DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 MdeVereenigdeZangers" No. 43 Honderd zeren en fwintigste Jaargang 1925. TEIJDAG Leest vooral morgenavond de advertentie Soiree tefenf «H 3 fffatfea Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bcwijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruinate. Brieyen franco N.V. Boek- en Handclsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: O H. KRAIt Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 20 FEBEUAEI Buitenland EEN REDE VAN CAILLAUX. Aan het banket, ter eere van hem en Malvy gegeven, heeft Caillaux een rede gehouden, waarin hij onder meer verklaarde, steeds de wederverkrijging van Elzas-Lotharingen te hebben beschouwd als een essentieel vereischte voor ht Fransche evenwicht. Voorts zeide hij een voorstander te zijn van de politiek, ide zonder ophouden den vre- de nastreeft en wier aanhangers zieh reken- schap geven van de economische en rasbewe- gingen. Hij zeide van tneening te zijn, dat, met een andere poiltiek gedurende den oorlog, wellicht een doeftreffende vrede van veiligheid en her- stel had kunnen worden gesloten. Voorts betreurde Caillaux de verwijdering van Rusland van den dag af, dat dit land het Tsarisme omver wierp. Voor Caillaux zijn een „entente cordiale" met Engeland en geleidelijke toenadering tot alle volken van Europa de eenige voorwaar- den voor het herstel van den vroegeren poli tieke ntoestand van het continent. De Fransche regeering zal volgens hem moeten beschikken over een cnbegrensde tact en een oneindig geduld, alsook over een soe- pele vastberadenheid en een onbuigzame ge- matigdheid. RIJKSDAG-DEBATTEN OVER DE MIJNRAMP BIJ DORTMUND. In den Rijksdag is gister de mijnramp bij Dortmund ter sprake gekomen. De commu- nistische afgevaardigde Schwan opende het debat met een heftigen aanval op de directie van de mijn, die hij verweet te hebben nagela- ien doeltreffende veiligheidsmaatregelen te hebben genomen. Ook verklaarde hij, dat men de commissie van onderzoek niet op de plaat- sen heeft gebracht, waar zij de oorzaken van het ongeluk had kunnen vaststellen. Dit laatste werd door den vakvereenigings- leider van het Centrum Imbusch, bestreden Als werkelijk de ontploffing is veroorzaakt door het schieten in de mijn, dan is daarmede nog niet gezegd, dat iemand aan het onge luk schuld heeft. Spreker vroeg of er reddingskamers aanwe- ag waren, waar de slachtoffers zich hadden kunnen terugtrekken. Namens de regeering werd medegedeeld. dat tot dusverre een bedrag van anderhalf millioen mark tot steun aan de nagelaten be- trekkingen is bijeengebracht. De voorkoming van dergelijke ongelukken is de taak der landsautoriteiten. in dit geval van den minis ter van Handel, terwijl de bedrijfsraden de in- richting controleeren. De socialistische afgevaardigde Husemanr. diende een motie in om geldmiddelen beschik- baar te stellen ter voorkoming van dergelijke ongelukken. In de mijn Minister Stein" heerscht het z.g. jaao-systeem. Dit is mede een der aanleidingen van de ramp geweest. Men stelt jeugdige arbeiders aan tegen lagp loo- nen. Om meer te verdienen is de mijnwerker genoodzaakt onvoorzichtiger te arbeiden. De afgevaardigde van de Duitsche Volks- partij, Wiellefeld. legde namens de Duitsch- nationale oartij het Centrum, de Du tsche Volkspartij, de Wirtschafspartei en de Beier sche Volkspartij een verklaring af, waarin deze pjrtijen zeggen het te betreuren, dat dit ernstige ongeluk w>rdt gebruikt voor polibe- ke partii-agitatie. Zoolang het onderzoek niet is geeindigd. achten deze partiien het niet ge- oorloofd. beschuldigingen uit te snreken. Zii zijn het