rj il ASTHMALIJDERS. Hoesters Abdijsiroop Het AS IHMAPOEDER van Apotheker BOOM geeft bij inademing direct verlichting bij Asthma, Bronchitis en daaruit voortko- mende Borstbenauwdheid en Bcrstbekkm- ming. Verkrijgbaar in de 'meeste Apotheken en Drogistwinkels a 1.25 per groote geslo- ten blikken doos. Gratis monster op aan- vraag bij firma A. M. BOOM, ARNHEM. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De BURGEMEES1ER van ALKMAAR brengt ter algemeene kcnnis, dat ohitrent de aanvragen om vrijstelling van den dienst- plicht wegens KOSTWINNERSCHAP be- treifende de hiercnder genoemde personen de uitspraken zijn geschiea, als achter hun naam vermeld BOOY J. H., lichting 1921: met ingang van 22 Maart 1925 voor een jaar vrijgestela; JES J., lichting 1923; met ingang van 16 Maart 1925 voor een jaar vrijgesteld; HEIJ- LIGENBERG D., lichting 1923: met ingang van 16 Maart 1925 voor een jaar vrijgesteld Tegen elke uitspraak kan binnen TIEN D AG EN na den dag dezer bekendmaking in beroep wnrden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen- woordiger: b. door elk der overige vow deze gemeente I voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of diens wettigen vertegenwoordi- ger. Het verzcekschrift, daartoe aan de Konin- gin te richten, moet met redenen zijn omkloed en worden ingediend bij den Burgemeestcr, ter Secretarie dezer gemeente, Afdeeling Mi- lifaire Zaken, die voor de doorzeriding zorgt. Alkmaar, 23 Februari 1925. De Burgemeester voorncemd, WENDELAAR HET VERKOOPEN VAN ABDIJSIROOP Voor den Hoogen Raad werd behandeld het beroep van den officier van justitie te Rot terdam tegen een vonnis van de rechtbank al- daar, waarbij A. B. van hem ten laste geleg de overtredtng van de wet op de artsenijbe reidkunst (het verkoopen van flesschen abdij- siroop) is ontslagen van rechtsvervolging Het middel werd bestreden door jhr. mr E. C. U. van Doorn, welke een beslissing in deze zaak van het grootste belang achtte voor de drogisten. De conclusie van het O. M. werd bepaald op 9 Maart. DE SLACHTOFFERS BEGRAVEN Gister heeft de begrafenis plaats gehad van de vier slachtoffers- van het ongeluk met de motorboot de Johasna Marijke, op de Mass alhier, wier lijken geborgen zijn. Voor Lambertus Peterse is 's morgens in de kerk van de H.H. Martelaren van Gorcum aan het Stieltjesplein een uitvaart gehouden Het lijk is daarna gebracht naar het Gemeen- te-ziekenhuis aan den Coolsingel, van waar- uit het andere katholieke slachtoffer Johan Kalb begraven is. In een stoet vertrokken de lijkkoetsen te half tien ongeveer, onder groote belangstelling van het publiek naar de R.K begraafplaats op Crooswijk. Te half twaalf had de begrafenis plaats van len 19-jarigen Marinus Heykamp; te 2 uur vertrok de begrafenisstoet van den 29-ja- rigen Andreas Gehrmann van het ziekenhuis Deze laatste stoet trok langs de woning van Gehrmann aan de Wiekstraat. Bij het ziekenhuis en op de begraafplaat- sen zelf stonden veel belangstellenden. CHANTAGE. Vrijdagmiddag heeft, naar de Leeuw. Ct meldt, de chef-veld^wachter A. Schepel aange- houden den 22-jangen gehuwden rijwielhan- deiaar.C. H., vroeger wonende te Surhuister- veen, thans te Kollum, wegens overtreding van het misdrijl, bedoeld bij art. 318 van het Wetb. van Strafrecht (chantage). Successievelijk heeft H. in het laatst van 1923 en 1924 op verschillende tijdstippen kleine en groote bedragen, gezamenlijk onge veer 10.000 iemand uit Kielwindeweer we- ten af te persen. Hij legde een volledige be kentenis af en is ter beschikking van den of ficier van justitie te I.eeuwarden gesteld. SPOORWEGONGEVAL. De D.