De electriciteit en onze jeugd. KUNSTENAAR OF KUNSTENAAR- MAKER? De heer Arthur Verbceck, kunstschilder, heeft gelijk als hij spreekt van onbeschaamd- heid. Het gaat ni-t aan, om den Heer Polak af te wijzeo, zooals dat de Redactie doet. Een man als de Heer Polak, die begaafd is met ontwikkeling, die een ander gemoed heeft dan cen andcr, want hij heeft een schoon- heidsgemoed en dan nog wel een met ziels- trillingen, zoo aan tc vallen, 't gaat toch te ver. Evenwel, ik vrees, dat de Heer Polak de be- scherifmg van kunstenmakers als onzen Ar thur liever kwijt dan rijk is. De onderscheidene begrippen over kunst en sdioonheid komen daardoor te vcel naar voren. J. BROERSMA. Geachte Redactenr. Wilt U naar aanleiding van het ingezon den stukje van J. Broersma in uwe courant d.d. 20 rebr. het navolgende plaatsen? Bij het aanbieden van een ingezonden stuk je moet mijns inziens de bedoeling om het algemeen belang te dienen voorop gesteld worden. Of door schrijven zooals B. deed, n.l. door een trap te geven naar een gToep ambtenaren die krachtens hun beroep zijn daargesteld om er voor te zorgen dat de openbare orde wordt gehandhaafd, dat de wettige bevelen hetzij vastgelegd in wctten dan wel in verordenin- gen van Staats- of Gemeentebesturen, worden geeerbiedigd door het volk, het algemeen be lang gediend wordt, kan gevoeglijk in twij- fel getrokken worden. De agent van politie, die natuurlijk in het openbaar handelt, staat aan critiek bloot en zoo goed als nimrner vindt zijn handelen on- verdeelde instemming, wanneer hij tenminste optreedt ter eerbiediging van de wet of in het belang der openbare orde. Het arbeidsterrein van de politie is onbe- perkt. Niet zoodra vertoont een agent van politie zich op de straat, voornamelijk in een stad, of hij ziet handelingen, die in strijd zijn met de letters van gebods- en verbodsbe- palingen. Nu een van beiden: men vaardigt gebods- en verbodsbepalingen uit met de bedoeling ze te doen naleven of voor den vorm. Is het laatste het gevai, men doeke de poll tie op, de zoo dure politie, op, zonder com- mentaar. Is het eerste het geval dan achte men het ook rationed, dat de agent van poli tie zoowel op de geringe feiten let, daarover op- of aanmerkingen maakt of bekeuringen aanzegt, als op de ernstigstc misdrijven waarbij kapitalen en menschenlevens betrok- ken zijn. En wanneer hij, de agent, op de straat loo- pend, kwajongens belet om straatschenderi] te plegen of zooals in het geval 't welk B. signaleerde gevaarlijke spelen beoefenen, is het eigenaardige, dat hij het voorwerp van bespotting wordt niet alleen van die kwajon- o-ens doch ook (zie o.a. het ingezonden stuk je van B.) van volwassenen. De een vindt het klein, kinderachtig, om die h. i. onschuldige spelen te beletten, de ander oordeelt dat maar eens meer op ern stige zaken moest worden gelet, een derde waarschuwt, dat de agent het zijn kinderen niet moest lappen en vader B. schrijft een ingezonden stuk. Toch deed die agent niet anders dan op de manier zooals hem dat voor het oogenblik wenschetijk en noodzakelijk voorkwam een verbodsbepaling te handhaven, vermoedelijk omreden door anderen, die last hebben van de baldadigheid der jeugd, bij de politic te dier zake is en wo Alt geklaagd. Het moet ovengens een algemeen belang geacht worden, dat thans de tijd voorbij is dat gehandeld kon worden als door B. doeld met zijn werk dat geen politietoezicht kon verdragen en de afgewerkte drijfriem. Laat B. zijn drijfriemen maar behouden en de gemeenschap een politie, berekend voor haar taak, die op juiste, op tactvolle en vol strekt onpartijdige wijze haar moeilijken ar- beid verncht. Bij eventueele plaatsing