Alkmaarsche Gourant Donderdag 19 Februari. VOOR SPOEDIGE AFLEVE- RIHG VAN ALLE HUHDELS- ORDKWERK IS UW >DRES FEU1LLET0N. No. 41 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. iitaasuieiiws e DE STADSTRAM. Gistermiddag werd in de Unie een alge meene vergadering gehouden van aandeel- houders in de N. V. Alkmaarsche Stadstram. Slechts vier bestuursleden waren opgekomen. Na een welkomstwoord van den heer Marga- dan-t, president-commissaris, opende deze de vergadering, waarna de directeur, de heer H. M. Langeveld, de notuien der vorige verga dering las, die onveranaerd werden goedge- keurd. De heer Margadant memoreerde de op l Jan. 1.1. in het bestuur gekomen wijzigingen de heer mr. J. P. Bosnian had de functie van directeur neergelegd en was benoemd tot ge- delegeerd commissaris, mr. W. C. Bosman was afgetreden als commissaris, tot directeur was gekozen de heer Langeveld, spreker was gekozen tot president-commissaris. Spr: heette den directeur, voor het eerst ter vergadering, welkom, teliciteerde hem met ziine benoeming en sprak het vertrouwen uit, dat de heei Langeveld de belangen der ven- nootschap naar beste weten zal behartigen. Hierna werden na lezing door den direc teur de balans en winst- en vei iiesrekemng goedgekeurd behoudens de goedkeuring van B en W. De balans noemt als eindcijier 68866.17% en geeit o. m. aan voor gebou- woi f 10.000 en rot-lend materieel /258/0 21. De directeur bracht hierop het volgende iaarverslag uit: „De beschikking over de i 5000, Vermeld in ons vorig verslag, en weike benoodigd wa ren boven net oorspronkelijk geraamde be drag van 00.000.— voor aan .eg van de baan en inrich-ting van de tram met remise- bouw, is verkregen door het aangaan van een crediet-hypotheek bij het Noorcihollandsch Landbouwcrediet tot ten hoogste 5000.—. Over dit crediet is besciiikt tot n I .drag van f 3585 31, waardoor de J lwu.—op 22 Juli 1924 aan de gemeente beiaald voor at lossmg, moest worden gebockt a is schuld op de bouwrekenmg. De dienst ts gedurende het geheele jaar, op een kletne uitzondering na, zeer regelmatig uitgeoefend. liierdoor heeft de stadstram bij het publiek voor het regelmatig vervoer naar de treinen en trams het zoo noodige vertrou wen verkregen. Wij merken hierbij op, dat het vervoer van de treinen belangrijk grooter is dan dat naar de treinen toe. Aangezien onze stadstram toch in eent zeer clringende behoefte voor ziet, doen wij hierbij een beroep op het publiek om toch zooveel mogeiijk onze stadstram te steunen. en daarvan ook, en vooral, gebruik te maken voor het vervoer vanuit de stad naar het station. Op U December is de dienstregeling be langrijk gewijzigd De tram van de Viersta- ten, welke oorspronkelijk reed tot aan de .Ne- deriandsche Bank en terug, rijdt thans door naar den Limmerhoek, waardoor 12 maal per dag een directe verbinding ViersiatenLim- merhoek of omgekeerd is verkregen. De winst- en verliesrekening geeft een sal- do aan van 792.78%, het saldo-winst der zes maanden exploitatie 1923 inbegrepen. Na betaling van de verplichte aflossing aan de gemeente rest een saldo van 292.78%, het- geen wordt voorgesteld af te schrijven op de oprichtingskosten. Gedurende het jaar 1924 werden vervoerd 155334 reizigers. Het materieel verkeert in voldoenden staat van onderhoud. Mr J. P. Bosman is op 31 December 1924 als directeur afgetredefl en opgevolgd door den heer H. M. Langeveld, Kennemerstraatweg alhier." Ook dit verslag werd goedgekeurd. Goedgevonden werd om de voorziening