DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 51 art 2 Maden, Honderd zeyen en twintigste Jaargang 1925. ATjonneiuentsprijs fiij vooruitbetaling per 3 maanden f'2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. regel, groolerc letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. MAANDAG Diredeur: G H. KRAft. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 2 MAART Buitenland PRESIDENT EBERT. f Friedrich Ebert, wiens onverwacht overlij- den wij Zaterdag nog konden melden, was ge- boren op 4 Februari 1871 en is dus 54 jaar geworden. Hij was de zoon van een kleerma- ker te Heidelberg, waar hij de volksschool af- liep en toen bij een zadelmaker in de leer kwam. Tot zijn dood toe is hij lid gebleven van de vakvereeniging van zadelmakersge- zellen, waaraan hij gehecht was om de vele herinneringen aan zijn jeugd, toen hij als ge- zel zoowat geheel West-Duitschland was doorgetrokken. In 1891, op 20-jarigen leef- tijd, was hij trouwens al tot een anderen staat des levens overgegaan, en te Bremen in dienst getreden van de socialistische partijpers. Hi| werd redacteur van de Bremer Burgerztg., la ter voorzitter van het vakbondskartel en van de socialistische kiesvereeniging te Bremen. In 1900 werd hij tot lid van de „Btirger- schaft" gekozen. Allengs begon hij zich meer met de alge- nieene politiek bezig te houden en steeg zijn aanzien in de partij. die hem op't congres te Jena in 1905 tot lid van het hooidbestuur koos. Toen Bebel in 1913 stierf, werd Ebert op eenparig voorstel van het hoofdbestuur in zijn plaats tot partijvoorzitter benoemd en tevens tot lid van het Int. Soc. Bureau te Brussel Een jaar tevoren was hij lid van den Rijks- dag geworden. Bij het uitbreken van den wereldoorlog heeft Ebert, die evenals Seheidemann over- tuigd was van Duitschland's goed recht, zich aan de zijde der regeering geschaard. Beiden hebben als voorzitters van hun Rijksdag- groep (Ebert sedert 1918 ook als voorzitter van de Centrale Rijksdagcommissie) deelge- nomen aan alle onderhandelingen, die tijdens den oorlog met neutrale socialisten over het vredesvraagstuk zijn gevoerd. Als leider van de Duitsche delegatie heeft Ebert o.a. de con- ferentie te Stockholm in 1917 bijgewoond. Toen na den verloren ocrlog de ineenstor- ting kwam stelde Ebert zich met Seheidemann op 9 Nov. 1918 aan het hoofd van de om- \venteling en nam met instemming van alle staatssecretarissen het ambt van rijkskanse- lier op zich. Na het twee dagen te hebben uit- geoefend werd hij tot leider van den raad van volksgemachtigden, die het bewind in handen nam, gekozen. De Nationale vergadering koos hem op 11 Febr. 1919 met 277 van de 379 uitgebrachte stemmen tot voorloopig rijkspresident, in welke functie hij op 9 Juli d. a. v. de wet tot het sluiten van vrede met de geallieerden, door de Nationaie Vergade ring met 208 tegen 115 stemmen aangeno- men, bekrachtigde. Bij zijn beeediging als rijkspresident te Weimar verklaarde Ebert: „Uw vertrouwen zal mij de kracht schenken, altijd de eerste te zijn als het er op aankomt getuigenis af te leggen van het nieuwe levensbeglnsel van het Duitsche volk: vrijheid en recht." Hij deed toen tevens een beroep op het geheele rijk om zich boven verdeeldheid te verheffen en eens- gezind te zijn. Daarop heeft hij later aldoor den nadruk gelegd als partijveeten cti buiten- landsche moeilijkheden de rijkseenheid in ge- vaar dreigden te brengen. Niettemin zijn hem felle aanvallen van uiterst rechts en uiterst ""links niet gespaard gebleven, maar bij de groote meerderheid van het Duitsche volk heb ben ze