Vergadering van den Gemeenleiaal A.J.P.s ROMA-PUDDING schrijvers gestemd. o.l. over de firma Van Wijngaarden te Beverwijk en den heer Jac. v. d. Kommer te Amersfoort (die hier binnen korten tijd een autodienst opent). De eerste had ingeschreven voor 3.40, de laatste voor 3.65 per 1000 Kg. en gratis vervoer van emballage naar hier. Na bespreking bleek, dat 21 stemmen wer den uitgebracht voor Jac. v. d. Kommer en 8 voor de firma van Wijngaarden, zoodat de eerste is gekozen. Het vervoer gaat in op 6 Maart. De administrateur deed mcdedeeling van het contract. Alle schade kan op den vervoer- der worden verhaald, het vervoer heeft plaais in gesloten auto. Met het inkoopen van zaden eu planted, koolkragen, raffia, enz., werd de administra- teur belast. Bij de rondvraag bepleitte de heer Groot spoedige instelling van Woensdag-vervoer van asperges. Toezegging volgde. De heer Smits vroeg overleg met het be- stuur van den L. T. B. en den rijkstuinbouw- consulent om de lezing over glascultuur voor iedereen open te stellen. Ook hierop volgde toezegging. De administrateur zedde, dat voor het ver voer per auto de leden de collo of zelf moeten wegen of dit aan de schuur moeten doen. Voor de losse vrachten (afgchaald bij de le den) is het bestuur niet aansprakelijk. Na verloting van tuinbouwgereedschappen volgde sluiting (Vervolg.) Mr. S 1 u i s wist niet, dat de heer Wester- hot zoo in de R. K. couranten geloofde. De heer Westerhof wilde het gevaar niet loopen, de Cadettenschool niet te kun- nen krijgen. Voor een canon van 11000. is ook voor andere doeleinden de Cadetten school wel te aanvaarden. Zonder uitzonde- ring heeft de geheele ziekenhuisconiir.issie onder het rapport gezct, dat in vergelijking met andere mogelijkheden de Cadettenschool wel de goedkoopstc manier is om tot een Zie- kenhuis te komen. Het is in het algemeen be- lang om nu te beslissen. De heer G o v e r s was tegen aauhouding. In 1897, toeu het ging over den bouw van het abattoir, werd daartegen ook sterk gea- geerd. Acht jaar werd ditaangehouden; zwarte stipjes wcrden opgeblazen tot ooie- vaarskoppen; (gelach!) ja, speldepuntjes werden uitgebreid tot ducdalven. Maar toen na acht jaar trots den tegenstand van ver- schillende raadsleden het abottoir er kwam, hoorde men later niets meer van den strop. Ook het stichten van de ijsfabriek stuitie op ullcrlei tegenstand. De heer Westerhof: We zitten al in de ijsperiode. De heer Govers: Toen de ijsfabriek er kwam, bleek ook deze niets anders dan een voordcel voor de gemeente en niet alleen fi- nancieel. Bij aanueming van het voorstel legt men zich nog niet vast aan de wijze, waarop het Ziekenhuis zal worden ingericht. Het terrein met de gebouwen is voor Alkmaar heel goed- koop. De Voorzitter: Het wordt zoo nog een buitenkansje. (Gelach). De heei" S i e t s m a vereenigde zich met den gcdachtengang van den Voorzitter, den iicer Westerhof en Mr. Offers. Ook spr.'s fractie zal, op grond daarvan, tegen aaniiou- ding stemmen. Het voorstel van de 7 raadsleden kwam hierop in stemming en werd met 11 tegen 8 stemmen verworpen. Voor stemden de R Kath., Mr. Sluis en de heer Vogelaar. De heer Vogelaar wilde nog ecu po- ging doen om beide meeningen met elkander te vereenigen. Spr. stelde. voor, de Cadetten school voor een jaar in erfpacht te nemen; er is dan vollcdig tijd om de zaak te onderzoe- ken en daarna kan men beslissen over de de- finitievc aanvaarding. De geheele kwestie kan dari in een rustiger sfeer worden behan- deld. De Voorzitter oordeelde dit voorstel voor den Minister buitengewoon moeilijk. Neem aan, dat hij onderhandelt met