evenwel er over eens dat alle maatre- gelen getroffen moeten worden voor de veilig heid n d mijnen. Het social'stische voorstel werd naar de be- treffende commissie verwezen. DE ARRESTATIES IN HET BEZETTE GEBIED. Naar de „Frankf. Ztg." meldt, bedraagi het aantal personen, die de laatste dagen in het bezette gebied «joor de Franschen zijn gearresteerd, 32. net zijn voor het meerendeel jongelui. Deze aanhoudingen berusten op een nieuwe verordening der Rijnlandcommissie, ingevolge welke het personen, die in het be zette gebied hun domicilie hebben, verboden is aan een militaire organisatie deel te nemen. Met name is het ook verboden als „Zeitfrei- williger" dee! van de rijksweer uit te maken De pogingen, van verschillende zijden ge- daan, om de gearresteerden weer vrij te krij- gen, hadden slechts zelden gevolg. De hech- tenis is zeer streng en alien zitten afzonder- lijk opgesloten. HET RAPPORT DER MILITAIRE CONTRoLE-COMMISSIE. Volgens de „Petit Parisien" rechtvaardigt het rapport der militaire controle-commissie ten voile het besluit om de Keulsche zone niet te ontruimen en houdt het den strikten eisch der geallieerden aan Duitschland in om de te- kortkomingen te herstellen. Uit het rapport blijkt, dat Duitschland over alle kaders en af- gerichte mannen beschikt, noodig voor het t vormen van een geweldig leger. In een tijds- verloop, niet langer dan een jaar, zou Duitschland kunnen geraken tot een productie van materiaal en munitie, welke niet ver zou verwijderd zijn van die, welke het aan het einde van den oorlog had bereikt. Havas meldt nog dat het rapport volgens de „Matin" de voortzetting der militaire con trole en de onverzettelijke handhaving van de bezetting der Keulsche zone eischt, zoolang dit noodig is. De politie vormt een sterke mili taire macht, de fabrieken zijn nog steeds voor 4c fabricate van oorlogsniateriaal uitgerust en duizenden Duitschers krijgen een militaire opleiding, welke overeenkomt met die in lan- den met dienstplicht. In de komende maan den moeten de geallieerden krachtiger maat- regelen bestudeeren voor de ontwapening van Duitschland. Het „Journal" is van meening da-t de nor- male procedure moet worden gevolgd en de intergeallieerde bijeenkomst niet door den Raad van Gezanten moet worden vervnngen. Duitschland dient nauwkeurige voorwaarden te worden opgelegd en art. 429 van het vre- desverdrag moet niet worden toegepast zoo lang de ontwapening niet is geschied. Met groote ontstemming is te Parijs verno- men, dat politieke kringen in Londen er op aandringen. dat de geallieerden in hun a.s. nota over de militaire controle een termijn aan Duitschland zullen stellen om de vastge- steldfe tekortkomingen te verbeteren. De En- gelschen wenschen aldus den datum vast te stellen welke Frankrijk zou moeten aan- vaarden voor de ontruiming van Keulen Hier is men echter van oordeel, zegt do Parij- sche correspondent van het Hbld., dat Duitschland nogmaals zal trachten de gealli eerden te misleiden, de vastgestelde tekortko mingen wel zal herstellen, rnaar aanstonds na de ontruiming van Keulen zich aan nieuwe, emstiger tekortkomingen zal schuldig maken, welke de speciale commissie uit den Volken- bond niet bii machte zal zim te doen verbete ren. zelfs te laten vaststellen. Men erkent dan ook dat het probleem onop- 'osbaar bliift, indien de geallieerden niet eens- gezind ziin in hun oordeel en politiyek tegen over Duitschland. De ernst van den toestand is een onderwerp van bespreking geweest in de par'ementaire legercommissie. De commis sie besloot den minister van oorlog te verzoe- ken haar nadere inlirii tinmen te vcschaffen over het