Wees never verstancfig dan spijtig; waar- wn niet heden een flacon Foster's Maagpil- len gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt inge- wanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. b. deze uitgaaf te regelen bij suppletoire begrooting. WEIGERING EENER BOUWVEK- GUNNING. B. en W. stellen den Raad voor het vol* gende besluit te nemen: De Raad der Gemeente Alkmaar, Overwegende, dat H. Balder, aanncmer, .wonende aan de Nieuwpoortslaan, nr. 70, te Alkmaar, bij brief van 12 Februari 1925 in beroep is gekomen tegen de beschikking van Burgemeester en Wethoudcrs van 16 Januari 1925, waarbij afwijzend werd beschikt op het verzoek van H. Balder en J. Z. Bierman van 5 November 1924 om vergunning tot het bouwen van twee pakhuizen op een open ter- rein aan den notweg, gelegen ten Westen van de Nieuwpoortslaan, kadastraal bekend ge meente Alkmaar, Sectie E, Nr. 1925, volgens de daarbij overgelegdt plannen; dat het beroep tijdig is ingcsteld dat de afwiizende beschikking berustte op art. 28, le lid, der Bouw- en Woningveror- dening, verbiedende anders dan aan openba- re straten te bomven; dat appellant blijkens zijn beroepsschrift erkent, dat de notweg geen openbare weg is; Gelet op art. 5 der Woningwet en op de artt. 14 en 28 der Bouw- en Woningverorde ring; Wijst het beroep af en Bevestigt de beschikking van Burgemees ter en Wethouders van 16 Januari 1925. GAS EN ELECTRICITE1T AAN DEN OMVAL. In bijlagc No. 17 schrijven B. en W.: Onder dagteckeniing van 24 November 1.1. hebben de heeren C. Jonker en J. Dobber, respectievelijk Voorzitter en Secretaris van een commissie van bewoners van perceelen aan den Omval, zich tot Uwc Vergadering ge- wend met het verzoek: 1. lantaams te doen plaatsen aan den Om val; 2. aldaar electrische verliditing te doen aanbrengen en derhalvc ook naar dat ge deelte der gemeente een eledrischen kabel te doen leggen. Op een tweetal bij het adres overgelegde fijstcn met handteekeningen betuigen de be woners van den Omval hunne instemming met dat adres, dat in de Raadsvergadering van 27 November 1.1. in onze handen om be- richt en raad is gesteld. Bij eene met adressanten in verband hier- mede door den wethouder der bedrijven ge- houden bespreking bleek, dat de aan den Om val ten dienste van den overhaal opgestelde gasmotor, meermalen storend wc-rkle op de gasvoorziening aan den Omval. Met het oog hierop is aan het Bestuur der Vcrecniging die den overhaal exploiteert verzocht den motor niet meer in de lichturen te laten draaien Aan dat verzoek is voldaan. Teneiiide echtcr den nadeeligen invloed van den motor op de drukking in het buizennet aan den Omval geheel op te heffen, zelfs al zou de overhaal gedurenae de lichturen in werking zijn, zullen thans nog eenige noodzakelijk geblcken ver- beteringen worden aangebracht Afgeschei- den hiervan valt echter de bchoefte aan een betere straatverlichting aldaar niet te ontken- nen. Het is, in verband daarmede, ons voor- nemen dc plaatsing te bevorderen van een 8-tal gaslantaarns, hetgeen een uitgaaf in eens zal vordercn van 900, benevens een jaarlijksche uitgaaf van J 650. Ten aanzien van het onder 2e vermeldc verzoek van adressanten om aan den Omval ook electriciteit te kunnen betrekken, deelen wij Uwe Vergadering nicde dat het daarvoor noodig zou zijn het kabelnet uit te breiden, wat ongeveer 10.000 zal kosten. I let aan- schaffen en het gcbruik van dc vrij kostbare huishoudeliike gereedschappen, als stofzui- gcrs en strijkijzers, waarop adressanten in liun adres wijzen, zal