Alkmaarsche Gourant PRiJSCOURANTEN FEU1LLET0N. Laat ons Nb. 46 1925 Hovderd Zeven en Twintigste Jaargang. Dinsdag 24 Februari. {StadsnieHWs. Di: ONTWAPENINGSLEUZE EN HAAR BEDROG. Over' dit onderwerp sprak gisteravond in de societei tszaal van de Harmonie de heer A. L. Constandse uit den Haag voor de vrije soc vereenig'ing. De heer Vemee heette namens de vrije groep van soc. anarchisten de vrii talrijk opgekomenen welkom, daarbij wijzend op het t'.igenaardige, dat zij de verk.ezings- campagne hier ter stede opent. Dat komt le omdat altijd waar is, dat'een gewaarschuwd man voor twee geldt, en 2e. omdat de verkie- zingen vrorden ingegaan met de ontwape- ningsleu te. Deze nu is bij de kopstukken van alle politlieke partijen, die de regeermacht wenschen te veroveren, niets dan bedrog, om dat zij hoar in hun program zetten alleen om dat de it teerderheid van het volk anti-militai- ristisch isL De hear Constandse hierna het woord krijgende, begon met te zeggen, dat de par tijen, die waar de regeermacht streven, moe- ten beginrien met na te gaan welke gedachten en wenschen onder het volk leven. Als gevoig daarvan hebben alle sociale partijen de ont- wapeningiileuze in hun program gezet. Het litH'.rale padfisme, dat internationale ontwapeniing wilde, heeft sch.pbreuk gels- den. De vllootmogendheden hebben de laatste twee jaren hunne vloten aanmerkelijk uitge- breid. In 1925 bouwen vijf hunner meer schepen dan vroegur zeven dier mogendheden, waar- van sinds 1918 Rusland en Duitschland uit geschakeld zijn. Dit is het resultaat van den wil naar ontwapening en de vele conferenties, zei spr. Op elk gebied bestaan er mternationaa! veel tegenntrijdige belangen, die onder aller- lei mooie tvoorden door de geheime diploma- tie worden gemarkeerd. Men vertrouwd elkaar niet en vamdaar de bovengenoemde resulta- ten van conferenties. Voor den oorlog ging het niet anders Men hield vredesi-conferenties met het doel bondge- nooten te zoeken. Dat was het voornaamste streven en daarom waren die bijeenkomsten meest verkenningstochten. Daarnaast werden wel zwakke pogingen gedaan om oorlogen te voorkomen Het is dw*asheid, zei spr, om aan te nemen, dat de staten den oorlog wil- den. Zelfs de starste conservatieven willen hem niet, nnaar hun willen is niets dan een gevoelskwestie: zij gruwen van het bloea. Maar als het er op aankomt. blijven zij voor handhaving van koloniaal bezit b.v, waar- voor meermalen oorlog gevoerd moet worden. Zij willen h,et leger behouden en dat is het ge vaarlijke: immers bewapenen beteekent de mogelijkheid behouden om oorlog te voeren Vele bezwaren zijn tegen den oorlog aan te voeren, omdat hij alle mogelijke wandaden veroorloofd, leugen en zonden tegen de zeden, moord, roof, brandstiehting enz. Spr ging na welke de leuzen waren, waarvoor de ver- achillende staten in 1914 in den oorlog trok- ken. Allen hadden mooie argumenten, waar- door zij de eigenlijke bedoelingen verdoezel- Van burgerlijke zijde is nog een argument aan te voeren tegen den oorlog, n.l. het sta- tistisch vastgestelde feit, dat elke oorlog meer kost dan er door gewonnen kan worden. Spr. noemde daama het argument, dat de militairisten voor den oorlog aanvoeren, da. n.l. de oorlog een soort uitverkiezing zou zijn omdat de sterken overblijven en de zwakken bezwijken. Maar spr. ontkende de waarhe:d hiervan, omdat immers de sterken naar de loopgraven worden gezonden en