Alkmaarsche Courant zi HI F Woensdag 11 Maart. JfEUlLLETON. TJ H». 59 1925 Honderd Zeven en Twinfigste Jaargang. msssssx i KecMszaken VOOR DEN POLITIE-RECHTER, Voormiddag-zitting van 9 Maart. MISHANDELING MET EEN BIJL. In de morgenzitting stond als bekiaagde terecht Jan W., te Oudeschild op Texel, die zich had schuldig gemaakt aan mishandeling van zijn buurman, leun de Waard, op 2 Fe- bruari. Volgens de verkregen inliclitingen staan zoowel bekiaagde als getuige bckend, nogal dikwijls niisbruik van sterken drank te maken. Bekiaagde ontkende dit. Hij gebruikt wel eens een borreltje, maar misbruik daar- van rnaakt hij niet. U staat ofiicieel bekend als dronkaard, zei- de politierechter. Bestaat niet, zeide bekiaagde. Zijn buurman stond voor zijn onderdeur, Hij schold bekiaagde uit en schreeuwde: je durft niet. Bekiaagde toonde wel te durven en toen zijn ze aan het vechten geraakt. Bekiaagde maakte daarbij gebruik van een bij'l, welk wapen op de zitting als corpus delecti aanwezig is. Getuige de Waard zeide, dat bekiaagde dronken was en riep: koni er uit. Hij is ster- ker dan getuige, daarom kon hij zich niet be- lioorlijk tegen hem vecdetiigen. Bekiaagde pakte getuige in de borst; deze trachtte de on derdeur dicht te halen, wat niet gelukte. Ge tuige was nuchter. Hij had's morgens een caar borreltjes gekocht. Voor den politierech ter heeft hij verklaard 4 borrels gebruikt te hebben. Getuige sprak, volgens hem, ook de waarheid niet. Getuige zeide ook gcen mis bruik van sterken drank te maken. Hij ge- bruikte wel een borreltje. De officier, in aanmerking nemende dat de hier twee kijvenden beiden schuldig waren, vorderde voor bekl. 50 boete of 50 dagen hecht. Uitspraak 40 boete of 40 dagen hecht. VERZET VERVALLEN. Een verzetzaak contra Dirk S. werd we- gens afwezigheid van den opposant vervallen verklaard. MISHANDELING. Een stoere voerman uit Egmond aan Zee, genaamd Albertus W., stond terccht ter zake mishandeling van den getuige H. Koopman, eveneens voerman aldaar. Volgens verkiaring van bekiaagde heeft getuige hem uitgelachen, uitgedaagd en hem tegen het been geschopt. Hij bekende Koopman toen een klap te heb- ben gegeven Getuige ontkende geschopt te hebben. Bekl. is begonnen. De aanieiding tot de ruzie is een kwestie over het ver- voer van schelpen. Hij is geslagen en tegen de schelpenkar aangevallen. Getuige P. Dekker, een derde schelpenvis- scher, heeft de mishandeling gezien en is toen tuschen beiden gesprongen. Alles geschiedde in een monument", zeide getuige. Eisch 20 boete of 20 dagen hecht. Vonnis 15 boete of 15 dagen hecht. HUISVREDEBREUK. De 38-jarigc schilder Johan B. te Anna- Paulowna, tegen den wil van den cigenaar vertoevende op 19 Januari in het cafe van den heer H. Jonker, stond terecht wegens huisvredebreuk. Bekiaagde is ten slotte door den veldwachter Tcutelink uit de zaal verwij- derd- Bekiaagde verkeerde onder den invloed van sterken drank en verstoorde de orde door met een stoel te slaan. Hij is herhaaldelijk door den cafehouder gewaarschuwd. De officier vorderde 25 boete of 25 dagen hecht. De uitspraak werd aangehouden tot 20 April. MISHANDELING VAN EEN RIJKS- VELDWACHTER.' De niet verschenen bekiaagde Pieter K. heeft in den nacht van 27 op 28 Juli 1924 te Harencarspel, op de kermis te Dirkshorn, na- dat hij uit een cafe was gezet, den rijksveld- wachter Kranenburg een klap in het gezicht