Alkmaarsche Ccurant Vrijdag 6 Maart. FEU1LLET0N. H#. 55 1925 Honderd Zeven en Twintigsfe Jaargang. Provinciaal nieuws UIT LANGENDIJK. Als leden der commissie voor uitvoering van den keuringsdienst voor de L. G. C zijn benoemd de heeren: W. de Geus van Koedijk. Jb. Kostelijk van Broek op Langendijk, Corn. Madderom van Noord- en Zuidschermer, D. Stapel van Hensbroek, P. Smit van H. H Waard en A. Hoogland van St. Pancras. Gemengd Nieuws. UIT BROEK OP LANGEDIJK. De Cooperatieve Boerenileenibank alhier ver- gaderde op Maandag in't caie Marktzicht" van den heer Jc. Vijzelaar, onder voorzitter schap van d'en heer W. Slot. Het verheugde dezen, te kunnen mededeelen dat de inspectie gezegd heeft tijdens haar be- zoek aan de bank, dat het beheer uitstekend, en de boekhouding uitnemend in orde was. Spr. heette met blijdschap den directeur wel- kom, die van zijn zickte genezen was. Het aftredend bestuurslid, de heer C. Wa- genaar Kz., werd met 133 van de 136 uitge- brachte stem men herkozen. (3 bianco). A^s id van den Raad van Toezicht wend de heer W. Slot Kz. met 129 van de 132 uitgebrachte stemmen herkozen, als plaatsvervangende bestuursleden, werden de heeren W. Slot Kz. en C. Spaans Jnr., acclamatie herkozen. De kassier, de heer Jc. Glas Ariez., werd even- fens herbenoemd. Allen namen hunne benoe- ming aan. Aan het Jaarverslag over den toestand der J3ank ontlcenen we: Sedert de oprichting der Bank zijn nu 2 X 10 jaren verloopen. Ai heel spoedig, 't was in de 3e Aig. Verg., werd- door het toenmalig bestuur, (waarvan wij nu nog onder ons zien, den Directeur, den heer D. Slot Pz., en den heer S. Wagenaar) gecoostateerd dat met de oprichting in eene groote behoefte was voor- zien. Sinds d'ien mocht dankbaar geconstatecrd worden de sterlce groei, waarcloor de Bank nu een flinke locale Bank mag worden genoemd. Ten bewijze hiervan, werden gememoreerd de stand na 10 jaren bestaan, en de tegen- woordige, dus na 20 jaar bestaan. De rekening en balans van 1914 gaven aan: saldi der spaargelden J 120.196.27, belegd door 284 spaarders. Dito 1924: 333.680.30, belegd door 519 spaarders. In loopende rekening opgenomen een be- drag van 3096.80. Gedeponeerd dus f 336.777.10 (toename ongeveer 180 pet.). 1914: Voorschot aan 92 personen 60.253; in 1924: aan 163 personen 165.548.69, (toe- name ongeveer 175 pet In 1914 tegoed in loopende rekening f 52.211.31, in 1924 160.495.73, (toename ruim 200 pet.). Bed rag reservetonds op 31 December 1914 3222.93, idem in 1924 13.899.85, (toename ruim 300 pet.). De winst van dit jaar bedroeg 1817.93, doch hierbij is inbegrepen 660, die de rente van het reservetonds afwerpt. De omzet in 1914 was 254.203.97, tegen f 742.570 40 in 1924, dus bijna 3 maal zoo- veel. Het ledental is van 1914 at gestegen van 220 tot 281. In 1914 vonden 476 inlagen en 282 terugbetalingen plaats; in 1924 telde het dagboek 2080 posten. De jaarlijksche inspectie vanwege de Cen- traie Bank had plaats op 10 April 1924, door een tweetal inspecteurs, waarvan bij den di recteur en den voorzitter van den Raad van Toezicht een gnnstig rapport ickwarn. Onverwachte kascontrole werd gehouden op 6 Juni 1924 door den heer Meijer, Inspec- teur van de Centrale Bank. Zich aansluitende bij de woorden van den voorzitter aan het adres van den directeur, en de Bank een voorspoedig jaar wenschende, eindigde de kassier zijn verslag. De ontvanssten der Bank bedroegen in to- taal 742570.40. de uitgaven in totaa! f 742570.40. (Aan kas op 31 Dec. 1.1. 