de zwakken thuis blijven en nieuwe gezinnen stichten, waaruit weer zwakke kinderen geboren wor den In Duitschland zijn b.v. 79 pet. van de in den oorlog geboren kinderen tuberculeus. Maar als men dit alles nu weet, waarom voert men dan nog steeds weer oorlog? Om dat de groote fabrikanten van kanonnen en andere industrieelen dien noodig hebben en de staten zich tegen het drijven dezer me.i- schen niet kunnen verzetten. Spr. haalde als bewijzen aan de groote winsten, door allerlei fabrikanten behaald a,s gevoig van den oorlog. Om de industrieen te steunen, werd Grie- kenland in den oorlog gedreven tegen Turkije, waarin het duizenden menschen verloor en op eigen bodem anderhalf millioen uitgewe- zenen kreeg, onder wie allerlei besmettelijke ziekten uitbraken. Amerika trok ten oorlog om te voorkomen, dat Frankrijk verpletterd werd, waardoor dan een mooi afzetgebied verloren ging. Ontzettend zijn de verliezen geweest in den oorlog, 500.000 millioen en daarop hebben de industrieelen hunne winsten gemaakt, m;n- stens 40 pet, en daarbij kwamen nog vele andere winsten. Deze moesten met de renten van de oorlogsleeningen geheel betaald wor den door het proletariaat, omdat de rijken hunne belastingen en de prijsverhoogingen weer verhaalden op de proletariers. Uit een en ander concludeerde spr, dat de bezittende klassen wel ter dege belang hebben bij oorlog. A1 is't waar, dat een oorlog meer kost dan er bij te winnen is, het staat vait, dat een heele staat die kosten draagt en en- kele honderden menschen de winsten op- strijken. Dat is dan ook de oorzaak, dat de conferentie van Wash.ngton is mislukt, al heeft men ook den bouw van de groote oor- logsschepen gestaakt (deze waren toch al g~- bleken onpractisch te zijn.) Na deze conferen tie is de overige bewapening rustig voortgezet en duurt b.v. de petroleumoorlog nog even- goed voort. 't Gebruik van gifgassen werd verboden, maar er werden steeds nieuwe ge- vonden (gedurende den oorlog had men er 30 en thans 1000). En nu zorgen alle staten met den meesten spoed gifgassen te krijgen, naar het heet alleen om ze te hebben, als een ander ze zou willen gebruiken. Dat is nu het gevoig van conferenties en van het verboa van gifgassen: het onderling wantrouwen der staten wordt aangevuurd '0 plaats van verbannen. Zoo gaat het ook in den Volkenbond die geen bond van volkeren is maar een bond van regeerders en dat heeft tot gevoig, dat de sterkste gelijk krijgt (als voorbeelden noemde spr. de Poolsche bezetting van Wilna en de Italiaansche kwestie over Korfoe.) De Volkenbond, die den oorlog zou moeten verhinderen, heeft geen dwingende macht en moet steeds beslissen naar den kant det sterken, omdat die anders den bond verlaten (de Egyptische kwestie). Het protocol van Geneve, dat den aangeval- len staat hulp zal waarborgen, zal weer oor- zaak zijn van een nieuwen oorlog, als net wordt aangenomen. Men krijgt nieuwen striju over de vraag wie't eerst mobiliseerde, maai dat is nooit uit te maken, gelijk bewezen wordt door het feit, dat men nog steeds strijdt over de vraag of Duitschland in 1914 het eerst begon dan wel een andere staat. Als het protocol aangenomen wordt, zullen we een Volkenbondkrijg krijgen en geen oorlogen meer voor leuzen als in 1914 aan- geheven werden. Maar in elk gevalde oorlog blijft. Duidelijk is, dat alle politieke partijen, die de regeering willen veroveren, schermen met het protocol