WYBiUT t Uw ggzond&eid de werkzakmheden verniinderd. Zaandam respedeerde den secretaris in hooge mate. De andere hoofdbestuursledep doen echter ook veel in het algemeen belang en men vond daarom een ver'aging van het salaris van den secretaris noodig. Helder speet het dat Amsterdam den secretaris het reservefonds wil laten vormep Spr wil liever verhooging van contributie. (Applaus.) Devoorzitter was het met Helder eens, Spr. waarschuwde tegen het vpprstel-Amster dam. Men kau d? propaganda niet ernstiger schade dan den secretaris sfijn proagandisti- sche kracht te ontnemen. Met 77 tegen tegen 12 stemmen en een bianco werd besioten het salaris van den secretaris op 600 te laten. De begrooting werd hierop in tetaal vast gesteld op 2157.21 in ontvangst en ujtgaaf. Tot afgevaardigde algemeene vergaderjrg N. V. Z. werd gekozen de heer Bogaart te Helder en de heer Lans te Heemstede tot plaatsvervanger Punt 9 hield in stemming over het huis houdelijk reglement, verplichtend voor alle aangesioten fondsen. In ck toelichting herinnert het bestuur er aan, dat in de 18 Juni 1924 gehouden verga- dering de stemmen staakten over het voerge- stelde huishoudelijk regiement. Het bestuur hoopt op een flinke meerderheid in deze ver gadering en dringt er op aan er voor te zor- :en dat het hoofdargument van den minister, let uiteen loopen der reglementen der aange sioten yereenigingen, gebezigd om de vereeni- gingen niet te erkennen, verdwijnt. Wei behoeven alle reglementen niet in alle opzichten gelijk te zijn en kan rekening wor den gehouden met plaatselijke omstandighe- den, maar art. die o. m. het uitkeeringsbe- drag regelen dienen eensluitend te ziin. Wei mag ieder fonds voerloopig zelfstandig be- palen of er wachtdagen zullen zijn of niet. De contributie moet gebracht worden op 2A cent per verzekerde gulden. Voor de meeste fondsen is dit een verhooging, maar voor vele fondsen is het tevens een vcrlaging van uitkeeringssteun. Voor vele fendsen die een veel te hoog gemiddelden leeftijd der leden hebben, is het hoog tijd dat de iokomsten ver- hoogd worden. Dat nieuwe leden beneden de 25 jaar min der moeten betalen dan de tegenwoordige ledfn moge enkelen tegen den borst stuiten doch is in verband met hun leeftijd juist en zal stellig het toetreden van jongere leden bevorderen. Ten slotte zegt de toelichting nog dat de meerderheid van H Hoofdbestuur zal voor stel len om aan die enkele fondsen, die ep wis- Irundige gronden kunnen aantoonen dat de thans geldende contributie voor hun fonds voldoende is, gelegenheid te geven om telkens voor een jaar onfheffing te vragen van de nieuwe coctributieregeling, mits zij die nieu we contributieregeling wil accepteereo voor nieuwe toetredende leden. De voorzitter deed mededeelmg van eenige ingekomen amendementen. Amsterdam verdedigde een amendement em de leeftijdsgrens voor de verhoogde contribu tie van 40 op 33 jaar te brengen en bepleitte voorts gelijkstelling van contributie. De secretaris wees er op dat juist de jongere leden ineer in de kas siorten dan zij er uithalen. Het is hun recht dat zij voor hun 25-jarigen leeftijd minder betalen. Doet men dit uiet dan krijgt men de jongeren niet en die heeft men juist noodig. Helder ondersteunde het amendement - Amsterdam. Administratief is dit ook sen voordeei. De voorziiter oordeeldc het voorstel in strijd met cen behoorljjke