anderen. Zou hij dan bereid zijn, ons de school voor een jaar te geven, met de mogelijkheid, dat wij er van afzien en de andere gegadigde zich inmiddels had voorzien. De heer Thomsen oordeelde, dat dit voorstel inhield een niet-accepteeren van het voorstel van den Minister. Z. i. was dit een van de hand wijzen. (Ontkenningen van rechts). De heer Westerhof verklaarde, dat dit voorstel hem tegenviel. De Raad heeft uit- spraak gedaan, geen uitstel te willen. In dit voorstel zag spr. een poging om uitstel te krijgen. De Voorzitter sloot zich aan bij het gesprokene van den heer Thomsen. De Mi nister zegt in een telegram, dat hij meent, dat z. i. reeds voldoende overleg is gepleegd. Spr. ziet daar zelfs eenige ongeduldigheid in. Ook hij meent, dat de Minister in een derge- lijk besluit niets anders zal zien dan een ver- werping van zijn aanbod. Mr. Sluis stelde voor, om er genoegen mee te nemen, dat de heeren nu maar plan- nen maken. Men kan daarover later wel pra- ten. De Voorzitter had niets liever. Mr. K u s t e r s vroeg, of hij nu met ande re plannen voor een Ziekenhuis voor den dag moest komen of dat hij dit later moest doen. De Voorzitter legde er den nadrufc op, dat men geen oogenbli': moest twijfelen aan hetgeen hij wilde. Hij wilde van de Ca dettenschool een Ziekenhuis maken, en ook de andere leden willen dit. De heer Westerhof: Natuurlijk. De Voorzitter: Maar de Raad is niet gebonden. Vanmiddag is duidelijk gebleken, dat u het niet wil of neen, dat is eigenlijk niet duidelijk gebleken, maar ik meen, dat er men- schen zijn, die het niet willen. U behoudt voi le vrijheid. Mr K u s t e r s hoopte, dat als B. en W. de plannen voor de Cadettenschool hebben uiPrewerkt en hij met andere plannen komt, er dan niet gezegd zal worden: „Was daar- mee eerder voor den dag gekomen. Dit is sa- botteeren". De Voorzitter: Zeker niet! Mr. K u s t e r s wilde dit vastleggen. De heer Westerhof wees erop, dat de opdracht inhoudt het verbouwen en inrich- ten van de Cadettenschool voor Ziekenhuis volgens plannen van Dr. Worthman. Spr. ci- teerde te dien aanzien het voorstel van B. en W. Wie dus tegen het ziekenhuis is, moet tegen deze bnlage stemmen. Mr. Sluis: En Mr. Offers wilde zich op de vlakte houden. De heer Westerhof: Wie niet vodr het Ziekenhuis is, kan zich toch voor het onder II voorgestelde verklaren. Wil hij zich overigens vrij houden, dan kan hij tegen het onder I voorgestelde stemmen. Mr. Sluis verzocht dan een afzonderlij- ke stemming. De heer Westerhof wilde geen blinde- mannetje spelen. Spr. vond het goed, het rap port wel te bespreken. Het laat zich denken, dat de gansche Raad v66r het onder II ge- noemde is en verdeeld over I. Wie het Zie kenhuis wil, kan uit het rapport vememen, dat dit de goedkoopste manier is om het te bekomen. Volgens de bijlage geeft men B. en W. opdracht, de plannen voor te bereiden, maar het is juist, dat men later vrij staat, die plannen niet acceptabel te vinden. De Raad kan straks in de grootst mogelijke vrijheid die plannen bekijken. De Voorzitter had geen bezwaar om afzonderlijk te laten stemmen. Iemand die perse tegen het Ziekenhuis is, moet tegen I stemmen. Mr. Kusters: Het gaat over een Zie kenhuis volgens plannen van Dr. Worth- man; maar ik ben niet tegen een ZiekenhuLs. De Voorzitter: Dan moet u tegen I stemmen. De heer Kusters vroeg of men het on der I voorgestelde niet kon aanhouden en zich kon uitspreken over II. De Voorzitter bracht hierop het on der II voorgestelde, n.l. B. en W. te machti- gen, den Minister van Financien te bericli- ten, dat de gemeente bereid is, een erfpachts- overeenkomst, betreffende