DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. So. 55 IVIEVROUW Zendt Uw gorcUjnen, fapijfen, kleede^ dekecis E'ttftll en vender al Uw Stoom- en Verfgoederen naar BBMPifci ftestoaf ttff 2 Waiter Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925. Afoonnementsprijs Bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handclsdr. v.h. Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bcdactie No. 33. WOENSDAG Directeur: G H. KRAIt. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. MA ART warniwww—i—w«iniiininiMiw.,wa.ii imwiwuw Buitenland EEN WAARSCHUWENDE REDE VAN ASQUITH. De Earl of Oxford and Asquith, de leider der liberalen, heeft hedeu in het Hoogerhuis zijn eerste rede als pair gehouden. Iiij vroeg aan de regeermg of zij een da tum kon vastste.len voor de publicatie van het rapport van de intergeallieerde militaire con- trolecommissie. Naoat hij gewezen had op het uitstel van de ontruiming van het Keul- sche bruggehoofd, dat bezet wordt gehouden door de Britsche troepen, als gevolg van iiet beweerde in gebreke b'ijven door Duitschland wat betreft ae uitvoering van de bepalingen van het Verdrag van Versailles, verklaarde de Earl of Oxford dat de bepalingen van 't Verdrag met betrekking tot de ont ruiming van het bezette Dutische ge- bied geen onderdeel vormden en geen organisch verband voor de perma- nente veiligheid in Franknjk, dat een uriedee- lig pact behelsde, n.l. tusschen Engeiand, Frankrijk en de Vereenigde Staten, en dat, naar men geloofde, cp tijd zou worden gera- tificeerd, maar dat uooit effectief van kracht is geworden. Spr. stemde toe dat Frankrijk op dat pact had gerekend en hij gat als zijn mee- ning te kennen dat het gevoei van zorg en onveiligheid, dat doer het niet tor stand ko- men van dat pact leeft in de gedachten der Franschen, absoluut begrijpeiijk is. Maac, zoo zeide spr., dat is in werkelijkhefd niet toepasselijk op de hu.dige kwestie. Die onz> kerheid van Frankrijk geeft, aldus spr., re- den van bestaan aan 'n meeromvattend pact, in het belang van veiligheid van Franknjk, Europa en van de geheele wereld, welke de meest urgente behcefte is van de internatio- nale wereld, maar die onzekerheid is geen re- den om een strikt begrensde tijcklijke bezet- ting te veranderen in een onbepaalde bezet- ting door de geallieerden van den linkeroever van den Rijn. De werkelijke kwestie is of er zulk een ontrcuw van den kant van Duitsch land aan het licht is gekcmen, wat betreft het nakcmen door dat land van de bepalingen van het Verdrag, dat het feit dat de gealli eerden hun oorspronkelijke verplichtingen. om de Knilsche zone te ontruimen on den ge- specificeerden datum in Januari 1.1. niet zijn nagekomen, volkomen te rechtvaardigen is Spr. erkende dat het niet de eerste maal zou zijn dat Duitschland in gebreke is gebleven cm de ontwapeningsbepalmgen na te kcmen. Niemand heeft eenig motief of verlangen on Duitschlard's in gebrek b'ijven te maskeeren of te verkleinen indien de schending door dat land van de ontwapemngstepalingen met het woord ontrouw is te kwalificeeren. Dat is een kwestie beeindigende zeide Lord Oxford dat volgens spr. te betrer ren dat het Verdrag niet voorzag in een of ander geschikt en betrouw- baar mechanisme om in zulke kwesties een besltssing te nemen. Er moet, zoo zeide spr., onderscheid bestaan tusschen maatregelen, die wettig zijn genomen om de fceschermmg tegen brnnenlandsche wanorde in Duitschland hechter te maken, en