ziektertgeling. Hand'having van 3 klassen was noodig Met het oog op den tijd werd in stemming gebracht het voorstel tot aanvaarding van in- en doervoering van het huishoudelijk re glement Met 73 tegen 12 stemmen werd tot aan vaarding besioten. De voorzitter oorateelde dat, gezien het resultant van de stemming, men niet bczorgd behotide te zijn dat er kassen bij den bond zullen eerdwijnen. De fondsen woiden met 1 Januari 1926 verplieht dit bcs.uit te hebben uitgevoerd Het voorstel-Amsterdam, de gunstige be- paling van leden die voor hun 25ste jaar toe treden te latin vervailen, werd met groote meerderheid verwerpen. Het voorstel-Amsierdani om de verhoogde contributie op 35 jaar, inplaats van op 40- jarigen leeftijd te doen ingaan, werd aange- uomen met 38 tegen 34 stemmen Een aimndement-Hoorn bepalende dat bij verhooging van titkeering de leden voor die verhooging contributie naar leeftijd beta en, werd z. h. s. aangenomen Een ter vergadering ingekomen amende ment var Zaandam werd ingetrokl en Na eenige bespreking bij de rundvraag over onderg, ichikte pnnieti, sloot de voor zitter om half zts, met een kort wootd, de urgadering. UIT OTERLEEK. J.i. Zondag en Dinsiiag hicid de Oymnas- tiekverecnigiiig ..Tuxulusthaar iasts'te uit- \ocring in dit seizoen in het Iokaal van deu liter A- van Ham, under Icidiug van haar di- recteur den liter A.B aauboer v.m Heeriiugo- waard. De opkomst was beido avondc zeer goed. Het programma werd correct afgewcrkt, vooral de knoisoJ.n.ngcn dames en spriet- oefeningen meisjea vonden veel bijval, evenzco hc-ogrek en brug heeren en groepcu jongens. Het geheel werd afgewi-sc-ld door voordrach ten. Door de dames werd voorgedragen: „Weerbare vrouwen", dat een waar succes- numnier was. De dames gekletd in teuke uni- fonnen en met den tainboer voorop, vormco oen alleraardigst geheel. Door vier heeren werd „De gezende pa tient" gegeven en nog door een van de dames een paar zangnummertjes, getiteld „Groot mceaers jongen" en „De Stoel met de blo"- i: cn van blauw". Aan het einde kregen wij nog een paar bij- zonder mooie tableaux; lo „Gymna3tiek voorheen; 2o. „Gymnastiek thaiis", 3o. „Lichamelijke ontwikkeling". - De voorzitter sloot beido avonden met eeni ge goed gekozen woorden, waania nog een aangenaam dansje werd gemaakt. UIT AKERSLOOT. Voproverliggcnde wegens den hevigen wind tietste de heer G,, langs den Kanaaldijk en werd aangereden door een uit tegenoverge- stelden richting komenden auto, met het ge- volg dat hij verwendingen opfiep aan zijn hoofd en arm. Hij werd door den bestuurder van den auto overgebracht naar het Stads- Ziekenhuis te Alkmaar. Na aldaar verbonden te zijn is hij per rijtuig naar zijn woonplaats vervoerd. Hoogstwaarsehijnlijk heeft de auto met het uitwijken te spoedig den weg weet genomen, omdat de G., door het achterwiel is gegrepen De rijwielreparateur R., was bezig in zijn werkplaats een ledige benzine tank te re- pareeren, op een gegeven oogenblik sloeg deze met eei»geweldigen slag uit elkaar. Een raam in de werkplaats sprong stuk terwijl R., een kleine verwonding aan zijn wang opliep, en zijn oogharen verzengden. Dit ongeval is be- trekkelijk goed afgeloopen. De tank had on- geveer drie weken ledig buiten gestaan. 5CHOORL. Ingeschreven paarden: Zondas 15 Maori 1025 2 uur. Otid$r uen Man Prijs: Ema, Martinus S., Newton B, Dumas, Oscar, Neerlandia, Nel lie Z, Nico C, Morgenroth. De heer T. 