hiervan bij voor- baar oprechten dank. Velsen, 23 Febr. '25. Uw abonne, J. C. Gr. ProTinciaal flienws UIT AKERSLOOT. Maandagmorgen 10 uur vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. Alle ingekomen stukken werden voor ken- nisgeving aangenomen. Schrijven van B. en W. van Heemstede be- treffende annexatieplannen. B. en W. stellen voor dit uit te stellen tot advies is uitge- bracht. Alzoo besloten. Ingekomen een verzoekschrift van eenige cafehouders en andere neringdoenden om de kermis Zondag weer in het leven te roepen B. en W. stellen voor om dit stuk weer aan adressanten terug te zenden, als zijnde onge- zegeld en niet in behandeling te nemen. Met algemeene stemmen aangenomen. Verzoek R- K Kerkbestuur om het voor- schot ingevolge art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920 te mogen ontvangen ten bedrage van 1846. Met algemeene stemmen werd besloten dit voorschot in twee termijnen uit te betalen. Ingekomen het jaarverslag van de commis- sie tot wering van schoolverzuim van het dorp en Kogerpolder. Voor kenmsgeving aangenomen. Voorstel aankoop grond van D. Sinmge en van het R. K- Kerkbestuur. B. en W. stelden voor om tot verbreeding van den weg aldaar over te gaan en deze grond aan te koopen voor 50 van Sinnige en I 50 van het R K Kerkbestuur. De heer Mul: De paaltjes die uitgezet zijn, staan wel eenigszins scheef. De grond, die reeds afgegraven is. ligt nog te hoog. De voorzitter: De paaltjes zijn vanaf het paardenpad geplaatst Zij kunnen wel een weinig verdraaid wezen. Met den grond die te hoog ligt kan rekening gehouden worden De heer Berkhout vond den prijs wel wat hoog, maar de verbetering is daar ook groot. De heer Schut zou graag den weg rechtuit willen hebben. Aangezien men dan in con flict komt met meerdere eigenaars, werd hier van afgezien. De heer Groot wees er on, dat het damhek door het Kerkbestuur is geplaatst en bij even tueele plaatsing van een hek zou hi] het pnk- keldraad aan den landkant willen aanbren- gyn gjgt 1 jnas dsn weg. Ook. zou sprejwr tic boomen bij de wed. Sinnige wat "willen oprui- bij P. de men. De heer Mul zou de boomen Groot verwijderd willen hebben. De voorzitter: Het een en ander kan on- derzocht worden. Het voorstel van B. en W. werd met alge meene stemmen aangenomen Benoeming leden stembureau's. De voorzit ter zegt, dat het betrekkelijk een aanvuihng betreft in de vacature J. Hennes. Benoemd werd de heer Schut met 4 tegen 3 stemmen op den heer Rijmberg De heer Schut nam de benoeming aan. Verzoek van den lijnwerker J. Verlmge om verhooging van salaris wegens uitbreiding van het electrisch net in de Woude. De ver hooging op 150 per jaar te bepalen, met vrij overzetten aan het veer in de Woucie, en de verhooging te doen ingaan 1 October 1924. B. en W. stelden voor met het oog op de werkzaamheden van den lijnwerker Deijlen het salaris met 50 per jaar te verhoogeu en aan den veennan Klop voor alle ambtenaren 10 per jaar vergoeding toe te kennen voor het overzetten. De heer Aafjes vroeg of in de gemeente niet iemand is die deze werkzamheden kan doen. De voorzitter zeide, dat het met aangaat aan iemand, die altijd zijn werk goed heeft gedaan, ontslag te geven. Met algenjeene stemmen werd net voorstel van B- en W. aan genomen. In behandeling kwam een voorstel van B. en W. om aan den administrateur van het G E. B. wegens meerdere administratieve werk zaamheden een verhooging toe te kennen van 50 per jaar, ingaande 1 Februari 1925, en voor de vele werkzaamheden door hem ge daan tijdens de oprichting van het net in de Woude een gratificatie te verleenen van 25 over 1924. De heer Schut: Ik vind dev erhooging te weinig. De