gas te leveren, is zeer concurreerend, dus dit kan voor deze gemeente geen motief zijn om hierop niet in te gaan. Schoorl wil n.l. niet zelf exploiteeren. De heer Molenaar was van meening, dat ook in verband met de gehouden besprekin- gen met de gemeente Schoorl, zijn zienswijze niet is veranderd. Er is een tijd geweest dat misschien naar een grooter afzetgebied werd uitgezien, gezien de everitueele electrificatie maar daarvoor behoefde men niet meer bang te zijn Het belang van Schoorl zelf was veel grooter om gas te hebben. Dt heer Swan wees er op, dat indien War- menhuizen in Schoorl zelf gas gaat distribu eeren de exploitatie van het bedrijf met het oog op het uitgestrekte buizennet veel te duur wordt De heer Slot zag in het aangaan van eene geldleening direct geen bezwaar voor deze gemeente. De gemeente Schoorl moet toch garandeeren, maar wees eveneens op de ex ploitatie, terwijl Schoorl zelf reeds admini- stratief personeel heeft voor het electrisch bedrijf. De Raad kon zich met het standpunt van B. en W. vereenigen. Punt 5. In verband met het bepaalde in art. 101 der L. O. wet 1920 stellen B. en W. den Raad voor het voorschot over 1925 uit te keeren aan de bijz. school, te bepalen op 450. Het voorschot uit te keeren aan de Bijz. school te Krahbendair bver het jaar 1925 werd bepaald op 450. Punt 6. Ingevolge het bepaalde in art 84 der L. C. wet en het ingekomen verzoek van het R. K. Schoolbestuur stelden B en W den Raad voor, om een bedrag van' 1600 beschikbaar te stellen aan voornoemd bestuur voor kosten en inrichting der R K. school. De raad bes'oot voor koston voor de inrich ting van de R K. school, het bestuur van de school beschikbaar te stel'en een bedrag van f 1600. Het advies over deze aanvrage was ingewonnen en van den heer insipecteur van 't L. O en van het hoofd der school, den heer van Robert Louis Stevenson, geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. 42) Bovendien was er een soort wanhopige angst in me zoodat ik kon huilen om mijn eigen hulpeloosiheid. Ik zag, dat Alan zijn wenkibrauwen fronste, toeri hij me aankeek, en dacht, dat hij boos was, en dat maakte me doodsangstig als een klein kind. Ik herinner me ook, dat ik glimlachte. en daarmee niet kon ophouden, hoe ik het ook probeerde, want ik dacht, dat het paste bi; oifzen toestand. Maar mijn goede vrienc dacht nergens anders aan dan vriendclijkheid en het volgend oogenblik hadden twee van de knechts mij bij de armen, en ik werd voort- ifedragen met groote snelheid (tenminste het eek me toe, olschoon ik geloof, dat het in werkelijkheid vrij langzaam ging) door een labyrinth van scmbere dalen, en holten, naar het hart van dien troosteloozen berg, den Ben Alder. HOOFDSTUK XXIII De kooi van Cluny. Eindslijk kwamen wij aan den voet van een buitengewoon steiil bosch, dat op een rotsach- tigen heuvelkant groeide, en waarboven een Donia, die zich met de aanvrage konden ver eenigen. Rondvraag. De heer Namies deelde mede, dat het in den laatsten tijd voorgekomen was dat bios- coopvoorstellingen zijn gegeven met films met inferieure kwaliteit en vroeg of het niet mogelijk in het belang van jeugdige personen dat dergelijke vertooningen niet meer plaats hebben, althans worden bemoeilijkt. De voorzitter deelde mede, geen klachten gehoord te hebben, maar zal een oog in het zeil houden, dat dergelijke dingen niet ge- schieden. De heer Slot zou het ten zeerste betreuren als films werden vertoond welke strijdig met de goede zeden zijn, maar achtte thans de mededeeiing van heer Nanes vaag gesteld. Men moet niet te veel op een enkeling afgaan. De heer Hof informeerde naar de cokes- ijzen van