Komi Uw pijnlijke rug f« hulp! Chronisch hoesten? zn Hoe lang doet U dat nu al? Neem daar nu eens de bekende Akker's Abdij- siroop voor, dan zult ge t betreuren, dat a! niet eerder gedaan te hebben. Heerenkleeding Ons R.aadselhockje. Voelt ge u ellendig door doffe, stekende rugpijn? Wordt gij gemarteld door rheuma- rische pijnen, stijfheid en harde zwellingen in uw gewrichten en ledematen? Hebt gij last van de hinderlijke steken van spit? Van on- aangename urinestoomissen? Voelt gij u ver- raoeid, uitgeput en op, zenuwachtig, prik- kelbaar en terneergeslagen? Pas dan op uw nieren. De nieren zijn de filters van het bloed, en zoodra zij haar taak niet meer behoorlijk ver- vullen, blijven vergiften in het bloed achter en raakt uw gestel van streek. Rugpijn en scherpe steken a!s van een mes beginnen u te kwellen, gij krijgt last van hoofdpijn, dui- zeligheid, blaasstoornissen en slapeloosheid. Wacht niet tot zich verdere verschijnselen van nierzwakte voordoen. Help uw verzwak- te nieren voor het te laat is. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren PiWen. Dit speciale merge- neesmiddel dient uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Foster's Pillen hebben duizen- den geholpen en kunnen u evenzeer helpen. Let op de verpakking in glazen bacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. officieus toezicht. Ze zijn voorwaardelijk niet vervcCgd en de afdeeling brengt over hen rap port uit aan den Oiticier van Justitie. Het gedrag der onder toezicht gestelden is van 77 goed, van 2 bepaald slecht, terwijl 7 reden tot bezotgdheid geven- Ook dit jaar werd herhaalde nialen als bij- zor.derc voonvaarde in het vonins bepaald, dat de voorwaardelijk veroordeelde de door het feit veroorzaakte schade zal vergoeden. Het bedrag der opgelegde vergoedingen was rot het begin des jaars'ongeveer 2900. Dit bedrag was op het einde des jaars tot 4100 gestegen. De bedragen van hetgeen hierop werd afbetaald waren 1500 bij het begin van het jaar, hetgeen steeg tot 2325 aan het einde daarvan. Als aanvulling van het celbezoek had ook dit jaar wccler het 14-daagsch spreekuur in de gevangenis plaats. Dit is zoowci door dc gdegenheid die het schept, dat gevangenen onafhankelijk van de liun gebrachte cefbezoeken, uit eigen bewe- giog zicli tot de reclasseering kunnen wenden, alsook c'oor tie wijze waarop de leider van Als afgeVaardigden fer algemeene vergade- i ing van het Genootschap waren vanwege de afdeeling aanwezig de heeren Miihring en Van Regferen Altena. Nog op het einde des jaars slaagde het be. stuur er in, de door den heer Miihring ver- vulde taak weder te doen opnemen en wel doordat tijdelijk Mevrouw Muhring-Dooren- bos een deel van dien werkkring op zich nam, terwijl als nieuw ambtenaar werkzaam kwam de heer J. H. Wiggers, tevoren adjunct-direc- teur aan het Rr'ksopvoedingsgesticnt te Leeu- warden. De Secretaris, Th MAASSEN. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1925. Op 8 Maart zal geopend zijn de apotheek \,an den heer Dr. H. Hartong van Ark (firma Molenaar) Langestraat 1. Op Zon- en Feestdagen en gedtirende den nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van des avonds 8 uur (Zaterdags 10 uur) tot den vol- genden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Uit enze Staatsmachine. FINANCIeELE WETSONTWERPEN I. Er is over den druk der belastingen al heel wat geklaagd en niet ten onrechte. Er is een strijd gevoerd tusschen hen, die zwceren bij ,jhet geld halen, waar het te halen is" en die daarom neiging hadden de ciirecte belastin gen te verhoogen en de progressie daarbij te versterken; en hen, die wel volstrekt niet de biHijldieid ontkenden van een belasting- en heffmgstelsel, waarbij de draagkraclit de maatstaf was, maar die toch het gevaarlijke van het sterk opdrijven der directe belastin gen inzagen en ten slotte betwiifelden, of de door de eerste groep als draagkrachtig aan- geduiden, wel draagkrachtig waren en bleven. Laat ons hier al dadelijk er op wijzen, dat er z.g. draagkrachtigen zijn, die zich moeten onthouden van genietingen, die sommige niet- draagkrachtigen zich zonder schroom veroor- looven De zware druk van sommige directe belas tingen bemceilijkt het leven van vele ingeze- I B lenensoms moet ter voldoening aan het be lief bureau, de heer K. Haijtoina, zijn taak op- lastingbiljet het kapitaal worden aangespro- vat. van groot gewicht. 