Voor de buisvronw. OFVOFRTNG GHETTO. Het bekende tooneelwerk Ghetto van Heijer- mans, zal hier morgenavond worden opge- voerd door een gezelschap onder leiding van Louis de Vries en de drie hoofdrollen uit het stuk zullen vervuld worden door de drie be kende groote krachten in dit Heijermanswerk n 1. Mevr. de Boerv. Rijk als Esther, Louis de Vries als Sachel en Henriette v. Kuyk als Rosa. Verder spelen nog mee H. R. Teune's Johan Lamers als Rafiel, Vincent Berghegge en Sophie de Vriesde Boer. Men kan er dus van verzekerd zijn, een der beste Ghetto opvoeringen te krijgen, die men wenschen kan. De belangstelling zal zeker groot zijn. Gemen^d Nieuws. UIT HET KLEERMAKERSBEDRIJF De bond van kleermakerspatroons in Ne- derland bericht het volgende aan de N. R Ct. Van den R. K. naaisters- en kleermakers- bond St. Gerardus Majella ontvingen wij het telegrafisch bericht dat deze bond de collec- tieve arbeidsovereenkomst aanvaardt met in- begrip der laatste toezeggingen. De Nederl. Christelijke bond van arbei- ders(sters) in de kleedingindustrie zond een telegram, waarin hij mededeelde zich in be- ginsel en onder voorbehoud bereid te verkla- ren zijn afdeelingen te adviseeren tot aan- vaarding onder voorstellen. Deze bond acht een conferentie noodig. Namens den Bond van mannelijke en vrou- welijke arbeiders in de kleedingindustrie, den Fed era ti even bond van arbeiders en arbeid- sters in de kleedingindustrie en den Neutra- len bond ontvingen wii telegrafisch bericht, dat deze bonden de voorstellen zooals die daar liggen, thans niet aanvaarden En zij vragen een conferentie aan op heden of Vrij- dag. Deze conferentie heeft de bond van kleermakerspatroons toegestaan en zal van- daag, Donderdag. te Amsterdam worden ge houden in het bondsbureau. Tengevolpe van deze berirhten kunnen de R. K en Christeliike werknemers aan het werk bliiven On de overi<re ceorganiseerde werknemers za' van heden af de aangekon- digde uitsluiting worden toeirenast. UITBETALING VAN PENSIOENEN. Op vragen van het lid van de Tweede Ka- mer mej. Groeneweg betreffende de uitbeta- ling der pensioenen in de derde maand van het kwartaal, in plaats van in de tweede maand, en het voorkomen van daaruit voort- vloeiende moeilijkheden voor de betrokken personen: 1. Is het met instemmirg van den minis ter, dat het tijdstip van uitbetaling der pen sioenen is verschovcn van de tweede naar de derde maand van het kwartaal, waardoor ve- le gepensionneerden zonder andere inkom- sten. die er terecht op rekenden in de maand Februari hun pensioen te ontvangen, in fi- nancieele moei'ijkheden geraken? 2. Is de minister bereid maatregelen te treffen, waardoor deze moeiliikheden voor de betrokkenen voorkomen worden? heeft de minister van financien geant- woord 1. Het gerezen bezwaar betreft de pensi oenen der weduwen en weezen van burgerlij- ke ambtenaren en onderwijzers Volgens arti- kel 111, paragr 1, der Pensioen wet 1922 ein- digen de pensioenen met het einde van de maand, volgende op die, waarin de gerech- tigde overlijdt. Wordt een onder die bepaling vallend pensioen in de eerste maand van een kwartaal (voor het geheele kwartaal) uitbe- taald en overlijdt de gerechtigde in dezelfde maand, dan is derhalve het pensioen voor een maand te veel uitbetaald. Om deze red en is in November 1923 tot de burgemeesters het verzoek gericht 1) de voor de ontvangst der pensioenen vereischte attes tation de vita niet voor de tweede maand van het kwartaal af te geven. Daar aan dit ver zoek niet algemeen is voldaan, heeft de on- dergeteekende het in November 1924 her- haald en thans blijkbaar met beter gevo g. Het onderzoek der attestatien en de verdere voorbereiding der betaling vorderen eenigen tijd, zoodat de pensioenen in het vervolg niet voor de eerste helft van de derde maand kun nen worden gelnd Dit is vooraf immers bij de uitbetaling over het laatste kwartaal van 1924, aan de belanghebbenden medegedeeld. 