-trein,' die gisterochtend om 7 u 6 uit Rotterdam is vertrokken, is te Kesteren door verkeerden wisselstand tegen een stootblok gereden De locomotief sloeg om en geraakte in een sloot. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. Nadat een nieuwe machine voor den trein was gezet, is met een half uur ver traging de reis naar Nijmegen voortgezet. DE ARRESTAT1ES IE SCHOTEN. Naar aanledmg van het antwoord cat de minister van iustitic heeft gegeven rp vragen van het lid van de Tweede Kamer, den lieer Kleerekoper, inzake h ;r optreden van de rijks- politie tijdens en na de arrestatie van eenigt personen, die te Schoten en omstreken a's verdacht van brandstichting zijn aangehou- den, heeft Het Volk een onderhoud gehad met een.'o-e van de roen gearresteerde mannen en vrouwen. Uit dat onderhoud blijkt voor zoover het betrouwbaar is te achten dat het antwoord van den minister op vrijwel alle punten een onjuist beeld geeft van hetgeen er in werke- lijkheid is voorgeva-llen. EEN AANRIJDING. Zondagmiddag heeft een aanrijding plaats gehad op den hoek van de Reinkenstraat en de Sweelinckstraat in Den Haag. Een auto, bestuurd door dr. De J., kwam in botsing met een motorfiets, waarop de 47- jarige heer N. O., uit de Sweelinckstraat reed De motorfiets werd geheel vernield, en de heer O. werd naar het ziekenhuis vervoerc waar bleek, dat hij een linkerbeenbreuk en eenige kneuzingen in den rug had gekregen DE MOORD OP DEN HEER DOORMAN. De heer Doorman blijkt te zijn vermoord op aanstoking van zijn eigen kinderen, die aan de drie moordenaars elk een rijksdaal- der hebben uitbetaalds zegelrecht OP AUTOMOBIELEN De Vereeniging tot bevordering van het automobilisme V. B. A., gevestigd in Den Haag, heeft aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het wetsontwerp tot aanvul- ling van de zegelwet 191?, een adres gezon- den. Adressante verzoekt o.a:, dat het zegelrechi voor automobielen voor oersonenvervoei slechts zal worden geheven voor die automo- bielen welke den prijs van /3000 te boven gaan en ook motorrijwielen voor zakelijk ge- bruik van belasting vrij te stellen. DE GOEDKOOPE BRIEFKAARTEN MET RECLAME. De Dorus Rijkers-briyfkaart zal a.s. Woens- dag verschijnen. Het is, zooals reeds gemeid is, de gewone rijksbriefkaart van 7 °A cent welke voor 5 cent verkrijgbaar zal zijn bij boekverkoopers, niet aan de postkantoren. Het verschil in prijs wordt voor het Dorus Rij- kersfonds meer dan gedekt door de op de adreszijde van de kaart rangebrachte recla me. ARBEIDERS IN HET AUTOMOBIEL- BEDRIJF. Sedert eenige weken werden onderhande- lingen gevoerd over een mogelijke samensmel- ting tusschen den Centralen Bond van Trans portarbeiders en den Nederl. Bond-van werk- nemers in het automobielbedrijf. Als gevolg van deze onderhandelingen is laatstge- p.oemde bond Zaterdag in een congres bijeen gekomen, en heeft de bendsraad van den Cen tralen Bond gisteren een vergadering gehou den, om over een fusievoorstel, door de hoofd- besturen van de beide organisaties ontworpen, een beslising te nemen. Met algemeene stem- men werd in beide vergaderingen tot de fusie besloten, welke zal ingaan op 1 Maart a.s. Daarna werd in een gemeenschappelijke zit- ting de Nederl. Unie van arbeiders in het au tomobielbedrijf, aangesloten bij den Centra- leh Bond van Tfansportarbeiders, gesticht Vrn deze Unie zullen deel uitmaken ongeveer 1500 leden, tot dusver georganiseerd in de vakgroepen chauffeurs van denCentrales Bond en in