van Geneve, dat een leger voor- schrijft en de bewapening wil. Daarom is de thans door die partijen aan- geheven leuze van internationale ontwape- ning niets anders dan bedrog. Elk land moet een leger hebben en kan daarom niet ontwa- penen. Internationale ontwapening op grend van Volkenbondsideeen is in werkelijkheid een streven naar bewapening. (Wordt vervolgd.) f en kaas een beloonnig uit de gemeente- as verstrekt van 20 cent, onder voor- waarde: 1. dat er zullen zijn 18 noodhulpen van wie degenen, die thans uit de gemeen- tekas een toelage van 50.per jaar ontvangen overeenkomstig het Raads- besluit van 21 Februari 1918, die toe lage zullen blijven ontvangen; 2. dat het uurloon, door de kaasdragers aan de noodhulpen te betalen 1. zal bedragen; 3. dat met de 5e schaal wordt gewerkt van 1 Mei tot 1 November door zeven man; 4. dat het rijden van de kaas door ten minste zeven man wordt uitgevoerd; 5. dat de kaasdragers zullen zorgen voor het klaarzetten van planken, bakken, wagens enz. en het opbergen daarvan, zoomede voor de overige aan de markt verbonden werkzaamheden; "en overigens op door Bugemeester en Wethouders in het belang van de markt nader te stellen voorwaarden. b. met ingang van 1 Januari 1925 vervalt de vergdoeding van 5 cent per 100 K G. voor de eerste 1.000.000 K.G. boven eene hoevelheid van 5 000.000 K.G. per jaar en van l*/« cent per 100 K.G. boven 6.000.000 K G, toegestaan bij Raadsbe- sluit van 24 April 1924. Deze regeling heeft tengevolge, dat het gemiddeld weekloon der kaasdragers bij deze thans te verwachten aanvoer tot 12.60 zal stiigen. De hoogere kosten, welke daaraan voor de gemeente zijn verbonden, bedragen bij een gesch?tten aanvoer van gemiddeld 7 000 000 G.: 70.000 X 5 cent 3500.— Hierop komt in mindering de ver- goeding, hiervoor subs b bedoeld 500. g- 1 h. 1. LOON KAASDRAGERS. In bijlage No. 39 schrijven B. en W.; In Uwe Vergadering van 24 April 1924 is besloten den over 1924 aan de kaasdragers uit te keeren bijslag te bepalen op 15 cent per 100 K G. gewogen kaas, t. w. 10 cent vasten bijslag en 5 cent crisisbijslag. Bovendien werd hun, als vergoeding in de kosten, ver bonden aan de door ons aan het aantal nood hulpen te geven uitbreiding, toegekend 'n be- drag van 5 cent per 100 K.G. voor de eerste 1.000.000 K.G, waarmee de aanvoer per jaar eene hoeveeld van 5.000.000 K.G. te boven gaat en van l*/« cent 10® K.G. voor den aanvoer boven 6.000.000 K.G. Wij deden toen de toezegging eene defintie ve regeling te zullen voorstellen, in te gaan den 1 Januari 1925 en waarbij de crisisbij slag zou kunnen vervallen. In verband hiermede verzochten wij om- trent deze aangelegenheid bet advies der Commissie van bijstand voor het Marktwe- zen, hetwelk voor U ter lezing zal worden gelegd. Uit dit advies blijkt, dat de kaasdra gers onder de tegenwoordige regeling een gemiddeld loon van 9.08 per week ontvan gen, waarvan de kosten van kleeding enz. nog moeten worden afgetrokken, zoodat hun verdiensten ongeveer overeenkomen met die van voor den oorlog. Bovendien is het, ter bevordering van eene vlugge afwerking van de markt noodig, dat aan de 5e schaal met voile bezetting (7 man) wordt gewerkt, ter- wijl een gelijk aantal noodhulpen voor het wegrijden van de kaas noodig is, waardoor de kosten, aan de uitbreiding van het aantal noodhulpen verbonden, belangrijk hooger zijn dan-oorspronkelijk werd verwacht; ook brengt