gegeven. Eisch 15 bcete of 15 dagen hecht. Vonnis 20 boete of 20 dagen hecht. VERDUISTERING VAN EEN KAARTPOT. Dirk D., wonende te Hoogwoud, niet ver schenen, heeft zich aldaar schuldig gemaakt aan verduistering van gelden, die hij anders dan door misdrijf onder zich had. Het betrof hier geld van een kaartclub, welk geld door bekiaagde werd beheerd. Op een gegeven mo ment verdween bekiaagde uit het dorp en van het kaartpotgeld- ten bedrage van 58,70, is niets terecht gekomen. De behandeling van deze zaak werd ge- schorst tot a.s week. DOODEN VAN EEN KAT. De 28-jarige arbeider Jan N. sfond terecht ter zake het feit dat hij te Driehuizen in De cember 1924 een kat, toebehoorende aan ge- van r-. 60) j^is iievtnson, geauioriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. „Wat bedoel je?" riep mijn oom, „heeft Hos.ason het je verteld?" „Wel, jou vervloekt oud rund, hoe zou ik het anders weten?" riep Alan. „Hoseason en ik zijn vennooten, we doen samen zaken, „dus zie je zelf, dat ik er niet mee opsdiiet, als je liegt. En wil ik je eerlijk zeggen, dat je als een dwaas handelt, als je een man als den ka- pitein zooveel vertdt van je eigen zaken. Maar dat is gebeurd, en je zult ervoor bloe- den. En wat ik nu wil weten, is, hoeveel heb je hem betaald?" „Wat heeft hij jou verteld?" vroeg mijn oom. „Dat is mijn zaak", zei Alan. „Wel," zei mijn oom, „het kan me niet sche- len, wat hij zei, hij loog toch, en de plechtige. voile waarheid is, dat ik hem twintig pond gaf. Maar ik wil heel eerlijk met je zijn: be- vendien zou hij nog krijgen wat de jongen in Carolina opbracht, dat heel wat meer zou zijn, maar niet uit mijn zak, zie je." „Dank u, mr. Thomson. Dat is meer dan voldoende". zei de advocaat, naar voren stap- pend, en toen zeer beleefd: „Goeden avond, tufge Aagje Oud, met een hooivork heeft ge- stoken en vervolgens doodgetrapt. Aan de politie heeft bekiaagde gezegd, dat hij de kat 3 of 4 maal met de hooivork door z'n borst had gestoken. Bekiaagde was kwaad omdat de kat kippenpullen roofde en opvrat. De vorige eigenaars hadden de kat laten zwerven en het dier verging van den honger, zei bekiaagde. D^lager Willem Nap verklaarde, dat be kiaagde ae kat op het erf van getuige heeft afgemaakt. De kat was een zwerver en zat achter de pullen heen. Eisch: Vrijspraak. Vonnis conform dezen eisch. Hierna sluiting der zitting. MEERVOUDIGE RECHTBANK. Uitspraken van 10 Maart. Hendrik v. H., Hoorn, vervalsching van een rijwielbelastingmerk, ontslag van rechts- vervolging. Jac. Joh. S., Alkmaar, (ged.) valschheid in geschrifte, nader onderzoek gelast. jac. Joh. S., Alkmaar (ged.) verduistering, nader onderzoek gelast. Corn. K., Heerhugowaard, mishandeling van een ambtenaar, 30 boete of 30 dagen hechtenis. Joh. R., Bergen, zedenmsidrijf, psychia- trisch onderzoek gelast. Eledtr B., Egmond aan Zee (ged.) als vo ren, vrijgesproken. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 10 Maart. BURGERLIJKE ZITTING. In deze zitting werd failliet verklaard P. Foppema, cafehouder te Schagen. Rechter- Commissaris Mr. Ledeboer. Curator Mr. Pe tersen te Helder. STRAFZITTING. NAMAAK VAN EEN RIJWIEL BELASTINGMERK. De 34-jarige fabrieksarbeider Jan S. te Egmondbinnen stond terecht terzake dat hij in Januari of Februari heeft nagemaakt een rij- wielbelastingplaatje en dit heeft afgeleverd aan den getuige Joh. Peperkamp. De heer