24632.53). De ba'ans droeg als eindcijfer een bedrag van 350676.95. Bij monde van den heer M. de Waard, lid der commissie van de rapporteurs, werd me- degedeeld, dat alles in de beste orde bevott- den was De voorzitter deelde mede, dat de rentestan- d'aard voor 1925 voorloopig vastgesteld was op 4 pet. voor spaargelden, en 5 pet. voor op- ne.ming van gelden. Bij de rondvraagr vroeg de heer H. Paster- kamp eenige inlichtingen over den post van verse uitgaven groot 10776.23. De kassier gaf hierover volledig bescheid. De directeur der Bank sloot daarop de ver- gadering. UIT HEEMSKERK. Voor een flink bezette zaal voerde onze Tooneelvereeniging T. A. V. E. N. U. voor de leden onzer staatspensionneering het klucht- spel „De Goudmijn" op. De rollen waren flink ingestudeerd en wat nog meer zegt goed verdeeld zoodat een en ander tot zijn recht kwam. De aanwezigen hebben van het soel genoten en daar tever.s het seizoen is gesloten, hopen wij in een vol- gend wederom va de goede krachten van bo- vengenoemde Vereeniging te genieten. INBRAAK EN VERDUISTERING IN DIENSTBETREKKING. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank deed gister uitspraak in de zaak tegen den 25-jarigen slagersknecht A. T., die tereeht had gestaan terzake van diefstal met verbrekimg cn inklimming en drie verduiste- ringen, gepleegd ten nadede van zijn patroon een slager in de Nieuwe Kerkstraat. De Rechtbank veroordeelde hem tot 9 maanden gevangenisstraf. De eisch luidde 1 jaar gevangenisstraf. DE ZAAK VAN T REVE. Het Gerechtshof te Leeuwarden veroordeel de gisteren van't Reve wegens opniii'ng te Enschede tijdens de textielstaking tot 2 maan den gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, in overeenstemming met het arrest van het Hof te Arnhem. Tegen Brommert werd een nieuw onderzoek op 19 Maart ge- last. EEN RUILKOOP. lets dat aan den ouden tijd herinnert heeft te Eemster (D.) plaats gehad. De landbou- wer F. J. aldaar bezat een hoekje grond, dat voor hem van vveinig waarde was, doch dat zijn buurman J. V. goed gebruiken kon. De koop werd gesloten voortwee pond ta- bak. DE EERL1JKHEID BELOOND. Dc landbouwer C B., uit Asten, vond met de Vastenavonddagen op den weg nabij Gel- drop een portefeuille met een geldswaarde van 40.000. Hij vernam, dat vermoedelijk iemand uit Hceze de portefeuille verloren had. B. begaf zich daarop direct naar geuoemd adres en overhandigde de portefeuille aan den eigenaar. Natuurlijk, was deze den eerlijken vinder zeer dankbaar, hetgeen hij uitdamkte door het geven van een „finke fooi", vooral omdat B. een heele wandding had moeten maken. De vinder ontving1. PORNOGRAF1E. De heer Deckers, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van justitie gevraagd: Is het den minister bekend, dat de versprei- aing van pornografische geschriften den laat- ste tijd in ons land zeer is toegenomen? Is ook den minister niet gebleken, dat dien- tengevolge in onderscheidene groepen der be- volking tereeht verlangend wordt uitgezien naar krachtiger bescherming tegen de porno- grafie dan tot dusverre werd geboden? Is de minister bereid maatregelen te nemen, die tot zoodanige bescherming kunnen leiden? EIERRAPEN. De heer Hiemstra, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van binnenlanc!