202 Bezoeken werden op lici spreekuur gebracht, in 73 gevallen werd hulp verschaft van onstoffelijken, in 4 van stoffelijken aard. Om dank te oogsten is ons werk niet begonnen ai het brengen van dank ligt vaak niet in der menschen natuur, maar het deed het bureau good, dat 2 gevan genen cen afzonderlijk bezoek op het spreek uur brachten om te bedankeu voor hetgeen door liet Genootschap voor hen werd verricht. Wij slaagden er in, het Geillustreerd Vak- blad voor cl. :i Bchangci-, Sioffeerdei" en Meu- beliabrikant .,Onze Glds" bereid te vinden dit Wa<! ter beschikking van het Genootschap te stellen, ten vir.de dit onder de gevangenen, die daariu belang stellen. te doen circuleeren. Wij vernamen, dat dikwijls door hen gevfaagd wordt, of het blad al is gekomen. Bewijs ge- noeg voor het goede werk dat de finna Dufour hiermede verricht hecft Eveneeiis zijn wij ons bestuurslid, Mi. de Groot, erkentelijk dat iiij wtkelijks het Algeiueen Nedtrlandsch Landbouwblad ter oeschiklcing der gevange nen stelt, waardoor dus weer een andere cate goric van hen wordi gebaat. Ook dit jaar vonden weder mecnnalen (een 5-tal) muziekuitvoeringen in de gevangenis plaats, georganiseerd Joor Mejufirouw M. E. J van Rijn. Allen te noemen, die hun raede- werking veriecndcii, zou te ver voeren. Zij kunnen zich echter overtuigd houden van de groote waardcering die het Genootschap voor den door haar of hen veiieenden steuii koes- tert. Bij de samenstelling van het program ma worat er rckening mee gehouden, dat de gevangenen, zooveel dit mogelijk is, zelf mee- zingen. Bij de meeste uitvoeringen werd ook dit jaar door Ds. H- P. de Pree, gevangtais- predikant. een woord tot de gevangenen ge- sproken, in aansluiting met den inhoud cler liederen. Als bijzondcrheicl uio^e voorts venneid worden. dat op het voetspoor van een paar andere steden, toestemming aar. Regent^ werd gevraagd, de viooi bij dc uiKoeringen te mogen doen hoorcn. Met verlof werd ver- leend en een paar maaf werd daarvan reeds gebruik geniaakt, naar wij vernemen zeer ten gtnoege <ler gevangenen. Twee lezingen werden voor dc gevangenen gehouden, die beide zeer goed voldeden. De ■erstc was van Ds. A. J. P. Boeke uit Schoorl, die Joseph in Dothan voordroeg. Men zou zeggen, viel Vondel's werk niet wat zwaar te vcrteren voor het meerendee1. der hoorders? Maar de wijze waarap het werd voorgedra- gen. waarbij spreker door verschil van intona- tie de stemmen der brocders duidelijk deed onderecheiden, nam dien twijfel weg. Wij weten dit ook door de navraag die de onder- wijzei- der gevangenis op ons verzoek deed, en die deed blijken van een „goedc pers", welke eveneens ten deel viel aan de interes- sante lezing met lichtbeelden ovei* het Neder- iandsche Reddingswezeu, gehouden door Ds. H Cramer, alhiei". Een woordvan hartelijken dank zij hier tran beide sprekers gebracht, zoomede aan den heer Jimmink, die bij dc laatste lezing as- sisteercie door het bedienen der lantaam. Dit jaar bracht nog een extra-uitvoering voor ae gevangenen. Naar aanleiding van het honderdjarig bestaao van't Genootschap vond een uitvoering van zang en orgel plaats, waardoor, dank zij de zeer gewaaraeerde me- dewerking van Mevrouw J. Wendelaar-Miiller en den heer J. Zwart, den gevangenen een genotvolle middag werd geboden, die ook door verschillende