in de vacature van commissaris door periodieke aftreding uit te stellen tot de volgende verga dering. Bij de rondvraag deelde de directeur mede, dat van B en W goedkeuring is ontvangen op het in te voeren vijfcents-tarief voor ritten Vierstaten—Ned Bank en terug en Alkmaar- Packet—Ned. Bank en terug. Er zullen 10- rittenboekjes worden uitgegeven. De voorzitter dankte voor deze mededeeling en sloot hierop de vergadering met het uit spreken van de hoop dat het komende jaar grooten bloei zal bre-ngen voor de stadstram. „HET WITTE KRUIS". Gisteravond vergaderde in „de Unie" de afd. Alkmaar van „het Witte Kruis". De be- langstelling was aanmerkelijk grooter dan ge- woonlijk het geval is. Voorzitter was de heer dr. J. H. Pameijer, die de vergadering opende met het gebruike- ljjke welkom. De secretaris, de beer H. W. Frese, las de notuien, die onveranderd werden goedge- Medegedeeld werd, dat de Noordholland sche vereeniging dit jaar 50 jaren bestaat. Tr cfft verband zond het Hoofdbestutu" een circu- laire aan de afdeelingen, waarin werd uiteen- gezet, dat de vereeniging in verband met haar gouden jubileum het herstellingsoord „Heide- heuvel" wil uitbreiden. Van de leden (60 000 i:. aantal) werd thans een kleine gave ge- vraagd ten einde het voor de verbouwing be- noodigde bedrag bijeen te kunnen krijgen. Aan de hand van een tweetal teekeningen lichtte de heer Frese het plan van de verbou wing toe. Vervolgens bracht de secretaris het jaar- verslag over 1924 uit, waaraan het volgende is cmdeend: Dit verslag, aldus de seer., zal in alle op- zichten gunstig zjjn. Het ledental, dat op 1 Januari 1923 3452 bedroeg, is met 1051 leden toegenomen, zoo dat onze Afdeeling op 1 Januari 1925, 4503 leden telde. Gemakkelijker is deze vooruitgang ge- maakt door ons keurig uitziend verplegings- materiaal, waarover steeds met lof, door de leden wordt gesproken. Dit hebben we te danken aan onzen ijveri- gen voorzitter Dr. Pameijer, die beslist iedere week inspectie houdt, over hetgeen moet wor den vernietigd, vernieuwd of aangevuld Ik breng hem dan ook hiervcor mijn hartelijken dank. Ook mijn dank aan onzen magazijn- houder, den heer R. Voorhaar, die de admi- nistratie van de uitgeleende goederen zeer cor rect voert, en mij bij het werven van nieuwe leden zoo trouw ter zijde staat. Bestuur. In de samenstelling van het Bestuur is over het afgelooren jaar geen wVjziging gekomen Financien. De financieele toestand van de afdeeling kan gunstig genoemd worden. Het nadeelig saldo over 1923 180.45% is ingehaald; de rekenin" 1924 sluit met een voordeelig saldo groot 120.40; dus een vooruitgang van plus minus 300 over het afgeloopen j'aar. Materiaal. Heb ma ter i a al is over 1924 weer belangrijk aangevuld, hetgeen een uitgaaf vorderde groot 2153 93. In 1924 kwamen 1202 aanvragen in en werden verstrekt 1885 voorwerpen. l]s. De heer G. W. v. d. Veen zorgde ook in 1924 weer voor de verstrekking van ijs. Er werden 1024 porties door hem afgegeven, te- genover 787 porties in 1923. Heideheuvel en Bosch en Heide. Zeven vrouwelijke patienten, tegenover twee in 1923, werden in „Heideheuvel" opgeno- men, en twee mannelijke op „Bosch en Heide. De patienten waren vol lof over de verpie- ging en behandeling. Moedercursus. Onder leiding van Mevr. v. Vuuren had over het afgeloopen jaar een cursus plaats in de maand September—October, waaraan 30 dames deeinamen waarvan 13 gehuwden en 17 ongehuwden. Zeven dames volgden den cursus, met de bedoeling, als baker te