DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 47 Honilerd zeren en twintigste Jaargang 1925 WOENSDAG 25 FEBRUARI Gemensd Nieuws. Dit nutnmer bestaat uit twee bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ftbonnementsprijs bij vooruitbelaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. liuiteniami BRANTING OVERLEDEN. Wat reeds sands eenige dagen werd ver- wacht, is gebeurd: de Zweedsche staatsman Hjalmar Branting is overleden. Over het leven van dezen man, die voor op aKerlei gebied in zijn land van groote in- vlioed is geweest, deelt de Tel. o.m. het vol- gende mee: Hij werd den 23sten November 1860 te Stockholm geboren, waaT zijn vader leeraar was aan het Zweedsche Centraile Insfitujt voor Gymmastiek. Allereerst studeerdc hij aan de sterren- wacht te Stockholm, onder de hoogleeraien Gylden en Backlund Daama volgde hij, ge- durende een vijftal jaren, de mathematische en natuurkundige colleges aan de univrrsi- teit te Upsala. Hier heeft hij geruimen tijd met den tegenwoordigen Zweedsch en koning op de collegebanken gezeten. Van toen dariert de vriendschap tusschen beide mannen, die in latere jaren zoo vaak hebben samengewerk t in bet belong van hun land. Zoo is hot verkla- ren dat Branting in latere jaren zijn vorst mocht blijven tutoyeeren In de jaren 1862 en 1883 was Branting verbonden aan de sterrenwacht van Stock holm. Daarna heeft hij de exacte wetenschap- pen vaarwel gezegd en zich geheel gewijd aan de vakken, welke reeds in zijn studenten- jaren zijn belangstelling hadden, economie en sociologie. Hij zette ziin eccnomische en poli- tieke studies voort en maakte tot dit doel vele reizen. Reeds in 1881 had hij blijk gegeven van zijn belangstelling in de arbeidersbewegmg. door een gift van 3000 kronen aan het ar- beidersinctituut, waardoor het voortbestaan van deze instelling verzekerd was. In 1886 werd Branting redacteur van „So- csaldemokraten." In dat jaar trad hij ook toe tot de soc.-diem. partij. Van 1892 tot 1896 was hij hoofdrcdac- feur van dit hoofdorgaan der partij en der ge- organiseerde arbeiders in Zweden. In 1888 werd tegen hem een vervolging ingesteld we- gens den inhoud van twee door hem gepu- bliceerde artikelen. Hij werd veroordeeld tot 3% maand gevan- genisstraf en een ooete. In „Sorialdarvckraten" heef t Branting met veel talent en energie gestreden voor zijn idee- en. Zirn aanval'len wnarbii hij geen medelii- ken kende, waren toen, terecht, algemeen ge- vreesd. Behalve als journalist heeft Branting veel voor zijn partij gedaan als redenaar. Nie- mand voor hem, heeft een dergelijk gezag ge- had bij de Zweedsche arbeiders die steeds weer onder den indruk kwamen van zijn een- voudigen en toch zoo boeienden stijl, en niet minder van zijn meeslepende welsprekend- In 1896 werd Branting voor de eerste maal afgevaardigd naar het parlement. Hij heeft hier steeds geijverd voor verbetering van de rechtspraak en van de sociale wetgeving. Her- haaldelijk heeft hij een fans gebroken voor sociale verzekering, algemeen kiesrecht en zijn stem doen hooren voor afschaffing der Eerste Kamer. In 1902 heeft hij de algetneene staking ge- steund, doch ondanks dat, ontstond er in de partij een oppositie tegen hem, omdat hij zich, bu-iten het parlement, in partij-bijeenkomsten, tegen een politieke staking van zoo grooten omvang verzette. Eenige jaren later maakte deze oppositie zich los van het partijverband en stichrte een eigen partij. In het parlement was Branting steeds een der beste sprekers en een slagvaardig debater. Herhaalde malen heeft hij deel uitgemaakt van een Zweedsch kabinet. In April van het vorige jaar diende hij als premier het ontslag van zijn kabinet in, naar aanleiding van de debatten in de Eerste Ka mer, over de werkloozenondersteuning. In October van dit jaar had hij zijn derde kabinet gevormd, ter vervanging van het con- servatieve kabinet-Trygger, welks positie na de verkiezingen niet