andere belangstellenden, waar onder de Burgemeester dezer gemeente, werd bijgewoond. De klacht van het vorige jaar dat het zoo moeilijk is in den tfgonwoordigen tijd plaats te vinden voor ontslagenen, niet oindat het ootslagenen zijn, maar omdat er zoo weinig werkgelegenheid is, behocft geen nadere toe- iichting. Dii jaa. stond een voorwaardelijk in vrij- heid gestelde caider ons patrouaat en zulks met goed gevolg. Als bestuurslid trad af de heer D. Kemp, terwijl als nieuwe bestuursleden werden be- noeind de heeren Mr. A. D. van Regtemi Al tena en M. Asijfee. ken; dc hooge belastingen houden kapitaal vorming tegen, en beletnmeren de cmtwikke- ling van de nijverheid. Op die gronden adit de Regeering verla- ging van de belastingen noodig. Eenvoudig zou dat zijn, wanneer de opbrengst der mid- delen toenam in sterke mate wat niet het geval is en vcoreerst wel niet het geval zal worden of wanneer groote bezuiniging werd ingevoerd wat niet zoo gemakke'ijk gaat. Dan blijft-er maar een raiddd over en dat is sommige belastingen verlagen en andere middelen zoeken om het verlies weer goed te maken. Die partij heeft de Regeoring gekozen. Zij stelt voor: I. verlaging van het sutce^sierechl en het recht van schertking tot op de helft der verhoo gingen. die in 1921 werden ingevoerd; zoo wordt b.v. de verhooging van 2 proc. in de rechte Inn veriaagd tot l proc. en zoo v'ei"v\ 1- gens totdat de hcogste verfiooging (van 20 proc.) teruggebracht word' tot 10'proc. \On go^Jeren, die in de doode hand overgaan en die dus daama aan belastinghcffing cntsnap- pen, wordt bovendien nog 10 proc. van de waarde geheven. II. Verlaging van den druk der inkomsten belasting, vooral voor de kleine inkomers, ter tegemoetkoming in den druk van de accijn- zen en andere indirecte belastingen. De af- trek voor ieder kind zal 300 zijn. (Men zou haast denken, dat iemand met 2000 inkonien en meer dan 6 kinderen nog geld toekreeg!) en de gehuwden en de ongehuw- den met kinderen zuIlCn ook nog 200 mo gen aftrekken van hun belastbaar inkomen (Een huwelijkspremie!) Ill Verlaging van de Verdedig'uigsbelas- iing II tot op cngeveer de helft, een tegemoet koming aan de hoogere inkomens, tcnvijl de lagere reeds aanmerkelijk van II profiteeren. Bovendien zullen enkele gebreken in het sys- teem van deze heffing worden weggenomen; bij deze herziening zal worden tegemoet ge komen aan de volgende bezwaren de verdedigingsbelasting 11 zal even als en kele andere belastingen naar tijdsgelang woi'- den geheven; bij overiijden, vertrek naar het buiten'and, bij staking van beroep en bedrijf en bij het ophouden van p.riodieke uitkeeringen zal ont- heffing verleend worden buitenlanders zullen niet langer bevoor- recht zijn boven Nederlanders; de maatregden tegen dubbele belasting zul len ook voor de Verdedigingsbelasting II gelden. Natuuriijx zullen de mildere oepalingen die ten aanzien van de drie genoemde belas tingen worden voorgesteld, een geringere op brengst ten gevolge hebben. Vcor I wordt die geschat op 10 millioen, voor II op 15 mrlli- oen met inbegrip van de schade voor het Leeningsfonds 1914, en voor III op 13 mil lioen, Natuurlijk doet de Regeering met maar zoo bchveg afstand van al deze millioenen; zij heeft iminers al verklaard, dat de op brengst der belastingen geen vermindering van belastingen toclaat en dat bezuiniging tot het gewenschte bedrae onmogelijk is. Er moet dus een nieuwe heffing koraen om het verlies te dekker Dat middel meent de Regeering te hebben gevonden in een aanvulling der Zegelwet. Het is echter niet de bedoc-ling om aan de tegen- woordige tarieven voor het zegel te tornen, maar om een geheel nieuwe soort van zegel- belasting in te voeren, maai* de Regeering weet, hoeveel tegenzin er bsstaat tegen zegt-1- tjesplakken en heeft daarom tegelijk vooi de nieuwe zegelbelasting een methode uitgevon- den, die