Verkoudheden 23ftK£ ,Ar'..fS r !s^!«le»rC -*»» h n-m. Aspirin- gemeente Velsen, zijn groote actie. Een groot aantel dames zal er op uitgaan tot werving van ledcn. Daartoe zullen zij cen circulaire verspreiden, waarin o. a. liet volgendc ge- zegd wordt: „Het comite tot siichting van eon niet- R. K. Ziekenhuis in do gemeente Velsen heeft besloten tot de oprichting van een groote vereeniging, die met kracht aan dc totstand- koming van dit plan kan werken. Het comite rient zicli thans tot u met het dringend ver- zcek lid dezer Vereeniging te worden. Meer dan 7000 inwoners onzer gemeente hebben ten vorigen jare door hunne handteekening den wensch geuit, in onze gemeente niet uit shiitend aangewezen te willen zijn op een Roomsch-Kafholiek Ziekenhuis. Het Comite is van meening, dat de eerbie- (Hgiug van dczen door u geuiten wensch hun t e pliclit oplegt, de siichting van een ander ziekenhuis voor te bereiden. ,En dit kan, als gij alien medewerkt Als gij alien daar uw schouder onder zet, komt dit ziekenhuis tot stand. Het lidmaatschao bchoeft voor niematid een bezwaar te zijn. De ininimnm-contributie be- craagt 25 cents per iaar. Maar dit is het minimum. Zonder geld, zonder veel geld kan er van dit ziekenhuis niets komen. Daarom verwachten wij, dat niet alleen duizenden lid zullen worden. maar dat ook ieder naar draagkraeht zii-ne eontributie bepaalt." JUBILEUM ALBERT VOGEL. Men meldt uit Leiden aan de N. Rott. Crt.: Gisteravond heeft Albert Vogel voor een voor Leiden goed bezette zaal zijn 25-jarig jubileum gevierd. Hij kwamx met een welbe- kend program, Onder de aanwezigen bevond zich het eere-comite, waarvan de burgemees- ter, Jhr. Mr. N. C. de Gijselaar, eere-voorzit- ter was. Na afloop heeft de huldiging plaats gehad. Namens het eere-comite voerde Prof. D. C Hesseling het woord, die Vogel huldigde en als kunstenaar en als opleider in het geven van vorm en klank aan het woord. waarmede ftij aan de universiteit cen leemte in de oplei- <f ng aanvult. Spr. liet zijn woorden vergezeld gaan van een krans en een ets van het stad- huis alhier. I\ ransen werden overhandigd door het t.eidsch Stuclentencorps, de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten, den Bond van Leid- sche Studenten, de R.K. Studentcnvereeniging „Sanctus Augustinus"' en de Indologcn-Ver eeniging. Daarop heeft kapitein Boertee gesproken, die meende, dat het militaire element bii eene huldiging van Vogel niet zwijgen mocht Na op geestige wiize een korte levensschets van den jubilaris te hebben cecreven. citeerde hij. wat generaal Snijders in het gedonkboek. ter eere van Vogel samenigesteld, heeft geschre- ven. 1 on slofte dankte Albert Vogel voor de hem gebrachfe hulde. die nog eens door een krach- tig applaus werd ondersfreent. EEN DAPPERE DA AD. De stille helden. Dat zijn zij, die, ongewe- tcn door de groote menigte, hun leven wagen voor de algemeene zaak. Vaak jaren later eerst komt aan den dag, van hoe groot belang hun daad is geweest. Zoo is in een dezer dagen de man ontdekt, die in 1918 den Duitschers belet heeft de brug bij Foiirmies in de lucht te doen vliegen. Zijn .naam is Meyer, slager van beroep in Brei- tenbach (Elzas.) In 1914 werd hij in het Duitsche leger ingedeeld. Midden October 1918 diende hij nog steeds bij een Duitsch infanterie-regiment dat te Villeread-le-Ques- noy (Avesnes) iag. Hier desex-teerde hij en verborg zich bii een der inwoners. Op 1 No vember kreeg deze inkwartiering van eenige geniesoldaten, die belast waren met de con structs van een