DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 49 Honderd zeven en twintigste Jaargang 1925. VRIJDAG Directeur: G H. KRAfc. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 27 FEBRUARI tiff 2 Watte* Abonnementsprijs bij voornitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regcl, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 31 Redactie No. 33. Bnitenland DE OPSTAND DER KOERDEN. De Turksche minister-president verklaarde in de Nationale Vergadering dat krachtige militaire maatregelen waren getroffen tegen de opstandige beweging der Koerden. Dc Vergadering nam met algemeene stemmen een voorstel aan strekkende tot het afkondigen van den staat van beleg in de door de op- standelingen bezette zone en in de aangren- zende plaatsen, evenals een wetsontwerp, vol- gens hetwelk een ieder die misbruik makend van de relitrieuze tradities en met politieke oogmerken het volk tot opstand aanzet, zich aan hoogverraad schuldig maakt. Te Konstaijtinopel verluidt, dat Turksche troepenafdeellngen en gendarmerie zich bij de opstandige Koerden hebben aangesloten. Zij moeten goed met machinegeweren zijn uitge rust. De sterkte der insuroenten wordt ge- schat tusschen 7000 en 20.000. DE BULGAARSCHE TSJEKA. De crimineele politie arresteerdc tia een langdurig onderzoek den leider der Bulgaar- sche Tsjeka en twee leden van het uitvoerend comite. Zij legden bekentenissen at ten aan- zien van alle doodvonnissen in den laatsten tijd over politieke personen uitgesproken en den moord op den hoofdredacteur Millof. Het onderzoek duurt voort. HITLER BEGINT FEN NIEUWE ACTIE. In de thans weder in Saksen verschijenende „Volkisc1ie Beobachter" verklaart Hitler de oprichting en de leiding op zich te willen ne- nien van een Nationaal-socialistische Arbei- derspartij. die den strijd zal aanbinden tegen het Jodendom, het Marxisme, het Centrum en de Democratic. Het conflict tusschen duitsch- LAND EN ROEMENIe Volgens de bladcn zijn sedert het begin van het Roemeenscii-Duifeche conflict talrijke Duitsche vluchtelingen uit Roememe zcnder middelen en papieren te Boedapest aangeko- men. Bij hun vertrek uit Romenie werd alles afgenomen TROTZKY GEZANT TE WASHINGTON? Thans wordt bericht dat Trotzky indien zijn gezsondheid de benceming tot Russisch gezant te Tokio niet mogelijk maakt, na de erkenning van Rusland door de Vereenigde Staten te Washington zal worden. Zou zijn gezondheid dat niet beletten? Of wil men hem maar liefst ver weg sturen? GEEN OUDBAKKEN BROOD MEER Een Zwitsersche bakker uit Pully, nabij Lausanne, Jean Matti genaamd, schijnt een procede te hebben uitgevonden, waardoor het brood voor onbeperkten tijd versch kan wor den gehouden. Naar Havas weet mede te d°e1en, heeft hij zijn uitvinding aan een Engelsche firma ver- kocht. Hij heeft zich evenwel het recht voor- behouden, zijn recept te doen eebruikcn in de Zwitsersche militaire bakkerijen. BLOEDIGE BOTSING TIJDENS HET CARNAVAL. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat te Kempten in Beieren bij een bctsing tuschen ooldaten van de rijksweer en burgers tijd< as een carnavals-optocht zevcn personen werden gedood. Nadat versterking was aaneekom n kon de rijksweer de menigte uitoendrijven. EEN REUZEN-PROCES. Voor de rechtbank te AJtona begon gister het proces tegen 174 communistcn wcgens deelhcming aan de Hambrgsche Putsch in Oc tober 1923. Zij worden brschu1di"d van dcci neming aan een hoogverraderlijke ondemc- ming. Er zijn 350 geiuigen gedagvaard en he proces zal dan ook enige maanden duren. EEN NIEUWE WERKPLAATS VOOR PASSENVERVALSCHING ONTDEKT Nadat de Berlijnsche politie kor; geleden de communistische centrale voor passenver- valsching had doen sluiten, hebben de com- munisten onmiddellijk een n.euwe werkplaats voor vervalschingen opgericht. Ook deze is thans in handen der politie gevallen. Ze was nog niet geheel gereed, doch er werden