voorzitter: Hierin kan altijd nog vei- andering gebracht worden. Dit voorstel, in stemming gebracht, werd met algemeene stemmen aangenomen. Een schrijven van de Ver. Nationaal Al- coholisme om een besluit te nemen om het aantal vergunningen hetwelk in deze gemeen te 7 mag zijn, terug te brengen op 5. Algemeen werd besloten dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De voorzitter deelt mede^ dat volgens inge komen circulaire van Ged. Statcn de verpleeg- kosten van krankzinnigen is bepaald op 940 ■f 57.95 Is. j Het water van de banne Koedijk w weei voor een jaar gepacht op dezelfde voorwaar- den. Het water van de banne Oudkarspel is voor 5 jaar gepacht met 5 jaar verlenging, het eerste jaar voor 50 en de volgende jaren voor 100 gulden. Het Waardje is van de ge meente Oudkarspel gepacht voor 12.50 per jaar voor den tijd van 10 jaar. Als bestuursleden werden herkozen de hee- ren E. Vlug, J. Hessen en T. Kliffen. te per jaar. Ingekomen een verzoekschrift van de mge- zetenen van de Schermeer om aldaar vanwege de gemeente electriciteit aan te leggen op den- zelfden grondslag als in de Woude is gebeurd. B en W. stelden voor dit verzoek in hunnt handen te stellen om de rentabiliteit te onder- zoeken en hebben reeds opdracht gegeven om een deskuiidig advies. Dit voorstel werd aangenomen. Verzoek van dezelfde personen om aanslui- ting aan de waterleiding. De voorzitter: Hierover zouden wij in co- mite kunnen vergaderen en alvorens de ver- gadering te sluiten, komen wij aan de rond- vraag. De heer Aafjes: Zou de ontvanger geen zitdagen kunnen houden aan het raadhuis? De voorzitter: 't Kan zijn nut hebben, maar t scheelt niet veel of men naar zijn woning of naar het raadhuis gaat. Men loopt de kans dat hij de personen aan het raadhuis, met het oog op zijn boeken, niet zoo vlug kan helpen als thuis. De heer Rijmberg: 't Gcmak weegt met op tegen de moeite van den ontvanger De heer Aafies trok zijn verzoek in. Dezelfde spreker vroeg of de weg van Ver- meulen tot het Stet niet verbeterd kon wor den. De voorzitter zeide, dat er veel aan gedaan wordt, dat er veel van de afwatering afhangt en zou den opzichter er nog eens op wijzen De heer Helder besprak de Sluisbuurt. Als het droog weer is, dan gaat het wel, maar bij vochtig weer is het ook een modderpoel. De heer Rijmberg: Elke vergadering werd er over de wegen gesproken Dat moes- ten we achterwege en aan B. en W. overlaten De voorzitter vroeg zooveel mogelijk reke ning te houden met het gesprokene van den heer Rijmberg. De heer Rijmberg vroeg of de gcedkeunng al was ingekomen op het pontveertarief. De voorzitter: Tot heden nog niet. De heer Mul besprak een huisgezin, dat allerakeligst is gehuisvest. De voorzitter zou dit in comite straks wil len bespreken, waartoe besloten werd. De heer Berkhout vroeg of de oprit van de nieuwe straat bij Vermeulen bijgewerkt kon worden en een kuil in den Boekeler weg aan- gevuld. Hierin zal worden voorzien. De voorzitter: De rondvraag heeft zijn ei- Tenaardigheden en bezwaren en spr. lichtte dit nader toe Beter kunnen de leden een adres bii B en W. indienen. De Raad ging hierop in comite. Na heropening werd een schriiven voorge- lezen van K. Meijne, heden ingekomen, om ontslag als lid der schattingscommissie. Benoemd werd in diens plaats de heer J. Berkhout. Hiema sluiting. Zaterdag 21 dezer overleed alhier de oudste inwoner dezer gemeente, de heer J Slooten, in den ouderdom van ruim 83 ja ren. UIT OUDKARSPEL. De visschersvereeniging afdeeling Geesl- merambacht hield Dinsdagmiddag de jaar- vergadering in het lokaal van den heer Kuil- man. De voorzitter wees er bij de opening op, dat door de slechte