Teen weerklank gevonden. Men kan integendeel zeggen dat Ebert nopulair was, hetgeen ook bleek toen in 1922 zijn ambts- duur met drie jaar werd verlengd, cm een pre- sidentsverkiezing in een zoo moeilijken tijd (vlak na de ongunstige beslissing over Opper- Silezie) te voorkomen. Ebert heeft zich in die verlenging geschikt, ofschoon ze stellig niet met zijn persoonlijke wenschen overeenkwam. Thans heeft de dood hem weggerukt nog voor het einde van zijn ambtstermijn. Onmiddellijk nadat het overlijden van den Rijkpresident bekend was. heschen alle open- bare gebouwente Berlijn de vlag halfstok. De Rijksdagdirecteur zond onmiddellijk 'n tele gram aan den voorz. Lobe, die te Breslau ver- bleef en eerst 's avonds te Berlijn terug zou zijn. De Rijksdag zou hedenmiddag om 3 uur zijeenkomen. Het is te verwachten dat de Rijksdag op't vastgestelde uur zal vergade rer. en na een rouwplechtigheid de zitting zal afbreken. De Rijksraad, die in commissie vergaderd was, onderbrak de zitting en de Staatsecreta- ris wijdde een diep gevoelde rede aan de na- gedachtenis van den president. Daarop werd de Rijksraad tot heden verdaagd. In den kabinetsraad heeft de Rijkskanselier Ebert met bewogen woorden herdacht en ver- klaard later te zullen uiteenzetten wat deze in den zwaarsten tijd voor zijn land heeft ge- daan. Thans wenschte hij slechts aan te stippen, hoe voortreffelijk Ebert zijn ambt heeft ver- vuld en hoe gelukkig en gemakkelijk de Rijks- regeering altijd met hem heeft kunnen sa- menwerken. Zijn groote menschelijke eigen- schappen hebben dikwijls moeilijke vraag- stukken tot heil van het Duitsche volk helpen oplossen. Volgens een mededeeling aan de bladen is de Rijkskanselier aangewezen om cleti presi dent voorloopig te vertegenwoordigen. Men overweegt nog, of er binnenkort een wetsvoor stel zal worden ingediend bctreffende een 'langduriger plaatsvervanging, dan wel of er binnenkort nieuwe verkiezingen zullen uitge- schreven worden. De Riikskaoselier dr. Luther heeft Zatcr- dagmiddag witte rozen gelegd op de baar van den overledene Bij de Rijksregeering zijin rouwbetuigingen binnengekomen van de gezantschappen der buitenlandsche Staten te Berlijn, van den Zwitserschen bondspresident, van de Oosten rijksche regeering, van de intergeallieerde Rijnlandcommissie, de regeeringscommissie van het Saargebied, den Engelschen gedele- feerde der Rijnlandcommissie in Keul'en, het ransche opperbevel te Dusseldorp. Uit Duitschland, van de ministeries der verschil- lende landen, de lapdsparlementen, de ferste- burgemeesters van verschillende groote ste- den, de politieke partijen. De president van de Fransehe republiek Doumergue, de premier Herriot en de presi dent van den Senaat hebben bij het Duitsche gezantschap te Parijs hun deelneming doen betuigen in het overlijden van Ebert. In vooraanstaande politieke kringen im Frankrijk aanschouwt men de verkiezing van een nieuwen Rijkspresident als een gewichtig evenement, daar Duitschland hierdoor ge- dwongen wordt kleur te bekennen. In afwachting hiervan zijn alle kwesties betreffende het veiligheidsprobleem. opge- schort. In zeer uitvoerige artikelen wordt de per- soonlijkheid van den overleden Rijkspresi dent in de Berlijnsche pers bespr'oken. De bladen wijden aan zijn nagedachtenis zeer hartelijke woorden en roemen zijn op- treden in de vele moeilijke kwesties, die zich tijdens zijn bewind voordeden. Het democratische Berliner Tageblatt meent dat de partijstrijd, die ook thans nog zoo bitter woedt, het misschien onmogelijk maakt te beoordeelen wat Ebert voor de gansche na- tie