den Nederl. Bond van werknemers i. het automobielbedrijf. De Unie zal een orgaan uitgeven. dat voor loopig maandelhks verschijnen zal en ge- naamd is „Het Automobielbedriif'. Als redac- tcuren daarvan werden genoemd de heeren C. G. T Sormani en H. Overste. UIT HET SCH1LDERSBEDRIJF. Naar het orgaan van den Nederl. Schil- dersgefellenbond meldt, hebben de modern georganiseerde schildersgezellen met over- weldigende meerderheid van stemmen het patroonsvtforjtel, het bestaam.e colledievt voor 1925/26 vrijwel ongewijzigd te continu- eeren, verworpen. MOORDAANSLAG. Gistermiddag omstreeks half een heeft de 24-jarige fabrieksarbeider A. D. zijn vrouw A. B., die sedert eenige weken de echtelijke woning heeft verlaten en van wie hij vermoed- de, dat zij met een andtren man in de Kleine Leeuwenlaan te Rotterdam leefde, in haar woning opgezocht. Op de trap van die wdning kreeg hij woor- den met haar en toen zij daarna buiten op de straat kwam, heeft hij haar met een sla- gersmes een steek in de zijde toegebracht. Gesteund door een buurvrouw, is de gewonde vrouw naar het ziekenhuis gegaan, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. Haar man heeft zich zelf bij de politie ge meid Jaloezie is vermoedelijk de drijfveer van zijn daad. EEN GEVANGENBEWAARDER GEARRESTEERD. Bij de behandenng van de zaak van de in- braak in het correspondentschap van de Ne- derlandsche Bank te Kampen voor de Zwol- sche rechtbank, werden ingewijden getroffen door de groote overeenstemming in de ver- klaringen van de verdachten, welke zoo groot was, dat alleen onderling overleg ze mogelijk maakte. Geruimen tijd werden nasporingen gedaan, hoe dit overleg tot stand had kunnen komen. Er rezen vermoedtns tegen J. S., die sedert enkele jaren gevangenbewaarder is in het huis van bewaring te Zwolle. Het bleef aanvankelijk bij vermoedens, maar onlangs moet een der Kamper beklaagden geklap* hebben, en Vrijdagavond is S. in hechtenis genomen en door eenige rijksveldwachters ge- vankelijk naar de strafgevangenis te Zutphen overgebracht. Voorloopig wordt hem alleen ten laste ge- legd het totstandbrengen van een briefwisse- jjng tusschen de verdachten van de inbraak te Kampen. Er bestaan echter vermoedens, dat hij dit ook voor anderen heeft gedaan, en de verdachten uit Kampen zelf des nachts bij elkaar heeft gelaten. VALSCHE RIJWIELPLAATJES. Gister zijn ter beschikking van de justitie te Rotterdam naar het huis van bewaring overgebracht de losse werklieden E. G. en M. R., alsmede de havenarbeider F. L. O., verdacht van den verkoop en het te koop in voorraad hebben van valsche rijwielbelasting- plaatjes 1925. De vervaardiger van de plaaljes, die ze ver moedelijk bij honderdtn gemaakt heeft en die waarschijnlijk ook vervaardiger van valsche guldens is, is tot tot nog toe onbekend geble- ven. Het is vrij zeker, dat de aangehouden M. R. de man is, die de valsche plaatjes van den vervaardiger ontving Hij leverde ze voor 1 25 per stuk aan zijn mede-aangehouden afmemers. Wat zij er meer voor maakten, was hun winst. De mede aangehouden vrouw J. E. is voor loopig vrijgelaten. DE WEELDEBELASTING. Het hoofdbestuur van den Bond van Klee- dermakerspatroons in Nederland schrijft in een adres aan de Tweede Kamer onder meer: dat het van meening is, dat van een terug- keer naar de gewenschte normale verhoudin- gen geen sprake zou kunnen zijn, indien de lasten, waaronder het Nederlandsche volk ge- bukt gaat, niet vermioderd worden; dat het met name zich ten sterkste moet verzetten, in dien verlaging van de directe