DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. bezochten Donderdagmiddag ons HULP6EB0UW en ALLEN STONDEN VERBAASD. Hat voorbereidend lager onderwijs in onze gemeente, No. 44 Honderd zeven en twintigste Jaargang 1925. ATxranementsprijs bij Yoormtbetjilmc; pei 3 maanden f2. fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. AdTertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZATERDAG Diredeur: G H. KRAk. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 21FEBRRARI MEVROUWZendt 11 w gopdijncn, taffijien, kleeden, dekens 0 KRA1WV en vender1 al Uw Stoom- en Verfcgoederen naar ®B lillUlfli Thans staat voop 11 tie geiegenheid open, om van de enorme sorieering en de lage prijzen te profiteeren. WROOM DREESMANN. I HET HANDWERKHUIS Langestraat 93. Telefoon 744. Ruitenland Dft Manner bestaaf uii 3 bladen. Het was alweer geruimen tijd geleden, dat de heer H. J. Vonk, voorzitter der Vereeni- ging »ot opricht'ng en mstandliouding eener Algemeene Bewaarsch >oi hiei ter stede, ons vcrzocht eens een kijkje in de school te neineri en eens wat ever het voorbereidend Lager Oncerwijs in o:.ze geiretnte i- s< hrijven. Telkens was er weer wat tussihen geko men, maar dezer dagen hebben we aan de uU noodiging gehoor gegeven, omdat ons geble- ken was, dat de levenfeomstandigheden waai- in dit onderwijs op het oogenblik verkeert. allesbehalve rooskleurig zijn en er wan neer de gemeente niet ingrijpt spoedig een tijd zal komen waarop de eenige Alkmaar- sche neutrale school waarop voorbereidend Lager Onderwijs wordt gegeven, bij gebrek aan de noodige financien, haar deuren voor goed zal moeten sluiten. Dat zou zeer zeker te betreuren zijn. Want het betreft hier geen overfcodig par- ticulier schooltje waarvan het twijfelachtig is of de voordeelen wel tegen de belangrijke fi nancieele offers opwegen, maar een druk be- volkte en blijkbaar algemeen gewaardeerde onderwijsinrichting in een schoolgebouw met een vijftal ruime en frissche klasse-lokalen. Het is geen gelegenheidskindje uit het hu welijk tusschen het openbaar en het bijzonder onderwijs, geen spruit die onder de gunstige oniwikkelingsvoonvaarden uit den tijd van het beruchte bouwwetje het levenslicht gezien heeft, maar een schbol welker stichting reeds voor vijftig jaar hier ter stede noodzakelijk werd geoordeeld en die sindsdien elk jaar een tweehonderdtal leerlingen geteld heeft. Vroeger in de- goeden ouden tijd was het oprichten en in standhouden van een dergelijke school vrij eenvoudig, omdat het betrekkelijk goedkoop was. Er was weinig personeel op een zoo laag mogelijk salaris en aan bouw en inrichting der school werden heel weinig eischen ge- steld. Maar dat is alles veranderd. In de oorlogsjaren zijn de loonen snel ge stagen, de eischen in dczen tiid aan de on-L.- wijskrachten gesteld zijn heel wat hooger dan vroeger, de salarissen zijn daarmee in over- eenstemming gebracht en schoolhuur, belas- ting en alle benoodigde leermiddelen eischen zulke zware financieele offers, dat het voor particulieren haast niet doenlijk is er een eigen schooltje ^p na te houden. Het onderwijs is duur en omdat de uitga- ven bij elke school in zeer ongunstige verhou- ding tot de inkomsten staan, is langza ner- hand het onderwijs overal als gemeenschaps- belang uitsluitend in handen van de over- heid gekomen. Dit bedenkende, is het interessant te zien hoe lang zoo'n oude particuliere school in deze tijden nog het hoofd boven water heeft kunnen houden. Lang kan het nu niet meer duren en zelfs het grootste stichtingskapitaal moet in deze kostbare jaren geleidelijk opgeteerd wordc-n totdat het oogenblik komt, dat men zich af- vraagt of het beter is de deuren voorgoed te sluiten dan wel de „exploitatie" der school voortaan geheel aan het stadsbestuur over te laten. De vraag die zich daarbij natuurlijk op den voorgrond dringt, is of de waarde der school, in paedagogisch opzicht zoo groot is, dat zij de financieele offers ten voile recht- vaardigt. En nu moge men het voorbereidend Lager Onderwijs ai