'limmennan eigenaar van het Hotel „de Rcode Leeuw" te Schoorl looft een mand Madcrawijn uit voor den, winnenden rijder. Naar kcuze Prijs. Rijden naar keuze: Kam- pioen B, Perrigan B, Barones, Oscar, Erna, Newton B, Neerlandia, Max Medium, Mar tinus S, Dumas, Nellie Z, Leo, Nico C, Koos- je W, Lord B. 15 Maart Priis. AangespannenKiinstler, Kampioen B, Quimperle, Catherine Spier, Osear, Barones, Pal, Martinus S, Leo, Me teor, Wahnfried Rauteukranz, Favoritin, Nel lie Z., Neerlandia, Max Medium, Dumas, Perrigan B, Vatality, Nico C, Eraa, Lord B. UIT HEERHUGOWAARD. De Tuinbouwvereeniging „Nieuwleven" alhier hield Dinsdag haar jaarvergadering, onder leiding van den heer Brugman, Kennisgeving werd pptvangen dat als sub- sid.c van de regeering voor cten tuinbjuweur- sus een bedrag van J 299.96 te innen is. Verheugde zich de voorz. over deze finan- cieeleo steun, spr. betreurde het dat het aan- ta! cursisten tot engeveer de helft was ge- sienken. Met genoegen mocht echter warden geconstateerd, dat de'trouwe bezoekers al net mogelijke doen om van dezen cursus zooveel mogelijk te profiteeren. Naar aanleiding van een schrijven van de vereenigtng „De Proeftuin Kennemtrland", werd door de vergadering aanvaard het voor stel een jaarcontributie van 23 voor d:ze nuttige instelling te geven. Tevens werkten de veorz en de heeren T. en P. Kostelijk de aanwezigen op toe te treden als persoonlijk lid. Het verslag der keuringscotnmlssie voor te veld staande aardappelen, gaf aanleiding tot de opmerking, dat het zeer gewenscht was dat meerdere aardappelverbouwers voor hun pro duct keuring aanvragen. Door den voorzitter werden eenige woor- den van dank gericht tot den heer T Koste lijk voor de wijze waarop hij tot heden de ver- eeniging in deze eommissie had vertegen- woordigd. De verkiezing van een opvolger werd u'ltgesteld tot punt 6 der agenda. Nog werd medegedeeld, dat de tuinbouw- vereenigingen en de boerenleenbanken zijn aangeschreven om te zorgen^ dat de tuin- derscredieten dit jaar woiden afgelost. Met genoegen eonstateerde de voorz. dat dat door leden van „Nieuwleven" reeds vrij- wel was eeschied. Door ae heeren C. Langedijk en J. Brou- wer was voor den aanvang der vergadering de rekening over 1924 nagezien en zooals uit de verklaring dezer eommissie bleek, jn de beste orde bevonden, Uit het financieel verslag, daarna door den heer Meezeboer uitgebracht, bleek dat het le- dental 180 bedroeg, 2 leden vertrokken, 4 nieuwe leden werden ingeschreven. De ont- vangstc-n bedroegen i 452, do uitgaven 423 08, alzoo een batig saldo groot 28 92, waarmede de reserve was gestegen tot 1080 37, waardoor een bedrag van 951.45 bij de Boerenleenbank is geplaatst. De vergadering keuide de rekening goed, terwijl de voorz. de penningmeester dank zei- de voor zijn gehouden beheer. Door den secretaris werd nu het jaarvcr- slag uitgebracht, waaruit we het volgende aanstippen: Het veveenigirgsiaar verliep zeer kalm, wat van de vroegere werkzaamheden berustien thans bij het bondsbestuur, in welke vergaderingen de vereeniging en bondshelan- gen door onze vertegenwooroigers in dat be stuur naar behooren worden behartigd, wat ook wel daaruit bleek, dat door gcen hunner de vergaderirg van het Bondsbestuur werd verzuimd Door het bestuur werd Ce'n verga dering gehouden, teiwij! vele male nbespre- kingen