vischvangst in de verzouting 9 van de 10 leden thans op andere wijze in hun onderhoud voorzien, doch dat echter thans de toestand weer iets beter wordt, om- dat de polders rijk aan snoek zijn. Jammer is het echter dat in deze tijden de pachtsommen nog omhoog zijn gegaan, want ze moeten voor het meerendeel opge- bracht worden van verdiensten buiten het be- drijf verkregen. Uit het jaarverslag bleek o.m. dat de fi- nancien het dit jaar niet toelieten om aal uit te pooten. Het aantal leden is gedaald van 80 op 75. De ontvangsten hebben bedragen 1259 14 on d* uitgavm 1231.19 zoodtt het saldo Meegedeeld werd dat er een nieuw taan- middel beschikbaar is, dat gemakkelijker te behandelen moet zijn. Dr. Olie, directeur van het visscherijproef- station te Utrecht is bereid er proeven mee te nemen voor de afdeeling. Enkele leden stelden zich hiervoor beschik baar. Het schijnt carboleum te zijn dat in tegen- stelling met het steeds gebruikte oplosbaar is in water. Nu de Zuiderzee en het Hollandsch Diep de jonge aal zelf wenscht te behouden wor den pogingen aangewend om de pootaal uit Frankrijk te betrekken, waarvoor inspedeur van Baaren thans in Frankrijk vertoeft. De heer W. Siev/ertsen is vrijgesproken omdat niet uitgemaakt kon worden of de en kele ondermaatsche die hij in het vaartuig dat kolblei of culp was. Opgemerkt werd echter dat het den eerlijk- sten visscher niet mogelijk is geen enkele on dermaatsche tusschen de anderen te hebben, al heeft men dan ook het recht te verbal.see ren. Bij elke visscher bestaat daartoe alle da- gen de gelegenheid. Meegedeeld werd dat de zwaardere zeer geschikt zijn voor rietenhekpalen. Daar het ambacht vol kleine baars zit werd de vraag gesteld of geen ontheffing voor onij dermaatsche baars gevraagd moet worden, omdat de grendeltjes er door uitgeroeid wor den. Opziener Hart merkte echter op, dat daar toe niet veel kans zal bestaan en anderen mee nen, dat de baars beschermd moet worden, omdat er nog wel wat mee te verdienen is Als afgevaardigde naar de bondsvergade- ring werd de voorzitter de heer E. Vlug aan- ge wezen. Het bestuur stelde hierna voor om de uitbe- taalde premie op de overtreders te verhalen De gewoonte bestaat om de politie die een overtreding constateert en daarop een ver- oordeeling volgt een premie van 2.50 toe kennen. Enkele leden meenden dat het beter was om de premie geheel af te schaffen; een voorstel dienaangaande werd later werd meerderheid van stemmen aangenomen. Door enkelen uit Warmenhuizen werd op gemerkt dat een drietal menschen daar toe- stemming hebben ontvangen om in burger- water te visschen, wat natuurlijk zonder be- taling aan de vereeniging geschiedt De voorzitter antwoordde hierop, dat de visscher feitelijk leeft bij de gratie Gods om dat hij voor de 1000 gulden die aan pacht be- taald wordt, alleen het openbare water heeft Als ook beslag kon worden gelegd op het particuliere water zouden er geen 80 leden zijn, doch zouden wel 500 gezinnen hun brood met de visscherij kunnen verdienen. De bouwers die de toestemming geven weten niet hoe ze daarmee de vereeniging dwars zitten Opziener Hart deelde mee, dat dienaangaan de besprekingen worden gehouden, en door het vormen van visscherijgenootschappen of iets van dien aard pogingen worden gedaan om al het water in handen te krijgen. Ook werd in dit verband gewezen op het visschen met de hengel op snoek en karper. De heer A. Vlug rneende dat de aal te klein weggevangen wordt, doch de voorzitter was van oordeel dat dit niet het geval was. Het is trouwens al meer besproken doch telkens komen de belangen der riviervisschers in bot- sing met die der binnenvisschers. Hierna