DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 50 ZATERDAG 7 MAART Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool Een vereeniging die moreelen en financieelen steun kan gebrniken. Wit mimmtt bes?aa< wit 3 Waden- Aboimementsprijs foij vooruitfoetaling per 3 raaanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 et. p. regel, grootere letters naar plaatsrnimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordani C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G H KRAft. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. werpt ze met een boord en vaart Er is kort ge'teden te dezer stede een afdee- ling opgericht van de Vereeniging tot bescher- ming van dieren. En het merkwaardige daarvan is allereerst het feit, dat dit niet veel vroeger gebeurd is. Vrijwel door ons geheele land treft men deze nuttige afdeelingen aan, op kleinere plaatsen in den omtrek was men reeds gerui- men tijd in adie en in Alkmaar zelf, de cen- trum-stad van een breed en dichtbevolkt plattelandsgebied, is elk daadwerkelijk blijk van georganiseerde d ieren bescherming tot nu toe vrijwel achterwege gebleven. Nu is Alkmaar over het algemeen niet een stad die berucht is op het gebied van djeren- mishandeling. Maar het is een betrekkelijk groote provin- deplaats en een stad waar drukke vcemarkten worden gehouden en juist daarom zal cen af deeling van de Vereeniging tot bescherming van dieren hier een ruim arbddsveld vinden. Waar zij werd opgericht op initiatief van den Commissaris van Politic, die tevens de lei- ding er van op zich heeft wil'.en nemen, mag verwacht worden, dat zij nuttig werk zal ver- richten. Voor de beide tot dusver hier ter stede ge houden openbare vergaderingen werd uit alle kringen der burgerij belangstelling getoond en uit de besprekingen is wel gebleken, dat de oprichting eener plaatseiijke afdeeling groote insteraming heeft gevonden. Nu mag niet voorbijgezien worden, dai dierenbesdierming nimmei' tot ziekelijke over- drijving mag leiden. Zij moet ten doel hebben het machtelooze dier tegen ruwe en pijnlijke behandeling te beschermen, maar zij mag ook niet verder gaan. Op onze veemarkten worden wekelijks heel wat runderen en vette varkens aangevoerd, die vlug geladen en gelost moeten worden. Een koe is een beck dat zich niet zoo heel vlug beweegt en dat de voorpooten wel ecus schrap zet als het wordt uitgenoodigd om over een sinal bruggetje in het sinistere ruim van een beurtscheepje af te dalen. En een vet varken protesteert wel eens hef- tig tegen de invitatie om langs een soms steile loopplank naar het interieur van een vraclit- auto te klimmen. In beide gevallen baat geen overreding en zal de expediteur aan zijn woorden eenige kracht moeten bijzetten. Zoowel het rund als het varken zullen een „zetje" moeten hebben om de plaats van be- stemming te bereiken. Dit te ontkennen en elk daadwerkelijk op- treden van den expediteur tegen te gaan, zou dwaasheid zijn en op den duur den veeaanvoer tot schade van onze markten belemme- ren. Maar het is meermalen gebeurd en ge- tuigen hebben dat bevestigd dat een koe gedurende het geheele transport onophoude- lijk met een knuppel dwars voor den kop werd gestagen, omdat zij zoogenaamd wild was, zonder dat men zich afvroeg of misschien juist door deze mishandeling het beest zoo onhandelbaar was gewordcn. Het is gebeurd, dat men varkens de vingers in de oogen zette om ze vlugger te latcn loo- pen en dat zijn de excessen waartegen krach- tig geageerd moet worden. Een koeienstaart is geen horlogeveer, die ©pgedraaid moet worden om het dier weer aan het loopein te krijgen, evenmin als een varkensstaart geschapen is om er een beest van zeshonderd pond nice in een hoogen wa gon te tillen. Konijnen en kippen hebben resp. geen ooren en vleugels gekregen om er langen tijd aan rondgedragen te worden en dat alles is te rangschikken onder de ruv/e behandeling van dieren, waartegen niet strcng genoeg kan worden opgetreden. Op welk een verbluffend eenvoudige wijze men