dan niet wenschelijk of noodza kelijk achten, toch mag de overlaid niet voor- _bijzien, dat nu reeds bijna vijftig jaren tat van Alkmaarsche ingezt.cnen van deze school een dankbaar gebruik gemaakt hebben en bij sluiting der inrichting ruim 200 kinde- ren eenvoudig weer naar htiis gestuurd zullen worden. Wie de school bezoekt en de onderwijzeres- sen aan haar dagelijksch werk ziet, komt da- delijk tot de erkenning van de twee groote factoren die bij dit onderwijs een rol spelen. Zij liggen reeds verborgen in de verschil- lende namen die deze onderwijs-inrichtingen dragen, die in den omgang meestal bewaar- scholen en met een officieelen titel schclen voor voorbereidend Lager Onderwijs ge- ncemd worden. Zonder twijfel zijn deze inrichtingen voor een groot deel bewaar-scholen, bewaarplaat- sen voor grootere maar nog niet leerplichti- ge kinderen, die hier veilig worden opgebor- gen en onder deskundig toezicht aangenaam worden bezig gehouden, tot groot gemak en geruststelling van talrijke huismoeders die een prettige bewaarplaats als deze niet gaar- ne zouden missen. Maar anderzijds ligt in de aanduiding dat he* hier scholen voor voorbereidend Lager Onderwijs betreft een paedagogisch element verscholen en is er inderdaad van een oplei- ding en voorbereiding sprake, die de aan- staande leerlingen der gewone lagere scholen zeer zeker ten goede zal komen. Allereerst al doordat het kind, dat van de bewaarschool komt-zich op de gewone lagere school niet vree.nd voelt. Het kent het klasse-verband, het is al ge- wend aan orde en tucht, het is vertrou.vd met den dagelijkschen gang van zaken. En het heeft daarnaast in zijn voorberei- dende jaren heel wat geleerd, dat het op de gewone school boven zijn minder bevoorrech- te klassegenooten zal cloen uitsteken. Het leerplan op de gewone Lagere scholen is zoo uitgebreia en moet in zoo korten tijd worden doorgewerkt, dat er voor spel- en knutseluurtjes veinig tijd meer beschikbaar is. Dat alles is, bij vroeger vergeleken, voor een groot deel van het program verdwenen en de heerlijke jaren, waarin d kleintjes al spelende iets leeren, zijn meer dan vroeger naar het voorbereidend Lager Onderwijs ver- schoven. Wie in de Doelenstraat de „Bewaarschool" bezoekt, krijgt in de gang al dadelijk het ge- voel dat bij het wereldje van het jeugdige kind is binnengetreden. De beide gangmuren zijn door verschillen- de amateur-artisten met vroolijke, bonte teeke- ningen uit het kinderleven versierd en derge lijke prettige voorstellingen, aangevuld door tal van toepasrelijke kinderplaten, treft men in de klasse-lokalen aan. In de hoogste klas, waar de directrice, me- vrouw Bennink, de dageljjksche leiding heeft, zitten een dertigtal vijf- en zesjarige kleuters netjes in kleine bankjes en zijn met glundere gezichtjes vol ambitie aan den arbeid. Kleine jongetjes en meisjes net groote poppen soms waren bij ons bezoek met het plakboek bezig. Zij hadden cen figuur mogen bekijken en nu kregen zij allemaal wat drichoekjes van ver- schillend gekleurd papier en een klein potje stiifsel, om in hun plakboek, netjes recht, het- zelfde figuurtje in elkaar te zettcn. Dat kikte ovral wonder wel en met schit terende oogjes kwamen zij een voor een het resultaat van hun arbeid laten bewonderen. Kazan, een groote herdershond, waaraan geen der kleintjes meer bijzondere notitie schenkt, liep vrij in de klas rond, besnuffelde zoo nu en dan eens een van die kleine mensch- jes en strekte dan, met een grooten slaap geeuw, zijtn pooten Iekker lui achter bet schoolbord uit De kinderen geven hem dageiijks eten en drinken en zijn zoo met het hondenleven ver- trouwd geraakt, dat plagerijen van dieren op straat door deze kleintjes bijna niet meer voorkomt. In een andere klas waren juist aardige tee- keningetjes gemaakt en de rond fiches getrok- ken cirkeltjcs waren met krijtjes in verschil- lende kleuren onderscheiden. Daar tegenover was een klasse aan het kra- len rijgen en opmerkelijk was de ambitie om uit alle doosjes de verschillend gekleurde