1 ^F^TgQHQEKJES PUPPI^IG beide sprekers boantwoor'd. Nadat een colleete was gehouden tot dek- king der kosten en de heer Arts nog in een gloedvol slotwoord had opgewekt voor den komenden strijd, wcrd de vergadering geslo- ten. niet ol nij t bestuur ciaarmede at of niet moet feliciteeren, maar meent dat men verstandig doet door het te laten waaien; 't is als overal. Spr. hoopte echter dat die heer Speet hier aan- wezig was om met hem van gedachten te wis- seeln. (geroep: „dat durft hij niet"), en constateerde. dat de redacteur van genoemd blad niet op de hoogte is. Gaat het maar aan, om iedereen die geen uiting van zijn verlan- gens in de Staatspartij kan vinden, geen goed vaderlander en katholiek te noetnen? Spr. ci- teerde het antwoord in ontkennenden zin uit het betoog van Pater van Dorp. Om de tegen-actie van de R.K. pers, waarin de pLimburger Koerier" een loffelijke uitzon- dering maakt, is men nog eenigszins schuw Men durft niet openlijk voor zijn mcening uit tc komen, omdat men bang is voor zijn brood- winning (want de christelijkheid van de R. K. Staatspartij gaat zo6 ver, dat men de volge- lingen van de nieuwe gedachte in hun brood treft waar zulks mogelijk is). Spr. stelde, na de inleiding, vast, dat de R K. Volkspartij pa- raat is en het Congres te Utrecht heeft wel bewezen, dat haar program op een gezonde basis berust. Hoewel men liefst van ons niets goeds wil zien. Spr. stelde vast, dat men zich niet met die politiek bemoeien „die men ons zoo graag gunt", n.l. verzet tegen de Bis- schoppem, waarin de werkgevers zich ook schuldig maken, wat spr. aantoonde. Spr. stelde vast, dat het geen bevel van de bisschoppen is. Wij handelen niet in strijd met onze eenheid, doch wij kunnen ons niet vereenigen met de verdediging van de denio- cratische gedachte zooals die heden ten dage in de Kamcr plaats vindt. Onze denkrichting gaat in andere banen en wij willen geen ver- bond met de coalitiegen otco, van wie de ka- tlioliekcn niets hebben te vcrwachten. Spr wijclde hierover uitvoerig uit en concludeerde, dat de R. K. Staatspartij aan handen en voeten gebonden is door de coalitie en dat men in mil voor die gebendenheid ons geeft geen toe- geven aan onze verlangens, n.l. opheffing pro- cessieverbod, enz. Mgr. Dr. Nolens heeft bij de begrootings- debatten erkend. dat het vooral de jongeren zijn die ontevreden zijn. Dit, zcide spr., is geeu wonder en verklaarbaar. Zij gevoelen de malaise aan den lijve en bij elke gelegenheid ondervinden zij geen medewerking waar ze dit mogtn verwachtcn. Hun belangen (die der arbeidersl worden in de Troonrede niet ge noemd. Het is alios verheerlijking van Coliin Baron van Wijnbergen, als pleitbezorger van de coalitie, weet wel wat we van de Christelijk Hiatorischcn en Anti-Revolutionnairen hebben te wachten en toch kust hij op den Frieschen Landdag den voet, die hem trant. Hebben wij iets van hem te vcrwachten? (Spr. toonde het tegendeel nader aan) en vroeg: zijn zij aazr- bondgenooten"? Necn en duizendmaal neen. (Daverende bijvalsbetuiging). De R.K. Volkspartij is tegen defensic-uiiga- ven, zij wil de dcmocratische denkwijze pro- pageeren en tot uiting brengen in de Tweede Kamer. Spr. zette uitvoerig het program der Volkspartij uiteen en wekte op om bij de ko mende verkiezing die idealen te he1 pen verwe zenlijken. Steunt die partij, trots alle verdaclit- making en schimpscheuten. Bedenk, dat gij als democraten uw verlangcns in die partij ineer tot uiting kunt brengen. Cinder de vlag van de