zich hier ter stede nog menigmaal van zijn huisdieren cntdoet, liebben wij dezer da- gen ndg even laten uitkomen. Een meisje loopt naar een der stadsgrach- ten, zet een poes op den walmuur, schopt het dier het water in en koert rustig* naar huis terug. Poes is op haar btstemming. Een v.oorbijvarend kauaalschippcr pakt zijn scheepspoes bij den staart. breeden armzwaai buiten kalm verder Dat zijn de menschen in wier hersens het t. envou dig niet opkomt dat een dier ook recht cp leven en in alien gevalle op een zoo Snellen en pijnloos mogelijken dood heeft. Minder gevoelloos zijn de ingezetenen, die de moeite nemen met hun hond of kat naar het Gemeentelijk Slachthuis te gaan teneinde daar van het zoogenaamde gaskastje gebruik te maken. Maar als het abattoir gesioten of de werk- man van het verstikkingstoestel op sommige uren niet beschikbaar is, zien velen dezer die- renvrienden tegen de moeite op de ter dood veroordeelde weer mee naar huis te nemen. Het abattoir ligt aan den buitenkant dei stad, er is veel water en weinig politie in de buurt en het voor het gaskastje bestemde slachtoffer wordt zonder meer in het Kanaai geslingerd. Het is hier nog wel eens de plaats er op te wijzen dat zij die zich van een huisdier willen ontdoen en niet profiteeren willen van de snelle en pijnlooze behandeling door een veearts, gratis gebruik kunnen maken van het zoogenaamde gaskastje in het Gemeentelijk Slachthuis. Dat is een luchtdicht gesioten kamertje, dat met gas gevuld wordt, waardoor het dier dat zich daarin bevindt bedwelmd wordt en den verstikkingsdood sterft. Een ideaal is het natuurlijk allerminst, maar het geeft toch naar deskundigen be- weren een vrij Snellen en pijnloozen dood die verre te verkiezen is boven den langduri- gen angst en de marteiing weike de dieren bij verdrinking of nog wreeocr vorm van leyens- vernietiging moeten ondervinden. A1 moet zoo nu en dan wel eens van wreed- heid bij de behandeling van .dieren melding gemaakt worden, toch verheugt het ons me nigmaal te kunnen constateeren, dat een be- langrijk volksdeel de dieren reeds vrijwiliig zooveel mogelijk bescherming verieent. Geen schreeuwende poes ligt in het water van onze grachten te spartelen of er zijn on der de belangstellende toeschouwers altijd wel medelijdenden die er een pak kleereu aan wagen om het dier weer op het droge te krij gen. Zwervende honden worden door de politie opgevangen en het abattoir heeft daarvoor thans een kettrig ingerichte verbiijfplaats met cementen hokken waarin de dieren op verscb stroo de voltrekking van hun doodvonnis kun nen afwachten. Soms komt onder deze zwervelingen een jonge gezonde hond voor en nadat de Direc teur van het abattoir ons eens in de gelegen- heid gesteld heeft voor een dergelijk dier eveniueele liefhebbers op te roepen, hebben zich daarvoor zooveel candidaten aangemeld dat bij later voorgekomen geval'en nog steeds over een voldoenden voorraad adressen be- schikt werd. Wij willen er hier even aan herinneren, dat liefhebbers voor een viervoetigen huisvriend zich uitsluitend schriftelijk tot den Directeur van het abattoir hebben te wenden. De overgroote belangstelling bij het be schikbaar stellen van den eersten ter dood veroordeelden hond heeft den bedoelden hoofdambtenaar tot laat in den avond tele- foongesprekken en visites van medelijdende dames bezorgd. En dat is natuurlijk de bedoelirg niet. Bij het streven naar bescherming van het dier mogen ook de belangen van den mensch niet over het hoofd gezien worden. Overigens kunnen wij over de thans opge- richte plaatseiijke afdeeling kort zijn. Zij heeft het voornemen een Inspecteur aan te steilen er heeft zich hiervoor een gepen- sionneerden majoor van de Rijksveldwacht aangeboden en men hoopt dat dezen de bevoegdheid tot het opmaken van processen- verbaal zal toegekend worden. Het blijkt ons, dat er ook nog een Bond van politieambtenaren in Nederland tot be scherming van dieren bestaat, waarvan de heer A. J. ter Horst, hoofdagent van politie