v. d. Laan, inspecteur van politie te Alkmaar, heeft te Egmondbinnen een onder zoek ingesteld en werd in deze zaak als eerste getuige gehoord. Een rijwiel met een eenigs- zins vreemd plaatje werd aangetroffen. Dit plaatje is door den inspecteur in beslag geno- rnen. Bekiaagde bekende het plaatje gemaakt te hebben. Hij deed het maar voor de aardig- heid. Andere plaatjes heeft hij niet gemaakt. Dat is niet aannemelijk. zeide de president, het gerucht ging dat u valsihe rijwielplaatjes maakte, daardoor is de aandacht op u geves- tigd. Bekiaagde zeide, dat hij het plaatje aan Peperkamp heeft gegeven. Voordeel heeft hij niet genoten van deze namaak. De president wees bekiaagde op de afkeu- renswaardige handeling om de schatkist te benadeelen. Getuige J. L. Peperkamp deejde mede, dat hij in Januari van bekiaagde het bedoelde plaatje heeft gekregen, althans hij heeft het plaatje tot zich genoiqen en aan zijn rijwiel bevestigd. Er is niet over gesproken, maar ge tuige begreep dat het plaatje niet echt was. Hij heeft alleen bekiaagde bedankt. De officier hvijfelde aan de waarheidsliefde van bekiaagde- Het is een ernstig feit, waarop alleen gevangenisstraf is gesteld, Eisch ten slotte 3 maanden gevangenis straf. Bekiaagde verzocht een voorwaardelijke straf, doch de president gaf hem niet veel hoop. GEBRUIKMAKING VAN EEN VER- VALSCHT RIJWIELBELASTINGMERK. Joh. L. P., 22 jaar, fabrieksarbeider en ge tuige in de vorige zaak, storid thans terecht wegens gebruik maken van het in de vorige zaak bedoeld valsch rijwielbelastingmerk, door bekiaagde S., uit de vorige zaak, ver- vaardigd. In deze zaak werd alleen de inspecteur van politie v. d. Laan als getuige gehoord. Hij heeft het plaatje op het rijwiel van bekiaagde aangetroffen en in beslag genomen. Bekiaagde beweerde, dat hij het slechts eenmaal en toevallig voor het eerst op den- zelfden dag, dat het delict werd geconstateerd, heeft gebruikt. Hij wist dat het plaatje valsch was. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Bekiaagde verzocht een voorwaardelijke straf. Hij is nimmer met de politie in aanra- king geweest. INGETROKKEN. De zaak contra D. v. d. P. te Oudendijk is door den officier ingetrokken en werd dus niet behandeld. APPeL-VONNIS KANTON- GERECHT MEDEMBLIK. C. A. M., niet verschenen, heeft zich aan overtreding van de Motor- en Rijwielwet schuldig gemaakt en is door den Kantonrech ter te Medemblik veroordeeld tot 6 boete of 3 dagen hecht., met toewijzing van de cureele vordering ten bedrage van 50. Daar het een rechtelijk ambtenaar betrof, requireerde het O. M. tot onbevoegd verkia ring van den Kantonrechter. APPPeL-VONNIS KANTONGERECHT HELDER. De 37-jarige bankwerker W. B. te Helder heeft op 13 November, 'savonds kwart voor 7, een handwagen onbeheerd op den weg la- ten staan, welke wagen niet verlicht was door een lantaarn, als door de Wet vereischt. Hij is door den Kantonrechter veroordeeld tot 8 boete of 8 dagen hecht. en is van dit von nis in hooger beroep gekomen. Appellant be weerde, dat er een stallantaarn aan den wagen bevestigd was. Een ?oon van 14 jaar heeft buiten weten van appellant de lantaarn van de kar genomen. Een fietsrijder is toen met de kar in aanraking gekomen. Eisch: bevestiging van het gewezen von nis. VERKOOP VAN KALKEIEREN VOOR VERSCHE EIEREN. De gewezen koopman, thans los workman, K. V. te Zaandam, is ontslagen van rechtsver- volging