DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 55 Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925. VIUJDAG 6 MAART Dit Glimmer bestaat uit 3 blades Atoonncmentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maaiiden f2.—fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, irr5otere letters naar plaatsruimte. Brieven franco IS.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G H. KRAk. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Ruitenlaml DE BEGRAFENIS VAN PRESIDENT EBERT. Geheel Duitschland is cm den dcod van zijn eersten president in rouw gedompeld, zegt het Hbl., maar nergens wordt deze rouw zoo zwaar gedragen. nergens zijn met de her- innering aan den staatsrmm, die Ebert was, zooveel persoonlijke en vriendschappelijke herinneringen verroncen, als in Heidelberg, waar immers honderden den rijkspresident als speelkameraad hadden gekend, waar duizen- <fen met trots zijn schitterende carriers had den gevolgd, cmdat hij een der hunnen was: een stadgenoot, die tot focofd van den staat was uitverkoren. Heidelberg rouwt om zijn grooten stadge noot Van bijna alle huizen hangt de vlag van de republiek, van Baden en van de stad Hei delberg. Heel Baden rouwde met Heidelberg mede. Gistermorgen voor tien uur zijn met min der dan 50 extratreinen uit alle deelen des lands aangekcmen, die belangstellenden brachten. En teen de extratrein met het stof- felijk overschot van den dooden president het Heidelbergsehe station fcinnenliep, en de doffe roffel vande rijksweer op het stationplein den volke deed, dat Ebert was tcruggekeerd in Heidelberg, de stad van zijn jeugd, toen veer er een rilling van onitroering door de tienduizenden, die zdeh reeds in het pri-lle morgenuur hadden cpgesteld, om den rijks president een laatsten groet tc brengrti. De lijkstoet was ovenve'digend. Ook hier een eere-geleide van bereden polrtie, dan een muziekcorps van de brandweer, gevolgd door ruim .1500 zangers van dc. arbeiderszangver- eeniging en andere Heidelbergsehe zangveree- nigingen. Dan kwamen de studenten, o-nge- telde studenten in hum kleurige corpsunifor- men en onmiddellijk daarna talrijke delega tes van het Reichsbanmer Schwarz.Rci-Goid. Aditer den Tijkwagen reed ook hid- de zoon van den president, naast hem de eerste bur- gemeester van Heidelberg. Dan vo-lgde dr Luther met den staatspresident Van Baden en vele, vele andere ministers en hoogwaardig- heidsbskleeders uit alje deelen des Idnds. Dan in vol omaat de rectcren en senatoren der drie universiteiten in Baden: de hoogescholen van Heidelberg en Freiburg en de technische hcogeschoo' te Karlsruhe. Achter de vefg- koets, waarin mevrouw Ebert en haar doehter zaten, licpen talrijke schoolkameraden van den overledene aan hun heofd de oude on- derwijzer, bij wien Eb:rt als jongen in de Idas had gezeten. Dan volgde een onafzienbare reeks van Heidelbergsehe vakvereenigingen, Badensche Kriegerbunde, tulrijfce turn- en spcrtvereenigingen en andermaal een sterke afdeeling van het Reichsbanner Schwarz-Rot- Gold, dat den stoet sloot. Aan het graf speelde een muziekcorps van de Badensche polrtie den treurmarsch uit het oratc-rium Saul van Handel. Dan zone, ter- wijl alle klokken in de stad begonnen te lin den, de Heidelbergsehe zangers het Sanctus uit de Duitsche Mis van Schumann. Nadat de president van Baden, de eerste burgemeester van Heidelberg, de president van den Badenschen landdag en Herman Miiller den overledene een laatsten greet had den toegeroepen, zond de arbeiclerszangver- eeniging het lied" „Ein Sohn des Vclkes will ich sein und blei'ben". Dan een kort gebed door een Heidelberschen geestelij-ke en lang- zaam zinkt