AAA Fjjne lakschoenljes ©it is het merk WYBERT: Voor deze proefneming had hi] zijn sfal van 380 M3. inhoud, waarin men een prima vcebeslag kan aantreffen, sinds Zaterdag niet van vlicgen bevrijd (tot nog toe deed hij dit cboT de deuron tegenover elkander open te zetten, maar ook voor hot we is tocht onge- wenscht). Toen wij dan ook gstermorgen den stal be- tradcn, waar verachillende belangstellenden aanwezig waren, w o. de controleur van de malarialxstrijding, was de stal zoo vol vlie gen. als wij er nimmer een zagen. Voor geen enkele koe was het dan ook mogelijk stil te staan. Een vertegenwoordiger van de N. V., die dit «rerk nimmer deed, maar hiertoe was genood- zaakt, onidat de deskundigen, die per auto van Amsterdam moesten komen, te laat aankwa- raen, spoot met een kleinc spuit 250 gram, dus V« Liter, A. B. I. S. in de ruimte en met groote voldoening konden alien constateeren, clat ongeveer een half uur later dc vliegen wa ren gedood en de koeien weer rustig hun staarten lieten hangen. Zelfs de niet zoo spoedig te bevredigen heer Govers za<r in, dat hij met dit middel in enkele malen zijn stail van muggen vrij kon maken. Hij verwachtte wel, diat uit de broed- plaatsen onder het rieten dak op den zolder nog wel weer nieuvre muggen te voorschijn zouden komen, maar ook deze zou hij nu wel den baas warden. De deskundige, die, zooals wij reeds op- merkten, wat later verscheen, betoogde met stelligheid, dat de helft vloeistof ook voldocnde zou zijn geweest om den stal muggenvrij te maken, maar wij, en met ons tal vau veehou- ders oordeelden dit van totaal oudergeschikt bclang. Het konit er in zoo'n geval volstrekt niet op aan of men voor J 0.50 of voor 1 aan vloei stof gebruikt Hoofdzaak is, dat de muggen en vliegen af- doende worden gedood en dit kwam door de toepassing van dit iniddel voor ons, vast te staan. Honderden muggen lagen spoedig dood op den grond. Wij gclooven, dat A. B. I. S. een groote toe- komst heeft en zijn overtuigd, dat een vee- houdcr, die, na hetgeen cr dm laatsten tijd op dit gebied mogelijk is gcbleken, nog niet tot ontmugging van zijn stailen overgaat, zijn belang niet begrijpt. De groote waardc van dit middel voor het zuiveren van woningen wordt door dc ge- meente Amsterdam reeds dennate erkend, dat deze gemeente dit reeds in ruimc mate en op kradhrige wijze tocpast. BLAUWE WEEK COMITc 1925. Gisieravond vergaderde ten lokale ,,1> Posthoom" de afgevaardigden van de: A.N. OO.B., Ned. Vereeu., 1 O. G. I., Vrije Ont- liouders, N. B. A. S. en J. G. O. B-, ter be- spreking van de Blauwe Week actio in dit jaar tussclien Hemelvaartsdag en Pinksteren. De N. C. G. O V., wel uitgenoodigd, was niet verscheuen. De Katholieke Drankbestrijding. waarvan de uitnoodigende parti j de adressen niet wist, zal alsnog worden verzocht om tnede te werkoi. Een vcorloopig bestuur (meer uityoerende commissie) werd gekozen, zulks met het oog op de cventueele niedewerking van de zijde der N. C. G- O. V, en Katholieke Drankbe strijding. De genoemde uitvoerende commissie zal be- staan uit 5 personalvoorzitter, lc en 2e se- cretaris, le on 2c penningmeester Men stelt zich voor, zoo mogelijk Weder de bekendo blauwe bloompjes te verkoopai, op 1 lemelvaartsdag. ergunning zal men zien te bckomcn. Verder zal men groote platen ophangen. aanplakstroooken en plakstrookjcs onder de oogen van het publiek brengen, en een Blauwe Week courant in 5500 cxemplaren gratis verspreidett door do geheele stad. Een