door den Kantonrechter ter zake ver- koop van kalkeieren voor versche eieren op de markt te Alkmaar. De ambtenaar bij het O. M. is van dit vonnis in hooger beroep geko men. Bekiaagde zeide niet te hebben geweten, dat het kalkeieren waren. De eieren verkeer- den in goeden toestand. Hij heeft 22 eieren verkocht voor 13 cent per stuk- Hij had ze voor 8 cent verkocht. Bekiaagde heeft tegen den kooper gezegd, dat het eieren van een week waren. Dr. Moll, directeur van den Keurings- dienst, verklaarde, op 8 December 3 eieren van een der keurmeesters in ontvangst te heb ben genomen. Hij heeft die eieren onderzocht en het bleek, dat het kalkeieren waren. Op de schaal is kalk geconstateerd. Een kalkei is volgens de meening van getuige als versch ei ondeugdelijk. Getuige toonde dit aan door een voorbeeld betreffende melk en kamemelk Kamemelk is als zure melk deugdelijk, maar niet als versche melk. Een kalkei is als zoO- danig deugdtlijk, doch niet als versch ei. De officier was het eens met den deskundige en vorderde 50 boete of 25 dagen hechtenis Hierna sluiting der zitting. Provinciaal nieuws mr. Balfour." En „Goeden avond, oom Ebenezer," zei ik. En „Het is een mooie nacht, mr. Balfour," voegde Torrance toe. Geen woord sprak mijn oom, geen boe of ba, maar hij bleef zitten waar hij zat op de bovenste trede van de stoep en staarde naar ons alsof hij in steen was veranderd. Alan kaapte zijn donderbus weg, en de advocaat trok hem bij den arm van de stoep en bracht hem naar de keuken, waarheen we alien volg- den, en zette hem neer in een stoel naast den haard, waarin geen vuur was, en alleen een kaars brandde. Daar keken wij hem alien aan, erg genietend van ons succes, maar toch met een soort medelijden om zijn vernedering. „Kom, kom, mr. Ebenezer", zei de advp- caat, „u moet niet teneergeslagen zijn, want ik beloof u, dat we gemakkelijke voorwaarden zullen maken. Geef ons intusschen den sleu- tel van den kelder, dan zal Torrance ons een flesch van uw vaders wijn halen, ter eere van de gebeurtenis." Toen wendde hij zich tot mij en nam me bij de hand. „Mr. David", zei hij, „ik wensch u geluk met uw goed fortuin, dat, geloof ik, verdiend is". En toen tot Alan, met een zweempje spot: „Mr. Thomson, ik maak u mijn compliment, het werd prachtig uitge- voerd, maar op e£n punt kon ik u met goed volgen. Heb ik begrerpen, dat u James heet? of Charles? of is het misschien George?" UIT DE RIJP. Tot bestuursleden van de vereeniging „Huisvlijt" alhier, zijn herkozen mej. Buijs en de heeren A. Spaarman en J. Meijer. De afdeeling „de Rijp" van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en va- cantiekolonies, heeft tot 24 Maart 1925 de gelegenheid opengesteld tot aangifte van be- langbebbenden, om voor rekening van boven- genoemde afdeeling zwakke of herstellende kinderen naar een koloniehuis te doen gaan. Eveneens kunnen de ouders, die liever zelf de verblijfkosten geheel of ten deele willen beta- len, zich bij de afdeeling aanmelden. Zooals wij reeds eerder vermelden, was het voormalig P., T. en T.