Ilkmaarsche Gourant De terugkeer van Kiompvoet 11 Yrijdag 13 31 a art.* FEU1LLET0N. E>. «1 1925 rlono8rd Zeven en Twintigste Jaargang. Stadgnieuws HOE W1J CHKlSTELIjK geregeerd WORDEN. De zaal van het cafe „De Graanhandel" us gisteravond geheel gevuld met dames, der wie zich enkele heeren gevonden, alien komen om te luisteren naar de rede van :vr G. Miedema-Zondervan, lid der Prov. uten van Noord-Holland. De spreekster is sinds eenige dagen begon- nen met een vijfweeksche propaganda voor de soc.-dem vrouwenclubs. Elken dag ver- richt zij huisbezoek en des avonds houdt zij dan een rede, telkens in een andere plaats. De rede van gisteravond in „De Graanhan del" was een van deze propagandatocht-rede- voeringen. Zij droeg tot onderwerp: „Hoe wij christelijk geregeerd worden". De vergadering werd met een kort wel- komstwoord geopend door de presidente van de soc.-dem. vrouvvenclub, mevr. Wester- h o f - K o o p a 1, die er op wees, dat mevr. Miedema langzamerhand al een heel goede bekcnde van de Alkmaarsche vrouwen is ge- worden Spr. betoogde hoe voortdurende strijd tegen het kapitalisme noodig blijft en dat het cler vrouwen plicht is zich schrap te zetten ook tegen de huidige regeering. Daarna gaf zij het woord aan mevr. Miedema. Het is een prettige gedachte zooveel vrou wen bijeen te zien, aldus begon deze haar rede, daarop laiende volgen, dat zij al zeer vaak hier kwam, zoodat het haar dubbel ge- noegen deed de zaal gevuld te zien met men- schen, die sympathiseeren met de S. D. A. P. Spr. ontmoette op haar propagandatocht wel eens menschen, die wanhopen aan hei succes der S. D. A. P. Veel strijd is en wordt gevoerd, dat erkennen zij wel/ maar er wordt niet voldoende bereikt, meenen zij. Dit nu gaf spr. toe,, maar zij stelde vast, dat dit zijn oor- zaak mee vindt in het feit, dat zoovelcn de propaganda en den strijd voor de soc.-dem. beginselen overlaten aan een kleine groep. De strijd tegen militairisme en voor andere beginselen, b.v. beter onderwijs, moet speciaal worden gevoerd door de vrouwen en moeders en toch, hoevelen hunner meenen geen tijd te hebben om zelfs de geschriften daarover te le- zen. Spr. ging na hoe ef een 25 jaar geleden nog zoovelen waren onder de ouder9, die hun naam zelfs niet konden schrijven en ook niet konden lezen. Ingezien werd, dat slecht onderwijs niet was in het belang van het kind en den strijd om het bestaan, en daarom begon de strijd voor beter onderwijs Men wilde het kind zoo mogetijk een betere plaats geven in het leven dan de ouders vermochten in te nemen. Met aauvankelijk veel succes werd die strijd gevoerd, het werd mogelijk dat een arbeiders kind met een helderen kop de studie voor hoo- gere ambten kon volgen. Enkele groepen der satnenleving verzetten zich daar tegen, omdat zij vreesden dat de aldus tot aanzien gekomennen de oorzaken van de ellende der arbeiders zouden ontdek- ken. Echter veel succes hadden die groepen toen niet. de leerplichtwet en andere zeer goede onderwijsbeoalingen werden ingevoerd De tijd heeft geleerd, dat bovengenoemde groepen gelijk hadden. De arbeiders. die ge- profiteerd hebben van zooveel gunstiger on- aerwijsvoorwaarden, hebben gezicn dat hun veel ontbrak en de striid werd aangebonden voor allerlei wetteliike bepalingen in't belang van de werkers. Zoodoende werden de ar- beidswetten en vele andere sociale wetten ver- kregen, a1, ging dat niet altijd gemakkelijk en nooit zonder veel verzet van de zijde der in- dustrieelen. Deze klasse ziet reeds lang in, dat al die wetten niet waren in hun