heeft gedaan. Toch kan reeds worden ge- zegd dat hij het geweest is die Duitschland tweemaal, toen het aan den rand van den afgrond stond, heeft gered en wel tijdens de revolutionnaire onlusten en op het oogenblik van de ergste inflatie Met veel tact en fijn- gevoeligheid stond hij verheven boven alle partijen. Hij dacht slechts aan het heil van zijn vaderland en was niet alleen uiterlijk, maar ook inrerlijk geestelijk cultureel en menschelijk de vertegenwoordiger van het nieuwe Duitschland geworden. Met Ebert, schrijft Wolfgang Heine in de Vossische Zeitung, verliest Duitschland een man, die sinds jaren in het midden van den strijd stond zonder een oogenblik aan zich- zelf of aan de nietigheid van den partij- kamp te denken, die allegn oog voor het ge heel, voor het vaderland en het volk had. De president is dood, leve de republiek, schrijft de Vorwarts aan het einde van het aan Ebert gewijde artikel. Het buitenland besefte veel beter wat Duitschland aan Ebert bezat dan Duitschland zelf. Hij was een man van groote geschiedkundige persoonlijkheid. Na ceuwen, als de standbeelden van konin- gen en vorsten wreer tot puin zullen zijn ge worden, zal iederen nog weten dat de eerste president van de Duitsche republiek Fried- rich Ebert heette. De Deutsche Allgemeine Zeitung is het eenige blad (behalve natuurlijk de Vorwarts) dat zijn^voorpagina geheel met een rouwband heeft omgeven. Het orgaan van de Duitsche volkspartij zegt dat het Duitsche volk door den dood van Ebert een zwaar verlies heeft geleden. In de zes jaar, dat hij zijn functie bekleedde, heeft hij met zeldzaam politiek verstand en hewonderenswaardige persoon lijke fijngevoeligheid aan zijn vaderland on- vergete'iijke diensten bewezen. Ook Parijsche avondbladen spreken alge meen hun leedwezen uit over den dood van Ebert. Aangezien deze te Parijs beschouwd werd als het voornaamste en volgens sommi- gen zelfs als het laatst bolwerk tegen het groeiende Duitsche nationalisms, acht men zijn heengaan bedenkelijk uit het oogpunt van de toekomstige Fransch-Duitsche betrek- kingen, oordeelt de correspondent van het Hbl. Ebert, zoo schrijft de „Temps", die per- soonlijk had deelgenomen aan de voorberei- ding der Cpnstituante, had dientengevolge de neiging de constitutie van Weimar met de grootste energie te verdedigen. Zijn dood zou dus van dit standpunt bezien ernstige gevol- gen kunnen hebben. Bainville schrijft, dat Ebert in de Duitsche regeering de eenig overgeblevene was, die nog de republikeinsche idee vertegenwoordig- de. Thans is de Duitsche republiek onthoofd; er moet een nieuw staatshoofd worden geko zen, terwijl de monarchisten regeeren. Zullen dezem oordeelen, dat thans het oogenblik is gekomen om de candidatuur van een Hohen- zollem op te werpen? De constitutie van Weimar verbiedt dit niet. Zullen ze integen deel oordeelen. dat de restauratie niet moet afhangen van het toeval eener stemming, dat de kroon niet onderworpen mag worden aan een volksstemming en dat het beter is een president te doen verkiezen die te zijner tijd bereid zou zijn, zijn plaats af te staan aan een keizer of koning? In elk geval luidt de dood van Ebert waarschijnlijk de doodsklok over de Duitsche republiek. De Londensche bladen wijden in sympathie- ken toon gestelde artikelen aan den gestor- vene, waaruit groote waardeering spreekt voor diens karakter, kalmte en bekwaamheid om in bewogen tijden het land tegen de bin- nenlandsche gevaren te bescliermcn vooral worden geroemd. DE BEGRAF1.N1S VAN BRANTJNG. De teraardebestelling vr.a Branting is evil groptsche plechtigheid