cfoeltreffcnde propaganda siaat op liet pro gram. Do bo-kendo blauwe doeken hoopt men weer lustig tc I a ten wapperen. Dan zal men propaganda-avonden houden, met spreker en tooncelstuk En men heeft nog veel nicer in ge- dachten, wat cen volgend maal wereldkundig zal worden gemaakt Tcgelijkertijd zal men het thans opgesomdc dan wat mccr specificcc- ren. Na de vaststelling van dit alios werd de vergadcring gosloten. blyven zacht.lenig en mooi glanzend door behandeling met wtfte Erdal creme. Gemeiisd Nieuws. HET AMSTERDAMSCHE MEEL- BESLUIT. Zooais wij reeds mededeelden, zcgt de Telg. Iiebben Ged. Staten van Noord-I folland hot besluit van den Amsterdamschen Raad in zake den meelaankoop van gemeentewege niet goedgekeurd. Naar aanlciding Iiiervan hadden wij een ondcrhoud met den wethouder voor den Le- vensmiddelendienst den heer De Miranda Het kan nog eenige dagen duren, voordat do officieele mededeeling der genonien beslis- sing met rcdonen omkleed, door het genieen- tebestuur zal worden outvangen. Maar ook zonder officieel bericht en zon- dcr dat het college van B. en W. zich reeds over de genomen beslissing had kunnen be- raden, verzekerde wethouder De Mirauda ons, dat het gemeeutebestuur ongetwijfeld na deze weigering van Gedeputeerden om het meelbesluit goed te keuren, van deze beslis sing bij de Kroon voorziening zal vrageu. „Waai' zou het heengaan met de autonomic der gemeenten?" meende de wethouder. ,,Onze organieke wetteu zijn te sterk dan dat wij deze beslissing zonder meer zouden mogen aau- vaarden. „Op mij maakte de behandeliug van de be- zwaarscluiften, gistermiddag voor Gedepu teerden, sterk den indruk van een soort recht- spraak. „De minderhciJ was met haar bezwaar- schriften als't ware in hooger beroep gegaan. Zoo heeft de houding van Gedeputeerden naar mijne meeuing veel op arbitrage gele- ken. „Dit is even vreemd ais wanueer de min- iJerheid bij de verworpen melkvoordracht nog eens in hooger instantie beproefd zou hebben hftar zin door te drijven." EEN ONTROUWE BODE. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft gis- ieren in hooger beroep terecht gestaan J. C. P., boele bij de rechtbank te Arnhem, die in eersten aanleg voor de rechtbank aldaar had ferecht gestaan wegens cplichting. De beklaagde had voor zekeren Arends een gratieverzoek gesehreven en later aan dczen persoon medededd, dat hij persooalijk het adres in Den Haag had ingediend. Arends heeft daarop aan beklaagde behalve de kos- ten van het request ook nog 10 betaalc voor reiskosten. Later is gebleken, dat be k-laagde niet in Den Haag was geweest en dat het gratierequest niet verzonden was. In de instructie had beklaagde een volledige bekentcnis afgelegd, doch voor de rechtban had hij deze herroepen. De rechtbank had beklaagde veroordeelc tot 3 weken gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis. Voor het hof werden thans verschillende getuigen gehoord, onder wie mr. van der Grienten, de rechter-commis- saris. De advocaat-generaal achtte de zaak zeer onaangenaam voor de Arnhemsche rechtbank wat uit het vonnis is gebleken. Spreker eischt 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. van Ditzhuizeu pleitte vrijspraak, subs, oplegging van een lichtere straf met het oog op het geringe bedrag waarom het hier gaat. IN HET HOL VAN DEN LEEUW Op de markt te Purmerend waren Dinsdag twee rijksveldwachts, als burger gekleed, op surveillance uit. Toen zij in een cafe een kop koffie gebruikten, kwam