sluiting der vergadering. De huisvlijttentoonstelling begint meer en meer te naderen. De opgave voor de in te zenden artikelen is thans gesloten en de in- zending is bepaald op 2 Maart, zooals ook uit de advertentie in dit nummer blijkt. Uit de opgaven welke zijn binnengekomen blijkt dat de deelname weer algemeen is en de tentoonstelling zeer veel moois te zien zal geven. Al willen we natuurlijk niet al te veel vooruit loopen op de inzendingen die er zul- len komen, willen we toch nu reeds even mee- deelen, dat een volledige 6 lamps radio-iu- stallatie aanwezig zal zijn voorzien van twee luidsprekers waardoor de concerten welke de bezoekers te hooren zullen krijgen over de geheele zaal uitstekend verstaanbaar kunnen worden gemaakt. Het tooneel in de kolfbaan zal geheel wor den ingericht tot een gezellig zitje, het groot ste deel der zaal zal in beslag genomen wor den door de inzendingen en het overige dee', zal dienstbaar gemaakt worden aan vermake- lijkheden, over den aard waarvan nog nade- re besprekingen gehouden moeten worden. Zoo gaan we straks weer een week tege- moet van aangename verpoozing niet alleen doch ook een week waarin ,.Het Nut" vooral op het gebied van handenarbeid op de meest krachtige wijze naar voren gebracht zal wor den. ais door deze minderheden, bij monde van de andelijk georganiseerde groep, waarbij zij aangesloten zijn, of waartoe zij gerekend wil len worden, verklaard wordt met de vrijzinni- gen te willen streven naar en rechtserkenning der mindeheden langs reglementairen weg, overeenkomstig het beginsel en karakter der Nederlandsche Hervormde Kerk. Men weet, dat de resolutie veel beweging heeft gewekt in het vrijzinnige kamp en door enkele der provinciale afdeelingen volkomen onaannemelijk werd geacht, ia zelfs in Dren- te, voor onchristelijk werd uitgemaakt, terwijl daarnaast een aantal provinciale vergaderin- gen haar goedkeuring aan de resolutie hechtte. Op de algemeene vergadering was, zooals na dit alles te verwachten was, de meening over de resolutie zeer verdeeld. Ds. Niemeijer bestreed de resolutie. Verschillende sprekers verklaarden zich in hoofdzaak of ten deele met Dr. Niemeijer eens, anderen verdedigden kraehtig het aan- nemen van de resolutie. Ds. Baar uit Alk- maar wees er o.a. op, dat Let hier een kwestie van levensbehoud gold. Een tactiek werd aan bevolen, die een noodzakelijke zelfverdediging, gold. Daarom moest men z.i. het tweede dee! der resolutie aanvaarden, ook al kon men er zich principieel niet geheel mee vereenigen Een ander afgevaardigde van Noord-Hol- land, de heer Bruins verklaarde, eveneens de resolutie als een strijdmiddel te beschouwen, dat uit verdrukking geboren was. Ds. van Wijhe, uit Barchem verdedigde ook kraehtig de resolutie. Hij betoogde met klem, dat het hoofdbestuur met zijn resolutie niet buiten het beginsel der vrijzinnigheid ging. De Vrijzinnig Hervormden voerden ac tie om te maken, dat de rechten der minder heden in de Herv. Kerk geeerbiedigd zouden worden. Welk succes zal deze resolutie ons bren gen; zal zij nog niet grooterc verbittering wekken? Wat baat het, of de resolutie aange nomen wordt door een sterk verdeelde verga dering, zoo vroegen anderen. Sommigen wezen op het gevaar van scheu ring in de vereeniging, die door het aanne- men van de resolutie veroorzaakt zou kunnen worden. „Laat het hoofdbestuur de resolutie opber- gen." Die raad werd vervolgens vernomen. Bij monde van den heer De Ridder en van Wijhe verklaarde iiet hoo'dbesiuur zich daav in zekeren zin toe bereid. Men w.lde in de vol gende vergadering een nieuw voorstel aan- gaande de houding tegenover de orthodoxie indienen en een commissie benoemen, die een nieuw plan zou mceten indienen. De vergadering achtte het echter meer ge- wenscht om thans te stemmen over het tweede deel der resolutie. Dit werd ten slotte met 2221 stemmen verworpen. 