- sche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Kan de minister mededeelen, welke overwe gingen hem hebben geleid om het zoeken, ra- pen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleve- ren of vervoeren van eieren van waterwild in 1925 te verbieden, welk verbod ingaat tegen de door de Regeering voorgestelde en door de Tweede Kamer op 24 Febr. j.l. aanvaarde wijziging van de Jachtwet 1923, die mede be- doelde, het rapen van eieren van bepaalde vo- gels mogelijk te maken door deze onder het waterwild op te nemen? EEN RARE POLITIE-AGENT. Het gerechtshof te 's-GTavenhage heeft gistermiddag uitspraak gedaan in de zaak tegen den gewezen agent van politic J. F V. uit den Haag, gedetineerd, die door de Haag- sche rechtbank wegens eenige misdrijven te gen de zeden, gepleegd in het Haagsche Bosch en waarbij hij misbruik maakte van zijn positie, is veroordeeld tot 6 jaar gevan genisstraf. Het Hof vernietigde dit vonnis en opnieuw rechtdoende veroordeelde het den bekl., onder schuldigverklaring van verkrath- ting en feitelijke aanrand.ng der eerbaarheid tot 4 jaar gevangenisstraf. Het Hof over- woog hierbij, dat het, wanoeer het den bekl. dezen straf oplegt dit doet met het oog op be- klaagdes jeugdigen leeftijd en zijn bianco strafregister. ZES DOODEN IN EEN WOONSCHUIT GEVONDEN. Gistermorgen omstreeks half tien zijn, zooaiis we reeds in het kort in de telegrammen in ons vorig nummer gemeld hebben, te Am sterdam in de woonschuit „Rika", liggende aan de Jacob van Lennepkade, bij de Nicolaas Beetstraat, zles dooden gevonden. Het voorsle gedeelte van deze woonschuit bewoont de eigenaar, die geen gezin heeft; het achterste gedeelte had hij verhuurd aan het gezin van V., bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen. Gistermorgen vroeg was de eige naar naar zijn werk gegaan. Tegen 9 uur kwam iemand, die gewoon was des morgens den oudstcn. ongeveer 14-jarigcn zoon van V af te halen om g'ezamenlijk naar hun werk te gaan, voor deg esloten deur. Geruimen tijd van kooert Louis btevenson, geautoriseerde vertaling van I. C. L. B. Pet. 56) En terwijl hij zoo moraliseerde over mijn avonturen, keek hij mij aan met zooveel hu mor en welwillendheid, dat ik nauwelijks mijn voldoening kon verbergen. Ik had zoo lang gezworven tusschen bui- ten de wet geplaatsten en geslapen op de heu- vels, onder aen blootcn hemel, dat het een heele vooruitgang was, weer eens in 'n schoon, gemeubeld huis te zitten en vriendelij'k te pra- ten met een heer in lijn zwart laken. En juist, toen ik dat bedacht viel mijn blik op mijn ontoonbare lompen en schaamde ik mij weer. Maar de advocaat zag dat en be- greep me. Hij stond op, riep over de trap, voor een persoon meer te dekken, en bracht me naar een slaapkamer op de bovenste verdie- ping. Hier zette hij water en zeep en een kam voor me klaar, legde een stel ldeeren van zijn zoon uit en liet me nog een met nog een toe- pas9djjk riteat atleen voor miju toilet heeft hij door kloppen en rammelen aan de deurkruk gepoogd gehoor te krijgen en is ein- delijk, onraad vreezende, de politie gaan waarschuwen. Eenige agenten hebben daarop een paneel uit de deur gebroken en zich zoo toegang tot de schuit verschaft. Het achterste gedeelte van de woonschuit bestaat uit een ruim verrek, ongeveer 5 Meter lang en 2'A Meter breed. Aan weerskanten staat een bed. In het eene bed vonden de agenten de lijken van den va- der, van twee kleinem eisjes en van een klei- nen jongen. In het andere bed lag de moeder, bij wie de levensgeesten nog niet geweken waren, met een dood kind van ongever 1 jaar en den 14-jarigen zoon, die eveneens dood was. In hetv ertrek, waar het ordelijk uitzag en niets er op wees, dat hier alles gisteravond niet zijn gewonen gang was gegaan (blijk- baar was er, voordat men zich ter ruste had begeven, opgeruimdalleen stonden er eenige niet omgewasschen koffiekopjes op de tafel) stond een kachel, die uitgegaan was; ze