Een zittende leefwijze is vaak oorzaak van aatnbeien. Zorg voor geregelde stoelgang, de noodige reinheid en pas Foster's Zalf toe. Inderdaad een probaat geneesniiddel. Per doos 1.75; per tube f 1— Gemengd niemvs DE FOKKER VII. Het comity Vliegtocht Nederland-Indie heeft van zijn vertegenwoordiger te Batavia telegrafisch bericht ontvangem dat de Fokker F VII van Kali-Djatti naar Tega! is gevlo- gen, waar het vliegveld in behoorlijken toe- stand verkeerde. Blijkens een brief van den heer Muurling, tlscht de Indische fiscus invoerrecht van het, door de lucht met eigen kracht, in Indie aan- gekomen vliegtuig. De leden van het uitvoe- rend comite te 's-Gravenhage hebben na de aankomst van dit bericht overwogen, hoe zij aan dit hernieuwde blijk van de belangstel- ling van het Nederlandsch-Indische gouver- nement voor nationalen ondernemingsgeest en durf kunnen ontkomen. De heer Muurling heeft geschreven, dat hij nog wil trachten, aan het fiseale noodlot te ontkomen, wat zal kunnen geschieden door het vliegtuig binnen 6 maanden na de aan komst weer uit te voeren. Het comite had daartoe reeds enkele dagen te voren last ge* geven. MILITAIRE WIJZIGINGSPPLANNEN. Het ligt in het voornemen van den minis ter van oorlog, het vacalerie-paardendep6t te Haarlem binnenkort op te heffen. De werk- zaamheden, welke tot dusver bij genoemd depdt werden verricht, roller dan geschieden bij de rijschool te Amersfoort. Tegelijkertijd zal dan de school voor ver- loisofficieren der cavalerie te Amersfoort met de rijschool worden samengevoegd. In verband daarmede zal het 5de (reserve-)es kadron van het lste regiment huzaren, met uitzondering van het mitrailleurs-pelton van Amersfoort naar Deventer worden overge plaatst. KATHOLIEKE VREDESBEWEGING. Zondagmlddag heeft, naar de N. R. Crt meldt, te Amhem een vergadering plaats ge had van een aantal genoodigden, ter bespre King van hetgeen in Nederland op katholie ken grOndslag zou kunen worden gedaan ter bevordering van de vredesgedachte. De vergadering werd o.a. bijgewoond door prof. dr. Titus Brandsma, pater Bonaventura Kruitwagen, mej. Peeters, presidente van den R. K. Vrouwenbond in het bisdom Haar lem; P. J. J. Haazevoet, lid van de Eerste Kamer; J. B. Vesters, voorzitter der R. K Journalistenvereeniging; P. J. S. Serrarens secretaris van het Internationaal Christelijk Vakverbond, verder door verschillende perso nen uit de onderwijswereld, de journallstiek enz., en voor en tijdens de vergadering were van verschillende zijden, o.a. door prof, mr dr. Dekkers en met het streven Bellefroid, prof. mr. Pom ir. L. J. M. Feber sympat betuigd. De ve werd geleid door den heer Ko de Haan, redacteur van Ons Noorden van wien het inltiatief in deze was uitgegaan en wien uit de vergadering van meer dan een zijde warme hulde voor dit initiatief werd ge bracht. De besorekingen hadden uiteraard een voorloopig karakter; do vergadering had geen andere strekking dan de stichting van een breed opgezette vereeniging voor te bereiden Uitvoerig werd besproken de wijze, waarop deze vereeniging zou kunnen worden tot stand gebracht. Aan een redactie-commissie van 6 perso nen, onder presidium van prof. dr. Titus Brandsma, werd opgedragen in een concteet ontwerp nader te omschrijven het doe! der vereeniging, ora daama met verschillende or ganisaties en personen nader in vebinding te kunnen treden. Bij de rondvraag werd o.a. op het belang van het bevorderen van de vredesgedachte bi het onderwijs en de opvoeding van de jeugd bijzonder de aandacht gevestigd. GASDIEFSTAL. Op vermoeden van gasdicfstal heeft de po litie, vergezeld van een opzichter van de ge meenteiijke gasfabriek, een inval gedaan in de woning