worden opgeleid. Gaarna breng ik dank aan de direc- irice v. d. huishoudschool voor de aangename samenwerking en het grat.s beschikbaar stel len van local iteit. Badhuis. In het badhuis aan het Kweerenpad werden over 1924, 17804 baden genomen, tegen 17643 over 1923, dus eene vermeerdering van 161 baden. Er werd ontvangen 5.016.31 en uitgege ven aan brandstoffen, water, onderhoud, etc. 4.535.72^, zoodat er een winst overbleef groot 480.58%. In den loop van 1924 werd er een nieuwe ketel geplaatst hetgeen een uitgaaf van f 1300 vorderde, met welk bedrag het hoofd Inventaris is belast. Huisverzorging. Gedurende het jaar 1924 is weer gebleken, dat de aanvraag voor hulp van de Vereeni ging steeds grooter wordt. Werden in 1923, 104 gezinnen verzorgd, in dit afgeloopen jaar werd in 162 gezinnen, waar de vrouw door ziekte tijdelijk verhinderd was haar werk te verrichten, hulp verleend door het uitzenden van verzorgsters. De 162 gezinnen waren als volgt verdeeld: 78 Protestantsche, 74 Roomsch-Katholieken, 3 Gereformeerden, 1 Doopsgezinde en 6 ge zinnen van gemengd geloof. 1924 is financieel niet ongunstig geweest, omdat de contributieen gestegen zijn van 935.62% in 1923 tot 1510.50 in 1924 Aan verzorgsters werd uitgegeven 3510 44 tegen 2537.27 over 1923. De rekening sluit met een nadeelig saldo a 1^09 26. Een bui- tengewone ontvangst van /740 had de Ver eeniging nog te boeken, doordat de firma Ringers, de chocolade maquette, (de Friesche poort voorstellende) ter verloting op de G. A. M. I. T. Huisverzorging aanbood. De Firma komt een warm woord van dank toe voor dit schitterend aanbod. In het Bestuur had geen verandering plaats. Het aftredend lid Mevr Andree-Timmer werd met algemeene stem- men herkozen T uber cidosebeslrijding. Het is gebleken, dat het consultatie- bureap dat op 1 Juni werd opgericht in een behoefte voorziet. Heel belangrijk is ook, dat nu in het vervolg de t. b. c. com- missie een groot geldelijk bedrag ten dienste zal staan van provincie en gemeentewege In waardoor uitzencEng van pabenfen naar sa natoria mogeiijk zal blijken. De volijverige enquetrice Mej. M. E. Groot verleent, behalve haar huisbezoek, goede hulp op het consul tatiebureau. De enquetrice bezocht 66 patien ten, waarbij 33 nieuwe, legde 888 bezoeken af en 88 voor Maatschappelijk werk, tezamen dus 976 bezoeken. Uitgeleend werden: 188 artikelen. Ont- smetting had geregeld plaats. De huurtoeslag werd verleend aan 4 gezinnen, bij een patient werd een tent geplaatst. De lighallen ver- heugden zich in een druk bezoek, zoodat het plaatsen van een nieuwe lighal sterk wordt overwogen. In 1924 bezochten patienten de lighallen, waaronder 3 mannen, 5 vrouwen en 7 kinderen. In het geheel hebben die 15 patienten 2670 verpleegdagen genoten Vijf patienten verlieten de lighallen waarvan 3 als genezen; een nog des winters thuis kuurt, en een patiente te ver van de lighallen af- woonde. De financieele toestand is gunstig. Hoofd- zakelijk doordat in den zomer van 1924 pro paganda is gemaakt tot't werven van contri- bueerende leden. De contr'butie ontvangst s+eeg daardoor van 241.50 tot 581.15. De Ontvangsten bedroegen 5179 46% De uitgaven bedroegen J 5176 871/^, saldo 2.59. Saldo 1923 1096.64%, Saldo 31 De cember 1924 1099.2344,. De secretaris Dr J Maats zag zich ge- noodzaakt zijn ambt neer te leggen, daar hij dit voluens eigen inzicht niet met de daan'oor noodiee zorsr en toewijding weoens tijd^ebrek naar behooren kon vervuilen. Gaarne breng ik hem dank, voor