geworden, zegt de Cr. Bij den kerkelijken dienst waren tegen- woordig de naaste familieleden, het Zweed- sche hof, het corps dipomatique en vele vooraanstaande persoonlijkheden in den lan- de. Haast de geheele bevolking van Stock holm was tegenwoordig bij de overbrenging van het stoffelijk overschot naar het kerkhof. terwijl een bijna eindelooze stoet stil voorbij het graf trok, spraken o. a de zoon van Bran- ting, de Idders van de vakvereenigingen San dler, Engberg en Hansson, en uit het buiten land Shaw (Engeland), Stanning (Denemar- ken), Renaudel (Frankrijk) en Wels (Duitsch land). Bij de begrafenis van Branting. waren ook bijzondere afgevaardigden van de koningen van Noorwegen en Eteneraarken, van de pre- sidenten van Finland ea de andere Oostzee- staten, van den Volkenbond en het Intematio- naal Arbeidsbureau te Geneve aanwezig. In de straten, die naar de kerk van den Heiligen Nicolaas leiden, was alle verkeer stop gezet. Toen de stoet de kerk verliet luid- den de kerkklokken en een harmonie-orkest speelde een speciaal gecomponeerden dooden- marsch. toen de stoet door de hoofdstraten trok tusschen een dichte menigte, die ernstig en stil zich had opgesteld langs den weg naar de begraafplaats in het Noorden van de stad. Naar aanleiding van de teraardbestelling van Branting, woei van alle officieele Deen- sche gebouwen de vlag halfstok. DE OPSTAND DER KOERDEN. Alle gevaar voor een uitbreiding van den opstand in Koerdistan wordt thans, volgens bericht uit Kcnstantinopel, als geweken be schouwd. De opstand beperkt zich tot een ge- bied van ongeveer 70 K.M. lengte en 40 K.M breedte, waarvan de dorpen Paloe, Goendji, Piram en Litche de vier hceken vormen. Vele Koerdische volksstammen weigerden gevolg te geven aan de uitnoodiging van Sjeik Said om zich bij den opstand aan te slui ten. Beweerd wordt, dat talrijke feden van die volksstammen naar Diakbekr zijn gegaan om samen te werketi met de geregelde Turksche troepen. Talrijke telegrammen worden te Angora van Koerden ontvangen, waarin trouw wordt betuigd aan de regeering. Gedurende een gevecht in de stad Aziz zijn de Koerden teruggeworpen. Zij verloren 100 man. De Turksche gezant te Berlijn, Kemal Ed- din Pacha, ontving van zijn regeering de op- dracht onmiddellijk langs den kortstcn weg naar Angora te komen. Men veronderstdt, dat hij tot opperbevelhebber benoemd zal worden van de troepen, die bestemd zijn om den Koerdischen opstand te onderdrukken. DE KABINETSCRISIS IN PRUISEN. De keuze van een nieuwen Pruisischen mi nister-president zal volgens de bladen waar schijnlijk uitgesteld worden, daar Marx met een nieuwe verkiezing slechts accoord zal gaan, wanneer hij van te voren zekerheid heeft dat het nieuwe kabinet ook een vertrouwens- votum krijgt. DE FRANSCH-DUITSCHE ONDER HANDELINGEN. Zaterdagmiddag heeft te Parijs een voltal- lige vergadering van de Fransehe en Duit sche handelsdelegaties plaats gehad. Het compromis is door de beide regeeringen er- wkend en bevestigd en door Raynaldy en Trendelenburg onderteekend. Een tweetal no- ta's werden gewisseld en zullen onverwijld worden gepubliceerd. Het compromis zal bestaan uit een provi- sorium van tien maanden, gedurende wel ken tijd Duitschland afziet van de voordeelen van meest-begunstiging en een voorkeurregeling voor producten uit Elzas-Lotharingen op den grendslag van halveering der douane-tarie- ven toestaat. Voor de definitieve overeenkomst is Duitschland de positie van meest-begunstigde mogendheid in uitzicht gesteld. Het nauwkeurige tijdstip, waarop deze overeenkomst zal worden afgesloten, laat