lag nog vol met niet verbande eierkolen. De kachel \Vas nog niet geheel koud Toen de agenten binnenkwamen, hebben zij van kolendamp niets bespeurd. De geneeskundige dienst was spoedig met twee ziekenauto's en een doktei" ter plaatse. Onmiddellijk werden met cen zuurstoftoestei pogingen gedaan om te redden wat er nog te redden mocht vaEen. Alleen de vrouw bleek echter nog in leven te zijn. Toen zij werd op genomen en naar het nabijzijnde Wilhelmina- gasthuis werd overgebracht, ademde zij zicht- baar en sloeg zij de oogen op. Ook haar toe- stand was echter oogcnschijntijk ernstig. Van de dooden waren sommigen reeds ver- stijfd: bij de anderen was de dood blijkbaar eerst betrekkelijk kort geleden ingetreden. Uit het weggetrapte beddengoed viel op te maken, dat de doodstrijd erg was geweest. Ook de liiken zijn naar het Wilhelminagast- huis overgebracht voor het vasistellen van de doodsoorzaak. Omirent het resultaat van het geneeskundig oderzoek daarnaar was op het oogenblik van het afzenden van dit berichi nog niets bekend. - Nader meldt men: Gistermiddag was de doodsoorzaak van de in de woonschuit verongelukten nog niet vastgesteld, maar men houdt het voor het meest waarschiinlijke, dat het een geval van kclendampvergiftiging is. De slachtoffers ziim: de 9-jarige J. v. V., zijn zoontjes Johan. Wi!- lem en Piet, resp. 15, 12 en 7 iaar oud, en zijn d'ochtertjes Johanna en Nelly, resp. 4 en 1 jaar oud. De toestand van de 35-jarige vrouw van Van V is van dien aard, dat er geen sprake kan zijn van een verhoor; zij verkeert in ern stig levensgevaar. DIPLOMATIEKE VERTEGENWOOR- DIGING IN PERZIe. Aan mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, laat- stelijk werkzaam aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken als consul-generaal in al- gemeenen dienst, is een dienstreis opgedra- gen naar Perzie ter voorbereiding van een eventueel te hernieuwen Nederlandsche di- plomatieke vertegenwoordiging in Perzie, welke sedert 1^10 niet meer bestaat, doch voor onze belangen ncodzakelijk wordt geacht. Hij reist met den titel van gezant en zal een be- leefdheidsbezoek aan de Perzische regeering brengen. AFGEBRAND. Te Neerloon (N.-Brabant) is gisteren de hofstede van J. Poelmans tot den grond afge- brand. Een koe kwam in de vlammen om. Ver- zekering dekt slechts gedeeltelijk de schade De oorzaak van den brand is onbekend. DE ZOMERTIJD. De Rotterdamsche Kamer van Koophau- del geeft in een breedvoerig gemotiveerd adres de Tweede Kamer met den meesten nadruk in overweging zich met het voorstel tot at- schaffing van den zomertijd niet te vereeni- gen. Zij hoopt, dat bij verwerping aanstonds een nieuw ontwerp gereed zal liggen, om onze tijdregeling in overeenstemming te brengen met het voorstel van de meerderheid der tijd- commissie. DE PARTICULIERE EMIGRATIE. Men zal zich herinneren, zegt Het Volk, dat van verschillende kanten ernstig critiek is geoefend op het emigratie-bureau van den heer Veenstra, reclasseerings-inspecteur bij het Departement van Justitie. Ons Kamerlid A. B. Kleerekoper stelde minister Heemskerk heel scherp geformuleerde vragen. We ver- nemen thans dat de heer Veenstra het hoofd in den schoot heeft gelegd en besloten heeft zijn bureau op te heffen. MGR. SEIPEL. Gisterochtend heeft mgr. dr. Seipel, oud- kanselier van Oostenrijk, vergezeld van den Oostenrijkschen zaakgelastigde, dr. Duffek, zijn opwachting gemaakt bij den minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Van Karne- beek, in diens departement. SPOORWEGPERSONEEL. Omtrent de houding van den