een Amsterdamsche koopman naar hen toe met de vraag of de heo ren cen spelletje (ongestempeWe) kaarten wil den koopen. De heeren vonden dat goed en toen de koop gesloten was maakten zij zich als pclitiebeambten bekend. De koopman was dus leelijk in de val geloopen. Hij zou echter nog een poging doai om te ontsnappen. Aan de veldwachters zeide hij, dat hij aan cen au der tafeltje ook een spel kaarten verkocht had, dat hij nog moest afrekenen. Of hij dat nog even mocht doen? Dat mocht niet, doch hij kreeg wel gelegenheid oni de verkochte kaarten terug te vragen. In plaats echter dat te. De koopman, die ook een valschen naarn achtervolgd door de beide veldwachters. Zij slaagden er in den vluchteling te pakken te krijgen. Ook een tweede ontvluchting misluk- te. De koojpman, die ook een valschen naam had opgegeven, kreeg nu twee bckeuringen OVERTREDING VAN DE SPOORWEG- WET. Het gerechtshof te Arnhem, heeft gisterer. uitspraak gedaan in de bekendc zaak, wegens overtreding der Spoorwegwet, door den Goorschen wethouder M. Lobstein het loo- pen over een spoorweg, waartoe bekl. beweei de als wethouder en waarnemend burgemees ter het recht te hebben. Het Hof heeft thans beslist, dat de beklaag de niet tot het loopen over dien spoorweg ge- rechtigd was, doch het achtte de overtreding van zoo weinig belang dat het aan beklaagde geen enkele straf oplegde. Tegen dit arrest heeft Wethouder Lobstein opnieuw cassatie aangeteekend. Het wordt dan de vijfde maal dat deze zaak in behandeling komt. TOURNeE STEUART WILSON. De bekende Engelsche zanger Steuart Wil son, die, als leider der Madrigal Singers, iu October 1023 concerteu in Den Haag, Am sterdam en elders gaf, maakt dc volgende week een fournee door ons land in gezelschap van den pianistCulhherf Smith. Behalve dat Iiij voor verschillende afdeelingen van de English Association in Holland avond-voor- drachten houdt over Poetry and Music, treedt hij in enkele plaatsen cp voor leerlingen van iniddelbarc scholen, met een programma dat hoofdzakelijk uit volksliederen bestaat. Wcensdag 11 Maart, 's middags half twee zal hij een Lecture Recital geven in de groole zaal van de Harmonie te Alkmaar voor leer lingen van Gymnasium, R. H. B. S., lian- dclsschcol Rijfeskweekschool en U. L. O.-sche Ien, waarbij een aantal Ballads, Riddle Songs, Sea Chanties enz. besproken en gc- zongen zullen worden. Zij die in de kleine zaal van het Amster damsche Concertgebouw of elders indertijd het buitengewone genot smaaklen de Madri gal Singers aan een tafel zittende, op eenvou- digew ijze hun Elizabethan Songs e.d. te hoc- ren voordroegen,z ullen een verder woord van aanbeveling voor den leider van dezen uitge- lezen schare overbodig achten. IN BESLAG GENOMEN. De politie te Rcosendaa! heeft op het sta tion aldaar een zending uit Belgie bestemd voor Berlijn inbeslaggenomen bestaande uit 5 koffers met inhoud. De koffers bleken na ope ning te bevatten cen waardevolle hoevcelheid zilveren lepels en vorken, gouden en diaman- ten snuisterijen, kostbare pelzen, kleeding- stukken, enz. na informatie bij de politie te Antwerpen, bleek het dat deze artikelen ver- mcedelijk afkoinstig waren van cen reeks in Belgie gepleegde dicfsiallen, waarvan de da- der bekena is. Dc medewerking der Nederlandsche auto- riteiten is verzecht, cm het inbcslaggenomene naar Belgie te kunnen reexpedieeven. HET DROEVIG ONGELUK IN DE WOONSCHUIT. Mej. Van Vliet, de eenige overlevende van het droevig ongeluk in de