reeds nu een groot aantal offlcieele formulieren en ander ambtelijk materiaal gevonden. Verschei- dene communisten werden gearresteed. HEV1GE STORM OP DE ENGELSCHE KUST. Gisteren nacht heeft aan de Engelsche kust opnieuw een hevige storm gewoed, die gepaard ging met zware regens. In verschei- dene kustplaatsen werd ernstige schade aan- gericht. De wandelpier te Portland is geheel verneild. Stortvloeden van meer dan zeven meter hoogte sloegen over de pier en verbrij- zelden haar pijlers, zoodat het bovengedeelte instortte. In een visschersdorp aan de kust van Cornwallis werden de zeedijk en de weg naar de haven over grooten afstand onder water gezet. De aangrenzende huizen moesten worden ontruimd, daar gevaar voor instor- ting bestond. De Theems, is bij de Walton-brug aan den kant van Meddlesex buiten haar oevers getre- den. Het laaggelegen dorp Mimms, in de na- bijheid van Barnet, staat geheel onder water. De bewoners moesten in vaartuigen worden gered. In het Kanaal van Bristol was de storm zoo hevig, dat vele schepen naar Swansea moesten vluchten. De kanaalbooten uit Nederland, Belgie en Frankrijk zijn op tijd aMigeknmnv, v STORM OP DE JAPANSCHE KUSTEN. Een hevige storm, die langs de Japansche kusten heeft gewoed, heeft drie schipbreuken veroorzaakt. Allereerst verging de motorboot „Aomori", op weg naar Hakodate, met alle leden der bemanning en de passagiers, waar- onder twee Japansche vrouwelijke studenten. Het Japansche zeilschip „Bosjomaroe", in ge- bruik als opleidingsscnip van de Japansche marine, is eveneens vergaan- De kapitein, twee officieren en twee matrozen verdonken De derde Japansche boot die is vergaan is de „Koan Maroe". Het schip kwam in aanvaring met drijfijs en zonk. De bemanning kon zich in veiligheid brengen KORTE BERICHTEN. Gisternacht brak te Weenen brand uit in de werkplaatsen van de bondspoorwegen. Twaalf nieuwe Pullmanwagens, waaronder de salonwagen van den bondspresident, ver- £randden geheel. In de Fransch-Duitsche handelsbespre- kingen is een gunstige wending ingetreden Een voorloopig verdrag wordt binnenkort ver- wacht. In de gezondheidstoestand van den Duitschen rijkspresident Ebert is een kle.ne verbetering ingetreden. Het gevaar is echter nog geenszins geweken. Aan de Leuvensche universiteit is de student Dilletjens, tegen wien, wegens deel- neming aan relletjes, een gerechtelijke ver- volging was ingesteld, van de colleges uitge- sloten. Dat is thans de tiende uitsluiting. Een tunnel van 24 K.M. lengte zal worden geboord door den hoogsten berg van Schotland, den Ben Navis, ten einde het wa ter van het Loch Laggan en het Loch Treig te leiden naar het hydro-electrisch station van de North British Aluminium Cy. te Fort William. De tunnel zal 4 K M. langer zijn dan de beroemde Simplon-tunnel en dus de langste van Europa worden. De Fransche Kamer heeft besloten tot een heffing van 200 francs op identitedts- kaarten voor buitenlanders en van 10 francs op die voor studenten en arbeiders. De Amerikaansche drankwet-autoritei- ten hebben te Norfolk aan boord van het Ma- rinetransportschip „Beaufort" welk schip te- rugkeerde van een tocht naar West Indie, 40 kisten drank in beslag genornn. Deze waren gebcrgen in de hutten van de matrozen en lagere officieren. De luitenant-vlieger White uit Halifax en de officier van de Canadeesche Luchtvaart Cross, uit Toronto, zijn bij een oefening te Toronto met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Beiden zijn gedooa. Op het terrein van de fabriek „Lorrai- ne" te S^arbriicken is een in aanbouw zijnde, vijf meter hooge muur ingestorte waardoor hvaalf arbeiders werden bedclven, van wie cijf werden gedpod, cle anderen ernstig ge- wond. In den nachttrein MilaanVerona is een reiziger door treiiircdvers genarootiseerd en vervclgens van 35 millicen beroofd. Duitsch.and heeft aan den Volkenbond een riota gezondrn waarin het