p'aats hadden in het dagelljksch be stuur der venemging. In lict kort verine ode spr. het verliandelde ill de vergadering der vereeniging „De Proel- tuin'1, wi-ike met groot genoegen werd bij- gewcQiid door den voorz. en sea-. Spr wekte op tot toetredmg, niet alleen om daarmecle de zaak financieel te steunen, doch ook zelf door ken. ismaking van deze stichtmg te profitee ren voor het bedrijf- Gewezen werd op de gecoinbircerde verga dering met „Waaiiand en Omstr." waarin door den heer Hazeloop een voordracht w erd gehouden, daarin bijgestaan door den heer Balk met de prejectieiamaarn tiocwe! deze vertooning ten deele mislukD lieblen de aan- wezigen toeh veel wetenswaardigs kunnen vernemen. Bij vooitduring heerschte in het bestuur een aangename verhoud-ng wat ten zeerste geacht mag worden in het Lolang van de ver eeniging Vervo gens gaf spr nog cen beknopt over- zicht van den gang van zaken in het bedrijf en met betrekking tot het marktwezen Mogen sommigeu minder gunstige uitkomsten hebben te boeken, door dien ze hunne producten moes- ten afzetteu cp inomenten toen de prijze-n te wenschtn overlietcn, over het geheel genomen mag er tevredenheid zijn, vooral wannecr in aanmerking werd genomen, dat het bedrijf nu een ma a I zeer wisselvaliig is in zijn resul- taten. Gunstig mag het in ieder geval worden genoemd, dat Duitschland weer is geworden onze grootste afnetner. Met de beste wen- schen voor de vereeniging en hare leden ein- digde spr. zijn verslag, waarop een krachtig applaus. volgde, wat de voorzitter aanleiding gaf den secretaris dank te zeggen voor zijn uitgebreid verslag, hem toewenschende nog menig gunstig jaarverslag te mogen uitbren- gen. Bij de nu volgende bestuursverkiezing wer den de heeren Gayaard en Liefhebber met bijna algemeene stemmen herkozen, terwijl na verschillenoe stemmingen in de vacatuie- T. Kostelijk, werd voorzein door verkiezing van den heer Jac. Klaver. De heeren LiefhebPer en Klaver namen de benoeming aan, terwijl de heer Gayaard met Zijn herbenoeming in kennis gesteld zal wor den. De heer P. Kostelijk werd aangewezen voor de vacature in de keuringscommissie door het aanstaand vertrek van den heer T. Kostelijk ontstaan. Hoewel eerst door be- noemde bezwaar gemaakt werd tegen het aanvaarden van die functie, liet hij zich op aandrang van de vergadering er zich ten slotte toe vinden aitljans voor een jaar die functie waar te nemen. Had de voorz. den heer T. Kostelijk reeds dank gebracht als lid der keuringscommissie, hij meende in den geest der' vergadering te handelen wannter hij hem tevens dank zeide voor hetgeen hij eenige jaren achtereen had gepresteerd in het besiuur en hem namens alien veel goeds toe te wenschen in zijn nieuwe woonpiaats. (Applaus.) Thans kwam de vraag aan de orde of ..Nieuwleven" ook voorstellen had voor de a.gcmeene vergadering van den Noorder- marktbond. De heer Klaver wenschte wel te weten, hoe „Nieuwleven" zou staan tegenover het voor stel Waar land en Omstr.betreffende het niet heffen van Iiggeld der vaanuigen in de overdekte gaten. Van besiuurszijde werd gewezen op de groote onbillijkheid, welke door dat voorstel werd dat aangenomen, zoucien ontstaan. De vergadering deeide die zienswijze, zoo- dat „Nieuwleven haar stem aan dat voorste! niet zal kunnen geven. Uit tie gcvoerde dsi- sussie werd een ander voorstel geboren n.l. om door de heffing