te dezer stede, de vertegenwoordiger is In hoeverre samenwerking tusschen beidex groepen mogelijk is, zal zeker gemakkelijk na te gaan zijn. Voor alle organisaties op dit gebied ligt, met medewerking van politie en justitie,. een ruim arbeidsveld open. Het verrichten yan huisslachtingen zonder voorafgaande bedwelming, de onverajitwoor- delijke wijze waarop trekhonden onder hand- karren vastgemaakt worden, het hinderlijk aanbrengen van oogkleppen bij paarden, het ranselen op woonwagenpaarden wat vooral op de buitenwegen plaats vindt het wonden van trekdieren door knellend of schurend tuig, het zijn menigmaal voorko- mende mishandelingen waaraan de jonge plaatseiijke afdeeling ongetwijfeld haar aan- dacht zal willen wijden. Zij stelt zich voor in woord en geschrift, en door middel van het lichtbeeld, propaganda ook oinder de jeugl te maken. Wellicht kan in de toekoms* tot het vormen van transportclubjes van padvinders en an- dere jeugdige dierenvrienden worden over- gegaan en k^mt het nog eens tot de stiihting van een bewaarplaats of klein h-isritaaltje waar zi^ke en gewonde dieren een e'oedv ver- zorging zui'en vinden. Hoofdzaak is, dat de plaatseiijke afdeeling tot stand is gekomen en hoe meer leden zich daarvoor opgeven, des te grooter worden de moreele en financieele steun, die haar een ze- genrijken arbeid zullen waarborgen. Buiten land IiET DEUTSCHE VOORSTEL iNZAKE DE VEILIGHEID. De Engelsche pers, de Morning Post" evenwel uitgezonaerd, juicht het zeer toe dat de Engelsche regeering beslcten is alles te doen om de belangrijke kern van het Duit- sche voorstel te verwezenlijken. De „Times" schrijft: de Duitsche worstei- len zijn wel slechts voorloopig, maar zij vor men een grooten vooruitgang tegen over die, weike tot op heden van Duitsdie zijde zijn ge- rtaan. De „Daily Chronicle" schrijft: Het is dui- delijk dat nech Frankrijk, noch Duitsehland kunnen denken aan een \jreedzame democra- tische ontwikkeling, wanneer beide zicii in hun bestaan en veer hun grenzen bedreigd voelen. De Daily News": Ieder die van goeden wille is, moet de hoop van Chamberlain dee- len, dat het moge'.ijk is de waardevolle kern vap het Duitsche voorstel te verwezenlijken. De Westminster Gazette" legt den nadruk op de waarsch.iwing van Lord Grey, dat Duitsehland voor het sluiten van een verdrag in den Volkenbond moet treden. Men moet zich in Engeland er van bewust zijn, dat er niet al'leen een probleem van de Fransche vei- ligheid bestaat. De Daily Herald" verklaart, dat het te betreuren is dat de regeering niet van plan is het Protocol van Geneve te ratificeeren. Wan neer Duitsehland bereid is aan een algemeen verdrag mede te werken, zou men in plaats van dit verdrag het Protocol van Geneve we- der kunnen gebruiken en Duitsehland enmid- dellijk in den Volkenbond opnemen. EEN POSTSTAKING IN FRANRIJK. Daar de regeering geweigerd heeft aan het jongere personeel der Fransche brievenbestel- lers en telegrafisten een tegemoetkoming van 500 francs toe te staan in de kosten van het duurder geworden le --nsonderhoud, is onder deze personeelsgroepen een staking geprocla- meerd. DE GISTING IN PORTUGAL. Donderdagmorgen werd een poging ge- daan tot overrompeling van het militaire bcofdkwartier te Lissabon. Deze poging is evenwel mislukt. Twee officieren zijn gearres- teerd. De minister van oorlog heeft de noo- dige maatregelen tot handhaving der orde genomen. CHAMBERLAIN NAAR PARIJS VERTROKKEN. Ohamberlain, de Britsehe minister van bui- tenlandsche zaken, is gister naar Parijs ver- trokken. Op het perron had hij een langdurig onderhoud met den Franschen ambassadeur. Zooals men weet, zcu hij te Parijs een on derhoud hebben met Herriot en daarna door- reizen naar Geneve. VOORLOOPIG GEEN CONFLICT IN DE BRITSCHE MIJNINDUSTRIE. De vertegenwoordigers der mijneigenaars en mijnwerkers hebben na een bespreking be slcten, een commissie te vormen, die een onder- zoek zal instellen naar den geheelen toestand in de Britsehe mijnindustrie, met de bedoeling om