feiteliike effectief van de Duitsche en Russisehe lexers en over de militaire ge- volgen van het Pussfceh-Tpnansch verdrag. RIJKSPRESIDENT EBERT EN BARMAT. In de gister en hervattc zitting van de.en- quettecommissie uit den Rijksdag heeft o.a. staatssecretaris dr. Meisner verklaringen af- gelegd over de verhouding E<bert-Barmat. Getuige verklaarde, dat hij, afgezien van een toevallige cntmceting met Julius Barmat, zelf nooit betrekkingen heeft onderhouden met de Barmats. De rijkspresident heeft Barmats in Mei '19 om politieke redenen twee maal ontvangen. Sinds ongeveer 10 Mei '19 heeft de rijkspre sident noch Julius Barmat noch iemand an- ders van de familie Barmat gezien of in an dere rechtstreeksche betrekkingen tot hen ge- staan. Een „Liebcsgabenpaket", hetwelk de heer Barmat eens aan mevrouw Ebert heeft gezonden, heeft deze laten terugzenden. Op 9 Mei vierde de rijkspresident zijn zilvercn bruiloft, Barmat had een attentie bewezen, door het zenden van bloemen, en hiervoor had had de rijkspresident hem met een kaart be- dankt, wat ook in vele andere gevallen met verschillende personen gebeurd is. Daarop gaf dr. Meissner inlichtingen over het telegram van Barmat inzake een pas. De afgevaardigde Kriiger, die toenmaals op het bureau van de rjjkspresident werkzaam was, het met misbruilonaking van den naam van den president voor de Barmats een visum bij het consulaat-generaal in Amsterdam doen geven. Staatssecretaris Meissner verklaarde, dat het buiten twijfel was, dat dit optreden van Kriiger, zcowel als het verlof aan Barmat cm vanuit het bureau van den rijkspresident te telefoneeren. een persoonlijk eigenmachtig optreden van Kriiger is geweest. Bij de voortzetting der verhoorden werd als twee getuige gehoord de vroegere onderstaats- secretaris aan het departement van buiten- landsche zaken dr. Topfer, die nog nadere mededeelingen over het verleenen van liet „Dauervisum" aan Barmat verstrekte. Hij had het Duitsche gezantschap te's Granven- hage verzocht, Barmat een „Dauervisum" te verleenen en er daarbij op gewezen, dat er tusschen Barmat en den rijkspresident nauwe relaties best on den, Niettemin had het gezant schap geweigerd, dit visum te verleenen. Daarop had dr. Topfer een particulier schrij- ven gericht tot den Duitschen gezant in Den Haag. von Rosen, waarin hij er nogmaals cp wees, dat er tusschen Barmat en den rijks president nauwe connecties bestonden en dat Barmat er zich bij den rijkspresident bitter over beklaagd had, dat hem bij het verleenen van een visum zooveel moeilijkheden in den weg warden gelegd. Ten gevolge van dit schrijven had daarop het Duitsche gezant schap aan het Duitsche consulaat te Amster dam opdracht gegeven Barmat een „Dauer- visum" vcor den tijd van drie maanden te verstiekken. Op vragen van Duitsch-nationale zijde verklaarde Topfer zich niet meer te kun nen herinneren, hoe hij destijds tot de opvat- ting was gekomen, dat er intieme relaties be stonden tusschen Barmat en Rijkspresident Ebert. Hij vermoedt, dat verschillende sociaal- demccratische heeren, die zich indertijd de grootste moeite voor Barmat gaven, en waar- onder ook dc landdagafgevaardigde H'.rl- mann zich bevond, het hem hebben verteld. DE NIEUWE ONTWAPEN1NGSCON- FERENTIE. In verband met de besprekingen, die ten doel hebben elkaar te polsen over het houder. van een nieuwe ontwapeningsconferentie, wordt vernomen, dat het vraagstuk van de be- wapaiingen te land higrbij niet aan de orde ashington stelt zich nog steeds op het ipunt, dat deze bewapeningen tot de be- mceienis van Europa zelf behooren en dat het initiatief voor een beperking van Europa moet