Aikmaarsctie Gourant PRiJSCOURANTEN FEU1LLETON. Laat ons Dinsda? 10 Maart. 58 1925 Honderd Zeyen en Twintigste Jsargang. Provinciaal Niewws UIT HEERHUGOWAARD. De afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw hielji in het lokaal van den heer Rus hare jaarvergadering, welke als gewoon- lijk weer door weinige leden werden bijge- woond. De voorz., de heer P. Kostelijk, opende de vergadering met een welkom aan de aanwezi- gen, het betreurende, dat door zoo velen hoe- genaamd geen belangsiel'ing werd getoond voor hunne vakvereeniging Verschillende ingekomtii stukken, in hoofd- zaak aanbiedingeu voor zaaizaad, peotgoed en kunstmeststoffen, werden voor kcnnisge- ving aangenomen. Die van den heer Veenhuizeu te Sappe- meer be'reffende gese'ieerde aardappelen gaf aanleiding tot een breedvoerige bespre- king der aardappels<de"tie, weike vooral door den voorztiter ten zeerste werd aanbevolen, hoewel in deze omgevi.ig hiervoor met be- trekking tot winteraardappelen blijkbaar nog niet veel voor gevoeld wordt, wat spr. be- treurde, omdat zuivei pootgoed van groot be- lang is voor den aaxdappelv:rbc>uwer De rekening over 1924 ving aan met een batig saldo van 22.05 der vonge rekening, terwijl aan contributies werd ontvangen f 285, totaal ontvangen dus I 307.05, de uit- gaven beliepen f 284.0554, zoodat het batig saldo over 1924 bedroeg 22.99 Door de heeren Blauw en Spaan werd de rekening nagezien en in orde bevonden, wes- halve ze door de vergadering goedgekeurd werd, onder dankzegging aan penningmees- ter en commissie. Het volgende punt der agendaBespreking over het voortbestaan van kring 3, werd inge- leid door den secretaris, die als voorzitter van dien kring fungeert. Vooral de laatste wetswijziging lieeft wel afbreuk gedaan aan het bestaanrecht der kringen. De vergaderin- gen werden zeer zeer slecht bezocht, een hoogst enkelen keer was er wat animo te be- speuren. Uit het daarop volgende debat Week, dat de vergadering ook weinig nut zag in het voortbestaan van kring 3, zoodat men er zich voor verklaarde, dien op te helfen en dan van het kringbestuur een voorstel verwacht om- trent de beschikking, welke aan de kas zal worden gegeven of een mededeeling, welke beschikking genoemd bestuur daaraan heeft gegeven. Betreffende den door de afdeeling gegeven cursus in veekennis werd door den heer Blauw, als lid der commissie van toezicht, medegedeeld, dat deze cursus niet naar wensch liep, aangezieu herhaaldelijk bericht van den heer Kleinjan, leider van den cursus kwam, dat hij verhinderd is les te geven Van de 12 lessen was zoodoende nog niet de helft gegeven, wat algemeen ten zeerste werd be- treurd, vooral wijl van de zijde der cursisten veel belangstelling werd getoond. Hoogst ge- wenscht werd het geacht, dat de vo.gende lessen geregeld zullen doorgaan, aangezien het anders te laat in den tijd wordt eer de cursus geeindigd zal zijn. De secretaris nam op zich daarover met den heer Kleinjan te spreken. Bij de rondvraag wees de secr.-penning- meester er nog tens op dat hij in den loop des jaars van zijn functies oritheven wenscht te worden, wat de voorz. aanleiding gaf maar spoedig de vergadering te sluiten met een woord van dank voor de opkomst en mede- werking. Zondag speelde D T. V. 'n voetbalcompeti- tiewedstrijd te Noord-Scharwoude tegen Hol land II. D. T. V. kwam uit met 9 man Het einde was 00. Op het sportterrein speelde Hou-Vast I een korfbalwedstrijd tegen T. O. G. O. I uit Wieringerwaard. Beide partijen kondea er niet in slagen de korf te vinden, zoodat bij het einde de stond nog 0—0 was. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Zondagmiddag werd in het lokaal van den heer Kramer een openbare protestvergadering gehouden, welke uitgeschreven was door eenige plaatselijke winkeliers. Aanwezig wa- ren een 30-tal belangstellenden, w. o. een 16-tal winkeliers cn neringdoendcn. Voorzitter was de heer J. de Ruiter. Deze deelde mede, dat het gaat om de verplichte winkelsluiting op Zondag en in de week om 9 uur's avonds, wat een groote onbillij'kheid is De winkelsluiting zou Dinsdag reeds ingc- voerd worden en enkel en alleen te Zuid scharwoude. Velen zullen daardoor gedu- peerd worden, terwijl het ook voor vele bur gers lasiig zal zijn. Spr. ricntte zich dan ook tot de vergadering met de vraag wat zij als laatste actie tegen deze winkelsluiting denkt te doen. van en L.ouit. Stevenson, ^eautoriseerde vertaling van f. C. L. B. Pet. 59) „Wel," zei Alan, „daar je een man bent met zoo veel verstand, zul je zeker al hebben begrepen, dat ik een heer uit de Hooglanden ben. Mijn naam heeft met de zaak niets te makerr, maar de streek van mijn vrienden is niet heel ver van het eiland Mull, waarvan je wel eens zult hebben gehoord. Het schijnt, dat er in die buurt een schip is vcrgaan, en den volgenden dag was een heer van mijn fa- milie wrakbeut voor zijn vuur aan het zoeken op het strand, toen hij een jongen vond, die half verdronken was. Wel, hij aam hem ook mee, en hij en een paar andere heeren sloten hem op in een ouue rui'ne van een kasted, waar hij van dien dag af een groote schade is geweest voor mijn vrienden. Mijn vrien- den zijn een beetje wild, en niet zoo precks met de wet, als anderen, die ik ken; en toen ze hoorden, dat die jongen van nette familie was, en uw eigen neef, mr. Balfour, vroegen ze mij, u eens op te zoeken, en ove' de zaak te praten. En ik zeg u vooruit, dat u weinig kans hebt, hem terug tc zien, als we het niet Medegedeeld werd, dat pogingen in het werk gesteld zijn om deze week nog een spoedeischende raadsvergadering te houden. De voorzitter gaf nu het woord aan het raadslid, den heer du Burck. Spr. deelde mede, dat voor Dinsdag er geen raadsvergadering zal worden gehouden, zoo dat wat de avondsluiting betreft, deze van de week reeds in werking zal treden. Het is ech- ter niet onmogelijk dat de Raad het besluit voorloopig opschort. De gehouden vergadering der vooruitstre- vc-nde kiesvereeniging heeft zich onomwonden tegen winkelsluiting uitgesproken, waardoor gerracht is invloed uit te oefenen op den heer Berkhout. Door den licer Berkhout is spr. medege deeld, dat door de Langedijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging cen circulaire over den geheelen Langendijk verspreid zal wor den, waarin gevraagd wordt hoe men ova- de verplichte winkelsluiting denkt. Spr. voud, dat men de zaak niet moest vertroebelen, maar bij zijn eigen zaak blijven. Het volgende adres zal door hem en den heer Berkhout bij den raad worden inge- diend: „De invoering van de verordening op de verplichte winkelsluiting wordt, in zooverre de Zondagsluiting betreft, opgeschort tot de Raad dc beslissing der andere gemeenteraden aan den Langendijk zal hebben bereikt, cm in verband met den aard der besluiten van be- doelde gemcenteradvn alsdan ten definiidef be sluit tot bestendiging of opheffing dier op- schorting te nemen." Na cenige discussie werd beslolen om met lijstcn bij de ingezetenen rond tc gaan om handteekeningen te verwm'en tegen de ve?