particulieren aan de fabriek, wel- z. i. te hoog zijn, daar de prijzen van de cokes op verschillende plaatsen 60 ct. is en hier nog 1.05. Daarna werd nog het een en ander gespro- cen en zou de voorzitter met den directeur bc- spreken om de particuliere prijs wat lager te stellen. De heer Gutker informeerde naar het even- tueel behouden van een 3e leerkracht aan de o. 1. school alhier. De voorzitter hield daarover een breedvoe- rig betoog, waaruit evenwel bleek, dat het volgens de wet en de bestaande jurispruden- tie niet mogelijk was om een 3e leerkracht te behouden. Misschien nog wel voor 1925, doch niet langer. De heer Gutker kon zich vereenigen met de handelingen van B. en W. De heer Slot informeerde of voor de voor- oefeningen voor den Dienstplicht van ge- meentewege niet een lokaal ter beschikking kon worden gesteld. De voorzitter deelde mede, dat voorheen in de oude o. 1. school een lokaal beschikbaar was gesteld, maar de commandant was ine- degedeeld dat deze school aan het R. K. schoolbestuur was overgegaan. Tot heden was evenwel van clezen commandant geen aanvrage ingekomen om weder een lokaal be schikbaar te willen stellen. Daarna volgde sluiting. AANBESTEDING KERK OTERLEEK. Architect de heer Jb. Molenaar uit A'dam. Ingekomen 16 biljetten. J. Kriller, Stompetoren 32.900; W. Dier- dorp, Amsterdam 29.243; J. Ooms Pz., Avenhorn 25.874; J. den Das, Bergen, 25.555; Gebr.'s Kuitwaard, Broek op Lan- gendijk, 25.290; Smit en Band te Alkmaar, f 24 777; Gebrs. de Vries, Purroer, 24.150; P. Kleerbezem, Beemster, 23.404; S. IJ. ftakker, Avenhorn, 22.945; J. Gced, Am sterdam 22.521; A. Schram, St. Pancras, 22.200; Gebr.'s v. d. Plas en C. de Geus Broek op Langendijk 21.830; K. Rol en zonen. Alkmaar 21.459; Geuzebroek en Boekel, Medemblik 21.420; Moeijes en Harskamp, Oterleek 22.111; G. Hartland, Heer-Hugowaard 17.893. De gunning zal nader worden bekeud ge- maakt, UIT SCHOORL. Vrij dag j 1. was door de Ziekteverzekeriug ,,HuIp in«Nood" hare jaarvergadering belegd in het lokaal van den heer A. Kuijper te Groet, onder lending van den heer S- Hoog- vorst. Dankbaar werd door dezen het werk van den overleden voorzitter, den heer A. J Peeck, herdacht, die van de oprichting af, dus meer dan 26 jaren, op zoo goede en juiste wijze de leiding in handen had en alles voor „Hulp in Nood" is geweest. Ook het overleden bestuurs- lid, de heer Chr. van Duin, werd herdacht als een goede kracht voor deze vereeniging. Het verslag van den heer G. Polle, pen- nigmeester, deed zien, dat 1924 cen gunstig jaar vcor de financien is geweest. De ontvang- sten bedrocgen f 1418,69 en de uitgaven 867,07, dus een vooruitgang van 553,62, wat met de bestaande reserve een fonds voimt, grcot 1916,45. De rekening werd goed'gekeurd. De diverse bestuursverkiezingc-n hadden een snel verloop. De aftredende heeren, S. Hoogvorst, G. Polle en A. Zwagcrman, werden bij acclamatie herbenoemd, terwijl bii eerste stemming de heeren baron van Fr.dagh tot voorzitter en J. Keete tot bestuurslid wer den benoemd. Alle heeren namen hunne be- noeming aan Het bestuursvoorstel om de weekuiikeering bij ziekte te brengen van 8 op J 9, leidde tot uitvoerige discussie. De heer van Fridagh stelde ten slotte voor om de contributieverhooging voor 1925 te aanvaarden. Dit voorstel werd aangenomen De bepaling wordt geacht in te gaan op 16 Februari a.s. Tot leden van de financieele commissie voor 1925 werden aangewezen de heeren J. Kaag "n 1. Kruiif uit de denateurs, en K. Wiedijk °n 'b St am uit de leden. naakte afgrond begon. „Hier is het", zd een van onze gidsen, en we bekiommen den heuvel. De boomen hingen aan de helling als zeciui