zich in verband met de omstandigheid bovendien dat van de 66 gc- zinnen aan den Omval 57 in hunne woningen gasleidingen hebben met de daarbij behooren- de lampen en toestellen en met het oog op den aard der woningen, vcrmoedelijk wel tot uit- zonderingen bepalen. Wij verwachten der- halve dat het electriciteitsverbruik niet een aan die bovenbedoelde uitgaaf geevenredigde bate zou opleveren, docli integendeel van sp ringe beteekenis zou blijken te zijn. Biedt fie' verschaffen van eledrisch licht aan den Om val dus voor de gemeentekas voor'.oopig ver- moedelijk eer na- dan voordeel, voor adres santen zal zij bovendien niet opleveren wat zij daarvan verwachten. Overecnkoinstig het ad vies van de Com missie van bijstand voor de Lichtbedrijven. stellen wij Uwc Vergadering derhalve vodr te besluiten: Aan de heeren C. Jonker en Jb. Dobber, resp. Voorzitter en Secretaris van eene Com missie van bewoners van perceelen aan den Omval, naar aanleiding van hun adres d.d. 24 November 1.1. te berichten: a. dat in de verlichting van den Omva! verbetering zal worden aangebracht, o m door de plaatsing van een 8-tal gaslantaarns b. dat met het oog op de hooge kosten van aanleg en de te verwachten gerin^e inkomsten voorloopig nog geen termen aanwezig worden geacht om den Omval te voorzien van elec trische verlichting. BELAST1NG OP OPENBARE VERMAKEL1JKHEDEN. B. en W. schrijven in bijlage no. 35.: Ter gelegenheid van de behandeling van ons voorstel, opgenomen in bijlage 204 van 1924, in Uwe vergadering van 27 November JJ., heeft het lid van den Raad, de heer van Drunen, een voorstel ingediend tot aanvulling tder Verordening op het heffen eener belasting op openbare vermakelijkheden (Gem. Blad 640) met de volgende vrijstelling (art. 4): „de openbare feestvieringen of vermakelijk heden van eenige gedsdienstige, staatkundige of vereenigiug, waarbij beiangrijke groepen der bevolking betrokken zijn." Uwe Vergadering stelde dit voorstel om be- tkht en raad in onze handen en besloot ons voorstel, opgenomen in bijlage 204, inmiddels wan te houden teneinde over bcide vcorstellen ir ximer did tegelijk te kunuen besluiten. Wij deelen U naar aanleiding hiervan het volgende mede: Ons voorstel tot het vcrleenen van vrijstel ling van belasting voor alle openbare verma kelijkheden, gegeven op den dag der offici- eele viering van Alkmaars Ontzet, vond zijn grond in de bijzondere beteekenis van den Ontzetdag voor de Alkmaarsche burgerij, los dus van dc vraag, of en zoo ja door wie op dien dag vermakelijkheden zulien worden ge geven, los ook van de vraag in welke mate de bevolking aan die vermakelijkheden deel- neemt. Het voorstel van den heer van Drunen daarentegen beoogt het schcppen van een be- paald bclastingprivilege ten gunstc van be- gaaide staatkundige ot godsdienstige organi saties met betrekking tot de vermakelijkheden, welikc door die organisaties worden gcg«.ven, mits daaraan slechts door beiangrijke gfloe- pen iter bevolking wordt deelgenomen. Wij kunnen U niet adviseeren dit voorstel aan te nemen. In de eerste plaats met, omdat onzes inziens, iodien een vrijstelling wordt verleend voor vermakelijkheden, die op een bc- paalden dag, of naar aanleiding van een be- paald feest worden gegeven, die dag of dat feest voor de Alkmaarsche burgerij van bij zondere beteekenis moet zijn. Een zoodanige beteekenis behoeft een feest, all.cn omdat het gegeven wordt door cen staatkundige of godsdienstige organ isatic en daaraan door beiangrijke groepen der bevolking wordt deel genomen, nog met te