1 De vergadering besloot nog in haar verde- re besprekingen de voorgestelde statutenwij- ziging en de verandering van het huishoude- lijk reglement goed te keuren. De Kcninklijke goedkeuring op de statuten zal echter pas worden aangevraagd, nadat nog eenige nieuwe wijzigingen zijn aange- bracht. zcodat de komende bijeenkotnst tc Assen nog volgens de oude statuten zal plaats hebben. KORTE BERICHTEN. Op Oud Eik en Duinen in den Haag is gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. J. P. Cau, oud president van de rechtbank te Zierikzee. Ook het liberale Kamerlid mej mr. E. C van Dorp, behoort tot de onderteekenaars van de dezer dagen te publiceeren beginselverkla- ring ter nieuwe politieke groepeering. Voor den kantanrechter te Goes heeft andermaal terecht gestaan de zich nocmende dr. J. L., masseur te Goes, wederom wegens het onbevoegd behandelen van enkele perso nen. Eisch 200 boete subs- 60 dagen hech- tenis. Gemengd Nieims. DE VRIJZINNIG HERVORMDEN. De Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den kwam gister te Utrecht in buitengewone algemeene vergadering alhier bijeen in het gebouw van den Ned. Protestantenbond. Dij bijeenkomst werd geleid door den heer G. A dt Ridder. Het voornaamste punt van de agenda was de „resolutie". In deze resolutie die door het hoofdbestuur was voorgesteld werd, zoo men weet, tot versterking van de organisatie der vrijzinnig Hervormden aangespoord, terwij de wenschelijkheid van't trekken van een lijn tegenover de orthodoxie werd bepleit. Dit werd in den volgenden vorm in een deel der resolutie aan de vergadering voorgelegd. „In gemeenten, waar thans de orthodoxie het heft in handen heeft, verricht de afdeeling zoo mogelijk met een eigen voorganger, alien kerkelijken arbeid. Tevens heeft de afdeeling bij voortduring op te komen voor de rechten harer leden. In gemeenten, waar de vrijzinni gen de meerderheid hebben, behooren deze: 1. te voorzien in de behoeften der vrijzinnig- godsdienstigen van verschillende politieke en religieuze schakeeringen; 2e. aan orthodoxe minderhtdtn alleen dan recbtan t« varlaanan, Door C. L. van Balen. Wij leven in een merkwaardigen tijd van buitengewoon Snellen vooruitgang. In een menschenleven heeft men bijgewoond de snelle verandering van petroleum-verlichting in gasverlichting; deze is weer vervangen door electriciteit. Wij hebben de fiets zien ont- staan en van den embryonalen aanleg vlug zich zien ontwikkelen tot het volmaakte werk- tuig van heden, dat het hoogtepunt in zijn ontwikkeling schijnt bereikt te hebben. Wij hebben het paard zien plaats maken voor de auto; wij vinden vliegen iets heel gewoous; de radio is alreeds een amusement geworden in vele gezinnen. De mutatieve pericde, die de technische we- tenschappen doormaken en die ons bij wijze van spreken iederen dag een nieuwe verras- sing baart, verandert het aanzien der maat- schappij zoo sterk en zoo snel, dat de aanpas- sing aan al die nieuwigheden door het groote publiek allerlei moeilijkheden baart. Die aanpassing eischt veel van onze zenu- wen, van onze rust, ze eischt menschenlevens Men zie slechts de statistieken over de ver- keersongelukken. Beschouwt men alleen van die zijde den vooruitgang, dan krijgt men een somberen kijk op't vraagstuk en velen vragen zich af, of die vooruitgang werkelijk wel zoo wenschelijk is. Hoewel wij de donkere zijde van de tegen- woordige ontwikkeling der techniek erkennen, blijft voor ons toch de