hetgeen hij als Secretaris van de commissie heeft gedaan. Zuigelingenbescherming. Evenals in 1923 eindigde, zette 1924 in, d. w. z. het consul tatiebureau handhaafde de veroverde positie en bleef het geheele jaar een vraagbaak en voorLchting voor alien die het raadplegen. De onvermoeide zorgen en van den leider Dr. van Hilten en van de ver- pleegster, Zr. van Vuuren, werden wederom ten hoogste gewaardeerd, getuige het feit dat 223 patienten het consultatiebureau bezochten waaronder 136 nieuwe. In het geheel werden afgegeven 2249 con- sulten en afgelegd 2018 huisbezoeken. Alle kinderen werden thuis bezocht. Bij het opgegeven aantal bezoeken zijn geen propa- ganda-bezoeken. Zuigelingensterfte van het Bureau kwam niet voor. Een slag trof de vereeniging op het einde des jaars, dat Dr. van Hilten dcor ziekte zich genoodzaakt zag zich voorloopig uit de prak- tijk terug te trekken, waardoor het consulta tiebureau gesloten moest worden, naar we ho- oen van tijdelijken aard. Bij het opmaken van dit verslag is reeds bekend dat een keer per week Dr. de Bruin uit Amsterdam het consul tatiebureau zal waamemen. - Mevrouw Kuiper werd tot lid van het be stuur gekozen De rekening over 1924 sluit met een saldo groot 787.50. De ontvangsten bedroegen f 2678 85 en de uitgaven 1891.35, terwij 1 de begrooting over 1925 geraamd is op een be drag van f 2212 50M>. Het geringe aantal contributanten heeft nog steeds de zeer speciale aandacht van het be stuur, hoewel, voomamelijk nu er kans be staat dat eventueel subsidieering van gemeen- tewege hiermede rekening gaat houden. Dit jaarverslag werd onder applaus der vergadering goedgekeurd met een woord van dank van den voorzitter aan den heer Frese. De voorzitter bracht namens de commissie van beheer over het magazijn (bestaande uit de heeren Wanna, dr. Korteweg en dr. Pa meijer) verslag uit. Spr. beval den leden aan eens een kiikje te gaan nemen in het magazijn. De verplegingsartikelen werden uitgebreid. Alle artikelen zien er, dank zij' de goede zor gen van den magazijnhouder, gocd uit. De balans wijst een bedrag aan van circa 8500 (vorig jaar pl.m. f 7000). Een lijst van afgekeurde artikelen vergezeldc dit ver slag. Het verslag werd goedgekeurd1. Van de commissieleden tot nazien der reke- ningen was niemand aanwezig, zoodat dus geen verslag kon worden uitgebracht. De heer Frese kon wel mededeelen, dat de heeren, die de rekeningen onderzochten. slechts enkele kleine aanmerkingen gemaakt hadden, die echter zoo goed als geen invloed hebben op de bescheiden van den penning- meester. Besloten werd1, dat de heeren Looman en Prins thans de rekening zullen onderzoeken. nu toch van de heeren, die dit eerst deden niemand aanwezig was. Nog werd besloten on de in dit jaar in ver band met het gouden jubileum der vereeni ring te houden tentconstetling, met een stand uit te komen. De vergadering trok daarvoor een bedrag van 500 uit. Naar aanleiding van een betoog van den heer L. Roet, om voor de 'schootgaande kin deren tegen verminderden prits op een be- naalden dao- in de week het badhuis beschik baar te stetlcn zette de secretaris tuteai da'- reeds iaren geteden den school gaanden kind'e rip mpVoTpn^eid 'S wpgm,on flTpPs bet bad huis te bezoeken. Het gdoruik was toen ech ter zoo miniem, dat er van af is gezien. Algemeen was de vergadering overtuigd, dat veel onwil en vooroordeelcn bestaan te genover het baden- De belanigstelling voor deze zaak zal door den Centralen Ouderraad, namens welken de heer