van juffrouw S. E. in de Henne- wierstraat te Rotterdam. Vastgesteld werd, dat nabij den gasmeter een gummislang was aangebracht, waardoor de hoofdbuis op de binnenlelding werd gekoppeld, buiten den me ter cm. De gasdiefstal is vermoedelijk reeds geruimen tijd gepleegd. De bewoonster, die ontkent zich daaraan schu'dig te hebben ge- maakt, is vooiloopig aan<?chouden. IN DEN VAL GELOOPEN. De recherche te Amsterdam heeft dezer da gen aldaar aangehouden de ongeveer 50-ja- rig'e vrouw R., die 12 jaar geleden door de rechtbank te Amsterdam werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf wegens het opwekken van abortus. Zij is toen uit het huis van be waring ontvlucht, geholpen door eenige hand- langers, die met een ladder haar over een mutir van het huis van bewaring wisten te halen en met een roeibootje, dat in de Singe! gracht lag, haar verder hebben vervoerd La ter werd bekend, dat zij zich te Antwerpen had gevestigd. Het blijfct nu, dat zij eenigen tijd geleden in Nederland was teruggekeerd en zelfs in Den Haag eenmaal werd aange houden wegens wlnkeldiefstal. DIEFSTAL EN HF.L1NG VAN BONT- MANTELS. De vierde kamer der rechtbank te Amster dam heeft den lossen werkman W. C. F R die op 16 Januari ten nadeele van Maison de Bonneterie een kist met 130 bontmantels had weggenomen, tct 5 maanden gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank gaf last tot zijn invrijheidstelling. De werkman J F. B. werd wegens heling van een aantal bontmantels eveneens tot 5 maanden voonvaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. R. K. CENTRALE VAN BURGERLIJK OVERHEIDSPERSONEEL. Zaterdag is te Amsterdam de R K. Cen- irale van burgerlijk overheidspersoneel bij cengekomm, om den stand van de salarisactie te bespreken. Breedvoerig werd van gedachten gewisseld over de verklaringen, door den minister van financien en den minister van binnenlandsche zaken in de Eersie Kamer te aanzien van de inogelijkheid van salarisverbetering afge legd. De heeft vooral onder het katholieke ambtena- ren- en werkliedenpersoneel groote cntstem- m.ng te weeg gebracht. Indien dan ook nict van de R. K Kamerfractie bericht zou zijn ingekomen, waardoor de n.ogelijkheid op ver- betering nog niet geheel uitgesloten is te ach- ten, zou zeker reeds op deze vergadering een beslu.t genomen zijn, om met een zeer breed cpgeze'te openbare actie een aanvang te ne men. Daar echter uit verschillende mededee- lingen blijkt, dat van de zijde der R.-K. Ka merfractie nog pogingen in het werk worder. gesteld om tct eenig resultaat te komen, werd beslcten, de door de R. K. Kamerfractie in uitzicht gestelde mededeelingen af te wachten Zoodra van de Katholieke Kmerfractie be richt zal zijn ingekomen, komt de centrale weer bijeen. DE KAWI. Het Nederlandsche sxoomschip Kawi, van Batavia naar Rotterdam is Maandag te Suez aangeko.men. Het schip is in het droogdok opgenomen, alwaar ivaarlooze schroefbladen bevestigd zulien worden. Het oponthoud zal waarschijnlijk niet van langen duur zijn. OVER DE BETEEKENIS DER HISTORI- SCHE BEOEFENING VAN HET ROMEINSCHE RECHT VOOR DE STUDIE VAN HET HEDENDAAGSGHE PRIVAATRECHT. Met een rede over bovengenoemd onder- werp aanvaardde heden mr. J. C. van Oven, hocglee-aar te Groningen, het professoraat in het Romeinsche recht en zijn geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Spreker begon met er op te wijzen hoe het Romeinsche recht, dat in vroeger tijden de eerste plaats innam onder de juridische vakken, aan de universiteit gedoceerd, sinds het nieuw Academisch Statuut zelfs niet meer genoemd wordt als verplicht studie- vak voor het candidaats-examen, maar „ge- camoufleerd" is in een formule, die