het complex, met het Rijk te sluiten op den voet van een jaar- lijksche canon van 11000.in stemming. Dit voorstel werd aangenomen met 11 te gen 8 stemmen; tegen de R. K., Mr. Sluis en de heer Vogelaar. De heer Westerhof sprak zijn groote venvondering uit, dat Mr. Leesberg, die zijn naam ook onder het rapport had gezet, tegen den aankoop had gestemd. Deze stemming had z. i. bewezen, dat aanhouding geen -in heeft. Spr. zal daar straks in B. en W. wel over praten, wanneer deze volgens het voor stel van den Voorzitter zich zullen beraden over het idee van Mr. Kusters inzake de aan houding van het onder I voorgestelde. Spr. vond de houding van Mr. Leesberg buiten gewoon bizonder. De heer Veen: En brutaal: De heer Westerhof oordeelde, dat die houding aanteekening vraagt in de gemeente zelf en dat men zich hier ook op het terrein van diens denkbeelden over de goede trouw bevindt. Mr Leesberg had, wat hij zou zeg- gen, voor de stemming mee kunnen deelen, maar hij was daartoe niet in de gelegenheid geweest, omdat het rapport niet besproken was. Uitdrukkelijk wenschte hij craan te herin- neren, dat hij in de Commissie heeft ver- klaard, dat wanneer een nieuw stedelijk Zie kenhuis gebouwd kon worden met een jaar- lijksche subsidie van 15000.hij dan be reid was, daar vodr te stemmen. De Commis sie weet ook, dat hij het ten aanzien van be- langrijke punten niet eens was en dit speci- aal, wat betreft de door hem gewilde zeker- heid over de geraamde subsidie van de Pro- vincic en andere lichamen. Ook is hij er voor opgekomen, dat de R. Kath. verpleging zou- den krijgen in hun eigen ziekenhuis en daar- mee is men accoord gegaan. Met nu tegen te stemmen, heeft spr. willen zeggen, dat hij op het oogenblik tegen de aanvaarding van de erfpacht is, omdat de leden van zijn frac tie niet voldoende in de gelegenheid zijn ge weest, het voorstel te bestudeeren. Wanneer hun de gevraagde vier weken was gegeven, dan was het iets anders, al wil hij niet zeg gen, dat hij dan had voorgestemd. Hij be- twijfelt, of er voor de Cadettenschool, wan neer er geen Ziekenhuis in komt, voor 11000 een ander emplooi is te vinden. Hij vindt dus de aankoop en de stichting van het Ziekenhuis onafscheidelijk. Misschien had hij toch wel voor gestemd, maar zonder argu- menten heeft de meerderheid gestemd tegen de vier weken uitstel. De Voorzitter oordeelde, dat men hierover niet moest doorgaan. Spr. schorste de vergadering om B. en W. gelegenheid te geven, zich te beraden over het idee van Mr. Kusters om het onder I voorgestelde aan te houden. Dit onder I voorgestelde luidde als volgt: 1. de conclusie van het ziekenhuisrapport (bijlage No. 18) te aanvaarden en hen mits- dien te machtigen de noodige plannen te doen uitwerken en verdere voorbereidingen te tref- fen voor de verbouwing en inrichting van het door de gemeente in erfpacht aan te nemen Cadettenschoolcomplex, volgens de plannen van Dr. Wortman, tot een modern centraal ziekenhuis, opdat B. en W. te zijner tijd het noodige crediet voor den aan- en verbouw en de inrchting zullen kunnen vragen en de administratieve regelingen betreffende't nieu- we ziekenhuis ter vaststelling zullen kunnen voorleggen. Gedurende de schorsing waren de raadsle den evenals de bezoekers op de publieke tri bune in druk gesprek met elkander. Na een half uur deelde de Voorzitter me- de, dat er in het College ten aanzien van het voorstel geen eenstemmigheid was verkregen. De meerderheid meent intusschen, dat, wan neer de Raad meent over dit punt geen tijd van voorlichting te hebben gehad, aan dien Raad die voorlichting behoort