maatregelen, welke al- leen gein+erpreteerd kunn'n worden als voor- zcrgen tegen een aanval op het buitenland Spr. achtte het van belang dat, naar hij zei de, onze handeling, door ons te onthcffen van onze oorsoronkeliike vephchting, vrij dient te zijn van elke verdenking. Tenzij de regeering overstelpende bewijzen heeft, die tike verden king weerleggen. is Let een van gebiedende noodzakelijkheid dat het bewiismateriaal. dat de- intergeallieerde- controlecommissie- heeft verzameld en dat een doors! ag heeft gegeven aan de houding van cle betrckken regeeringen inderdaad bewijsmateridal zal zijn, over de waarde waarvan de gansche wereld gerust zal mogen oordeelen. Zijn verzoek om inlichtingen over deze kwestie beeindigde zeide Lord Oxford dat hij hij als vriend van Frankrijk alles heeft ge- daan, wat in zijn macht lag, om de entente te ontwikkelen en hechter te maken, welke het hoofdwerktuig is ter beveiliging van Europa en de wereld tegen onherstelbare ellende. Het antwoord van markies Curzon. Markies Curzon, die voor de regeeing ant- woordde, zeide dat er bijna geen opmerkingen waren, gemaakt cloor den Earl of Oxford, die hij zou wagen tegen te spreken. Spr. zette uiteen dat een van cle gevolgen van de Fran- sclie bezetting van de Roer is geweest de op- schorting van de inspecriebezoeken van de in- fergeal 1 iet-rdc controlecommissie. In September 1.1. zijn deze bezoeken wcer hervat. De militaire commissie van maar schalk Foch heeft de laatste tien dagen net rapport van de intergeallieprde commissie be- studeerd en het rapport van de maarschalk Foch-commissie is vandaag overhandigd aan de ambassadeursconferentie. Het rapport zal door deze conference zender uifstel in oogen- schouw werden genomen en zal door haar worden doorgezonden naar de verschillende geallieerde mogendheden. EBERT IN DEN PRUIS1SCHEN LAND- DAG HERDACHT. De Pruisische Landdag kwam hedenmid- dag bijeen in een korte zitting ter herdenking van het verscheiden van den Rijkspresident De voorzitter B artels hield een rede waarin hij Ebert huldigde als een zoon van het volk, die zes jaren lang de moeilijkste taak in het rijk ondanks dc groote binnenlandsche en bui- tenlandsche politieke moeilijkheden zakelijk en in het besef van zijn groote verantwoor- delijkheid waarnam. Wanneer in plaats van de hartstochten de geschiedenis zal spreken, zal deze vaststelien, dat hij het was, die zijn volk uit de catastrofe en de ineenstorting den weg heeft gebaand naar de geleidelijke op- komst. Moge het Duitsche volk, zoo eindigde de voorzitter, tot zijn opvolger iemand kiezen die met dezelfde liefde en denzelfden ernst zijn vaderland zal dienen. Het huis hoorde de rede van en voorzitter staande aan. De Duitsch-Nationalen namen aan dep lechtigheid dee!; daarentegen waren de communisten en nationaal-cosialisten afwe- zig. DE AARDBEVING IN CANANA. Nadere berichten melden, dat te Quebec tijdens de aardbeving van Zaterdag, drie vrouwen door den sehrik zijn gedcod. Voorts braken nog verschillende branden uit. De schade wordt geraamd op 65.000 dollar. Tal van ke: ken en kloosters hebben schade opge- Icopen. DE VREEMDELINGENSMOKKEL IN AMER1KA. Het Hooggerechtshof te Washington heeft in appel arrest gewezen, dat de „New York and Portorico Steamship Cy." een boete van 1000 dollar meet betalen voor iederen but tenlandschen passagier, die op onwettige wij- ze in de Vereenigde Staten is gebracht Het lagere Hof had slechls eeh boete van 400 dol lar voor