het mo- gelijk maakt, dat aan Nederlandsche univer- siteiten het Romeinsche recht niet meer zal worden gedoceerd en geexamineerd. Met het oog daarop vraagt men zich wel eens at, of de studie van het Romeinsche recht wel- licht een verdwijnend verschiinsel is, een product van Middeleeuwen en Renaissance, maar niet meer van dezen tijd. Daartegen- over staat evenwel de enorme bloei der we- tenschappelijke beoefening van het Romein sche recht in vele landen, in het bijzonder in Italie, die bewijst, dat niet enkel uit tra- ditie dc Romeinsche rechtsbronnen nog im- mer bestudeerd worden. Deze moderne Romeinschr'echtelijke lite- ratuur staat echter buiten de belangstelliug der rechtsgeleerde wereld in haar geheel en de oorzaak daarvan is gelegen in het feit, dat de Romanistiek in de laatste decennien zuiver technisch-historisch van aard is. Spreker vraagt dan of deze wijze van Ro- meinsch recht bestudeeren voor den moder- nen rechtsgeleerde nog beteekenis heeft buiten haar zuiver historische waarde en hij beantwoordt deze vraag bevestigend; door de studie van het Romeinsche recht vindt de moderne jurist de rechtsbegrippen, waarmee hij dagelijks moet werken in hun primiticven vorm en hun vroegste ontwik- keling. Door ze aldus te vinden verheldert hij zijn eigen rechtsbegrippen en staat zui- vcrder tegenover het recht van den eigen tijd, d. w. z. hij ontwaart daardoor wat er in zijn eigen recht louter historisch overblijfsel is, wat van eeuwige waarde of althans van waarde voor dezen tijd. Dc taak van den modernen Romenist is derhalve, deze be= grippen zoo zuiver mogelijk tc leeren ken- nen. In het tonus Juris echter vindt men de Romeinsche rechtsbegrippen zeer onzui- ver, n.l. verwrongen, ten einde hen geschikt te maken voor toepassing in een niet meer Romeinsche, maar Oostersch-Grieksche we reld. De historische beoefening van het Ro meinsche recht der laatste decennien nu, gekenmerkt door het tekst-critisch onder- zoek en de juridische Grieksch Egyptische papyrologie heeft ons in staat gesteld, in vele opzichtep t zuivere Romeinsche recht te scheiden Tan het Byzantijnsche recht, hetwelk in het Corpus Juris is neergelegd, en het resultaat daarvan is, dat wij zien hoe in dat wetboek gestreefd wordt naar een compromis tusschen uit Rome overgeleverd recht en de rechtsbehoeften der bevolking van het Oost-Romeinsche rijk. Tot op ze- kere hoogte moet men in de verwringing der P.omeinsche rechtsbegrippen en instel- lingen een evolutie naar hooger trap zien, want in het kiassieke Romeinsche recht zijn tal van archaische, primitieve, opvattingen, begrippen en instellingen, waaraan de ju- risten der eerste eeuwen van het keizerrijk zich niet ontworsteld hadden. Die ontwor- steling wordt dan in het oosten voortgezet, maar niet meer door juristen van het peil der Romeinsche jurisconsultep. Het resul taat is daarom een zeer gebrekkig wetboek, dat den uit'egger voor onoplosbare proble- men stelt en dat den bodem heeft gelegd voor tal van vraagstukken, waarover de rechtsge:eerden van later eeuwen zich te- vergeefs het hoofd gebroken hebben, en die nog steeds onze re- htsleer als een eeuwige plaag belasten. Anders gezegd: ons recht la- boreert nog immer aan niet ten voile ont- wikkeld, tot twcemaal toe gerecipieerd en gewijzHd Romeinsch recht. Spreker licht dit met voorbeelden toe. Uitvoerig behandelt hij de zoogenaamde vrijwaring wegens verborgen gebrekon en betoogt, dat de deshclreffende bepalingen van ons Burgerlijk Wetboek, aanlciding ge- vende iot rechtsonzekerheid en menige on- billijkheid, een overblijfsel zijn uit de eersie eeuwen der Romeinsche rechtsontwikke- ling, dat een anachronisme was reeds in h«:t