wel hcudbaar was. Branting heeft onder meer in Zweden den 8 urendag ingevcerd, en het algemeen man nen- en vrouwenkiesrecht. Ook op internationaal gebied is Branting zeer bekend geworden, in de latere jaren on der meer, doordat hij voorzitter was van de dit jaar te Geneve gehouden Internat'onale Arbeidersconferentie en zeker niet minder als woordvoerder van Zweden in Geneve en ails Zweedsch vertegenwoordiger in den Volken- bondsraad, waar zijn woord steeds veel gezag heeft gehad. Bij alle voovkomende gelegen- heden heeft hij zich een overtuigd voorstander van ontwapening bercond. De totstandkoming van het Protocol van Geneve juichte hij zeer toe; hij maakte evenwel het voorbehoud, dat een land niet tot grootere verplichtingen lean worden genoodzaakt, dan die. welke het vrij- willig en volgens zijn cccnomisch en militair vermegen, met liet cog op eigen veiligheid kan aanbieden. Niet mag vergeten woratn, hoe Branting zich, wet zijn govoolens bctreft. bij het uit- breken vuO den werc-' v. sMntzsft schaar- de aan de zijcl? dergenen die 'vooi de idealeu Directeur: G. H. KRAK. streden, die hijzelf zijn geheele leven had ver dedigd, aan den kant der geallieerden, die en bovenal waren het de Franschen zijn sympathie en zijn vereering hadden. Zijn groot begrip van den internaticnalen tcestand zijn zuiver inzicht omtrent de verhoudingen van na den oorlog (iets waardoor hij her- haaldelijk minnelijk tusschenbeiden kon ko- men in meeningverschillen tusschen de ver- bondenen uit den oorlog en verzachtend kon optreden bij conflicten tusschen de geallieer den en Duitschland) doen zijn heengaan ge- voelen als een ernstig verlies voor de mensch- heid. rnvvlj 'Telef.nr. Administrate 3. TelefiAnnr. p»'toc<<e 33. Postgiro 37060. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfiN Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij y/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DE FINANCIEELE SCHANDALEN IN DUHSCHLAND. Gisteravond is een van de drie gebroeders Barmat, die zich nog in voorarrest bevinden, namelijk de jongste, Izaak Barmat, in vrij- heid gesteld. Nog verleden week had de Staatsanwaltschaft een desbetreffend verzoek van den verdediger van de hand gewezen, naar het toen heette wegens „Verdunkelungs- gefahr". Thans wordt officieel medegedeeld, dat men tot de overtuiging is gekomen, dat Izaak Barmat nooit iets met de zaken, en in het bijzonder niet met de crediettransacties van zijn broers Julius en Andreas Barmat, te doen heeft gehad. Het heeft acht weken ge- duurd, eer men tot deze overtuiging is geko men, merkt het Hbl. op. De voormalige rijkskanselier Gustav Bauer, die zich in de Barmat-affaire gecom- promiiteerd heeft en dientengevo.ge zijn rijks dagmandaat heeft neergelegd, heeft zich.. thans ook uit zijn ambt van plaatsvervan- gend lid van het gerechtshof ter bescherming der republiek teruggetrokken. DUITSCHLANDS' ONTWAPENING Het militaire intergeallieerde comite van Versailles zal, naar heden gemeld wordt, niet voor het begin van de volgende week aan de conferentie van ambassadeurs zijn advies over het rapport der controlecommissie kun- nen overleggen. Dit rapport bevat ook een tot in bijzonderheden doordringend onder- zoek namens het Britsche kabinet ingesteld, zoodat men voorziet, dat de conclusies van het comite, dat wordt voorgezeten door maar schalk Foch, eerst zullen worden besproken door de Engelsche regeering. De dipiomatieke onderhandelingen tus schen Parijs en Londen over eene formule, die Duitschland in staat zal stellen zich bij ge- legenheid van het nemen der beslissing, waarvoor de geallieerde legeeringen staan, te doen hooren, duren voort. DE VERDEELDHEID IN DE LABOUR- PARTIJ. In de fractie-vergadering van de Labour- party kwam het heden tot buitengewoon le- vendige uiteenzettingen usschen de leiders en den .inkervleugel der Schotsche radicalen Kirkwood, die indertijd de motie van afkeu/ ring voorstelde