ieder opgelegd. VOORSTELLEN VOOR EEN GARANTIEPACT. De „Times" meldt de volgende bijzonderhe- den omtrent voorstellen van de Duitsche re geering, inzake een garantiepact, aan de ge allieerden gedaan. Duitschland erkent het overwegend belang van een status quo aan den Rijn voor Frankrijk, Belgie en Groot- Brittannie, maar vindt, dat eep stabiele oplos- sing der Rijnland-kwestie zonder medewer- king van Duitschland onmogelijk is. Als bc- wijs voor znij oprecht verlangen naar een duurzamen vrede verklaart Duitschland zich ecliter bereid tot een bespreking van een ga rantiepact, dat den Rijn zal dekken en tot welke bespreking alle naties, die bij de zaak gei'nteresseerd zijn, zullen worden uitgenoo- cligd. Zulk eon stap zou noodig maken het sluiten van verdragen, waarbij alle geschillen tus schen Duitschland, Polen en Tsjechoslowakije naa rarbitrage zcuden worden verwezen. Per- soonliike uitlatingen maken nopens het laatst- genoemde pent duidelijk, dat de Duitsche re geering daardoor tegemoet wenscht te komen an het lioofdbezwaar, in 1923 door de Fransche regeering geopperd, tegen het pact, dat Cuno haar ranbeod. Frankrijk gaf toen te kennen geen garantiepact te kunren aanvaar- den, dat zijn brondgencot Polen niet dekt De Duitschev ertegenwoordigers verklaren thans dat het de bedoeling van hun regeering zou zijn, te beloven, dat onder geen enkel voor- wendsel toevlucht zal worden genomen tot een militaire actio voor de wijziging van de grenzen, in het Verdrag van Versailles vast- geste'dDe Duitsche regeering zal trachten dat doel te bereiken door directe onderhandc- lingcn met Poicn. DE BELEGERING VAN DJEDDAH. Te Aden kwam een vijftigtal vluchtelingen uit Djeddah aan, die mededeelden, dat de Wahabieten tot clicht bij de stad zijn opge- rukt. Een twaalfta! inwoncrs .werd door gra- naten der Wahabieten gedood. MENSCHENETERS IN FRANSCH- GUINEA. Te Victoria, in Fransch-Guinea, zijn on- langs zes menschenteters ter dood gebracht, behoorende tot den stam der Landumanen. die te Boke aan de rivier de Nunez woont. Deze menschcnetende Landumanen worden door de andere inboorlingen als toovenaars beschouwd en zijn zeer gevreesd. Door hun medemenschen te verorberen meenen deze kannibalen hun eigenschappen te verkrijgen Zes dezer menscheneters werden aangehou- den naar aanleiding van de vei'dwijning van een kind- Zij werden veroordeeld en doodge- schoten. HITLER'S N1EUWE POLITIEKE ACTIE. Adolf Hitler zal wegens zijn eerste politieke optreden na zijn ontslag uit de hechtenis bij den minister van binnenlandsche zaken ge- roepen worden. Zijn aandacht zal er op ge- vestigd worden, dat hij zal worden uitgezet, indien hij zijn politieke werkzaamheden op deze wijze voortzet. ENGELAND EN HET PROTOCOL VAN GENeVE. Het debat over de buitenlandsche zaken in het Lagerhuis, hetwelk heden plaats heeft, wordt "met groote belangstelling afgewacht en men neemt aan, dat Baldwin en Chamber lain aan de besprekingen zullen deelnemen en een algemeen overzicht geven van de hangen- de problemen. Waarschijnlijk zal den minis ter van buitenlandsche zaken inzonderheid verzocht worden, een verklaring af te leggen ten aanzien van het protocol van Geneve, het welk de volgende week door den Volkenbond zal worden behandeld. In dit gevaC wordt het zeer waarschijnlijk geacht,, dat Chambei"- lain het beredeneerd standpunt der regeering aangaande deze bclangrijke zaak aan het Huis zal kunnen voorleggcn. Door het proto col worden zoovele