belastingen tot gevolg heeft belasting van verschillende ge- bruiksartikelen, wat mader gemotiveerd wordt. EEN 6-JARIG JONGETJE OVER- REDEN. Omtrent het ongeluk in den Haag wordi nader gemeid:' De auto werd bestuurd door den 26-jari- gen student G., wonende in de Anemoonstraat in den Haag, die, vergezeld van twee vrien- den, uit de Anemoonstraat kwam en de Gou denregenstraat inreed, in de lichting Laan van Meerdervoort- Achter in de auto zatcn. onder een dekzeil, twee honden, die <bij den hoek er uit wilden springen. De chauffeur liet met de eene hand het stuunad los en sloeg op het zeil om de honden tot bedaren te brengen Door deze beweging maakte de auto een I scherpe wending In "de rlchHng van het trot toir. Daar speelde het jongetje, dat het slachtoffer van dit ongeluk is geworden, met eenige vriendjes. Volgens het zeggen van sommige ooggetui- gen stond het ventje op het trottoir, volgens anderen stond hij er vlak tegen aan. Hij keek naar boven, waar zijn vader en moeder voor het raam stonden, en vroeg hun, of zij hem zijn knikkers wilden geven Terwijl het ventje naar boven keek, maakte de auto de scherpe bocht naar het trottoir en greep den jongen met het rechterspatbord. Deze werd voor de auto geworpen en kreeg de beide wielen over zich heen. De dood trad onmiddellijk in. Het lijkje is naar het ziekenhuis gebracht, waar gisteren de sectie verricht zou worden rm de doodsoorzaak vast te stellen. De auto is door de politie in besjag "eno- men. ZOMERTIJD. De Algem. Nederl. Bond van handels- en kantoorbedienden heeft aan de Tweede Kamer verzocht, het ontwerp van wet tot intrekking van den zomertijd niet aan te nemen. Hij schrijft, dat de vele duizenden, die in winkels, magaziinen of kantoren werkzaam zijn, door de afschaffing van den zemertijd buitenge- woon gedupeerd zullen worden. DE OLYMPISCHE SPELEN. De kerkeraad der Christ Geref. Gemeente te Amsterdam heeft, naar de Stand, meldt, besloten, bij de classis Amsterdam de volgen- de instructie in te zenden: „De Christ. Geref. Kerk protesteere bij de regeering tegen het voorstd, aan de in 1928 te houden Olympi- sche Spelen een millioen gulden subsidie te verleenen, orndat zij mecnt. dat zulk een her- leving van het heidendom niet thuisbehoort in een Christeliik land, en nog veel minder ge steund mag worden door een Christelijke re- geering.'\ DE KONINGIN NAAR SNEEK. De Koningin heeft het voornsmen te kennen gegeven, in Augustus, tijdens de te Sneek te houden herdenkingsfcesten, die stad te be- zceken. INSTRUCTIE GEMEENTE- VROEDVROUW. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben bij besluit van 2 Februari 1925 gegrond ver- klaard de bszwaren van den inspecteur der volksgezondheio tegen enkele bepalingen van de instructie voor de gemeente-vroedvrouw te A'blasserdam, inhoudende: 1°. dat de vrced vrouw verplichi is om na de verlossing aan het hoofd der politie kenbaar te maken feiten, welke haar door een in barensnood zijnde vrouw worden toevertrouwd, wanneer die fei ten strafbaar zijn of de politie bij de kennis- neming daarvan belang heeft; 2°. dat de vrcedvrouw verplicht is om op verzoek van den vader, zoo deze verhinderd is, of, bij ont- breken van dien, van de moeder bij den bur- gerlijken stand aangifte te doen van de ge- boorte van een kind. Gedep. Staten overwogen ten aanzien van het 1°. „dat een dergelijke verplichting in strijd is met den eed of de belofte, welke een vrcedvrouw ingevolge art. 21 der wet van 25 December 1878, Staatsblad 222, moet afleg- gen voordat zij a's zoodanig wordt