de zorg voor de berging van het ma- teriaal hoogere kosten mede. De Commissie, is eenstemmig van oofdeel, dat het in het belang van de markt is aan deze bezwaren tegemoet te komen. Na over- leg te hebben gepleegd met het Bestuur der kaasdragers stelt zij de volgende regeling met ingang van 1 Januari 1925 wordt aan de" kaasdragers per 100 K.G. gewo- van 48) louis occvenson, ^eautonseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. Het „Kun je loopen?" vroeg Alan. „Neen'zei ik, „niet zonder hulp. laatste uur knikken mijn beenen onder me, en ik heb een steek in mijn zijde als een rood- gloeiend ijzer, en ik kan niet goed ademen. Als ik sterf, kun je me dan vergeven Alan? In mijn hart hield ik van je, zelfs toen ik het kwaadst was." „Stil, stil", riep Alan, „zeg dat niet. David, jongen, je weet tcch Hij hield op met een snik. „Laat ik mijn arm om je heen doen," vervolgde hij, „dbt is de manier. Leun nu maar flank op mij. Ik wilde dat ik wist, waar .een huis was. We zijn in Balguhidder, en daar is geen gebrek aan huizen, neen en ook niet aan huizen van vrienden. Gaat het beter zoo, David?" „Ja". zei ik, „zoo kom ik er wel en ik drukte zijn arm met mijn hand. Weer was hij op het punt te snikken, „Da- vid", zei hij, „ik ben een slecht mensch, ik heb geen hart en geen verstand, ik dacht er niet aan> dat j€ nog een kind bent, ik zag niet dat je liep te sterven, David, je moet probeeren of je me kunt vergeven." a. b. a. Blijft f 3000 Aangezien ons College zich met het voor- stel der Commissie kan vereenigen, stellen wij U voor dienovereenkomstig te besluiten en de uitgave te zijner tijd te regelen bij sup- pletoire begrooting voor 1925. REKENING BURGERLIJK ARMBE- STUUR 1923. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten: de machtiging tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1923 te verleenen tot een bedrag van 11895 2914; de rekening goed te keuren in ontvang op 124.290.35, in uitgaaf op 123 987.79s, met een batig slot van 302.55Vs. SUPPLETOIRE BEGROOTINGEN EN REKENINGEN VAN BEDRIJVEN OVER 1923. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten goed te keuren en vast te stellen de volgende suppletoire begrootingen, veriies- en winstrekeningen en balansen der gemeente- bedrijven over 1923: a. 1. de suppletoire begrooting van het Grondbedrijf in ontvang (minder) op f 2212.39 en in uitgaaf (minder) op 8763.27. met een batig saldo van 6550.88. 2. de veriies en winstrekening met een winstsaldo van 6550 88 en de balans in debet en credit op 1.035.967 51 b. 1. de suppletoire begrooting van het Sportpark in ontvang (minder) op 2866.71 en in uitgaaf (meer) f 856.12 y«, meUeene nadere bijdrage der gemeente in het tekort van 3722.8314. 2. de veriies- en winstrekening in ont vang en uitgaaf op 22942.1214 waaronder eene bijdrage uit de ge meentekas van 9430 69 'A en de ba lans in debet en credit op 103.932 39 c. 1. de le en 2e suppletoire begrooting van het bedrijf van gemeentewerken in ontvan^ en uitgaaf resp. op f 255262 en 86217.47 H. 2. de veriies- en winstrekening met een wiostsa'do van 2461 93 en dt balans in debet en credit op 228680.16. d. de rekening van de gemeentereiniging ontvang en uitgaaf op 149.012.78,- met eene bijdrage van 104.528.16 uit de ge- meentekas tot dekking van het exploits tietekort; e. 1. de suppletoire begrooting van het ge meenteslachthuis in ontvang op 28505.67, in uitgaaf op 20330 325 