ingewikkelde zaken op het tapijt gebracht, dat men gelooft, dat het nog niet genoegzaam is overwogen. Het onaerzoek van het document door het Cabinet, bczien in het licht van de meeningen der vertegenwoordigers der dominions met zelfbestuur en van de deskundigen, die bij- eengeroeoen zijn, .om dienaangaande van ad- vies te dienen, is nog niet afgelcopen. Nauw verbonden met de kwestie van het protocol is die der veiligheid en in verband hiermede wordt van gezaghebbende ziide verklaard, dat, ofschccn de ministers cn de deskundigen hun aandacht aan het probleem gewijd heb- bnn, nog geen ontwerp is samengesteld, hct- we'.k de weloverwogen meening en de collec- tieve beslissinp der regeering wcergeeft Minister Chamberlain, die Za erdag a.s naar Geneve vertrekt, zal dan ook in de bij een komst van den Raad van den Volkenbond verklaren, dat de Britsche regeering binneu- kort een voorsfel zal doen ter vervanging van het protocol van Geneve. De Biische regee ring erkent thans dat zij, ten aanzien van het vraagstuk der veiligheid, een eereschuld t<* ren over Frankrijk heeft, welke nog niet werd ingelost Men verwacht daarom. dat Cham- beralin in zijn verklaring den nadruk zal leg gen op deze zijde van het vraagstuk. Inmiddels kan thans reeds nrgenoeg met zekcrheid worden gezegd, dat de besprekin gen te Geneve geen ander resultaat zullen op- leveren. dan een voorbereiding vcor een be- langrijker conferentie, waar behalve Engeiand en Frankriik, wellicht ock andere geallieerden tegenwoordig zullen zijn ter besnreking van alle kwesties, die met de veiligheid samenhan- gen. DE MILITAIRE CONTROLE. De Gezantenraad heeft gistermorgen ken- nis genomen van het rapport der intergealli eerde militaire controlecommissie in Duitsch land en van het advies van het intergeallieer de miltiare comite van Versailles. Met algemeene stemmen besloot de raad aan maarschalk Foch en aan de militaire des kundigen van het com te an Versailles te vragen. zekere punten van dit rapport nader te ontwikkelen, ten einde nauwkeurig te kun nen vaststelien, in welke mate Duitschland ten aanzien der te laste gelegde punten te kort is gekomen. Eveneens is verzocht, die voorstellen te doen welke naar het oordeel der deskundigen ge schikt zijn, de ontwapening van Duitschland overeenkomstig de bepaiingen van het vredes- verdrag te waarborgen. Het militaire comite van Versailles zal der- halve een nieuw rapport opstellen, dat in den loop van de volgende week aan den gezanten raad zal worden voorgelegd. STRIBBELtN IN CHILI. Zaterdag, toen het meerendeel der officie- ren van een te Santiago gestationneerd regi ment uit Valdivia afwezig was,' had een daad van insubordinatie plaats, die volgens het ge volg zcu zijn van omkooping van onderoffi- cieren door „pemicieuze elementen, die trach ten en opstand te verwekken." Deze insubor dinatie had plaats tegenover deii commandant van het regiment, wien, toen deze in de kazer- ne verscheen, gevraagd werd, twee in arrest gestelde korporaals in vrijheid te stellen. Hij gelastte een officier, het hoofdkwartier in ken. nis te stellen met de houding der militairen, doch de wacht trachtte de automobiel van de- zen officjer tegen te houden, terwijl een kor- poraal den commandant met een geweer be- dreigde. De officier, die den commandant ver- gezelde, schoot den korporaal dood. Zich ce- fenende scldaten grepen daarop naar de wa- pens, waarop een klein vuurgevecht ontstond. waarbij een sergeant werd gedood. De