tegen de reiskosten van den Prins van Wales, had verklaard dat het ver- wijt van inbreuk op de partij-discipline, dat MacDonald en Clynes tegen hem hadden ge- uit, volkomen ongerechtvaardigd was, want een bestuurslid der partij had hem opgedra- gen, bij de suppletoire begrooting het woord te nemen en de bezwaren van de partij uiteen te zetten. Hij had den aanval derhalve geens- zins in zijn kwaliteit van radicaal socialist, maar in opdracht van de geheele partij ge daan. Het debat over deze verklaring werd bij tij den zoo levendig, dat het MacDonald onmo- gelijk was, ze ordelijk te doen verloopen. Vol- gens persberichten spraken soms vijf afge- vaardigden tegelijk tot elkaar en tot de verga- dering. De fractie-vergadering ging uiteen zonder een bepaald besluit te nemen. De voormalige minister van Volkshuisvesting, Wheatly, greep in de vergadering herhaalde malen ten gunste der Schotsche radicalen in. EEN FINANCIEEL SCHANDAAL IN OOSTENRIJK. Naar de „Petit Parissienuit Weenen ver- neemt, is de politie aldaar overgegaan tot de arrestatie van den financier Helmuth Neu mann, lid van den raad van beheer der be kende Woellersdroffabrieken en zwager van den voornaamsten aandeevhouder, den Ehiit scher Sklarz. Na een ko-rt verhoor werd Neumann weder in vrij'heid gesteld, na storting van een cautie van 5 millard kronen. Da Woellersdcrffabrieken waren tijdens den oorlog de voomoamste munittielevei-an- ciers van Oostenrijk en hadden bijwijlen tot 45000 arbeiders in dienst. De fab rick werd in 1921. na geheel voor vredesdoeleinden te zijn ingerichc, door de Oostenrijksche regeering overgegaan aan de A. E. G., te Berlijn, en daarna aan een an der Duitsch Consortium onder Sklarz. Volgens de Weensche pers zouden onder diens beheer aionne voorraden, geschat op een waarde van meer dan 200 millard kronen en een outillage van vrijwel gelijke waarde zijn „verdwenen", terwijl er toch in theorie a'thans een zekere staatscontrole bestond. De r:gcerirrg is vast besloten alios te doen vvat licht kan werpen op deze ernsti.ee gc- schiedenis, die aan de financieele schandalen van Berlijn herinnert. Volgens de officieuze Raichspost" zijn er meer arrestaties te ver- wachten. EEN PROCES TUSSCHEN POLITIC!. Indertijd hadden Siresemann en Marx een aanklacht ingediend tegen den nationaal so- cialistischen afgevaardigde von Hennig, daar zij zich door aanvallen van genoetnden afge vaardigde in de pers en vergaderingen beilee- digd achtten. In het verdere verleop van dit conflict zou Stresemann in een verkiezings- vergadering in Westfalen von Hennig een leu- genaar hebben genoemd. Naar een correspcndentie-bureau verenemt, is von Hennig thans voom miens op zijn beurt een aanklacht in te dienen tegen den minister van Buitenlandsche Zaken Stresemann, en heeft hij tot dm Rifksdag het verzoek gericht de parlementaire onsehendbaarheid van den afgevaardigde Stresemann op te hoften,. DE OPPOSITIE IN ITALIe. Volgms berichten uit Rome zal ook de Avcntino-oppositie", waartoe o. a. de libe- ralen behoorden, weder in het parlement te- ugkeeren en met de andere groepen aan den parlementairm arbeid deelnemen, en em ver- ccnigde opositie tegen de fascist ische regee ring vormcn. OPSTAND IN KOERDISTAN. In een vijftal districtm van Koedistan is epstand tegm het Turksche gezag uitgebro- ken. Volgens sommige berichten hebbm de meeste inwoners zich bij de opstandelingm aangesloten. In Angora schrijft men d'en op- stand aan reaction a ire invloedm tee. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Kapitein Hizozi van den Japanschen Ge- neralen Staf heeft verklaard, dat het Japan- sche departement van Oorlog gaame de Ja- pansche luchtvloot in overeenstemming zal brengen met die der andere mogendheden, zooals dit is geschied .net de Marine. Japan heeft minder dan 500 vliegtuigen in bestel- ling, terwijl de Vereenigde Staten er 2000 en Frankrijk het dubbele daarvan heeft. Ja pan wil dan zeker nog een aantal vliegtuigen bestellen. Sprekende over de verdedigingskwestie heeft President Coolidge verklaard, dat de Vereenigde Staten algemeene overeenstmming tusschen de naties wenschen, opdat de bewa- pening zal worden beperkt tot „redelijke eischen voor de veiligheid." President Coolidge meende, dat de Ver eenigde Staten geen goed voorbeeld zouden geven door het leger en de vloot op te heffen. Wij kunnen evenwel onze militaire en marine- instellingen beperken om te toonen, dat wij geen agressie bedoelen. EEN AANVAL OP WIJLEN WILSON. De „Lokal Anzeiger" meldt uit New York dat de Hearstpers een veltdocht heeft *inge- leid tegen de credietacties van wijlen Presi dent Wilson, wien verweten wordt dat hij zonder machtiging van het congres na den wapenstilstand gelden aan Europa geleend heeft en 1 milliard dollar naar Frankrijk en Engeland gaan liet om de goedkeuring voor zijn Volkenbondspolitiek te verwerven. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN THUR1NGEN. De districts-gemeenteraads- en stadsraad- verkiezingen in Thuringen waren ditmaal zeer belangrijk, daar beslist moest worden hoe de gemeentepolitiek in de komende jaren gevoerd zal worden. De burgerlijke meerder- heid is gehandhaafd, hoewel de sociaal-de- mocraten zich vrij goed gehouden hebben en lang niet zooveel verloren als men aanifanke- lijk gedacht had. In sommige plaatsen won- nen de socialisten zetels. De Volkischen en Communisten verlorm vele stemmen. Ook de Duitsch-Nationalen gingen achteruit. De deelname was gering, ongeveer 50 pet. der bevolking heeft gestemd. MISBRUIK VAN .XJSITIE VERON- DERSTELD? De vroegere Grieksche premier Kapsanda lis heeft bij de Kamer een voorstel ingediend dat beoogt de btnoeming van em bijzendere commiesie voor een mderzoek naar het be- leid van Grieksche ministers, die sedet de in- voering van de repubjiek een portefeuille had den, en om zich er va nte vergewissm of deze ex-ministrrs al dan niet hun ambt ten eigen bate exploiteerden en uit winstbejag den wis- selkoers beinvloed hebben. Het on twerp stelt tevens voor de opschor ting van de onsehendbaarheid van Kanierle- den, ten einde een vervolging mogelijk te ma- ken van personal, die schuldig mochten blij- ken. Een commissie van onderzoek is ingesteld met de bevoegdheid, het geheele nariiculiere leven van de ministers en hun familieleden na te gaan. DOCUMENTENDIEFSTAL TE SJANGHAI. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat aan clear leider der Monarchistische Russische organi- satie in Oost-Azie, J. Dowrachef, bet meeren- deel zijner papicren, waaronder belangrijke ;'eheime dopumenten, zijn gestolen. Deze dief- stal zou het werk zijn van een bolsjewistisch complot, dat twee Chineezen in den arm had genomen, die als leden van het Centraal be- stuur der Anfoe-partij het vertrouwen van den bestolene hadden wet en te winnen. NOODWEER IN DE BRITSCHE ARCHIPEL. Op de Engelsche eilanden heeft den gan- schen dag een buitengewoon slechte weers- gesteldheid geheerscht. Zij werden geteisterd door onregelmatige, doch hevige stormwin- den, die vergezeld gingen van natte sneeuw- en hagelbuien. Vooral het Engelsch Kanaal heeft de kracht gevoeld van de uit Zuidelijke richting komen'de stormwinden, die op som mige oogenblikken zelfs een snelheid bereik- ten van 60 mijlen per uur. De stoombooten hebben het hard te verantwoorden gehad op hun weg naar het vasteland en de visschers- vaartuigen moesten zich haasten een veilige haven binnen te loopen. EEN OPLICHTERSBENDE Naar uit Dusseldorp wordt gemeld, is het een oplichtersbende maanden lang gelukt een groot aantal fabrikanten en kooplieden, ook ouitenlandsche, op te lichten voor bedragen, die in de millioenen liepen. De heeren deden zich voor als gevolmachtigden van buiten landsche autoriteiten en werkten met ver- valschte opdrachten voor groote herstelleve- ringen, die zij te vergeven hadden. Zij ver- langden en kregen