belang en daarom kan men er van overtu'gd zijn, dat de bezit- ters niet zullen rusten voor wij weer, zij het gedeeltelijk, zijn gekomen tot de vroegere toe- standen. En juist daarom behooren alle arbeiders. manner, en vrouwen, zich aaneen te sluitcn en de gelederen steeds sterk en gesloten te hou- den opdat de heerschers niet terug gaan tot Eet door de kapitalisten verlangde peik In de oorlogsjaren hebben wij veel kunnen bereiken. Jaren tevoren reeds was de strijd voor allerlei verbeteringen begonnen, maar doordat werd gestreden met afwisselend elan in vereeniging sons met andere partijen (zoo b.v. voor den eischalgemeen stemrecht), kon niet altijd evenveel succes worden geoogst. Na het afscheiden van de andere partijen, waar mee wij vochfen voor dat kiesrecht, werd de strijd daarvoor alleen voortgezet, en met grooter succes, al had dan ook de inmiddels uitgebroken oovlog de aandacht er wat van afgetrokken Dcor Valentine Williams. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 1) HOOFDSTUK I Dona Luisa. Toen lk op de veranda van John Bard's landhuisje zat, en een oude Sketch van twee maanden geleden doorbladerde, hoorde ilk be- neden mij het ijzeren hek dichtslaan. Ik keek op van mijn tijdschrift en zag neer op den tuin. Beneden mij zag ik de donkere massa van palmboomen en weelderige gewassen, en daarachter in de verte het kristallen opper- vlak van de zee, waarop de heldere maan een breed pad van licht wierp. De nacht was rustig. Vanaf de haven, on der aan den heuvel, waarop mijn oude vriend John Bard zijn landhuisje had gebouwd in dit aardsche paradijs, klonk nu en dan het geluid van een scheepslier, waarmee gehe- schen werd, met zeldzame duidelijkheid door de warme lttcht. Ergens in de verte klonk het zachte getokkel van een guitaar. En bij deze nachtelijke geluiden van de kleine havenstad in Middel Amerika zong de zee onophoude- lijk een zachte begeleiding. Ik hoorde steminen in den tuin. Binnen in Na het kabinet-Cort van der Linden kregen we een ministerie, dat zijn steun vond in de rechtsche partijen. Spr. hennnerde aan de Novemberdagen van 1918, toen de S. D A. P., die niet langer stee- nen voor brood wilde, te Rotterdam hare ei- schen opstelde, waarvoor de regeering zwicht- te. Vrouwenkiesrecht, 8-urendag werden bijna zonder verwijl ingevoerd met terzijde- stelling van alle argumenten, die er tot dien tijd steeds tegen waren ingebracht. Zoo bang was men er voor, dat de arbeiders revanche zouden nemen. Veel gaf men, maar nog veel meer werd be- loofd door de christelijke regeering, die „vol- gens den polsslag van den tijd" wenschte te voorzien in tal van eischen der proletariers: bestrijding tuberculose, voortzetting woning- bouw, zuigelingenzorg, enz. De leiders der S. D. A. P. hebben geen onvoorwaardelijk ge- ioof gehecht aan die beloften. maar wel deden dit de mannen en vrouwen, die wij zoo noodig hadden, en zij lieten ons in den steek. Zwaar zijn zij daarvoor gestraft, zei spr., want de een na de ander werden de afgelegde beloften teruggenomen, onder voorwendsel, dat de voorziening van al het geeischte millioenen zou kosten, die de staat niet kon geven- Wel echter vond men gelden voor militairisme, om dat, zooals minister Colijn zei, ons land een waardig bondgenoot moest woTden in een eventueel nieuwen oorlog. Neemt een les aan de kapitalisten en zie, hoe zij samen als een vereenigd staan tegen het prcletariaat. Zij laten zich niet versnip- peren in allerlei groepen, door verschil van godsdienst of wat ook. De arbeiders echter zijn niet