hebben. In de tweede plaats achten wij de door den heer van Drunen voorgestelde aanvulling on- gewenscht, omdat indien zou mocten worden aangenomcn, dat de daarbij bcdoclde feesten voor de Alkmaarsche burgerij van bijzondere beteekenis zijn, de te verleenen vrijstelling niet zou behooren te worden beperkt tot be- paalde ondernemers, i.e. dc dioor den voorstel- ler gendemde staatkundige of godsdienstige organisaties. Daard'oor toeh zou voor deze organisaties in strijd met art. 176 der Grond- wet een ongeoorloofd privilege in het leven worden geroepen. De meerderheid der Commissie van Bij stand voor de Finanden vereenigt zich met dit standpunt. VERHUUR VAN GROND fn bijlage No. 33 schrijven B en W.: Blijkens het ter inzage gelegde schrijven van den Commisaris der Koningin in de provincie Noordholland, stellen Gedeputeerde Staten er prijs op, dat het Raadsbesluit van 15 Januari 1925, nr. 6, betreffende verhuur van tuingrond aan den Baansingel, den Tie- nenwal en de Nieuwpoortslaan, in dien zin wordt gewijzigd, dat daaruit b'ijkt het maxi mum aantal jaren, waarvoor de uit het be sluit voortvloeicnde huurovereenkomsten zul len gelden. Daar wij geen bezwaar hebben aan het verzoek van Ocdeputeerde Staten te voldoen, stellen wij U voor het bovengenoemd besluit als volgt aan te vullen: achter de woorden ..Burgemeester en Wet houders te machtigen" wordt ingevoegd: „van jaar tot jaar, gedurende ten lioogste de eeretvolgcnde vijf jaren". REKEN'ING VAN DEN KEUR1NGS D1ENST VOOR WAREN, D1ENST 1923. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten de rckening en balans van den Keuringsdienst voor Waren over 1923 voor'.oopig vast to stel len tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 87636.90 en de balans tot een totaal bedrag van 76710.05. VERBETERING TOESTAND BAANPAD B. en W. stellen den Raad voor: a. hen te machtigen in den toestand aan het einde van het Baanpad verbetering te doen aanbrengen door net onbestratc gedeelte daarvan te doen bestraten en voorts 10 M. hek te doen plaatsen; b. hen daartie een crediet te verelenen van f 1000 ten laste van volgnummer 154 der cen -.een te-begrooting voor 1925. VERHUR1NG GROND AAN HET KWEERENPAD. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten aan P. J- van Kessel, met ingang van 1 Mei voor den tijd van een jaar en verder van jaar tot jaar voor ten hoogstc vijf jaar cxider- liriids te verhurcn een perceel grond aan het Kwecrenpad alhier. kadastraal bekend cn Sec- tie B onder No. 3922, groot ongeveer 198 M-. tegai een huurpri'S van 31.68 per jaar a verder op de door Burg, en Weth te stel len voorwaarden. LOCAL IT E IT WAAGGEBOUW. In bijlage No. 36, schrijven B. en W.: De Directeur van het Marktwezen vestigt onze aandacht op de omstandigheid dat de localiteit in het Waaggebouw, tusschen het voor- en aditerpand en cnmiddellijk gien- zende aan de localiteit in gebruik bij de waag- mecsters en de schrijvers, niet wordt gebruikt en tlians ten dienste van het marktwezen ware te benutten voor berging van archiefetukken. Tengevolge van het aanbrengen van de 5de weegsdiaal is n.l. de kantoorgelegenheid van een der schrij-vers, welke localiteit tevens diende voor opberging van een ged«elte van het arclrief, weggenomen, zcodat aan zooda nige bergplaats thans behoeftc bestaat. De kosten van een en ander worden op 576 geraamd. Onder mededeeling dat de Commissie van bijstand voor het Marktwezen ter zake een gunstig advies heeft uitgebradit, stellen wij Uwe Vergadering v6or: Ons te machtigen de localiteit in het Waag