geheimzinnige electrische in- stallatie. Meyer luisterde af, dat zij belast waren, van uit het huis langs electrischen weg een aantal mijnen te plaatsen, om de opruk- kende Fransche en Engelsehe troepen op te houden. Op een nacht hoorde hij commando's, het overhalen van ha-ndels en kort daarop een reeks ontplcfingen. Den volgenden dag zocht hij den omtrek af en cntdekte, dat ook onder de brug mijnen waren geplaatst. Ofschoon het gevaar voor onfplcffing groot was, beslooi hij de helsche machines te desactiveeren Met veel mceitte gelukte het hem, de draden !os te maken. He opwinding onder de Duitschers, toen de brug niet in de lucht verkoos te vliegen, was begrijpelijk zeer groot. Terwijl ze nog ston den te bepraten, klonk plotseling: ..hands up"' en het heele detachcment was gevangen ge- ncmen, voordat alarm kon worden geblazen Toen kon Meyer te voorschijn kcmeii en zijn Duitsche unifcrm uittrekken. Kort daarna nam hij dienst bij de Fransche trcepen, maar niinmer heeft men vermoed, welke belangrijke ro! hij had gespeeld bij dit plaatselijke succes. DE IEPEN BLOEIEN REEDS. Hortulanus Budde schrijft; Heden, 16 Februari, hebben wij cp de'Oude Gracht te Utrecht bloeiende icpen opgcmerkt, hefgeen bijzonder vroeg is. In de zakflora met betrekking tot het federatief verband tus- schen de vroeger bij den Nederlandschen i uinbouwraad aangesloten groepon en de voor deze federatie ontworpen statuten. Het oordeel der vergadering is, dat deze in de groepbesturen behandeld moeten worden. Een ingekoxnen sclxrijven van den heer van der Berg werd na eenige besprekitig aange- houden tot de vergadering, waarin jaarlijks de salansregeling wordt besproken voor de nieuwe campagne. Door de Commissie van Beheer wex'd voor- gesteld in de goot, toegang gevend tot de vei ling, een paar sclxuttingen te plaatsen a! tochtbrekers. Algemeen werd dit goedgevouden, evenaL om gedurende 13 weken een advertentie te plaatsen in het centraal orgaan voor deii aardappel- en groentenhandel en het plaatsen van een privaat cn waterplaats bij de paar- desxstallen. Voorts bcsloot men tot lxct bestellen van een dozijn foto's, een goed overzicht geveixde van onze veiling. Deze foto's zullen dan dienst moeten doen voor reclame. Indien door het Centraal Bureau wederom propaganda zal worden genxaakt in het bui- tenland, dan achtte men het irewenscht, dat in de vergadering der groepveilingen wordt be paald, dat de bii die reclame betrokken vei- lingen ieder een bepaald percentage bijdraagf van haren omzet. Mede wcnscht men in die vergadering besproken te zien een billiiker be- '•stingregeling- voor wisselvaf'ige inkomens en het Centr. Bureau te verzoeken zich te dier zake reeds terstond tot de Regeering te wen- ren. met het oog op herziening der belastine- wetten. Ten einde het loopen over de gootdaken der veiling te be'.etten. werd besloten tot het aaubrensen van prikkeldraad. Bepaald werd, dat de algemeene vergade- ing van'den Bond zal plaats hebben op 15 April, terwijl de ferm-ijn voor indiening van VGit-stel'en tot 15 Maart werd gesteld. Dcnr het bestuur van den Bond werd voor nestcld de reeds bestaande tochtschutb'n door te trekken ook langs de zuid-oostziid van het water, bestemd tot ligplaats voor vaartuigen. Officieel werd thans vastcesteld. dat aan vereenigingen. welke aan den Proeftuin te Alkmaar iaarlijks 25 contribueercti, J 10 uit de Bondskas terug te geven. Met warmte werd toetred'ing tot den Proef- 'uin aanbevo'.en, ook het persoonlijk lidmaat cchap is 1- per jaar, opdat deze