protesteert te gen het handhaven van de Fransche troepen u het Saanrebied Staten-Generaal EERSTE KAMER. Zitling von gister. Voortgezet werd het algemeen begrootings- debat. De heer De Vos van Steenwijk, zijn rede vervolgende, huldigde minister Colijn voor het sluitend maken van het budget en bestreed het streven naar ontwapening. De heer Van Embden, betoogende, dat alle kleir.e Staten militair weerloos zijn, handhaafde zijn standpunt inzake ontwape ning en den chemischen oorlog. Spr. betoog- de dat beperking der bewapening een onder- ling wantrouwen gaande houdt en oordeelde dat men in Denemarken verder ziet dan on- ze regecring. De heer Van Embden zette na de pau- ze zijn rede voort en betoogde, dat onze weer- macht in elke omstandigheid overbodig is. Spr. achtte de moreeie xracht van den Vol kenbond diens grootste kracht. De heer Diepenhorst behandelde on ze economische, "lilitaire en politieke weer- baarheid. (Tot zoover reeds in een gedeelte onzer vo- rige editie opgenomen.) De heer S t e n h u i s bestreed den heer De Vos. Vervolgens zette spr. uiteen, dat de regee- ring in b'A jaar niets heeft gedaan om uit- barstingen van de arbeidende klasse te voor- komen. Spr. ontkende dat er reeds een democratic ten onzent zou bestaan. Men verwart daar- mede te zeer het parlementarisme, dat feite- lijk beheerscht wordt door het kapi'Uisme, dat den Staat regeert. Waarom zou de arbei- dersklasse daartegenover geen economische machtscentra kunnen vormen? vroeg spr. den heer Van Lanschot. De vergadering werd verdaagd tot heden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Indisch Regeeringsfeglement. Aan de orde warn de Wetsontwerpen Her- ziening van het Reglement op het beleid der Regeering van Nederlandsch-lndie enz. De heer RutgersvanRozenburg (c.-h.) verdedigde een amendement om aan art. 1, eerste lid, waarin de uitoefening van het algemeen bestuur i» Ned.-Indie wordt op- gedragen aan den G. G., toe te voegen: „en met in achtneming van's Konings bevelen." De Minister van Kolonien, de heer D e G r a a f f, achtte de toevoegimg overbodig. Het woord „bevelen" zag spr. liever gewij- zigd in „aanwijzingen". De heer RutgersvanRozenburg (c.-h.) wijzigde zijn amendement zoo, dat er in plaats van „bevelen" „aanwijzingen" komt te staan. De heer Oad (V.D.) was tegen dit amen dement. De heer V 1 i e g e nt (S.D.) zag tusschen aanwijzingen en bevelen geen verschil. De heer Marchant (V.D.) zeide dat als een amendement als dit wordt aangeno- men, het voor zijn fractie zeer moeilijk zal zijn zijn stem aan dit ontwerp te geven. De heer Dresselhuys (V.B.) was be- reid zijn stem aan het amendement te geven. Het amendement werd aangenomen met 44 tegen 20 stemmen. Van rechts stemden alleen tegn de heeren Colijn en Scheurer. Van links stemden voor de V. B. en de Plattelanders. Bij een volgend artikel decide de heer O u d (V.D.) mede dat bij zijn amendement introk. De heer V 1 ieg e n (S.D.) lichtte toe het amendement-Albarda betreffende den Raad van Ned.-lndie. De bedoeling is den lastigen Raad uit te schakelen, en ae hoofden der departementen meer in contact te brengen met den G G. De ze krijgen in dit amendement een vaste plaats in dezen Raad, hetgeen niet bestaat in het voorstel van den Minister. Daarin is dit fa- cultatief. De her Feber (R.-K.) wees het amende ment af. De heer Albarda. (S.-D.) verdedigde het amendement nog nader. Het amendement-Albarda werd verworpen met 50 tegen 19 stemmen. Voor de sociaal- democraten en de Vrijzinnig-Democraten. De heer Albarda (S.-D.) verdedigde het amendement tot afschaffing van de exor- bitante rechten. Bij de algemeene beschouwin- gen zijn daarover reeds discussies gevoerd en spr. verwees daarnaar. De Minister verklaarde zich er tegen, gelijk hij reeds eerder deed. De G.-G. moet deze bevoegdheden houden. Het amendement-Albarda werd verworpen met 50 tegen 18 stemmen. Voor S. D. A. P. en V.