de eiken kist in het graf. De plech- tigheid wordt besleten met het zingen van „Deutschland, Deutschland iiber alles", dat, naar men weet, dooi- president Ebert weer tot Duitsch volkslied is geprcclameerd. Daarna begon het.defile, het urenlange de file langs het graf, langs het monumenfale graf van president Ebert Het ligt een meter hooger dan alle omliggende graven en het draagt een gewcldig, witmarmeren crucicfix. Hooge zuilen, onderling door girirlandes ver- bonden, omperken het. Vlak bij dit praalgraf, dat de stad Heidel berg haar grcoten zoon als laatste rustplaais bood, ligt een ander graf, heel eenvcudig, zon- der versierselen. Dat is het graf van Catha- rina Ebert, de moeder van den rijkspresident. HET ENGELSCHE LAGERHU1S EN DE ONTRUIMING VAN KEULF.N. Chamberlain zeide, dat Engeland zich. veel te dicht bij het vasteland bevindt, om onbe- wogen te blijven bij hetgen aldaar valt. Onze zending, onze invloed in de wereld, onze grootheid, ons vermog;en om bij te dragen tot een vreedzame oplossing der moeilijkheden, hangen af van het gebruik, hetwelk zal wor den gemaakt van de gelegenheid, om van de gemoederen der menschen de schaduw van ioekomstige zorgen weg te nemen. Chamberlain behandelde daarna verschei- dene andere kwesties. Betreffende het bestuur van het Saargebied zeide hij, dat hij bij het nagaan van alle omstandigheden tot de con- clusie is gekomen, thans niet beter te kunnen doen dan de bezetting van het presidium der Saarcommissie te verlengen. Gewagende van de kwestie van Danzig, zeide Chamberlain, dat deze voorzeker in de aanstaande vergadering van den Raad van dm Volkenbond zal bchandeld worden. Onder de rede van Chamberlain werd de socialist Kirkwood geschorst, wegens inter- ruptie van Chamberlain en weigering om het Lagerhuis te verlaten, toen hij da?rfoe bevel ontving. Kirkwood irok zich eindelijk terug, gevolgd door de heele arbeiderspartij, Mac Donald inbegrepen DE ARBEIDSCONFLICTEN IN DENEMARKEN. De onderhandelingen in de verschillende arteklscorrflicten, die gerezen zijn in verband m$t de vernieuwing der contracten, hebben cen min of meer normaal verloop. Aan de eenen leant proclameeren de arbei- dars. siakingen, met den anderen kanf de werkgevers uitsluitingen. In goed ingelichte kringen echter verwachf men niet, dat inder- daad iicf emstige conflicten zal komen. Het typografen- en drukkerseonfliet is geregeld Tor een com prom is en het stakingsparool, dat alle bladcn te Kopenhagen zou getroffen hebben is ingetrokken. Nadat de werkgevers- vereeniging van den Vakboad der ongeschool- de arbeiders bericht had ontvangen, dat deze de staking in verschillende industrieen had geproclameerd, proclameerde zij de uitsluiting eveneens in de ijzerindustrie, doch de open- bare bemiddelaar heeft reeds bereikt, dat de arbeiders hun stakingsparool hebben uitge- steld en dat enderhandelingen geopend zui len worden. DE INHULDIGING VAN COOLIDGE. Overeenkomstig den wfensch van Coolidge werd bij zijn inhuldiging eenvoud en zuinig- heid betracht. De stad was niettemin goed versierd en ouder gewoonte werd de plechtig- heid door talrijke personen bijgewoond. Treinen en auto's brachten ettelijke duizen- den naar Washington en's middags was een menigte van 60 tot 70.000 personen ge- schaard langs den weg van het Witte Huis naar het Kapitool, waar de beeediging plaats vond. De president teekende van te voren de laat ste wetten van het eerste bewind. De finale zitting van het Huis van Afgevaardigden le- verde weinig bijzonders op; alleen werd met 301 tegen 28 stemmen een resolutie aangeno- men ten gunste van tcetreding tot het tnter- nationaal Hof. Dit beteekent alleen een