nuttige in- ctelling o^k bii de verminderde subsid'ie van Rii'k en Provincie toch zal kunnen voortbe- staan. Nog werd door den heer Ootjcrs medege- deeld de benoeming der Prov. Commissie voor het verkriigen van zuiver zaaizaad. Aangezien de N. M. B. tot nog toe ter ver gadering van de Prov. Commissie zeer sober vertegenwoordigd is geweest, werd nu beslo- ten dat als toehoorders 2 afgevaardtcden wor den aangewezen, doch voorts ieder lid van het Bondsbestuur deze vergadering zal kunnen bijwonen en daarvoor dan vergoeding van reis- en verblijfkosten uit de Bondskas zal ontvangen. Tenslotte werd nog aangenomen, dat iemand alleen lid kan zijn van de naastbij ge- vestigde vereeniging, met inachtneming na- tuurlijk van ieders rechi zich aan te sluiten bi>" een neutrale vereeniging of eon afdeeling van den L. T. B.. Met het cog op eventueele ongevallen be s'oot men het personeel van den N. M. B. te vczekererx bij de Tuinbouw Onderlinge. Door het bedanken van don heer A Dekker als 2de secrctaris, werd als zoodanig door de ver<raderino aangewezen de heer Jb. Groen. Hiei'na sluitfng. ilii m zijn niet zelden de voorfoopers van hardnekkige kwalen. Bij kouvatten,hoofdpijn(influenza( rheumatisdie pijnen, jidir enz! geven de bekende Aspirin- tabletten ,,(Bayehl" uitnemende resixltaten. Menverlange uitdrukkelijk de edite tabletten in origineele verpakking met den oranje band. ill) iiii iili 2.70—/ 5.80,' uitschot 2.30—/ 3, Gele kool le soort 4.30—/ 5, 2e soort 3.30— 3.50, uitschot 2.80, Deensche witte kool le soort 1.60—2.50, 2e soort 1.40, Drielingen 12.40—/ 12.90, Uien 12.70— 13.30, Grove uien 12, Stek 4.80 4.90, Peen f 1.70—/ 1.80. Aa-nvoer 35900 K.G. Roode kool, 4700 K.G. Gele kool, 12200 K.G. Deensche witte kool, 2500 K.G. Uien, 1750 K.G. Peen. Kun st. DIRK SCHaFER. Eindelijk hebben we hem dan toch ook in Alkmaar gehad, den kunstenaar, die als Neer- land's grootste pianist beschouwd wordt ox dat hebben wij te danken aan het bestuur der Alknxaarsche kamermuziekvereeniging, op welker derde abonnementsconcert de txeer 'Schafer sonates van Beethoven, van Chopin en een compositie van hem zelf speelde. Van Beethoven hoorde nxen overbekende werken, maar hoe prettig en leerzaam is het dergelijke sonaten door zulk een gi'oot mees- ter te hooi-en vertolken. Wat hoort men er tal van dingen in die men zelf nooit zou opge- nerkt of gevonden hebben en wat voelt men erdege z'n eigen kleinheid wanneer men ze zoo als gisteravond hoort voordragen. Van Beethoven werd g^even de dexxle so- nate en in plaats van de „Appassioxxata", na aankondiging de „Waldstein"-sonate. Onder deze namen zijn de sonates algemeen bekend ofsclxocn Beethoven die benaming or zelf nooit aan gegeven heeft. We waren dus op bekend tenein en gencten volop van de won dermooie vertolking die de heer Schafer op buitengewoon rustige wijze de manier van spelen is zoodanig dat zij in't mkxst niet de aandacht trekt, en men zich geheel aan dat spel overgeeft er van gaf. Van de sonafe van Chopin is wel het meesf bekend het derde deel, de „Marche funetfre". Toen de heer Schafer er mede bezig was, en voornamelijk in het trio, kwaxn er een atmos feer in de zaal die zei„nou wox'dt er iets ge- UIT NOORD-SCHARWOUDE De kinder operette „Hans en Grietje"werd Wcensdagmid'aag voor een gi'oot aantal kin- deren opgevoerd in „Coneordia" door den Heer Alb. Bodens met zijn leerlingen. De opvoering was een groot succes. UIT SCHERMERHORN. Zondag- en Dindagavond gaf liet Sym phonic gezclschap „Polyphonia", alhier een uitvoering in