wconsch-.iit aan do Jac. van Lennepkade, die in het Wilhelmina Gasthuis wordt verpleegd., kwam gisteravond bij kennis. Zij was echter nog nie! in staat over het voorgevallt-nc te worden gehoord. DE ZAAK VAN't REVE. Naar wij vcrnemen, is Van't Rave wedea- om in cassatie gegaan van het arrest van het Gerechtshof te Leeuwarden, waarbij hij in overeenstemming met het arrest van het Arn hemsche Hof veroordeeld werd tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek der proventieve hechtenis wegens opruiing tc Enschcdc tij- dens de textielstaking. HET CIRCUS-CARR6. Niet zonder weemoed, zegt de Tel., zal mcnigecn, die het circus Carre nog in zijn gloriedagen gekend heeft, het bericht heb ben vernomen, dat de „N.V. Oscar Carr6, Nederlandsch Circus" faillict is verklaard Jaren lang is het circus Carr6, vooral voor een vroegere generatie, een onmisbare fac tor geweest in het genoegelijk bestaan van het uitgaand Amsterdam. Zijn grootstc tri- omfen vierdc het in de jaren, toen wijlcn Oscar Carr6, het rondreizen met een houten of zeildoeksche tent moede, hier aan den Amstel een steenen circus liet bouwen, als een paleis, met statige zuilen en breedc bal- cons en een geweldige hooge en brcede zaal met een monumentaal tooneel voor de bal- letten, en toen hij daar in de manage, in vol ornaat, de borst bedekt met alle ridderor- den, die hem met milde hand waren gc- schonken, avond aan avond voor een vol huis zijn dressuurproeven vertoonde, of tij- dens het jaarlijksch Koninklijk bezoek zijn extra, gala ilite-voorstellingen „op Hoog Bevel!" gaf. Het Circus Carr6 was een attractie voor Amsterdam, dat zelfs een tijdlang naast Carr6 nog cen tweede circus, het „Arena" van Renz, heeft gehad, tegenover de brand- weerkazerne aan de Hobbemakade, waar Schumann met zijn paardcnspel en zijn met goud gegalonneerde staatsierok dc Amster damsche guldens naar zich toe wist te doen rollen. Dat was in den tijd, nu omstreeks dertig jaar geleden, toen de belangstelling voor paardendressuur en niet minder voor fraai gemonteerde, fantastische balletten zoo groot was, dat de toen nog zooveel klei- nerc hoofdstad aan twee circussen recht van bestaan kon geven. Later verflauwde die belangstelling; er kwamen andere vermakelijkheden, en Car re paste zich aan de vcranderde tijdsom- standigheden aan en werd verbouwd tot variete-theater. Ook in dezc nieuwe ge- daante heeft het voormalige circus voor= al onder Frits van Haarlem jaren van bloei beleefd. In dezelfde zaal, waar heel Amsterdam van de vermaardc waterballet- ten heeft genotcn, zijn daarna Chrdtienni cn Louisette door het Amsterdamsche pu bliek toegejuicht en heeft men zich ver- maakt met de toen in zwang komende re vues. Als opera- en theatergebouw heeft ver- volgens het Circus Carre nog geruimen tijd dienst gedaan, totdat ook daar de malaise op tooneel- en operagebied zich heeft doen gclden. In den loop van dit Iaatstc seizoen is het gebouw nog cen keer tot zijn vroegere be- steraming teruggekeerd, gemoderniseerd zelfs, met twee arena's tcgelijk, in den trant van de befaamdc vertooningen van Barnum en Baily, maar de groote toeloop van vroe- ger kwam toch niet meer. Het circus liikt wel zijn attractie op de tegenwbordige generatie te hebben vcrlo- ren. Sic transit BRAND. Donderdagmiddag is brand uitgebroken in het perccel Nieuwe Rijn 29 tc Leiden, waar van het bovengedeelte werd bewoond door de familic Kok, terwijl in het benedengi- deeltc is gevestigd het sigarenmagazijn