aan- moediging voor den president, wiens meening dienaangaande bekend is. N'a de beeediging van generaal Dawes to: vice-president hield deze een korte, krachtige rede, waarin een protocol werd voorgelezeu tot bijeenroeping van eeri bijzondere Senaats- commissie. Daarna begaven alle leden zich naar de voor hen gereserveerde banken in de groote zaal van het Kapitool. De president legde den eed van trouw af en gebruikte daarvoor een bijbel, waaruit zijn grootvader hem op 5-jarigen leeftijd reeds hoofdstukken had vobrgelezen. Na afloop van de eedsaflegging hield Coo lidge zijn redevoering, die door middel var, luidsprekers ver in de rondte werd aange- hoor. De menigte juichte de opmerkingen toe betreffende den vrede. de veiligheid en de adhaesie aan't wereldgererht, en den Ameri- kaanschen pllcht tot bevordering van de ont wapening. Lbider en 1 anger werd echter ge- juicht, toen de president voor het nieuwe re- geeringstijdperk een zuiniger en beter bestuur met belastingverlaging toezegde. DE LEGERBEPERKING IN ZWEDEN. Bij het debat over de voorgestelde legefbe- perking in den Zweedschen Rijksdag critieeer- den de conservatieve en de agrarische partijen het regeeringsvoorste! scherp. De leider van de liberalc partij drukte de verwachting uit. dat het verdedigingssysteem zoozeer verbeterd zal worden, dat het resultaat erv-an door een aa.'izienlijke mecrderheid van het volk zal worden goedgekeurd De leider vai de radicale groep beschouwde het voorstel der regeering als een geschikte basis voor de oplossing der defensie-kwestie. HET VRAAGSTUK DER VEILIGHEID. De diplomatiekc mcdewerker van dc „Daily Telegraph" schrijft, dat Italie en Belgie waar- schijnlijk de opvatting huldigen, dat het Duit sche voorstel in zake de veiligheid een emstig onderzoek verdknt. In Engeland gclooft men, dat dit voorstel een geschikte basis voor een bespreking vormen kan en bovendien het voordeel heeft, Engeland van de verplichting te ontheffen, zelf bepaalde voorstellen te doen. In dezen zin zal Chamberlain waarschijnlijk Zatcrdag met Herriot coi.ferteren. hi Enge land is de opvatting sterk verbreid, dat door liet Duitsche aanbod een gunstiger atmosfeer voor besprekingen over de ontwapeningskwes- iie en de ontruiming van de Keulsche zone in het leven is geroepen. Voor Frankrijk is de ioestand mocilijker, door de verplichiingen, die dit land tcgenover Polen en Tsjeeoslowakije heeft. Het verdient in dit geval vermelding, dat de Poolsche mi nister van buitenlandsdie zaken zich naar Parijs begceft om de belangen van zijn land persconlijk te behartmen. Over den momenteelen stand van de veilig- heidskwestie wordt van goed ingelichte zijde uit Bcrlijn het volgende medegedeeld: De buitenlandsche pers interesseert zich sedert eenige dagen voor de Duitsche demar ches in de veiligheidskwestie. De berichten die hierop betrekking hebben. geven van de stap- pen., die Duitschland onderncemt, geen juist bceld, en de gepubliceerde verklaring van den dip'.omaticken medewerker van Havas geeft den toestand onjuist wecr. Zijn bewering dat Duitschland de bcmiddeling der Engelsche re geering heeft ingeroepen cn dat Chamberlain een dergelijke bemidaeling officieel afwijst, komt niet met de werkelijkheid overeen. De fciten zijn veelecr deze. dat de Duitsch' rijksregeering a?n alle in aanmerking ko mende geallieerde regeeringen hare principi- eele opvaitingen mededeelde. Hieronder wa ren noch definitief geformuleerde voorstellen, noch werden formeele onderhandelingen aan- geboden. Bij den huidigen stand der kwestie is het niet mogelijk concrete bijzonderheden aan te geven- De rijksregeering nerft het pro- bleun reeds eenigen tijd in studie