uitgaan. Washington zou echter gaarae den wedijver in den bouw van kruisers, duikboo- ten en andere hulpoorlogsschepen beperken. Er wordt hier op gewezen, dat de voorberei- dende bespekingen, die tusschen Rome en To- kio hebben plaats gehad, gunstig ontvangen zijn. Het welslagen van het plan hangt af van de houding van Parijs. De diplomatieke correspondent van de ..Daily Telegraph" verneemt dat het feit, dat het protocol van Geneve niet het vereischte aantal ratificaties heeft verkegen, cn derhalve tot mislukking schijnt gedoemd, president Coolidge tot zijn initiatief heeft geleid- De da- recte aanleiding voor zijn pogingen tot het bijeenroepen van een nieuwe conference is echter de nieuwe politieke orientatie Hi het Verre Oosten, waarvan het onlangs gesloten Tapansch-Russisch verdrag slechts het uiter- lijke symptoom is en welke naar de Amerika- nen en sommige Britsche Dominions meenen wijst op de onvolledigheid van het vloo+ver- drag van Washington van 1921 en op de ur- gentie van de aanvulling ervan. wil de vrede in den Stille Oceaan gehandhaafd bliiven. ERKENNING VAN DE K. K. K. IN ONTARIO GEWEIGERD. Het provinciaal bestuur van Ontario heeft geweigerd de Ku Klux Klan-vereeniging te Toronto als een wettige vereeniging te re- gistreeren, daar de praktijken van de vereeni ging in de Vereenigde Staten onder denzelf- den naam onvereenigbaar zijn met de Engel sche tradities. DE CONFEREN'TIE DER OOSTEN- RIJKSCHE LANDEN MISLUKT. De conferentie van de regeeringen der Oostenrijksche landen, welke overeenkomstig den wensch van den Volkenbondsraad een vereenvoudiging in de landen-administratie tot stand moest brengen, is Dinsdag mislukt. De Christelijk-Socialen en Groot-Duit- schers, die in de landen de meerderheid heb ben, waren het er over eens geworden aan de Rekenkamer de controle op de begrooting der landen op te dragen. De sociaal-democra- tische burgemeester van Weenen verklaarde echter, dat sinds 1920 de gemeentebegrooting reeds door een onafhankelijk bureau wordt gecontroleerd, zoodat Weenen weigert zijn budget te laten controleeren door de Rekenka mer. Ook wil Weenen geen afstand doen van het recht om de bezwaren der regeering van de hand te wijzen. Doordat geen overeenstemming kon wor den bereikt, moesten de leden der conferentie onverrichter zake huiswaarts keeren, totdat het den Oostenrijkschen Bondskanselier Ra- mek gelukt zal zijn een regeling te treffen. Zooals men weet moest Seipel indertijd af- treden, omdat hij geen regeling met de lands- regeeringen tot stand kon brengen. MOORD TE BOEDAPEST. Gister is te Boedapest een vreeselijke moord ontdekt, waarvan het slachtoffer een jong schoon meisje is, Amalie Leirer ge- naamd. Zij was de vriendin van een Neder- landsch lakenfabrikant. Deze bracht een deel van het jaar in het buitenland door en nam steeds Amalie Leirer met zich mede. Hij was echter meestentijds te Boedapest, waar het meisje een mooi ingericht woning had. De moord kan reecjs op 22 December 1.1. gepleegd zijn en is tot heden toe geheim gebleven, daar het meisje door niemand werd bezocht. De cntdekking van gister was een gevolg van het fet dat haar vader haar een bezoek wilde brengen, omdat hij sedert langen tijd geen tijding van haar had ontvangen. Klaarblij- kelijk heeft men hier met een lustmoord te doen. Op het lijk, dat gedeeltelijk tot ontbin- ding is overgegaan, zijn, voorzoover men kon vaststellen, vijf steken gevonden. Bij het on derzoek ter plaatse vond men 'een Kerstgroet uit Nederland, waaroo „Gelukkig Kerstfeest" vermeld stond. afkomstig van een Nederland- sche familie. Het moordgeval heeft in de Hongaarsche hoofdstad groote