der firma D. Kamp. De brand moet door tot dusverre onbekende oorzaak zijn ontstaan in het achtergedeeltc van de bovenwoning, juist op een oogenblik, dat de familie Kok afwezig was. De brandweer heeft het vuur beperkt tot de bovenverdieping, die echter geheel uitbrendde. Het benedengedeelte kreeg belangrijke waterschade. BRAND IN EEN STUDENTEN* PENSION. Gister werd tc Leiden in den vooravond brand gcmeld in pcrcecl Nieuwen Rijn 29, waarin beneden een sigarenwinkel is geves tigd. Bovcn hield dc familie Kok, voor drie maanden uit Amsterdam overgekomen, een studentenpension. Deze familie zou weer naar Amsterdam vertrekken. Man en vrouw waren heden naar Amsterdam gegaan, ter wijl drie meisjes en een embaileur bczig wa ren, den inboedel te pakken. Toen de brand werd ontdekt, vond men den embaileur onder invloed van sterken drank. Hij werd met dc meisjes naar het po- ditiebureau gebracht. Hoewel dc brandweer spoedig in actic was, zijn de twee bovenver- diepingen geheel uitgebrand. De sigaren- zaak en dc belendcnde perceelen kregen waterschade. Huis en inboedel waren ver- zekcrd, KORTE BERICHTEN. Verschenen is de mcmorie van antwoord op het voorlooplg verslag van dc Ecrstc Ka- raer ter zake van de Indischc begrooting voor 1925. - Te Iielden (L.) zijn gisteren huis, schuur en stallingen van den landbouwer C Jansen afgebwtnd. Buitenland VERRADERL1JK IJS. In berichten uit Mariopol aan de Izwes- tija" worm melding gemaakt van een ernstig voorval o-p de Zee van Azof. Een aantal vis- schers en boeren, die zicli pa- slede over het ijs langs de kust van de Zee van Azof naar Taganrog cn B rdjanak begaven, bemerkten plotseling tct hun grooten schrik, dat het ijs zich in beweging had gezet, en dat zij op een great ijsveld zeewaarts dreven. Luid rcepen- de irachtten zij de aandacht van de kusfbe- vo Iking te trek ken. Hun noodkreten uerden ten slotfe gehoord en in allerijl werden stap- pen gedaan tot redding der ongeluldcigen. Onmiddellijke hulp bleek echter inet liet cog cp de wocligc zee en den gevaarlijken ijs- gang niet mogelijk. De districtsovjet wist niefs bete:-® te doen dan de betreffende auto- rit .iten te verzeeken cnveriikl een watervlifeg- tuig en een ijsbrcker tc sturen. Een groote menschenmassa heeft zich op de kust verza- mcld, en staart vol ontzetting naa ce steeds verder zeewaarts drijvetide slachtcffers. Op het oogenblik van verzending van bo- 1 \ettstaand bericht aan de Izwestija", haa men nog geen kr3Chtige reddingspogingen kun nen doen. Het juiste aantal personal, ckrt in levensgevaar veikccrt is niet bekend. DE BRAND IN HET WOOLWICH ARSENAAL. Men vermoedt dat de brand in het Wool- wich-arsenaal vercorzaakt is dOor een kledne ontploffing. Hij werd aangewakkerd door den stevigen wind en het vuur vond gretig voed- sel. Ook de kleermakersafdceling ai de pa pier- en ledermagazijnen werden aangetast. terwijl later nog he. patronenmagaziju een prooi del' vlammen werd. Offschcon Woolwich op een afstand van iwaalf miil van Londen is gelegen waren toch binnen een half uur 92 spuiten van de Lon- densche brandweer ter plaatse. EEN VERRE REIS VOOR EEN KIND Dezer dagen vertoefde te Parijs een zeven- jarig meisje, dat alleen van Vardiste (Joego- slavie) naar Chicago feist. Het kind is op weg naar haar moeder, die te Chicago woont en doet de zeereis met het s.s. „Leviathan". Een vertegenwoordiger van een der Fran sche bladen heeft een gesprek met het meisje gehad, waarbij bleek, dat de jeugdige