2. Die tiidige mededeeling is nedaan om financieele moei'ijkheden voor de belangheb benden zooveel mogelijk te voorkomen. Een ander,, thans nog aan te wenden middel is den ondergeteekende niet bekend. DE FUSIE BIJ DE BELASTINGEN. De commissie van drie leden door den ml nister van financien aangewezen om de an der zijn voorzitterschap in de vergadering van 2 dezer 1.1. genomen beslissingen in zake fusie bij de belastingen uit te werken, bestaat uit den hoofddirecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen aan het mi nisterie van financien te 's-Gravenhage, den d'irecteur dier dienstfakken te Rotterdam en den directeur der registratie en domeinen te Maastricht. AANRIJDING. TWEE DOODEN. Komende uit de richting van de Paul Kru- gerstraat te Rotterdam, maakte gistermiddag een nieuwe motorbenzinewagen van de Rotter- damsche Tramweg Maatschappij, bestuurd door den chef-machinist H. R. een proefrit in de richting Spijkenisse. Gelijktijdig met dezen wagen reed een eind verder door de Brielschelaan, op een ander spoor in dezelfde richting een goederentreiu van het havenspoor. Toen de motorbenzinewagen de goederen trein in de Brielschelaan bij het begin van de Wolphaertstraat bijna ingehaald had, zag de chef-machinist H. R. plotseling voor zich een met een paard bespannen wagen, dat dwars over de spoor- en tramrails de Brielschelaan overstak en de goederentrein reeds voorbij was. Een botsing was toen onvermijdelijk. Paard en wagen, toebehoorende aan de go broeders J. P. en J. van Gelder, jongelieden van 21 en 23 jaar, die een bodedienst op Charlois hebben en beiden op den bok gezeten waren, werden gegrepen en een heel eind me- degesleurd. De broeders werden van den bok geslingerd en kwamen op de straat terecht, terwiil de wagen, waarvan het lemoen brak, wat net paard vermoedelijk het leven redde, in stukken is gereden. Zoo hevig was de schok dat stukken van den wagen overal in de omgeving zijn teruggevonden. De gebroeders J. P. en J. van Gelder wer den zwaar gewond, een hunner reeds bewus- teloos, opgenomen; de een bovendien met een gebroken schedel de ander met een verspfin- terd been. Beiden zijn naar het ziekenhuis ver- voerd. Voor de komst aldaar was een van de broeders reeds overleden, de ander is in den vooravond gestorVen. PROF. H. MOELLGAARD IN ONS LAND. Nader meldt het Utrechtsch Dagblad, dat prof. H. Moellgaard uit ^Copenhagen, de uit- vinden van sanocrysine, het nieuwe genees- middel tegen tuberculose, de volgende maand in ons land eenige lezingen voor de genees- kundige wereld komt houden over dit middel. Van bevoegde zijde vernemen wij, zegt de N. R. Crt., dat prof. Moellgaard niet in ons land komt om lezingen te houden, maar met een ander doel, en dat hij alleen hier te Utrecht een spreekbeurt zal vervullen. SPOORWEGPERSONEEL. De hoofdbesturen der vijf spoorwegperso neelorganisaties hebben een telegram aan de minister van waterstaat gezonden, waarin verzocht wordt spoedig een beslissing te ne- men in zake het verzoek om een duurtebij- slag. DE RINKELBEL De firma Brusse heeft het plan opgevat een reeks kleine boekjes uit te geven gewijd aan ironie, satire to persiflage en zoowel het proza als de poezie zullen daarbij in het liarnas