en haar. be sprekingen met "de geallieerde regeeringen hebben het doel, elkanders opvattingen over en weer te onderzoeken. De Fransche bladen bespreken druk de a.s. besprekingen tusschca Chamberlain en Her- riot betreffende een Pact met Duitschland De „Matin" verwerpt ieder bondgenoot- schap met Duitschland. Dit land moet 6f de militaire bepalingen van het Verdrag van Versailles geheel ondersclirijven, 6f het moet bcschouwd worden als een gevaas. EEN ITALIAANSCH-EGYPTISCH INCIDENT. Italiaansche troepen in de nabijheid van de oase Djaraboet hebben een karavaan van Be- douinen overvallen, die zich naar Egyptisch gebied wilde begeven. Vijftien Bedcuinen en achttien kameelen werden gedood, terwijl vier Bedouinen en een aantal kameelen werden meegenomen door de halianen. De Egypti- sche regeering heeft versterkingstroepen naar de grens gezonden. EEN GEHEIM WAPENDEPOT. Het Journal" verneemt uit Mainz dat de politie te Barmen in de onmiddellijke nabij heid van de stad een geheim depot van wape- nen en ammunitie heeft ontdekt. Talrijke mi- trailleurs, vele honderden handgranaten, ge- weren en revolvers zijn in beslag genomen. Volgens de bladen zou het hier een depot be- treffen dat door communisten is gevormd met het oog op een spoedige actie. RUSLAND EN ZIJN BUITENLANDSCHE BETREKKINGEN. Dc door de vakvereeniging verlangde stop- zetting van het verkeer heeft gistermorgen te Ber'.ijn van 11 uur tot 11.05 plaatg gehad. Alle trams, auto's, bussen, de Undergrund enz. bleven om 11 uur stilstaan. Vijf minuten later gaf de politie het signaal om door te rij- den- Gisteren werd gemeld, dat de ex-kroonprins van Duitschland bij de baar van Ebert een krans had doen necrleggen. Dit blijkt onjuist (e zijn. De initialen K. W. met kroon op het bloemstuk dat gezonden was door Koningin Wilhclmina, zijn aanleiding geweest, dat de meening po-stvatte, als zou de krans van den voormaligen kroonprins afkomstig zijn. NIEUWE AANVAL OP DE HOEVE VAN W1JLEN MRS. EVANS. De hoeve van wijlen mrs. Evans in Puebla (Mexico) is opnieuw het middelpunt van moei- lijkheden door het optreden der boeren, die verscheidene vergeefsche pogingen hebben ge- daan om George Cramp, den Amerikaan, die mrs. Evans bijstond bij de verdediging van haar eigendom en thans optreedt als verdedi- ger van haar zuster, te vermoorden, tenge- volge waarvan hij de hoeve moest verlaten. De boeren hebben een gedeelte van de hoeve met geweld bezet, met het doel het daarop staande rijpe graan te oogsten. Cramp heeft de Amerikaansche regeering om hulp ge- vraagd. DE ONTPLOFFING BIJ HALLE. Bij de ontploffing in de Westf. Anhaltische Sprengstoff-A G. zijn 12 personen gedood, terwijl vermoedelijk nog einkele gewonden zuilen overlijden. Het aantal gekwefsten be- draagt 20 a 25. Het bedrijf endervindt geen onderbreking. HET DUITSCHE VOORSTEL TOT EEN PACT. De berichten omtrent een Duitsch aanbod, met Tsjecho-Slowakije en Po'.en een arbitrage- verdrag te sluiten, hebben te Praag een gun- stigen indruk gemaakt, hoewel de in nauwe relatie met het ministerie van buitenlandsche zaken staande bladen hun oordeel over een en ander opschorten, lietgeen waarschijnlijk in verband staat met de afwezigheid van den premier Benesj. ARBEIDSCONFLICT IN ENGELAND. De werkgevers in de machine-industrie heb- ten geweigerd, het voorstel der vakvereeni gingen te aanvaarden, om de eischen in zake een locnsverhocging van 20 shilling per week naar een arbitrage-commissie te verwijzen. De onderhandelingen zijn afgebroken. Een half millioen arbeiders zijn bij dat conflict be- trokken. DE OPSTAND IN SAN BLAS. Met betrekking tot den opstand der India- nen in San Bias wordt gemeld, dat