kra- !fn te zqgken en za aan duane ijzerdraadjes tot snoeren te rijgen. De werkstukken uit een vorig lesuur be- schuiten met muisjes van klei of stopverf waren daar nog te bewonderen en uit de rui me daarnaast geiegen speellokalen klonken de \TOolijke stemmetjes van een blijde kirnder- schaar, die er onder leiding van een der on- derwijzeressen allerlei leuke spelletjes deed. En verwonderlijk is het hoe de juffrouw telkens weer nieuwe prettige gezelschapsspel- letjes weet te bedenken en hoe al de kleintjes van harte meeleven, als het werk van den tim- merman wordt bezongen, de dwergjes uit het kabouterhuisje worden nagedaan, of de on- deugende poes op de vangst van een viertal vlugge muisjes wordt uitgezonden. In den zomer vermaken zij zich buiten in een grooten zandbak en staat een speelplaats en desnoods het Doelenveld te hunner beschik- king. Naast het aankweeken van schoonheidszin, het arnleeren van handigheid bij allerlei knutsclkarweities, geeft het prettige. vroolijke cn veilige kinderspel aan scholen als deze een attractie, die oorzaak is dat hier viiftig jaar 'ang nimmer over gebrek aan Ieerlinsen ge- klaagd is. En dat alles, vereenigd in de eene neutrale school voor voorbereidend Lager Onderwijs. zal weldra moeten verdwijoen, wanneer de gemeente de taak der Vereeniging tot oprich- ting en instandhouding eener Algemeene Be waarschool niet ovemeemt. Oorspronkelijk was zij een school van het ,.Nut" en zij werd een veertigtal jaren gele- dai door de thans nog bestaande Vereeniging overgenomen, die in de contributes van be- langstellenden en in de schoolgelden een bron van voldoende inkomsten vond. Het hoofd der school had dcstijds slechts 300 salaris en een belangstellend ingezefene maakte het een 25-ta! jaren geleden mogelijk op de plaats van de oude school een nieuw en thans nog in gebruik zijnd gebouw te stichten. Toen kwam de oorlogstiid en een drietal ge- :'iplcmeerde onderwijzeressen licten eioodge- -hvongen mevrouw Bennink sinds jaren"de ;iverige directrice in den steek om in de hoofdstad een beter bezoidigden werkkring te zceken. Na drinuende arovraag heeft de gemeente voor dit onderwijs daama subsidie verleend waarvan o^k do k-fholieke gelijksoortige "c''ool genrefifeerd heeft. Er werden bedranen per onderwn'zeres e-^ ncr vi'fticr kinderen uifuekeerd. tenviil de sub- ■'die voor be*- hnofd der Schorl afhankeliik is -an een tota"l van meer of minder dan twee- 'wnderd lrnderen. Wie nagaat wat een school als deze, met iwee gediplomeerde onderwijzeressen en een drietal dames-heipsters, alleen al aan salaris sen ncodig heeft, begrijpt wel, dat de particu- 1 i ere vereeniging al spoedig weer voor groote financieele moeilijkheden to staan kwam. Er werd een f 1000 als hypotlieek op het gebouw genomen en de gemeente d:e zich •o" steeds niet voor een definitieve overname "ft uitgesproken grf den raad de bezit- 'n g aan onroerend gced maar geheel op te maken alvorens tot een afdoende regeling zou worden be6loten Het gebouw is toen voor 32000 met aftrek van de hypotheek aan de gemeente verkocht en de subsidie genietende vereeni ging huurt dus nu haar gebouw voor een tel- ken jare nog moeilijk op te brengen bedrag van de gemeente. Steeds kleiner wordt haar kapitaaltje, dat zij langzaam maar zeker opeet. En het is de groote vraag wat er binnen- kort zal moeten gebeuren, als dit geld geheel verbruikt zal zijn. Het vroegere schoolhoofd heeft nog- een pensioentje van 150 en voor de tegen- woordige is een pensioenverzekering gesloten, beide dus uitgaven die eenvoudig ook na liqui- datie der Vereeniging moeilijk stop gezet kun nen worden. De particuliere bijdragen zijn tot ecu 60 per jaar geslonken en de kinderen uit alle standen betalen 25 of 50 cent schoolgeld per week, wat niet hooger opgevoerd kan worden en natuurlijk lang niet voldoende is om de uitgaven te kunnen dekken. Neemt de gemeente de school niet over er is nog geen wet op het voorbereidend La ger Onderwijs, die haar dienaangaande eenige verp'.ichting oplegt dan zal