> plicht. Zondagsluiting. Met een adres zal een en ander aan den gemcenteraad gezonden worden. Bcsloten werd het volgende communique aan dc pers ter plaatsing aan te bieden: „De vergadering van ingezetenen uit deze gemeente, gehouden op 8 Maart 1925, be- schouwt het besluit van den gemeenleraad, ci ecu verplichte winkelsluiting in te voeren, als een uiiing van dwingelandij, die nergens t'oodzakelijk tc>e is. Deze verordening is in het leven geroepen o. m. op grond van de overweging, dat in de- zen de menschen tegen zichzelf beschermd moeten worden. doch de vergadering protes- teert er met alle kracht tegen, als zouden de ingezetenen van Zuidscharwoude de zedelijke kracht missen, om zonder wetteiijke verorde- ningen iets na te laten, als zij overtuigd wa- ren van het morcele of lichamelijke nadeel daaiwan. De vergadering komt er ook met alle kracht tegen op. dat aan onze neringdoenden de ge- legenheid wordt ontnomen om een groot deel van het jaar iets te verdienen in hun zaak, terwijl andere gemeenten, die volgens het raadscollege een geheel met de onze vor- nien, daartoe wel in dc gelegenheid blijven gesteld. Terwijl andere besturen pogingen steunen om hun gemeente aantrekkelijk te maken, ten einde voor hun ingezetenen de voorwaarden te scheppen, waardoor het gemakkelijker valt in zijn onderhoud te voorzien, wordt door den Raad van Zuidscharwoude met de winkelslui ting juist het tegenovergestelde gedaan. De vcjbuaering meen>t goeo ie doen Kg en een aer- genj'&e nauoeiwijze met ernst en waarbigneid op ie komeu en uen naau ie verzocKeu mei utze overwegntg rexennig te winen nouaen. De vergaoeinig vooinovtnd acnt geen uikuc goosoicnsuge overtuig.ng gtweld aangaiaau, ais aen wiuKeiters geiegcmxeia worai gegeven xionaags vrijwniig nun wnue.s open xe nou- uen, ais Ge ruimste mogexijKxieia btijtt be- staan, uat teaer zijn gouiGiensuge pxichtcn waarneemt. z.ij piOxesxv.ert met alle Kracm waarover zij o&sUixKt tegen ae totaie terzijciv- scening van teoercu eisen voor democratic aoor net raaoscontge, cxat met aen wn van een giooxe meerQerneia van neiaugneooenaen geen rekening noudt en Git in flagrante legen- stelling met oe xnee, welke zicn in onze so- aa.e organen in de laatste jaren heelt baan georokeu, ais eisai vooral van nemoaatie, gemeenschappc-iijk overieg en medezeggmg- ocnap. Dn protest richt zich in het bijzonder tot die raadsieaen, die als democraten zitting nebben genomen. Eindeujk wijst zij er op, dat de draagkracht der ingezetenen het genngst is in onze ge meente, zoodai hier een iioofdelijken omsiag aan gemeenteiijKe beiasting moet worden ge- heven, veel hooger dan in 2 andere gemeut- ten van den Langendijk, terwijl door dc invoe ring van de verplichte wmkelsiuiting de inge zetenen hun inkoopen nog meer in andere ge meenten en uiet-ingezetencn minder in onze gemeente zullen aoen, waardoor de draag kracht nog zal verminderen. Ten slotte acht zij het een eiscli van zede lijke noodzakelijkheid vast te stellen, dat h. i. een der raadslcden met het belarg der winke liers de drijfveer van handelen is geweest, door voor de verplichte winkelsluiting te stemmen, doch gezien door diens optreden leedvermaak in de schade die de winkeliers le- den, zijn optreden heeft bepaald. Een raads lid, dat zicii tot zoo n unfaire handelwijze eens worden. Want mijn vrienden vervolgde Alan, „zijn met heel good bij kas. Mijn ooqi schraapte zijn keel. „Het kan me niet veel sdielen,'" zei hij, „het is nooit een gcede jongen geweest, en ik heb geen roeping tusschenbeide te