aan het want van een schip, en hun stammen waren als de spor- ten van een ladder, waarop wij naar boven klommen. Heelemaal bovenaan, juist voor de rots- achtige voorkant van de klip boven het ge- bladerte uitstak, vonden we dat wonderlijike huis, dat in de streek bekend was als „de kooi van Cluny". De stammen van versdieiden boomen waren door bcrden verbonden, terwijl de tusschenruimten met shaken waren ver- sterkt en de grand achter deze barricade was met aarde gelijk gemaakt om den vloer te vormea. Een boom, die op de helling groeide was de levende middenpaal voor het dak. De wanden waren van horden en bedekt met mos. Het heele huis had ongeveer den vorm van een ei en het hing en stend half in dat steile boschje op den heuvel rand, als een wes- pennest in een groenen haagdoorn. Van binnen was het grooi genneg om ge- makke'lijk vijf of zes menschen te bergen. Een vooruistekend deel van de klip war listig ge- bruikt voor stookplaats en daar de rook langs de rots cmhoog steeg en daarvan niet in kleur verschilde, werd het van ibeneden niet opgemerkt. Diit was maar een van Oluny's schuilplaah- sen, hij had bovendien nog hblen en onder* grondsche ruimten in verschillende deelen van zijn land, en volgens de verhalen van Tot afgevaardigden naar de Bondsvergade- ring werden benoemd de heeren W. van der Molen, secretaris, en D. Groen, en tot plaats- vervanger de heer W. Wognum De secretaris zal de vereeniging ook op de districtsvergadering vertegenwoordigen, met den heer D. Groen als plaatsvervanger. De heer D. Groen braeht vervdlgens twee uitvoerige verslagen uit van de door hem bij- gewoonde bonds- en districtsvergaderingen, waarvoor hij den dank van den voorzitter be- kwam. Een deputatie is geweest naar d'e lezing van den heer Vas Diaz te Schagen over de Ziekte- wet. De heer van der Molen bracht hiervan een verslag uit en deelde mede, dat bij even- tueele uitvoering der Ongevallen- en Ziekte- vcrzekeringswetten, wanneer ze als wet even- tucel zijn aangenomen, de Ziekenkassen "bben te zorgen dat ze zelfstandig blijven :stse.n en uit het gedrang dezer wetten die- - blijven. :"oote administratieve rompslomp en bu- •'-ratie kunnen arevolg zijn vgn uitvoering v-cr de Riiksinstellingen. terwijl cfe samen- ko^oelingen van het Ongevallen- en Ziekte- risico een zeer ongelukkig idee is. Een motie van orde in de richting: de vriie kassen uitvoerders dezer wetten, werd met Hgemeene stem men aangenomen. Aan twee iwrschen, ouder dan dt grens welke de s' r'ort fot toelreding als lid toela- ten, werd dispuicatie verkend zij werden als lid aang-enomen. Na de rondvraag kreeg de burgemeester het woord, om als nieuw benoemd \'oorzitter een sluitmgswoord te spreken. Hij bracht rulde aan den loco-voorzitter en tevens dank voor diens keurige leiding, waardoor de avond zoo goed is verloopen. Dankbaar was sprcker tevens voor de uitnoodiging van het bestuur, waardoor hij deze vergadering had kunnen bijwonen en het had hem getroffen, dat er zulk een prettigen geest had geheeischt, waardoor het bijwonen een gctioegen was ge- worden. Spreker had met beiangstelling de discussies gevolgd, zich ef niet in gemengd als pasbenoemd voorzitter, had getracht te leeren; een mensch is daar nooit te oud voor Geleerd had hij, dat deze vereeniging veel en nuttig werk verricht, en't motto; „Door alien, voor alien", in hooge eere wordt gehouden. Wordt gij, zei spreker, alien propagandist voor uwe vereeniging, loopt er niet uit als u denkt, minder voordeel te krijgen, 't systecm .,door allen, voor alien" brengt dit niet mede. Ho- pende op aller samenwerking, waardoor het hem mogelijk zal zijn de vcetsporen van