toegela- ten, welke eed of belofte haar het beroepsge- heim oplegt en eerst opheft indien hare ver- klaring als getuige of deskundige in rechten gevorderd of zij anderzins tot het geven van mededeeling door de wet verplicht wordt"; en ten aanzien van het 2°. „dat reeds art. 30 van het Burgerlijk Wetboek een vroedvrouw onder cmstandierheden verplicht tot de aan gifte van de geboorte van een kind bij den burgelijken stand; dat die verplichting vo'- gens de wettelijke regeling bestaat onafhan- kelijk van een verzoek van den vader of van de moeder; dat derhalve de plaatselijke ver ordening het enderwerp anders regelt dan de wet en uit dien hoofde in strijd is met art. 150 der Gemeentewet". GEDENKSTEEN Jhr. Mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. Zaterdagmiddag heeft de plechtige onthul- llng plaats gehad van den gedenksteen in het huis van wijlen jhr. mr. A. F de Savornin Lohman aan de Trompstraat 334 te's Gra- venhage, door den oud-minister van finan- cien, jhr. mr. D. J. de Geer. DE GEARRESTEERDE ONTROUWE POSTAMBTENAAR. Zooals bekend is, werd eenigen tijd geleden uit den geldtrommel, die de kas inhield van het bijkantoor St. Anthoniesbreedstraat een bedrag van ruim 11000.gestolen. Dien- zelfden nacht verdween een 23-jarige postbe- ambt?, die niets meer van zich lief hooren. Na een paar dagen kwam hij te Antwerpen boven water en de politie aldaar stelde hem in verband met een telegrafisch verzoek om aan- houding te verzekerde bewaring. Het bleek, dat hij nog maar een paar gulden van het geld ever had. Er werd een nader onderzoek ingesteld door inspecteur Joosten en de re- chercheurs Van Dijk en Kerk'hoven. Dit had op ruime schaal plaats en het resultaat was, dat zij*ontdekten, dat de jonge man niet het geheele bedrag had c-pgemaakt Een som van 7500 berustte bij twee van zijn vrienden, die op het cogeiib'ik bezig waran goeden sier van het geld te maken. En wanneer inspec teur Joosten en zijn handlangers niet zoo spoedig hadden ingegrepen, was er van het geld vermoedelijk niet veel terechtgekomen. Nu kon nog een belongrijk deel gered wor den. De hoofddader heeft ongeveer 3000 gul den in Belgie zoek gebracht, welk bedrag als verloren kan worden beschouwd. Twee dagen geleden werd het tweetal gear- resteerd en gister had een huiszoeking plaats waarbij 7500 voor den dag kwam. Ook deze medeplichtioen zijn naar de Crt. meldt naar het bureau St. Pietershal overgebracht. OVERHEIDSPERSONEEL. Zaterdag had het Comite van Neutraal Overheidspersoneel een aantal organisaties van overheidspersoneel uitgenoodigd ter be- spreking van de mogelijkheid een permanent verband te leggen tusschen een zoo groot mogeijk aantal werknemers in overheids- denst, georganiseerd op neutralen grondslag Acht organisaties, vertegenwoordigend onge veer 14000 ambtenaren, hebben aan deze uit- noodiging gevolg gegeven en er waren voorts eenige berichten van verhindering ingekomen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld en werden de bestaande bezwaren onder het oog gezien. I en slotte werd een commissie benoemd, welek in opdracht kreeg nadere voorstellen te reinigt Uw keel van het vastzittende slijm en verruimt Uw borst met AKKER formuleeren, die tot strekking dienen te heb ben het beoogde doel te bevorderen. KORTE BERICHTEN. Enkele dagen geleden is T., penning- meester der bouwvereeniging „Onze Wo ning", aan de Molenlaan te Hilligersberg, vertrokken, zonder adres achter te laten. Het gemeentebestuur van Schiedam heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht in zake de