Roet siprak, gaande gehouden worden. De vergadering werd kort daarop gesloten. Gemengd Nienws. WETTELIJKE BESCHERMING VAN LANDARBEIDERS. De heer Loerakker, lid van de Tweede Ka- mer, heeft aan den minister van arbeid, han- del en nijverheid de volgende vragen gesteld: I. Ligt het in de bedoeling van den minis ter, om, nadat het wetsontwerp houdende be- palingen tot "scherming van de landarbei- ders in verband met de gewijzigde inzichten omtrent de grondslagen van een wettelijke regeling betreffende de bescherming van landarbeiders zal zijn omgewerkt, de indie- ning van een nieuw wetsontwerp te bevorde- ren? II. Zoo ja, kan de minister dan mededee len, of deze indiening spoedig kan worden verwacht? EEN ZICHZELF ADVERTEERENDE GEMEENTERAAD. De O. H. Crt. me'.dt: Het jengste nummer van het oude Maas- tritsche Advertentieblad bracht de bevolking van Limburg's hoofdstad een novum, dat in breede lagen der bevolking echter maar zeer weinig waardering heeft gevonden. De meer- derheid van den gemeenteraad heeft n.L tegen den zin van B. en W. in besloten, zijn notu ien in genoemd blad al^ advertentie te doen opnemen. Rolen: de raadsmeerderheid staat op geen goeden voet meer met de provinciale pers en vind't de in die bladen voorkomende verslagen tendentieus geredigeerd en natuur- lijk ook te kort. De kosten zullen 4000 be- dragengevoegd bij de uitgaven die het la-ten drukken der notuien toch al kos-tte, zal 1 pet van onzen bitteren H. O- aan deze deels over- bodige publicaties besteed worden. Het unicum der notulen-annonce ligt thans voor ons: bijna twee groofe krantbladzijden. Wat de waarde dezer publicatie weinig ver- hoogt is het feit, dat ons oude kost wordt voor.gezet. notuien n.L der vergaderingen van 12 en 19 Januari. Het verlangen om het toen georeerde nog eens over te kauwen, is natuur- iijk onder't oubliek vriiwel nu'l HANZEBANK VOOR HET BISDOM HAARLEM. Te Haarlem is een vergadering gehouden van crediteuren van de Hanzebank, belegd door de R.-K. Middenstandsverecniging. Na gedachtenwisseling sprak de vergadering zich uit voor een minne'ijke liquidatie. DE VERTERINGSBELASTING De Middelb. Crt. (lib schrijft over de voorgestelde verteringsbelasting o.m.: Een belasting op weelde. goed! leder- een is ervoor. Maar is het weelde om voor za- ken in een andere stad te moeten logeeren of eten? Toch wordt ook daarvan 10 pCt. weel- debelasting geheven. Er wordt nu toch al ge- kl-aagd dat het hotelleven en het eten in een restaurant in ons land zoo duur is, zoodat de ha ndelsreizigers veel meer dan vroeger door hun lastgevers genoopt worden om zooveel mogeiijk de reizen te beperken tot een dag uit-en-thuis. Nu komt daar weer 10 pOt. bij, Dat wordt een zware belasting op het zaken doen in een andere stad. Het wetsvoorstel kent echter geen onder- scheid. Alles 10 pCt. Is daar geen middel te gen te vin den? Een vergelijk met de heffing van dergelijke belastingen in andere landen als Belgie, Franrijk en Duitschland, gaat niet zuiver op. Men behoeft maar bij onze Zuiderburen te gaan kijken om vast te stellen, dat het cafe leven en het eten in restaurants daar een heel andere beteekenis heeft dan li] ons. Men leeft daar veel meer buitenshuis, wat meestal als een soort luxe kan worden aangemerkf. Maar een Nederlander, zelfs een overgroote meerderheid in de groote steden, eet sledits bij groote uitzondering „buiten de deur", d. w.z. in een restaurant. De meeste bezoekers doen het omdat ze het moeten. En als het een fijn diner uit luxe