zijn voorganger te, betreden en waardoor hij een gced voorzitter kan zijn, dankend voor aEer tegenweordigheid en met den wensch dat er weinig uitkeeringen in 1925 noodig zullen zijn, sloot spreker deze bijeaikomst. UIT KOED1JK. Zaterdagavond vergaderde de Cooperatieve Aan- en Vcrkoopvereeniging „Koedijk" in het lokaal van den heer M. K. de Weerdt, onder leiding van den heer Jb. Slotemaker. De op- konxst was gering. Medegedeeld werd, dat er weer cen over- eenkomst is getroffen met den uitvoerder om- trent het looa, zoodat de heer Beets in dienst cler vereenighig is gebleven. De nu volgende rekening en balans gaf aan als ontvangst en uitgaaf der rekening een be drag van f 58.679.21, met als winst een be- dTag van 274,32, als actief en passief een bedrag van 17.432.49 De gemaakte winst zal op de reserve- geplaatst worden. De post nog te vorderen 19,22 gaf aan- leiding tot eeuige besprekingen. Er werd te kencien gegeven, dat als het niet betalen uit omnacht geschiedt, men tegenover de leden zachtzinnig moet zijn; in andere gevallen meet met kracht worden opgetreden De voorzitter en uitvoerder decide mede, dat er wel op gewezen is. Overigens werd alles goedgekeurd. De secretaris las zijn jaarverslag, waaruit een groote omzet blcek. Verhanddd was; 156345 K.g. Kalizout, 176542 Kg. Chili, 231625 K.g Super, 49250 K.g. Zwavelzure Ainmcniak, 14100 K.g. Patentkali, 320 K.g Kopersulphaat. 800 K.g. Norge-Salpeter, 600 Kg. Kalksfikstof, 200 Kg. Bakmesl. 3900 Kg. Thomas-Slakkenmeel, 32500 K g. Kalkmergd, 77000 stuks koolkracren, 2216 stuks manden, totaal voor f 55462.48, De nu volgende bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de heer G. Slotemaker werd her- kozen. Als leden van het plaatsvervangend bestuur werden herkozen de heeren Jn. Boscbman, C. Vries en S. Klomp. Allen namen hun be- noeming aan. Hierna gaf de uitvoerder verslag van de verhandelde brandsfoffen. De omzc.t was 500CO K.g. antraciet de onivanr-st ,f 2023.80. de uitgaaf 1997,45, de winst bedraag f 26.35 welke winst in de kas der vereeniging is gestort. De secretaris las het verslag voor der E N C K. te Vlaardinocin. waarbii naar vo- zijn verkenners ging hij van de eene naar de andere, naarmate de soldaten naderden of wegtrokken. Door deze leefwijze en dank zij de toegenegenheid van zijn clan was hij niiet alleen a! (Sen tijd veilig geweest, waar zoo- veel anderen waren gevlucht of gevan-gen gu- nomen en ter dood gebracht, maar bleef er meer dan vijf jaar en ging ten laatste naar Frankrijk, op uitdrukkelijk bevel van zijn meester. Daar stierf hij' gauw en het is vreemd te bedemken, dat hij misschien ver- langde naar zijn kooi op den Ben Alden. Toen we aan de deur kwamen, zat hij bij zijn rotsschoorsteen en lette op een jongen, die aan het koken was. Hij was erg eenvou- dig gekleed, met een gebreide slaapmuts tot over zijn ooren, en rookte een vuil neuswar- mertje. Ondanks dat alles had hij de manie- ren van een koning, en het was een heele aanblik, hem van zijn plaats te zien opstaan om ens te verwelkomen. „Wel, mr. Stewart, kom binnen, mijnheer," zei hij, „en neem uw vriend mee, waarvan ik zelfs den naam ni"t ken." „En hoe gaat het ermee, Cluny?" zei Alan, „ik hoop van gced, mijnheer. Het doet mii genoegen u te ontmoeten en u mijn vrien i, den heer van Shaws, mr. David Balfour, voor te stellen. Alan noemde nooit dan spottend miin land- goed, wann-er wij alleen waren, maar in te- genwoordigheid van vreemden galmde hij de woorden uit als een heraut. ,Kom binnen bom binnen, hoereo," zei stig heeft gewerkt. Bij het vaststellen van het salaris van het bestuur besprak de heer A. J. Sehipper het belangrijke