vertegenwoor- diger der Nedeidandsche Vereeniging van spo o rwegpe rsoneelden heer Mioltmaker, op de conference tusschen de directie der Neder landsche Spoorwegen en de vertegenwoordi- gers der vijf personeelorganisatiesmeldt men HOOFDSTUK XXVIII. Ik ga op enderzoek naar mijn erjenis. Ik veranderde mijm uiterlijk zooveel ik kon en toen ik in den Spiegel keek, zag ik met blijdschap dat de bedelaar een ding van het verleden was en David Balfour weer in het leven was geroepen. En toch schaamde ik mij over de verandering en bovenal over de ge- leende kleeren. Toen ik klaar was, trof ik mr. Ranheiltor op de trap, die mij zijn compli ment maakte en me weer naar het kabinet bracht „Ga zitten mr. David," zei hij, „en laat me, nu je weer een beetje jezelf bent, probee- ren je wat nieuws te vertellen. Je verbaast je ongetwijfeld over je vader en je oom? Het is een wonderlijke geschiedenis en het spijt me, dat ik je de uitlegging moet geven, Want," zei hij, werkelijk verlegen, „de zaak draait om een liefdegeschiedenis." „Op mijn woord," zei ik, „dat kan ik me bijna niet voorstellen van mijn oom." „Maar mr. Daivid, je oom was niet altijd oud", antwoordde de advocaat, „en wat je misschien verwondert, niet altijd leelijk. Hij had een mooi, hoofsch uiterlijk, de menachen bleven staan om hem na te kijken, als hij op zijn vurig paard voonbij kwam. Ik heb het met mijn eigen oogen gezien en-ik beken het ronduit, niet altijd zonder afgunsf, want ik was zelf een eenvoudige jongen en de zcon van een eenvoudig man, en in die dagen was het een geval van Odi te, qui bellus es, Sa- belle." „Het klinkt als een droom," zei ik. „Ja, ja", zei de advocaat, „zoo is het, als je jong bent of oud. Dat was nog niet alles, maar hij had een geestdrift, die groote dingen scheen te beloven voor de toekomst. Liep hij in 1715 niet weg om zich aan de zijde van de opstandelingen te scharen? Het was jouw va der, die hem achtervolgde, in een sloot vond en hem multum gementem terug bracht, tot vreugde van de heele streek. Echter, majora canamus, de twee jongens werden verliefdf en wel op hetzelfde meisje. Mr. Ebenezer, die de bewonderde en de beminde en de verwende was, achtte zich zonder twijfel zeker van de overwinning en toen hij ontdekte, dat hij zich vergnst had, schreeuwde hij moord en brand. Het heele land hoorde ervan, nu eens lag hij ziek thuis, met zijn dwaze familie huilend om het bed, dan reed hij van de eene her berg naar ons nader Nadat de directie had medegedeeld, dat er over de pensioenregeling drie verschillende brieven waren ingekomen, zeide de heer Molt- maker, dat hij ter oomferentie gekomen was om uitstel van de bespreking te vragen, daar hij een onderhoud met minister Colijn heeft gehad, die zeide, niet voldoende met de tech- nische zijde van de pensioenregeling op de hoogte te zijn en na een toelichting van spre- ker verklaarde, de zaak nog wel eens te wil- len bekij'ken. De directie zeide daarop, dat de heer Molt- maker vrceger al eens eenzelfde mededeeling had gedaan. Minister Colijn mag met de kleine onderdeelen misschien niet bekend zijn, in groote lijnen wcet hij het wel, wat in een mondeling onderhoud tusschen minister Co lijn en de directie wel was gebleken, en wat ook bleek uit het antwoord der regeering >p het verzoek der directie, de ongewijzigde re- gel ing in te vceren. Indien wij niet zorgen, al- dus de directie, dat de regeering de opmerkin- gen over de wi'ziging krijgt, dan kemt er in deze wetgevende peri ode zeker niet van de pensicenregeling en blijft ze liggen tot na de verkiezingen, wat