zich nog niet vaststellen, daar dit afhangt van de wijzigingen die in de douane-wetgev'.ng van Frankrijk zullen worden aangebracht. Trendelenburg (Duitschland) liet er geen twijfel over bestaan, dat de meest begunsii- gmg absolute voorwaarde is voor de defini tieve overeenkomst. De voorzitter der Duitsche delegatie is naar Berlijn vertrokken en zal tegen 16 Maart a.s. terugkeeren, op welken datum de onderhan delingen over het provisorium en het defini tieve verdrag beginnen zullen. In dien tus- schentijd hcuden de delegaties zich bezig met vraagstukken, die niet op de tarieven betrek- k.ing hebben. DE ARBE1DSCONFLICTEN IN NOORWEGEN. •De onderhandelingen^ tusschen vertegen- wcordigers van den bond van werkgevers en dc algemeene federatie van vakvereenigingen zij gisteren afgebroken zonder dat eenig re- sultaat was verkregen. Dc federatie van vak vereenigingen heeft de loonovereenkemsr voor verschillende takken van industrie opgezcgd, waarbij 6000 arbeiders betrokken zijn. DE ONRUST IN PANAMA. Omtrent den opstand in San Bias wordt getrteld. dat de Amerikaansche kruiser ..Cle veland" order heeft gekregenin de buurt van het aangetastc gebied te blijven Kolouei Lamb. Jict hoofd der poiitietroepen in Pana ma, is met 150 man naar San Bias vertrok ken. De nationale vergadering van Panama heeft den staat van beleg afgekondigd in het district San Bias. DE NIEUWE VERKIEZINGEN IN RUSLAND. De nieuwe Russische verkiezingen hebben een opvallende vermindering van het aantal communistische afgevaardigden en een ver- meerdering van het aantai afgevaardigden van den bezittenden boerenstand (Kulaken) opgeleyerd. Opmerkelijk is ook de stijging in het aantal gekozen vrouwelijke afgevaardig den. DE JAPANNERS IN CALIFORNIE. Volgens een beslissing van het Supreme Court is het in 1911 tusschen de V.S. en Ja pan gesloten verdrag nog steeds van kracht. Volgens de bepalingen daarvan mogen Ja- panners zich in California vestigen en daar ook als kooplieden wx>nen en hun bedrijf uit- oefenen. VREESELIJKE ONTPLOFFING. In een bergplaats, met licht ontvlambare sloffen geveuld en gelegen te Nictherohy, een stad met 25000 inwoners, nabij Rio de Janei ro, heetf een ontploffing plaats gehad. Er zijn en honderdtal dooden en zeshonderd ge- wonden, terwijl drieduizend huizen verwoest zijn. De ontploffing is veroorzaakt door een brand in een bij het Caju-eiland geankerd lichterschip, die spoe^ig ook andere in de na bij heid liggende schepen aantastte en ten slotte oversloeg op de pakhuizen op den vas- ten wal. In deze pakhuizen was petroleum cn benzine opgeslagen, alsmede een voorraad dynamiet. Kort daarop volgden de eerste ont- ploffingen, welke daama gedurende eenige uren voortduurden. In totaal zijn driehon- derd kisten met dynamiet in de lucht gevlo- gen. De uitwerking der hevige ontploffingen was ontzettend. Drieduizend huizen zijn verwoest. Ook het Phoenix-theater in Rio de Janeiro, dat toch op vrij grooten afstand van den haard der ontploffingen is gelegen, stortte door den geweldigen luchtdruk ineen. De schade wordt op vele millioenen geraamd. De geheele militaire en civiele medische staf van de stad is op het oogenblik in ache om hulp te verleenen aan de slachtoffers. KORTE BERICHTEN. De onlangs gevoerde besprekingen tus schen een Griekschen vertegenwoordiger en het Britsche ministerie van financien betref fende de regeling der Grieksche oorlogs- schulden aan Engeland en de in 1915, 1916 en 1917 aan Griekenland toegestane leenin- gen zullen spoedig tot een overeenkomst lei den. Morgen begint te Singapore de eonfe- renhe der vlootgedelegeerden, uit alle deelen van het Britsche rijk. Een groot aantal oor- logsschepen is aangekomen. De grootste ge- heimbouding wordt in acht genomen. In verband met een 26-tal door hem ge- pleegde misdaden is te Caltanisetta gearres- teerd de 19-jarige Guiseppe Aleo. Een jongeman, werkzaam bij een groote bankfirnia te Tienen, die met een hem toever- trouwd bedrag van ruimfrfs. 