werk van den inkooper, den heer Slotemaker en noemde zijn belooning zeer ge ring. Het bestuur meende echter zoo nog eens te moeten doorgaan. waarc>p applaus volgde. Bij de nu volgende rondvraag volgde een breedvoerige bespreking om het crediet bij de Cooperatieve Boerenleenbank te verhoogen, waarna het bestuursvoorstel werd aangeno men om het crediet met 5000 te verhoogen. Na eenige besprekingen van huishoudelij- ken aard sloot de voorzitter met dank de ver gadering. In dt- hierna gehouden bestuursvergade- ring werd de heer G. Slotemaker met alge meen stemmen herkozen als secretaris. UIT GROOTSCHERMER. Vrijdagavond had een openbare vergadering plaats, uitgaande van de afd. Grootschermer van den Bond van Staatspensionneering. Eenige leden van „Christiaan de Wet" en de dorpshumorist D Verbeek zouden den avond opvroolijken, terwijl als spreker de heer Dorhout, van Hoorn, lid van het Hoofdbe- stuur van den Bond, zou optceden. Groot was het aantal bezoekers niet. Toen de voorzitter de vergadering opende, waren pl.m. 60 perso nen aanwezig. net speet den voorzitter, dat er van de z.g.n. „notabelen" zoo weinige aan wezig waren. Hij herinnerde aan het feit. dat in 1925 d'e Bend 25 jaar bestaat en dat deze afdeeling reeds meer dan twintig jaar bestaat; dat er in dien tijd vele sprekers geweest zijn om de ideeen van den Bond hier den mcnschen bij te brengen; dat de laatste jaren een ande ren weg bewandeld was, n.l. die van het too- neelspel, maar dat nu de heer Dorhout een rede zou houden, gevolgd door een paar series lichtbeelden De heer Dorhout. kwarn daarna aan het woord. Hij concludeerde aan het slot van een uitvoerig betoog, dat de Bond van Staaispen sionneering nog lang niet zijn doel bereikt heeft en dat hij zal moeten blijvai vechten om't „oud en arm" te doen verdwijnen- Spr. wekte vooral de jongeren op, daaraan mee te werken. De leden van Xhristiaan de Wet", voor zoovsr aanwezig. gaven eai paar nummer- tiss, de heer Verbeek, begeleid door den heer I Smit. evenzoo, waarna het vertoonen der 'ichtbee'den een aanvang nam Schitterend mooi ziin de plaaties meest alle bi-trekkinrr bebbend op het ..Oud en am", dat zoo noodig verdwiinen moet. Af en toe werd de prachtige 'oelichting door applaus van het publiek on- derbroken. Daarna volgden nog een paar nummerties van den humorist die zeer in den smaak vie- len. Het ..Fanfare" caf nog ie+s ten beste, ter- wiil ook de heeren Kuit, uit Sohermerliorn t nubliek nog even toesorak. waarna de voor zitter de vergadering sloot Hij deelde mede dat zich 17 nieuwe leden opgegeven hadden en dankte namens alien den snreker hartelijk voor ziin rede. Met een oowekVing tot alien steeds propaganda voor den Bond te maken. werd de bijeenkomst pes'"ten. UIT DE RIJP. Alhier is bij ben jongetie roodvonk geccn- stateerd. Tot bestuursleden van de Tuinbouwver- eeniging „De Rijp en Omstreken" zijn herko zen de heeren A. Roelofs en J. Roemer, beiden te de Rijp, terwijl in de vacature J. Dekker (wegens vertrek) werd gekozeu de heei" F. Eijk te Graft UIT GRAFT. De heer Jb. Tromp te N'oordeinde is door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente tot regent van het weeshuis gekozen. Een en an der in de vacature, ontstaan door het overlij- den van den heer P Tromp. UIT HEERHUGOWAARD. De heer J. van der Ham, ploegbaas aan de halte Middelweg, gaat den dienst met pen- sioen verlaten en zich metterwoon vestigen te Heiloo. Voetbal. In een motregen, op cen glad terrain speelde D. T. V. I tegen Holland II van Noordscharwoude. D. T. V. telde twee invaders, terwijl Holland met 10 man speel- de. D. T. V. won met 30. tiemengd Nieuws DE