kunnen komen. Een kleine prospectus licht de plannen nog toe en zegt o. a doet daarin het verzoek, bij de inpoidering niet te beginnen met den N. W. polder ol Wieringenneer, maar met den N- O. polder. Uitgifte heeft plaats van 25 millioen 5 pet. obligation Mij. tot Expl. van Staats- spoorwegen en van 25 millioen 5 pet. obli gation Holl. IJzeren Spoorweg Mij., beide tegen een koers van 96 pet. De universiteit te Utrecht heeft den heer R. D vffl. Verbeek tot eeredoctor benoemu. Te Farnsum (Fr.) is het lijkje van cen kind van zeven maanden van het echtpaar M. in beslag genomen, op vermoeden, dat het kind niet de natuurlijke dood is gestorven. Het lijkje wordt te Groningen geschouwd Frovittciaal iMo'sws L; EGMONDB! NEN. In een van ten vijftigi Li .i,.ekeningen voorzien adres h.bben oncer.-, van op de openbare school op Egmonabiunen school- gaande kinderen en verdere meerderjarige in- gezetenen aldaar zich gewend tot Gedeputeer- de Staten van Noord-Holland met verzoek het besluit van, den gemeenteraad tot ophef- fing van voornoemde school niet goed te keuren. Dfe motieven tot opheffing: onderwijsbe- lang en zuinigheid, worden in een uitveerige memorie van toelichting nauwkeurig onder de lens genomen, waarbij o.a. gewezen wordt op de bevoorrechting van het bijzonder In- en uitwendige, zoowel bloedende als blin- de, worden spoedig en zeker genezen door de Aambeienzalf van Apotheker BOOM. Het jeuken bedaart in enkele dagen. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels a 0.90 per potje. on- ------ r. r r-, n„i „iu„i i derwijs, zonder welke de openbare school op „Onze bedoeling met de reeks De Rinkelbt Egmondbinnen naar de overtuiging van am lan<rs bterairein wen uitina" te aeven a is, om langs literairco weg uiting te geven aan dezelfde gevoelens, die den volkshumor wekken, en waarvan de beeldende kunst vorm geeft door spotprent en karikatuur. Wij vragen de jokkernije in proza en poezie. Het geraas van de sport, de voetba'.match, den bokswed- strijd, de auto en de motorfietsde opwinding door de bioscoop en het rumoer van politick en reclame, deden ons zoeken naar een klin- kenden naam voor onze recks die door het lawaai heen gehoord wordt. Meer wil hij niet dan door eigen klatik aandacht vragen voor boekjes die innerlijk volstrekt niet luidruchtig behoeven te wezen als ze daar zonder boertig kunnen zijn" DE 30.000ste INWONER VAN ZAANDAM. Te Zaandam is dezer dagen de 30.000ste inwoner aan den Burgerlijken Stand inge- schreven en verblijd met een spaarbankboekjc waarop 100. EEN HERDENKING. Ter herdenk'ng van het feit dat een kwart euw geleden de laatste zeilreis van een Ne- derlandsch oorlogsschip rond de kaap Dc Goede Hoop naar Oost-Indie door het fregat ,.H M. Tromp" werd volbracht, vereenigden de toenmaligen commandant, de kapitein tei zee Janssen, en de etat-majoor van gctioemd schip zich dezer dagen aan een feestdisch in de Witte Societeit te den Haag. Tijdens het diner werden de aanzittenden toegesproken door „De geest van den ouden Tromp" (het scliil wel te verstann), die in een snedig gedicht herinnerde aan de vele Kaap. reizen van den N'euwed'cper Lloyd" en eer weemoedig woord wijdde aan het afscheic' dat ook de marine van de zeilscliepen heeft moeten nemen. MOTORBOOTJE GEZONKEN. ZES MENSCHEN VERDRONKEN. Gisteravond om 6 uur veer, naar de N. Rott Ct. meldt, de motorbot „Johanna Marijke", van de huis- en scheepssmederij Jan Kesten uit de Lelicstraat, ter hoogte van de Maasha- ven te Rotterdam, op de rivier in de richting van de Rijnhaven. Voor den mond van de Maashaven gekomen, kwam