opwinding veroorzaakt. Het onderzoek der recherche wordt zeer bemoeilijkt, daar het slachtoffer behalve haar omgang met haar vader en ge- noemden Nederlander, een teruggetrokken lev^en leidde. DE COMMUNISTISCHE AGITATIE IN DUITSCHLAND. Vier Beiersche-communistische landdagle- den, Gotz, Biichs, Schlaffer en mevr. Ascben- brenner, die Maandag aan een vergadering der communistische partij te Stuttgart deel- namen, zijn aldaar gearresteerd. Zij waren reeds uit Munchen door Beiersche recher- cheurs gevolgd en tijdens de vergadering verrichten Wurtembergsche politie-agBhten een aantal arrestaties. Biichs en mevr. Aschenbrenner werden weer spoedig vrijgela- ten, de beide anderen bevinden zich nog in hechtenis. Bij de arrestaties heeft men, naar de „Frankf. Ztg." meldt, de „richtsnoeren voor het bestuur der K. P. D." gevonden. Volgens de „Koln. Ztg." is Maandag huis- zoeking gedaan in het hoofdbureau der ccin- munistische partij te Berlijn, in de redactie- bureaux der „Rote Falme" en in de „Verlags- druckerei". De „Rote Fahnc" had indertijd ge durende de onderhandelingen over het plan van Dawes cntwerpen gcpubliceerd inzake de nieuwe spoorwegonderneming, die ten deele op officiecle plaiinen berustten en vclgcns het oordeel van bevoegde kringen op onrechtma- tige wijze in het bezit der communistische partij moesten zijn gekomen. Wegens de pu- blicatie dezer geschriften is destijds tegen eei negdeeln -h-Rhkhetiddl lEm- eenige leden van het hoofdbestuur en den ver- antwoordelijken redacteur der ,,Rote Fahne" een vervolging ingesteld wegens landverraad. Bij de huiszoeking zijn weliswaar de ge- zochteg eschriften nietg evonden, doch werd ander materiaal in beslag genomen, dat ter beschikking der justitie is gesteld. DE POSITIE VAN MARX- De positie van dr. Marx als minister-pre sident van Pruisen is erg wamkel, gelijk in den Landdag bij de debatten over regee- rings verklaring Meek. Er i6 geen regeerings meerderheid, daar de economische partij en kloc tegen het kabinet Marx zal sitemmen, evenals de Duitech-nationalen, de Duitsche Volkspartij, de Nationaal-socialisten en de Communisten. De eenige hoop van het kabi net Marx berust op het oogenblik nog op de besprekingen, met de zes Duitsch-Hannove- ranen, die alien deel uitmaken van de fractie der economische pairtij. Indien men deze zes Hannoveranen bewegen kan, voor het kabinet Marx te sitemmen, dan is er kans op 'n kleine meerderheid. Gister zijn de verschillende moties van wantrouwen en vertrouwen ingediend. Er zijn thans: een motie van wantrouwen, inge diend door de Duitsch-nationalen en de Duitsche Volkspartij, gericht tegen alle mi nisters, behalve dr. Mane; voorts een gefin- geerde motie van vertrouwen, die de Duitsch- nationalen samen met de Nationaal-socialis ten hebben ingediend en waarin tegenover al le ministers, behalve dr. Marx vertrouwen wordt uitgesproken. Tenslotte is er een alge- meene motie van wantrouwen, diei zich richt tegen het geheele kabinet en door de commu nisten is ingediend. Het feit. dat in de beide eerste moties dr. Marx uitdrukkelijk buiten beschouwing wor den gelaten, berust op een zwakke hoop van de rechtsche partijen, dat het hun toch nog gelukken zou, Marx van Severing te schei- dn. Deze hoop heeft echter de premier van- daag verijdeld, door te verklaren, dat hij en zijn geheele kabinet zich in geen geval van Severing zouden laten scheiden. Morgenmid- dag zullen de stemmingen over de verschil lende moties plaats vinden. NAAR EEN ROOKVERBOD. Een beweging om het rooken wettelijk te verbieden is ingezet door het comite van het Anti-Tabaksverbruik in Amerika. De voor- mannen der