het gebruik van zegdtjes onnoodig maakt. Dat lij'kt wat paradoxaal, maar het is toch vclkomen waar. De nieuwe zegelbelas ting zal zijn een verterings- en tevens weel- dtkelasling. Er is nog al eens een voorstel voor een weeldebelasting geweest; maar dat is nooit heel ernsfig opgenomeo, omdat het zoo ou- geveer alies weelde n-oemdewij weten het oiiet zoo precies meer, maar mtenen, dat b.v. koekepannen en schaatsen en mosterd onder weelde-artikelen vallen, omdat men best leven kan zonder panne kceken en mosterd en zon der schaatsen te rijjden. De tegenwoordige mi nister van Finaucien wit verteringen in ho tels en eethuizen en het aanschaffen van ze- kere later te noemen zaken, als belastbare weelde aanmerken. Hii geeft toe, dat de han- del in de bedoelde zaken wd wat kan lijden en dat de verteringen in hotels, eethuizen en pensions wat zullen slinken, maar dat weegt niet zoo zwaar, als de zucht om het evenwicht in de belastingen te herstellenook zit er deze goede zijde aan, dat zij in dezen tijd spaar- zaamheid maaint, en dus de Minister zegt het wel niet met zooveel woorden een op- vocdendc kracht cn een ethische zijde heeft. Of zij, die door den aard van hun beroep veel in hotels moeten logeeren, de zaak ook van de zen kant zullen beschouwen, daaiover zwijgt de minister. Maar hij wijst er wel op, dat ver- teringsbelasting vol trekt niets nieuws is, want onze heele personeele belasting treft het gebruik van het inkomen en de weelde. En bo vendien, zegt de minister, er zijn menschen, die hun inkomsten te laag opgeven, maar hun inkomen in weelderige levenswijze of aan weelde-arfike'en toesteden; die kunnen dan toch achterhaald worden. Ook zijn er, die van geen sparen willen weten en alles maar opmaken en daardoor ontkomen aan de ver- mogensbelasting; ook dezen zullen boeten voor hun geldsmijterij. Alweer een zacht wer- kend opvcedingsmiddelEn het mooist is, dat men van deze weeldebelasting vrij kan ko- men, door niet aan de belastbare weelde uit- gaven te doen - drukkend behoeft zii dus niet te zijn' Wij maar wij zijn maar leeken zouden zoo zeggen, dat dan het opvoedingsmiddel 'n leelijke streep haalt door de verwachtingen van den minister en de schatkist er bij lijdt. Maar misschien rekent hij op de bekende zucht naar het verbodene en dc even bekende liefhebberij om net andersom te doen als ver- standige menschen raden. De nu voorgestelde belasting kan geheven worden op eenigszins geliike wijze als de iieursfoelasting, die, tusscnen twee h-aakjes, haast van kapitaal vorming zou doen afzien, welke dc Minister juist vil bevorderen. Er zullen zegeltjes gebruikt worden. Maar die op de nota's te plakken zou onbillijk zijn, als de liota eens niet betaald werd. Ook zou dan degene, die een nota afgeeft altijd een massa plakzegels van uiteenfooptnde waarde gereed moeten houden. Daarom denkt de minister zich betaling van het zegelrecht bij aboone- ment, dat wil zeggen, dat b.v. aan het einde der maand het vastgestelde percentage van den omzet wordt geheven. Daarom zal het afgeven van ..kwijtingen" (voorheen kwitan- ties!) vei-plicht zijn en voor kleine bijdragen zal een bonnetje voldoende zijn, zooals nu al gewoonte is bij het gebruik van kasregis- ters. Er is aanvankelijk overwogen om alleen grcotere bedragen in hotels aan de heffing te onderwerpen, maar daarvan is afgezien uit vrees, dat men de groote bedragen in vele kleinere zou spl-itsen. iDe hotelhouders en restaurateurs zullen dus er een soort van belasting-administratie op na moeten houden. Maar het blijft weeldebelasting. Daarom worden vrijgesteld de verteringen in de klein- ste en goedkoopste anriditrngen en pensions, volksgaarkeukens, spijskekerijen enz. Om te voorkomen, dat men, om aan de he- lasting te o-n+komen, in het buitenland de be- laste zaken ging koopen, is nog een bijzonder invoerrecht voorgesteld. Natuurlijk