gebouw tusschen voor- en achterpand te doen inrichten ten behoeve van het Marktwezen en daartoe een crediet verleenen van 576. nader te reeelen bij suppletoire begrooting. INRICHTING BUREAU VAN BEROEPSKEUZE. B. on W. schrijven in bijlage No. 29: Als bureau voor den nieuw benoemden se cretaris der commissie van voorlichting bij de beroepskeuze, tevens hoofd van't gemeentelijk bureau voor beroepskeuze, hebben wij aange- wezen een tweetal lokalen boven het kantoor van den gemeentelijken denst der werkloos- heidsverzekering en arbcidsbcmiddeling in de Doelenstraat. Een dezer lokalen was in ge bruik bij dc I. O. G. T. (Independant order ot Good Templars); bovendien had deze vereeni giug nog dc beschikking over cen ander aan grenzend lokaal. Het ist ons voomemen, aan deze \-ereeni- ging thans toe te wijzen ecu lokaal in hetzelf- ae gebottw, benevens een thans niet gebruikte kaaner aan de adhterzijdte dei" voormalige ambachisschool. Blijkens voor Uwe Vergadering ten inzage liggend rapport van den "Directeur der ge- meentewerken zullen dc kosten, voortvloeicnde uit dc vestiging in de bovengenoemde localitei- ten van het bureau voor beroepskeuze, eene uitgave vordercn van f 1240. Wij stellen Uwe Vergadering voor, ons dit crediet te verleenen, nader te regelen bij sup pletoire begrooting. ONTHEFFING ART. 28 DER BOUW EN WONINGVERORDENING. B. en W. stellen den Raad voor te bosluiten outheffing te verleenen van het verbod in de oerste alinea van art. 28 der bouw- en woning- verordening, ten behoeve van het stichten van een auto-bergplaats op een tcrrein in den Een- drachtspolder, kadastraal bekend in deze ge meente in Sectie E No. 554, door F. H. Geels, afeher. VERKOOP VAN GROND BIJ DE VOORMALIGE RIJKSTUINBOUW- WINTERSCHOOL. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten: Gezicn een verzoekschrift van den heer Joh. Apeldoom, aannemer alhier, om hem in koop af te staan een bouwterrein, gelegen tusschen dc van der Kaaijstraat en het Spoorwcg emplacement, kadastraal bekend in sectie E onder nr. 3465 (ged.) ter groottc van onge veer 960 M'., tegen den prijs van 4 per M2.; het omschrevcn perceel bouwterrein aan den heer Joh. Apeldoom, voomoemd, tegen dien prijs te verkoopen onder nader aangegc- ven voorwaarden. VERBETERING BESTRATING ENZ. VAN DE LANGES1RAAT. In Bijlage No. 25 schrijven B. en W.: Op de Gemeente-begrooting voor 1924 is onder volgnummer 475 een bedrag uitgetrok- ken van 35600.— voor verbetering van dc Langestraat. In verband hiermede en de on der punt 8 van ons werkplan, opgenomen in bijlage No. 13 van 1924, gedane toezegging om Uwe Vergadering piannen tot afdoende verbetering van sommige straten en wegen voor te leggen, bieden wij U hierbij zoodanig plan ten aanzien van de Langestraat ter vast- stelling aan. Bij de bcoordeelir.g van de door den Direc teur der gemeente-werken ingezonden plan nen viel in het bijzonder rekening te houden met de omstandigheid dat de Langestraat meer en meer van karakter is veranderd en winkelstraat is geworden. Met het oog hier op verdient het aanbeveling een andere wijze van bestrating toe te passen met verhoogde trottoirs o\ er de geheele lengte der straat. Wat de hoedanigheid der verharding van den rijweg betreft, geven wij de voorkeur aan z.g. asphalt blocks, naar het systcem van de S A. „Asphalt Block Pavements", o. m. om dat de gemeente daarop een 10-jarige garan- tie zal genieten. Ter tegemoetkoming aan de gerezen bezwa ren en tevens om eventueele vertraging in de uitvoering te voorkomen, verdient het voorts naar