uit deze haven de motorvrachtboot „Noordholland 3" van de naamlooze vennootschap Koopvaart, kantoor houdende aan de Maaskade, kapitein G. M van Os, wonende te Hedel. Volgens de door dezen kapitein afgelegdc verklaring moest de Noordholland 3 naar de \iaaskade en gaf hij daarom een stoot op de fluit. Echter moest hij eerst bakboord aanhou- den om voor een sleep om te komen, die onge- veer terzelfder hoogte eveneens de Maashaven uitvoer. De „Johanna Marijke" wilde nog voor de „Noordhollcnd 3" overgaan, maar kon dit niet meer halen, met het gevolg. dat deze mo- torbooot van achteren werd aangevaren door de „Noordholland 3". Aan boord van de „Johanna Rijke" bevon den zich acht personen toen deze motorboot, tcngevolge der aanvaring omsloeg cn zonk Personeel van de sleepbooten ,,Pionier" en ..Schoonhovcn" redden den kapitein D. A. de Raad, wonende in de Eenhoornstraat en den dekknecht J. Peperkamp, wonende in de Nij verheidstraat, die zich aan dek van de .Jo hanna Marijke" bevonden, toen de aanvaring plaats vond, en in de rivier terecht kwamen Zij werden aan den mond van de Leuvehaven aan wal gebracht en hebben zich huiswaarts begeven. HI De ander zes personen, alien als draaier enz. in dienst van den heer Jan Kesten in diens smedcrij en die zich waarschijnlijk in d rocf hebben opgehouden, zijn met de ge- zonken motorboot in de diepte verdwenen en verdronken. Dit ziin: baas A. Peters, uit de adressanten niet in nood zou gekomen zijn Voorts wordt er op gewezen, dat van alle tegemoetkomingen in vorige raadsbesluiten thans geen sprake meer is en dat men zich in de officieele stukken beroept op een raadsbe- sluit, dat nooit genomen is, terwijl over het plan van den Inspecteur van het Lager on derwijs om de overblijvende kinderen in het vierde (overschietende) lokaal der openbare school op Egmondbinren onder te brengen niet meer gedacht wordt Ten slotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat een stiefmoe- derlijke behandeling der openbare school ge- volgen kan hebben, die alle bezuinigingen illusoir zouden maken. Alzoo de onderwijsmotieven waardeloos achtende, de zuinighendsoverwegingen ver- werpende, de belangen hunner kinderen bo- venaan p'aatserde naast de beginse'en van rechtvaardigheid en billijkheid en met de drei- gende gevaren voor de publieke kas voor oogen, meenen adressanten, dat het besluit van den gemeenteraad, genomen met de kleinst mogelijke meerderheid. niet is in het algemeen belang en derhalve niet goedge- keurd behoort te worden. UIT HOORN. De raad dezer gemeente heeft foegestemd in eon verzoek der PI 11 imvee-vercen icing, om een eierveiling in te richten. zoodat de oprichting thans zoo goed als zeker is. UIT HEERHUGOWAARD. Het negeniarig zoontje van den heer K. de Boer alliier is van den hooizNder gevallen en kwam daarbii met het hoofd terecht op den betonvloer. Het geval liet zich aanvankelijk •'eer ernstig aan/ien, doch in den loop van ten avond kon de ontboden geneesheer Dr Pool gelukkig constnteeren, dat de toestand bevredigend geacKt mocbt worden. UIT ST. PANCRAS. De afdeelinn St. Pancas van bet Witte Vnpc" heeft thans drie reddinghaken langs dnn Twuiverwe"- ge^tab'onneerd: een bii den heer Glas, een bii den molen in de boeht en ''en bii den mobm b;< de brug, in bet daar ge- nlaatste schnurtie. Er zullen palen genlaatst worden, die on bet aartwezig ziin duiden. UIT WARMENHUIZEN. Dinsdag 24 Februari asnam. 