zdo wijs, zij laten voortwoekeren de splijtzwam, die door de kapitalisten onder hen wordt geworpen. Deze laatsten zien daarin hun belangen en de uitkomst geeft hen in de- zen gelijk. Met hun betrekkelijk klein aantal houden zij de duizenden arbeiders in be- dwang. Spr. wees er op, hoe ernstig de toestand vooral ten opzichte van kindersterfte is gewor- den, doordat de regeering ter bestrijding van deze ramp geen voldoende bedrag disponibel stelt. Vooral in Zuid-Nederland is voorziening dringend noodig. Maar er is geen geld voor. De regeering wil alles gebruiken voor het militairisme. De indiening der vlootwet was er het bewijs van. De commissie van onderzoek had gerappor- teerd, dat voor leger en vloot millioenen moes- ten worden uitgetrokken. Het ontwerp werd echter afgestemd door den wil van het volk. Inbreuk makend op de grondwet, is het ka- binet daarna nog aan het bewind gebleveu. En met welk gevolg! De arbeidswet verslech- terd, de bakkersnachtarbeid ernstig bedreigd, enz. Spr. wees er op hoe nog steeds een stroo- ming merkbaar is om de toesianden van voor- heen weer te doen terugkeeren. De chr-histo- rische heer Snoeck Henkenians drong al aan op het soepeler maken van de leerplichtwet en de arbeidswet, opdat het kind op jeugdigen leeftijd naar de fabriek kan gaan en daar niet altijd lastige wetten en vcorschriften gel den. Ernstig riep spr. op om tegen dergelijke aanslagen op het proietariaat zich te weer te stellen en zich niet te laten afschrikken door bedrelgingen van de zijde van de geestelijk- heid. Spr. stelde in het licht, dat de strijd der soc.-dem. in het belang is van de geheele menschheid. Daarom ook zijn zij tegen leger en vloot, in welken strijd eigenlijk de christe- lijken aan hunne zijde moeten staan, omdat zij sinds 1900 jaar net zesde gebod prediken. Gelukkig komt ook daar kentermg, zei spr., al valt het hun moeilijk tot de erkenning te ko men, dat ontwapening een echt christelijke eisch is. Juist omdat wij zooveel van ons Vader- land houden, willen wij ons volk behoeden en daarom hebben de socialisten in de Tweede Kamer hun ontwapenings-wetsontwerp inge- diend. Spr. ging hierop na. hoe in 1914 de S D. A. P. ook stemde voor de mobilisatie-cred e- ten, niet wetende, hoe slecht de toestand van ens leger was. Immers, ons leger had het, naar generaal Snijders later zei, slechts twee dagen kunnen uithouden, omdat er geen mu- nitie in voorraad was. Maar aan wie de schuld van dien slechten toestand? Spr. gaf een lijstje van de honderden millioenen, die sinds 1907 voor leger en vloot waren uitge- geven. En desondanks was ons land weer- loos; het werk van de mannen, die zeiden ons land en volk lief te hebben. Spr. waarschuwde er voor, dat de christe lijke partijen, als zij steaks weer de macht krijgen, opnieuw de vlootwet zullen indienen en zullen voortgaan met jaarlijks 19500 jon ge mannen het moordhandwerk te leeren. Met het oog hierop is het beslist noodig, dat allt vrouwen en moeders de soc.-dem. steunen en daarmee opkomen voor ontwapening. Minister Colijn sprak verleden week te Hoofddorp, waar hij te kennen gaf, dat nog onvervuld is de eisch der christelijkheid be- treffende invoering van de dcodsttef en oohef- fing van den stemplicht. Den stemplicht willen de christelijken wel missen, omdat zij hunne mannen en vrouwen wel vast in de macht hebben, waardoor zij, naar eigen getuigenis van minister Colijn, twee zetels te veel in de Kamer hebben. Spr. wees op hetgeen de socialistische re-„ geering van Mac Donald in Engeland in ne- gen maanden tijd wist te bereiken. Meer en betere doorvoering van sociale wetten en toch bezuiniging. In Denemarken ging het al net zoo. Door het protocol van Geneve is ontwape ning mogelijk, maar nog is het niet door Ne- derland geteekend. Laten wij het zijn, d.e daartcw voortdrijven, opdat het ontwapenings- voorstel van de soc.