lich-tzijde veel belang- rijker. De industrie is de beste dienares van den mensch. Zij stelt ons in staat, voor minder geld met meer comfort te leven. Zij stelt in onzen dienst de resultaten van den zoekenden geest onzer scherpste koppen. De fabrikant is een grooter weldoener van de menschheid dan „Liefdadigheid naar Vermogen". Hoeveel millioenen zijn niet gebaat met Philips gloei- lampen, met de producten der fietsenfabrikan- ten, der schoen-, kleeder-, verfwaren-industrie en etc. etc. Hoe armelijk zou ons bestaan zijn zonder fabrieksproducten. De fabrikant, die wat nieuws uitvindt, kan naar billijkheid daar zelf zijde bij spin nen, maar tevens profiteeren duizenden en tienduizenden van het resultaat, dat hij vond ZIJN voordeel hangt af van het voordeel. dat hij ONS bezorgt; hoe grooter dit laatste is, des te meer afzet heeft zijn artikel. Nu hangt de afzet van een artikel niet al leen af van de deugdelijkheid, maar ook van de vraag, of het bekend is. Vandaar de recla me. De oude manier van radama tnakao w« het aanprijzen van fle waar, het ophemelea ervan boven alle concurreerende producten Zij kwam neer op massa-suggestie en had hel- zelfde effect voor Pinkpillen als voor een ver- beterde lampconstructie; wellicht nog meet voor de Pinkpillen. Reclame van deze soort heeft alleen ten doel, de waar aan de markt te brengen; het heil van den kooper is slechts een secundair belang. De moderne Industrie gaat een andere rich ting uit. Zij is zich bewust van het feit. dat het groote publiek in wezen conservatief is. Vooits, dat de groote massa onmogelijk de snelle vorderingen op techniscli gebied kan volgen en begrijpen; ze moet uiteraard ach- terblijven, Maar daardoor blijft haar waarde als afnemer dan ook gering. De moderne in dustrie voelt dan ook als noodzakelijkt plicht, haar opgelegd, de voorlichting van he; publiek. Zij toont de huisi.ioeder aan, dat he in haar voordeel is, dit of dat nieuwe produc te gaan gebruiken; ze brengt haar er toe dei ouden sleur te verlaten en nieuwe banen in t< slaan. Dit is dus een deel der volksopvoeding\ een extra-scolaire, een na-schoolsche en eeir unschoolsche opvoeding, direct gericht op het verbeteren van de bestaaqsvoorwaarden Na tuurlijk hoopt de industrie daar zelf ook voor deel van te plukken; ze maakt niet al de kos- ten, verbonden aan deze opvoedende reclame „pour les beaux yeux du grand public". Maar het voordeel is aan weerskanten en stellig niet het geringst aan de zijde van den kooper. Inplaats van den handelsreiziger, die met gladde tong een slecht artikel aan den man brengt, krijgen we de wetenschappelijk-tec!.- nische voorlichting, die voorrekent, hoeveel voordeel het gebruik der nieuwe waar raet- brengt voor den gebruiker. De nieuwe recla me tracht niet te overbluffen maar te overtui- gen. Zulke reclame is bijv. gemaakt voor he; gebruik van plantaardige vetten en menige huismoeder is met nieuw elan gaan bakken en braden na het bijwonen van zoo'n kookde- monstratie. Zulke opvoedende reclame maakt ook het Amsterdamsche Gemeentebestuur voor het gebruik van bevroren vleesch en visch. Welk een zegen is het niet geweest voor de burgerij, dat die artikelen „er in" zijn ge- komen; het bespaart haar jaarlijks millioenen gulden en geeft haar kostelijk voedsel. Bij al die pogingen om nieuwe artikelen iu- gang te doen vinden, ondervinden de „nieuv - lichiers" een enormen weerstand van den geest van conservatisme, die in elk kuddedier. vooral ook in den mensch leeft. En er zijn er, die zich nooit lateri overtuigen, zij zijn daar- voor te oud geworden. Wil deze belangrijke branche der volks- opvoeding algeheel succes hebben, dan zal ze zich