Corpus Juris en zooveel te meer in onze wet. De wens-~helijke regeling dezer mate-- rie zou gevonden kunnen worden in de rc- gelen betreffende de wanprestatie, waar- heen reeds de weg gewezen wordt door het kiassieke Romeinsche recht. Vervolgens wordt sprekers stelling met nog enkele andere voorbeelden kijrt toege- licht. Bij de gebruikelijke toespraken gcdenkt spr. in t bijzonder de Groningsche universi teit, waarvan hij zegt, slechts noodc te scheiden, ten inde in Leiden een ruimer a> beidsveld te vinden. of volgens art, 30a van.het beshiit. tot wijzi- ging "an het Bezoidigingsbesluit Burgerlijke Ambtcnaren 1925 (Stbl. no. 584), dc positie van niet gepromoveerdc lceraren bij het middelbaar onderwijs met het maximum aantal dienstjaren vergelijkenderwijze aldus was en is: 25 lesuren: volgens Bezoldigingsbesluit 1920 5640, volgens ongewijzigd Bezoldi gingsbesluit 1925 t 5500, volgens gewijzigd Bezoldigingsbesluit 1925 5500: 26 lesuren: resp. 5780, 5600, 5600; 27 lesuren: resp. 5920, 5700, 5700; 28 lesuren: resp. f 6060, 5800, 5460; 29 lesuren: resp. 6200, 5900, 5580; 30 lesuren: resp. 6340, 6000, 5710. 2. Zoo ja, acht de minister het dan niet een zeker niet beoogdc wanverhouding, dat leeraren, die 28 uur les geven, minder sala- ris zulien krijgen, dan zij, die 25, 26 en 27 uur les geven, zij, d;e 29 uur les geven, min- dcr dan zij, die 26 en 27 uur les geven, ter- wijl zij die 30 uur les geven. slechts 10 per jaar meer salaris ontvangen, dan zij, die 27 uur les geven, waardoor voor gelijkwaardf gen en gelijksoortigen arbeid voor minder werk meer salaris wordt gegeven, terwijl juist die laatste uren van een leeraar boven- dien de meeste inspanning vergen? 3. Is de minister niet van oordeel, dat een dergelijke uniforme toepassing van het Bezoldigingsbesluit op leeraren, die per we kelenksch lesuur worden bezoldigd, tot groote onbillijkheid zal leiden en is de mi nister bereid een wijziging aan te brengen, waardoor aan deze wanverhouding een eia- de wordt gemaakt? heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord: Artikel 30a van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1925 wordt voor de leeraren der Rijkshoogereburger- scholen niet toegepast, omdat de salarissen va" deze categorie van ambtenaren afhan- kelijk zijn van een vaak wisselend ge- tal lesuren en volgens het Bezoldigingsbe sluit 1920, zooals het luidde vdfor de daarin bij Kon. besluit van 23 April 1924 (Stbl. no. 200) aangebrachte wijzigingen, slechts bij uitzondering boven 6000 kwamen. In verband daarmede zijn de in vraag 1 onder elke groep in de derde plaats genoem- de bedragen gelijk aan die, in de tweede plaats genoemd. De vragen 2 en 3 kunnen op grond van het vorenstaande geacht worden te zijn vervab len. DE WEELDEBELASTING. De Vereeniging van Nederlandsche wa- penhandelaren te 's-Gravenhage heeft een brief gezonden aan den minister van finan cien, waarin zij verschillende bezwaren te- gen de voorgestelde weeldebelasting ont- wikkelt. EIEREN VAN WATERWILD. Op vragen van het Tweede Kamerlid Hiemstra betreffende het verbod tot het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, af- leveren of vervoeren van eieren van water- wild in 1925, heeft de minister van binnen landsche zaken en landbouw geantwoord: De door de regeering voorgestelde en door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen wijziging van de Jachtwet 1923 bedoelde mede het zoeken, rapen, ten ver koop in voorraad hebben, te koop aanbie den, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholek- sters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en wa- terhoentjes mogelijk te maken. Deze wijziging is echter nog niet tot wet