is, zal dat als regel wel te constateeren zijn aan den prijs. Maar daarbij heeft men het weer: dat on der scheid van groote en kleine verteringen negeert Minister Golijn, en nog wel terwi'lle van een zuiver fiscaal belang. Hij voorziet dat bij het vrijstellen van kleine vrteringen de rest a u l'an tb ezoeker zal trachten de groote verteringen in kleine te splitsen. En inder- daad zullen velen gochem genoeg zijn om dat te probeeren. Maai' is de belastingfiscus dan zoo weinig vindingTij-k, d'at hij als eenig hulf>- middel daartegen sicchts weet voor te stel len dan maar alle verteringen belast, ook die de kwalificatie van „weelde" zeker N.T. BOER- EN HANPELS- DRUKKERIJ v/h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOOR- DAM C 9, ALKMAAR s van Robert Louis Stevenson, geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. 44) De zon scheen naar binnen door de open deur van de kooi en verblindde mij en maakte mij duizelig. Cluny zat aan tafei en cou peerde de kaarten. Alan boog zich over het bed en had zijn gezicht vlak voor mijn oogen. waardoor het, in de war als ik was door dt toorts, afscbuwdijk groot leek. Hij vroeg, of ik hem mijn geld wide leenen. „Waarom?' vroeg ik. ,0, alleen om te leenen," zei hij. „Maar waarom herhaailde ik, „ik be- grij-p het niet". „Kom David, zei Alan, „je zult tocli met weigeren mij te leenen Als ik mijn hersens bij eflkaar had gehad, zou ik het hebben geweigerd. Maai" alles, waar ik toen aan dacht, was zijn gezicht weg te krijgen en ik gaf hem het geld. Op den morgen van den derden dag, toen acht en veertig uur in de kooi waren ge- waarop niet toepasselijk is? Daardoor is het aan Minister Culijn ge- lukt zijn voorstel zeer eenvoudig te maken wat beiastingtechniek betreft. Maar het is er ook bedenkelijk tamp en grof door gesvor- den zco zelfs we het in dezen vorm ontoelaat- baar achten. Er is nog een reden waarom men een der gelijke belasting in ons land maar niet zoo zender meer gelijk kan stellen met de over- een'kamstige belastingen in Duitschland, Bel gie en Fran-krijk. In die drie landen heeft men er o.a. door willen treffen den sterieen stroom bui-tenlanders, die er in de dagen van lage valuta heen+rokken. In ons land kan men niet op een sterken stroom vreemdelimgen roe- men. Het kost de grootste moeite ze hierheen te krijgen, want ons land is beruchf duur. Nu gaat men het nog duurder maken. En aan de anderen kant geeft men aan de Nederlanders een aansporing om voor hun. vacantie geen plannen te maken voor een ver- blijf in het eigen land, want daar komt 10 pCt. op. Er ziin nog altijd landen over waar die niet geheven worden. We voorzien een storm van verzet uit de kringen van ooize hotel-, pension- en restaur- DE GOMMISSIE VAN OVERLEG BIJ HET POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONBEDRIJF. Vanwege den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond wordt medegedeeld: Vrijdag 13 dezer werd een delegatie uit het bestuur van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond door den minister van wa- terstaat in audientie ontvangen, ter bespre- king van het tauten werking stellen van de bijzondere commissie van overleg bij't poet-, telegraaf- en telefoonbedrijf, als gevolg van het verbreken van het contract tusschen de re- geering en den neutraien post bond. De delegatie heeft uiteengezet, dat voor haar het tauten werking stellen van de com missie van overleg hoofdzaak is, maar dat zij toch haar vcrwondering moest uitspreken over de reden, welke