-dem. kamerfractie wer- kelijkheid worde. Zonder de vrouwen zullen de mannen dat niet kunnen bereiken. Daar om moeten zij gezamenlijk optrekken voor de socialistische beginselen. Met een krachtige opwekking om zich als lid der vrouwenclub te laten inschrijven en geregeld de soc.-dem. lcctuur te lezen, be- sloot spr. hare met groote overtuiging uitge- sproken rede. Na een pauze, gedurende welke er aardige piano- en vioolmuziek geleverd werd door twee jongedames, die ook aan het begin der vergadering zich hadden laten hooren, werd door- een dilettantenclubje een tooneelstukje, een eenactertje, opgevoerd: „Meester Jeroen en zijn kweekeling". Heel veel inhoud heeft het stukje niet, maar het had ook geen ande re bedoeling dan om een aangenaam slot aan den avond te geven, en dat is volkomen be reikt. Het stukje geeft een les weer in een school uit „den goeden ouden tijd". Van de 54 leerlingen zijn er 50 thuis gebleven we gens mazelen. Zij verzuimen echter niets. De resteerende vier. die nog in de school komen, leeren al evenmin iets, dank zij de voortref- felijke paedagogie van meester Jeroen. die in het schoollokaal op bevel van vrouwlief een pot erwtensoep meet koken (de kweekeling moet steeds roeren) en luiers drogen. Verma- kelijk waren de meestal verkeerde antwoorden op de verschillende vtagen van „meester." De gezegden en de mimiek van den kweekeling waren meermalen kcstelijk. De schoolopziener en zijn zoon venvekten ook menigen lach in de zaal. Dat er flink geapplaudisseerd werd, is be- grijpelijk. Mevr. W e s t er h o f sloot daarna de bijeenkomst met een woord van dank aan de spelers en speelsters en de musici voor de me- dewerking en aan het publiek voor de op- komst TOONEELVEREENIGING „ONDERLINGE VRIENDSCHAP". Jn den mist", klncht in 3 bedrijven van J. H. DARN LEY. De alhier bestaande tooneelvereeniging „Onderlinge Vriendschap" had het plan op- t gevat ten bate van liet te stichten modeme neutrale Ziekenhuis een uitvoering te geven.. Gisteravond werd dit plan verwezenlijkt. In ,,'t Gulden V'.ies" heeft genoemde vereeniging n.l. opgevoerd de Engelsche klucht „In den Mist", door J. H. Damley. Jammer was het, dat de zaal niet geheel be- zet wasin de eerste plaats jammer voor het comite dat gelden voor het ziekenhuis inza- melt, en in de tweede plaats voor de executee- rende vereeniging, die getoond heeft in fle tooneelwereld al volkomen op haar gemak te zijn. De inhoud van het stuk is bij velen wel be- kend; een andere tooneelvereeniging hier ter stede heeft het al eerder opgevoerd en destijds hebben wij er uitvoerig over geschreven. Het is een originee'.e klucht, welker gege- ven natuurlijk! in hoofdzaak berust op dwalingen en verkeerd begrijpen. Twee men schen. die beiden John Smith heeten, wonen boven elkaar, en het gevolg hiervan is, dat iemand, die bij John Smith-boven moet zijn, belandt bij John Smith-beneden. Een aller- dwaaste, onmogelijke geschiedenis spruit hieruit voort, die zooveel lachwekkends biedt, dat er meermalen tranen zijn gestortvan het lachen dan natuurlijk! De opvoering was vlot en prettig en heeft iedereen voldaan. De heeren J. Potharst en Th. Zellenrath, die respectievelijk de rol'.en vervulden van John Smith (beneden) en Dick Desmond hadden zich daarin zoo volkomen ingewerkt en speelden dikwijls zoo eenig vooral de laatstgenoemde dat zij met hun spel stor- menderhand het hart der aanwezigen verover- den. Een zelfde compliment voor den heer C. Pauls fkolonel Duncan Smith) en den heer J. Komen, ds. John Smith-boven). De heer H. Koot speelde goed den detective Duffel 1. Wij verliezen niet het „honneur aux dames" uit het oog als wij de heeren eerst noemden. doch gezegd moet worden. dat hoe goed de dames-roTen ook waren bezet de heeren beter spel leverden. Mej F. v. d. Vis was uitnemend als de lurs- hnudsfpr. iuffi-ouw Pontine: mDvr. H Ci. W het huis werd een deur met een bons dicht- geslagenvcetstappen sloften over de matten- vloer in de woonkamer en Akawa, Bard's Ja- pansche bediende, stond naast mij. Zijn sneeuwwitte pakje stak scherp af tegen de donkere schaduwen, die de maan achter in de veranda wierp. Hij sprak niet; maar zijn mas- kerachtig gezicht wachtte, tot ik hem zou op- merken. „Wel Akawa?" zei ik, „wat is er?" „Dona Luisa vraagt den Senor Comman- dante te spreken, neemt U me niet kwalijk!" zei de Japanner onhandig. Ik lag gemakkelijk uitgestrekt in een rieten stoel met een glas ijskoude limonade naast mij en wendde mij om naar den knecht. Ik was ongetwijfeld de Senor Commandante want zoo was mijn titel van majoor ver- spaanscht tijdens een verloftijd, dien ik lui- erend en zonder bepaald doel aan de kust van den Atlantischen Oeeaan doorbracht. Maar welke dame liet mij roepen Wie ter wereld kon mij hier kennen, ik/die pas den vorigen dag op een van John Bard's vruch- tenschepen vanuit San Salvador hier geland was? Dona LuisaDie naam had een verlokken- den, romantischen klank, in 't bijzonder op dezen heerlijken avond, nu de fluweeldonkere hemel bezaaid was met schitterende sterren, de lucht zwaar was van geuren, die uit de tuinen opstegen. Mijn groote neiging tot het romantische (die ons Kelten zooveel last be- zorgt) was sterk onder den invloed van mijn omgeving. Dona LuisaDe verwijderde klank van muziek scheen dien liefdelijken naam in mijn oor te tokkelen. Met een zwaai waren beide beenen op den grond en ik stond overeind. „Waar is die dame?" vroeg ik. „In de woon kamer?" „Neen, mijnheer", antwoordde de Japanner. „In den tuin!" Meer en meer romantlschWas een of an dere senorita, met hooge kam en mantilla, in vlam gezet bij het zien van den Inglez, toen ik dien morgen door de straten van de stad wandelde met John Bard en vervolgde zij mij tot in den tuin van mijn gastheer om mij haar liefde te verklaren? De gedachte was grappig en ik glimlachte. Toch wil ik wel toegeven, dat ik, onder Akawa's gcleid; door de zitkamer loopend, even een blik in den Spiegel wierp en met voldoening opmerkte, dat mijn wit pak smetteloos was en mijn haar keurig glad. Ik trok mijn das recht en met dat tikje gewichtigheid, dat het vooruit- zicht van een romantisch rendez-vous aan de bonding van den meest bescheidene onder ons mannen geeft, ging ik de kamer uit, de gang in. naar de deur, die toegang gaf tot den tuin. De doorgang was helder verlicht; zoodat toen ik weer in de duisternis kwam, mijn oogen verblind waren Eerst kon ik niet meer onderscheiden dan een groote donkere ge- daante Maar al gauw ontwaarde ik de aan- zienlijke afmetingen van een geweldig dikke, Koot-Hiehle maakte Mabel aannemelijk; mevr. Kroone-Sjoukes gaf iets goeds te zien als No ra, terwijd ten slotte mevr. M. H. de Lange- Stoker uitmuntend haar best deed als Flora Fotheringay. Het tooneel aangekleed d^or den heer H. de Lange Jz. zag er bijzonder aardig uit. De grimeur, de heer Jac Groothuizen, leverde goed werk. Mr. A. M. Ledeboer heeft namens het hoofdeomite voor het ziekenhuis zich tot de speelsters en spelers gericht en onder het uit- spreken van waardeerende woorden voor de vertolking van het stuk en de beste wenschen voor de ^iekenhuis-actie, den dames een bloemstuk aangeboden. Een geanimeerd bal besloot den avond. 