komen." „Ja, ja," zei Alan, „ik zie, waar je het op aanelgt; je doet, alsuf je niet om hem geeft, om het losgeld kleiner te maken." ,,Neen," zei mijn oom, „het is de voile waar- heid. Ik stel hoegenaamd geen belang in den jongen, en ik zal geen losgeld voor hem beta- len, je kunt wat mij betreft, met hem doen, waf je wilt." „Kom meneer," zei Alan, „het bloed kniipt waar het niet gaan kanwat duivelJe kunt je broers zoon niet in den steek laten, het zou schande zijn. En als je het deed en het be- kend werd, zou je niet erg gezien zijn hier in de streek, of ik moet me a-1 erg vergissen." „Ik ben niet bepaald er ggezien", ant- woordde Ebenezer, „en ik begrijp niet, hoe't bekend zou worden. Niet door mij in elk ge- val, en ook niet door jou en je vriendenaus dat is vergeefsche moeite, ventje." „Dan zal David het wel doen," zei Alan. „Hoe dat?" vroeg mijn oom scherp. „0, op deze manier," zei Alan. „Mijn vrien den zullen ongetwijfeld je neef zoolang vast- houden, als er kans is, dat het wat opbrengt, verlaagt, wordt elk vertrouwen ontzegd en wordt niet langer waardig gekeurd de ge- meentebelangen te behartigen. Zij kan niet anders dan bewondering uitdrukken voor de bebekkelijke gelatenheid. waarmede de be- trokken gedupeerde winkelier de irriteerende handelwijze van het raadslid Zeeman heeft gedragen. De heer de Ruiter sloot hiema de vergade ring en dankte daarbij den heer du Burck voor zijn uiteenzetting. UIT DE RIJP. De afdeeling „de Rijp" van de Nederland- sche Vereeniging tot afschaffing van alcohol- houdende dranken gaf dezer dagen in 't ho tel van mej. P. Dil-Smit alhier, haar tweeden propaganda-avond. Opgevoerd werd ,,'n Kruis met Rozen", le- vensbeeld in drie bedrijven door W. Tromp, onder leiding van den heer K. Tuin alhier. De opkomst van hqt publiek was niet best te roemen. Nadat de heer D. C. de Moes alhier deze bijeenkoinst had geopend, werd het too- neelstuk keurig afgewerkt. Zonder uitzonde- ring zaten de dames en heeren, die dit stuk wergaven uitstekend in hun rol. Dat een en ander in den smaak viel van het aanwezige publiek, was ter dege af te leiden uit het lang- durig applaus dat hun bij het vallen van het scherm ten deel viel. Nadat aan mej. Holle alhier, bij monde van den heer de Moes na- roens de afdeeling een bouquet bloemen was aangeboden voor haar .hulp achter de scher- men, werd deze bijeenkomst met 'n toepasse- lijk woord gesloten. Een gezellig dansje hield de aanwezigen tot's nachts 1 uur bijeen. Alhier zijn voor de militielichting 1926 totaal 19 personen ingeschreven. J. 1. Woensdagmiddag had alhier in de O. L. S. de kostelooze in- en herinenting plaats door den gemeente-arts Dr. van Leeu- wen. Het aantal kinderen was z6o groot, dat er geen voldoende hoeveelheid ntstof aanwe zig was. Dientengevolge zal er a.s. Woens dagmiddag op hetzelfde uur en op dezelfde plaafs weaerom gelegenheid bestaan tot kos telooze in- en herinenting. Op Vrijdag, 13 Maart a.s., des ^oor- middags 11 uur, zal alhier een bui ten ge wont openbare Raadsvergadering worden gehou den, ter herdenking van het feit, dat de heer J. Rot op dien dag 25 jaar lid van den ge mcenteraad zal zijn. UIT SCHERMERHORN. Naar wij vernemen zal de prijs van het electrisch licht vanaf 1 Jan. 1925 met 2 cent per K. W. U. verlaagd worden, zoodat de prijs thans 35 cent per K. W. U. wordt. Tevens zal over 1924 een restitutie van 2 cent per K. W. U. worden gegeven. Een mee- vallertje! Geboren Hendrik, z. van P. Beets en A. Alles. Christina Johanna, d van N. Alles en