deze nuttige instelling binnen afzienbaren tijd haar deuren moeten sluiten. Besluit de gemeente evenwel ook dit onder wijs geheel voor eigen rekening te nemen en in de toekomst, bij eventuefcle vacature, nog een gedipilomeerde leerkracht aan te stellen, dan zal het nut, dat ongetwijfeld door deze scholen gesticht wordt, zoo groot mogelijk kunnen zijn. Dan zal Aikmaar kunnen behoudm, wat in een viiftigjarig fiidperk meer dan voldoende zijn bestaansrecht "heeft bewezen en wat zeer vele ingezetenen voor hun kleuters niet gaame meer zouden missen. Het is te hopen, dat het tijdperk der onze- kerheid niet lang meer zal duren en Burg, en Weth. den Raad spoedig zullen voorstellen de school geheel voor rekening der gemeente te nemen en de thans bestaande vereeniging te ontbinden. met dank voor de diensten. die dc bestu ttrsleden waaronder er zijn, die reeds vanaf 1895 de fcelangen der school behartigd hebben onze gemeente in een iange reeks ,ran iaren vol fo^wiidino- hebbm bewezen. ZEER LAGE PRIJZEN DE NIEUWE DUITSCHE BELASTINGWETTEN. De Donderdag door de Rijksregeering bij den Rijksdag ingediende belastingontwerpen beteekenen van sociaal standpunt beschouwd een stap achteruit, zegt de Tel. De regeering, aan welker hoofd dr. Luther staat, die tot kort geleden rijksrainister van fiancien is geweest, is voomemens de kleine en middel matige inkornens zoo zwaar te belasten als dit alleen in de ergste inflatieperiode noodig was: Van de groote inkornens en vermogens wordt de belastingdruk aanmerkelijk ver- minderd. Volgcns de nieuwe wet op de inkomstenbe- lasting, we'ke eerst met ingang van 1926 in werking zal treden,, zal een gezinshoofd met 2 kinderen bij een jaarlijksch inkomen van 2000 mark 5 aan belasting betalen, be- langrijk meer dan voor den ooTlog. Bij 5000 mark i"1 komen bedraagt de belasting 6,2 en bii 8000 mark slechts 6.5 Het hoogste percentage, dat de allergrootste inkornens van meer dan 600.000 mark zonder verdere orogrpssie hebben te betalen, bedraagt 33 1/3 Het onsocia'e karakter van de nieuwe be- lastingwetfen komt vooral duideiijk uit bij de vermogensbeiasting en de successierechten. Zoo zal het kunnen geschieden. dat een ren tenier, die een verm open van 15. 000 mark heeft gesoaard. evenals een tO-vovdig milli- on"air beiastinp moet betalen. De vakeentrale van Duiterh'?nd heeft een nrotest peruMiceerd tepen de belastinpherzie- ninp. waarin zii verwijzen naar de groote vermee'-derirp van de ontvanp«ten van het rrr'k u't L'^'relastingen, omzetbelasting en dp"anereehten. Na het aafrihalen van de desbetreffende nrrntpn in het Da we?-n'an stei'en de vakver- "enipinpen hare eisrhen en uiten het verlan- n-en naa.r een hpla«finpr>c'itick der riik«repee- rin.p. weike niet in de eerste plants rekening hondt met de tre!an<ren van indrt'tripkonin- -en en aowa-iers, doch met de behoeften van de grange massa. FRANKR1 IKS FINANCIEELE POLITIEK. Aan het groote banket, dat ter eere van CaiOany en Malw te Pariis is gegeven, werd 'leer 200f D'rsnner deel penomen. Gemeid wordt dat rnvalisten. als kel1ners vp rtnomd ppnrnhpprd hehhen het fpe«tmaa' in He war te sturen. Deze noeinp mishrkte Herriot was niet aanwezig; de regeering DE AUTOGARAGE VAN DE FIRMA A. DAM EN CO., HOEK SCHARLOO, TELE. 490 STELT ER PRIJS OP HAAR CLIENTELE IN ALLE OPZICHTEN TE BEVRED1GEN. ZIJ BRACHT DAAROM KEURIGE FIAT-AUTO'S IN HUUR, OMDAT ZE WEET, DAT EEN IEDER DIE MET DEZE WAGENS HEEFT GE- REDEN VOL LOF ER OVER IS, AAN- GEZIEN ZE ELKE ANDERE aOtO IN DE SCHADUW STELLEN. werd op het feestmaal vertegenwoordigd door twee onderstaatssecretarissen. In de rede, weike Caillaux hield, zeide hij nog, de formule te veroordeelen„Duitsch- land zal betalen", weike formule er ten slotte toe heeft geleid, de Frankrijk aan het Dmt- sche rijk 57 millioen voorschoot. Hij zag groote moeilijkheden in een kapitaalsheffi-ng. Spreker sprak vom ts zijn optimisme uit ten opzichte van de begrooting, daar hij van oor- deel is, dat Frankrijk evenwicht op de begroo ting nadert. Hij verklaarde aa.nhanger