beweging hebben een conferentie te Washington bijeengeroepen teneinde te trachten alle vereenigingen, die voor een ta- baksverbod zijn, in era groote organisatie te vereenigen. KORTE BERICHTEN. De Finsche regeering heeft zich tot de Britsche regeering gewend met het verzoek, haar permanent een hoog Engelsch off icier als organisator der Finsche luchtvloot ter be schikking te stellen. Bandieten hebben een aanval gedaan op het barakkenkamp der spoorwegarbeiders, dicht bij de stad Charbin in Mandschurije. Zij doodden en wondden verschillende werk- lieden. De Nationalisati-partij heeft bij wijze van protest en bloc de zittingszaal van het Portugeesche parlement verlaten, en zal aan geen enkelen parlementairen arbeid deel- nemen. Geen prettig begin voor de pasge- vormde regeering en geen bewijs, dat zij het heele volk vertegenwoordigt. Uit de mijn Minister Stein, bij Dort mund, zijn gisteren nog twee slachtoffers naar boven gehaald. Thans bevinden zich in de mijn nog twee lijken, die men dezer dagen hoopt te kunnen bergen. De Engelsche minister van volksge- zondheid heeft aan het gemeentebestuur van Londen verzocht een aantal stalen huizen te laten bouwen, teneinde belanghebbenden in de gelegenlieid te stellen, dit soort huizen te lee- ren kennen. De Fransche krijgsraad te Dusseldorp heeft twee jonge arbeiders, tot de communis tische partij behoorend, wegens anti-militaris- tische propaganda onder de Fransche troe- pen in het bezette gebied tot resp. drie en een half en drie jaar gevaneenisstraf veroordeeld De Midland-Bank te Londen heeft be- sloten tegenover' de Bank of England een nieuwe bankcentrale te bouwen, die het groot ste bankgebouw ter wereld zal worden. In de eene straat zal het gebouw een frontbreedte van 200 voet, in de andere van 120 voet krij gen; de oppervlakte zal 35.000 vierkante voet bedragen. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Bijzondere commissie. De Voorzitter benoemde tot leden der bijzondere commissie voor de wetsontwerpen Uitbreiding van mogelijkhtid van toepassing van de straf van geldboetc en Herzkning van de Faillissementswet de heeren v. Sasse van Ysselt, Sannes, Beumer, van Rappaid en mej. Katz. Indisch regeering<ireg\emeni Voortgegaan werd met de wetsontwerpen Herziening van het Reglement op het beleid der Regeering van Necferlandsch Indie; wij- ziging van de artikelen S, 58, 67b, 67c en 71 van het Reglement op hr-t bt'eid der Reg e- ring van Nederlandscii-indit; nadere wijzi- ging van de Indische Comptabiliteitswet. De algemeene beschouwingen werden voortgezet. De heer Boetzel aer ran Dub- beldam (C.-H.) betreurde het, dat de Mi nister niet aangeeft naar welk doel hij streeft en hoe zijn voorstellen daarvan een deei zij* Daardoor weten wij niet waar de Minister ons wil heenvoeren. Vaodaar zoo veto kxitiek op de voorstellen. Spr. was tegen dit ontwerp. De heer Feber (R.-K achtte de wija- ging in de mentaliteit der massa te vaag, dan dat daarin aanduiding ligt, voor een re- geeringshervorming. Bij de Grondwetsher- ziening is een vage belofte gedaan tot herzie ning der wetgeving in Indie. Andere beloften zijn nooit geaaan en van teleurstelling bij de jndiening van deze ontwerpen kan er dus geen sprake zijn. Er zij in Indie eenige in- tellectueelen die bepaalde ideeen hebben over de onhvikkeling van Indie en zij propageeren hun denkbeelden en trachten deinmg te wek- ken. Die deining is echter geen algemeene volksbeweging in bepaalde richting. In het algemeen staat de bevolking apathisch tegen over dit ontwerp van den Minister. Het is niet logisch te eischen dat de Mi nister den weg der autonomie zal ingaan. De