600.000 ver- dwenen was, is te Bouillon aangehouden, waar hij getracht heeft een hotelhouder op te lichten. Het Belgische Parlement heeft het voor stel aangenomen tot het uittrekken van 1 mil- lioen tot steunverleening aan de slachtoffers der jongste overstroomingen. Bii het ontginningswerk aan een sinaas- appekn-plantage, toebehoorende aan den heer I. L. Goldberg te Jenizalem is een 4000 jaren oude Kanaanitisehe begraafplaats ohtdekt. Zaterdagavond om 9 23 is een aardbe- vinf gevoeld in het Oostelijk d'eel van de Ver- eenigde Stafcn, van Canada af tot Louisville in het Zuiden en tot Chicago in het Westen. De aarclbeving, welke vermoedelijk in het dal .vand e St. Laurens-rivier zetelde, duurde 4 minuten en ri ch He weinig schade aan, terwijl voorzoover bekend, niemand gedeerd werd. Gemengd Nieuws. DE REORGANISATIE BIJ POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Het bestuur van de Vereeniging van dii"ec- teuren en.commiezen der posterijen en tele- grafie zendt ens een afdruk van een adios, hetwelk naar aanleiding van het rapport van dc reorganisatie-ccmmissie aan den minister van waterstaat is gezonden. Aan het slot van het adres wordt gezegd: Ofschoon, zooals hiervoren wordt uiteen- gezet, de voorstellen der commissie zeer groo te versleditingen in de positie der lioogere ambtenaren behelzen, en tegenover die ver- slechtingen slechts enkele vage aanduidingen omirent mogelijke vergoedingen zijn ge steld, heeft niettemin de overgroote meerder heid der hcogere ambtenaren gemeend, niet cp verwerping van de voorstellen te mogen aandringenzulks omclat het ontworpen plan naar hun meming inderdaad zal leiden tot een dringend noodige vereenvcudiging in de explcitr.tie van den dienst. DE DRANKWET. Op vragen van het Tweede Kamerlid me- vrouw BakkerNort: Is de minister bereid mede te deelen of voor 1 Mei a.s. een ontwer pvan wet tot wijziging van dc Drankwet kan worden verwacht, om aan de bezwareu van de logementvergunnin- gen en de z.g. verveliging-tegemoet te komen? lndic-n het antwoord op de vraag ontken- nend is, wil dan de minister vo6r 1 Mei maatregelen treffen ter bescherming van de rechtmatige belangen dej tegenwoordige ver- vangers, die anders dupe kunnen worden van de te verwachten regehng? heeft de minister van arbeid, haodel en nij- verheid geantwoord: De eerste vraag beantwoordt oodergetee- kende bevestigena. Door de bevestigende beantwoording van de eerste vraag vervalt de tweede. DE HEER VAN VUREN GEEN KAMER LID MEER. De heer Van Vuuren, r.-k. lid van de Twee de Kamer, deelt in het dagblad Ons Noorden mede, dat hij geen candidatuur voor Drente weer wenscht te aanvaarden. „Dit besluit", schrijft hij, „lcomt niet voort uit eene opwelling van het dogenblik. Ik heb het onmiadellijk en schriftelijk aan de vier personen, die dit m. i. allereerst behoorden te weten, medegedeeld, zoodra het bekende com- munque van Drente's R.