verheven. Zoodra zulks is geschied, zal het zoeken, enz., van eieren van bedoelde vogels tot een bepaalden datum worden toegelaten. Het thans uitgevaardigde verbod slaat aj- leen op eieren van waterwild, genoemd in het ongewijzigde artikel 1 der Jachtwet 1923, en betreft practisch in hoofdzaak eieren van wilde eenden. De eendenstand gaat in ons land sterk achteruit en behoeft tegemoetkoming. Bedoeld verbod moet worden beschouwd als een tijdelijke maatregel, tot de eenden stand zich weer voldoende zal hebben her- steld. door te gaan informeeren naar de pakjes De lijksadvocaat noemde wat beklaagde gedaan had, niet van ernstigen aard. De laat ste bcete is echter f 30, rijksadvocaat meet dus deze boete eischen.'verhaalbaar bij lijfs- bedwang eh verbeurdverklaring. Het O. M. vereenigde zich met de opvat- ting van den rijksadvocaat, het is echter de vraag, wat voor beklaagde de zwaarste straf is, bij gevangenisstraf kan de rechtbtfck im- mers teruggaan tot 1 dag. Eisch toewijzing van een boete van 50, subs. 5 dagen hechtenis. De president wees beklaagde op de inoge lijkheid gratie te vragen. EEN BOEFJESBENDE. D^ gemeentepolit'e te .Leeuwarden heeft Zonrl; en boefjesbende op heeterdaad be- irapt. Jongens van een jaar of veertien maak- ten er Zondags, als de schippers hun schepen hadden verlafen, hun werk van de schepen in de stads.grachten te doorsnuffelen en mee te nemen wat van hun gading was. Zondag is weer bij een schippr in gebroken en een bearag aan geld ontyreemd. De aanvoerder van de bende. de 15-jarige H. v. d. V., is aangehou den, de anderen zijn voorloopig vrijgelaten. DE SCHEEPSRAMP AAN DEN HOEK VAN HOLLAND. Uit Hoek van Holland werd gisteren nog gemeld: Ht lijk van den eersten machinist, van Beek van de Schelde, is aangespoeld. Het lijk van den marconist ligt nog in de mast van het gestrande schip. KORTE BER1CHTEN. Te Schiedam is gisteren, naar de Schied Crt. meldt, de 7-jarlge van S. in het Spui- kanaal geraakt en verdronken. Benoorden de Huizer haven is een vis- schersvaartuig cmgeslagen. Beide. opvaren- den 1. Verman en zijn zocn Pi-eter zijn ver dronken. Gistermiddag is te Harderwijk een huis aan de Doelenstraat dat bewoond werd door P. Jansen, geheel uitgebrand. Huis en inboe- del waren verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Gi-sier heeft de afdeeling Zuid-Holland en Zeeland van den Bond van hoofden van Gemeentewerken in Nederland te Rotterdam een huishoudelijke vergadering gehcuden, waarna de heer G. J. Geijtenbeek directeur van Gemeentewerken te Gorinchem, een rede gehouden heeft over stedebouw. Een 19-jarlg jongmensch, werkzaam aan de kalksteenfabriek te Leiden is tusschen een machine bekneld geraakt. Hij is ernstig gewond, in het Diaconessenhuis opgenomen. De rijksambtenaren te Eindhoven heb ben Maandag ten huize van Van U. aldaar 200 liter alcohol met een gehalte van 97 pet. in beslag genomen. Aan de I weede Kamer is een adres over de weeldebelasting gezonden door het bestuur van het Schilderkundig Genootschap Pulchri Studio. Een wetsontwerp is ingediend tot wij ziging van de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht inzake valschheid in bank- biljetten, in muntspecien en muntpapier en in postzegels en postlnerken. my Staten-Generaal. LIEFDES-OFFER. Voor.den Raad van Justitie te Soerabaja stond een Japanner tereeht wegens een po- ging tot moord op een Hollandsche vrouw. De man PP.n hPCrlliiafH fYApH.aonnrae/«tir,otra« HET BEZOLDIGINGSBFSMUT. Op vragen van het Tweede K-Tierlid een beschaafd, goed-aangeschreven employe bij een groote Japansche firma, was verliefd geraakt op een alleraardigst Hoi-' landsch blondje, dat van dezen vuurgloed gefcruik maakte om hem eenige duizenden af te zetten en daarna duidelijk te maken, dat zij zich toch maar hield aan Kipling's bekende uitspraak „East is east and west in west M.a.W.