te worden ver- schaft en heeft dan ook geen bezwaar tegen een uitstel van uiterlijk vier weken. De heer Westerhof wilde ten aanzien van punt 1 allr mogelijke concessies doen. Spr. oordeelde het met vcrstandig, nu reeds ever het plan te spreken. Om de leden vrij te laten van de cijfers in het rapport genoemd en van de plannen van Dr. Wortman, stelt de minderheid voor, uit het voorstel de woor- den: „de conciusie van het Ziekenhuisrapport te aanvaarden" en de woorden: „volgens de plannen van Dr. Wortman" te schrappen Ieder raadslid blijft dan volkomen vrij, de la tere voorstellen tc corrigeeren en te amcndec- ren. Wanneer het voorstel ongewijzigd werd aangenomen, dan zou dit niet het geval zijn Zoowel de meerderheid als de minderheid in het College wil dus vrijheid laten voor de cri- tiek. Het voorstel van de minderheic' gaat zelfs verder dan hetgeen de R. K. fractie vraagt. Spr. meent, dat men aan 4 weken niet veel heeft. Men kan over enkele cijfers een an dere meening hebben, maar men moet toegc- ven, dat men de details gerrakkelijker en beter kan beoordeelen, als men drie a vier inaandcn tijd krijgt.. Punt 2 is aangenomen, Ios van het Ziekenhuis. Wij vragen een opdracht, om de plannen nader uit te werken van ten Zie kenhuis in de Cadettenschool. Men blijft la ter vrij, of het er een van 114 beddeu of van 75 bedden moet zijn en ook om te bepalen of aan het complex een andere bestemming moet worden gegeven. Wanneer men meent, dat het Ziekenhuis er een moet zijn van 75 bedden, spr. stelt dit theoretisch, dan vindt men juist in de Cadettenschool de mogelijkheid om zon der beduidende bouwkosten uit te breiden. Het voorstel van deri heer Thomsen en spr. laat de Raad dus ook absoluut vrij. De heer Thomsen was ook van mee ning, dat door dit voorstel de oppositie in geen enkel opzicht wordt gehandicapt De voorzitter zeide, dat zijn gevoe- lens ten aanzien van de plannen van Dr Wortman in niets zijn gewijzigd Hij iiad zich alien laten leiden, omdat de Raad verzoekt een voldoende gelegenheid ter bestudeering. Ten aanzien van het voorstel om de com- plexen te aanvaarden, waren er klemmende redenen tegen uitstel. Maar hoewel spr. ten zeerste een uitstel van vier weken betrcurt, meent hij toch ten aanzien van dit punt zich daartegen niet te mogen verzetten. Mr. Kusters verwonderde zich over hei voorstel van de minderheid. Wanneer de heer Westerhof wil dat er bes'ist wordt, dat er een nieuw Ziekenhuis zal komen, dan zijn wij daar direct voor. Maar het plan voor het Ziekenhuis in de Cadettenschool kunnen wij niet beoordeelen en spr. zou het dan ook buitengewoon betreuren, wanner er geen ge legenheid werd gegeven, zich voor deze zaak voor te bereiden. Mr. Leesberg deed het genoegen, dat er in het College een meerderheid voor uitstel was gevonden. Het gevaar, dat spr. niet er kende, maar dat ten aanzien van de in erf pacht neming gevreesd werd, bestaat hier niet. Het was van den brgemeester dan ook consequent om met het uitstel mee te gaan. Het deed spr. ook genoegen, dat de heer Rin gers, die als practisch man dit kan beoordee len, er voor was. Waarom het plan van Dr. Wortman nog niet eens 4 weken bekeken? Het voorstel van de merederheid kwam spr redelijker voor dan dat van de minderheid. Dat van de minderheid is bovendien vaag ten aanzien van de financieele gevolgen. De heer Westerhof hoopte, dat de heer Ringers het welwillend oordeel van Mr. Lees berg vaker zal hooren. Mr. Leesberg: Ik werk nog al goed met hem samen. De heer Westerhof twijfelde daar niet aan. In de bladen is een scherpe aanval ge daan op de geschatte bijdragen van