3 uur. za1 in het schoorokaal naast het Raadhuis gele- "enheid bestaan tot koste'.ooze inenting van kinderen- Naar wii vernemen is met ingang van 15 Maart a.s. te Vclsen benoemd tot wiikver- nleenster-huisbezoekster der tubercu'ose-ly striidina znster Franspn. te Schoorldam. Ziekenkostjes Een.vnen.lin schreef mij: „Je hebt het al- tijd over zooveel goede dingen voor als ons huishouden gemakkel ijk en gcregOld gaat; vertel nu ook eens iets over de manier waarop Dillenburgstraat; A. Zoom, uit de Persoonsr wij voor onze zieken moeten kcken en zorgen. lit de Develstraat: A. Go- I Want dan staan wij vaak voor de mocilijkste straat; J. Klepstra, uit de Develstraat; A. Go- man, uit de Generaal van der Heydenstraat M. Hiikamp, van het Tuindorp en J. Kolb, uit de Hein'.antstraat; de beide laatsten jongens van 16 en 17 jaar. Op de motorvrachtboot „Noordholland 3" is voorloopig tot nader onderzoek beslag ge legd. De rivierpolitie heeft gedurende eenige uren doch te vergeefs naar de liiken van de ver dronkenenen gevischt. Wel heeft zij de plaats gevonden waar de ..Johanna Marijke" ,is ge- zonken en d'it vaartuig met een dreg vastge- KORTE BERICHTEN. Het hoofdbestuur van de Nederlandschc maatschappij voor Diergcneeskunde heeft thans ter kennis van haar leden gebracht het adres, d'at hot hoefdbestuur tot den minister van arbcid handel ci nl'verh^id heeft gerirh' met betrekking tot den inhoud en de strekking van het ce>ncent-me"-"b"slu't. De Haarlemsche recherche heeft nroces verbaal opgemaakt tegen den 35-iarigen koopman J. M.. die de vrouw. die uit de ge- vangenis te Rotterdam was ontsnaot. na haar ontvluchting, huisvesting had verleend. De Overi'sse'sche Landbouwm'atschan nii heeft a?n den minister van waterttaat enn uitvoerig ?drec gezonden iuzakc dc drooglo" ging en inpoidering van dc Zuiderzee. Zij gevallen en dan moeten wij handelen en kun nen wij niet overal om raad gaao vragen." Ja, kijk eens, als er zieken zijn, dan is alles opeens anders. Dan venandert met een slag de waarde van al'es om ons heen. Dan zien wij ons ganschc leven in een ander licht; dan zijn niet Wij., huisvronwen, baas in huis, maar dan is de dokter de man, dan is hij de spil, waar wij alien om draaien, wiens wenken wij volgen en wiens bevelen wij gehoorzamende man, van wien wij alle hulp en heil verwach- ten. En hij alleen kan bepaien, wat de pati- entmag eten hoevccl en op welk uur van den dag. De huisvrouw heeft hem te gehoorzamen, zich naar hem of zijn plaatsvervanger, de verpleegster, regelen, en zij kan alieen, als zij hanclig en vlot is, van zijn opdrachten iets goeds maken. Bovendien, ziek-zijn is zoo uitgeibreid. Of iemand een ingewandssziekte heeft, of een keelaandoening, of het ham aan de longen scheelt, of dat zijn bloed ziek is, het vraagt alles een eigen, apart dieet, daar kan ik heusch geen voorscliriften voor geven. Ik zou u radeiiwees heel precies in het opvolgen van doktcrs- en zustcrs-bevelen en doe vooral niets op eigen initiatief. Dat geeft haast ai- tijd een teleurstelling, want als u dan met moeite iets heeft tocbereid, dan zegt de zus- tcr: „'t Mag niet!" of dc patient: „Ik heb geen zin", en alle moeite was te vergeefs. Kleine, eenvoudige hapjes, in de perfectie klaargemaakt en keurig opgedaan, hebbea dikwijls meer succes dan iets speciaals, dat veel geld kostte. Maar gauw als het gevaar voorbij is, zoo- dra de zieke een herstdlende wordt, als de dokter het eonsigne geeft: Nu gaan wij hem aansterken", dan kan de huisvrouw al haar talenten en kennis ten toon spreiden, dan hangt alles weer \an haar vooral af. Over het algemeen is gekookt vleesch en gekookte visch gezonder dan gebraden voed- sel. Geeft de dokted toestemming voor ge- bakken kostjes, dan kunt u er van op aan, dat hij heel te vredea is. Kalfsvltesch en kip behooren tot de voedzaamste gerechten voorts alles wat licht verteerbaar is: zooals kalfshersens, zwezeriken, etc. Doch ook den herstellende moet men bij voorkeur dikwijls iets te eten geven, en niet te veel legelijk. Be- halve de vaste maaltijden geeft u dan biiy. 