„dat zij van den Jap niets wilde we- ten", zooals zij voor de rechtbank verklaarde. Teen de teleurgesteldc zoon van Nippon daarna mocst bemerken, dat zijn commerci- eel aangelegde schoone tegenover anderen uller en heel wat gulhr ook was met are gunstenja, toen sneed hij op een b cozen naeht het muskietengaas voor het ven- ster van de trouwelooze open, nam een lang mes tusschen zijn tan den en klauterde naar binnen. Zijn cpzct lukte niet de schoone wist h.m het dreigende mes te entwringen, na slechts enkele cnbeduidende wonden opge- loopen te hebben. Eisch tegen den teleurgestelden minnaar. acht maanden! BIER IN PAKJES. Voor de Rotterdamsche Fechtbank reeft gis teren tereeht gestaan de kunstschilder J C D 32 jaar, wien ten laste was gelegd, dat hij op 17 Mei in een pand aan de Gouvernestraar een zelfslandigheid, geschikt tot verKrijging van een alcohoiische vloelstof, in gisting heeft gebracht. Beklaagde zeide geschreven te hebben op een advertentie in een Fransch blad, waarin Pakjs gist, gerst en hop werden aangeboden Hij had die pakjes willen verkoopen,'had zelf getracht, volgens het recept op die pakjes ver- meld b;er te maken en de amblenrren hadden hem aangetroffen, doende met dit werk De ambtenaren waren zeker op -beklaagde op- mcrkzaam geworden door de reclame, die hit maakte. Getuige Vogelzang had het vier volgens het nece-t bere"! in h^-lao- o-ene""m. Invoer de frr',nds'"T<' '/an de orence -f er dorr hek'ra«d? b^etelr1 beteekenis van deze verklarinoen i i f« m'n' u -j j j t i LT verboden, beklaagde had de ad- oeteekems van aezc yerklarmgea I 1. Is de minister, bereid mede tc declen, i minisirabe op zich zelf opmerkzaam gemaakt TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. (Reeds beknopt opgenomen in een gedeelte van onze vorige editie.) Zomertijd. Aan de orde waren de wetsontwerpen Intrekking van de .wet van 23 Maart 1918, gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922, tot tijdehjke afwijking van de wet van 23 Juli 1908, tot invoering van een wetteiijken tijd. Voorstel van wet van den heer Staalman c.s., tot wijziging van de wet van 23 Maart 1918 tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wetteiij ken tijd. De heer v. cLWaerden (S. D.) achtte het in hoofdzaak de schuld der Regeering dat geen overeenstemming is verkregen tus schen de vo6r en tegenstanders van den zo mertijd. De commissie heeft niet getracht op concrete punten tot overeenstemming te ko men. Zijn bijv. de boeren gebonden aan den tijd? Het blijkt niet uit het rapport, waar meerderheid en minderheid alleen hun opvat tingen geven zonder dat tot een accoord wordt gekomen. Hetzelfde geldt voor de vei- lingen. Spr. is dus niet tevreden over het rapport. Hij is echter nu verrast en ontstemd door de houdmg der Regeering die weer die werpt op het bijna utigedoofde vuur van den zomertijdstrijd. De regeering is absurd; om dat men nu a les afschaft omdat de eene par- tij niet alles kan krijgen. Het meerderheids- voorstel is als bevredigingsvoorstel ontvan gen en dus was het wijs beleid geweest dat de Regeering dit ovemam. Het karakter van het regeeringsvoorstel is dat het een echt plattelandsvoorstel is. Uit de beroepstelling blijkt dat het industrieele deel van de bevol king zeer is vooruitgegaan en dat het land- bouwende deel constant blijft. Slechts 26 pet. behoort.tot dit laatste deel en het is on- juist dat dit deel uitsluitend voor Amsterdam- schen tijd is. De heer Weitkamp heeft ver- klaard dat er door tegenstanders van den