reizig- ster Parijs lang niet zoo aardig vond als Var diste, waar zij, naar zij zeide, haar poes had moeten acliterlaten en haar eenden en nog zooveel andere prettige dingen. Zij verlangdc er heel erg naar om New York te zien, dat, naar een vriend haar verteld had, wel een heel groote stad moest zijn, doch daar die vriend wel eens loog, wist zij niet of zij hem gelooven kon. Het personeel van trein en boot, waarmede het kind reist, houden een oogje in het zeil en zorgen, dat het alles krijgt, wat het noodig heeft. De kleine houdt zich voortreffelijk, doch treurt des avonds nog al eens over de door haar achtergelaten dieren. DE OUDSTE ADVERTENTIES. De annonce voorziet in een behoefte van de samenleving, die zeer oud is, maar welke aain- vankelijk slechts op zeer onvolmaakte wijze kon worden bevreaigd. Bekendmakingen van belangrijke dingen waren in iedere genieen- schap van menschen noodzakelijk en men be- diende zich daarvoor natuurlijk in de eerste plaats van mondelinge mededeeling. Bij de oude Grieken was het gebruikelijk. lijsten van gestolen voorwerpen aan dc tan pels van de onderaardsche goden op te han gen, aan den eenen kaut om de goden voor den misdadiger gunstig te stemmed, ander- zijds ook om de aandacht van de voorbijgan- gers op den diefstal te vestigen, opdat zij naar de gestolen voorwerpen een onderzoek kon den instellen. De schriftelijke bekendmaking is eerst in den Romeinschen keizertijd alge meen gebruikelijk geworden en in Pompeji heeft men een menigte van dergelijke aankon- digingen op de huismuren ontdekt. Onlanks nog is zulk een in roode en witte letters ge- schilderde annonce ontdekt, we'.ke luidt: „De, cimus Puntatrus Lucrecius zal tien groepen gladiatoren op 10 April bij de Pompejische spelen laten vechten'® Behalve deze sport- aankondigingen vindt men ook verscheidene andere annonces, die op bepaalde plaatsen van de muren, welke daartoc gereserveerd waren, zijn aangebracht. In de middeleeuwen keerde men tot den oorspronkelijken vorm van de mcodelinge me dedeeling terug. De omroeper, die, vergezeld van een tamboer, door de straten liep en be- ha'.ve de mcdedeelingen van de overheid ook voor het overige nog veel wetenswaardighe- den mededeelde, was de piaatsvervangev van de courant. Bovendien werden allengs de be kendmakingen in den vorm van gesehreven briefjes aan de deuren van de raadhuizen van de kerken en ook aan de stadspoorten ge- plakt. Langen tijd was de predikant de eigen- lijke verspreider van de dagelijkschc bekend makingen. Hij moest na de preek niet alleen de failieberichten voorlezen, maar ook mcde deelingen betreffende koop en huur, verloren en gevonden voorwerpen. Dat kwam den do- minee's bezwaarlijk en vennoeiend voor en bekend is o.a., dat in 1705 een dominee van den kansel mededeelde, dat een dienstmeisje een omslagdoek had verloren en daaraan on- middellijk toevoegd: „Wie den doek vindt, mag hem houden, dan moeten de lununels maar opletten." De uitvinding van de boekdrukkunst bracht een revolutie in het advertentiewezen te wceg. Onder de eerste drukwerken, die gemaakt zijn, beviiiden zich dikwijls bijzonder mooie advertenties van de boekdrukkers, waarin zij hun nieuwe werken aankondigden. Maar de courant verschafte toch de adverten- tie eerst de goede plaatsen in de samenleiing, ofschoon het nog heel lang duurde, eer het ad- vertentiegedeelte van de bladen tot zijn tegen- woordigen bloei kwam. Nog tot het einde van de achttiende eeuw was het