particu- lieren. Die gelden komen gelukkig goed bin- en, maar de groote meerderheid van de bui ten-comite's moet nog beginnen of is pas be gonnen. Gisteren kon men nog lezen. dat zich nog twee nieuwe commissies hadden ge- vomid. Men gat dus steeds door, doch over 4 weken zullen die bijdragen ook nog niet bin nen zijn Wanneer het uitgewerkte plan over 3 a 4 maanden komt, dan is de steuninzame- ling afgeloopen en staat dit meest aangevoch- ten punt onomstootelijk vast. B. en W. kunnen zich dan ook hebben ver- staan met de buitengemeenten en voorloopig met Gedep. Staten. maar nog niet met de Pro vincial Staten- Toch is men dan een bedui- dend eind verder. Twee belangrijke cijfers toch komen dan vast te staan Ook andere cij fers komen dan door de detailplannen vaster te staan. Later zal blijken of spr. te optimis- tisch is geweest, maar voor hem staat vast, dat de cijfers in het rapport niet overdreven zijn, noch van den eenen, noch van den an deren kant. Het gebruik maken van de hoog- tezon en dergelijke is door de commissie laag geraamd. Men moet begrijpen, dat het m een commissie, die samengesteld is zooals de Ziekenhuiscommissie, niet mogelijk is, de cij- fer te flatteeren. Over drie maanden kan de Raad echter beter oordeelen of de gemeente zal staan voor de strop van een ton of dat het 15000 extra zal vorderen boven de tot nog toe gedane uitgaven. Het Cadettenschool-plan leent zich bovendien geinakkelijk voor bezuini- gingen, indien die moeten worden ingevoerd. In het plan zijn twee barakken gedacht, waar- van men er een dadelijk wil uitvoeren. Er is gedacht een afdeeling voor zenuwzieken. Het is mogelijk, om geen van beide barakken te bouwen en het bestaande ziekenhuisje als ba- rak in te richten. Zoo js in dit plan de groote gemakkelijkheid aanwezig om bezuinigingen uit te voeren. De Raad blijft vrij, tegenvoor- stellen te doen. Spr. is overtuigd, dat de kleinst mogelijke economisclie eenheid 116 bedden is en daarom is het plan het meest eccnomisch Indien de medische adviezen van den anderen kant onomstootelijk worden aan- gevochten, wie zal er dan zoo star en dogma- tisch zijn. om dat getal met geweld te willen vasthouden? Inkrimping is met het Cadetten- school-complex ook mogelijk. Spr. meent dan ook, dat het minderheidsvoorstel van B. en W alle ruimte geeft aan alle critiek. Zij, die voor een Ziekenhuis zijn, kunnen moeilijk tegen stemmen. De burgemeester komt de R. K fractie z. i. uit te ver gedreven royaliteit tege- mcet. Maar ook hij betrcurt uitstel en het is dus beter, dat er voortgewerkt wordt in het algemeen belang. De heer Ringers had meegewerkt aan het besluit van de meerderheid om de Cadet tenschool in erfpacht te aanvaarden. Ook bij spr. zat voorop de gedachte van het rapport, dat die Cadettenschool eenmaal wordt het Ziekenhuis- Hij wil daartoe gaame mcewer- ken, maar steit er prijs op, dat het uitstel van 4 weken gegeven wordt, opdat het rapport een punt van bespreking zal uitmaken in den Raad, aangezien die de plannen gehecl moet beoordeelen Spr. wil ook graag een uitspraak van den Raad, in welke richtiug men moet werken. Otn den Raad volledig gelegenheid te geven, het Ziekenhuisrapport te bespreken, is hij met het meerderheidsvoorstel van het Col lege meegegaan. Dc heer "Westerhof was van meening, dat het College wel weet, in welke richting de plannen gemaakt moeten worden. Dit zal gaan volgens deze bijlage. Maar de Raad blijft vrij, er elke correctie op aan te brengen Mr. Leesberg oordeelde, dat de heer Westerhof niet zuiver het minderheidsvoorstel toelicht. Hij stelt voor. om de bepaling: „vol- gens plannen van