van 1/10 extra markt- geld een extra reserve te xormen, uitsluitend met het doel te zijney tijd te kunnen komen tot een marktstiching naar behoefe en naar de eischen des tijds. Die reserve kan tevens wor den aangevuld met saldi der gewone baten. Verschillende zaken kwamen naar vpren, welke werden verwezen naar de eommissie van beheer, zoonoodig naar de vergadering van het bondsbestuur n.l. verbetering van den toestand bij de paardenstailen en laadplaats van de schippers, het toch verhaodelen van afgekeurde producten, een opmerking met be trekking tot wel laten en niet presenteeren van het product, de wenschelijkheid der vast- stelling van een bepaald uur voor bloemkool- afslag, het herroepen van het verbod tot op- houden. Over deze verschillende zaken werd een tamelijk brcedvoerig debat gevoerd. Een belangrijk voorstel kwam echter nog ter sprake n.l. wijziging der Statuten en het Huishoudelijk reglement van den bond. Tot nog toe geschiedde de vertegenwoordi- ging in het bestuur en ter algemeene vergade ring naar het aantal leden der aangesioten vereenigingen, wat een groote onbillijkheid werd geacht. Met cijfers werd aangetoond, dat b.v. een vereeniging, welke slechts voor 67.000 ter veiling aanvoert, tot nog toe gelijkgereehtigd is met een vereeniging die voor een bedrag van 724 000 en een ander die voor een be drag van 644.000 aanvoert. Het voorstel beoogde, <je gemiddelde omzet per vereeniging over de 3 Jaatst verloopen jaren als maatstaf te nemen voor vertegenwoordiging in het be stuur, en van dit aantal meer te doen afhan- gen het aantal afgevaardigden ter algemeene vergadering. Als voorbeeld werd gegeven een vertegen- woordiger op 1/20 van "den totalen omzet en eventueel ©verschot daarvan en dan b.v. i afgevaardigden voor elk bestuurslid. Na eeni ge bespreking werd aan voorz. en secretaris opgedragen dit voorstel te formuleeren en van toelichting te voorzien. Aangewezen werden tot afgevaardigden de heeren: Gayaard, Liefhebber, Hage en K'aver van het bestuur en de heeren P. Wa- ker, C. Langendijk en Jac. Kostelijk door de leden. Plaatsvervangers zullen zijn de hee ren: J. Brouwer en A. van der Veer. Met betrekking tot het volgende punt: Ver plieht bezoek der jaarvergadering komen al ter lei denkbeelden naar voren, doch werd ten slotte aangenomen de vergadering 'a mid- dags te 1 uur aan te vangen en wel in loka- liteiten, waarheen om beurten grootcre of kleinere afstanden door de leden moeten wor den afgelegd. De minder goedc uitvoering der laatste kooltelling gaf aanleiding, dat hiervoor werd bencemd de heer D Joon. De lia*r T. Kostelijk sprak nog een enkel woord tot afscheid. Het w as hem steeds goed bevallen te midden der leden van „Nieuw- leven", het gem is van dezen omgang zou bem siellig ecu leugtf toeschijnen, speciaal dankte hij het bestuur voor de zeer aangena me samenwerking. De gratis verloting wees Ut prijzett tee aan de heeren; F. Liefhebber. J. Brouwer, C Pool, Jac, Klaver, A. Kuiper A Rcutenaar en J. de Boer. 1 lierna sluiting met dc leste wenschen voor 1925. In de hiema nog gehouden bestuursverga- dcriug werd de heer P. Meereboer herkozen als bestuurslid voor den Noordermarktbond. UIT OUDKARSPEL. De hulsvlijttentoonstelling gceft in onze gemeente ecm cngewone drukte. Het is elken dag langs de straat bijzonder druk van hen die de tentoonstelling bezoeken gaan en auto's vol