Regeering heeft met de feiten rekening te houden; de capaciteiten der groepen van de Indische samenleving voor bestuursfunc- ties zijn nog te gering dan dat de Minister daarop een bestuursherziening kan baseeren. Spr. betwijfelde of de Volksraad de verhoo- dingen in de Indische samenleving wel weer- gift. Over de verhouding der Regeering en den G.G. zou een van spr.'s partij gen ooten het woord voeren. Spr.'s opvatting is dat de ver- antwoordelijkheid van den Minister moet blij- ven bestaan als middel om zeker te zijn dai op de daden van den Volksraad kritiek wordt uitgeoefend. i Spr. hoopte dat het ontwerp door amendee- ring nog belangrijk zal worden verbeterd. De heer Rutgers (A.R.) betoogde dat de G.G. de man der Regeerfcg moet blijven en hij blijft dit ook in dit ontwerp. Hij bliift verantwoordelijk tegenover de Nederlandscne Regeering, al heeft hij een krachtige zelfstao- dige positie. Hij voert het bestuur in naam des Konings en dus in overleg met de Regee ring. In den bestaanden toestand wordt dus niet veel verandering gebracht. Ten aamzien van de begrooting verandert feitelijk ook niet veel omdat van het recht van amendement door de Kamer niet veel gebruik is gemaakt. Bij de goedkeuring der hoofd- stukken blijft de gelegenheid om ter wille van een bepaalden post zijn goedkeuring te onto houden. ji Spr. was voor het ontbindingsrecht van den Volksraad. Dit ontwerp is als proef te beschouwen en daarvoor is het gewenscbt, dat de Regeering dit ontbindingsrecht be- houdt. De heer Van Rijckevorsel (R.K.) heeft respect voor de moderne vooruitstre- vendheid, maar gelooft niet dat er veel van tereeht zou komen. Spr. betreurde het wel, dat het voorstel slechts een partieele herziening brengt en liever had hij een algemeene hervorming ge zien. Dit is echter geen reden om het gebo- dene thans af te wijzen. Spr. had er bezwaar tegen dat de Kamer alleen de begrooting kan goed of afkeuren en het recht van amendement gaat verliezen. Hij is voorts v6or het ontbindingsrecht als een veiligheidsklep in het stelsel. De Minister van Kolonien, de heer De G r a a f f, gaf allereerst een korte schets van de ontwikkeling van het bestuurswezen in Indie. Op de grondslagen die Minister de Waal Malefijt legde, voortbouwend heeft Mi nister Pleyte den Volksraad voorgesteld die het begin was van de medewerking der In dische samenleving aan de regeering. De Volksraad was een adviseerend college. Een periode van rust in de ontwikkelingsgeschie- denis is echter niet ingetreden. De wensche- lijkheid eener versnelde invoering van nieuwe wijzigingen blijkt algemeen. Spoedig is daarom de studie aangevangen om een onderzoek naar de herzieping van de Staatsinrichting in te stellen. Bijspr.'s op treden was de studie aan den gang. Het rap port der Commissie is kort daarna versche- nen, nog v6or de Grondwetsherziening aan de orde kwam. Bij de Grondwetsherziening is uitdrukking gegeven aan het verlangen naar reorganisatie van het Indische Be stuurswezen Na uitvoerige gedachtenwisse- ling is op 5 Dec. 1922 door den Volksraad het ontwerp herziening goedgekeurd. In den loop van 1923 is't ontwerp aan de Kamer aangeboden. Spr. heeft met deze schets willen aangeven dat er continuiteit zit in de voor stellen die de Regeering deed. Bij de Grond wetsherziening is daarmede rekening gehou den. De wederzijdsehe verhouding van Indie en Moederland dienden opnieuw te worden af- gebakend. De Grondwet wilde een einde ma ken aan de ambtelijke wetgeving van G.-G. en Raad van Indie. In dit ontwerp is daarme de rekening gehouden. De G.-G. is vo<5r soop- i ALKMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1