democratischc volkspartij strijden wij voor bevrediging van onze verlangens- (Applaus) De tweede spreker bchandelde in zijn inlei ding „St. Michael", die zich weer had terug- getrokken, na eerst met groote trom het land te hebben afgetrokken cn daarna haar „groote leven" had ingeboct. Wat is er van ons te verwachtcn. Wat er ook van zij, wij blijven en zullen in onze 32 afdeelingen een actie voe- ren om onze mannen en vrouwen die de afdee lingen naar vorrn brengen (dus zonder poli- ttiek advies) in de Kannr brengen. De struis- vogelpolitiek, waaraan ook het N.-Holl. Dag- blad mededoet, stelde spr. aan de kaak; men weet zecr goed, dat wij er zijn, doch men zwiigt ons liever dood. Hebben wij vertrouwen te stellen in de Re- geering en zijn onze verlangens bevredigend? Spr beantwoordde dit ontkennend. Heeft men de verwachtlng dat de zetels in de Kamer zullen verminderen als wij met ei gen lijst(en) uitkomen? Spr. beantwoordde dat ontkennend, integendecl. Is de eenheid in de R.K. Staatspartij werke 'ijk een eenheid? Spr. beantwoordde dit ont kennend en toonde dit nader aan. Als men ons onze gang laat gaat, kan men op politiekc winst rekencn en uitbreiding van het aantal kathplieken in de Kamer. Spr- toem de dit aan met de gemeenteraadsverkiezing in Tilburg, waar het aantal sociaal-democraten van 8 op 3 rerug liep. Men kan er ook van verzekerd zijn als de dcmocratische kathode- ken geen lijst krijgen waarin zij weten dat „hunne" candidaten voorkomen dat zij liever stemme nop rood of niet stemmen. De R.K Staatspartij weet dit cn drijft evengoed door Is dit niet inisdadig? (Instemming). De R.jK. Staatspartij meent, dat ze dooi onze actie en lijst(en) stemmen verlicst. Dit zal stellig zoo zijn, doch met welk reclr noemt zij zich Staatspartij cn beveelf zij hen die een andere denkrichting hebben, aan? Is het zoo erg als er geen voormennen van de Staatspartij in de Kamer koinen? Zijn wij niet •oomsch? (Instemming). En zijn de belan ,fen van het Nederlandsche volk bij ons min Ier veilig? Spr. meende het tegendeel. Daarom gaan we overmoeid voort, zulle; onze ideeen propageeren en de jongere zullen a!s de opkomende lente onze gelederen ver sterken. Wij zetten onzen stembusstrijd vroeg in, doch zullen, trots alle tegenwerking, vol harden en overwirfben; wij zullen als de re sultaten van de stembus vehend zijn (en die zullen zonder twijfel verrassend zijn) bij een volgende verkiezing meer crkcnd worden. Na een bijzonder compliment aan het adres van de afdeeling Alkmaar en een opwekkin tot den strijd cindigde spreker. De beide sprekers werden langdurig toego juicht en hun glocdvolle rede werd mot groot aandacht gevolgd. Voor het debat gaf zich op de heer Middcl hoff van Alkmaar," die een beschouwing hield over de eenheid. over het bohoud der coalitie en de gehoorzaamheid aan het kerkelijk gezag Zeer uitvoerig werd de debater door de Gemeiigd nieiws EERSTE KAMER. Het centraal stembureau voor de verkiezing an leden van de Eerste Kamer heeft Zater- dag ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van jhr. de Jon^e, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard den heer G. F. Lindeijer te Vlissingen. BRANDEN. Vrijdagavond is de Haagsche brandweer ge- alarineerd voor een zwareu binnenbrand in perceel Parkstraat 19, alwaar geyestigd is de Nationals Poppenfabriek. Het perceol is des avonds onbewcond en het is dan ook tot nu toe niet uitgemaakt hoe de brand is ontstaan. Vermoedelijk is in den kelder een partij hout- wol in