ook onmiddellijke betalin- gen van bepaalde bedragen in contanten. i om eindelijk een der bene,decide personen te Wiesbaden te bevoegder plaatse informeerde. bleek dat alle dccumenten vervalscht waren en de opdrachten gefingeerd. Hoofddader is gebleken een koopman Joseph Oferath uit Dusseldorf te zijn; diens helpersvwaren de koop'.ui Mebus en Debeaux. Oferath is het gelukt te ontkomen. OOK AARDSCHOKKEN IN BELGIe. Maandag, kort voor middernacht, zijn in een groot gedeelte van de provincie Limburg, in het dal van de Geer en in de streek van Hesbaye, aardschokken gevoeld, welke een dertigtal seconden hebben geduurd en met een sterk ondergrondsch gerommel gepaard gingen. In sommige dorpen werden meubelen en voorwerpen omver geworpen. In Lanacken, waar de schokken bijzonder heftig waren, werden verscheiden huizen beschacfigd. „1N VLAANDEREN VLAAMSCH". Koning Albert van Belgie heeft Zaterdag j.l. een bezoek gebracht aan Yperen. De redevoerlngen, die zouden worden uit- gesproken, werden als gewoonlijk, te voren aan zijn secretariaat gezonden. Volgens de bladen was de toespraak van den burgemees- ter in het Fransch gesteld. De koning liet de ze terugzenden, met verzoek, de Vlaamsche taal te gebruiken. Bij de ontvangst heeft de koning zelf Vlaamsch gesproken. DE STERFTE DER TREKVOGELS DOOR STOOKOLIE. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir Phi- lipp Cunliffe Lister, de President van den Board of Trade, in antwoord op een desbe- treffende vraag medegedeeld dat naar hij hoopte de noodige vcorbercidende maatrege- len getroffen worden voor een infemationale conferentie inzake het lijden en de strefteder trekvogels tengevolge van de stookolie, die vanuit schepen in het water terecht komt. Spr. was niet voornemens een ontwerp van wet in te dienen, dat beperkt zou zijn tot een nationaal karakter, aangezen er alle kans be staat op een internationale actie te dien op- zichte. SNEEUWSTORMEN IN ENGELAND EN SCHOTLAND. In veled eelen van Schotland en Oost-Enige land zijn Zondag en Maandag groote hoe veelheden sneuw en hagel gevalTen. Hevige sneeuwstormen hebben gewoed in het Peak- district. In het Wester van Sdiotland was het weer zoo slecht, dat in de hooger gelegen streken alle verkeer moest worden stilgelegd. Ook in Ierland is veel sneeuw gevallon, met name in Tipperarv. TEGEN EERE-TITELS IN ZU1D AFRIKA- Iu het Zuid-Afrikaansche parlement is gis- ter een mcrkwaardig debat begonnen. Het gold een motie, ingediend door Barlow, den afgevaardigde van Bloemiontein, strekkende om „Zijne Maj&teit den Britschen koning ne- derig tev erzoeken voortaan aan bnrgers van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika geen cere- aids meer te verleencn". Dep remi-er generaal Herzog aanvaardde de motie namens de regeering en verkaarde, dat titels een buitenlandsche instelling zijn, die aan het Zuid-Afikaansche volk werd op- gelegd. Tegen deze liitdrukking protesteerde de cipositie-afgevaardigde Smartt. Hij noemde de behandeileig van een zoodanige motie en vooral hare aanneming betreurenswaardig, omdat de prins van Wales weldra Zuid-Afrika komt bezoeken. Kolonel Creswell, de leider van de Labour- partv en lid ban de regeering, vond, dat juist met het oog op dat bezoek de motie zeer van pas kwam en gaf te kennen, dat de arbeiders van Zuid-Afrika niets met titels te maken willen hebben en weten welke misbruiken bij de verkrijging van titels voorkomen. De motie zal wel met regeeringsteun wor den aangenomen, maar de debatten duren nog voort. KORTE BERICHTEN. Een zekere Henri M., wenende rue de Mau- beuge te Parijs, oud 24 jaar, veischeen dezer dagen voor de lOde Kamer van de Correctio- neele rechtbank aldaar. Hij stond terecht we gens ongeoorloofden handel in goud, fraudu- leuzen invoer en cntduikicg van de omzetbe- lasting, en werd veroordeeld tot 14 dagen ge- vangenisstraf en een boete van... 80 mnllioen francs. Het enderzeek inzake de Barmat