regeering, meenende dat het incident werd geprovoceerd door politieke motieven van de oppositie, heeft alle off'icieren van het regiment door andere doen vervangen en Ladislao Errazuris, den conservatieven can- didaat vcor het presidentschap, Manuel Ri- vas Urrejola, en andere potitici, die bekend staan als tegenstanders der regeering, doen arresteeren. KORTE BERICHTEN. Te Aken zijn bij een huiszoeking bij le- den der communistische partij handgranaten en talrijk propagandamateriaal gevonden. Velep crsoncn zijn gearresteerd, die zich waarschijniijk voor het Staatsgerechtshof ter bescherming der Republiek te verantwoorden zullen hebben. Uit Tokio wordt gemeld, dat het Japan- sche Lagerhuis het wetsvoorstel inzake kies- rechthervorming heeft aangenomen. Bij Breslau is een porceleinfabriek, waar 300 arbeiders werkzaam zijn, door brand geheel verwoest. Als oorzaak wordt kortsliuting opgegeven. Te Praag is een onafhankelijke com munistische partij opgericht, welke niet tot de Derde Internationale behoort en waarbij zich dertien afgevaardigden zullen aansluiten. De giften voor de nagelaten betrekkin- gen der bij de mijnramp te Dortmund omge- kcm:n arbeiders hebben thans een bedrag van biina een millioen mark bereikt. Gemengd Nieuws. MISHANDELING GEDOOD. Gistcrmorgen is in 'n wening in de Heenu>- kerkstraat te Eindhoven de 15-jarige dochter van F. dcod te bed gevonden. Zij zag er zeer vermagerd uit en bleek emstig mishandeld te zijn. Vanmorgen nog zou zij zijn misihandeld. In verband daarmede zijn de brcers en de moeder van het meisje gearres teerd. Dc juiste toedracht van het geval is ncg niet bekend. Het meisje was ziek en kon niet gaan werken. Omtrent het familiedrama in de Heems- kerkstraat te Eindhoven vernemen wij nog, zegt de N. R. Crt., dat gistermiddag de seo- tie op het tijk heeft plaats gehad. Daaruit is gebleken dat de dood van het meisje geen verband houdt met de mishandeling. Wei acht men de mogelijkheid niet uitgesloten dat de dood verhaast is door de mishandelingen, die het meisje heeft moeten ondergaan. Uiterlijke teekenen van mishandeling werden op het lijk niet gevonden. Volgens verklaringen der bu- ren moet het meisje tijdens haar doodstrijd gisternacht meermalen door haar moeder en ook door haar broeder mishandeld zijn. Zij stierf aan tuberculose. AANRIJDING. Gisternacht heeft op den Delftweg bij Rijs- wijk een aanrijding plaats gehad tusschen een rijtuig en een auto; in het rijtuig waren drie s'udenten gezeten en in de auto zat een heer, d e licht gewond werd. De auto werd totaal verbrijzeld, terwijl van het rijtuig de achter3S brak. Het ergste was het paard eraan toe, dat een poot brak en moest worden afge- maakt. ERNSTIGE BOTSING. Maandagmiddag heeft onder Amhem, bij de viaduct aan de Utrechtschestraatweg een ernstige botsing plaats gehad tusschen den 15-jarigen wielrijder H. D. te Oosterbeek en den motorrijder H. W. uit Velp. Beiden kwa- men on den grond terecht zonder zich, naar het scheai, emstig te verwonden. H. W., uit Velp, is gistermorgen evenwel tengevolg'e van zijn val overleden, alhoewel de geneesheer den vorigen avond nog verklaarde, dat zijn toestand geen zorg baarde. H.-D. moet op last van den dokter nog eenige dagen het bed houden. EIERRAPEN. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft bepaald. dat het zoeken, ra- pen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van waterwild niet zal zijn toegestaan. DOODSLAG? EEN BEKLAAGDE VAN 72 JAAR. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft giste- rcn terecht gestaan de 72-jarige W. A. R., geboren te Duisburg, wonende te Rotterdam, tlians gedetineerd, wien ten laste was gelegd, dat hij op 27 October j.l. opzettelijk Constant Francois Bertet van het leven zou hebben be- roofd. althans opzettelijk zxvaar lichamelijk letsel zou hebben toegebracht, den dood ten- gevolge hebbend, door hem opzettelijk ge- welddadig met een mes, althans een vrij lang pun tig voorwerp, een stoot of slag te geven, welke indrong door het middenrif in de lever, deze doorboorde en de poortader opende en doorboorde, waarop de steek eindigde in hci msenterium van de ma'ag. Uit al deze verwon- dingen, met name uit de poortader, is eeu blocduitstorting opgetneden, tengevolge van welk plotseiing en hevig bloedverlies de dood van genoemden Bertet onmiddellijk, althans spoedig daarop. is ingetreden. Subsidiair werd aan R. ten laste gelegd, dlat hij aan zijn schuld den dood van Constant Francois Bertet te wijten zou hebben gehad. Hij zou n 1. hoogst loekcloos en onvoorzich- tig toen bedoelde Bertet, die in zeer opge- wonden toestand verkeerde, nadat hij, be- klaagde, met een groot mes in de hand op een kleinen afstrnd aehter Bertet's rug was gaan staan en dien op dreigenden toon had +oege- voegd de woorden: „Constant, wanneer je haar durft slaan, neein ik het mes", toen BeV- tet zich plotseiing omkeerde en met groote vaart op hem toekwam, dat mes in dezelfde houdxig zijn blijven vasthouden. Althans zou hij, toen Bertet op hem toe'.iep en het mes in diens lichaam begon te dringen, het mes niet hebben teruggctrokken, tengevolge van welk niet terugtrekken de vei-wondingen als m de primaire ten laste legging omschrcven, en die den dood tengevolge hebben gehad, werden toegebracht. De beklaagde staat gunstig aangcschreven zijn leeftijd in aanmerking nemende, eischte het O. M. 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. subsidiair ontslag van rechtsvervolging, meer subsidiair een voorwaardelijke veroordeeli lg en beklaagde's onmiddellijbe invrijheidsfelling De onmiddollijke invriiheidstelling werd ge- weigerd- Uitsnraak 10 Maart. MISBRUIK VAN POSITIE? De heer Schaper, lid van de Tweede Ka- mer, heeft aan den minister van binnen landsche zaken en landbouw dc vraag ge- steld: Is de minister bereid, terwijl naar de be richten verluiden vanwege de jusfitie een onderzoek wordt ingesteld naar de handel- wijze van den burgemeester van Ameide in verband met het optreden van den nachtwa- ker Vroon tegenover autobestuurders in be gin Februari, zooals dit gesignaleerd is in het Weekblad van het Recht, ook zijnerzijds een onderzoek in te stellen naar de gedra- gingen van dien burgemeester, opdat blijke, of deze functionaris aan het hoofd eener ge- meente kan gehar-"-~afd blijven? ONTWAPENING. Van het gisteren ingediende initiatief- voorstel der sociar.l-democraten om tot ont wapening te komen, zijn de voomaamste bepalingen: a. vermindering van de jaarlijksche lich- ting van 19.500 man tot 3000 voor de land- macht en voorUopig nog 1000 man voor de zeemacht; b. verkcrting van den oefentijd tot viet maanden, waarbij de vrijwilli^vooroefe- ningen geen zin meer hebben; c. afschaffing der herhalingsoefeningen; d. ontslag uit den diensl van alle gewone dienstplichtigen die nu reeds 30 jaar of ouder zijn; e. ontslag van alle dienstplichtigen die jonger zijn dan 30 jaar, met uitzondering van 3000 man voor elke lichting. Alles