zomertijd seliromelijk wordt overdreven. Kunstmatig is de tegensteilirg verscherpt en dat betreurde spr. want voor de steden is de zomertijd van vee! belang Aanneming van het regeeringsv&orstel zal ontstemming wekken bij vele groepen; ver- werping zal anderen teleur stellen. Spr. Iioopte daarom dat het middenvoorstel zal worden aanvaard. De heer Van Voorst tot Voorst (R. K.) achtte het middeiivoorstel der Com missie voor het platteland onaannemelijk omdat het ernstige bezwaren houdt. terwijl de voordeelen voor de steden gering zijn gewor- tien. De minister deed een juiste keuze en spr. dankte hem daarvoor. Iedere andere op'ossing heeft nadeelen, en alleen dit voorstel kan vredc brengen. Hij raadde dus de Kamer aan het aan.te nemen. De heer B a k k e r (C.-H.) wilde voor alles van dei' strijd om den zemeriiid af en was desnoods bereid eenige vervroeging voor het geheele jaar te aanvaarden. Aan het coni- promis-voorstel blijven vrijwel dezelfde na- ueelen verbonden als aan den Zomertijd en dus kan spr. dat niet aanvaarden Spr rele- veerde deze bezwaren nog eens en wees voor al op de verwarr'ner, die op de dorpen is ont- staan. doordat de helft naa'- d°n zomerliid de andere helft naar zonnetijd leefde. De heer Kn igge (A.-K.) betoogde, dat de oezwaien, die tegen den zomertijd zijn aangevoerd, niet gezocht zijn en niet kunst- matig y oi den in stand gehouden. Wie maar eens bij de boeren heeft gewerkt, weet bij er- varing dat die bezwaren ernstig zijn. Spr. dankte den Minister voor dit ontwerp, dat emaelijk aan de piaag een eind maakt. De heer Staalman (V. B.) meende, dat alleen het eompromis-voorstel den vrede zal brengen. Hij begreep niet, dat de Regeering van net Rapport is afgeweken en nu weer den strijd heeft ontketend. Hij drong er op aan, dat de Kamer zijn voorstel zal aanm - men en voor goed een eind zai maken aan de tegensielling platteland-steden. De heer B r a a t (platt. partij) dankte den Minister voor zijn voorstel. Hij protesteerde tegen eenige laatdunkende passages in het Rapport, die z. i. niet te pas kwamen. Spr. wilde de rust geven aan het platte- land, want daar wan en de rustigste en ijve- ngste en „minst-eischende" menschen. Hij weet dat een groot deel van de steden ook tegen den zomertijd is, vooral die moeten gaan werken en dus een uur eerder opstaaa moeten. Den weg dien B. en W. van den Haag aanwezen achtte hij den juisten en hij hoopte dat op dien weg de oplossing te vin den zij. Jullie moeten je klokken zelf maar verzetten De Voorzitter: U moet tegen spreken en niet tegen jullie. (Gelach.) De heer Bra at (platt. partij) verwierfi elk compromis en dus het voorstel-Staalman. Hij hoopte dat de Kamer eenparig het re geeringsvoorstel zal aanvaarden. De heer Van R a v e s t e ij n (c. p.) vom! dat er met den zomertijd een spelletje wordt gespeeld. De houding van de Regeering is in dit opzicht beneden peil Is het de bedoe- ling dat de Eerste Kamer dit ontwerp weer verwerpt? De heer Van Rappard (V. B.) verde- digde het regeeringsvoorstel, waarvoor z. i. zeer vele stedelingen zijn. De heer v. d. H e u v e 1 (A. R.) wist niet of de meerderheid voor of tegen zomertiid is, maar dit is niet het doorslaande argument. Het is de vraag, wat goed of wat verkeerd is De plattelanders en de huisvrouwen zijn te gen den zomertijd en hij meende tereeht. Spr verdedigde het minderheidsrapport der Com- missie-Zaalberg. De heer Co. ij n (A. R.) begreep niet waar- om deze kwestic zoo hartstochtelijk wordt be- handeld. Hij ging met de Regeering mee, maar achtte het gansche geval niet zoo ge- vyichtig Juist in de dorpen. waar men zich niet houdt aan den zomertijd, maakt men er zich druk over. Het besie lijkt