beteekent, dat het wel 1926 of 1927 werden zal. De heer Moltmaker was va nmeening, dat er toch wel niets van zal komen in deze w t- gevend'e pericde, en het lijksperscneel schade van deze onderhandelingen zal hebben. De directie verklaarde, deze redeneering niet te begrijpen cmdat de alle orj;anisaties al bij voorbaat aansluiting bij de wijzigingen voor het rijkspersaneel, zooals die straks zul- len komen, hebben aanvaard. Bovendien kun nen de organisaties nu volkomen alle voorbe- houd maken. De brief van den minister van October 1924 meet nu eens cindelijk beant- woord worden, en geen enkel personeel be- lang is met langer uitstel gediend. Met dat praten met minister Colijn wordt hoegenaamd niets bereikt. Dc directie heeft ook opmerkin- gen ov^r de wijzi gingen en als de organisaties niets willen mededeelen, gaan de opmerkingen van de directie natuurlijk alleen naar den di van de directie natuurlijk alleen naar den mi nster. De heer Moltmaker deelde mee, dat zijn orga- nisatie thans geen cpmerkingen over de wijzi- gingen wil maken. en vei'liet daarna da con- ferentie. Vervolgens werd het reeds medegedeelde voorstel van den bond van ambtenaren en den Neutralen Bond inzake de overgangsb:pa!in- gen voor de ontslagenen na 1 April 1919 behandeld, waarmee de directie zich accoord verklaarde. DE BRAND TE ZANDVOORT Woensdagavcnd is onder voorzitterschap van den burgemeester van Zandvcort een ver- gadering gehouden van afgevaardigden van verschillende instellrngen van weldadigheid, van de diaconie van de kerkelijkc gemeente en van verschillende plaatselijke vereenigin- gen, cm te vcorzien in de nooden van de men- schen die alles verloren hebben bij den brand in de Passage aldaar. Besloten werd, cen op- roep te doen in alle groote bladen cm te vra gen, of er menschen zijn, die iets voor dat doel willen offeren. Er is onge\"eer 8000 ncodig, om in de eerste behoeften te voo"- zien. Drie-en-zeventig-mensclien zijn van al les beroofd. RIJKSCOMM1SSIE WERKVER- RU1MING. De rijkscommissie-werkverruiming heeft dezer dagen te's Gravenhage vergaderd or.- der voorzitterschap van jrof. dr. \V H. No lens. Besloten werd om met het oog op de sameti- stelling van de ontwerp-begrooting 1926 aan den minister van waterstaat een adres uit te brengen, omtient dc waterstaatswerker, welke als objecten voor werkverruiming vocr den naasten toekomst wenschelijk worden ge acht. Mededeeling werd gedaan van een belang- rijk aantal gevallen waarin de bemiddeling der commissie werd gevraagd om te bevorde- ren, dat aan Ned. fabrieken de voorkeur zal worden gegeven boven buitenlandsche fabrie ken. Meerdere malen had de bemiddeling het gewensche resultaat. Kon in dit verband worden vastgesteld, dat het bereikte resultaat veelal te clanken was aan het door de gemeentebesturen met de commissie gepleegd overleg, uit de mededee- lingen bleek echter ook, dat enkele orders zon der noodzaak naar het buitenland waren ge gaan, omdat de opdrachtgevers verzuimden met de commissie overleg te plegen. De opdracht van de brug over de Konings- haven te Rotterdam aan een buitenlandsche firma alsmede het antwoord van den minister van waterstaat op de naar aanleiding daar- van door een lid der Tweede Kamer gestelde vragen maakte een punt van bespreking uit. Besloten werd met het oog op toekomstigc herstellingen, aan den minister van water staat een schrijven te richten, waarin de be- schouwingen, waartoe de opdracht en het ant woord van den minister 'aan de commissie aanleiding hebben gegeven, worden weerge- geven. Enkele bij de commissie