C. Brinkman. Brigittha Maria, d. van J. J. v. Saaze en G. M. Broersen. Over leden: M. H. Roode, oud 5 maanden. G. Kreb, 84 jaar, weduwe van C. Stoel. UIT EGMOND AAN ZEE. Als antwoord op het reeds opgenomen schrijven van leden der N. H. gemeente aan de H. H. kerkvoogden van Egmond aan Zee kwam het volgende in Naar aaniieiding van uw schrijven van den Jan. 1925 hebfcen wij de eer U te berich- ten, dat H. H. kerkvoogden niet aansprakelijk gesteld kunnen worden voor de in de dagbla- den in-gezonden stukken. Dat dit niet bevorderlijk is voor de achiing, die H. H. kerkvoogden behooren te genieten is waar. Wij namen goede nota van Uw schrijven voorloopig geen partij te zullen kiezen. Wat U getroffen heeft bij H. H. kerkvoog den is gemis aan breede opvatting, nu ze zijn zich met bewust ooit bekrompen te zijn ge weest. Wat het afstaan van de consistoriekamer aan de chr. jongemannen-vereeniging be treft, deze is later door ons ingetrokken toen bleek, dat geen leden onzer gemeente hierbij tegenwoordig waren. Dat wij een kerstfeestviering uwerzijds onmogelijk zouden hebben gemaakt, wijzen wij beslist van de hand. Het gaat toch niet aan, wanneer op het laatste moment een lid komt vragen namens een paar andere leden, om met eenige kinderen kerstfeest te mogen vieren, zonder meer toe te staan? Het kerstfeest moet zijn „Christelijk Reli- gieus". Hiertoe moeten onze kinderen reeds zeer vroeg in de gelegenheid worden gesteld. Dit kan maar niet zoo ineens geschieden. Hiertoe is voorbereiding noodig. Dat een niet lid der Herv. kerk een kerst- vertelling deed, vindt zijn oorzaak dat dit lid werkzaam was aan de Zondagsschoolvereeni ging ,,De Blijde Boodschap" en aan deze vereeniging reeds eerder toestemming was verleend tot kerstfeestviering. Wanneer een bestaande of nog te vestigen vereeniging van „Christe'lijk Religieus" standp'unt aan H. H. kerkvoogden verzoekt om de Herv. kerk tot kerstfeestviering, zal er steeds door H. H. kerkvoogden op worden gelet, of aansluiting bij de reeds bestaande „Zondagsschool" niet tnogelijk is om zoo doende tot een geheel te komen, doch de lief- de hiertoe zal niet van een kant alleen moe ten komen. Ten slotte wordt aan de onderteekenaars gemeld, dat d!e „Zondagsschool" allhier voor kinderen van welke gezindte of religie te alien tijde open staat, zoodat bij deelname hieraan 'n gezamenlijke kerstfeestviering mo- gelijk is voor alle kinderen. Wil men hieraan niet deel nemen, dan sluit men zich zelf uit van de kerstfeestviering en niet de Herv. kerkvoogdij. Namens de kerkvoogden, w.g. JOH. KOEMAN, pres-kerkv. w.g. J. DE WIT, seer. Geinengd Nieuws. maar als dat niet gebeurt, denk ik, dat ze hem zullen laten lcopen,v den vervloekten jongen." „Och, dat kan me ook niet veel schelen," zei mijn oom, „ik zal er toch niet minder om worden." Wel, mr. Balfour," antwoordde Alan, „als ik het goed begrepen heb, zijn er twee moge lijkheden, of je bent op David gesteld, en wilt betalen om hem terug te krijgen, of je hebt goede redenen, om hem niet weer te wil- len zien, en wilt er ons voor betalen, als we hem houden. Het eerste schijnt niet het geval te zijn, wel, dan is het het tweede, en ik zou het graag willen weten, want het zou een aar- dig sommetje zijn voor mij en mijn vrienden." „Nu kan ik je niet meer volgen," zei mijn oom. „Neen?" zei Alan. „Nu, luister dan goed. „Je wilt den jongen niet terug hebben, wel, wat wil je dan, dat we het hem doen, en hce- veel heb je er voor over?" Mijn com antwoordde niet, maar schoof ontrustig heen en weer op zijn zitplaats. „Kom meneer," riep Alan, „ik wou dat je begreep, dat ik een heer ben. ik draag een koningsnaam, ik ben geen schcoier, dat ik hier aan je deur kom kloppen. Geex" me he- leefd antwoord. en dat onmiddellijk, of bij den top van den Glencoe, ik steek drie voet staal uw drukken. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON VOORDAM C 9 ALKMAAR LEERAREN(ESSEN) BIJ HET NIJVER- HE1DSONDERW1JS. Zaterdagmiddag is te Utreclit een zeer druk bezochte protestvergadering gehouden, uitgaande van den Nederlandschen Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheids- onderwijs, tegen de nieuwe salarisregelnig voor het onderwijzend personeel bij het nijver- heidsonderwijs in het algemeen en voor dat van het handnijverheidsonderwijs en het meisjesnijverheidonderwijs in het bijzonder. Dc vergadering werd bijgewoond o.a. door het lid der Tweede Kamer, den heer Th. M. Keteiaar en de inspecteurs van het nijver- heidsonderwijs de heeren Cool cn Groote Haar. Verschillende sympathiebetuigiugen waren ingekomen. De bondsvoorzitter, de heer C. Menke, wees in zijn rede op het verkeerde standpunt dat de regeering neeft ingenomen bij de vaststeliing der nieuwe regeling. Spreker stelde ten slotte namens het hcofd- bestuur en den bondsraad de volgende motie voor: „De Nederlandsche Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs enz. kennis genomen hebbende van het Kon. Be sluit van den 31sten Januari 1925, St.bl no. 27, bevattende de vanaf 1 Januari 1925 gel- dende saiarisregelirg voor het personeel der Nijverheidsscholen, spreekt zijn diepe verontwaardiging uit over de grievende behandeling, die het perso neel der nijverheidsscholen door deze regeling weer meet ondervinden; protesteert ten sterkste tegen: het veel te laat bekend maken der regeling het niet brengen van eenheid in de waar- deering en de salarieering van de verschil lende groepen; he niet opnemen van eene bepaling, waar- bij alle onbevoegde leerkrachten, die veer 11 Juli 1921 in vasten dienst waren en voor wien voor dien datum geen wetteiijke bevoegdheid bestond voor de salarieering als bevoegd wor den beschouwd, evenals dat voor de leeraren in de teekenvakken het geval is, die voor 19 Juli 1910 met dit onderwijs waren bclast, en voor de leeraressen voor 1 Januari 1914; het opnemen van een bepaling in de sala- risrege ing voor de ongehuwden, waardoor in het bijzonder van de leeraressen bij het nijverheidsonderwijs slechts zeer enkelen het maximum-sa.arsi zullen ontvangen, door het niet toekennen van de twee laatste verhoogin- gen; zcerlaakbare wijze, waarop het perso neel der avondschokn voor nijverheidsonder wijs is behandeld, niet alleen wat de zeer groote vermindering der salarissen betreft, maar ook vooral omdat die vermindering plaats heeft midden in een cursus, waardoor het salaris in veel gevalien lager wordt dan voor den oorlog; het in geen enkel opzicht rekening houden bij de salarieering van het personeel der nij verheidsscholen met de eischen aan dit per soneel geste'd en te stellen, met de zwaarte van hun taak met de waardeering waarop het recht heeft, met de plaats die het nij/er- heidsonderwijs in het onderwijs behoort in te nmen tegen het sinds 11 Juli 1921 telkens weer verminderen der salarissen van het hierbe- doelde personeel, zoodat van een niet meer dan 10 pet. achteuitgaan in salaris bij hen geen sprake is, met het gevolg dat voor dit personeel 'n financieele toestand is ontstaan, die onhoudbaar is en waardoor eveneens on- berekenbare schade zal