worden dagelijks aangevoerd om bij dc tentoonstelling een kijkje te nemen. De teutoonstell ng kan zich dan ook dage lijks in een zeer druk bezoek verheugen en al gemeen is men vol bewondering over hetgeen te zien wordt gegeven cn over de wijzc waar- op een en ander gerangschlkt is De radio-installatie van den heer Schuite maker zorgr voor de noodige inuziek en ineer- malen worden zeer mooie nuinmers uit bin- nen- en buitenland ten gehoore gegeven. Ook de diverse vcrmakelijkhetfen .hebben druk v. crk, zooda iu v bi duur van „Hct Nut" en de eommissie met voidoening op luin ar- beid kunnen neerzien. Op het toon eel, waar voor cen gczellig zitje gezorgd is, heeft men cen prachtig overzicht op het tentoongestelde, doch wat ons wel opvalt is dat daan'an door niet zeer veeln gebruik gemaakt wordt. Het lijkt wel of het publiek meent, dat deze gelegenheid alleen er is om bestuur en eommissie na hun arbeid een rustig half uurtje te geven, hoewel het spcicaal is ingtricht om net publiek ter wille te zijn. Hoewel we dagelijks constateeren, dat het zeer druk is, kan men ons geen inliehtingen gtven over het aantal bezoekers per dag, om dat een wedstrijd in het raden naar het aantal betalende bezoekers der tentoonstelling op touw gezet is. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De codperatieve verbruiksvereenigjng „Nieuw Leven" hield Woensdagavond de vier- de jaarvergadering in het lokaal van den heer Kramer. Aanwezlg waren 27 leden. Uit het jaarverslag stippen we het volgende aan: De onderlinge verstandhouding was zooals men niet beter zou kunnen wenschen. De fi- nancieele zijde blcef ook dit jaar zooals die van den aanvang af geweest is: steer's vol doende kasgeld om alles op tijd te betalen, geld-en beschikbaar als de noodige verbete- ringen verr.cht mcesten worden. De omzet is dit jaar met bijna 9000 toe- genomen en was totaal 107448,44. Gewezen werd op de verbetering van den bouw van het nieuwe magazijn en de aan- schaffing van ec-n auto verkregen. Het Hoofdbestuur behoefea slechts 5 maal te vergadcren. Het ledental is met 2 toegeno- men en bedraagt thans 59. Uit de financieele rest; Itaten bleek, dat een winst gemaakt is van 1816,10 en de kleine gebeuwen met de inventaris van kantoor en bakkeiij thans voor 1 op de balans voorko- men. Het reservefonds is gestegen tot 3155,44, het fonds ten bate der leden die in de vorige zaak een financieel? strop hebben gekden, J 1229 06, en het fonds ten bate der leden 298,42. Het regeeringserediet is verlaagd tot een bedrag van 13000. Dc balans kwam daarna ter tafel en werd goedgekeurd met 'n eindcijfer van 27831,77. GoedgevondcR ward om 3 pet, mvi. m: de leden uit te keeren. Als bestuurslid werd herkozen de heer C. Paarlberg en in dc plaats van den heer T. Kostelijk, die vertrekt, werd gekozen dc heer H. Bakker. Als commissaris werd herkozen de heer P. Kist. Op voorstel van het bestuur werd besioten om een betonschcei'tng te maken en Let oudc muurtje achter de bakkerij door cen nieuw steenen gebouwtje te doen vervangen. Een bestuursvoorstel om 50 beschikbaar te stellen voor het neutjaal ziekenhuis te Alk maar werd verworpen. Een voorstel om ook de vrouwen van de le den in de gelegenheid te stellen lid van de vereeniging te worden, werd tot de volgende vergadering uitgesteld. Het besfuur kreeg machtiging om voor de wijk Heerhugowaard een auto aan te