met een batig saldo van f 8175 3414 2. de veriies- en winstrekening in ont vang op 124.634.66 en uit gaaf op 116 459.31 14, met winstsaldo van 8175.3414 en balans in debet en credit 321 345.4614. f 1. de suppletoire begrooting van Plar.tsoenbedrijf in ontvang en gaaf op 12681.03; 2. de rekening in ontvang en uitgaaf op 60142.17, met eene bijdrage uit de gemeentekas van 43172.43 tot dek king van het exploitatietekort; de suppletoire begrooting van de gas- fabriek (buitengewone dienst) in ont vang en uitgaaf op 12326.05; de veriies- en winstrekening met een winstsaldo van f 16947.65 en de ba lans in debet en credit op 1.262.559 135 tie suppletoire begrooting van het electriciteitsbedrijf (buitengewone dienst) in ontvang en uitgaaf op f 564.21 2. de veriies- en winstrekening met een winstsaldo van f 56019.12 en de ba lans in debet en credit op i 433.104 17 BOUWRIJP MAKEN VAN GROND AAN DEN BOEZEMSINGEL. B. en W. stellen den Raad voor: I. hen een crediet van 4800.toe te staan, voor het zoo mogelijk bij wijze van werkverschaffing bouwrijp maken van het nog niet bebouwde gedeelte van het terrein begrensd door den Boezemsingel, de aan de Kanaaikade gelegen perceelen, het Oudor- perdijkje en de Heemraadstraat, overeenkom- stig de bij de stukken overgelegde teekening; II. bovengenoemd bedrag, voor zooveel noodig, nader bij suppletoire begrooting te regelen. REKENING STEDELIJK MUZIEK- KORPS 1923. B. en W. stellen den Raad voor deze reke- wing goed te keuren in ontvang en uitgaaf met f 5997.25. VERBETERING BESTRATING ENZ. VAN DE LANGESTRAAT. In het voorstel van Burgemeester en Wpt- houders opgenomen in bijlage Nr. 25 van 's Raads handelingen zijn gister bij het at- drukken de cijfers f 12150.- en 47750 aan het slot niet veranderd. Uit he tvooraf- gaande zal wel reeds gebleken zijn, dat daar- voor respectievelijk gelezen moet wordpn 8650 en 44250. lste SUPPLETOIRE BEGROOTING OVER 1924 VAN HET BURGER- WEESHUIS. Regenten van het Burgerweeshuis hebben een suppletoire begrooting over 1921 van die iarichting ingediend, waarbij zij een hooger subsidie van de gemeente verzoeken, groot 1166 67, wegens mindere ontvangst van huur, door verkoop van het cu^e Burger weeshuis. Bij deze begrooting is geen reke ning behouden met de rente van net kapitaal, hetwelk in 1924 bij de overdcacht van het perceel Paternosterstraat 6 aan het Burger weeshuis is verstrekt. Deze rente wordt ver- antwoord op de bouwrekening van het perceel Vamebroek 1 en bij sunnletoire begrooting voor 1925 nader'geregeld Onder overlegging van het advies der Com- misise van bijstand voor de financien steden B. en W. den Raad voor te beslui'en de sup pletoire begrooting van het Burgerweeshuis over 1924 goed te keuren met toekenmng van een verhooging van het subsidie uit de ge meentekas tot een bedrag vaft ten hoogste f 1166 67. uw drukken. N.V. Boek- en Handelsdrukkerlj v.h. 'HERMS. COSTER ZOON" VOORDAM C 9 ALKMAAR Gemengd Nienws. een de op het uit- VAN KEMPEN KOOPT EEN REN- PAARD. Naar wij vernemen heeft de bekende zes daagschen renner Piet van Kempen dehard- draver ..Vitality" van den heer Jaap Mantel te Enkhuizen aangekocht. Het ligt in zijn bedoelir.g zijn paard op de eerstvolgende courses te doen uitkomen. WERKTIJDBEPERKING. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over hoofdstuk X der staatsbe- grooting 1925 is het volgende ontleend: De toestand in de textielfabrieken, waar katoen wordt verwerkt is, hoewel er verbete- ring is gekomen sedert verleden jaar, zeker nog niet bloeiend te ncemen. Hoewel dan ook het aantal en de omvang der overwerkver- gunningen aan textielfabrieken minder zijn dan eenigen tijd geleden, acht de minister, den tijd nog niet gekomen om bij het beoor- deelen van overwerkaanvragen de mogelijk heid om tot goedkooper productie te komen reeds geheel uit te schakelen. De invoering van bepalingen der Arbeids- wet omtrent de arbeids- en rusttijden voor de transportarbeiders, voor hotel- en cafe-perso- neel en de handels- en kantoorbedienden, zou ook de minister gaarne spoedig tot stand zien komen. Het is echter onmogelijk, daartoe over te gaan zoolang de financieele overwe- gingen zich verzetten tegen uitbreiding der arbeidsinspectie. Ten aanzien van het ver- plegend personeel geldit dit bezwaar niet, daar de minister het mogelijk acht, om een eventueele werktijdregeling zonder personeel- uitbreiding der Arbeidsinspectie door te voe ren. Bij de voorbereiding van een algemeenen maatregel wordt door het verplegend perso neel de werktijd van 55 uur aangenomen. Voordat tot het vaststellen van een algemee nen maatregel van bestuur wordt overge- gaan, zal de minister ruimschoots gelegen- heid geven aan alle belanghebbenden om hun oordeel kenbaar te maken. „0, man, laten we er nut meer ever spre- ken", ze ik, „we hebben elkaar niets te verwij- ten dat is de waarheid. We moeten geven en nemen. Alan. O, maar mijn steek doet pijn. Is er geen huis?" „Ik zal een huis' voor je vmden, David zei hij moedig, „we zullen de beek volgen, waar zeker huizen moeten staan. Mijn arme jongen, zou je niet beter op mijn rug kunnen zitten?" ,0„ Alan", zei ik, „en ik, die zeker twaalf duim langer boil." „Geen kwestie van", riep Alan, opschrik- kend, „het mag een kleinigheid schelen, een duim of twee; ik zeg niet dat ik lang ben, en in elk geval", voegde hij toe, terwijl hij begen te lachen, „nu ik er geed over denk, geloof ik, dat je wel ongeveer gelijkf hebt Ja het is misschien een yoet, of een hand, of zelfs meer." Het was prettig en weldadig, Alan zijn wcorden te hcoren terugnemen, uit vrees yoor een nieuwen twist. Ik kon hebben gelachcn, als ik had i;elachen, zou ik denk ik, ook ge- huild hebben. X „Alan", riep ik, „waarom ben je zoo goed voor me? Waarom geef je nog om zoo n on- damk'bare kerel?" „Waarachtig, ik weet het niet5zei Alan, „want ik meende juist, dat ik van <e omdat je nooit ruzie maaVte, en nu ik nog meer van ie." hield houa HOOFDSTUK XXV. In Balguhidder. Alan klopte aan de deur van het eerste huis, waar we langs kwamen, wat niet erg veilig was in zulk eeri deel van de Hooglan- den als de Heuvels van Balguhidder. Geen groote elan regeerde daar, het was gevuld en verdeeld door kleine partijen, en verstrooide overblijfsslen, en wat genoemd wordt: „oriTe- regelde menschen" die het wilde land, bij de brennen van Forth en Teith zijn oftgejaagd door het voortdringen der Campbells. Hier waren Stewarts en Maclarens, wat op het zelfde neerkwam want de Maclarens volgden Alans hoofdman in den oorlog, en vormden met Appin een clan.. Hier waren ook vden van die oude, buiten de wel geplaatste, naamlooze en roodhandige clan der Macgregors. Ze hadden altijd in slechten reuk gestaan en nog slechter dan ooit, daar geen enkele partij in heel Schot- land hen vertrouwde. Hun hoofd Macgrcgor was verbannen, de meer