brand geraakt, met het gevolg dat.de kelder zoo goed als uitgebrand is. Er is vrij veel waterschadc. Het tramverkeer heeft door den brand eeni- gen tijd vertraging ondervonden. Omtrent ht afbrandsn van de asfaltfabriek te Dordrecht, meld! de Dordr. Crt., dat naar men veronderstelt, de brand ontstaan is door kortsluiting, daar een der* drie nog in de fa- briek aanwezige arbeiders op ^eker oogenblk, boven een asfaltketel, ongeveer' in het midden der fabriek en bij een electrische lciding, een vlam moot gezienhebten, die zich direct aan het in de ketel aanwezige asfalt mededeelde Verzekering dekt de sdiade, welke ongeveer twee ton bedraagt. Voorloopig zijn ongeveer 30 menschen werkloos. Gistermiddag is er branc} *0111812311 in de keuken van de door de weduwe Batenburg be- woonde eerste verdieping van pand 57b aan de Sophiakade te Rotterdam, tengevolge van het vlam vatten van een pan met vet. De be- woonster trachtte dev lammen me een paar vloermatten te dooven, doch deze vatten ook vlam. In korten tijd stond de geheele keuken in brand en de vlammen baanden zich door de veranda een weg naar buitcn. Tegelijker- tijd werd de achterkamer door het vuur aan- getast. De keuken is geheel. de achterkamer ge- deeltelijk uitgebrand. De vrij belangrijkc schade wordt door verzekering gedekt. UIT HET BOUWVAK. De hoofdbesturen van alls bouwvakarbei- dersorganisaties hebben, naar het Hbld. meldt, Donderdag vergaderd naar aanleiding van de niet-goedlreuring door de patroons van het concept-collectief contract. Besloten is aan den neutralen patroonsbond een brief te zenden, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat na kennisneming van het feit dat door de boden van bouwvakarbeiders het in de confe- rentte van 6 Januari tot stand gekomen com- promis is aanvaard, de patroonsbond zijn standpunt alsnog zal wijzigen. Mocht dit niet het geval zijn, dan meenen wij, aldus de brief, gerschtigd te zijn, na al het gebeurde, u ten voile voor den verderen gang van zaken ver- antwoordelijk te stellen en zullen dan de za ken verder in onze bondsins anties onder de oogen zien. Aan den R.K. Patroonsbond is een brief van ongeveer gelijken inhoud gezonden. DIERENMISHANDELING. De rechtbank te Middelburg heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen J. D. uit Wolphaartsdijk, tegen wien verleden week wegens zeer ernstige mishandeling van een hondje, omdat dit zijn klppen had dood ge beten, een gevangenisstraf van 6 maanden was geeisciit. De rechtbank veroordeelde bekl. tot eeu week gevangenisstraf. HEFFING VOOR WATERONT- TREKKING. Men meldt aan de N. R. Crt. dat minister Colijn zijn plannen tot het heffen van een vergosding voor het onttrekken van water aan Staatswateren, waaraan reeds een begin van uitvoering is gegeven aanzlenlijk heeft ge wijzigd. De heffing zou n.l. niet meer geschie' den ten aanzien van industrieen, die water onttrekken aan. rivieren, havens cn stroomen met vrijen water toe- en afvoer, maar alleen worden gevorderd voor het onttrekken van water aan kanalen, gekanaliseerde rivieren en andere kuns'niatige op peil te houden Staats wateren. (MOEDER-) L1EFDES LIST. Het Utr. Dgbl. doet het volgend verhaal: Voor den Utrechtschen kinderrechter moest hedenmorgen sen lb-jarig meisje verSchijnen Zij zou zich in de buurt barer woning bij een ruzie hebben schuldig gemaakt aan mishan deling en dat bezorgde haar een vervolging die vanwege den 16-jarigen leeftijd van het meisje, voor den kinderrechter aanhang'g werd gemaakt. Zij was