in het algemeen niet gebruikelijk, advertenties in de politieke bladai op te nemen, maar er bestonden ver scheidene bladen, die zich op het gebied van annonces specialiseerden, meestal uitgegeven dGor bemiddelingsbureaux. Het eerste instituut van dien aard is ge sticht door den Parijschen dokter Theophras- te Renaudot in het jaar 1633. In de politieke bladen, die Frankrijk des- tijds rijk was, verschenen geen advertenties van particulieren; de annonce van den par- ticulier drong liet eerst dc politieke krant bin nen in Engeland, waar reeds in 1647 een van de oudste Engelsche bladen, het dagelijksche parlementsblad, advertenties van boekhande- laren en andere kooplieden bracht. In andere landen is't advertenlieblad nog jarenlang van het politieke blad gescheiden gebleven. Naar Engelsch voorbeeld gaf sedert 1673 in Ham burg een zekere Thomas van Wieringen een Reations-Courier uit, die behalve den politie- ken tekst ook verscheidene advertenties bevat- te. De Hamburger kooplieden zagen echter in de publicatie van scheepvaart- en handelsbe- richten scheuding van het zakengeheim en zij meenden, dat deze berichten schadelijken in vloed uitoefenden cp de prijzen, welke zij voor hun artikelen konden maken en wisten te be- werken, clat liet blad verboden werd. Eerst met de opheffing van het dagbladzegei, toen d<- Nederlandsche bladen tot grooteren bloei konden komen, werd meer en meer gebruike lijk, cen gedeelte van het blad voor adverten ties fe ..verliureii" en zoo heext zich allengs de advertentierubriek van de kranten ontwikkeld en zich meer cn meer uitgebreid van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en ver- koudheid beproetde In origineele doozen h 65 en 45 Cts. Priok was. Het schip zonk De bemanning, behalve een Engwlcne matfoos cm acht Clii- neezen, werd opgepikt en tc Batavia aan land gezet. Bij Casablanca zijn ten gevolge van ten aardVerschuiving in cen steengroeve 21 arbei- ders, waaronder twee Spanjaarden, gedood en drie zwnar gewend. Hcflige sneeuwstonuen woeden in de Pyreneeen, waardcor het trcinverkeer belang- rijke vertraging ondervindt. Op somnii.ge plaatsen in liet depatement Ariege ligt de sneeuw zco hoog. dat men tunnels heen moe ten graven door de stiecuw, ten einde dc stai len te kunnen bereiken. Slechts op deze ma- nicr kon het vee gevoecle.en gedrenkt wor den. Na het zachte voorjaarsweer \an de laatste weken is plotseling weder een scherpe koude ingetreden. Tc Moskou vriest het 15 graden Rheaumur. Ook in N. O. Rusland heerscht barre koude en in Centraal Rusland ondervindt de zaai grcot nadeel van de vorst, daar dc grond niet met sneuw is bedekt. De politie te Straasburg heeft na cen razzia 200 buitenlanders, incest Polen, uit dc stad gezet. Volgens het .Journal" gaan er te Ma drid geruchten, dat Abd-clKrlm gestorven is. Te St. Louis (Missouri) zijn vijf gewa- pende bandieten het gebouw van de Mound City Trust Company binnengedrongen. Zij hielden met hun revolvors ongeveer 25 ge- emplcycerden en chefs in bedwang tt ontkwa- men met medeneming van ongeveer 30000 dollar in baar geld. De oppositic-partijen in Bulgarije, libe- ralen, soeiaal-cl iiwcraten, radica1 en, agra- riers en de democratische partij hebben zich uitgesproken tegen de wijziging cn versehor pin g van de wet in zake de bescherming van. den staat. -— Naar uit Elberfeld w ordt genield is het conflict met de spoorwegarbeiders verscherpt. De bestuurleden van her Deutsche Eisenbah- ner Verband zijn naar