kan er niet warden nagegaan, wat deze heffing zal opbrengen, maar de mi nister is wel zoo optimistisch, dat hij rekent, dat de vermindering van andere belastingen door deze zal worden gedekt en dat dus de opvoedkundige lessen, die er in schuilen, wei nig succes zulien hebben. Een volgende week hopen wij nader op deze weeldebelasting terug te komeii. laat aan de borsf, dan neemf men aan, dat dit een erfelijk gebrek is, en beweert met het fok- ken van rammen met ee«i sterke wolvacht dit cuvel te kunnen verhelpen. Spr. toonde aan, dat dit ligt aan de cystine. Spr. had er proe- ven mee genomen en had met cocosmeei uit- stekende resultaten verkregen. Bij proeven (voederrantsoen) is alleen van waarde verieerbaar eiwit. De verteerbaarheid van't voedsel wordt aan het laboratorium in Wageningen onderzocht Hoe dat onderzoek plaats heeft, toonde spr. zeer bevattelijk aan. De graagte waarmede de dieren voedsel opnemen is van belang, gelijk spr. aantoondc. Als maatstaf kan men hetvoeder becordeelen naar de waarde in eiwit (verteerbaar). De waarde in geld uitgedrukt is van groot be lang. Waar is het om te doen: goedkoop voeren of meesi:_ overhouden? Het goedkoopste voe ren houdt niet in het meest overhohden, doch de koeieu moeten het laatste woord spreken De koeien kunnen het amtwoord geven hoe men goedkoop en toch praftisch voert. Spr. toonde op een bord aan hoe het maag vlies het voedsel opneemt. In het voedermiddel moeten die atoffen aan wezig zijn, die het slijmvlies prikkeien Een boer in Brabant meende op dan goe- den weg te zijn met raapmeel te gebruiken. Spr. toonde zeer humorist isch aan dat deze ..prikkeling" niet de juiste was. Het voeder heeft niet alleen invloed op de melk, doch ook op het vetgehalte, gelijk spr. in tcgenstelling met geleerden beweerde- Dit werd ook door de aanwezigen bevestigd. In Ureum is ammoniak en koolzuur, dat ook in sojameel aanwezig is en met de Bra- bantsche veeziekte nauw verhand kan hou den. In een voedermiddel, waarin kalk aanwezig is, komt de schadelijke werking niet zoo tot uiting. Hooi, pulp en sojameel zijn geen te prefereeren voedingsmiddelen. De schadelijke werking bij sterfgevallen toonde spr. nader aan. Spr. toonde aan, dat het Sojameel-gebruik een gevolg is van een goed gevoerde pers- eampagne, doch aanbevelen kon spr. het niet. De juiste samenstelling van't voederrantsoen uit verschillende grondstoffen en waarde toonde spr. nader aan. Na zijn zeer duidelijke uiteenzettingen en-, toelichtingen gaf spr. gelegenheid voor het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebniik werd gemaakt. Au, Au! Spit in den rug, rheumatische zenuwpijnen, spierverrekkingen masseert men gemakkelijk weg met Akker's Kloosterbalsem. Een pot van dezen kostelijken balsem met gebruiks- aainwijzing kost slechts 50 cents en is alom verkrijgbaar. OPPERSEH, KEEREM en CHEM.REirilGEN van Pi If from London, f fitiaal- Willemsparkdeq J75 TeleP.Z.32Z Depot: Bergurweg 5, Alkmaar. Speciale inrictiting voor Stoppage. Landbouw LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ. NOMENCLATUUR EN KLASSIFICATIE VAN DE GRONDEN IN NEDERLAND Door Dr. D. J. H. f. INLEIDING. Eene iuiste benaming van de gronden in ons land en een daarop berustende klassifica- tie van deze gronden, is van groot belang. Alvorens met eene klassificatie van de gron den te beginnen, dient het doel, waarvoor ze dienen moet, te worden vastgesteld. De geo- loog, de steenfabrikant, de landbouwex, ieder van lien zal de gronden naar eigen werkkring, behoeften en belangen definieeren en tot eene kennis trachten te komen van die bizonderhe- den, die hem persoonlijk raken en die daar door in zijn oog tot hoofdzaken worden. Het is dus niet onwaarschijnlijk, dal zij dezelfde gronden verschillende btoamingen zullen ge ven en tot een uiteenloopende klassificatie zul len komen. In deze