11 N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, Alkmaar, Abonnementen op Tijdschriften, zoowel Binnen- als Buitenlandsche Provincijial niouws UIT HEI LOO. De lezers zullen zich misschien nog wel herinneren dat in een raadsvergaderii^ (vo- rig jaar gehouden) een scherpe polemiek is ontstaan tusschen den heer G. Vrijburg en den burgemeester over het geven van 3 schoolkachels voor de R. K. Jongensschool. Hoewel in een voorgaande raadsvergade- ring was besloten om geen kachels te geven, omreden B. en W. de bestaande kachels vol doende vonden, werden er toch 3 nieuwe ka chels door B. en W gegeven, omdat (aldus de motiveering van den burgemeester) dit slechts een bedrag van 60.vordefde en de begrooting niet overschreden werd. Tegen deze stelling van B. en W. is door dc raadsleden Vrijburg, v. 'tVeer en v. d. Vail geprotesteerd bij Ged. Staten, die B. en W. in het gelijk hebben gesteld. Zij mofivee- ren hun zienswijze door de mededeeling dat de Raad het bedrag voor instandhovding der school bepaalt en de uitvoering (hoe het geld wordt besteed) tot de competentie van Burgemeester en Wethouders behoort. Bond van Melkveehouders. Woensdag- avond werd door den bond van Melkveehou ders een vergadering gehouden in cafe P. Ro- zing- De VoorzitteP de heer M. Mulder opende de vergadering en heette de aanwezigen wel- kom. Alvorens echter tot de opening over te gaan zeide spr. zijn blijdschap er over te moeten uitspreken dat de zomertijd afgeschaft is. Spr. bracht hulde aan den minister van bin- nenlandsche zaken, aan de leden die floor de afschaffing hebben gestemd en in't bijzonder aan den heer Braat die zooveel iaren geijverd Weft voor de afschaffing van den zomertijd. D#*notulen van de vorige vergadering wer den door den secretaris, den heer P. de Ja- ger Pzn., voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde waren ingekomen stukken. Ingekomen was een reglement van de melk- fabriek „Neerlandia". De secretaris las daarna het reglement van de fabriek Neerlandia te Stompetoren vcor. Hij vond dat reglement nog al zwaar. De voorzitter zeide het te betreuren dat zoo weinigen ter vergadering waren. De deeretaris las nog een toelichting voor betreffende uitbetaling op vetgehalte. De heer Zeeman vond het riskant om de melk op het oogenblik te verkoopen aan Neerlandia, want wanneer wij op vetgehaite verkoopen en men is .aag in het gehalte dan wordt men dat te eeniger tijd moe. Men zal dan beginnen met de melk zelf te laten onder- zoeken en dan komt men al spoedig tot het besef die of die koe moet er uit, maar om dat goed voor elkaar te krijgen moet men een fokvereeniging hebben. Maar om dat goed voor elkaai te krijgen heeft men minstens 10 jaar noodig. De heer Bakker zeide dat het, gezien de geringe belangstelling, wenschelijk was niet verder op dat voorstel in te gaan. Werd alzoo besloten. Aan de orde kwam daarna de rekening en verantwoording. De ontvangsten bedroegen met inbegrip van het batig saldo vorig jaar 385.86. De uitgaven 160.39, zoodat het batig saldo bedroeg 225 47. De commissie-van onderzoek, bestaande uit de heeren Bakker, Zoon en Relk, adviseerde bij monde van den heer Bakker tot goedkeu- ring. Werd alzoo besloten. De secretaris las vervolgens het jaarver- slag over het vereenigingsjaar 1924 waar- uit bleek dat in het afgeloopen jaar 8 nieuwe leden zijn bij gekomen en het ledental 37 be droeg. De voorzitter zeide daarop dank voor de beide verslagen. Aan de orde was de verkiezing van een be- stuurslid wegens periodieke aftreding van den heer M. Mulder, voorzitter. Bij acclama- tie werd de aftredende herkozen. 