opgeroepen tegen hedenoclitend En daar ve'rscheen zij in den bloei van haar zestien jaren. „Is u (wij nocmen natuurlijk willekeunge namen) Marietje Sophia Annekedie en die?" - „Jawel, Edelachtbare". „En u is ongehuwd en zonder bercep?" „Vraag excuus, ik ben getrouwd". De rechter keek vi'eemd op en alle aan wezigen keken vrecmd op. men dacht in het eerste oogenblik nog aan 'n vergissing, aan een misverstand of zoo iets. Maar er was heelemaal geen vergissing en nog minder een misverstand deze zes tienjarige was inderdaad een gehuwde vrouw. Wettig en netjes getrouwd Alles in orde. De kinderrechter vcrldaarde zich onbevoegd deze zaak verder te behandelen Want door haar huwelijk was de 16-jarige meerderjaru geworden en dus viel zij niet meer in de ter men voor het kinder-gerecht. Wat was nu de achicrgrond van deze mysterieuze geschiedcnis? Deze: de moeder van het 10-jarige meisje had hooren verluiden dat haar dochter voor die mishandeling wel eens naar de tuchtschool kon worden gezonden. En dat wilde mam; coute que coute verijdelen. Voor haar Mariet je geen tuchtschoolNu niet en nooit niet Moeder schommetae m minder dan geen tij 1 een aardige on gen op, geschiktc echtgenoot voor haar Maria tmmw tier, iljgen staple Marietje met haur F'oria oaa '.jam arm het stadhuis binneo. En ai kwatu o ger.touwd uit Moeder glimlachte stil. En liet den dag van heden rustig en onbe- vreesd aanlichten. Marietje was wel 16 jaar gebleven, maar door de verbintenis in de trouwzaal, boven de wet getild, die het kind anders met de tuchtschool had bedreigd. En zoo geschiedde van morgen voor den kinderrechter de apotheose: de 16-jarige ge trouwd. Heusch en echt! Marietje zal de Tuchtschool niet zien. Zij is „een meerderjarige vrouw", door laar man. Wij denken dat moeder vanavond tracteerd. Marietje van 16 jaar zullen wij voor het historietje der mishandeling nu binnenkort wel ontmoeten voor den politierechter of meer- voudige rechtbank. Het gebeurde werd in het gerechtsgebouvv vanochtend als 'n unicum beschouwd. DE ARRESTATIES TE SANTPOORT De heer Kleerekoper (S.-D.) vroeg Vrij- dag j.l. in de vergadering van de Tweede Ka mer verlof, tot den Minister van Justitie eenige vragen te mogen richten omtrent de behandeling, welke verdachten somtijds van wege de politie ondergaan, in het bijzonder omtrent de feiten, welke zich hebben voorge- daan bij de arrestatie van eenige personen uit Schoten en omstreken, als verdacht van brandstichting. Omtrent dit verzoek zal a.s. Dinsdag wor den beslist. UIT HET BOUWVAK. In de Zaterdag gehouden bespreking tus- schen de dagelijksche besturen van den Pa troonsbond voor de bouwbedrijven in Neder- land en den R.K. Bond van bouwpatroons, is, naar het Hbld. meldt, het eindantwoord vastgesteld op den brief van de hoofdbesturen der landelijke bouwvakarbeiders-organisaties. De dagelijksche besturen adviseeren huune af deelingen, om voortaan onder geen betere ar- beidsvoorwaarden de laatstgcldende te laten arbeiden. INBRAAK. Zaterdagochteod ontdekte het personeel van de bakkerii „De Korenschoof" te Eindho ven, dat in het kantoor der bakkerij inbraak was gepleegd- Het bleek dat men zich met valsche sleutels toegang had verschaft. Uit de opengebroken brandkast is 50 verdwenen. BRANDSTICHTING. In verband met een begin van brand in de werkplaats aan den Berkenkamp te Enschede van den meubelmaker W., op Zaterdagavond j.l, die door voorbijgangers tijdig werd ont- dekt/is W. als verdacht van brandstichting aangehouden en naar Almelo