landbouwkundige opstel- len worden de gronden uit een landbouwkun- dig oogpunf beschouwd. E vena Is op menig gebied, zoo heeft ook de landbouwpraktijk op het gebied van de no- menclatuur en de klassificatie van den voor- naamsten productiefactor, den grond, zich zelf reeds lange ntijd geholpen. Deze practische leem en znnd niet enkel als stofnamen gebruikt worden Eenerzijds spreekt men van zware kleigronden, die veel klei (stofnaam) bevat- ten; maar men lecst toch cok, dat. in klei vel afslibbare dee'en voorkomen, of dat klei altijd een meer of minder groot zandgehalte bevat, waarmede men dan bedoelt, dat in klei gronden naast de stof klei ook de stof zand aanwezig is. evenals bijv. in humusgronden naast de stof humus gewoonlijk ook de stof- fm zand en klei voorkomen. Alvorens met eene klassificatie te begin nen, zal het noodig zijn deze verwarring te doen verdwijnen en klei, leem en zand, even als humus en koolzure kalk, enke lals stofna men te gebruiken. Het komt er dan verder op aan, zoo nauwkeurig mogelijk op te geven, wat men onder deze dric stoffen veretaat en vooral op welke wijze ze bepaald en in cijfers worden uitgedrukt. De nauwkeurigheid, waarmede een zeker bostanddeel bepaald kan worden, loopt gewoonlijk parallel met onze kenciis aangaande dit bestanddeel. In een volgend artikel hoop ik een ovcrzicht van onze kennis aangaande de stoffen klei, leem en zand te geven. Oplossingen der raadsels uit 't vorige ruimmer. Voor grootereru 1. Morder zorgt voor het salon, ik filumi- neer de huiskamer. (Saloniki). Is vader in zijn kamer? Adders wacht ik wel even. (Meran). Wij tietsten samen: To, Mco en ik. Menton Koop liever dunncre gordijnen. (Verdun) 2. Algiers. Uarderwijk. Provinciaal nieuws UIT HEILOO. De afdeeling Heiloo van de Holl. Mij. vart Landbouw hieid Woensdagavond een open- bare vergadering in het loxaal van den heer P. Roozing, waar als spreker was uitgenoo- digd de heer C. Kooij te Voorschoten met her onderwerp „voederrantsoen". De goed bezochte vergadering werd geleid door don afdeelingsvoorzitter, den heer M. Mulder. De heer Kooij zeide, dat hij een onder werp had gekozen dat hein nog al van belang lijkt.,- in voederrantsoenen moeten aanwezig zijn droge stof, \erteerbaar eiwit cn zetmeeiwaar- de. Een Voederrantsoen moet in juiste verhou- ding geg"ven worden. Uit voorbeelden uit de pfactijk toonde spr. aan dat dit succes oplevert. Heeft men een goed rantsoen, dan mag niet ruw worden in- gegrepen om de melkgift niet te verminderen. n melk, zei spr., is 88 pet. water, voorts kaasstof, vet, alburame, suiker en zouten. De zouten zijn ncodig voor meUcvonning. Niet altijd wordt aaudacht aan zouten ge- schonken wat spr. met een voorbeeld aan- toende. Hoe de suiker uit de kiemen van ko- rcn_ ontstaat, toonde spr. nader aan. Spr. had een proef geromen met ratten die hij zelf fokle om proeven mee te nemen, gevoerd met erwtenmeel. Na 3 dagen waren ze alien dood. Andere met paardeboonen- mc-el en maismeel gevoerd, Eleven in leven. Toen ze er wei en karnemelk (een vinger- hoed vol) bij kregeu, grceiden ze ook. Om te kunnen leven en groeien zijn twee bepaaide amidozuren noodig, n.i. tryptop- haan en iisine, de eerste is noodig voor leven, de andere voor gi oei. I fet is noodig daarme- de rekening te houden. Voor Noord-Holland is noodig cystine. Als men sciiapen heeft, waarvan de wo! niet los- nomenclatuur en klassificatie van de gron den heeft even wel dit bezwaar, dat zij hare resultaten niet in cijfers laat vastleggen en dus steeds iets vaags en onzekers belioudt, zoodat de gronden zich met behulp van deze practische indeeling toch moeilijk onderling laten vergelijken. Een grond, door een land- bouwer in een streek met zware gronden, reeds lichten kleigrond genoemd, zal in een zandige streek onder de vrij zware kleigron den geklassificeerd worden. Bovendien is het bezwaar