jengste belastingvoorstellen der re geering. Gistermorgen is de minister van binnen- landsche zaken en landbouw te Zwolle geko men. Hij werd op het perron opgewacht door den commissaris der Koningin in de provincie Overijsel en verschillende andere autoriteiten Het bezoek gold de waterstaatswerken, welke in Overijsel worden uitgevoerd en waaraan werklooze veenarbeiders uit Drente zijn te werk gesteld. Verschenen is de memorie van antwoorc op het voorloopig verslag van de Eerste Ka mer nopens de begrooting van arbeid, hande en nijv:rheid voor 1925. Mevrouw de weduwe Gestel te Eindho ven is gister 102 jaar geworden. Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Bergen 23-2-25. Den Heer Hoofdredacteur van de Alkmaarsciie uiurant. Met voorafgaandelijken dank voor de plaat sing van het voigende: Van de hand van een der redactieleden is in het nununer van 19 Febr. j.l., in uw ge- eerd blad een ondedschrift verschenen, waar- in den t leer Henri Potak op zeer onkiesche wijze cejegend wordt. Eer tcencming mag ik U vooraf wel mede- deelen dat ik het gencegen had met den Heer Polak in de maand januari menigmaal in gezelscliap te hebben vertoefd. Uit ooze ge- sprekken is mij toen duidelijik gebleken, dat aen Heer Po-lak sinds meer dan vijf en dertig jaar en Alkmaar en Bergen op zijn duimpje kent. In zulke omstandigheden is het toch a«l te kras van Uw redactieiid te moeten hooren, dat het komisch aan aandoet als de heer Polak over A.kinaar scnrijit, orndiat hij van de tcestanden der gemeente niets afweet, er het verwijt bijvccgend dat hij ailcs door een Heemschutbril bekijikt lk dacht dat alle kumst- en schoonheidsminnenden, zonder uit- zcnuering, aen Heer Poiak neei wat eerbied en dank verschuidigd zijn, orndat er door zij- ne tusschenkomst zoo veel schoons in't land gespaard is gebleven, juist, omaat hij door moeder natuur begaafd is, de schoonheid te kunnen zien door een Heemschutbri'l. is Heemscnut inaerdaad met ue mstelling die voor hare werking iinancieele bijdragen ontvangt udt alle ooraen van't land? Waar echter de onbeschaamdheid een top geurtven wordt is, waar uw reuacneiia zegt: „en de Heer Polak zal ons zeker niet kwalijk nemen als wij hem, onaer dankzegging voor zijne goede bedoevuigen den raad geven zijn scnoomieids-adviezen maar voor andere ge- meenten te bewaren." WeWicht wil Uw redactieiid hier zeggen „Voor Laren'Orndat de Heer Polak daar wcont en er zijn invioed heeit aangewena om het-nog-niet-bedorvene niet alleen te behou- den, maar er den nieuwbouw in goeden banen te leiden. Berust nu den raad van het lid der redac tie op eene gezonde basis, dan zou hij den heer J. P. lhijsse ook maar moeten raden nooit meer advies uit te brengen over den St. Pietersberg daar in't zuid-oosten van't land of de Boornbergummerpetten in't zuiden van Fries.and enz. Hij moet zijne adviezen maar voor Bloemendaal alleen bewaren, zooals Ds. Schermerhorn zich zou kunnen bepalen bij het houden van antimilitaristische propagan da voordrachten enkel voor de Nieuwe Niedor- pers. In't bovenstaande heb ik de zaak zelf niet aangeraakt; die zal de heer Polak wel zelf verdedigen, daar waai hij dit noodig acht Ik heb enkel de onkiesche manier willen aan de kaak stellen waarop uw medewerker zich heeft geuit en ik vraag mij af, of het de juiste weg is, wanneer men met iemand van meening verschilt, er naar te trappen om een goed resultaat te bereiken.. Wie de heer Polak kent, weet dat hij is een der eerste burgers van't gansche land, begaafd met eene benijdenswaardig-veelzijdi- ge