het lokaal van den heer Schreuder. De zaal was beide avonden slechts matin bezet. Het programma, bevatte een 13-tal nunx- mers, werd geopend met een marsch, gemaakt dear den heer G. Anderson, directeur van ,,Polyphonia" en welke was opgedragen aan Mej. P. Otjes-Groenewoud Kramer, voor- heen pianiste der Vereeniging. De lang niet gemakkelijke ouvcrturc uit de kom. cperette „Konig Mijdas'' werd best ge speeld, maar ook de cverige nummers o.a. kleine fantaisie uit Flotow's oper. „Martha" en „Fantaisie Ballet" (arr. G. Anderson) mochten ex; zijn. Heel aardig was „Kukuck und Nachtigal!", polka van E. Maschke. De voordi'aehtenalle bijdragen van leden der vereeniging waren cen succes. Er is har- tel.jlc gelachen om de vcrsehillende vermake- lijfce voordrachiexi. Dc heer G. Anderson deed zijn spijt uitdrukkend over de slechte opkomst, vvaaraan het weer natuurlijk 66k het zijne bij- droeg. Deze vergadering was de reglementair I 1?^° wat het heele auditorium kent", opmcr- vastgestelde jaarlijksche vergadering, waar kelij'k stil niet alleen, maar zoo'n eigenaardigc 'f inarirarci,™ 1-stilte, die men slechts bij uitzondering ervaart. Men hieid den adem in. men luisterde gespan- nen, om toch maar niets van die trioklanken. zoo. vporgedragen, iets te verliezen. Aan het einde van dit derde sonate-deel maakte ik bij mij zelf de opnxerking, dat, hoe groot't ver schil in opvatting van een bepaald stuk ook mag zijn. 't toch steeds artisiiek, toch mooi kan zijn. En ik dacht aan eon paar jaren te rug, toen hier op een tournee van den heer Krauss de jonge Baerwald z'n portret staat dezer dagen in de muziekkalender die so- nate voordroeg. B. vatte de marche op als een van verre- komende en latngzaam voorbij trek- kende stoet, Ixekommerde zich dus niet om de nancegeven dvnamische teekens, die de heer Schafer nauwkeurig volgt. Dit verschil in opvatting betreft het eerste gedeelte der marsch, niet het trio. Wat nu mooier was? 'k Zou het met geen mogeijkheid kunnen zeg- gem, maar wat ik wel weet is. dat het Scherzo der senate en vcoral het „Piu Lento", dat daaxtn zulk een voorname plaats inneenxt. op een wijze uitgevoerd werd, dat het tot de cchoonste momenten van dezen avond be- hoorde. Een eeht virtuosenstuk van den kunstexxaar zelf, dat wat verraste door z'n onverwacht abrupt slot, voltooide het programma. De Mcester werd meeirnalen teruggeroepen, cm "af ten slofte niet een, doeh twee extra num mers. Een avond, die hooggestemde verwachtin- "•en heeft opgewekt. doch die. ik brn er zeker v?sx, hog verre ziin overtroffen Den Meester zij een „tot weerziens" toegeroepen A. K. Ingezenden stnkken Buiten veranlwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) van Heukels staat, dat deze boom, uimus zeer zijn best on had sxicces met ziin nunxmer maakt daarop dus nogal een uitzondering! Zij beloven hee! wat, zelfs het dunste takje is van dikke propjes bloemknoppcn voorzien. KORTE BERICHTEN. In Den Haag is gister dc jaarlijksche vergadering van de vereeniging Stamboek van het Nederlandsche trekpaard gelxouden. De rijiksmiddelen hebben over de afge- loopen maand 4.88 millioen meei" opge- brach.t dan over Januari vain het vorig jaar. ProTinciaal Meuws DE NOORDERMARKTBOND. Den 17den dezer werd door het Botidsbe- stuur vergaderd. \aar ^'-'lleiding eener circulaire van de A. C. deelde de heer Ootjers het een en ander mede omtrent de reorganisatie en daar- mede gepaard gaande statutenwijziging dezer instelling, waarvan het gevolg is geweest dat ook het Westland weer tot de T