-D. Op voorstel van den heer Scheurer werd thans besloten eerst het punt van den wetge- venden Raad te behandelen. De heer Albarda (S.-D.) lichtte een amendement toe, om in plaats van een Wet- gevenden Raad in te stellen een College van Voorbereiding met 10 in plaats van 18 leden. Met college zal geen beslissende bevoegdheid bezitten ten koste van den Volksraad en slechts tot taak hebben de besluiten van den Volksraad voor te bereiden. De heer Feber (R.-K) verdedigde het amendement om den naam Wetgevende Raad te ver anderen in College van Gedelegeerden. die typeerender is. Het aantal wil hij dan stellen op 20, een derde deel van den Volks raad. De heer Van Vuuren (R.-K) steunde het amendement-Feber, evenals de heer Ger- ritsen (V.-B De heer Dresselhuys (V.-B.) zou stemmen tegen het amendement-Feber en te gen het artikel omdat hij den Wetgevenden Raad in welken vorm ook, niet wil. De heer Scheurer (A.-R.) vereenigde zich met het amendement-Feber, dat een goe de oplossing geeft. De Minister nam beide amendemen- ten over. Het amendement-Albarda werd verworpen met 37 tegen 26 stemmen. Voor sociaal- en vrijzinnig-democraten en Van Gijn, Dressel huys, Braat, Van Dorp, Boon, Bierema, De Beer en mej. Westerman. Tegen de rechterzijde en de heer Gerritzen. Het artikel werd goedgekeurd met 38 tegen 25 stemmen. Tegen: sociaal- en vrijzinnig-democraten en V.an Gijn, Dresselhuijs, Westerman, Boon en Bierema. De heer Albarda (s.-d.) deelde mede, dat hij na deze beslissing al zijn verdere amendementen introk. De heer Scheurer (a.-r.) verdedigde nu zijn amendement om de vrouwetf van het lidmaatschap van den Vo.ksraad uit te slui ten. De heer Feber (r.-k.) lichtte toe zijn amendement dat bedoelt de meerderheid in den Volksraad aan Nederlaners te laten. Mevr. De Vries-B ruins (s.-d be streed het amendement-Scheurer, dat geen re- den heeft nu in Nederland dit vraagstuk is opgelost. Mej. Westerman (V.-B.) sprak in gelijken geest. De Minister ontraadde het afwijken van den regel die in Nederland is gevolgd. Het amendement-Scheurer werd verworpen met 49 tegen 9 stemmen. Tegen: de a.-r. groep en Tilanus. Krijger, Rutgers van Ro- zenburg en Van Vuuren. Het amendement-Feber werd aangenomen met 42 teeen 15 stemmen. De vergadering werd verdaagd tot heden 1 uur. De heer Jflten heeft thans voor den duur van de huidige zitting bedankt als lid van de Tweede Kamer- Ds G. M. Kustcrs, land- bouw-specialist, komt in zijn plaats in de Kamer Gemenficd nieuws INTERNATIONALE SAMENWER- KING. Van 20 tot 26 Juni a.s. wordt te Vlissin- gen een „Congres international du service social du travails" gehouden. Dit congres sluit aan bij de in Juli 1922 op het Chateau d'Ar- geronne) in Normandie, gehouden bijeen- komst, waar negen landen vertegenwoordigd waren en waar de bevordering van goede ver- houdingen in de industrie werd besproken. Deze bijeenkomst benoemde een te Leerdam zetelende commissie, die het verkregen contact tusschen de landen in stand hield, en wier ar- beid de verwachting wekt dat op bovenbe- doeld congres de industrieele landen der ge- heele wereld vertegenwoordigd zullen zijn. De commissie zal aan het congres ontweip- statuten voorleggen. Het Congres zal zich in hoofdzaak bezighouden met de vraag, wat etider „bevredigende menschelijke verhoudin- gen in de industrie" moet worden verstaan. DORUS RIJKERS EN KEES KLAASSEN GEHULDIGD. Gistennorgen zijn aan het station D. P. te Rotterdam de heeren Dorus Rijkers en Kees Klaassen gearriveerd. Toen de beide oudjes Rijikers is 78 en Klaassen 72 jaar uit den trein stapten, speelde het Harmoniecorps van de Rotterdamsche Toonkunstenaarsveree- niging, dat zich onder de overkapping had opgesteld, het „Wilhelmus". De mannen werden daarbij toegesproken door den heer M Hartog, agcretaris van het huldigingscomite, waarna zij met kransen en bloemen omhangen werden. In