-K. Kieskringverga dering te Nieuw-Amsterdam in de bladen is verschenen. Op hun verzoek hield ik echter de mededeeling in het openbaar voorloopig te rug. I Dat ik door dit besluit ernstig gevaar loop den zetel in de Tweede Kamer, dien ik twin- tig jaar bezet, te verliezen, ben ik mij ten voile bewust. Ik acepteer dit mogelijk gevolg zeker niet zonder eenig pijnlijk gevoel, maar zonder aarzeling, liever dan een daad te ple- gen, die m. i. karakterloos zou zijn." EBERT. Aan het Duitsche gezantschapsgeboow te Den Haag is Zaterdagochtend de Duitsche vlag halfstok geheschen als teeken van rouw wegens het overlijden van president Ebert. DOORGRAVEN VAN EEN WATER- KEERING. Te Winschoten zijn Zaterdagavond binnerr- gebracht F. K.. J. de G. en D. S., alle drie uit Nieuwe Pekela, die wegens het doorgra- ven van een waterkeerin galdaar in voorloo- pige hechtenis zijn gesteld. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR ZWITSERLAND. De Koninklijke familie vertrekt a.s. Dins- dag naar Zwitserland Het verblijf aldaar zal ongeveey 10 dagen dnren. Naar uit Zurich aan de N. R. Ct. wordt gemeld, zal de Koninklijke familie in streng incognito in Zwitserland verblijven. BRAND. Gisternachf om half 2 is perceel Pieter- straat 17 te Haarlem, waarin de kleermakers- werkplaats van den heer K. Z. gevestigd is, totaal afgebrand. De brandweer wist het vuur tegen half 4 te blusschen. De oorzaak van den brand is onbekend. BRAND GESTICHT. In verband met den brand in de poppenfa- briek aan de Parkstraat in Den Haag is aan- gehouden de 24-jarige reiziger H. K-, een zoon van den eigenaar. Hij heeft bekend den brand te hebben gesticht; hij zat in geldzm- gen en wilde het doen voorkomen alsof zijn geld bij den brand verloren was gegaan. ONTSPOORD. Zaterdagochtend is te Beverwijk een goede- rentrein, die op weg was naar Uitgeest, oni- spoord. Hierdoor werd het spoor VelsenBe- verwijk versperd. Het verkeer van Beverwiik naar Velsen werd over een ander spoor geleid De schade is uitsluitend van materieelen aard. HET 25-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER VINCENT. De jubileerende Amsterdamsche klokkenist. de heer J. Vincent, werd gistermorgen vroeg in zijn wonimg aan de Nassaukade verrast door een zanghulde van „Amstel's Marmen- koor Harmonie". Nadat eenige liederen ten gehoore waren gebracht, bood de dirigent van het koor, de heer Carl Bohne, den jubilaris een bloemstuk aan. Gistermiddag hield de heer Vincent re- ceptie en velen namen deze gelegenheid te baat om den jubilaris geluk te wenschen. DE BENZINEPRIJS VERHOOGD. Met ingang van heden is de prijs van ben zine wederom met 2 ct. per Liter verfioogd. DE WETHOUDERSCRISIS IN ROTTERDAM. Als cpvolger van mr. Van der Hoeven wordt thans reeds genoemd de oud-wethouder van Financien, mr. S. J. L. van Aalten. AUTO OMGESLAGEN. Gisteravond wilde, naar de Crt. meldt, dr Bon zich met zijn vrouw en zijn moeder pei" auto van Rotterdam naar zijn woonplaats te Nieuwerkerk a. d. IJssel begc-ven. Op den 'sGravenweg, ter hoogte van de Essentaan, moest de dokter voor een hond uitwijken. Hij remde daarbij zoo krachtig, dat de auto onv sloeg en in een sloot terecnt kwam. De inzit- tenden Icregen een waar modderbad, doch noemenswaardig letsel liepen zij niet op. Pa- auto van den Geneeskundigen Dienst is het drietal naar Nieuwerkerk ven'oerd. De auto werd ernstig beschadigd. KORTE BERICHTEN. Onder voorzitterschap van mr. Koolen is te 's-Gravenhage een druk bezocht verga dering gehouden van de Nederlandeche Groep der Interpaj lementaire Unie. De vereenigde vergadering van het Hoogheemraadscliap Delfland heeft Donder- dag op voorstel van dijkgraaf en hoogheem- raden, zonder hcofdelijke stemming, Nsloten, over te gaan tot stichting van een nieuw Dis- selmctcrgemaal aan de Booiiersluis te Maas- sluis. ALRMAARSCRE URANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1