ingekomen belang- rijke aanvragen om bemiddeling konden niet worden afgedaan, omdat de commissie nog niet over de noodige gegevens beschikte. HOOGE RAAD VAN ARBEID. In het jaarverslag over 1924 van den Hoo- gen Raad van Arbeid staat, dat het definitie- ve advies over de reorganisatie van den raad vermoedelijk binnenkort zal worden uitge- bracht. Zooals men weet is in afwachting van dit advies de raad van het tijdvak van 26 No vember j.l. tot 31 December van dit jaar in zijn oude samenstelling bestendigd. REORGANISATIE POST- EN TELEGRAAFDIENST. De directeur-generaal der posterijen en te- legerafie heeft, als bekend, aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken een brief ge- richt omtrent „de werking der poststations ten plattelande en het vervagen van hulpkanto- ren door dergelijke stations", terwijl daarin tevens werd medegedeeld. aat bij wijze van proef een 5-tal kleine hoofdkantoren door bij kantoren zullen worden vervangen". Naar aanleiding daarvan heeft het bestuur van den Centralen Bond van Nederlandsche Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C. B. P. T. T.) zich eveneens tot de Kamers van Koophandel en Fabrieken gewend met ,,een aantal aan de praktijk ontleende beschouwin- gen met betrekking tot de voorgestelde reor ganisatie van den Post- en Telegraafdienst." KORTE BERICHTEN. In een gisteravond gehouden vergade- ring van de afdeeling's Gravenhage, van de Nederlandsche Heide-Maatschappij, heeft ir. L. F. van der Wal, eerst aanwezend inge- nieur bij de Zuiderzeewerken, een causerie ge houden over de werken tot droogmaking der Zuiderzee. Gistermorgen heeft in tegenwoordig- heid van den Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. Van Citters, de opening plaats gehad van de Lochemsche waterlei- ding. v Gisteren heeft het centraal bestuur van het Verbond van Nederlandsche fabrikanten- vereenigingen in De Haag zij voorjaarsver- gadering eehcuden. Gisteravcnd is cp den Tilburgschen weg onder Mclenschot een motcrrijder in aanra- king gekomen met een mctcrvrachtwagen, met het gevclg dat de mctorrijder gedood werd. De commissaris der Koningin in Drente mr. J. T. Linthorst Homan, heeft een econo- mische commissie gei'nstalleerd, die als sub- commissie van de cc-ntrale commissie voor den cuitureelen. hygienischen en economischen op- bouw van Drente, speciaal van de veenstre- ken, plannen zal ontwerpen en voorstellen zal doe, welke dienstig kunnen zijn aan den ma- terieelcn vooruitgang van de provincie. Op bevel van de justitie te Winschoten zijn varodaag de gebroedcrs H. en A. G. uit Muntendam terzake van diefstal in een boer- derij te Noordbroek gearresteerd en gevan- gen gezet. De lS-jarige v d. K. die Diusdag in de houtschaverij van de firma Vingerling te Gouda door het afknappen van een drijfriem ernstig werd1 verword, is in het Van Iterson- ziekenhuis aan de bekomen ver won dingen overleden. In de Maas bij Appeltern is gisteren de achttienjarige schippersknecht L. van Erp wouende te Hedel over boord geslagen cn verdronken. Gisteren heeft de Vereeniging „Het Kaasmerk", gcvestigd te Leiden, te 's-Gravcn- hage haar 5de jaarlijksche algemeene vergade- ring gehouden onder hiding van haar voor zitter. den her J. G. libma te Sneek. St;idR"ieuws de andei;e en schreeuwde zijn verdriet in de ooren van Jan en alleman. Je vader, mr. Da vid, was een 'beste kerel, maar zwak, treurig zwak, hij zette een lang gezicht bij al die dwaasheid en op een goeden dag, denk even na, stond hij de dame af.Maar zij was niet gek, van haar moet je je goede verstand heb ben