de India n-en een overeenkomst hebben geteekend. waarbij zij beloven de geweren. die zij hadden vermeesferd, terug te geven en de in Panama geldende wetten te gehoorzamen. DE SPOORWEGSTAKING IN SAKSEN UITGEBREID. De spoorwegsiaking in het district Dresden is reeds naar Chemnitz overgeslagen. Op alle goederenstations in het district Dresden staat het werk stil. De handhaving van het verkeer is echter verzekerd. De spoorwegdirectie heeft de arbeiders uitgenoodigd zich op het werk aan te melden, daar zij anders als ontslagen zuilen vorden beschouwd. Ook in Rijnland en Westfalen is het sta- kingSf?t:ftr aanzienlijk toegenomen, met na me in de districten Eiberfcld, Essen en Keu len EEN WRAAKNEMING. Autobandieten hebben dezer dagen des avonds bij het station van Limoux in Zuid- Frankrijk een pestbeambte beroofd van zijn postzakken. De gendarmerie uit de omgeving werd gewaarschuwd en des nachis zagen gen darmes een auto, aan de gegeven beschrijving beantweordend, de versperring naderen, die zij op den weg hadden aangebracht. Aan het bevel om te stoppen werd geen gehoor gege ven, doch de inzittenden losten een revolvet- salvo op de gendarmes, waarvan er twee em stig gewond werden. De bandieten wisten. door een zij weg in te si aan voorbij de versper ring te komen; het licht van hun auto ver- blindde degenen, die hen wilden tegenhouden en bevorderde hun vlucht. EUPEN, MALMEDY EN ST. VITH. De Belgische Kamer heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij de kantons Eupen. Mal- medy en St. Vith, die bij den wapenstilstand v/eder bij Belgie werden gevoegd, in het ar- rondissement Verviers worden opgenomen, en eveneens het wetsontwerp waarbij het stem- recht voor de a.s. verkiezingen aan de inwo- ners van genoemde kantons wordt verlecnd. De wetsontwerpen werden aangenomen met 91 tegen 5 stemmen en 48 onthoudingen. De socialistische afgevaardigden hebben zich van stemming onthouden, omdat zij bij monde van Vandervelde hadden verzocht, een parte provincie van het nieuwe gebied te ma ken. DE VERKIEZING VAN EEN PRUI- SISCHEN PREMIER In het seniorenconvent /an den Prufsisclien Lrnddag drong het Centrum er op aan om de verkiezing van een minister-president tot na dc verkiezing van een Rijkspresideat tc venda- RANT. Een belangrijk debat over de buitenland- sche zaken is in het Lagerhuis ingeleid door Fisher, den voomaligen liberalen minister, bij afwezigheid van -Lloyd George, die door ongesteldheid verhinderd was. Fisher bracht een gehecle reeks van bui- lenlandsche kwesties ter sprake. Hij ge- waagde van de aanstaande deelneming van Chamberlain, den minister van buitenland- sche zaken, aan de vergadering van den Raad van den Volkenbond, en zeide, dat men oordeelt, dat het van belang is voor een Engelsch gedelegeerde, <fie zich naar een belangrijke internationale vergadering be- geeft, ten minste op de hoogte te zijn van den geest, de gevoelens cn meeningen. wel- kc heerschen in het Lagerhuis. Hij verklaar- de, dat het uitstel van dc ontruiming van Kculcn een zeer ernstigc stap is, dien de re- geering heeft ondernomen. Het Engelsche publiek is nog steeds niet in kennis gesteld met de bijzondere redenen voor dit uitstel. De liberalen dringen cr bij de regeering op aan, opdat zij volledig vcrslag der intergeal- lieerde commissie betreffende de ontwape- ning van Duitschland zou publicecren Ook achten zij het wenschelijk, dat Duitschland zal worden uitgenoodigd, zijn opmerkingen aangaande het rapport in te dienen. Het deed hem genoegen te zien, dat deze mee- ning wordt gedeeld door Lord Curzon, den conservatieven minister. Er is i-Og een punt, waarover de liberalen zich bezorgd