overgebratht. OVERREDEN. Te Bolnes is Zaterdagmiddag door de auto van den heer B. het achtjarig zoontje van v. d. Pol overreden. De kleine was onmiddfl- lijk dood. DE RE0RGAN1SATIE VAN DEN NEDEKLANDSCHEN TUINBOUW- RAAD. De reorganisatie van den Nederlancischen Tuinbouwraad, die reeds een tweetal jaren een punt van bespreking uitmaakte in nagenceg e'.ke vergadering van het Centraal Bestuur, is thans tot een voldongen feit geworden, aldus meldt het Weekblad v. d. Bloembollencultuur. De algemeene vergadering van den Raad, ge houden op 23 dezer te 's-Gravenhage, heeft hierin beslist. VOOR HET BEHOUD VAN DEN ZOMERTIJD. Het hoofdbestuur van de Nederl. Maat- schappij tot bev ordering der geneeskunst heeft aan de Tweede Kamer een adres gezon den, waarin het aandringt op verwerping van het wetsontwerp tot intrekking van den zo- mertijd, overtuigd als het is van den gunstigen invlced, dien de zomertijd op den gezond- heidstoestand van het Nederlandsche volk heeft. De direciie van de Kon. I.uchtvaartmaat- schappij voor Nederland en Kolonien schrijft in een adres aan de Tweede Kamer, met leed- wezen kennis te hebben genomen van het wetsontwerp, strekkende tot afschaffing van den zomertijd. De Alg. R.K. Werkgeversvereeniging heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin met den meesten aandrang gevraagd wordt, in het belang van de industrieele en commercieele werkgevers en arbeiders het wetsontwerp tot afschaffing van den zomer tijd niet goed te keuren. B. en W. van 's-Gravenhage hebben aan verschillende conunissies en instellingen het volgende geschreven Bij ons college bestaat het voornemen, om, indicn het thans aanhangigc wetscntwerp tot afschaffing van den zomertijd door de Sta- ien-Generaal mocht worden aangenomen, mei ingang van 1 April de urcn der gemetntclijke bureaux, der gcmeentescholen cn van andere gemecntelijke instellingen met een uur te ver- vroegen, welke maatregel ten doe! zoude heb ben, het leven practisch met een uur te ver- vroegai, zooals dit tot dusver door middel van de invoering van den zomertijd is ge- schied. Vergisstn wij ons niet, dan zal deze maatregel door het overgroote dcel der stads- bcvolking met instemming worden begroet Op hot welslagen daarvan kan echter alleen gerekend word;n indien tot het doorvoeren daarvan op ruime schaal medewerking wordt verleend. Aangczicn de tijd dringt, kan met de voor- bereiding van deze aangelegenheid niet wor den gewacht tot de beslissing in dc beide Kamers der Staien-Generaal is gevalieci Gaarne zouden wij daarom reeds thans ver remen zoo mogelijk voor 10 Maart of !iet clenkbeeld uw instemming heeft en ofc op de medewerking uwerzijds mag worden gere- kend. HET OPGEV1SCHTE ZILVER. In verband met het opvisschen van zilve- rcu voorwerpen in de Oudezijds Kolk te Am- sterdam wordt gemeld, dat de door de Zeister politic gearresteerde inbreker de juiste plek wist aan te wijzen. Er werden door de Amsterdamsche stadsrei- niging 90 voorwerpen van versehillenderi aard cpgehaald, dit is meer dan op de lijst cier inaertijd te Zeist gestolen voorwerpen vermeld wordt. GAS-DIEFSTAL De politie heeft poces-verbaal opgemaakt tegen mej. M. re Laden, wegens diefstai van MlJNHARDT's Zenuw-Tabletfen 75 Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apoth. en Drogisten gas door middel van een verbinding buiten den gasmeter. De juffrouw had zich reeds 10 jaren op deze wijze van gas voorzien. BRAND,. Zaterdagmorgen is brand onistaan in de openbare school C., aan den Zuiddijk te Maassluis, doordat een houten lambrizeeiing echter de kachcl in brand geraaktc. Het vuur werd spoedig gebluscht en de matericele schade is niet groot. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Vrijdagavond heeft het vierjarig kind van den landbouwer van H. te Lindhoven enistige brandwonden gekregen, waaraan de kleine Zaterdag is overleden. HET ROTORSCHIP BUCKAU. In de vereeniging van Duitsche zeevaren- den te Hamburg heeft kapitein Werner ge- sproken over de resultaten van de eerste zee- reis van de Buckau, vooral in verband met de verzekeringskwestie. Vastgesteld is, dat aan personeel niet uitgespaard is, wel aan be- drijfsmateriaal, en wel tot een maximum vau 30 pCt. wat 6.3 dollar per dag uitmaakt; of wel lYs pCt. van de to tale bedrijfsikosten.' De verzckeriugsmaatschappijen eischen echter eene hoogere premie dan bij zei'l- en stoom- schepen. De reis heeft aangetoond dat de rctoren slechts bij een windsterkte van niet meer dan 3 gebruikt kunnen we'rken zooadt op deze reis zekev geen cconomisch voordeel met het rotorschip behaa.d i3. De rctoren heb ben op de reis naar Schotland slechts 4Yg uur gedraaid. Kapitein Werner laakte de grcote reclame, die gemaakt is door een vin- ding, welke-zich nog slechts in haar eerste stadium bevindt. DE VALSCHE GELDFABRIEK TE NIEUWLAND. Op 16 October van het vorige jaar ontdek- ten, gelijk men weet, kommiezen, die naar een geheune distilleerderij zochtten, bij de wedu we Van Buren te Nieuwland, een werkplaats en een geheele installatie tct vervaardiging van valsche bankbiljetten. De rijkspositie, die den volgenden dag een huiszocking deed, nam die installatie in beslag. Voorts waren er negatieven op glasplaten voor de achter- en voorzijde van bankbiljetten van 200 cn 300, alsmede een hancldi-uk- pers, waarbij letters en een fototoesteJ. In den vloor vond men een luik, waarender pkin. 3000 vellen papier met watermerk. Als verdacht van het vervaardigen van valsch bankpapier werden gearresteerd de 41-jarige W. Brunst, fotograaf te Rotterdam, de 33-jarige W. Schmidt, leerlooier te Al- blasserdam en als medeplichtigen de 40-ja- rige J. N. C. van Buren en de 38-jarige J. H. P. van Boren, beiden te Nieuwland, die zich Vrijdag voor de arrondissementsrecht- bank te Dordrecht hadden te verantwoorden. De officicr van Justitie eischte tegen beide eerste beklaagden vier jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek der prcventieve hechtcnis en verbeurdvAklaving van cle in stallatie, en tegen de beide medeplichtigen drie jaar met aftrek van het veorarrest. De verdedigers mr. Van Trielit voor Brunst en Schmidt en mr. De Langen voor Gebr. Van Buren, betoogden dat de dagvaarding niet juist was; hier kon slechts gesproken worden van een mislukte proef met minder- waardig meteriaal. De straf was bovendien, als de sclnrld werd aangenomen, te zwaar, waar het maximum voor uitgifte van valsch geld 7 jaar is, er een derde afgaat voor medeplichtigheid en nog- maals een derde voor de poging. De uitspraak werd bepaald op heden over veertien dagen. HET JUBILEUM VAN DE TOONEEL- SCHOOL. In het gebouw der looneelschool te Am sterdam is Zaterdagmiddag te 2 uur, in te- genwoordigheid van autoriteiten en genoo- digden, de herdenkiug van het 50-jarig be- staan dier school aangevangen. Jhr. A. W. G, v. Riemsdijk voorzitter van Het Nedetlandsch Tooneelveroond, heeft ter opening van de plechtigheid een rede gehou den, waarin hij zich riihtte tot den regee- ringscommisaris, de wethouders der