een versierden auto werden zij vervolgens naar cafe „Tha- lia" gereden, waar een druk bezochte receptie gehouden werd. Gisteravond gaf de letterlievende vereeni- ging „Oefening na Arbeid" een uitvoerinig in den Tivoli-schouwburg De opbrengst komt ten bate van het Dorus Rijkers-fonds. DE ZILVERDIEFSTAL TE ZEIST. Onder toezicht van politieambtenaren uit Zeist heeft de Stadsreiniging in de O. Z. Kolk gedregd naar het zilver. dat in het najaar van 1923 uit een villa te Zeist door ongenoode gasten werd ontvreemd. De politie had aanwijzingen gekregen, die er toe leidden in de O. Z. Kolk te gaan dreg- gen. Naar men verneemt, heeft zij inderdaad succes gehad eri een groote hoeveelheid antiek tafelzilver en andere zilveren voorwerpen van groote waarde werden opgevischt. De politieambtenaren uit Zeist hebben de waar- devolle vangst aan de justitie, die zich met het onderzoek bezig houdt, afgeleverd. BESTRIJDING VAN DE PORNO- GRAFIE. Onder voorzitterschap van mr. A. de Graaf is gisteren naar de N. R. Crt meldt te Ut recht een vergadering gehouden vain de com missie tot bestrijding der pornogtafie, welke commissie in 1923 benoemd is door het Nati onale eomite tot bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen. In die eerste plaats werd beraadsilaagd wat te doen tegen het feit, dat ook de beste dag- bladen in him koloinmen plaats inruimen aan vaak stuitende bijzonderneden over moorden en dergelijke. Besloten werd zich te dien aanzien te wen- den tot de hoofdredacteuren van de bladen en tot den Nederl. Journalistenkring. Daarna was aan de orde het toezicht op tconeelvoorstellingen. Gelijk men weet is dit opgedragen aan den burgemeester en natuur- lijk demki de eene burgemeester gansch an- ders over wat toelaatbaar is dan den ander, vvaarvan het fatale gevolg is, dat wanneer in de eene stad een vooret-lling is afgekeurd, dit een niet geringe reclame is voor deze voor stel ling, wanneer zij in een andere gemeente wordt toegelaten, Rijkskeuring kwam den aan- wezigen voor op onoverkomenlijke moeilijk- heden af te sluiten, zoodat de lange en lang- zame weg van de voorlichting of bewerking der publieke opinie vrijwel de eenige was die everbleef. Hoe dit zal moeten geschieden zal op een volgende vergadering besproken en nader be- studeerd worden. Omtrent de wering van pornofrafische il- ulstraties en voorsbeliingen uit kiosken werd medegedeeld dat dit onlangs voor eenige bui- tenlandsche en binnenlandsche illustraties ge- schied was aan de spoorwegikosken en aan de stadskiosk te Amsterdam, op aa-ndringen van eenige Kamerleden en gemeenteraads- leden. In deze richting zal, natuurlijk met evenveel beleid en onderscheidingsvermogen als met kracht, voortgegaan worden. Vervolgens werd gewezen op de groote ge- kleurde affiches van de bioscopen. Ook op de Internationale diploinatieke conferentie in September 1923 te Geneve gehouden is op dit bijzonder gevaar, van verschillende zijden gewezen. Inzonderheid aan het Rijksbureau werd verzocht hierop blijvend toezicht te houden (of te doen houden door vrijwillige kracnten b v. uit jcugdorganisaties, Tuchtunie, enz.) enz.) en de autoriteiten voortdurend hierop opmerkzaam te maken. Fen slotte werd besloten aan de Tuchtunie te verzoeken een veriegenwoordiger in deze commissie te benoemen. Daarna werd de vergadering gesloten. AUTOBUS TE WATER. Gistermiddag omstreeks half twee is eea autobus van Lekkerkerk naar Gouda uabij dc spoorweghalte bij het Beiersche aangereden door een luxe-auto, die uit de richting Stolwijk kwam. De autobus, waarin 7 personen zaten, geraakte te water. Alle passagiers, onder wie de burgemeester van Berkenwoude, de heer Gautier, zijn gered; verschillenden zijn vrij ernstig aan het hoofd gewond. GEORGANISEERD OVERLEG IN AMBTENARENZAKEN. Bij beschikking van den minister van bin nenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, van 25 