BELASTINGWIJZIGINGEN. (Vervoig.) Bovendien overjassen, jassen, vesten, broe- ken en scho-eisel voor mannelijke personen en hoeden, mantels, japonnen, blouses, rokken, kousen en schoeisel vocr vrouwen en kinderen, onverschillig.uit welke stoffen deze zaken zijn vervaardigd, als de prijs de volgende be- dragen te boven gaat: voor een overjas SO, voor een jas 50, voor een vest 25, voor een broek f 25, voor schoeisel voor mannen 15 het paar, voor een vrouwenhoed 15, voor een dito mantel 60, voor een japon 75, voor een blouse 25, voor een rok 25, voor een paar kousen voor vrouwen of Cluny, „ik heet u welkom in mijn huis, dat zeker ruw en vreemd is, maar waar ik een koninklijk perseon heb geherbergd rnr Stewart u waet zeker welk persoon ik op het oog heb Wij zullen een glas op onze ommoe- ting drinken en zoo gauw deze onhandige man het wild'braad klaar heeft, zullen we di- neeren en een spelletje kaarten, zooals het edellieden betaamt. Mijn leven is wat eento- nig," zei hij, den brandewijn mschenlcend, „itk zie wcini-g menschen en zit mijn duimen te draaien en denk aan een grooten dag, die voorbij is en hunker naar een anderen groo ten dag, die, naar we alien hopen, spoedig zal komen En dus hierbij een toast op: de restauratie Daarop klonken we alien en dronken. Zeker wenschte ik koning George geen kwaad toe, en als hij er in eigen perseon was geweest, zou hij waarschijnlijk als ik hebben gedaan. Ik had de brandewijn nog niet op, of ik ge- voelde mij veel beter en icon z'en en hooren, misschien nog een beetje wazig, maar niet langer met heizelfde onei-ndige afgrijzen en denzelfden angsi Het was zeker een vreemde plaats, en wij hadden een vreemden gastheer. In zijn lange afzonderiug had Cluny de gewoonte ge!-re- gen. stipi op alles te ziin als een oude vrij- ster. Hij had een eigen nlaats. waar nlemand an d "re mocht zitten, de kooi was in gericht op een biizon^ere manier. die niema^d mocht ver- "nd^ren. koken was een van zijn grootste liefhebberijen, en zelfs, toen hij ons welkom drakken. kinderen 10, voor schoeisd voor vrouwen of kinderen 15 het paar. 6e. taarten, pasteien, banket en gebakv koek in alle vormen, chocolade, suikerwerkep. en bonbons en verdere suikerhoudende waren vervaardigd in het koek-, banket-, pastei- en suikerbakkersbedrijf en in chocoladefabri/e- ken; 7e. geconfijte en ingelegde vruchten, vw kocht in doozen, glazen, flcsschen, potten, bussen en blikken, met ufitzondering van jams; 8o. alle soorten van wild en gevoge'lte, zoowel in natura als in eenigerlei vorm /toe- bereid, zoomede eieren, voor zooverre niet af- komstig van kippen en eend.cn; 9o. kreeften, kaviaar, sardienen, ansjcivis, gerookte zalm, paling gerookt of in gelei Aan een recht van 5 pet. worden on der- worpen kwijtingen, betrekking hebbende op: lo. automobielen voor person en vervoer, autochassis, carrosserieen, motorrijwi.eleu, aanhang- en zijspanwagens;, rijtuigen, plei- ziervaartuigen, alle met h:un onderdtielen, stoffeering. uitrusting en iwebehooren; 2o. safeloketten, doch alleen voor zoover het gebruik daarvan wordt afgestaan aan een particulier; 3o. radio-ontvangtoestellcin met ondierdee- len en toebehooren 4o. biljarten, met derzelver toebehooren, als ballen, keuen enz. 5o. fotografietoestellen, ingericht voor op- nainen van geen grooter formaat dan van 13 X 18 c.M. en fotografinche benoodigdhe- den, kennelijk bestemd voor het vervaardi- gen of afwerken van beelden van geen groo ter formaat dan van 13 X 18 c.M.; 6o. wapens en munitie; 7o. schilderijeu. Het biizondere invcerrecht op al deze za ken bedraagt 7 pet., buiten en behalve het recht volgens de Tariefwct. Tenzij de wet het andersi