onmidddlijke leider van hen in Balguhidder, James More, de oudste zoon van Rob Roy, wachtte op zijn vonnis in het kasteel van Edinburgh; zij wa ren op slechten voet met Booglander en Laag- iander, met de Grahames, de Maclarens en de Stewarts, cn Alan, die partij koos voor een vriend. hoever die ook weg was was erg ver- Ten aanzien van de wijziging der 'stuwa- doorswet, kan de minister slechts mededeelen, dat de toestanden nog niet zoodanig veran derd zijn, dat het geraden is, thans de stuwa- doorswet te herzien in den geest als door ver- schillende leden werd bedoeld. De vraag of opnieuw een algemeene ovet werkvergumning aan het bouwbedrijf dient gegeven te worden om in de zomermaanden tien uur daags te werken, is nog in overwe- ging. Binnenkort zal het voorontwerp van een wettelijke regeling van de verbinaend-verkla ring van collectieve arbeidsovereenkomsteo aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies worden gezonden. UIT HET MEUBELBEDRIJF.. De commissie van vertegenwoordigers van werkgeversbond;n in de meubel makers-, stof- feerders- en aanverwante bedrijven heeft aan de R.-K. en Christ, werknemersorgamsaties meegedeeld, dat zij bereid is, aan de aange- sloten patroonsorganisaties te adviseeren, den duur van de bestaande arbeidsovereenkomst met een jaar te verlengen. De werkgeverscom- missie zal nog oenfereeren met de vertegen woordigers van den mcdernen meubelbewer- kersbond, maar heeft reeds vooraf meegedeeld, haar standpunt ten cpzichte van de handn.i- ving van het looncon tract niet te kunnen wij- zigen. DE HULDIGING DER HOLLAND- INDIe-VLIEGERS. Uit den aard der zaak zal de groote hul- diging van de vliegers, die den tocht van Am sterdam naar Batavia maakten, in de Neder- landsche hoofdstad plaats vinden. Het ligt voor de hand, dat deze plaats gekozen werd, immers de tocht begon er, de tocht zal er Ook eindigen en wel eindigen met een huldiging, die geheel in handen is gesteld van de Ko- ntnklijke Vereeniging vcor de Luchtvaart. Deze huldiging zal ongetwijfeld een zeec grootschen inaruk maken en geheel in den lijn wezen van den geweldigen rocht, die in de historie van Nederland en Indie een zoo be- langrijke plaats inneemt. Men kan dan ook met reden verwachten, dat gansch de burgerij deel zal nemen aan de zoo geheel verdiende huldiging. Het ligt in de bcdo-lmg aan deze huldi ging ook een fakkeloptocht te verbinden. Dit avondfeest zal plaats hebben op Zaterdag 18 April a.s., 's avonds tngeveer 9 uur. Aan den optceht zouden allerlei muziekvereenigingen en corpsen, mandolineclubs, etc., benevens sportvereehigingen en gymnastiekdubs kun nen medewerken. Maar verder ook studenien, leerlingen van Gymnasia, Hoogere Burgcr- scholen e.d. en de leerlingen van de hoogste klassen der Lagere Scholen; de Kon. Ned. Autobielclub, de Kon. Ned. Motcrwielrijders- vereeniging en alle mogelijke andere veree- nigingen. Om tot goede uitvoering van de piannen te komen wordt een vergadering gehouden op Wcensdag 25 Febi'uari a.s. 's avonds 6 uur in de „Industrieele Oub" te Amsterdam. In deze bijeenkemst zijn welkom alle afgevaar- digden van corporatics cp allerlei gebied, welke aan den fakkelopocht wenschen mede te.