Elberfeld ontboden om stalling te nernen tegen dc verwerping van alle door het spoorwegpersoneel gestc'de ei- schen. Er is opdracht gegeven vcorbereidin- gen tot den strijd te treffen. Prorinciaal Nienws UIT KENNEMERLAND. De markt van de vorige week gaf weinig nieuws te zien, reden waarom het overzicht achterwege bleef. Echter was het op het Iaatst van de week misere met den aanvoer ea prijs van witlof daarentegen enorm hoog met de spruiten. De teelt en prijs van witlof is in elk opzicht een strop; de teelt valt tegen, het opgekuilde valt tegen en de prijs is slecht; de vorige week was le soort een prijsje waard en 2e soort onverkoopbaar. Het is voor de spruitte- lers een voordeelige teelt geweest, deze brach- ten pl.m. 46 per 100 K.G. op en dat voor lesse spruiten, want de tijd is verstreken. Rabarber en prei is zeer gewild en de prijs hoog, u'en eveneens, doch daarvan is kleine voorraad. Wortelen, rapen, bieten en aardappelen als Present van Engeland en Brabantsche Belle- fleur, daarentegen zijn de keukenvruchten niet gewild, de eerste brengen een hoogen prijs, de laatste een middelbaar prijsje op. In den handel van stapelgroente is eenige opleving gekomen. De prijs is iets hooger. De zachte winter is'niet bevordarlijk ge weest voor den groei van spinazie, 't vermoe- den is gewettigd dat de overvloedige regenval hiervan de oorzaak is en we zien dat ook den tijd aankomt dat er een tekort aan spinazie zal ontstaan als't weer niet spoedig verbe- tert; de prijs wordt dan ook al hooger. E)e overige aanvoer geeft weinig reden tot afzon- deiiijke vermelding. UIT HE 1 LOO. In de bestuursvergadering van de Pluim- veehouders en Konijnenfokkers vereeniging zijn gekozen als voorzitter, de heer P. J. van Helsland als secretaris de heer P. J. Schot- vanger (Heerenweg) en als penningmeester, de heer C. Franken. Marktberichten BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- kcr Groentenveiling), 5 Maart. 12750 K.G. Wortelen 1.40—/ 1.90, 65000 K.G. Roode kool le soort 5.608.50, 2e soort 3 5.40, 126600 K.G. Gele kool le soort 7 tot 11.90. 2e soort f 4.906.80, 59000 K.G. Witte kool le soort 3.20—/ 4.20, 2e soort 1.90—/ 3, 20100 K.G. Uien: Uien 12.10—/ 14, Drielingen 12.80—/ 14. al les- per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 5 Maai't. 13S0 K.G. Uien: Grove uien 12f 13.30 Drielingen 13.50—/ 13.90, Uien 11.90 14, 20100 K.G. Peeii 1.10—/ 1.60, 131400 K.G. Roode kool 4.60—/ 8.70, Doorschot 3.S0—7.90, 57900 K.G. Gele kool 8.5011.70, Doorschot 7.60 11.50, 121300 K.G. D. Witte 2.40- 4.60, Doorschot 2.40—/ 3.70, alles per 100 K.G. KORTE BERICHTEN. - Op hot Britsche schip „Flevo" brak brand uit, toen het 40 mijl buiten Taudiong SCHAGEN, 5 Maart 1925. Op de hecten chouden eierveiling waren aangevoerd: 32506 kipeieren 4.505.80, gem. prijs 5.10, 4215 eendeieren 5.305.70, gem. prijs 5.40. WARMENHU1ZEN, 5 Maart 1925. Roode kool le soort 4.20—/ 9.60, 2e soort 48.30, uitschot 3.103.60, Gele kool le soort 9.60f 11.30, 2e soort 7.90—/ 8.50, uitschot 4.30, Deensche witte kool le soort 2.50j 3.50, 2e soort 2.20—/ 3, Uien 11.70—/ 13.10, Grove Ulbn 11.90, Stek 5.70, Peen 1.20— 1.40. Aanvoer: 63700 K.G. Roode kool, 6600 K G. Gele kool, 23600 K.G. Deensche witte kool, 170u K G. Uien, 12900 K.G. peen. 1 iiiiitMfT!!ii:iiiilii!Miii'iiimii!;i!iH][!mirniiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiii!Hiiiiim;iiiiilll!ilill!tiliu1H TABLETT6N

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6