wij meenen aanbeveling om de stoepen welker eigenaars op het behoud ervan prijs stellen, in het trottoir te laten liggen, mits die stoepen niet onder het niveau van het trottoir komen. Op deze wiize zal bovendien zooveel mogelijk worden rekening gehouden met de bezwaren van hen die meenen dat door het aanbrengen van trottoirs en verwijderen van de stoepen schade zal worden toegebracht aan het aspect van de straat. Wanneer Uwe Vergadering aan de voorge stelde wijze van bestrating hare goedkeuring hccht, is het van belang, niet alleen voor de bestrating zelve, maar "ook voor de betreffen de bedrijven, dat de leidingen van gas, en electriciteit niet onder den rijweg blijven, doch worden omgelegd naar de trottoirs. Dit zal vo6r dat met het aanbrengen van de nieuwe verharding wordt aangevangen behooren te geschieden. Het Rijk en de Provincie hebben medegedeeld, op omlegging resp. van den tele foonkabel en de waterleiding geen prijs te stellen. Ten aanzien van de gasleiding en de electriciteitskabel zal het aanbeveling verdie- nen de helft der kosten van de omlegging ten laste te brengen van de lichtbedrijven en de wederhelft ten laste van het bedrijf der gemeentewerken. Voorts zal het noodig zijn de besfaande rio- leering uit de straat te verleggen. De kosten van het geheele werk raamt de Directeur der Gemeentewerken op 44.250. t. w.: Bedekking asphalt blocks 24500. Aanleg trottoins 8000. Rioleering 5250. Om leggen leidingen 11000, waarvan ten laste van dc licht- bedrijven te brengen 4500) 6500. Onvoorzien en kosten van uitvoe ring 5000 49230 Af voor afkom r nter;alen 5000. 44250 Gelijk wij hiervoren cpmerkten is op de be grooting voor 1924 voor dc verbetering van de Langestraat een bedrag uitgetrokken van f 35600. Dit bedrag zal defhalve, wanneer Uwc Vergadering aan de uitvoering zooals die hierboven is aangegeven, waarmede de com missie van bijstand voor de Publiekc Werken zich heeft vereenipd hare go:dkeurinnr hecht, met f 12150 moeten worden verlvoogd. Wij stellen Uwe Vergadering derha've vo6r: a- ons te machtigen over te gaan tot ver betering van de Langestraat overeenkom- stig bcvenbedoeld plan b. ons daartoe een crediet te verleenen van 47.750.voorzeover noodig te regelen bij suppletoire begrootmg. VERGOEDING KOSTEN VAN INSTANDHOUDING BIJZONDERE SCHOLEN. B. en W. stellen den Raad voor het vol gende besluit te nemen De Raad der Gemeente Alkmaar; Overwegende, dat dc besturen der Vcreeni- ging „St. Joseph" alhier, en der Onze Lieve VTouwe-stichting, gevestigd te Amcrsfoort, respectievelijk voor de R. K. Jongensscholcn A, B en C en voor dc R. 1<- Mensiesscholen A, B en C, bet !>estuur der Vereenigiug tot be- vordering van Christelijk Schoolonderwijs al hier voor de bijzondere Christelijke school en het Bestuur der (inmiddels opgeheven) Alk maarsche Vrljzinnige Schoolvcreenigittg alhier voor haar school voor U. L. O. voor jongens en mcisjes, aanvragen hebben ingediend om toekenning van de gemeente!ijke vergocding, bcJocld in Artikel 101 der Lager Onderwijs- wet-1920; Overwegende, dat het Bestuur der Vereeni giug „St. Joseph" bovendien nog inzond een aanvrage om toekenning over 1922 van de gc- meentelijke bijdrage in de kosten van instand- houdlng voor den onder haar behcer staanden cursus voor Vervolgondcnvijs, bedoeld in ar tikel 102 der Wet, vcrgezeld van een afschrift van het leerplan en den lesrooster; Oelezen het voorstel van Burg, en Weth., opgenomen in bij'.age No 32 tot het vesrslag van 's Raads handclingen Celet op dc Lager Cnderwijsvwt-1920 cn op