geerfd en ze weigerde van den een naar den ander gegooid te worden. Beiden lagen op hun knieen voor haar en het eind van de zaak was vcorloopig, dat ze hun beiden de deur wees. Dat was in Augustus, goede ge- nade, hetzelfde jaar, dat ik van de universi- teit kwam. Het moet een hoogst vermakelijke scene zijn geweest." Ik vond zelf -ook, dat het een gekke geschie denis was, maar ik kon niet vergeten, dat mijn vader erin betrokken was geweest. „Maar er was toch ook iets tragisch in," zei ik. ,)Wel neen meneer, heelemaal niet" ant woordde de advocaat, „want het tragischc vereischt iets gewichtigs, eenige dignus vindi- ce nodus, en d'it alles ging om de humeurig- heid van een jongen ezel, die verwend was en nergens meer behoefte aan had, dan aan een flink pak slaag. Maar, dat was niet de opinie van je vader en het eind was, dat nu eoaces- AFDOENDE BESTR1JDING VAN JNSECTENSCHADE Op uitnoodiging van de N- V. ter Afdocnde Bestrijding van Insecttnschade woonden wij gistermorgca in den stal van den heer E Go- vc-rs, aan den Schermerweg, een demonstratie bij met het door deze N. V. onder den ;iaam van „A. B I S." in den handcl gcbrachte middel om in den kortst mogelijken tijd mug- gen. vliegen, vlooicn, molten, wandluizcn, kakkerlakkcQ enz te docden. De maatschappij heeft dc zaak grootsch aangepakt, vcrklaart dat A .B. 1. S. niet giftig is, niet ontvlambaar ot ontplofbaar, geen schade aati bchandeldc voorwerpen vcroor- zaakt, niet nadeelig is voor plantcn of die- ren, jarenlang bewaard kan worden, zonder iets in working te veriiezen cu op zoo'n een voudige wijzc wordt toegepast, dat een ieder de behandeling met A. B. I. S. kan verrichten. De groote waarde van eon dergelijk middel voor de gezondheid en ons economised leven zal door cen ieder worden erkend, die denkt aan de groote narigheden die de malaria zoo- wel in ons land als in Indie aan tal van men schen berokkend en aan de onreinheden die tal van insecten in huizen cn schepcn vcroor- zaken. Voor de Nederlandsche huisdieren zijn ge- durende den staltijd de vliegen en muggen een ware plaag. Zij die met het veebedrijf bekend zijn, we- ten, dat de melkgift en de vleeschvorming bij een rund, dat voortdurend door vliegen wordt geplaagd, belemmerd wordt. De heer E. Dz. Govers, een van de vooraan- staanden in het landbouwvercenigingslevcn, volgt al geraimen tijd de verschillende middc- lenl waannede door uitgespoten dampen de vliegen en muggen worden gedood sie of concessie van den kant van je vader, en de eene uiting van huilerige, send men teelc zelfzucht na de andere van den kant van je oom, ze tot een soort besluit kwamen, waar van jij dc onaangename gevolgen hebt onder- vonden. De een nam de dame, de ander't landgoed. Nu wordt erveel over liefdadigbeid en edelmoe- moedigheid gepraat, mr. David, maar ik ge- loof, dat't in dergelijke betwistbare toestanden altijd het beste is, ook voor de toekomst, als de man zijn advocaa raadpleegt, en alles neemt, wat de wet hem toestaat. In ieder ge val bracht deze Don Quichotterie van je va der die op zichzelf al oivechtvaardig was, een heele sleep onrechtvaardigheden mee. #Jc vader en moeder leefden en stierven als arme lieden, je werd in armoede opgevoed en boven dien, welk een tijd is het voor de pacliters van landgced Shaws geweest. En ik zou daaraau kunnen toevoegen, als het een zaak was, die me veel kon schelen, wat een tijd voor mr. Ebenezer." „Maar wat ik het wonderlijkst van alles vind," zei ik, „is dat iemands karakter zoo kan veranderen." (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5