de regeering heeft aan- gevoerd voor de door haar aangenomen hou- ding tegen den neutraien bond, H. i. wordt dit niet gemofiveerd door het feit en de wijize, waarop het publiek door dicn bond in de voor- stellen uit het rapport-Nolting is betrokkeu. Afgezien hiervan stelde de delegatie Zijne Excellentie de vraag, waarom in dat, h.i. vol- komen geoorloofde optreden de regeering aanleiding kon vinden, het overleg buiten werking te stellen, waardoor het geheele per- soneel de gelegenheid is ontnomen, door mid- del van zijn vertegenwoordigers voor zijn belangen op te konr n. De minister antwoordtde, dat de regeering in de onware wijze, waarop een der benden het plattelandspubliek inlidit over het rap- port-Nolting, aanleiding heeft gevonden, elk contract met die organisatie te verbreken. Dit feit staat niet op zich zelf, maar was voor de regeering de druppel, die den emmer deed overloopen. Hiermede wordt echter aan gecti enkele or ganisatie het recht ontnomen, zich voor haar zaken tot het publiek te wen-den. Alleen stelt de regeering hien.an den eisch, dat de voor- lichting in overeenstemming met de waarheid is. Maatregelen zijn genomen om het overleg ongestoord voortgang te doen vinden. Gemachtigd door de Kroon. wordt de mi- nisterieele beschikking, regelende het overleg, aangevulc, in dien zin, dat wanneer het con tract met een bepaalde vakorganisatie is ver- broken, haar vertegenwoordigers van rechts- wege ophouden lid van het georganiseerd overleg te zijn. De delegatie wees er op, dat tal van bestet- lers reeds'lang hun examen afgelegd hebben voor hoogereii rang, daarin werkzaam zijn, zonder te worden benoemd. De vacatures won den opgehouden voor personeel, dat in ver> band met het rapport-Noi ting zal wnrden vsf plaa-tst. Dit wees er toch op, dat het rapporfi reed's in een stadium van uitvoering is. Hoewel de minister toegaf, dat hieruit een zood'anige indruk kon ontstaan, noemde hnf dien indruk toch onjuist. De vacatures blij- ven onvervuld, omdat men niet wtl komen te staan voor een te veel aan ambtenaren, i»- dien aan de uitvoering wordt begonnen. Voor de overwegin-g van de adviezen van dB commissie van overleg bestaat echter volant gelegenheid, omdat nog absoluut niets vas* i>E ACTIE VOOR HET N1ET-R k". ZIEKENHUIS TE VELSEN- Deze week begint het Comite tot stkhting van een niet-Roomsch-Kath. Ziekenhuis in dc weest, werd ik met een groote opluchting wak- ker, nog wel zwak en nice, maar ik zag de di-ngen in hun ware grootte en natuurlijk, a-1- ledaagsch voorkomen. Ik had trek in eten bo- vendien, sto-nd uit eigen bewegmg op en stapte na het ontbijt naar den in-gang van de kooi en ging naar buiten, boven in het bosch zitten. Het was een grauwe dag met een koele zachte lucht, en ik droomde den ganschen morgen, alleen gestoord door het voorbijko- men van Cluny's verkenners en de bed'ienden die met provisie en tijding enkwamen, want daar de kust op dien "tijd wij was, kon men bijna zeggen, dat hij openlijk zitting h-ield. Toen ik terugkwam, hadden hij en Alan de kaarten opzij gelegd en ondervraagden een bediende en het hoofd sprak tot mij in het Keltisch. „Hc versta geen Keltisch, mijnheer, zei rk. N-u had ik alles wat ik zei of deed, sinds de kwestie met de kaarten, het vermogen Cluny te ergeren. „Dan zit er meer in je naam, dan in jezelf," zei hij boos. „want die is gocd Keltisch. Maar dit is de kwestie. Mijn veT- kenners berichten, dat alles veilig is naar het zuiden en de vraag is nu, ben je zoo sterk, dat