het Koninklijk Besluit van 31 December 1920 (Staatsblacl No. 952); Besluit het bedrag van de gementelijke vergoeding in de kosten van instandhouding over 1922 voor de na te noemen bijzondere scholcn vast te stellen als volgt R. K. Jongcnsschool A5756.67 R. K. Meisjesschool A: 5282.87 R. K. Jongcnsschool B: ,,5319 96 R- K. Jongenssrhool 0: 3587.88 R K. Mtisjcs.icholen B en C: 9856.36 Christelijke School5711.74 U. L school voor jongens en mcisies van dc Alkmaarsche Vrij- zinnige Schoolvereeniging 1950.08 Cursus voor bijzonder Ver- volgonderwijs van de Vereeni- 'dhg St. Toseoh": 160 871^ I'rovinciaai fliieuws Ull OUDKARSPEL. De afd. van den Bond voor Staaispension- nccnug hieid Vrijdagavona de jaai vcigaae ring in het lokaal van den heer Kuilman. De voorzitter wees op de beiangrijkheid van dit jaar en hoopte, dat de leden in den verkiezingsiijd achter het bestuur zuilai staan. Uit het jaarverslag bleek, dat 7 bestuurs- en 2 ledcnvergaderingen gehouden zijn en het, ledental is gestegen van 244 op 303. Gewczen wera op de opriclutng van de too neelclub „Jong Leven" en de aanbieding van het mooie vaandel. Uit het vcrslag van de bondsvergadering bleek o. m., dat de heer van der Valk uit Zee- land als bondsbestuurder gekozen is. Uit de rekening van den penningmeester ticek ecti ontvangst van 579.75, waaronder 86,55 batig saldo vorig jaar. De uitgaven waren 493.59 Y>, zocdat het saldo nu 86.15K was. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren C. Olthoff en P. J. Kat. Als bode werd herbenoemd de heer N. Car- nas. Het bestuur stelde voor door de toename van het aantal leden de vergoeding voor den bode te brengen van 20 op 25, ook over 1924. Op voorstel werd besloten dit te bepalen op 10 cents per krant. waardoor dit momen- teel 30.30 wordt. Een voorstel van den heer A. Keppel, om over 1924 de door het bestuur aanvakelijk voorgestelde 5 evengoed te vergoeden, kon geen meerderheid vinden. Medegedeeld werd, dat het vaandel voor 200 tegen brandschade verzekerd is; dat het vaandel op de Huisvlijttento^nstelling tentoon- gesteld zal worden; dat 5 Maart een propa- gandavergadering plaats heeft te Noord- scharwoude; dat voor de verkiezingen 1000 manifesten besteld zijn. Goedgevonden werd aan de federatie weer 10 beschikbaar te stellen voor neodlijdende afdeelingcn. Het vorig jaar is daarvan geen gebruik gemaakt. Als vaandeldrager werd benoemd de heer W. Kcordes. die het vaandol reeds onder zijn berusting heeft. Daama sluiting. De gecombineerde vercaderine. waarbij alle raden aan den Langendijk (en St Pan! eras?) zijn uitgen^odigd in verband met den Twuiverweg, zal plaats hebben a.s. Dinsdag, in het lokaal van den heer Vis. UIT NOORDSCHARWOUDE. Bij de gehouden verpachting van de sluis is deze gepacht door den heer de Moel uit Alk maar voor 2000, alzoo 100 hooger dan de vorige pachtsom. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Voor de afdeeling Langendijk I der S. D A. P. sprak in een openbare vergadering Ds. Melchers van Warga. Een 60-tai belang- stellendem waren aanwezig De heer P. Zeeman riep alien een hartelijk welkom toe. Spr. memoreerde o m. dat de heer Melchers zich voor 30 jaren in deze ge meente als predikaxit vesfigde en er in die ja ren een beroering door de gemeente ging toen de heer Melchers met zijn nieuwe ideeen naar voren kwam. De sporen welke nagelater werden, zijn goed geweest. Spr. releveerde nog v/at dc heer Melchers heeft gedaan vooi „Het Witte Kruis" en op het gebied van de .eheelonthouding. Nog bracht spr. den heer Melchers hulde