maken, n.l. eenige woorden, gebezigd door den Franschen premier, welke grond geven tot dc onderstelling, dat naar de meening van Frankrijk de ontruiming van Keulen verbon* den is met de algemeene kwestie der veilig- heid van Frankrijk. De liberalen zijn van oordeel, dat deze beide kwesties geheel van elkaar gescheideri moeten blijven. Chamberlain, de minister van buitenland- sche zaken zeide, dat de regeering niet'eens een zakelijke uiteenzetting heeft ontvangen van de punten, waarin Duitschland in ge- breke is gebleven, maar zij heeft, eenigen tijd geleden, genoeg vernomen om te kunnen zeggen, dat het in gebreke is gebleven en dat het niet gerechtigd was de ontruiming te verlangen op 10 Januari. Fisher verzocht om publicatie van het volledig rapport der intergeallieerde mili- taire commissie. Het is, naar Chamberlain zeide, niet zijn verlangen, iets te verbergen, indien publicatie zou kunnen leiden tot op- lossing der kwestie. Het doel der regeering is, zoo spoedig mogelijk van de Duitsche re geering en het Duitsche volk de vervulling te verkrijgen van die voorwaarden, welke met recht verlangd kunnen worden volgens het verdrag, opdat de in uitzicht gestelde verkorting der bezettingsperiode zoo spoe dig mogelijk zal kunnen plaats vinden. Ten aanzien van het geven van gelegen- heid aan de Duitsche regeering bij de ge- allieerden haar opmerkingen in te dieneti, zeide Chamberlain, dat hij niet kon spreken namens de geallieerden, tenzij zij vooraf be- raadslaagd hebben en het eens zijn gewor- den, maar in deze zaak zal ook zijn grond- beginsel zijn, dat deze weg de meeste kans biedt om de tekortkomingen spoedig te her- stellen en dientengevolge een spoedige ont ruiming van het Keulsche gebied mogelijk te maken. De kwestie der veiligheid is van ontzag- lijk en buitengewoon groot belang. De be- zetting van Keulen berust op het Vedrag van VersSilles en kan slechts worden ge- rechtvaardigd door de bepalingen van het verdrag. Zij kan niet worden voortgezet, be- halve voor zoover zij met de verdragsbepa- lingen in overeenstemming is. Gewagende van de opmerkingen, welke door Lord Grey zijn gemaakt, die gezegd heeft, dat de veiligheid de voornaamste sleutel is van het moeilijke .probleem van WesbEuropa, zeide Chamberlain, dat hij gcdurende deze enkele maanden de functie van minister van buitenlandsche zaken niet bekleed heeft, zonder te gevoelen, dat de permanente vijand voor Furopa is het ge- brek aan vertrouwen, 'twelk alom heerscht, en het feit, dat s*een werkelijke vorderingen kunnen worden gemaakt, tenzij op de een of andere wijze de drukkende vrees kan worden weggenomen, welke de gedachten der staatslieden bij dag en nacht kwelt. In antwoora op 'de vraag van Fisher om- trent de Duitsche voorste'lcn aangaande een verdrag, zeide Chamberlain, dat Herriot reeds de Fransche commissie van buiten landsche zaken had verwittigd, dat zooda- nigc voorstellen waren ontvangen. Hij zelf heeft hiervan het eerst kennis gekregen door een mededeeling, welke hem eenige wcken geleden in den mecst vertrouwelij- ken en gcheimen vorm heeft bereikt. Hij heeft toen terstond gezegd, dat hij mede- deelingen van dien aard niet kan ontvangen onder het afleggen der belofte, daarover niet te zuilen spreken met de geallieerden Dc voorwaarde van geheimhouding, welke hem aanvankelijk is opgelcgd, maakt hem een weinig wantrouwend, maar de Duitsche gezant verzekerdc hem, dat het de bedoe- ling zijner regeering is, en altijd geweest is, gelijke mededee'ingen te doen tc Parijs, Brussel en Rome, en dit is nu gebeurd. Hij ziet met genoegen deze nieuwe handelwijze van de zijdc der Duitsche regeering, en nu zij haar voorstellen heeft