te zijn van eene consolidatie der schulden, weike hij in nieuwe vormen zou willen gieten, over- tuigd als hij is dat men den noodzakelijken steun van alle belastingplichtigen zal kunnen verkrijgen als zij maar de overtuiging had den, dat er dan werkelijk een eind zou komen aan de financieele moeilijkheden. De schulden van Frankrijk, zeide Caillaux, overtreffen zoo zeer zijue vorderin-gen, dat wij misschien wel verplicht zullen zijn meer aan de geallieerden uit te betalen, dan wij van onze vijanden zullen ontvangen voor heretel van de vreeselijke verwoestingen, die zij heb ben aangericht en waarvan wij het totaalbe- drag hebben moeten voorsdiieten. Caillaux is van oordeel, dat de nationalis- ten in 1920 en 1921 niet alle gelegenheden, die zich aanboden, hebben weten aan te grij- pen om een streep te halen door de interge- allieerde rekeningen. Hjj wees voorts op de onvergelijkelijke dien sten aan't land bewezen door Herriot, door zijn goeden wil en zijn hoogstaand karakter. DE NIEUWE ONTWAPENINGS- CONFERENTIE. De politieke medewerker van de „Daily Mail" meldt, dat de Britsche regeering beslo ten heeft met de Vereenigde Staten van Amerika samen te werken om te trachten een nieuwe internationale ontwapeningsconferen- tie bijeen te roepen. De medewerker verneemt, dat Austen Chamberlain, de Minister voor Buitenland- sche Zaken, met Kellogg, den nieuwen Ame- rikaanschen staatssecretaris is overeengeko- men, dat laatstgenoemde gedurende den zo mer een dergelijke conference zal bijwonen, indien met de andere groote mogendheden overeenstemming kan worden bereikt. De conference zal, voor zoover thans kan worden nagegaan, zich niet bezighouden met de beperking van de legers, doch zal bijna ze ker beperkt blijven tot de vloten, in het bij- zonder tot de kruisers en de onderzeeers. Gemeid wordt, dat de Japansche regeering, voordat zij zal besluiten deel te nemen aan een nieuwe ontwapeningsconferentie, wenscht te weten, wat de Amerikaansche voorstellen voor deze conferentie zijn, Japan juicht een verdere beperking der bewapening toe, doch zal niet toestemmen in een beperking in grootte of aantal van onderzeeers en torpedo- jagers. Als het minimum-program, dat instemming zou moeten vinden ora het succes der confe rentie te verzekeren, beschouwt men van Ame rikaansche zijde de gelijktijdige beperking van het aantal duikbooten, kruisers en duik- bootjagers, terwijl van Engplsche zijde daar- nevens de wensch is te kennen gegeven, dat ook een beperking van de bewapeningen in de lucht op het program zal worden ge- plaatst. Als tijd voor de onwapeningsconferentie heeft men tot dusver de tweede helft van Augustus en een datum omstreeks tinde Oc tober aan de hand gedaan. De Amerikaansche regeering heeft defini tieve, hoewel nog informeele stappen gedaan voor een nieuwe Marine-conferentie te Lon- den, Tokio en Rome. Er zijn aanwijzingen, dat de uitnoodiging gunstig word, ontvan gen. Het slagen van de poging een nieuwe conferentie bijeen te roepen schijnt af te han- gen van de houdin? der Fransche reneering. HET VROUWENKIESRECHT IN IN ENGELAND. Onder groote beiangstelling is gistermor- gen in het Lagcrhuis het debat begonnen over de tweede lezing van het wetsontwerp tot het geven van actief kiesrecht voor het parlement aan alle vrouwen van 21 jaar op gelijke voorwaarden als de mannen het heb ben. Bij de jongste verkiezingen hebben slechts twee procent der conservatieve candidaten dit punt ongewijzigd op hun program genomen. DE MOORD TE BOEDAPEST. Betreffende het geheimzinnige sterfgeval van Amalia Lehrer kan nog gemeid worden dat haar Nederlandsche vriend, die na een langdurige afwezigheid naar Boedapest was teruggekeerd, zijn vriendin wilde bezoeken en op zijn herhaald scheilen aan haar huis niet werd opengedaan. Hij stak daarna zijn hand door een gebroken ruit en opende de deur van binnen Spoedig vond hij het lijk van de vrouw in haar slaapkamer. A1KMAARSGHE COURANT. i) -ui'wmui 6127 1 WOLWEEK

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1