-kantoor alhier bij de j.l. gehouden openbare vrkooping voor on- geveer 4000 in handen gevallen van een slooper. Thans vernemen wij, dat dit keurig gebouw niet aan hem is gegund. Welke be- stemming het nu zal krijgen is voor ons nog een raadsel. De heeren T. P. van Houwelingen, A. Spaar man en mej. Sas zijn herkozen tot bestuursle den van de vereeniging „Floralia" alhier, ter- wijl in de vacature-Van Andel (wegens ver- trek) tot bestuurslid werd gekozen Ds. J. H. Oterdoom. Den 16en Maart 1925 zal de afdeeling „de Rijp" van de Noord-Hollandsche Vereeni ging .,Het Witte Kruis" 50 jaren hebben be staan. Naar we vernemen zal dit feit niet on- opgemerkt voorbij gaan. Op voormelden da tum zal dan ook een uitvoering worden gege ven, waarvan de opbrengt ten bate zal komen voor de stichting „Heideheuvel". Geboren: Willem, zoon van Nicolaas Woestenburg en Grietje Schilder. Grietje Jansje, dochter van Hendrik de Jong en Wil- helmina Nat. Martinus Jacobus, zoon van Adrianus Gerardus -Schermer en Margare- tha Anna Wolff. Geertje, dochter van Ge rardus Jacobus Muelink en Pietertje de Vries. Maria Gerardina, dochter van Antonius Franciscus Vredevoort en Gerardina Femia Sophia Maria van der Meer. Martin, zoon van Luitje Visser en van Elisabeth Jongens. Arian, zoon van Daniel Blokdijk pn van Anna Buur. Gehuwd: Abram Noe, oud 23 jaar, wo nende te Hoboken New-Yersey, Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Aagje Knegt, oud 24 jaar, wonende alhier. Overleden: Pieter Johan Kat, oud 25 jaar. GRAFT. (Februari.) Geboren Cornelis, z. van Nicolaas Molenkamp en Catharina Cornelia Brijen- daal. Abram, z. van Anthonie Caton en Klazina van Tiel. Overleden: Hilletje Kramer, 89 jaar, wed. van Nicolaas Kaai. LIMMEN (Febr.) Geboren: Cornelis, z. van Jac. Dirk „En waarom zou het een van die drie zijn?" vroeg Alan, zich in postuur zettend als ie- mand, die een beleediging voorziet. „Alleen, meneer, omdat u een koningsnaam noemde", antwoordde Ranheillor, „en daar er nooit een koning Thomson is geweest, of zijn roem tenminste nooit tot mij is doorge- drongen, meende ik, dat u naar een van die drie gedcopt waart." Dit was een van de steken, die Alan het diepst voelde, en ik moet bekennen, dat hij het erg slecht opnam. Hij antwoordde niet, maar ging naar het uiterste eind van de keu ken, en ging daar kwaad zitten, en hij glim- lachte niet, en wilde niet in ons gezelschap komen, voor ik naar hem toe was gegaan, hem mijn hand had gegeven en hem bedankt had, en gezegd, dat hij de voornaamste bron van ons succes was. Inmiddels hadden wij het vuur aangesto- ken en een flesch wijn ontkurktj een goed sou- per, waaraan Torrance en ik en Alan ons zet- ten, kwam uit de mand, terwijl de advocaat en mijn oom irukamer ernaast gingen om te confereeren. Zij bleven daar een uur opge- sloten, aan het eind waarvan ze tot een over- eenkomst waren gekomen, en mijn com en ik onze handteekeningen zetten onder de.acte, op formeele wijze. Bij de bepalingen hiervan verbond mijn oom zich, genoegen te nemen met de tusschenkomst van Ranheillor, en mij twee derden te betalen van het jaarlijksch in- Son en J. van de Eng. Afra Johanna, d. van N. Revers en G. M. van Kleef. Getrouwd G. Haanraads van Heiloo en M. J. Dekker. Overleden J. van der Steen, 68 jaar, echtgen. van A. Everhout. Hendrik Beuk- man, 5 weken, van Beverwijk. UIT HEILOO. (Febr.) Geboren: Catharina Maria, dochter van D. Veken en van R. Willims. Catha rina Henriette, dochter van P. A. de Lange en v. Jkvr. A. E. van Foreest. Cornel .s Marie, zoon van J. Pepping en van A. Apel- doom. Maria Cornelia, dochter van J. Kraakman en van M. Nuijens. Theodora, dochter van C. A. Rottevee! en van F. C. Kie- bert. Petronella Johanna, dochter