wrorden toegebracht aan het nijverheidsonderwijs, het volksonder- wijs bij uitnemendheid; draagt het hoofdbestuur op aiie krachten in te spannen, dat deze grievende bepalingen worden veranderd; besluit deze motie ter kennis te brengen van de regeering, de beide Kamers der Staten- Generaal, de desbetreffende autoriteiten en de pers." Aan de besprekingen namen een groot aan tal personen deel. Ten slotte werd met algemeene stemmen de motie van den bondsraad aangenomen, aangevuld met een protest-clausule: dat de uitspraak van de regeering, dat de ambenaren niet meer dan 10 pet. in salaris zouden achteruitgaan, blijkens de nieuwe sa- larisrege'fng voor het nijverheidsonderwijs niet geldt voor de leerkrachten bij dit onder wijs en met een clausule, waarin opgekomen wordt tegen de inhouding van de korting door je ingewanden." „Ho man," riep mijn oom, overeind krab- belend, „geef me een minuut. Wat bezielt je? Ik ben een gewoon mensch, en geen dans- meester, en ik probeer zoo beleeid tegen je te zijn, als mijn geweten het toelaat. Ln wat die woeste taal betreft, het is onfatsoenlijk. Ingewanden, zeg je, En wat denk je, dat ik zou doen met mijn donderbus?" snauwde hij. „Kruit en jou oude handen zijn even veel tegen het blanke staal in de handen van Alan als een wurm tegen een zwaluw", zei de an der; „vo6r je bibberende vinger aan den trek- ker was. zou het gevest tegen je borstbeen stooten. „Ho man, wie zegt van niet?" zei mijn oom, „denk wat je wilt, op je eigen manier, ik zal het je niet lastig maken. Zeg me, wat je verlangt, en je zult zien, dat we het eens wor den." „Goed meneer," zei Alan, „ik vraag niets anders dan eerlijk handelen. En twee woor- den, wil je den jongen dood of levend hebben. „0 hemelriep Ebenezer, „o hemel, neen, dat is geen taal „Dood of levend?" herhaalde Alan. „0, levend, levend!" klaagdc mijn oom „Als je blieft geen bloedvergieten „Wel," zei Alan, „zooals je v, in Maar het komt duurder." voor het weduwen- en weezenpensioen van de ongehuwde onderwijzeres. Een verslag dezer vergadering zal gezon den worden aan de leden der Staten-Gene- raal. DE GRIEVEN TEGEN DE WEELDE- 3ELASTING. Het Departenient van Finaneiea heeft in verband met het wetscntwerp tot aanvulling van de Zegelwet (de z.g. weeldebelasting) be- grijpelijkerwijze tal van op- en aanmerkingen, grieven en bedenkingen van verschillende zij- den ontvangen. Uit den aard der zaak sreit men er prijs op, zooveel niogelijk opbouwende critiek te vernemen, te meer daar wrj den stel- lingen indruk hebfcen gekregen, dat de bezwa- ren van belanghebbenden tegen verschillende 'bepalingen van het wetsontwerp, die ter ken nis van het Departement van Financien wor den gebracht en nog gebracht zullen worden, erasing warden nagegaan on cnderzocht. Blijkbaar ligt het in de bedceling om met bedenkingen die gegrond bevonden worden, rekening te houden. in verband met een nota van wijziging die vrij zeker tegemoet mag worden gezien. DE OFFICIEELE CONTROLS OP DE LEVENSMIDDELEN. ■Dezer dagen is melding gemaakt van ret voornemen der regeering om, overeenkemstig en naar aanleiding van een daarUe door S. D.A.P. en N.V.V. gedaan verzoek, over te gaan tot instelling van een commissie, welke in het algemeen de prijsstijging van verschil lende levensmiddel n en het beleop der prij- zen, zal hebben te onderzccken en na te gaan. Waar het onderhavige vraagstuk niet van een- vcudigen, dcch integendeel van ingtwikkel- den aard is en bev ndien nagegaan zal wor den of de hoogc prijzen moeten worden