Dr. Wortman' uit het voor stel te lichten, maar toch wil hij gaan in de richting van het rapport. Laat de Raad toch de gelegenheid, die plannen rustig tc bekijken. Doet men, wat de minderheid voorstelt, dan moet men een architect belasten met het ma ken van plannen en deze zal zijn proctnten over een belangrijk bedrag berekenen. Waar om dit in den blinde te voteeren? Dat kan de wethouder van financien toch niet goedvin- den. De heer Thomsen: Dc plannen zullen gemaakt moeten worden; eventueele verande- ringen brengen geen verschil in de kostern. Deze kosten worden berekend in procenteu van den bouw. Mr. Kusters: Als die plannen niet doorgaan De heer Thomsen: Veranderingen in de plannen brengen geen meerdere kosten. Mr. Leesberg Vraag het aan Ringers Mr. Sluis: Die durft het niet zeggen. (Gelach). Mr. Kusters zeide, dat, wanneer tot be- handeling besloten wordt, hij met heel wat gegevens voor den dag moet komen, die een breedvoerige bespreking vorderen. Spr. wil met een ander plan komen, maar eerst moet het rapport-Dr. Wortman worden besproken Er is geen voldoende gelegenheid gegeven, dit te beoordeelen. De eenige consequentie is dus te stemmen voor uitstel. De voorzitter wilde hierop de voor stellen in stemming brengen. Mr. Leesberg oordeelde, dat het voor stel om de bespreking uit te stellen, den voor- rang verdiende. De voorzitter was van meening, dat dit er weinig toe deed. Z. i. moest echter het voorstel-Mr Kusters, overgenomen door de meerderheid van het College, het eerst in stemming komen. De heer Westerhof oordeelde, dat over beide voorstellen gestemd moest worden. Het voorstel-Mr. Kusters, overgonomen door de meerderheid van B. en W., werd hier op verworpen met 10 tegen 9 stemmen. Vo6r stemden de katholieken, Mr. Sluis en de hee ren Vogelaar en Ringers. Aan de orde was nu de stemming over het minderheidsvoorstel van het College van B. en W. Mr. Sluis vroeg, of men zich, als men er v6or stemt, bindt, dat er een Ziekenhuis zal komen. De heer Westerhof zeide, dat men, met er vodr te stemmen, B en W. opdracht geeft, plannen te maken, om de Cadettenschool tot Ziekenhuis in te richten en te verbouwen Ieder raadslid is echter later volkomen vrij, om tegen- die plannen te stemmen. Mr. Kusters vroeg, of men, wanneer het voorstel werd aangenomen, nog heden een behandeling van de plannen kreeg. De heer Westerhof Neen, die worden over drie ma'nden dan grondig besproken. Mr. Kusters vond dit onjuist Spr. wilde breedvoerige beschouwingen houden over de plannen. De heer Westerhof. Dat is na deze wijze van doen niet meer aan de orde Nu kan alieen maar gestemd worden over dit voor stel. Mr. Kusters vond deze wijze van doen een manier, die aan het grenzelooze grenst. De motie, waarin uitstel gevraagd werd, is verworpen. Nu kan men toch een behandeling van het voorstel krijgen. Waarom ons nu op- gelegd, dat wij moeten zwijgen? Die heer Westerhof: Uw bewering is volkomen onjuist. Indien de bijlage zonder meer in behandeling was gekomen. dan was het iets anders. De plannen van Dr. Wort man en de aanvaarding van het rapport is nu niet aan de orde. De Voorzitter was het met den heer Westerhof niet eens. De motie tot uitstel is verworpen, maar nu is niet tevens het voor stel van B. en W. geschrapt. De heer Westerhof:U kent mij te goed om te weten, dat ik, in welk debat ook. zou willen weigeren. Mr. Kusters: Het lijkt er wel op. De heer Westerhof: Ik heb niet het minste bezwaar, maar wat de Voorzitter zegt, is geen parlementair gebruik. Het voorstel van het College bestaat niet meer. Ontkenningen! De heer W e st e r h o f: Dit is verval- len, doordat