A C is toegelaten en de Centr. Raiffeiscnbank Utrecht heeft verklaard, hare condities met de T. A. C. te willen voortzettcn. Op de vraag of de T. A. C. tegenwoordig rendeert, werd geantwoord, dat nu op eeii behoorlijk winstcijfer van het bedrijf gewezen kan worden. Breedvoerig werd besproken de circulaire veiligheidsdienst." Ook de damesleden hebben zich niet onbe- tuigd geiaten. Een aardig nummertje was „De kostscliool van Miss Mops", hetgeen le- vendigen bijval vond. Het was een mooie avond en voor de bezoe- kers en voor .,Polyphonia". Eerst -cm kwart over twaalf, wel wat tc aat, was de uitvoer-ng geeindigd, waarna een gezellig bal den bezoekers nog langen bid bijeen hieid. 1 Komende van Purmercnd, op weg naar hier kwaxn Diiisdagmoi-gen de heer J. Lake- rnan Jr., door gladheid van den weg van zijn fiets te vallen, juist toen een met een paard bespannen wagen passeerde. De heer Lake- man kwam dusdanig te va'len, dat twee wie- len van den wagen hexn over den arm gin- gen. Het ongeva! kwam blister goed af. Be- halve den schrik en 'n kapotte fiets kwam de heer L. er met een paar schramnxen af. t jaarverslag van secretaris en penningmees- ter moest uitgebracht worden en eene kas commissie moest worden benoemd ter contro- leering van het gehouden financieel beheer. Uit het jaarverslag,-uitgebracht door de se- cretaresse, Mevrouw B. Den Hartogh-Gold- berg stipuleeren wij, da de vereeniging mo- menteel 68 leden heeft, terwijl alle teekenen er op wijzen. dat dit ledenaantal in den loop van 1925 flink vooruit zal gaan, gezien de werkzaamheden van het tegenwoordige be stuur. Tevens werden nog inzonderheid in ge- noemd jaar\-erslag genoemd de dames Me vrouw La Grange, Mejuffrouw La Grange, Mevrouw Jansen-Aghina, Mejuffrouw Zuster Eggers en den heer H. Dijk, die zich alien buitengewoon verdienstelijk voor de vereeni ging hebben gemaakt. Het jaarverslag van de secretaresse werd met een welverdiend applaus belocnd, waai'bij de voorzitter haar nogmaals bedankte voor de vele opofferin- gen, die Mevrouw Den Hartogh zich voor de afdeeling getroost. Uit het verslag van den penningmeester, den lxeer A. M. de Lange, bleek, dat de ver eeniging er financieel goed voorstaat en slechts enkele leden in gebreke bleven, hunne eontributie te voldoen. Tot leden der kascommissie werden be noemd, behalve den voorzitter, die ambtshal ve zitting daarin heeft, de heeren De Haan en Van Os, die beide deze benoeming aan- vaarden. Nadat besloten was, dat het bestuur zich in ver-binding zal stellen met het bestuur van de V. V. V. in Bergen, teneinde bij een eventueel te houden feest in dit jaar deel te nemen aan den optocht of het bloemencorso met een eigen wagen, waarbij de propaganda voor de „Dierenbescherming" niet vergeten zou worden, sloot de voorzitter om 10i/p uur, onder dankzegging voor de getoonde belang- stelling, deze wel slecht-bezochte. maar bui- tengemeen opgewekte vergadering. UIT EGMOND AAN ZEE. Het is een feit, dat rookerx voor de jeugd zeer nadeelig is. Niettemin is het een kwaad, dat veelvuldi-g voorkomt, hoewel er voortdu rend tegen gestreden wordt, niet het minst door het onderwijzend personeel. Niet altijd vind-t dit streven de waardeering, die het vex-- dient, maar zeer zeker zijn er verscheidene ouders, die deze activiteit op hoogen prijs stellen. Het is voor vele moeders, wier man- nen bijna altijd op zee zijn, een zware taak haar kinderen voor de verleiding te behoeden, en herhaaldelijk komt het dan ook voor, dat zij zich in arrenmoede tot de onderwijzers