sehaffen, waardoor elken dag de groote wijk bediencl kan worden. Nad at nog voor het nazien van de volgende balans aangewezen zijn de heeren A. Schrij- ver, H. Bakker en A. Goudsblom, en als re serve de heer A. Nouwen, werd de vergade ring gesloten. DE HEERHUGOWAARD 300 JAAR. Een en ander uit de gesehiedenis Gister was het, naar de Telg. vertelt 300 jaar geleden, dat de Staten van Holland en West-briesland odruoi verleenden op een aanvraag tot bedijkirg van de Heer-riugo- waard, een der vele meren in Hollands iNoor- derkwartier, welke in de eerste helft der 1 7q eeuw derden dreoggelegd. Eerst had men zicli in de strijd tegen het water bepaald tct de verdedigjng, nu ging men met kracht tot den aanval Jour. Na twes eeuwen was het eindelijk gelukt, om de Zijpe voorgoed droog te leggen. De bcaijking van de Beemster de grootste en daardcor de ge- vaarlijkste van de binnenmeren, was in 1612 voltooid. Zij leverde het bewijs, dat door de betere toepassing en inrichtiug der waterop- pervlak konden wotden leeggemaien en daar- mede hegon cen drukke werkzaamheid in deze dichting: de Purmcr, de Baarsdoppermeer, de 1 iec-rhugowaard, de Wijde Wormer en de Wa- terlandsehe meren volgden. Toen eindelijk in 1644 de Nooreindermeer was drooggelegd, had het Noorderkwartier een oppervlakte, welke 30.000 bunders grcoter was dan in den aanvang van den vrijheidsoorlog. En benoor- den van het 1J was toen ook alles droogge- maakt. Waardoor zijn deze verbazingwekkende re- sultaten in een betrckkelijk kort tijdvak ver kregen? Na den overgang van Amsterdam, en voor het Noordelijk deel reeds na Alk- raaars „Victorie", was de rust in Noord-Hol- la..u we,nig verstoord. Bij den opoloei van de steden v\ r'den aan de landbouw steeds zwaar- der eischen gesteld. Men kwam land, vooral bouwland te kort, en er waren handen ov-r. In de rekesten voor het bedijken van de Beem ster en andere meren leest men telkens de overweging, dat uitbreiding van het voor den landbouw geschikte gebied den velen in- gezetenen loonend werk en een goed bestaan zou verschaffen, zoodat zij in het vaderlaud konden blijven en niet naar den vreemde Be- hoefden te trekken. Daarbij kwam echter nog een ander element, Door de groote voordeelen met handel eh kaapvaart bchaald, weren in clen steden groot? rijkdommen ppgehoopt, voor welke, bij gebreke aan staats- en buitetiland- sche fondsen, geen belegging te vinden was, Het belegeen in nrondbezit beval zich, ook om de soliliteit, vanzelf aan. Wanneer de kooplieden-regenten eenmaal hun fortuin had den gemaakt. waren z ijer op bedacht, 't ver- diende geld op de veiligste en vruchtbaarste manier rendabel te tnaken. D? Amsterdam- sche burgemeester Jacob Pcppen stak de helft van ziin vermogen, vijf tonnen gouds, in de drooglegging van de Beemster en aan Am- sterdamseh geld was het te danken, dat alle andere meren in vruehtbaar land werden om- gezet. De poldergeschierl-nis van Hollands Noor derkwartier vertoont een ondergrond van on derlinge bevoorcechting, omkooperij, nepotis- me en listige praktijken, kortom cen stelse! van oligarchic, c); t volkomcn aansluit bij de stedelh'ke regecring en d? bedijking van den Heer-Hugo heeft hierop geen uitzondering gemaakt, integendeel, zij kan veeteer als een sprekend voorbeeld daarvan gelden Vcor Alkmaar was de drooglegging van de licerhugowsard zeer gcv. enscbt'en bt-geer- lijk. Burgemetiter