^ werken. Op deze vergadering zullen bijzon- derheden worden medegedeeld.' Inmiddels wordt crop gewezen, dat de hul diging, waarvan hier sprake is, afgescheiden staat van de Haagsche huldiging op Hout- rust, maar meer bedoeld is als Algemeene hulde in de hoofdstad waaraan elk Nederl.m der zal kunnen deelnemen. UIT HET KLEED1NGBEDR1JF. Naar gemeld wordt, hebben thans ook de moderne, federatieve en neutrale bpnden in de kleedingindustrie besloten tot aanvaarding van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het maatbedrijf. BRAND. Zondagmidag is tijdens den dienst brand ontstaan in het kerkgebouw der Ned. Hen', gemeente te IJ 1st. De brand is, door onbeketi- de oorzaak, ontstaan in een kolenhok in het kerkgebouw en heeft vervolgens de kerk aan- getast. Nadat de kerk in allerijl was ont- ruimd, konden worden begonnen met het blus- schingswerk. De brand kon tot een gedeelte van het kerkgebouw blijven beperkt. Het ge heel kreeg veel waterschade. langend hen te ontwijken. Het geluk diende ons, want we vonden een huishouding van Maclarens, waar Alan niet alleen welkom was, terwille van zijn naam, maar bekend door zijn diaden. Hier werd ik zender uitstel naar bed gebracht, en een dok- ter gehaald, die me m bedenkelijken toestand aantrof. Maar of doordat hij een heel goed dokter was, of doordat ik een heel sterke jonge man was, ik bleef niet meer dan een week ik bed, binnen een maand was ik weer in staat op weg te gaan met een goede gezondheid. Al dezen tijd wilde Alan mij niet verlaten, ofschoon ik er dikwijls op aandrong, en zijn stijfkoppigh-id in het blijven werd spreek- woordelijk bij de twee of drie vrienden, die het geheim kenden. Overdag verborg hij zich in een hoi van de heuvels, onder een boschje, en's nachts, als de kust vrij was, kwam hij naar het huis em mij te bezoeken. fk behoef niet te zeggen, djt ik het prettig vond hem te zien; mrs. Maclaren, onze gastvrouw, achtte nirts te goed voor zoo een gast, en wat Dun can Dhu, zoo heette onze gastheer, betreft, hij had een paar fluiten in huis en was een crroot muziekminnaar, zoodat de tijd van mijn herstel een groot feest was en wij gewoonlijk van den nacht een dag maakten. De sOldaten lieten ons met rust, ofschoon een troep van twee compagnieen en eenige dragonders voorbii kwam in het dail, waar ik ze kon zien uit het venster, toen ik in bed lag. Wat veel verbazingwekkender was, er kwam ook geen magistraat cn er werd mij niet ge- vraagd van waar ik kwam en waarheen ik ging, en in dien opwindenden tijd, werd ilk even weinig lastig gevallen als wanneer ik in 'n woestijn had gelegen. Toch was mijn tegen- woordigheid aan allt inwoners van Balgu hidder en aanliggende landen bekend, voor ik wegging, daar velen aan huis kwamen om bezoeken te brengen, en het nieuws naar de gewoonte van het land, te verspreiden onder de buren. De plakkaten waren nu ook ge- drukt. Er was een aan het voeteneind van mijn bed gespeld, zoodat ik mijn eigen niet erg vleiend portret kon lezen en in grooter letters het bedrag van het bloedgeld, dat on mijn leven was gesteld. Duncan Dhu en do anderen die wisten dat ik in Alans gezelschap was gekomen, waren natuurlijk ovcrtuigd, dat ik het was en vele anderen moeten het hebben vermoed. Want, niettegenstaandy ik mijn klee- ren had verwisseld, kon ik mijn leeftijd en mijn uiterlijk niet verAnderen en Laagland- sohe jongens van acht hen jaar waren niet zoo oveTvlcedig in dit deel van de wereld. en bovendien lconden ze het een bij het andei voegen, en vergelijken met het oiakkaat Zoo was het tenminste. (Wordt vervolgd.| 1

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5