ontwikkeling, zoodat hij, zoomin als wie ook, onverschillig is aan de verkeerseischen en de belangen van handel en industrie. Hij gaat echter van 't standpunt uit, dat, wan neer men iets moois opruimt, het niet hoege- naamd-noodzakelijk is dat er iets leeliks voor in de plaats komt. Is dit dan zoo misdadig? Wanneer de heer Polak een advies uit- brengt, dan is dit steeds gaaf, orndat het on-t- spruit uit de zielstrillingen van zijn schoon- heidsgemoed, dat met materieele belangen niets te maken heeft, doch wel van hem vergt: offprvaardigheid! Was uw redactieiid daarvan doordrongen geweest, zooals ik zelf, dan, ik ben er van overtuigd, zou hij den heer Polak niet zoo ondankbaar en onkiesch bejegend hebben ARTHUR VERBEECK, kunstschilder. (De heer Polak heeft zijn schildknaap ge- vonden. En samen trekken zij nu, onder het vaan- del van kunst en aesthetica, te velde tegen ieder die van onze stad geen openluchtmu- seum van oud-Hollandsche bouwkunst wenscht te maken. De heer Verbeeck heeft blijkbaar meer ver- stand van schilderijen dan van journalistieke gebruiken. Hij zou anders weten, dat de onderschrif- ten bij ingezonden stukken niet van een lid van de redactie afkomstig zijn, maar van de redactie. Blijkbaar ziet hij een bepaald persoon voor den schrijver aan dien hij graag eens even onder handen zou willen nemen. Hij moet evenwel weten, dat hij z'ch dan niet tegen een onzer maar tegen de geheele - redactie keert. En nu draagt zijn stuk wel alle kente<?kenen van in haast en onnadenkendheid geseliireven te zijn, maar wij kunnen het toch niet zonder meer laten passeeren. De heer De Boer, die zich tegen den heer Polak keerde werd door dezen van opb eschoft- heid beschuldigd. En de heer Verbeeck beschuldiet daa.maast onze redactie van onbeschaamdheid. Hij zal zeker wel begrijpen, dat h If thans allerminst de.man mag zijn, die zich over on- zen toon en onze uitlatingen heeft te bekla- gen. Nog eens nalezende welk ondersc'hrift wij de vorige week onder het stuk van dien heer Prins geolaatst hebben, komen wij tcit de con clusie dat wij uiterst tarn en correct ge weest zijn. De heer Verbeeck mag het doen voorkomen alsof de heer Polak in Alkmaar eigenlijk ge- boren en getogen is en volkomen mitt al onze stedelijke aangejegenheden op de h oopde zou zijn, wij zijn er daarentegen van overtuigd, dat gencemde heer dat absoluut ruei is. Hij woont niet hier, leest niet goregeld de plaatselijke dagbladen, kent niet d-e: speciale eischen welke op dit oogenblik hier ter stede door handel, industrie en verkeer gfuuteld wor den. Hij erkent zelfs in het bewuste artikel „in langen tijd niet in Alkmaar te zij n peweest" en is hier gekomen op een tocht d-e uitsluitend met Heemschut-belangen in verband stond Hij kwam voor de windmolens van den Schermerpolder en heeft er en pa<sisant Alk maar nog maar even bijgenomen. Nu zij wij altijd een beetje hinverig van Heemschut-menschen, die zoo maar eens ko men binnenvallen om dan op miri of meer autorita:re wijze te verkond'pen wat hier al dan niet zal mogen gebeuren. Wij hebben hier een schoonhekiscommissie en diverse raadsleden, die ook een open oog voor het aesthetisch mooie van deze gemeente hebben en als grauwe tegeltrottoirs te leelijk zijn, dan is er absoluut geen bezwaar om te- gels van een andere kleur te gebruiken. Komt de tijd, dat de economi&che opbloei van Alkmaar veranderingen in het aanzien van onze stad noodzakelijk maakt, dan is het dezen deskundigen die tevens bekend zijn met de verkeerseischen, d.e thans hier gesteld mogen worden