van deze practische klasificatie, dat ze niet dieper in het wezen van de zaak door- dringt en ons over dc eigenschappen van de gronden gewoonlijk weinig iniichtingen geeft. Men sprekt van rivierkleigronden, van zee- Mco spreekt van rivierkleigronden, van zee- pige of strandige gronden, van katteklei, enz., zonder de kenmerkende eigenschappen van deze gronden nauwkeurig te kunnen aangeven en zeker niet in cijfers te kunnen uitdrukken Aan een nomenclatuur en klassificatie, steu- nende op wetenscliappelijken basis en vastge- legd in cijfers, volgens nauwkeurig omschre- ven methoden verkregen, bestaat groote be- hefte. De gebruikelijke klassificatie van de voor- aaamste gronden in Nederland is wel deze, dat men onderscheidt kleigronden, leemgron- den, zandgronden, humusgronden en kalk gronden (koolzure kalk of mergelgrondcu), dat zijn dus gronden, die resp. zooveel klei, leem, zand, humus cn koolzure kalk bevatten, dat dit bestanddee! zijn stempcl op den betref- fenden grend drukt en daarniede de socrt be- paalt. Nu zijn koolzure kalk en humus ongc- twijfeid stofnamen. Koolzure kalk is een stof, waarvan de samenstelling nauwkeurig bekend is (Caco 3)humus is hier op te vatten als een vcrzamelwoord voor de organische bestand- deelen van den grond. Methoden om koolzure kalk en humus met meer of minder nauwkeu righeid te bepalen, zijn bekend. In aanslui ting hieraan zijn bij de bovenaaugegeven klassificatie ook de begrippen klei, leem en zand ais stofnamen op to vatten. We dienen dus aan te geven en liefst zoo nauwkeurig mogelijk wat wc coder klei, leem en zand te verstaan hebben en op welke wijze deze stoffen in den grond bepaald worden. Wanneer men nu evcnwel nagaat, wat in de praktijk en feitelijk ook in de wetenschap onder klei, leem en zrod verstaan wordt, dan blijken deze begrippen vrij vaag te zijn. Ver der valt het direct op, dat dc begrippen klei, H kan K are 1 V1o dxo p Uarderwijk Leer dam eiwit r|p Hulst. Voor kleineren. 1Matrozen. 2. Jas, mijn; iasmija 3. fluil, muil/zuil, vuil, Auil. 4 Ik ben nieuwsg^rig, wie bet wionen zal. (gi*r). Zij laat haar ei geregeId staan. (reiger). Als ik val, lan zij het niet helpen. (valk). Denk toeh aan je nieuwe jurk, Else! (haan). Het pak is zwaar en dus zullen wij het samen dragem. (arend). OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Verborgen plaatsen in het buitenlland. Ik houd. in een hand alle pakjes vast. Mijn vader wil graag rammenas bij het ontbijt hebben. Heb je Karel in zijn nieuwe jas gezien? Het meisje was blond en de jongen donker. Welk natuurverschiinsele kun je maken van: ver rest olm w. 3. Mijn. geheel wordt met 8 letters geschre- ven en noemt een deel van Frankrijk. De 4, 5, 5, 6 is een nvier in Spanje en Portugal. Een 1, 3, 2, 6 is altijd meer of minder hoog. Een 7, 8, 6, 3, 2 heeft een donkere ge laatskleur Een 2, 5, 4 is een knaagdier. Op de zigzag kruisjeslijn komt van boven naar beneden de naam van een koninkrijk in Europa. rij een scherp wapen. een boomsoort. een deel van je gezicht een getal. een meisjesnaam. een rivier in ons land. een kleur. een gele aardsoort. 1 een verscheurend dier. een ander woord voor wel. Voor kleineren. I 1. Met a ben ik een dier, met aa bevfud ik mij in elk huis, met e aan veel voertuigen, met oo ben ik voedzaam en met at een deel van een schip. Kruisraadsel. Op de kruisjesiijnen komt de naam van een bloem. X X xxxxx X X to rij een medeklinker. 2o iets wat visschen hebben. 3o 't gevTaagde woord. 4o een dier, dat onder den wroet. 5o een medeklinker. 3. Welke rivier in ons land wordt, als men haar onthoofd, een visch. 4 Welk klein plant je kan je, als je het om- kcert, dikwijls veel moeitc geven? lo. 2o. 3o. 4o. 5o. 6o. 7o. So. 9o. X lOo. grond i. L '"i/VA t?-l" 1 Von* 1t BEURSPASSAQE. 1A.TELEF. M.A9I5 X X X X X X

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6