je kunt gaan Ik zag de kaarten op tafel, maar geen goud, alleen een hoop kleine beschreven pa- piertjes, en die lagen alien aan Cluny's kant. Alan zag er bovendien vreemd uit als iemand, die niet erg tevreden is en ik kreeg een ang- stig voorgev-oel. „Ik weet niet, of ik weei* heelemaal deoude ben", zei ik, naar Alan kijkend, „maar het beetje geld, dat we hebben, kan ons een heel eind helpen." Alan beet op zijn 15p en keek naar den gi-ond. David," zei hij ten laatste, „ik heb het vcrloren, dat is de voile waarheid-. „Mijn geld ook?" vroeg ik. „Jouw geld ook," zei Alan kreunend, „je had het me niet moeten geven. Ik ben gek, a's ik kaarten in mijn handen heb." „Kom kom, kom kom," zei Quny, „het was gekheid, 't was maar een grapje. Natuur lijk krij-g je je geld weer terug en het dubbele, als ik zoo vrij mag zijn. Het zou te gek zijn, als ik het hield. Het zou den schij-n hebben, alsof ik menschen in uw toestand ging lastig va-llen, dat zou al be gek zijn!" riep hij met een hcog rood gezicht. Alan zei niets. maar keek naar den grond „Zoudt u even mt me naar buiten willen gaan, miinheer?" vroeg ik. Cluny zei, dat hij dat met het meeste ge- noegen zou doen, maar keek bedremmeld en uit zijn humeur. „En nu mijnheer," zei ik, ..rnoet ik n eerst bedanken voor uw edelmoedigheid." „Onzinnige onzin!" riep Cluny, „wat voor edelmoedigheid? Het is een ongelukkig gcval, maar wat zou je in mijn plaats anders do-en, opgesloten in dien brjenkorf van een kooi, dan met je vrienden gaan kaarten, wanneer ze bij je komen? En als ze verliezen is het na tuurlijk uitgesloten Hier zweeg hij een poosje. BJa", zei ik, „ads ze verliezen, geeft u ze hun geld terug. en als ze winnen gaan ze weg met hun za-kken vol. Ik heb al eerder ge- zegd, dat ik uw edelmoedigheid op prijs stel, maar het is voor mij een moei-iijk ding- in de zen toestand te worden verplaatst". Er was een oogenbiik stilte, waarin het to kens scheen of Cluny zou gaan spreken, maar hij zei niets. „Ik ben een jonge man," zei ik, „en ik vraag uw advies. Raad mij, zooals u uw zoon zoudt doen. Mijn vriend heeft dit geld eerlijk verloren, nadat hij eerlijk een veel grootere som van u had gewonnenkan ik het u weer aannemen? Zo-u da-t eerlijk van mij zijn? Wat ik doe, u moet toegeven, dat het bard is voor een man met eenigen trots." „Het is voor mij even hand, mi". Balfour", zei Cluny, „en u l'aat me er vrijwd uitzien als een man die vreemdelingen in de va3 lokt cm ze te berooven. Ik wil niet dat mijn vrien den in mijn huis komen om te worden beiee- digd, neen", riep hij, in een vlaag van woedc„ „en ook niet om m-ij te beleedigen." „En dus ziet u in mijnheer," zei ik, „dat er voor mijn opvatting ook iets te zeggen is. en dat dobbelen geen bezigheid is voor gent lemen. Maar ik wacht nog altijd op uw mee- ning." Ik ben er van overtuigd, dat als Cluny ooa aan iemand het land had het David Balfour was. Hij keek me van boven naar beneden oorlogszuchtig aan en ik zag de lutdaging op zijn lippcnl Maar of mijn jeugd of zijn ei gen gevoel van billikheid, ontwapende hem. Zekei" was het een vernederende zaak voor alien, die erih betrokken waren en niet in het rainst voor Cluny en dat pleitte voor hem. „Mr. Balfour," zei hij, „ik geloof, da* u tc fijngevoelig en te kieskeurig, maar toch een man van eer bent. Op mijn woord van eer, u moogt het geld houden dat zou ik mijn eigen zoon raden en hier hebt u inim haod crbij." i (Wordt vcrvolgd.) i

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5