van H. P. van der Poel en van J- C. Duivenvoorden Pieter, zoon van D. de Jager en van N de Croos. Aafje, dochter van J. Spruit en van A. Winter.. Overleden: Femmetje Wilhelmina Zijp, echtg. van G. Vrijburg, oud 58 jaar. Si mon Hoedjes, oud 60 jaar. Arie Cornelis Klopper, oud 1 jaar. Petrus Toepoel, oud 20 jaar. Gehuwd: Cornelis Johannes Hoebe en Guurtje Knijirr Cornelis Nijman en Jo hanna Maria Spaans. Klaas op den Kel der en Cornelia Kuifooer, wed. van A. Kop pes. Gevonden: Een zilveren kettinkje, rij- wielbel-plaatje, schaal van een weegschaal, schuifje van een horlogeketting, nagelgarni- tuurtje. Verloren: Een handschoen, een kist koeken. Stadsnievvrs. PROTESTANTSCH DEBAT CLUB. Gisteravond had in de groote zaal van de „Harmonie" een slechtbezochte vergadeung plaats, uitgeschreven door de Protestantsche Debat-club gevestigd te Amsterdam. Op deze bijeenkomst behandelde de heer H. van Sonsbeek, ex-R. K. het onderwerp „Maria's onbevlekte ontvangenis". Vooraf werd gezongen Psalm 25 2, waar- na de voorzitter uit den Bijbel las Roma 3 7 en de bijeenkomst opende met gebed, om ver volgens uiteen te zetten wat de Protestant sche Debatclub beoogt: bestrijding der R. K. propaganda, meer in het bijzonder die van de katholieke vereeniging „De klare waarheid." Spr. betoogde, dat een van de grootste dogma's der R. K. leer is; Maria onbevlekte onivangenis. Juist daarom had de Prot. de batclub gemeend, dit als onderwerp te moeten kiezen. Spr. gaf daarop het woord aan den heer Van Sonsbeek. Deze zeide allereerst dat het bekend is, dat de R. K. kerk pogingen doet om overal, ook in ons land, alle menschen weer tot de moederkerk te brengen. Spr. stelde de vragenis het terug brengen naar de moederkerk ook de vervulling van den wensch om te keeren van de duisternis tot het licht Gods? Heeft Rome inderdaad zooveel met ons op? Is het waar dat de R. k. kerk ons wil terug voeren uit de duisternis? Aan de hand van een uitspraak van kar- dinaal Mattink betoogde spr. dat de poging van de R. K. kerk is een poging am de men schen tot slaven te maken van den R K. pon- tifex en dat het een onwaarheid is, dat de R. K. kerk de menschen wil terug brengen tot het licht Gods. Spr. dacht hierbij aan een tijger, die load en wacht op het juiste oogenblik om zijn prooi te bespringen. Naar deze inleiding keerde spr. zich tot zijn onderwerp: Maria's onbevlekte ontvan genis. Hij had dit gekozen, omdat daarin fei- telijk het katholieke geloof culmineert. In tegenstelling met het verwijt dat men protestanten doet, n.l. dat zij Maria niet ge- noeg waardeeren, betoogde spr. dat de pro testanten Maria ook inderdaad eeren als vrouw, die een eer heeft ontvangen als geen ander schepsel. De katholieken noemen Mai^i een geheel apart wezen, omdat zij zondeloos zou zijn. Daartegenover, zeide spr., staat Gods woord: Daar is niemand rechtvaardig. Zelfs niet tot een toe. Zou nu God met Maria een principieele uitzondering gemaakt hebben? vroeg spr en zette uiteen, dat juist Maria zelf ervan over tuigd was, dat zij een gewone vrouw was, die haar kracht zocht in haar God, haar Zalig- maker. Spr. betoogde daarna aan de hand van uitspraken van verschillende pausen dat vroe- ger tot zelfs op de 13e eeuw (Innocentius II), geen enkel woord gesproken was, dat wees op Maria's onbevlekte ontvangenis. Genoem- de paus heeft gezegdMaria is in zonde ont vangen, doch haren