's morgens om elf uur, 's middags om drie en vijf uur en's avonds voor het slapen iets extras, bestaande uit bouillon, gelei of cen meelgrecht. Een van de voornaamste eischen isveel variatie in hot menuverandering van spijs doet eten. En het is dikwijls een groote toer om herstellenden of zwakken tot eten te krijgen. Wanneer zij nu een heel smakelijk tcebereid hapje zaen, dat keurig is opgediend, dan lokt dat uit tot even proeven en dan is de zaak al half gewonnen. Nooit groote por- tics voor den neus van een patient zettcn en ncoit iets oversclieppen op een reeds gebruikt bord. Alles moet frisch en rein zijn, wat op een ziekenkamer komt: het servet, het blad, de borden het zilver en de glazen. En ten slotte: wees punctuee1 cp uw tijd. Laat de patient er op kunnei. rekenen: om zoo laat krijg ik dit of dat: ook hierdoor bevordert u den eetlusi. En nu een paar recepten, die goed verster- ken en smakelijk 'ijn: Bouillon: Snijd een mageren biefstuk van drie pond in dobbelsteentjoshaal alle stuk- jes vet er uit en leg ze in een pot van aarde- werk, waarin 2 pint kcud water (ruim 1 liter). Bind een sterk stuk perkament over den pot om de lucht buiten to sluiten en zet hem daarna in een diepe pa nmet water, dat aan de kook wordt gebracht en vijf uur door blijft koken. U kunt den bouillon in den oven trek- ken; deze mag dan niet al te heet zijn; de bouillon meet er eenige uren in blijven staan. Als er vet op de bouillon drijft, schept u dit af met een heeten, drogen dcek of door er een snee brood over heen te trekken; daar blijft het vet aan vast zitten Sommigc pati- enten slikken lastig, dan moet u den bouillon wat binden met een theelepeltje rijst, arro wroot of sago. Ook van kalfsvleesch kunt u op de zelfde wijze en in de zelfde hoeveel- heid bouillon trekken. Denk er om, dat u nooit tc veel peper of zout dicor ziekenkostjes mag doen. Gewoonlijk zal de patient zelf wel zeggen of hij het er bij wil hebbenoverigens geeft ook hierin de dokter advies. Een oud recept van bouillon voor borstlij- ders is zoo: Giet een grooten Liter water in een pan, vceg hier een gesneden kippetje aan toe: voorts een krop si a, een hand vol kervel, 3 ons IJslandsch mos, ons Arabische gom, een bosje kruiden en een beetje zout. Roer dit alles dooreen op het vuur tot het kookt; zet het dan wat opzij en laat het anderha1f uur zachtjes dcorkoken; daarna filtreeren en koud laten worden; hierdoor wordt het stijf, dus consomme. De patient kan het zoo eten of, weer warm en vloeibaar gemaakt, drinken. Van de visscben is wij ting het becte zwakke ingewanden; tarbot is wat zwaar; alle schelpvissehen zijn taboe (behalve oeters in scoimige gevallen) en ook makreel, zalm en zeer vette visschen zijn voor zieken niet aan te bevelen. Wijting en tong bevalen gewoon- ijk het beste. Zij moeten niet gebakken maar in zout water zacht gekookt worden en dan opgediend met gewoon gesmrolten boter. Kalfshersens is een zeer geschikt gerecht voor herstellenden Maak ze schoon, book ze en snijd ze in kleine stukjes; vermeng ze dan met een goed Bechamelsausje van kokende melk, room, boter, bloem, uien peper en zout. Vul er kleine papieren caisses mee, strooi er wat broodkruimels overheen met een beetje boter; zet ze 5 minuten in