heel best toevertrouwd om beslissingen te nemen, waardoor alle belang- hebbenden zooveel mogelijk geb.aat zijn. Ieder zoo hebben wij geschreven er kent de noodzakelijkheid het oude stads- schoon zooveel mogelijk te sparen, maar het is vanzelf sprekendj dat wij niet steeds met onze gedachten in het verleden kunnen leven en dat zoo nu en dan iets van het oude aan de eischen van dezen tijd ten offer zal moeten vallen. Adviseurs als de heer Polak maken zich al licht aan overdrijving schuldig. Deed men hun zin, dan zouden wij voortaan niets anders te doen hebben, dan zorgvuldig alle oude grachtjes, straatjes en bruggetjes sparen en werd Alkmaar over vijftig jaar een tweede Enkhuizen of Sta- voreri Daarnaar te streven ligt allerminst in onze bedoeling en daarom kunnen wij de on- gevraagde schoonheidsadviezen van Heem- schut-propagandisten niet zonder meer aan- vaarden. Dat de heer Polak van de Alkmaarsche toestanden al heel weinig afweet bewijzen zeker wel zijn opmerkingen over de Lange- straatstoepen. Hij begrijpt absoluut diet wat de winkeliers voor den bloei van hun zakenleven eigenlijk noodig hebben en zijn opmerking, dat er geen practische reden is dat de stoepen moeten verdwijnen, getuigt van een ongeloofelijke naiveteit. De Langestraat, zegt de heer Polak, zou gemakkelijk een tienmaal drukker verkeer dan men er ziet kunnen verzwelgen en hij voegt er aan toe, dat de stoepen maar heel weinig in hoogte verschillen. Laat hij in onze courant van gisteren nog eens nalezen hoe bijna twee kinderen weer het slachtoffer van het verkeer en de hooge stoepen zijn geworden. Zelfs de keienbestrating zou de heer Polak gaarne willen behouden. Men kan wel hooren, dat hij zelf ergens anders woont. Wij hebben geen bezwaar tegen zijn schoonhendsadviezetv mits hij er maar andere steden mee gelukkig maakt. Het eenige resultaat dat ze nu hebben is dat hij met gejuich wordt binnengehaald in het kringetje van hen die alles uitsluitend door de bril der aesthetica willen bekijken De opmerking van den heer Verbeeck, dat iemand als Ds. Schermerhorn, volgens ons, alleen zijn theorieen in Nieuwe Niedorp zou mogen verkondigen, is belachelijk dwaas. Ds. Schermerhorn bespreekt algemeene be langen en het komt niet in zijn hoofd op in Haarlem b.v. toestanden die speciaal in die gemeente voorkomen te gaan becritiseeren. Beperkte de heer Polak zich tbt schoon heidswenken in het algemeen, dan zou nie- mand aan zijn artikel aanstoot hebben geno men. Nu hij zich evenwel gerechtigd acht vele Alkmaarders op autoritaire wijze in een hoek- je te drukken en als Heemschut-man eens precies te vertellen wat wij hier wel en wat wij niet mogen veranderen, is het begrijpe- 'iik, dat velen van zijn adviezen niet gediend zijn. i Wij blijven van meening dat helaas zoo nu en dan iets van het oude en mooie aan de eischen van dezen tiid ten offer zal moeten vallen. Red. Alkm Crt.) Marktberichten ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 23 Febr. In de heden ge- louden veilingen werd betaald voor: Roode kool per 100 K G. 3 206.40, Gele kool per 100 K G. 2—f 5.70, Bieten per 100 K G. f 1.50-/ 2.30, Uien per 100 K G. 11.2013.80, Brusselsch lof I per 100 K.G. 15- /22, II per 100 K G 9-/ 12 Koolrapen per 100 K G. 1.402 10, Pieterselie per 100 bos 3 206 80, Prei )er 100 bos 49.80, Spruiten per 100 G. 8—/ 26, Spinazie per bakje 1 66— 1.72, Selderie per 100 bos 4.306 50, Appelen per 100 K G. 721, Peren per 100 K G 3—/ 19, Boerenkool per 100 st. 0.30-/ 5.20.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6