zoon heeft zij ontvangen zonder zonde. Het dogma van de onbevlekte ontvangenis is daarna ontstaan, naar aanieiding van een gedachte van een Franciscaan. Daartegen over stonden echter lijnrecht de Dominicanen. Dezen bestreden elkaar heftig. De een ge- loofde het, de ander niet en geen paus, die N.V BOEK- EN HANDELSBRUKKERIJ voorh. HERMS. COSTER EN ZOON. ZIET UWE DRUKWERKEN NA i ONZE ZETMACHINES STEL LEN ONS IN STAAT U VLUG TE BEDIENEN VOORDAM C 9 ALKMAAR komen van de Shaws. Zoo was de bedelaar uit de ballade thuis- gekomen, en toen ik dien nacht op de kisten in de keuken lag, was ik een bemiddeld man, en had een naam in het land. Alan en Toran- ce en Ranheillor sliepen en snurktcn op hun harde bedden, maar wat mij betreft, die onder den blooten hemel en op modder en steenen zooveel dagen en nachten had geslapen en dikwijls met een leege rnaag, en in dooasangst deze goede verandering in mijn toestand greep me erger aan dan een van de slechte van vroe- ger, en ik lag wakker tot de dageraad, naur het licht van het vuur op de zoldering kijkend, en plannen makend voor de toekomst. HOOFDSTUK XXX. Vaarwel. Zoover het mij zelf betrof, was ik in behou- den haven, maar ik had Alan nog, wien ik veel verplicht was, om voor te zorgen, en ik voelde bovendien, dat ik nog een plicht had te vervullen in de moordzaak tegenover Ja mes van de dalen. Over deze beide punten raadpleegde ik Ranheillor den volgenden morgen, toen wij op en neer wandelden voor het huis Shaws, om ongeveer zes uur, en. met het uitzicht op niets dan de velden en bosschen, die aan mijn Voorvaderen hadden behoord, en nu van mij waren. Zelfs toen ik over deze errstige onder- werpen sprak, keek mijn oog met vreugde ia uitspraak deed. De Franciscanen beriepen zich in hun strijd op „verschijningen" De Dominicanen decfen hunnerzijds ook een zieneres optreden, die het tegendeel verklaarde van de zieneres der Franciscanen. Spr. kon zich niet voorstellen, hoe men den moed heeft gehad om dien strijd weg te doe- zelen en hoog op te geven van de eenheid in de kerk, hoe men den moed had op 8 Dec. 1854 Maria's onbevlekte ontvangenis tot een dogma der kerk te verheffen. Spr. bestreed op deze gronden de onfeil- baarheid van den paus. Wat beteekent ten slotte onfeilbaarheid: een uitspraak in ge- loofszaken. Niettegenstaande er op de bewus- te vergadering, die uit moest maken of men oe onbevlekte ontvangenis als dogma in de leer moest opnemen, tegenstemmers waren, heeft men toch Maria zondeloos verklaard. Spr. zette uitvoerig uiteen hoe de protes- tant Maria ziet, zooals hij haar leert uit zijn bijbel. De protestanten gelooven dat Maria een vrouw was, heilig in Gods oogen, een begenadigde vrouw, in wie voltrokken is ge- worden de belofte Gods; zonder meer. Een moeder van een God kunnen wij nooit in haar vinden. Zoo dient Rome een verontreinigd brood op den altaar. Zoo komt het ook dat de R. Katholiek meer en meer afwijkt van den rechten weg, omdat men hem een moeder heeft geschonken, omdat men hem een dogma gegeven heeft: Maria's onbevlekte ontvangenis. Maria is het middelpunt van het leven van den R.