voor den moed toentertijd be- toond. (Applaus). Hiema trad de heer Melchers op en sprak de vergadering a'.s volgt toe: Het karakter van den strijd is tegenwoor- dig anders dan vrocger. Toen stonden anti- revolutionnaiiren en liberalcn tegen over el- kaar. 30 Jaren geleden kwam er in de liberate partij een crisis cn onder invloed van de so- ciaal-democraten is deze partij in tweeen ge- scheurd. Daarlusschen is een nieuwe partij ontstarn, welke het privaat bezit erkent, maar met dcmocratische ideeen. De sociaa! dcmocra- ten zijn voor econoniische democratic, wa* thans uitkomt in de leuze: „Democratie in het bedrijf met mcdezeggingschap". Daar huive- ren de vrijzinnig-democraten echter nog vocr De liberate partij heeft geen bezieleu Je kracht meer en zal dat hicr niet meer bereiken. Dit is in November wel geblcken toen de heer presselhuijs met links en rechts ten militairis- tische groep wilde vormen. Bij links is geen cenheid meer; dc kloof is te groot Indertijd ging de R. K. met de liberate par tij mede en bestond hicr evenals nu in Enge- land, geen R. K. partij. De A R partij is onts'aan uit de openba- tingen na de Fransche rcvolutie. we'fe on.-: o. m. de vrijheid van den menscli heeft gege ven, zoodat de A. R. partij een reactionnaire partij is. Ook cte Katholieken hebben zich georgaui- seercl cn zijn er in geslaagd, door dc men- setien af tc zondcren. Deze partij bevat menschen van verschillen- den stand, welke maatschappelijk lang niet gelijk staan. Wel gat Pans Leo XIII cen leiddraad voor de arbeiders, maar deze is ontleend volgens fhomas van Aquino, die in dc 13c eeuw leef- de, en dus verouderd. Kwam minister Aalbersc drie jaren geleden nog met vooruitstrevendc ideeen naar voren. thans is <xn conservatievc zwenking waar tc nemen. „Sint Michael" aanvaardde den strijd voor dc democratic, maar zij hebben iMusics gekre- gen, wat er toe leidde dat zij bij de oude par tij bleven. De R K. volkspartij heeft weinig politick in- zicht cn lijdt aan geeeieliikc b!oe>'larmocde. De conscquentie is, dat de R. K. Staatspar- tij er niet in zal slagen onder de leuze van den godsdienst de cenheid te bewaren. zoodat zij vrocg of laat uit elkaar valt. (Applaus) Na de pauze vervolgdc spr. zijn goed gedo- cumcrtteerde rede. De oorlog heeft dicpe sporen nagelaten, want na d oorlog is er een grooten ommc- kcer in de oogen van het volk gekomen. Thans klinkt de leuze: ..Nooii meer oorlog". Er is een drang naar ontwapening gekonun en het zijn de sociaal-democraten geweest die dit in hun program opnamen. Het kteine Denemarken, in vcle opzichten 'Teiijkende op Nedertend, heeft de ontwape ning aanvaard en zal het legcr vervangen door een nolitieleper. De internatiorale soeiaal-democratie zal voortggan de ontwapening in de ziel van het volk op te wekken. Onze regecrin r, welke onder de leuze „Be- zuiniging" regeert, besnoeit op het onderwijs, den wonirgbouvv nz maar durfde wel een nieuwe Vloolwct aan dc ordc tc stellen, die, uaiiK zij den mocu uer 10 K.K. icgeusieunuers, veiworpen is. Van eui CAiia lidfing op de gemaakie oor- logswinst wiidc de rcgceriug niets weten, zoo dat ook de laiielwet van op 8 jxL ver- uoo^d werd. uc icvenseianuaard zal daar- door noogci worden. in Uaitsunaud zijn ook .1 piannui opgekomen om maatregelen van verweer te nemen tegen de Nederlandsche uit- vocr, waar ook de unvoer van groemen mbc- grepen is. Vervolgens behandelde sprekcr het instel- len van Paclitwetten tot besciierm.ng van den huurboer, wat een moeilijk vraagstuk is. In het leentijdperk droeg