herhaald aan de andere geallieerden, hecht hij daaraan het hoogste gcwichL Dc regeering hoopt, dat bij deze vrijwilli- ge handelwijze der Duitsche regeering een uitgang kan worden gevonden, die naar een betere toekomst leiden kan. Naar het Russische Telegraaf Agentschap mededeelt, is de derde zitting van het Cen- trale Executieve comite der Sovjet-unie geopend. Kalinin verklaarde in zijn openingsrede, dat de volken van Rusland thans op de basis van het zelfbeschikkingsrecht vereenigd zijn. De Sovjetregeering zal steeds de belan gen van den boerenstand blijven beharti- gen. Binnenkort zal een wetsontwerp tot vermindering van de landbouwlasten met 25 pCt. worden samengesteld. Vervolgens legde Rykof de regeerings- verklaring af. Hij noemde de talrijke de jure-erkenningen en tevens de zekere stabi- liteit in de internationale betrek^ingen der Sovjetmnie kenmerkend voor den toestand in het begin van dit jaar. Dc stijgende invloed van de Sovjet-unie in het Verre- en Nabije Oosten verontrust de Europeesche en Amerikaansche regee ringen. De toestand in F.uropa echter wordt gekenschetst door verzwakking en vertra- ging in de revolutionnaire beweging. De vastheid en de stabiliteit van de inter nationale positie van de Sovjet-Unie is slechts te bereiken door economischen op- bloei en consolid'atie der financien, zonder eenige hulp uit het buitenland. De Sovjet-Unie wenscht een spoedige re- geling der diplomalieke en economische be- trekkingen met de Vereenigde Staten. Een accoord met Frankrijk noemde Rykof mo gelijk en onmisbaar. De schulden van het tsaristisch regime hebben evenwel een poli tick karakter en de Fransche crediteuren van dc tsaristische regeering, over wier hoofden Poincare den tsaar dc zeeengten had beloofd, moeten hun vorderingen even- zeer doen geld£n tegenover de Fransche re geering, als tegenover de sovjet-regeering. De onmogclijkheid van 2en formeele erken- ning der tsaristische schulden sluit evenwel geenszins dc mogelijkheid uit van een voor beide partijen voordeelige overeenkomst. De betrekkingen met Engeland zijn on- veranderd. De annuleering van het gesloten verdrag schaadt den Engelschen meer dan de sovjet-unie, daar er ook in was opgeno- men een tcgemoetkoming aan eenige Engel sche eischen. Ten slotte zei Rykof, dat de buitenland= sehe politiek der sovjet-unie niet zoozeer streeft naar het bereiken van materieele voordcelen als wel naar het verkrijgen van den vrede. NA EBERT'S DOOD. Een Antwerpsche rentenierster, de wedu- we Lamot. wonendc aan de Amerikalei, kwara Dinsdagavond, toen zij uit den schouwburg kwam, tot dc ontdekking. dat tijdens haar afwezigheid onbevocgden in haar woning waren binnengedrongen en daar in haar slaapkamer brand hadden ge- sticht. De geheele kamer brandde uit. Maar de te hulp geroepen politic ontdekte ook, dat verder in de woning alles was dooreen geworpen, in dc badkamer de gaskraan was opengezet en bovendien een bedrag van 800 francs en vijftien coupons van de stad Ant- werpen waren gcslolen. In de keukenkast ontdekte dc politic een naamkaartje van een 18-jarigen zoon van een NederHndsche familie, die vroeger daar in huis gewoond had. Het hoofd van die familie, die, na faillict gegaan te zijn, met zijn schoonzoon gevlucht was, liet bij dc weduwe Lamot ook huur- schuld achter,.zoodat de verhuurster bet ge- zin de dcur uitzette, maar op een deel van den inboedel als onderpand beslag liet leg- gen. Vermoed wordt dan ook, dat de zoon hier uit wraak gehandeld heeft. Woensdag is de jongeman in Zurenborg, een voorstad van Antwerpen, aangehouden. Hij ontkent echter alles. AUTOBAND1ETEN.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1