-Katholiek. Zij brengt de zaligmaking in tegenstelling met onze leer, zeide spr. De heer Van Sonsbeek eindigde tenslotte met de verkiaring, dat hij als gewezen R K- weer zou terugkeeren tot de kerk, die zalig rnaakt, wanneer men hem kon bewijzen het tegendeel van hetgeen hij betoogd had. De voorzitter gaf gelegenheid tot debat. Daarvoor gaven zich twee der aanwezigen op, waarvan de tweede zich later terugtrok, omdat de eerste precies dezelfde kwestie be handelde als die hij had willen aanvoeren. De eerste debater, de heer Fernee zeide het eens met den heer Van Sonsbeek, waar deze de R. K. leer over Maria's onbevlekte ontvan genis aantastte. Daarentegen bestreed spr. d? heer van S. over hetgeen "deze had gezegd over de Protestantsche meening daaromtrent. Spr. vroeg in de eerste plaats den heer Van S. te bewijzen, dat een engel bij Maria geko men was, met de boodschap dat zij den Ver- losser ter wereld zou brengen en in de tweede plaats te bewijzen (op historisehe gronden) dat Jezus had geleefd. Gaarne zou spr. over dit laatste onderwerp een debat-avond belegd zien, uitgaande van „de Dageraad", waar men tegenover den heer van S. een voorman van genoemde vrij- denkersvereeniging zou willen stellen. De heer Van Sonsbeek zeide in zijn ant- woord, dat men als men op historisehe gron den wil bewijzen dat Jezus heeft geleefd, be- ginnen moet met geloof te slaan aan wat ge loof waardige menschen daarover geschreven hebben. In dit verband citeerde spr. wat Jo hannes schreef: Wat wij gezien en gehoord hebben, vertellen wij U. Ook haalde spr. Plavius Josephus aan om vervolgens op te merken, oat hij van een de- batavond met de Dageraad weinig vrucht verwachtte. Hij zeide te spreken uit onder- \inding, omdat hij reeds verschillende malen debatteerde met Dageraadsmannen o.a. met den heer Hovmg. Spr. had zich echter reeds meermalen gegriefd gevoeld door verschillen de opmerkingen over God. Oaa. werd hij een moordenaar genoemd. Het aangaan van een debatavond het spr. verder over aan den voorzitter. Deze zeide, dat de Prot. Debatclub een strijd voert tegen de Roomsche actie. Verder deelde spr. mede, dat 20 April we- der in Alkmaar een vergadering zal worden belegd. Hierna werd de bijeenkomst gesloten met zang en gebed. Aan den uitgang werd gecollecteerd. het rand, en sprong mijn hart op van trots. De advocaat twijfelde niet aan den plicht, dien ik tegenover mijn vriend had te vervul len, ik moest hem in ieder geval uit het land helpen, maar over het geval van James dacht hij anders. „Mr. Thomson", zei hij, ,.en mr. Thomson's bloedverwant zijn twee heel verschillende ge vallen. Ik weet weinig van de feiten, maar ik begrijp, dat een hoog edelman, dien we, als je'tgoed vind, den H. van A. zullen noe men, belang heeft bij en zelfs vijanaig gezind is aan de zaak. De H. van A. is ongetwijfeld een voortreffelijk edelman; maar mr. David, timeo qui nocuere deos. Als je tusschen hem en zijn wraak komt, meet je bedenken, dat er een manier is, je getuigenis te laten afleggen, en dat is, door jou in de beklaagdenbank te zetten Daar zou je in hetzelfde parket zijn als mr. Thomson's blcedvenvant. Je zult te- tenwerpen, dat je onschuldig bent, maar dat is hij ook. En je leven wagen vooi een Hoog- landsche jury, in een Hooglandsche twist, en met een Hooglandschen rechter op den stoel, zou een korte weg naar de galg zijn." Nu had ik dit alles ook beredeneera, en er geen antwoord op kunnen vinden, dus vroeg ik met alle onnoozelheid waarover ik beschik- te: „In dat geval zou ik juist gehangen moe ten worden, nietwaar, mijnheer?" Slot volgt. De hertog van Argyll.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5