gemeen- te Amsterdam, de vertegenwoordigers van in stellingen van kunsten en wetenschappen, tooneeldirecteuren1, dames en heeren tooneel- spelers, leeraren, oud-leerlin-gen en leerlingen der Tooneelsehool, afgevaardigdeu, be- stuurderen en leden van het Nederlandsch Tooneelverbond, wien hij een hartelijk welkom toeriep. Nadat Jhr. A. W. G. van Riemsdijk de plechtigheid in het gebouw der school aan de Marnixstraat had geopend, heeft de voorzit ter der Commissie van Beheer en Toezicht, Prof. Dr. J. H. Scholte, een herdenkingsrede gehouden. Dr. Sterck, liierna het woord voerend, zei- de geen opdracht te hebben om uit naam der regeering te spreken, maar hij vond toch aan leiding om eenige woorden te zeggen in het telegram door het hoofdbestuur van het N. T. V. ontvangen van den minister van ender- wijs, Dr. de Visser, waarin deze bij de vie- ring van het 50-jarig bestaan dcr school en de stichting van het tooneelmuseum zijn ge- lukwenschen aanbood en de hoop uitte, clat van beide krachtige steun zou uitgaan aan de dramatische kunst. Wethouder Wibaut zeide, dat B. en W. van Amsterdam prijs er op stelden, het bestuur der school met haar gouden feest geluk te wenschen. Meer prijs stelden zij er echter nog op, aan het bestuur van het N. T. V dank te zeggen voor hetgeen de school in het belang van het vaderlandsch tooneel had gedaan, voor de waarde, welke zij had gehad als cul- tuurbeweging, welke de school is en moet zijn. Nadat jhr. van Riemsdijk het gemeentebe- stuur voor zijn steun dank had gebracht, was het woord aan Dr Willem Royaards om te spreken uit naam der Commissie, welke zicb had gevormd om de nagedachtcnis te eeren van der ersten directe'ir der school, den h^eT BonbiTv Wiiaor door het aanbrengen, rer, gednttotrrit iu hei gebc-nw dtei k-Jkhk Ter gelegenheid van't gouden feest van de Tooneelsehool, en ten einde de aandacht op het Museum te vestigen, was Zaterdag in een der zalen van de school eene tentoonstel- ling ingericht van stukkeo uti de verzameling van het Tooneel-Mu,seum. De viering van het 50-jarig bestaan van de school is besloten met een feestavond in de groote zaal van American, aangeboden door de afdeeling Amsterdam van het Ne- derlandsch Tooneelverbond. Zeer groot was het aantal dames en heenen, dat aan de uit- noodiging gevolg had gegevn. KORfF. BtRlCFiTEN. - Met 'n Nederlandsche bankgroep wordt een leening voor de Zwitsersche 3ondsspoor- wegen geslotn. hen vergadering heeft plaats gehad van de contactcomm'issie voor het mijmbedriji over een nieuwe loonregeling. De heer K. in de Spinozastraat in Den Haag, heeft aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele verschillende gouden voorwerpen zijn gestolen, ter waarde van ongeveer 2700. - De Christelijk Democratische Federaiie geeft de volgende toelichting op haar Ur- gentie-program 1925. Gister is aanbesteed de bouw van een Hoogere Burgerschool aan het Afrikaandar- plein te Rotterdam, die ruim een half millioen zal kosten. De Vereeniging van Winkeliers in gou den en zilveren werken heeft Donderdag een vergadering gehouden, waarin tegen het ont- vverp-Weeldebelasting is geprotesteerd. Te IJmuiden is gisternacht voor de twee de maal ingebroken aan de Visschershaven, ditmaal in't kantoor van de V.E.M., waartoe men zich door uitsnijding van een ruit toe- gang had verschaft. Slechts een klein bedrag aan geld wordt vermist. Twee bandieten hebbe nin den expres- trein naar Chicago verscheidene passagiefs en leden van het treinpersonel beroofd. Zij ontsnaptcn