hem de af- schaffing. De heer R u t te n (R. K.) resumeerde nog eens de moeilijkheden die aan den zomertijd voor het platteland zijn verbonden. De heer K e r s t e n (St. Ger. Partij) achtte den zomertijd een uiting van het zondeleven van ons volk. Hij is er dus tegen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, ant- woorddc. Hij herinnerde aan vroegere dis- cussies. Permanente invoering van den zo mertijd, die door de Kamer bij amendement in hetwetje is gebracht, is reeds door minister Cort van der Linden afgekeurd Spr. heeft zich altijd buiten de kwesiie gehouden en zich alleen bereid verklaard door een commissie het vraagstuk te laten onderzoeken. Tot zoo- lang schortte hij zijn meening op. Het belang van den sporwegdienst werd in acht geno men bij de vaststelling van begin en einde van den zomertijd. Spr. bracht hulde aan de Tijd-commissie voor de wijze waarop zij haar taak heeft verricht. Zij heeft spr. ere noodige gegevens verstrekt om een oordeel te vormen. In de minderheidsnota is op zaakkundige en objectieve wijze een uiteenzetting gegeven van de nadeelen die de zomertijd voor land- en tuinbouw heeft. De commissie in haar geheel erkent die bezwaren. De electriciteitsfabrieken bes,.aren slechts een zeer klein percentage als gevolg van dbn zomertijd. Het winstverlies clrukt voornamelijk op de overheidsdiensten. De economische winst van den zomertijd gaat vrijwel verloren als het uur tot 40 minu- ten wordt ingevoerd. Ook ideeele bezwaren, o. a- voor het huisgezin en voor de gods- dienstplichten, zijn aangevoerd. De verkeers- belangen heeft de Regeering steeds zooveel mogelijk behartigd. Het spoorwegverkeer op zichzelf heeft weinig bealng bij het invoeren van den zomertijd; alleen aansluiting bij den tijd in aangrenzende landen is daarvoor van belang. De hygienische voordeelen voor de stedelingen worden niet algemeen erkend, al ontbreken de gegevens. De bezwaren voor de jonge kinderen worden erkend door verschil lende geneeskundigen. De opvoeders zijn niet unaniem in hun oordeel, maar velen erkennen het bezwaar van een te korte nachtrust voor de kinderen. De Regeering heeft ten slotte be- sloten met de meerderheid der commissie mee te gaan. Men mag geen andere motieven bij de Regeering veronderstellenzooals de waard is vertrouwt hij zijn gasten. De heer v. d. Waerden (S. D.) verdedig de het amendement-Vliegcn, dat mid-zomertijd wil van den eersten Zondag in April tot den eersten Zondag in October. De heer Staalman (V. B.) heeft een sub- amendemenf op dit amendement ingediend, waardoor de tijd zal duren van den laatsten Zondag in April tot den laatsten Zondag in September. Het sub-amendement-Staalman werd ver- worpen met 64 tegen 15 stemmen. Voor de leden Gerirtsen, Westerman, Oud, Katz, Bakker-Nort, de Groot, Bomans, Tet Hall, van Vuuren, Dresselhuys, van Doi'p, van Gijn, Ketelaar, Staalman, Bongaerts. Het amendement-Vliegen werd venvorpen met 51 tegen 25 stemmen. Voor de leden: Staalman, Groeneweg, IJzerman, Westerman, J. Ter Laan, v. d. 3 empel, Wijkamp, de Vries-Bruins, Marchant, Oud, Katz Bakker-Nort, de Groot, Bomans, Ter Hall, van Zadelhoff, van Dijk. van Rijse- wijk, A'.barda, van Dorp, Kleerekoper, van Waerden, van Gijn, Ketelaar, K. Ter Laan. Het wetsontwerp werd aangenomen met 52 tegen 24 stemmen. Tegen de leden: van Rijsewijk, Meyer, Al- barda, van Dorp, Kleerekoper, van Waerden. Ketelaar, K. Ter Laan, Staalman, Groene weg, IJzerman, Westerman, J. Ter Laan, v. d. Tempel, Wijkamp, Gerhard, Katz, Bakker- Nort, de Groot. Ter Hall, van Zadelhoff, Bfumer. van Dijk, van Gijn. De vergadering werd verdaagd tot hedw 1 uur.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6