Van Teylingen en a? se. cretaris Nanning van Foreest moeten het plan hebben opgezet. Zij vormden een „con-ipagnie" waarin zij zcrgvuldig alle grcote heeren en ifiyloedrilke perscnen opn,,m«i, dip de zaak bij de Staten en in het machtige en geldrijke Amsterdam konden bevorderen. Daarbij zorg- den zij goed voor zichzeif en voor hun verwan- ten. Personen, wier tegenstand moest worden oyerwonnen, werden '„g< ratificeerd", Boven- dien verzekercien de Alkmaarsche regenten zich van den st un van machtig Amsterdam- sehe verwanton, zooals de hurgemeesters Cromhouf en Oetgens. die door den leschied- schrilver v rden betiteld als gevvetenlooze uifhuiters en grondspeeulanten Verder trouwde een dochter van den Alkmaarsehesi burgemeester Van Veen in d'en tijd met een zoon van een riik Amste,rdamscll koopman. Van Loon, en door dezen werd het oetooi dan eok aangevraagd, De best-bedee'. lfn van de „lioofd-partiei- oanten" kregen 97'2 moreen land, maar bun broers, zusters, enz. ontvingen nog een evtra^ n-ortieEn dan bestend nog de bepaling, dat de difkgraaf en enke'e hoogbeemraden mcesten \vrden gekozen uit de Alkinaarsche in gel an den 1 Zoo min als andere polders heeft de Heer- hugowaard aan de hooge verwacbtingen be- anfwoord. In 16S4 w rci er zelfs ernstig over gedacht cm haar weer te lateg oncferloopen, ten einde er ten minste het prot'ijt van de vis- scherij van te trekken. Velen listen hun ak- kers met wilgenbosch benlartcn, waarmede nog in het midden van de 10e eeuw groote uit- m'Ftrektheden war'n'be lekt Ferst de belang- riike verbetering van de bcmaling door bet olaat«en van twee stoomgemalen en daarna de toeoassing van kun«tmest en bet verande- '■en van bet weiland in mcenteland, schiinen in hc-t Uiatst von de v©rl"e eeuw een gunstiger wending te hebben verzekerd. Ten slotte ncg iets over den naam van de zen pekler- D:ze is afkomstig van Hugo van Assendelft, baljuw van net Hcogwouder Am- bacht en kastelein van Medemblik, die in 1296 dcor de West-Friezen ward verslagen. Oudtijds was deze waard een meer en stond in verbinding met de Schermer, daarvan ge- 8cheiden door den liuigendijk. In 1255 trok graaf Wiltem II met een groot leger van Vroonen uit ever het bevroren meer, om de West-Friezen te verdclgen en Hoogwoud in brand to steken. Hi] zakt? echter met zijn paard door het ijs en werd door de Friezen afgemaakt. AFLOOP VAN VERKOOPIN'GEN. Uiis.ag veiling, bij opocd, van het hotel „De Nachtegaal", gehouden op Woensdag 11 Maart 1925, ten overstaau van den notajis Mr. A P. H. de Lange. Het sedert jarcn gunstig bekend staande le rang hotel-cafe-restauraiu .,De Nachte gaal" te Alkmaar, aan den Geesterweg, hoek Qeestersingel, tegenover den Bergerhout, met groote kamers en zalen, kolibaan, terras, ga rage, stallen, tuin en etf, te zamen groot 15 aren 2 centiaren, staat slechts in bod op 44025. De afslag en eindtoewijzing zal plaats Heb ben op Wcensdag 18 Maart a.s, des avoods 61 'i uur, in bovengeno°md hotel. Apotb^Var: Maar dat is geen racept, juffronw. Dame nlee. dat weet ik wel. maar het is de Kr'->t wan m'u verlootde een dokter En no won fk vreiten -C me itoudt kunnen helpen, hem te ontctjferen (London iutu bunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desin- fecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Groote dooien 65 Cta

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6