knoci- erijen duurt nog steeos voort. Naar verluidt komen er nog voortdurend nieuwe zaken aan het lidit. Het gemeentebestuur van de Stad Lodz heeft besloten tot inrichting van een specialen dienst voor de drankbestrijding. Een commissie uit het Engelsche kabi net is begonnen met het onderzoek van het ingediende wetsontwerp iu zake de contributie voor politieke doeleinden bij de vakvereeni- gingen. - De Duitsche delegatie voor de handels- bsprekingen blijft tot.Vrijdag te Parijs, en zal dan naar Duitschland vertrekken ter raad- pleging van de groote industrieele en zaken- groepen aldaar. - Het aantal geregistveerde werkloozen in Denemarken daalde in de afgeloopen week met 1004 tot 43.165 tegen 56.300 in dezelfde periode van 1924 en C3.700 in 1923. De door de Deensche regeering benoemde bemiddelingscomm. in't huidige arbeidscon- fliet heeft een beroep gedaan op den bond van werkgevers, om de aangekondigde uit- sluiting tot lb Maart uit te stellen, daar bei de partijen tijd behceven, om eventueele be- micldeliugsvoorstellen te overwegen. De bond heeft besloten aan dit verzoek te voldoen. Db leider van de afdeeling onderwijs in de stad Rome heeft een bedrag van 1200 Lire uitgetrokken voor anti-alcohol-onder- richt op de gemeentelijke scholen. De Duitsche Volkspartij, die zich vroe- ger afgeschenden Nationaal Liberale Rijks- partij heeft zich thans aangesloten bij de Duitsch-Nationale Partij. Uit Moskou wordt gemeld dat dezen winter allcen in het gouvernement Nisjni Novgerod 9000 stuks vee ten offer zijn geval- len aan d, iiongerige wolven. Een ernstig meeningsverschil heeft zich ontwikkeld in de i abour-partij over den jong- sten aanval der Clyde-extremisten op de uit- gaven voor de a s. reis van den Prans van Wales naar Zuid Afrika en Argentinie. De Amerikaansche mijneigenaar Simon Guggenheim heeft drie millioen dollar ter be- schikkin'g gesteld voor een fonds voor het uitrusten van een schip voor buitenlandsche studies. Hij maakte deze schenking als herin- nering aan ziin zoon. Het bestuurbare luchtschip „Los Ange- los" zal vermoedelijk nog deze week een twec- de vlucht naar Bermuda rn.aken, ter beproe- ving van een landing. De „Daily Mail" meldt ut Washington, dat het Amerikaansche luchtschip ,,Los An- gelos" dezen zomer een vlucht naar Europa zal maken, met een bijzondere mailzending van New York naar Londen. De Argentijnsche zwenmier Pedro Can- diolie heeft een nieuw record behaald voor den tijd in het water vertoevende. Hij heeft 87 mijl gezwommen in 35 uur en 1 minuut, naar uit Buenos Ayres gemeld woTdt. Uit Newark (New Yersey) wordt ge meld, dat bij een botsing van twee trcinen, die onderscheidenlijk Philadelphia en Was hington tot bestemming hadden, twee per sonen werden gedood en een twintig gewond. De arbeidsplicht in Buigarije zal bij een nieuwe wet worden gcregeld. Behalve tijdelijke arbeidsdienstplicht voor elken bur ger tusschen 20 en 40 jaar wordt een specia- le dienstpiicht ingesteld voor jongelieden, die niet bij het leger dienen. Het aantal werkloozen is in Engeland verleden week met een drieduizend vermin- derd. Een del- verdedigers in het proces t^gen de Duitsche Tsjeka te Leipzig is uit de ge- rechtszaal verwijderd wegens een conflict met den president. „Kolonel" William Joseph Simmons, koning van de „ridders van het vlammendc zwaard" en ex-keizer van de Ku KIux Klan. is bij een autongeluk in Guinesville doodelijk gewond. DE SLUISBOUW TE 1JMUIDEN. Deze week is men in het Noordzeekanaai nabij de Velser spoorbrug begonnen met het plaatsen van de groote betonnen remstoelen. Daartoem oeten erst de kraagstukken. die daar bij het graven van het kanaal zijn ge legd, worden verwijderd, wat geschiedt met behulp van een grijper. Nadat de kraagstuk ken verwijderd zijn, worden door een zand- zuiger de'putten gegraven, waarin de rem stoelen geplaatst worden. AL&MAAR COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1