middelen te vinden de bestaande depressie te bestrijden. De commissie bestaat uit acht leden van elk der beide groepenze zal haar eerste b'j- eenkomst houden op 18 Maart. Het genomen besluit worit beschouwd als een belangrijke stap vcorwaarts tot behoud van den vrcde in de mijn-industrie. DE TWEETALIGHE1D IN BELGIe. Dinsdag begon fe Brussel voor het assi- zenhof het proccs tegen dr. Claus, die wegens activisme bij verstek tot twintig jaar dwang- arbeid veroordeeld werd. Dr. Claus is destijos uit Nederland naar Bf lgie gekemen en heeft zich ter beschikking van de justitie gesteld. Bij de behandeling voor het hot deed zich een zcnderling incicent voor Daar dr. Ciaus, zoowel als zijn verdediger, mr. Jules Des- tree, geen Vlaamsch verstaat, werd het hoi verzodit de zaak in het Fransch te behande- len,welk verzoek door het Hof werd afgewe- zen. Dientengevolge werden de vagen aan bcklaagde in het Vlaamscli gesteld, doch werd hem toegesfaan in het Fransch te ant- woorden. Ook't requisitoir zal in't Vlaamsch gehouden woraen. Aan de verdediger is een talk toegevoegd. Het verzoek om de procedure in't Fransch te houden werd geweigerd op grond van het feit, dat deze zaak onderdeel is van een acti- vistisch geheel en dus bezwaarlijk in het Fransch kan werden behandeld. BALDWIN OVER EUROPA's HERSTEL. In een rede te Birmingham zeide Baldwin, dat ofschoon er in Europa nog heel wat te dden vait, er toch teekenen zijn, die wijzen op een algemeen verlangen naar stabiliteit en op den wil om die te bereiken. Er hebben zich in de laatste drie jaren in het lichaam van Europa tal van gezonde plek- ken gevormder bestaat dus goxie hoop, dat het binnen niet al te langen tijd nog weer heelemaal gezond zal worden. Betreffcnde het Engeisch-Duitsche handelsverdrag, meende Baldwin, dat er geen reden bestaat waarom de onderbreken handel met Centraal-Europa niet weer zou worden opgevat. indien Duitseh land inderdaad wil. Het vertrek van Cham berlain naar Parijs heeft dan ook ten doel, te bevorderen, dat de argwaan tusschen de naties die Europa steeds van het juiste begnp zijner veiligheid beroofde, uit de.wereld wordt geholpsn. Baldwin verklaai'de zich volmondig vcor- stander van den vrede en van de ontwapening in Europa en bepleitte de werkgevers en cle arbeiders. DE OPSTAND VAN KOERDEN. Het officieele Turksche optimisme omtrent den opstand der Koerden blijkt niet gereeht- vaardigd te zijn. Toegegeven wordt than^, dat de rebelen Arghana hebben hernomen, on- danks de tegenweer van de regeerings troe- pen. De Turkije aan Frankrijk toesteimning vroeg voor het vervoer van troepen door Sv- rye wordt ook als een slecht teeken beschouwd DE OPVOLGING VAN EBERT. Onder het opschrift: ,,ln den geest van Friedrich Ebert", bespreekt de „Vorwarts", het orgaan der Duitsche sociaal democratische partij, uitvoerig de kwestie van Ebert's opvol- ging. Allereerst constateert het blad, dat de Duitsch-Nationalen hun hoop uitsluitend vestigen op een eventueele tweede stemming, daar zij rekenen op een versplintering der re- pubikeinsche partijen. Maar ook voor die tweede stemming zou rechts een blok moeten vormen, bestaande uit Duitsch-Nationalen. Vdlkischen, Beiersche Volkspartij, Wirt- schaftspartei en Duilsche Volkspartij, we'k blok bovendien een candidaat zou moeten steleln, wiens naam buitengewoon veel werf- kracht heeft. Daaraan ontbreekt het echter, volgens het blad- De „Vorwarts" schrijft dan verder: „De ge- kozen president moet voor zijn ambsaanvaar- ding zweren, dat hij de republikeinsche consti- tutie zai bescliermen. De nieuwc Rijkspresi- dent zou zijn ambt beginnen met een hande- ling, weike hij zelf, en weike het volk en de geheele wereid als niet ernstig gemetnd en zelfs als onceriijk zouden aanvoelen. Tijdens zijn ambtstermijn zou het geheele republi keinsche Duitsehland voortdurend op zijn hoede zijn, steeds wachtend op den dag, waar op het siaatshoofd zijn eed schendt." De houding der sociaal-democraten in zake de verkiezmg van een nieuwen Rijkspresident