bepaalt (abonne- ment) geschiedt de voldoening van de be- lasting door gebruik van een plakzegel. Een behoorlijk gezegelde en gedagteekende kwij- ting is verplicht. Ten aanzien van volksherbergcn, pensi ons en soortgelijke, hiervoren reeds genoem- de inrichtingen, kan de minister van finan cien vrijstelling geven, indien de vergoeding voor naehtverblijf of voor eenigen maaltijd niet meer bedraagt dan 75 ct. Van de auto mobielen en ardere riituigen voor personen- vervoer zijn vrijgesteld de rijtuigen voor ge- zamenlijk vervoer van meerdere personen als autobussen e.d. HET CONGRES DER S. D. A. P. Bij de heropening gistermorgen was het woord aan den heer Knaper ter beantwoar ding van de gemaakte opmerkingen over het ontwerp-verkiezingen- en het ontwerp-stri'jd- programma. Hij betoogde o.m. dat het niet goed is, om in net program het Protocol van Geneve te noemen, omdat dit niet meer vast- staat. Het is best mogelijk dat, nu de conser- vatieven in Engeland weder aan het bewind zijn, het een gewoon garantie-verdrag ivordt. In het program zetten: Stelselmatige bestrij- ding van de werklcosheid door productieven arbeid met behoorlijke arbeidsvoorwaarden, gaat niet. Uitvoering daarvan zoudc aanleiding ge ven tot een stelsel als men dat in Frankrijk gekend heeft, dat van de „Nationale werk- plaatsen", hetwelk tot de contra-revolutir heeft geleid. In elk geval zal Leiden de zaak zeer zorgvuldig en wetenschappelijk voorbe- reid aan de orde moeten stellen. Spr. zeide, dat als men bank is voor plaat- selijke keuze, men bang is niet voor het stelsel, maar voor de fantasie. Van een belasting op gcederen in de doode hand zal weinig terechtkomen. Veel van die instellingen van philantropischen aard, die zeer goed werken en die we in deze maat- schappij zeer slecht zouden kunnen missen Komt daarop een belasting, dan zal de staat de cpbrengst daarvan in cen vorm van subs'- die terug moeten geven. En van de instellin gen die geen philantropisch karakter dragen zal een dergelijke belasting te weinig opbren- gen dan dat het de. mpeite waard zoude zijn heette, hield hij een oogje cp het vleesch. Het schijnt,'dat hij soms bezoeken bradht aan of kreeg van zijn vrouw en een of twee van zijn vertrouwdlste vrienden, under be- schutti ng van den nacht, maar het grootste deel van den tijd woonde hij geheel alleen, en ging slechts om met de schildwachten en de knechts, die hem bedienden in de kooi. De eerste die's morgens kwam was een van hen, die barbier was en hem sdvoor en hem de meuwtics uit de streek vertelde, waamaar hij bijzender nieuwsgierig was. Er kwam geen eind aan zijn vragen, hij stelde :-e even ern- stig als een kind en bij enkele antwnorden laehte hij bespottelijk hard, en brak soms uren nadat de barbier weg was nog in lachen -'it, als hij eracn terugdacht. Hij had zeker een bedoeHng met zijn vra gen, want ofschoon hij zoo afgesloten was van de wereld en als de andere iandheeren van Scliotland door de vorige parlemeniswet van zijn recti telijke macht was btroofd, oe- fende hij nog een partriarchale macht uit in zijn clan Twisten werden hem voorgelegd in zijn schuil plaats. om te worden besledrt en de mannen van zijn land, die geliachen zouden hebben om de rechtbank, lieten hun wraak rusten en betaalden het geld op het bloote woord van dezen verbannen en opgejaagden vogelvrij-vei'klaarde. Wanneer hij boos was, wat dikwijls gebeurde, gaf hij zijn bevelen en deelde de bedrei'ping-en uit als een koning en zijn knechts beef den en kronen voor hem weg1, als kinderen vool' een drif,;"en vader. (Wordt vervolgd.) rf>n \srppr n*im-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5