de meerderheid van B. en W. heeft voorgesteld tegemoet te komen aan den wil van de R.K. fractie. Nu moeten we stem- men over het voorstel van de minderheid van het College. Mr. Leesberg was het geheel oneens met den heer Westerhof. Nu het voorstel tot aanhouding, overgenomen door de meerder heid van het College, is verworpen, is het voorstel van het College weer aan de orde Het voorstel van de heeren Westerhof en Thomsen is een amendement op het voorste! van B. en W., maar daarmee is dat voor stel niet van de baan. De Voorzitter nam aan, toen hij aar- zalde of de motie van uitstel of het amende ment Westerhof-Thomsen den voorrang ver diende, het de bedoeling was, over beide te stemmen. Spr. betwijfelt, of men voldoende heeft doorgedacht. Het gaat niet aan, over een groot plan te stemmen, zonder dat er een woord over gesproken wordt. Nu kan men zeggen, dat de usance dit meebrengt, maar spr. lijkt dit buitengewoon onredelijk. Dc Raad moet gelegenheid hebben, zich over be- langijke dingen uit te spreken. Men moet dan maar tegen de usance ingaan. De heer Westerhof was geheel klaar voor het debat. Het zou hem genoegen doen, vanavond te vertellen, wat hij te vertellen had, maar sinds wanneer worden de parle- mentaire gewoonten niet meer gevolgd? De meerderheid van B. en W. heeft het voorstel teruggenomen. Mr. Kusrers: Neen. De heer Westerhof: Als ik voorstel om een zaak vandaag niet te behandelen maar over 4 weken, dan neem ik toch het voorstel, om het vandaag te behandelen, ter rug? Mr. Kustefs: Als eeu yoorstel tot aan houding overgenomen door de meerderheid van het College, is verworpen, is dan het voorstel van de baan? Dc heer Westerhof: In het College van B. en W. zijn uit de besprekingen twee voorstellen geboren, een tot uitstel en een van de minderheid van het College, waarbij het voorstel is geamendeerd. Het voorstel van de minderheid moet in stemming worden gebracht. Dit is voor geen wcerlegging vatbaar. Er zijn in de vergade ring van B. en W. twee voorstellen >geborcn. Mr. Kusters ontkende dit. De heer Westerhof: De burgemees ter wilde den schijn vermijden, van het voor stel er door te willen jagen. De heer Ringere. weifelde, maar de meerderheid van het Colle ge besloot, den Raad het voorstel te doen tot uitstel en liet daarmee het eigen voorste! Ios. Ontkenningen van rechts. De heer Westerhof oordeelde het col- Iectieve geinterpelleer een bewijs van collec- tieve zwakheid. Spr. interpelleerde alleer- Spr. handhaafde zijn zienswijze en was van meening, dat, wanneer het voorstel van den heer Thomsen en spr. werd verworpen, er niets meer aan de orde was. Een meerderheid van een College kan geen twee tegenstrijdige voorstellen doen. Wanneer het anders is, beu ik de logica volkomen kwijt. Mr. Kusters: Dat bent ti zeker. De heer Westerhof handhaafde zijn zienswijze. De heer Govers was het met hem eens. De heer Westerhof verklaarde nog, dat hij er prijs op stelde, om na deze "erga- dering over dit geschil het oordeel te vragen van menschen. die beter van de pariemcntaire gebruiken op de hoogte zijn, dan hij. Hij was echter van meening, dat men hier de zaak wil vertragen. Mr. K u s te r sBcspoedigen De heer Westerhof: Ik heb persoon lijk geen behoefte, het debat te vermijden Mr Kusters: Neem de zaak dan in behandeling. De heer Westerhof: Dat kan niet volgens parlementair gebruik. Mr. Leesberg: Ik geloof, dat de heer Westerhof zich vergist. De heer Govers: Dat geloof ik niet De heer S i e t s m a: Hij is zeer juist. Mr. Leesberg: Het is een amende ment op de bijlage. Men kan toch een amen dement niet behandelen zonder het