Februari, zijn^met ingang van 1 Maart, aangewezen ate ambtenaren om besprekingen te voeren in de gereorganiseerde centrale commissie voor ge- organiseerd overleg in ambtenaren zaken mr J. B Kan, secrctaris-generaa-1 in alge- meenen dienst; mr. dr. J. Donner, raadsadviseur bij het de- partement van justitie; mr. G. Jansen, directeur van het ceotraal bureau voor voorbereiding van ambtenaren zaken A. Mastenbroek, referendaris bij het depar- tement van arbeid, handel en nijverheid is bepaald, dat onderscheidenlijk als voor zitter en plaatsvervangend voorzitter der com missie zullen optreden mr; Kan en mr. dr. Donner, voornoemd. DE ZOMERT7JD. Verscbenen is het voorloopig versfag van *de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot af schaffing van den zomertijd. Het bestuur van de Vereenigmg voor Vreem delingenverkeer te Sneek en het comite uit de Amsterdamsche afdeelingen van ambtenaren- organisaties, hebben per telegram aan de Tweede Kamer verzocht het wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd niet aan te nemen. De Vereeniging voor Vreemdelmgenverkeer Bussum—Naarden heeft een adres gezonden met hetzelfde verzoek, voorzien van 1S63 handteekeningen. DE MOORD OP DEN SPOORWEG- WACHTER TE GIESSEN-NIEUWKERK. Door de politie te Sliedrecht is gistermid dag gearresteerd en naar Dordrecht overge- bracht de vrouw van K-, in verband met den het vorig jaar gepleegden moord op den spoonvegwachter te Giessen-Nieuwkerk. TWEESPALT OM DE INVOERING VAN HET RAADSGEBED. In de vergadering van den raad der ge meente Doniawerstal is besloten tot invoermg van het openbare ambtsgebed bij het openen der vergaderingen Het betreifend voorstel werd aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de Chr. Historische, Anti- Revoluticnnair en Roomsch-Katholieke leden, tegen de Vrijzinnig-Democraten en Sociaal- Democraten. De voorzitter deelde mede, van de leden te verwachten, dat zij de voorlezing van het nog nader vast te stellen formulier-gebed staande zouden aanhooren, waartegen de So- ciaal-Democraten zich verzetten. Een der Vxij- zinnig-Democratische leden verklaarde de vergadering tijdens de voorlezing steeds te zullen verlaten. HET KOLENTRANSPORT DOOR DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Het Tweede Kamerlid Bcogaerts heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld Is de minister bereid aan de Kamer mede te deelen lo. of door Zijn Excellentie, in verband met de vrij aanmerkelijke daling van de kolen- prijzen, maatregelen worden voorbereid, wel ke zullen leiden tot een onmiddellijk ingaande vermindering van de kosten van het kolen- transport door de Nederlandsche spoorwe- gen; 2o zoo ja, tot welke uitkomsten die be- moeiingen bereid hebben geleid en welk perspertief dienaangaande verder voor de naaste toekomst kan worden geopend? BATAVIASCHE BANKEN OPGELICHT. Uit Weltevreden wordt aan de Telg. ge- gemeldEen voortvluchtige Chinees, die goe- deren aan pandrecht onttrok, benadeelde Ba taviasche banken voor ongeveer meei- dan een millioen. Drie Bataviasche banken loven thans 1000 uit voor de opsporing van den voortvuehtigen Chinees. De procuratiehouder en twee Chi neesche mandoers zijn gearresteerd, verdacht van medeplichtigheia. Er is een zeer uitge breid complot ontdekt. Men is begonnen me den inventaris op te nemen. De schade nader vermoedelijk de 1.700.000. De voortvluchtige is vermoedelijk Zaterdag middag onder valschen naam naar Singapore vertrokken. KORTE BERICHTEN. Bij de halte Pekelderweg, onder Stads- kanaal, is Dinsdagavond de 70-jarige mej. Woldering-Slim onder den trein geraakt en dadelijk daarop overleden. Door de Vereeniging van Winkeliers in Gouden en Zilveren werken werd gister fc Amsterdam een vergadering gehouden, waar in een bespreking plaats had b^reftewte het ,,Ontwerp-Weeldebeiasung", A1KMAA

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1