de grond een heel ander karakter, daar de boeren toen gedwon- gen werden den grond te bebouwen. Tegen- woordig is de verpachter economiscli sttrker dan de pachter, daar de grond dienst doet als beleggingsobject. De pachter is aan handen en voetcn gebonden door den verpachter. Wat moet daar tegen gebeuren? Er moeten paclitcommissies ingcsteld wor den, want het tegenwoordige paditstelocl is het meest geraffineerde. De grond moet gena- tionaliseerd worden door het uitbreiden der ailtuurgronden. In Frieslrcid b.v. het boet'.and (buitenland). Wanneer dit land wordt ingedijkt, zal er vruchtbare grond van verkregen worden. In Overijsel het gebied van de Regge, waar van aan wcerszijden vruchtbare akkers lig gen. Als er meer grond beschikbaar is, is er meer spanning en concurrence, maar dan zal er van de pachtbureaux zedelijke kracht moe ten uitgaan. Bij het punt „drankbestrijdig" behandelde 9pr. o. m. de plaatselijkek euze, wat ook in het program der S D. A. P. is opgenomen. Eenige vragen werden door den spreker beantwoord, waarna sluiting volgdc. UIT BERGEN. Lezing van den heer Daalder over MultatulL In zijn vijfde lezing over litteratuur be handelde de" heer Daalder Vrijdagavond: Multatuli en zijn werk. In een kort resume over zijn vorige lezin- gen wees spr. er op, hoe na de reactie op de renaissance, een intens leven, de periode van de Aufklaring, naar voren trad, die tot onze dagen voortduurde en in de dagen v66r den grooten oorlog haar hoogtepunt bereikte. Nog altijd heerscht er in de hoofden van de staatslieden het begrip van de allesbeheer- schende redelijkheia Daarnaast was in de 19de eeuw als reactie op deze redelijkheid ook de romantiek waarneembaar en in ieder ge- val de erkenning van het gemoedsleven als een gewichtig element. Zoowel de Aufk arung als cieze romantiek waardeerden de persoonlij- ke vrijheid en erkenden het rechf van dc indi- vidueele zelfbepaling. Maar terwijl de rede lijkheid met het voorop stellen van de werke- lijkheid de materie bedoelde, richtte de ro mantiek zich tot de romantiek der rniddel- eeuwen. De strijd van de romantiek is ook die van onzen tijd. Ook wij kennen naast de materie- aanbiddirg de bekeering tot de vroomheid van de middeieeuwen en het zoeken naar de synthese van de twee machten: rede en ge- voel. Maar als het op de groote wereldzee stormt, dan kabbelt de Zuiderzee. Als buiten ons land de revolutie wotdt, spelen wij pa- triotje, richten wij vrijkorpsen op en in later tijd burgerwachten, manoevreeren wij met sa- beltjes, maar gaan als hazen op de vlucht voor de Pruisen en komen terug in de achter- hoede van de Fransche legers. Wij hebben dan ook een vrijheidsboom, doen ook of wij een moment ous hoofd kunnen verliezen, maar binnen in ons hart weten wij, dat wij ons maar een beetje aanstellen. En als door de Pruisen en Kozakken de Franschen zijn weg gejaagd en de grootste romanticus is vernie- tigd, doen wij opnieuw mee voor de leuze en steken als kwajongens 'n paar douanehuisjes in brand, maar daarna keercn wij terug naar de 18de eeuwsche gemoedelijkheid. Onder den invloed va nRousseau, Jung en anderen, zijn er toch in het einde van de 18de eeuw invloeden van de romantiek waarneem baar. Als een staaltjc van rethorisch chauvinis- me cifeerde spr. van Bellamy: De Verradcr des Vaderlands. En als een staaltjc van Nederlandsche ro mantiek der rethorica gaf spr. een kteinstuk- je van: „Hollands natie", een gedicht van nelmers. Naast al die dwaasheid en aanatelkajt

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6