voorstel De heer Westerhof: Men kan het een amendement noemen, maar ik noem het een voorstel. Mr. Sluis: Ieder amendement is een voorstel. De heer W e s te r ho f We kunnen niet allemaal gelijk hebben. De Voorzitter oordeelde, dat door verwerping van het voorstel van uitstel weer aanhangig was het voorstel van B. en W., zooals dat in de bijlage is omschreven, met het daarop ingediende amendment Wester hof-Thomsen. Nu zou men formeel eerst over het amendement moeten stemmen, maar laat men elkander niet ophangen aan formalitei- ten en voor alles de zaak dienen. Hoe kan men nu over een zoo belangrijke zaak stem- men, zonder er een woord over te spreken? Spr ziet, dat formeel het gelijk aan de min derheid van het College is, maar de redelijk- heid vordert, dat men zoo'n belangrijke be- slissing niet neemt, zonder de gelegenheid te geven, daarover te spreken. De heer Westerhof: De meerderheid van B en W. hadden hun eigen voorstel maar moe'en handhaven. Mr. Sluis: Die hebben alleen hun oor deel gegeven over de motie. De heer Westerhof constateerde, dat de juristen het weer eens niet eens zijn. Mr. Leesberg zegt: het is een amendement; Mr. Sluis zegt: een amendement is ook een voorstel. Mr. Sluis: Dat is ook waar, maar je begrijpt er niets van. De heer Westerhof: Het is juri- disch en volgens onze taal geheel onjuist, als men wil volhouden, dat een College twee te- genvoorstellen in den Raad kan brengen. Ik wil niemand den mond snoeren, maar ik ben blij, dat het zoo geloopen is, want nu kan men zien, dat het voorstel om uit te stellen, ge- zocht is. Straks heette het, dat men onmoge- lijk over het voorstel kon praten, men wist er nog niets van en nu zegt men, dat men daar- voor een rede wil houden, die klinkt als een klok. Mr. Kusters: Je verdraait alle woor den. De heer Westerhof: Ik verdraai niets, maar ik maak er U geen verwijt van, dat U dit woord gebruikt. In de lunchroom is een halve draaierij een consumptie-artike!. (Gelach!) Als Mr. Kusters uitstel bepleit, omdat hij de zaak niet kon bestudeeren en zegt, vier we ken noodig te hebben om met kennis van za- ken te kunnen praten en u, als alle middelen hebben gefaald, als laatste uitweg een rede wil houden, en dus verklaart, dat hij wel wijs is geworden, dan is die wijsheid hem zeker toegestroomd als het levende manna in de woestijn van de onwetendheid. Ik heb daartegen niet het minste bezwaar en ik bedoel niet, het hem onmogelijk te ma ken, 2ich uit te vieren. Ik wil alleen maar be- too gen, dat men oppassen moet, geen prece dent te scheppen, want ook ik zou daarvan te zijner tijd gebruik kunnen maken. De Voorzitter was daar niet bang voor. De heer Westerhof oordeelde het de kwestie of dit een zaak was van goed par lementair gebruik. Hierover loopt tot dusver de vriendschappelijke woordenwisseling. De heer Thomsen zeide, dat de heer Westerhof en hij de bespreking van het plan Dr. Wortman juist uit het voorstel hadden ge- haald. Spr. was er dan ook tegen om dit nu in bespreking te brengen. Mr. Kusters vroeg, of 'de heer Thom sen duidelijk wil maken, hoe men over een conclusie kan spreken, als men daarover z'n mond moet houden. De heer Thomsen: Wat U wil be spreken, hebben wij er juist uit gehaald- Mr. K us ters: Ik begrijp er niets van. De heer Westerhof: Dat is volkomen juist. (Gelach!) Mr. Kusters. Een van ons tweeen is gek. De Voorzitter: E)£t ma.g U Uiftt zeggfiB, - - - I Op pvJrje A.J P. de tnfioud c4* IH vn2<z. eocVux fy-rt,. ,,L<sv^ rzt^c dam. zustl. PooD,»GSAB„,e„ A jPotA»-G*or^Zoe„ <St"i -r g;/^fxa/3Arr >q/ «t nr>nr*i

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6