met ingang van 1 Januari 1926. DE BELASTINGONEWERPEN. De regeering is, aldus de Nieuwe Crt., voor- nemens, de bekende beiastingontwerpen tus schen Paschen en Pinksteren door de Tweede Kamer in openbare behandeling te doen ne men. Men acht het in parlementaire kringen ech- ter uitgesloten, dat het on twerp-weeldebelas- ting, tenzij geheel omgewerlct, het tot een openbare behandeling brengen zal. Mr. S. VAN HOUTEN. Naar de N R. Crt. vemeemt, is mr. S van Houten als lid toegetreden tot het Vader- landsch Verbond. INITIAT1EF-WF.TSONTWERP INZAKE ONTX'APENING. Bij de Tweede Kamer is gister ingekomeo het initiatief-wetsontwerp van den heer K. ter Laan, namens de sociaal-clemocratische frac- tie, inzake ontwapening. HET LANDGOED ZYPENDAAL. De gemcenteraad van Anrhem heeft Woens- dagavond het voorstel van B. en W. tot aan- koop van het landgoed Zypendaal, voor 450.000, met 18 tegen 16 stemmen verwor- pen. B. en W. zijn gemachtigd, het park Zy pendaal te koopen \roor 325.000. DE ZOMERTIJD. De Vereeniging tot Behartiging der Stoomvaartbelangen fn Nederland heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin uiteengezet wordt, dat vervanging van een gedeelte der nachtvaart door varen bij daglicht, gelijk de zomertijd automatisch met zich medebrengt, voor de binnenvaart bijzonder welkom is. Adr. doet daarom de Kamer het dringende verzoek het wetsont- werp tot afschaffing van den zomertijd ta vetwerpen. 3 EEN MOEILIJK KARWEITJE. Men is onlangs begonnen met het afbre-" ken van den watertoren aan de Maas in Schiedam, die moet verdwijnen omdat hij een sta in den weg is voor het uitvoeren van het Rotterdamsch drie-havenplan. Natuur- lijk werd van boven af begonnen, en dat ging aanvankelijk goed, tot men aan de to- gen der ramen was gekomen. Die togen zijn eeu ijzersterk metselwerk, rustende op een bazalt-voetstuk, dat opgemetseld is op een fundeering van steen en kalk, die het bewijs leveren, dat de toren niet is gebcuwd voor tientallen jaren, maar voor eeuwen. De genie is er, naar de Schied. Crt. meldt, bij gehaald om h-t vcrnietigingswerk te hel- pen verrichten en de laatste dagen van Fe bruari hebben een luitenant, een sergeant en eenige manschappen van dat wapen ge- tracht, het zoo massieve metselwerk te bre- ken. Een vrij sterke lading picrine-zuur werd tusschen het metselwerk tot ontplof- fing gebracht, waarmede men slechts be- reikte, dat eer. ul'.bouw vernield werd. Toen werd tot een tweede ontploffing overgegaan om den massieven "oet van den toren te breken, maar ofschoon in 18 bo gaten 36 boorpatronen tot ontploffing waren ge bracht, werd de verwachting niet vervuld Wcl werden eenige zware blokken naar om- +laag geworpen en werden een paar scheu- ren zichtbaar, maar daarbij bleef het. Gisteren zijn de pogingen herhaald, dit- maal met een nog aardere lading. Wei vielen ook nu weer brokstukken van de to gen naar omlaag en ontstonden er zware scheuren, maar ook nu weer werd het doel ni i bereikt. De ontploffing was zoo sterk, dat die zeer duidelijk in de Plantage werd gehoord. Men zal dus opnieuw ontploffings* middelen in het met. .lwerk moeten bren gen en misschien wel meermalen, alvorens de vernieling zoover zal zijn gekomen, dat tot opriiiming kan worden overgegaan. De voet van ''en toren staat 6 meter in den grond en het zal dus nog wel eenigen tijd vorderen voor men het metselwerk ge heel zal hebben verwijderd. ALKMAARS COURAHT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1