den oven om bruin te werden en leg ze dan op een servet op de schaal. Amande.lmelk drinken zieken graag. Neem hiervoor twee ons zoete en zes ons bittere amandelen Week en pel ze; wasch ze na in koud water en stampt zc in een vijzel fijn met 2 ons broodsuiker en een roomerig papje is geworden, moet u het in een kom doen, er cen liter koud water aan tcevoegen en het, door een bord of deksel afgedekt, een uur lang op een koude plaats zetten om de aman delen te laten uittrekken. Daama door een schoonen doek zeeven en in een flesch of kan laten loopen. In ijs bewaren, want het wordt gauw zuur. Eden, met een groot artikel over dezen sport- man, een rijke collectie kieken van de R. A. 1. (autotentoonstelling te Amsterdam), een zes tal voetbalkieken en diversen. Voorop Visscn van de Stormvogels. Bij no. 3 staat voorop Piet van Kempen Verder bevat het foto's van de acht deelne- mers aan den biljartwedstrijd om het kam- pioenschap van Europa, een 16-tal voetbal kieken o. a. van H. B. S.—Edo, Stormvogels, Ajax, Excelsior, enz. Ook Autokieken ontbre- ken thans niet. En dan zijn er nog vele kie ken, die zeker een aantal belangstelleude le- zers zullen interesseeren. Aan het blad wordt wel zorg besteed. Marktberichten PURMEREND, IS Febr. 1925. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken". Witlof 0 08 tot 0.19 per Kg.. Roode Kool 5.40 per 100, Savoye Kool 4.50 tot 7 10 per 100. Spruitkool f 1.15 tot 4 10 per 15 Kg., Bieten 3 50 tot 8 per 1000, Uien 1.95 tot 2.80 per 25 Kg., Prei 9 90 tot 17.70 per 100 bos. Drielingen f 2.15 per 25 Kg., Winterjannen 8.70 per 100 Kg., Present van Engeland 19 per 100 Kg. SCHAGEN, 19 Febr. 1925. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij- zen: 2 st. Paarden 80 tot f 170. 4 st. Stie ren 180 tot 250. 23 st Geldekoeien (mag.) f 250 tot f 350, 77 st. Geldekoeien (vette) 300 tot f 500, 35 st. Kalfkoeien f 300 tot 500, 5 st. Pinken 225 tot f 275, 216 st. Nuchtere kalveren 12 tot 30, 94 st. Overhouders 42 tot f 50, 40 st. Varkens (mag.) 16 tot 20, 139 st. Varkens (vette) p. Kg. f 0.72 tot 0.75, 111 st. Biggen 10 tot 17, 24 st. Konijnen f 1 tot 2, 79 st. Kippen 1 tot f 4, 79 Kg. Boter 2.40 tot 2.60 Eierenveiling. 24789 st. Kipeieren 6,20 tot f 7.70, middelmarkt 7 6 60 tot f 7.50, 2030 st. eieren 7.20 tot 7.80. HOORN, 19 Febr. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als vo'.gt: 6 stapels kleine fabriekskaas 61r50; 1 stapel fabrieks commissiekaas 61totaal 7 steeds weeende 6146 kilo. Handel goed. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Veiling, gehouden bij opbod op Woensdag 18 Februari 1925, ten overstaan van notaris P. J. C. van Toornenburgh te Alkmaar, van de navolgende perceelen aldaar: 1. Het woon- en winkelhuis aan het Ver- dronkenoord, No. 123, hoek Huigbrouwer- straat, groot 66 centiaren, in bod gebracht op 7500. 2. Het pakhuis aan de Huigbrouwerstraat, No. 1. groot 37 centiaren, in bod gebracht op 3700. 3. Het woon- en winkelhuis met afzender- lijke bovenwoning en achtergelegen bakkei'ij, aan de Laat, Ns. 219 en 219a, groot 1 Are 36 Centiaren, in bed gebracht op f 12200. 4 Het woonhuis met afzonderlijke boven woning, aan de Hoogstraat, No. 7 en 7a, groot 60 Centiaren, in bod gebracht op f 5960. De afslag blijft bepaald op Woensdag 25 Februari 1925, in het cafe „Central", aan het Hofplein. des avonds 6Y2 uur. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordcliikheid van de Re dacts. De opname in deze rubriek bewijst geertszins dat de cdactit cr mcde instrmt.) TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verrichf in den morgen van 19 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 764.7 te Vest- manoer. Laagste barometerstand 750.8 Blaavands- huk. Verwachting (van den avond van 19 Febr tot den avond' van 20 Febr.) Matige tot zwakken Zuidwestelijken tot Noordwesfelijken of Noordelijken wind, be trokken tot zwaar bewolkt, nog kans op regen of hagelbuitjes, iets kouder. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van de Bildt 19 Febr. 9.5C v.m. aan alle posten: Attentiesein neer. TijdscTiriften. „Sport in Beeld". dat de plaats inneeint van de Revue der Sporten, gaat zooals uit de nummers 2 en 3 blijkt op den ingeslagen weg voort en brengt de voornaamste sport- gebeurtenissen van den Zondag, zoo spoedig mo eel ijk in beeld order de oogen der lezers No. 2 geeft o.m. dc begrafenis van Jaap LEENINGEN VOOR ROEMENIE. Door ons werd er in de dagbiaden de aan dacht op gevestigd, dat Roemenie geld be- hoeft en vermoeflelijk ook wel pogingen aan zal wenden om Nederland in zijp economi- sche ontwikkeling te betrekken. Voordien had echter in de dagbiaden een mededeeliing van het Roemeensche Consulaat generaal gestaan, dat dit land van plan was zijn gecousolideerde schulden af te lossen. In verband met de zeer gedeprecieerde waar de van het Roemeensche geld, zal dit vrijwel gelijk staan met aflossing in waardeloos pa- piergeld en teekende ik daartegen verzet aan. De hoop werd daarbij uitgesproken dat onze Ministers van Buitenlandsche Zaken en Fiancien een noteering van nieuwe Roemeen sche leeningen ter beurze niet zouden toela- ten, voor dat Roemenie zich met den Neder- landschen crediteur had verstaan. De Roemeensche gezant teekende in zijn aan mij gericht schrijven, protest aan tegen het ingezonden stuk daar toch zijn regeering steeds de renten der obligaties behoorlijk in Fransche francs betaalde, waartoe het zich verplicht had. In ons antwoord werd er op gewezen, dat geheel daargelaten of het bil- lijk is dat de rente van vooroorlogsschulden aangegaan tegen goudwaarde, nu betaald worden in gedeprecieerde Fransche francs, mijn ingezonden stuk zich richtte tegen even- tueele aflossing der voor-oorlogsschulden in vrijwel waardeloos Roemeensch geld. Wij stelden den Roemeenschen gezant dan ook het volgende voor: a. de aflossing der vo6r-oorlogsschulden en die welke Roemenie als successiestaat van het voormalige Oostenrijk-Hongarije heeft moeten overnemeo, wordt opgeschort iot Roemenie in financieele betere condities verkeert. b. Van de renten zoowel der voor-oorlogs schulden als van het aan Roemenie toe- gewezen gedeelte der Oostenrijk-Hon- gaarsche schulden, wordt in overleg met Nederlandschc Crediteuren een betalings- percentage (Aufwertung) vastgesteld. De vaststelling geldt telkens voor niet langer dan 35 jaren. c. Het niet betaalde gedeelte der rente sub b wordt geconsolideerd en betaald in obli go's eener nieuwe 7 pet. goudleening. d. De Roemeensche Regeering zal er vooi zorgen dat particuliere ondernemingei hun renten en aflossing aan Nederlanders zoowel van voor- als nA-oorlogsleeningen betalen in de pariteit waarin deze ziji aangegaan, tenzij cen andere regeling me crediteuren wordt getroffen (Aufwer tung). Mocht dc Roemeensche Regeering op_ bo- vengenoemde grondslagen de financieele schulden met den Nederlandschen belegger willen regelen, dan kan er, naar onze op- vatting, geen een reden zijn, waarom ons land geen deel zal nemen aan de economische nnhvikkeiing vain Roemenie. Den Haag. Dr D J. HUt SHOFF POL, Voorritler „EfIectenbescherming".

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 3