wenden om steun. Zoodoende vernemen deze allerlei feiten. die in- strijd zijn met de ge- meenteverordening, welke het verkoopen van rookartikelen aan kinderen verbiedt. Zelfs kleut-ers van een jaar of acht weten zich pak- jes sigaretten te verschaffen en menig scho- lier staat bekend als een liefhebber van- een trekje. In het belang der jegd en tot steun der verstandige ouders heeft het hoofd der openbare school zich in overleg met het per soneel thans tot het hoofd der gemeente ge- wend om medewerking in dezen strijd, welke steun gaarne werd toegezegd, zoodat dien- aangaande de noodige maatregelen zullen worden genomen. Zeer zeker zal dit de bona fide winkelier ook niet onwelkom zijn. proof er mede te nemen is toch met bezwaar- lijk. Nu nog een emkel woord voor den heer Ranzijn. Nu waarde heer mijix bedoeling is ook niet geweest u te kwesten of iets derge- lij'ks maar ik geloof, U gevoelt zelf wel dat u wat te ver ging met uw bewering, en ik voor mij kan dit best begrijpen, men doet of schrijft wel eens iets dat men bij later in- ziens zegt: het had niet moeten wezen. Maar' ja, welke zeeman wordt niet eens nat en zoo zai ieder mensch zijn gebreken wel hebben. U schrijft: u hoopt zicli nooit in mijn licht te verblinden, ik hoop voor u dat dit oo-k nooit noodig zal zijn en als ik een stex ben aaa den kippenhemel, dan konxt dit zeer zeker uit een 25 jarige practische ondervinding en ik vernxeen wie in veel jaren met hart en ziel een voorstander is geweest van het kippen bedrijf toch cok een heelen boel uit ervaring weet mede te deelen. Ik voo-r mij ik zal dit blijven doen aan alien die er belang bij heb ben, (gratis) ter opbouwing van het bedrijf zelf en hiennede siuit ik en hoop dat we het zij we elkaar kennen of niet, toclx vrienden mogen blijven of gebleven zijn, Hoogachtend, S. GRAS Laat 32a. Marktberichten UIT BERGEN. Dinsdag 17 Februari vergaderde de afd Bergen van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren in een der zalen van liet Oranje-Hctel alhier. Behalve het voltallig bestuur gaven slechts eenige leden van hunne belanpstelling bliik en opendc om 9 uur de voorzitter, de heer G A. E. Blanche Koelensinid de vei'gadering, BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 18 Febr. 1050 K G. Wortelen 1.70—/ 1 90, 93600 K.G. Roode kool le soort 3—/ 6, 2c soort 2.50— 2.80, 125800 K.G. Gele kool le soort 2.905.40, 2e soort 2.302 80, 55500 K.G. Witte kool le soort 2.50—^ 3.60, 2e soort 1.40—/ 2.40, 8200 K G. Uien 12.9-014.10, Drielingen 13.30— 13.60, Nep/ 13.50, 16-00 K.G. Bieten 1.10—/ 1.40, alles per 100 K.G. NOORDSC.HARWOUDE, 18 Febr. 9600 K.G. Uien: Grove uien 1 i 60— J 12.50, Drielingen 13.70—/ 14.6ri Uien 12.40J 13.13, 1600 K.G. Peen 1.60 1 80, 179800 K.G Roode kool 2.80 6, Doorschot f 2.50—/ 5.40, 42800 K G. Gele kool 3.405.30, Doorschot 3.20 tot 5.20, 6500 K.G. Deensche witte kool 1 702 80, Doorschot 1.502 50 ades per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 18 Febr. 1925. Roode kool le soort 3—/ 6.40, 2e soort Mijnheer de Redacteur; Tot besluit, s.v.p. nog een klein p-laatsje ge- vraagd. Bij voorbaat dan-k. Men kan zoo voelen, dat er na herhaal delijk courantengeschrijf menschen zijn, die het thans niet kunnen nalaten, beleedigingen te uiten en smalend op iemands broodwin- ning te schimpen, het bewijst dat dusd-anige personen niet op een hoog standpunt staan, hebben denzulken n bctere betrekking, of zijn ze ruira van middclen vooi'zien, die hun van gefortumeerde familie die is geschonken. Dan geeft