voordat de trein te Chicago aan- kwam. Een der vier 280 meter hooge masten van het radio-station te Ruysselede, is ten ge- volge van den stormwind omgewaaid. Het diep in den grond geslagen ijzeren geraamte is zwaar beschadigd. Uit degenen, die het bekende dienstwei- geringsmanifest „Mobiliseeren" onderteekend hebben, heeft zich een comite gevormd, dat een congres zal voorbereiden, waarop alle richtingen, waarvan vertegenwoordigers het manifest onderteekend hebben, aan het woord zullen komen. De directeur-generaal van den arbeid heeft op 17 dezer een bijeenkomst belegd van de organisaties van werkgevers en werkne- mers uit de Zuivelindustrie. Van werkgevers- zijde waren aanwezig de F. N. Z en de Ver eeniging van Zuivelindustrie en melkhygiene. Van werknemerszijde diverse organisaties. Het Hdbl. verneemt, dat de instructie in- zake den moord op den commissionair Busch nog niet gesloten is, en er geregeld getuigen worden gehoord. De beklaagde blijft volhou- den, de daad in drift te hebben bedreven. Ingezonden stukken Buiten verantwoordelijkheid. van de Redae- tie. De opname-in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) KAMPEERTOURISME. Evenals in de meeste plaatsen van ons land zal ook in Alkmaar wel een vereeniging bestaan welke de kampeereport beoogt. Waar deze tak van sport zich steeds meer uitbreidt en telkens weer nieuwe vereenigin- gen worden opgericht, zou samenwerking van de verschillende clubs van groot nut kun nen zijn. We stellen de manier van samenwerking als volgt voor. Het verstrekken aan doortrekkende veree- nigingen van geschikte kampeerterreinen en zoo mogelijk de gasten als gids van dienst te zijn, zoodat bij een tocht naar b.v. Zuid-Lim- burg, 't Gooi, Twenthe, of Gaasterland slechts even de betrokken club of vereeniging daar ter plaatse ervan in kennis gesteld be- hoeft te worden. Reeds zijn door de vereeniging „De Trek- vagels" te Enschede pogingen in het werk ge steld om het beheer te verkrijgen over ver schillende geschikte kampeerterreinen in het mooie Twenthe en niet zonder succes. Mochten er in het komende seizoen vereeni- gingen zijn die gaarne 'n bezoek aan Twenthe wenschen te brengen dan kunnen ze zich tot het bestuur van de vereeniging „De Trekv^ gels" wenden en zal hun een geschikte kam- peerplaats worden aangewezen en mogelijk een gids voor hen disponibel zijn. Beleefd verzoeken we opgave van het adres der vereenigingen welke met net doel onzer vereeniging sympathiseeren. We zullen dan zorg dragen voor verstrekking van een lijst waarop de namen en adressen der verschil lende clubs vermeld staan. S. v. p. postzegel voor antwoord insluiten U, geachte Redactie, dankend voor de ver- leende plaatsruimte, De Trekvogels", Vereen. ter bev. dcr Wandel- Kam- peersport. Namens het bestuur. A. C. DALENOORD. Lage Bothofshaat 162. ENSCHEDE. Mijuheer de Redacteur. Ten zeerste zult U mij verplichten als ik, door middel van Uw veelgelezen blad, mag wijzen op de meer dan treurige bestrating van onze (Boter) straat. Tijdens regendagen kan men bij nadering van Auto's en derge- lijke gedeeltelijk een gratis douche ontgaan door op de mooie gelijke(?) stoepen te vluch- ten. Hopende door bovenstaande mis9chien eenige verbetering te krijgen, verblijf ik, in- middels dankend voor de plaatsing, met (te meeste Hoogachting sec Boterstraattiewoner, J AC. ST ROOMER. 'j <yrruxaJ& icoo cfoe<£. PuODrftGFA a mm A. J. POL *- Ggon,hoeln j1'.' ii mi i i .if

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6