4 Afgevaardigden moesten benoemd wof den voor de algemeene vergadering op 25 Maart a.s. te Schoorl. De voorzitter stelae voor nog een 5e afgevaardigde te benoemen voor het geval dat een der afgevaardigden verhinderd zou zijn. Gekozen werden de nee- koolzwarte negerin. Zij droeg een gescheurde, vuile jurk en om haar hoofd was een zakaoek met witte en rood? ballen gewonden. E)e geweldige omvang van borst en heupen deed haar bijna even breed schijnen als zij lang was. Toen ze mij zag, maakte zij een soort van buiging. „Bent U de Senor Commandante?" vroeg zij in het Engelsch met haar zachte neger- stem. „Ja," antwoordde ik, verbijsterd en teleur- gesteld bij deze dwaze verschijning. „Wat wou je van me?" „Ik heeft een brief voor U, meneer!" Zij dcok met de hand in de onpeilbare diep- ten van haar corsage. „Van Dona Luisa?" vroeg ik vol verwach- ting. De negerin hielcl op met zoeken ep gnn- nikte mij tee, zoodat haar witte tanden schit- terden. Het wit van haar oogen glansde en haar gelaat trok in een breeden glimlach. Toen klopte ze zich op de borst met een vuile hand. „Ik is Dona Luisa!" kondigde ze met trots aan. Ik was verbijsterd door den schok, dien deze openbaring gaf Mijn visioen van een zwart- oogige schoone in een mantilla verdween als rook. „Ik heeft een mooie- Spaansche naam," merkte de dame op, haar kramnachtige po- gingen den brief op te dieren hcrva'teud „maar ik werd grootgebracht in New Orle- ren J. Muis, J. Mooij, C. Zeeman en J. Zoon en als plaatsvervanger P. Bakker Pzn. De voorzitter deelde mede dat alle leden op die vergadering toegang hebben en hoopte dat velen aanwezig zullen zijn. Eenige ingekomen stukken werden daarna behandeld. Door den heer P. Bakker werd bij de rond- vraag opgemerkt dat nog enke'e leveranciers melk leveren aan de Centrale die geen lid zijn van den bond van melkveehouders. Breedvoe- rig werd dat besproken en getracht zal wor den die menschen te bewegen lid te worden. Door den heer P. Bakker Nzn., werd er op gewezen'dat deze vergadering zeer slecht be- zocht was. Die opmerking had tot resultaat dat bepaald werd dat op afwezigheid van de algemeene vergadering een boet werd gesteld van 0 50. D eheer Muijs zou wertschen dat de mede deeling van verhooging of verlaging van de melkprijs acht dagen vroeger aan de leden bekend gemaakt wordt. De voorzitter deelde daaromtrent mede dat dat moeilijk gaat want de prijs regelt zich naar de prijsnoteering der kaasmarkt. Alvorens de vergadering te sluiten werd besloten het bestuur eenige vrijheid van han- delen te geven inzake het besluit met de zui- velfabriek Neerlandia ,te Stompetoren. Daarna sloot de voorzitter de vergadering onder da-nkzegging. UIT GROOTSCHERMER. Dinsdag had in de kolfbaan van den heer Joh. v. Kleeff de algemeene vergadering plaats van de Coopcratieve Boerenleenbank, onder voorzitterschap vaa den heer T. Posch. Onge- vecr de helft van het aantal leden was tegen- woordig; en respectabel aantal (pl.m. 70) ge zien het betrekkelijk slechte weer- De voorzitter herd acht in zijn openings- wcord