niet moeten blijven beperken tot de vo! wassenen, maar dan zal ze reeds bij het kind de betere begrippen omtrent hygiene, voe- ding, kleeding, verlichting, enz. moeten wak- ker maken De lagere school als zoodanig kan daarbii een zekere steun verleenen n.l. door de al gemeene principes te onderwijzen. Over elec triciteit bijv. kan het een en ander geleerd worden Maar de outillcering der L.S. is te armelijk om daar veel van te kunnen maken Het zou nu van buitengewone beteekeivs zijn, als de moderne opvatting van de be- drijfsreclame en de inzichten omtrent de bc- teekenis der school me^elkaar in contact kon- den worden gebracht. De inductrie zou daarrr.ee toekomstigc at- nemers kweeken, de school zou de gelegenheid hebben, met voorbeelden uit de praktijk des levens aanvulling te geven op de lessen, :u het schcollckaal gegeven. De leerling zou cngetwijfeld meer belangstelling toonen. Stel je voor dat de onderwijzer annonceen: „Kinderen, over een paar maanden zal cr hier ter stede een'tentoonstelling gehouden worden op't gebied van electriciteit. Daar gaan we heen. En vooraf zal ik je wat les geven over electriciteit en haar toepassing; intusschen kijken jelui alvast eens rond m woenhuizen en winkels, wat je daar alzoo om trent toepassing van electriciteit ziet. We pra- ten er dan meteen eens over, of jullie de nieu we dingen beter vindt dan de oude, of niet. Op de tentoonstelling zullen we dan nog wel heel wat meer zien." Het staat vast, dat er dan uitvinders ios- komen uit de klasse. Ootmoedig die niet door Uw wijze te%enweroingen, maar Jaat de fau- tasie wat ruimte. Daar heeft 'n kind behoefte aan. Zoo zou de klasse dan een paar maanden leven in de sfeer der electriciteit en het zou den een paar maanden zijn, die voor alle leer- lingen waarde behouden, ook in't verdere le- ven- De tentoonstelling nu, die het schitterend! hoogtepunt van dit opvoedings- en onderwijs- geheel zou vormen, kan dingen laten zien, waaraan we niet kunnen denken op de L. S, Het geld benoodigd voor al die demonstrate, wordt gereedelijk opgebracht door de indus trie, die in deze ruimopgevatte reclame haar voordeel ziet. Met de kinderen worden de ouders cpgevoed; 't oude en't nieuwe geslacht sa- men in dezelfde leerschool. Ze zien, dat be- vrediging van hoogere eischen, aan 't leveu gesteld, binnen hun bereik ligt en de jeugd zag stimuleerend op den ouderdom werken. De jeugd zal, als zij den rijperen leeftijd be reikt heeft, ontvankelijker gebleven zijn voor nieuwe denkbeelden. De massa moet opgeheven worden tot eeM hooger peil, niet alleen door litteratuur, too- nee!, muziek, door vakvereeniging, studie- club, volksuniversiteit, maar ook door de in* dustrie. Contact te brengen tusschen indus trie en massa, in casu tusschen producent en consument, is een deel der volksopvoeding. De mogelijkheid van dergelijk contact be* staat. Dit jaar is er in Coevorden een tea* toonstelling gehouden op gebied van toege* paste electriciteit waar de jeugd ook is toege* laten, neen uitgenoodigd, met bedoeling uit* genoodigd. Uit den heelen Zuid-Oosthoefe van Drente zijn de dorpskinderen daarheea getrokken; de vervoermaatschappijen gave* reductie. Er zijn korte voordrachten gehou den en opmerkingen gemaakt tijdens de b» zichtiging van de tentoonstelling en zeer vels kinderen hebben genoten. Niet alleen vow dl groote stadsjeugd, maar vooral ook voor ds schoolkinderen op't platte land moeten der* gelijke bezoeken van de hoogste waarde g*> acht worden. Wanneer nu nog de voorbereiding van «dJ rijde der L. S. zou komen in den {test ill I hovao aangaf, zou hM succaa sf>~* 'i c

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7