besprekend, gaat het blad voort: „Het betreft hier een kwestie van tactiek. weike in de erstvolgende dagen zal worden vastgesteld. Van bijzonder groote beteekenis zullen daarbij de beraadslagtngen in de so- ciaal-democratische partij zijn. Want de Duit sche republiek rust op de schouders der arbei ders. De sociaal-democratische partij verkeert in ::cn zeer bijzondere positie. waarin zij moet bcslissen wat zij der republiek en wat zij zichze'.ve verschuidigd is. Uit het feit, dat de republiek in haar het kraehtigst ieeft, vloeien voor de sociaal-dcmocratie aanspraken, maar ook plichten vort; en dit feit noopt haar waardig te handelcn, als de partij van Frie drich Ebert, als de beschermster der republiek. Door en daartoe benoemde commissie uit de rechtsche partijen is een lijst opgesteld van vier personen, weike als candidaten voor het rijkspresidentschap in aanmerking komen. Dr. Luther, de rijkskanselier en waarnemend rijksoresident. komt da?.op niet voor. DE ONSTERFELIJKE SPAANSCHE SCHATGRAVER. Gemeniftl Nieuws. H ET A M STER O AMSCi IF. M F E L- BESLUiJ VERNIETIGD; Hier vol art het- besTuii van Gedeputeerde Staten van Ncbrd-Hoiland, waarbij zij hun goekreuring onthcuden aan het- besluit van den raad tier gemeent: Amsterdam in zake den aankoop van meel. De raad machtigde daarbij, naar men zich herinneren zal, B. en W., cpu het daartoe door hen te bepalen tijd- stip over te gaan tor den aankcop van bloem ten behceve van de bakkers, die zicii verbon- den hebben of zullen verbinden, den brood- prijs gedurende den door B. en W. te bepalen termijn aan hun gcedkeuring te onderwer pen, en zich verbinden de door B. en W. te stellen vcorwaarden na ie komen; tevens werd voor een eventueel verlies, voortvloeiende uit den bovenbedoelden aankoop en voor een mo gelijk verschil tusschen inkoopsprijs en ver- koopsprijs van de blcem, een fcedrag van 300.000 beschikbaar gesteld. De overwegingen, waarop Gedeputeerde Staten in hun vergadering van 4 Maart, ge- hcord de gemachtigden van het gemeentebe- stuur van Amsterdam ,en van reclamanten, hun besluit tot niet-goedkeuring van dit raads- besluit gronden, luiden als volgt: dat bij de wederzijds erkende, volslagen on- zekerheid ten aanzien van de toekomstige prijsbeweging van de tarwe, geenszins als ze ker kan worden aangenomen, dat het gemeen- tebestuur van Amsterdam bij machte zai zijn een eventueel verlies op den aankoop van bloem voor een ongelimiteerd bedrag te be- perken tot 300.000. dat dit bezwaar voor de gemeentefinancien te meer Hemt, nu de urgentie alleen voor de gemeente Amsterdam van een maatregel, als met het raadsbesluit van 15 Januari j.l. be- doeld maatregel die in tijden van crisis op den weg van de Rijksregeering liggeo zou geenszins zoo onomstoote'ijk is komen vast te staan, dat het oog gesioten !<»n worden voor de onmiddcliijke gevolgen, die de maat regel waarschijnlijw hebben zou voor de bak kers der aan Amsterdam grenzende gemeen- ten, alsmede voor de consequenties van verde - re strekking, die daarvoor voor andere ge meente n in de provincie Noord-Holland en daarbuiten kunnen voortvloeien. Volgens art. 200 van de Gemeeutewet kar het gemeentebestuur nu binnen 30 dagen bij de Kroon voorzienin vragen. De beslissing van de Kroon volgt binnen twee maanden (art. 201). Het schijnt, dat B. en W. inder- daar voornemens zijn, hiertoe een voorstel aan den gemeenteraad te doen. D^ ZOMERTIJD. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's Gravenhage heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer met het verzoek,"in het belang van handel, industrie, het winkelbe- drijf, verkeer en het bankwezen de handha ving van den zomertijd te bevorderen. BRAND. Gisternacht is de botelloods van de Phoe- nirbrouwerij te Amersfoort uitgebrand. In de lichtbrandbare stoffen als hout, stroo en pak- materiaal vond het vuur gretig voedsel. De biussching van de enorme vuurzee werd be- moeielijkt door een sterken wind. Na twee uut was deb randweer het vuur meester. De oov zaak is onbekend. Alles was verzekerd op beurspolis. Damescursus in Knippen ea Costuum- naaien 40 1. f 30, 2 1. p. w. Cursus in het Maken van Knippatronen Bovenkleeding, 12 I. f 6. Hoedkoope Cursus in Costinimnaaion tot de zomervacantie f 0.40 p. w. Aangifte voor deze 3 cursussen Woens- dag 11 en 18 Maart 9—11 uur en rijdag 13 en 20 Maart 2—4 uur. Tevens is de aangifte opengesteld voor alle Mei a.s. aan te vangen Opleidingeu en Cursussen. De Directrice, J. F. BEUMER. De true van den ,,Spaanschen schatgra- ver", die wereldvermaard of liever -berucht is, schijnt onuitroeibaar te zijn. Reeds 53 jaar duurt deze vorm van inter national oplichterij voort. Thans zijn er te Madrid weer eenige individuen aangehou- den, die zich met dit loonend bedrijf onledig hielden. Herhaaldelijk zijn er arrestaties uitge- voerd, maar nauwelijks waren er eenige „Spaansche schatgravers" achter slot en grendel, of het spelletje begon opnieuw. Men kent den true die met eenige varia- ties steeds hierop neerkomt, dat door iemand in Spanje, die zegt van een vriend uw adres gekregen te hebben, per brief om geld wordt gevraagd, teneinde een koffer met kostbaren inhoud, of een verborgen schat, dien de schrijver begraven weet, in bezit te krijgen. Voor deze onderneming is geld noodig en dengene, die dit verschaft, wordt een flink deel van den te verwachten buit toegezegd. De ,,schatgraver" geeft meestal voor, dat hij onschuldig in de gevangenis zit en dat een zijner vrienden, die mede in het ge- heim is ingewijd, zich wel met de ontwikke ling der zaak zal belasten. Tal van person-n zijn er door dezen true ingeloopen, hebben geld gezonden, of zijn persoonlijk naar Spanje gereisd om dan in de handen der bende te vallen en een flink kapitaaltje te verspeien. Het mecst wordt sedert 50 jaren in Belgie en Holland „gewerkt" met den brief van den gevangene, die ergens op cen station een koffer met een paar honderdduizend Jrancs heeft staan en die geen geld heeft om dien koffer waarop heel wat „staangeld'' gekomen is, in te lossen. De brief is bcurte- lings door Pedro Bruno, P. Perez of Contre- ras onderteekend. In 1892 reeds heeft men de verbiijfplaats van een heele bende ',,Spaansche schatgra vers" te Madrid ontdekt en een groote hoe- veelheid adressen uit alle landen, brieven- papier met opschriften van ministerieele ka- binetten, gevangenissen, ambassades, Lan- IEDER AUTO- EN MOTORRIJDER WEET, DAT HIJ VAAK MOEILIJK- HEDEN MET ZIJN AUTO OF MOTOR HEEFT, DIE DOOR KLEINIGHEDEN WERDEN WEGGENOMEN. HOOFD ZAAK IS DE KLEINE STOORNISSEN TE VINDEN. WIE MOEIELIJKHEDEN HEEFT WENDE ZICH TOT DE FIR MA A. DAM EN CO. AUTOOARAGE HOEK SCHAR- LOO TELE. 490. DOOR JAREN LANGE ERVARING KENT MEN DAAR HON- DERDEN STOORNISSEN EN IS MEN DUS DAAR IN ST A AT DEZE IN DEN KORTSTEN TIJD TE VERHELPEN EN DE JUISTE VOORLICHTING TE GEVEN. delshuizen, cnz., alles valsch natuurlijk, in beslag genomen. Haptc een slachtoffer toe, dan ontving hij dadelijk brieven, die hem er van moesten overtuigen, dat de inlichtingen van den .ge vangene" juist waren. Gedurende den oorlog werkte men alleen in Spanje, doch daarna is het buitenland weer met brieven van „Spaansche schatgra vers" overstroomd. Onder de thans te Madrid aangchouden oplichters bevinden zich lieden van allerlei stand, terwijl twee der gearresteerden op grooten voet leefden en zeer weelderige ap- partemcnten bewoonden. KORTE BF.RICHTEN. Men gexooft te Washington dat Rusland nieuwc pogingen wil aanWenden, ten einde de erkenning der Vereenigde Staten te ver- krijgen. Dc Duitsche Rijksdag zal aan het ein de der volgcnde week tot na dc presidents- verkiezing worden verdaagd. Paar hierdoor de laatste begrootingen niet gehccl afge- handeld kunnen worden, zal de R'jksraad begin der voigende week ter za^c c i nood- wet uitvaardigen. Maandag zullen aan den Raad van den Volkenbond dc plarihen worden voor- gelegd om van de vrije stad Danzig een juridisch onafhanl; lijken staat te maken.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1