het mij geen pas cm iemand wien, dat met heeft, op een geringer bestaan te wijzen, en dat te veroordeelen. Dat de heeren. Bock- bo ven en v. d. Meuien, zich dit aan trekken en zich hier een beetje beleedigd voelen. dat ilk in mijn ingezonden stuk schreef, van des kundigen, (in n-aam), kan ik mij nu later in- denken, heel goed, voorstellen maar om mijn stukken in de Coux'ant niet te lang te maken, he-b ik deskundigen (in naam) niet vex-der uit- gewerkt, maar laat de heeren dit genoeg zijn lat ik him daarmee hedemaal niet op het oog had want van de kunde op het bedrijf van kippenfokken en ziekten weet ik hcege- naamd niets af van genoemde heeren, dus ka-n hun ook niet veroordee'en. De heer v. d. Meuien ken ik heelemaa-I niet, en den heer Bockhoven heb ik een paar maal gesproken uit welke gcsprekken mij b'eek, met een heel' yeistandig man te doen te hebben, maar on der deskundigen (in naam) bedodde ik meer rnenschen die voor alles zcowat raad weten met aileen bij ziekten van pluimvee doch bij al de voorkomende gevallen, vandaar dat ik die woorden bezigde. En nu wil ik mij zelf in geen geval opd ringen bij de menschen maar o-in de zaak zelf gaat het mij zoo dik- wijls ter h-arte, dat de pluimvee toestand in oils land niet alleen in onze omgeving maar zoowat overal er nog zoo treurig uit ziet, en inaai veel te vaak met verlies word gedreven in plaats van winst, en daar liet zoo gesteld is dunkt mij nxoeten de menschen met ei'va- 'iixg in het pluimvee bedrijf geen vijanden worden door courantengeschrijf maar het zou voor bedoeld bedrijf juist zoo goed zijn als dezulken beste vrienden waren cm deze zaak m alles voor te staan en te leiden. Laat de een dan wat kundiger zijn of meer ervaring hebben cpgedaan dan de ander des te beter de meeste en beste ervaring op dit gebied is van iiet grootste belang. Wat liet zaagzel betreft i-k zal hier net meer over uitweiden, aangezien de heeren het met aan nemen, maar toch geef ik hun de raad act zaagzel eens na te laten. Het kon zijn dat ;k dan no-g wel eens gelijk ki'ecg. Eeii Alkmaar, 18 Februari 1925. Aan de Redactie. Onder „Heemschut" worden wekelijks door den heer Henri Polak artikelen geschre- ven. In het Handelsblad van Zaterdag 14 Februari (avondeditie) wordt een beschrij- ving gegeven van Alkmaar. De heer H. P. schrijft o.a. „Alkmaar i6 een mooie stad. Er is gelukkig nog niet veel gedempt (en zoo lang de heer Wende'.aar er Burgemeester is, zal er ook niet gedempt wordenzoodat men zich verheugen kan in den aanblik van een aantal zeer fraaie grach- ten, nog voorzien van vele oude wipbruggen zoo op de Mient vier vlak bij en achter elkander." M. de R. Ieder die den heer H. N. uit z'n geschriften kent, kan niet gelooven, dat hij op bloote gronden verklaart, dat zoolang de heer Wendelaar burgemeester is er geen'gracht gedempt zal worden, waaruit le volgt, dat het z.g. oude-mooie geen plaats mag maken voor het tegenwoordig-noodzakelijke 2e., dat het niet-dempen van de onhygienische Kool- tuin aan der invloed van den Burgemeester te danken is. Wanneer men echter de rede van den Burgemeester gehouden in de eerste raadsvergadering van dit jaar nog eens door- leesh een rede, waarin de bevordering van handel en nijverheid het doel is, dat de heer Wendelaar als Burgemeester met Alkmaar beoogt, dan is de bewering van den lxeer H. P. voor mij een raadsel, waarvan ik de op- lossing niet kan vinden. Inderdaad, de wip bruggen zijm mooi, maar het verkeer wordt er enorm door belemmerd. Wanneer eerst maar eens de conservatieve „schoonheidscom- miSsie" van de baan is en er menschen in den Raad komen, die in het belang van den han del en het verkeer de Vischmarkt zullen doen afbreken en het Verd-ronkenoord dempen, het Luttik-Oudorp verbreeden, waardoor de Bierkade zal beantwoorden aan het doel waarmede ze is verbx-eed,- dan geloof ik niet, dat er minder vreemdelimgen de stad zullen bezoeken en indien dit wel het geval zou zijn, dan wordt zeker dit verlies vergoed door uit- breiding van het handelsverkeer, waardoor vele zakenlieden minder kans dan nu hebben om „te wippen". De heer H. P. schrijft verder: „De Lange- straat, ja, daar dreigt ook al vernielzucht, zooals ik toevalligerwijze gewaar werd. De Langestraat bezit een eigenaardigheid, die eene zeldzamheid, zoo niet een unicum heeten mag. Zij bestaat hierin, dat alle huizen, zon der uitzondering, voorzien zijn van blauw- arduinen stoepen enz. Er is geen enkele prac tische reden, om welke de stoepen zouden moeten verdwijnen. Zij belemmeren volstrekt niet den toegang tot de winkels (wat 'n onzin I. Pnoch den blik op de uitstallingen acli- ter winkelvensters. Waarom verlangen de winkeliers het opruimen van de mooie, kleu- rige, leveixdige stoepen, die h-unne straat zoo aardig stoffeeren. (Bedoel-t de heer H. P. dit laatste woord in de werkelijke beteekenis, wij! de stoepen onmogelij-k s-tof en vuilvrij kunnen gehouden worden?) Waarom begrijpen zij niet, dat de beko- nng, die van hunne stad uitgaat, juist ge- legen is in- de omstandigheid, dat zij niet ge- lijkt op eene andere stad, doch een eigen, bij- zonder karakter bezit? Misschien willen de winkeliers van de Lan gestraat deze dingen wel overwegen, indien ze ongevoelig zijn voor het aesthetisch argu ment. En zoo niet, moge dan de Raad van Alkmaar, onder leidingvan den kunstzinnigen burgemeester weerstand bieden aan den aan- drang, op hem geoefend en te zijner tijd be- sluiten de stoepen in wezen te la-ten." Op dit laatste is zeker commentaar over- bo dig. Met dank voor de plaatsing. I PRINS Az. (Wij hebben het desbetreffende artikeltje van den heer Polak in het Hbl. ook gelezen maar waren niet voornemens er eenige notitie van te nemen. Het doet cenigszins komisch aan te lezen hoe iemand die alles door een Heemschut-bril bekijkt en van de toestanden in onze gemeente niets afweet, eens even naar Alkmaar komt om daarna in het Hbl. op autoritaire wijze te verkondigen, wat er hier al dan niet zal moe ten gebeuren. Verkeerseischen en de belangen van hand-el en industrie leggen ook nog eeni-r gewicht in de schaal en de heer Polak zal ons zeker niet kwalijk nemen als wij hem, onder dankzegging voor zijn goede bedoelim- gen den raad geven zijn schoonheidsadviezen maar voor andere gemeenlen te bewaren. inderdaad geeft het stuk van den heer Po lak den indruk alsof de burgemeester het in alle opzichten met hem eens is. Wij kunnen ons niet voorstellen dat dezx zich op zoo besliste wijze zou hebben uitgela ten of zoo dit wel het geval mocht zijin- geweteii heeft, dat de heer Polak voornemenj was dit alles in zijn blad te publiceeren. Ieder erkent de noodzakelijkheid het oude stadsschoon zooveel mogelijk te sparen en waardeert de nuttige adviezen die een schoon- heidscommissie daarbij kan uitbrengen maar het is vanzelf sprekend dat wij niet steeds met onze gedachten in het verleden kunnen leven en dai zoo nu en dan iets van het oude aan de eischen van dezen tijd ten offer zal moeten vailen. Red. Alkm." Crt 1 :i:3 :i::

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6