de gestorven leden en deelde daama mede, dat doordat de Bank in en tweetal fai'i- lissementen betrokken was, het batig saldo dit jaar zoo gering is. Daarna verkreeg de kassier, de heer C. Sche- ringa, het woord om het verslag over 1924 voor te lezen. Dit vrij uitvocrige verslag hield de vergadering geruimen tijd bezig. Uit het verslag bleek, dat de Bank vcoruit gaat. Was het aantal dagbegkposten in 1923 1741, in 1924 klom dit tot 1866. Dit mcerdere werk wettigt zeker, den kassier ook voor 1924 een gratificatie van 100 toe te kennen, Over de aflossingen was men tevreden over het alge meen. Een paar leden komen sterk in aanmer- king voor renteverhooging. De spaargelden liepen op tot 198 34S,74, een vermeerdering dus van 13000. Er^va- ren 309 spaarboekjes in omloop en er werd pi m. 8000 rente uitgekeerd. Van de uitge- reikte spaarbankboekjes aan de schoolkinde- ren beleeft de Bank veel p'.ezier. Geregeld worden de spaarpotten gefedigd en het „ka- pitaal" bijge9chreven. In totaal zijn 111 voorschotten verstrekt, gezamenlijk pl.m. f 97000 bedragende. De Inspectie, uitgaande. van de Centrale Raffeisenbank te Utrecht, had weinig aanmerkingen. De reserve klimt tot pl.m. 5000 als dc winst over 1924 er bijge- voegd wordt Moge de Bank verschoond blij- ven van strubbelingen in 1925, zoo besloot de kassier zijn verslag, dat een applaus van de vercradering ontlokte. De voorzitter dankte den kassier voor zijn keurig. jaarverslag. De rekening en balans werden goedge keurd, waarvoor den kassier wederom dank gebracht werd bij monde van den voorzitter. Dr. H. H. D. Verbeek, J. Stekelbos en C Heinis Mzn. teekenden namens de leden de rekening en balans. Daarna las de kassier het gcheele inspectie- rapport voor, waaruit bleek. dat men in Utrecht hoogst tevreden is over de manier, waarop de zaken der. Bank door den kassier behartigd worden. Bij de benoeming van een bestuurslid voor den heer J. Smit, die aan de beurt van aftre ding was, maar terstond weer herkiesbaar was, vroeg de heer T Slooten het woord. Deze wees op art. 15 der statuten (geheimhouding behelzend van bestuursleden en oud-bestuurs- leden), zoodat nu juist niet't gezegde: „laat zitten wat zit" toegepast behoeft te worden, Hij beval dan ook in plaats van den aftreden de, den heer T. Schermerhorn aan. Na de ooening der stembrief'es bleek de af- ans. Daarom spreekt ik zoo goed Engelsch! Ha Met een grijns van genoegen dook zij een opgevouwen, vuil stukje notitiepapier op en stak het mij toe. „Weet je zeker, dat dit voor mij bestemd is?" vroeg ik, mijni hersens pijnigend om te verzinnen wie mij met mogelijkheid berichten ken zenden door middel van zulk een tus- schenpersoon op zulk een uur. „Ik weet zeker!" antwoordde Dona Luisa beslist, Teruggaand naar de gang, waar het licht was, vouwde ik het papiertje" open en las: „Aan Majoor Desmond Ohewqod, D. S. O. I). „Herinnert U zich den standjutter aan wien U een paar weken geleden zoo'n grooten dienst heeft bewezen? Ik geloof, dat ik nu in staat ben U dien te vergelden, wanneer U met brengster dezes wilt meegaan. Ik wensch te heel dringend U te spreken, maar ben te ziek om naar U toe ft komen Leg dit bericht niet terzijde, alsof dit alleen een slimme po- ging van mij zou ziin om geld van U los te krijgen. Misschien zal ik, wanncor U deze ontvangt, de ongenade en de schande van mifn tegonwoordig bestaan al vaarwel gezegd hebben Daarom vraag ik U: kom onmiddel- lijk Fn haast U." (Wordt vervolgd.) iU is HET ADRES voor

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5