toege- schreven aan bijzondere omstandigheden die vermeden kunnen werden. heeft, naar wij van welingelichte zijde vernemen, de regeering be- slcten, deze commissie een niet-ambteiijk ka- rakter te dcen dragen en haar samen te stel len uit cen betrekkelijk gering aantri ter zake kundige en practische personen uit verschil lende kringen der maatschappij. Het is de b.doeliug dat deze commissie haar bevindingen za! nee.icggen r ten aan d!c regeering uit te brengen rapport. ONGELUK OF ZELFxV.OCRD? Gisteravcnd omstreeks 9 uur zag de ma chinist van de stoomtram ScheveningenHol- landsche Spoor plots:!ing iets op de rails Hg- gen. Hij bemerkte het vcorwerp, dat nader- hand het lichaam van een man bleek te zijn, te laat, om tijdig te kunnen remmen, terwijl dat gedeelte van de trambnan zeer slecht ver- licht is. Nadat de stram stilstond, wild men het lichaam van een armoedig gekleed man, wiens hoofd nagenceg was afgereden. Het lijk werd naar het politiebureau aan de Arehi- medesstraat gebracht. .Op het lijk werden geen papieren gevonden, zcodat de indenti- reit niet kon worden vastgesteld. Waarschijn- Iijk heeft men met een zwerver te doen. Men lieeft nog niet kunnen uitmaken, cf het droe- vig cngeval te wijten is aan een ongeluk, of dat er sprake is van zclftncord. Het eerste wordt het meest waarscli ijnl ijk geacht, daar de man naar sterke drank rook. Ook is het niet onmogelijk, dat het slachtoffer reeds door een voorgaande tram is overreden. Den ma chinist treft geen schuld. De politie stelt een nader onaerzoek in. EEN GEHEIME BRANDERIJ TE MAASTRICHT. Tc Maastricht, is door de commiezen der directe belastingen cen in voile werking zijnde geheime branderij ontdekt. De hoofdeommies Verdaasdonk stelde gisteimiddag een onder- zoek in in een groot heerenljuis, bewoond dcor den gepensionneerden hoofdonderwijzer Houben. aan den Parallelweg. Toevailigerwij- ze ontdekte hij in den tuin een klein rooster, waaruit warme lucht kwam. Hierdcor, en om verschillende andere redenen kwamen hij en zijm.collega's op het vermoeden, dat zich on der het huis een geheime bergplaats bevxmd. Na lang snuffelen openden zij in een der be- nedenkamers een eikenhouten kleerkast, waar- de Toen e hgflem bedekt was met een tapijtje. dit kleedje opgeliclit werd, bemerkten „Duurder?" riep Ebenezer. „Wou je je han den met bloed bezcedelen?" „Kom," zei Alan, „gemeen is het in elk geval. En doodmaken is gemakkelijker en vlugger en zekerder. Het zal ten lastige. moeixijke zaak zijn, den jongen te houden. „Ik wil toch, dat je hem licudt," zei mijn oom, „ik wil niet met iets te maken hebben, dat zed el ijk niet in orde is, en zeker niet om een wilden Hcoglander pleziiev te doen." „Je bent erg nauwgezet," hoorde Alan. „lk ben een man van principes", zei Ebene zer eenvoudig, „en als het me geld meet kos- ten, zal ik ervoor betalen. Een bovendien," zei hij, ,,vei"geet je, dat de jongen mijn broers zoon is. „Wel, wel," zei Alan, „en nu de prijs. Het is niiet zoo gemakkelijk dien te noemen; ik wou eerst een paar andere kleiniglieden we ten, bij vcorbeeld, hoeveel je Hoseason in de hand gaf?" „Hoseason?" riep mijn oom, hevig ver- schrikt „waarvoor? „Voor het ontvoeren van David" zei Alan. „Dat is/ een leugen, dat is een gemeene leugenriep mijn oom. „Hij is nod!t ontvoerd. Hij loog, toen hij je dat vertelde. Ontvoerd? Dat is nooit gebeurd." „Dat ligt dan niet aan jou" zei Alan, evenmin als aan Hoseason, als hij een be- trcuwbaar man is." (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5