AIRmasrsche Gourant 1 Je kan nooif wefen 2 i No. 61 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Vrjjdag 13 Maart. Buitenland DE PRESIDENTS VERKIEZING IN DUITSCHLAND. De candidatuur-Gessler is thans definitief van de baan. Ook liet fraaie plannetje om alle burgelijke partijen gezamenlijk een can didaat te laten stellen, is in het water geval len, maar het heeft slechts een haar gescheeld. De Berlijnsche correspondent van het Hbl. deelt er het volgende over mee De onmiddellijke oorzaak van de misluk- ifing van dit eenheidsstreven ligt bij ht cen trum, de Duitsch-nationalen en de Duitsche Volkspartij, indirect echter ligt de schuld aan het falen van het plan-Lobell bij de pogingen van het centrum om de kwestie op de lange baan te schuiven, pogingen. Gistermorgen had de leider van het cen trum, oudrijkskanselier dr. Luther en den mi nister van buitenlandsche zaken dr. Strese mann, waarover hij om 10 uur in de „Reichs- ausschus voor het centrum verslag zou uit- brengen. Tot aller verwondmgen echter ver- klaarde Fehrenbach, dat hij niets te vertellen had. De besprekingen, die hij met Luther en Stresemann had gehad, waren van dien aard, dat hij ze onmogelijk voor het forum van een zoo groot lichaam als deze commissie kon brengen. De commissie verdaagde zich daarop maar -weer. Fehrenbach riep onmiddellijk het partijbe- stuur bijeen en deed in dezen kleinen kring vertrouwelijke mededeelingen over zijn be sprekingenmet Luther en Stresemann. Den geheelen middag ccnfcreerden daarop de hee- ren van het partijbestuur over de door de commissie in te nemen houding. Intusschen hadden twee andere partijen be- langrijke besluiten genomen. De „Reichsaus- schus van de Duitsche Volkspartij had met groote meerderheid besloten, bij de candida- ttiur-Jarres te volharden. In tegenstelling met het partiibestuur van de Duitsche Volkspartij, dat verklaard had, een eenheidscandidatuur te willen ondersteunen, als ze dcor alio burge lijke partijen werd aangenomen, verklaarde de Reichsausschuss, dat ze hiervan niets wil de weten. Ongeveer tezelfder tijd had het democrati- sche partijbestuur besloten de candidatuur van alle burgelijke partijen te ondersteunen De heer von I obeli had den partijen ver- zocht zijn commissie tot uiterlijk 5 uur defi- nitieve antweorden te dcen tcekomen. Men wachtie om 5 uur echter te vergeefs. Eindelijk verschenen er eenige afgevaardigden van het centrum, die nog een uur uitstel vroegen Dit verzoek werd warm ondersteund dcor de Bei ersche Volkspartij en Economische Partij, maat doo- de meerderheid d?r commissie-Lo- beil, dus Duitsch-nationalen en Duitsche Volkspartij, verworpen. Als protest verlieten daarop de afgevaardigden der democraten en van het centrum de vergadering. De commissie-Lobell stelde hierop onmid dellijk vast, dat do pogingen, om tot een burgerlijk eenheidsfrcnt te komen, mislukt wa ren en proclameerde dr. Jarres tot haar can didaat. Vcor dezen candidaat hebben zich reeds uitgesprokende Duitschnationalen, de Duitsche" Vo'kspartij en ongeveer een derde van de Economische Partij, terwijl op het oogenblik nog niet bekend is, lice de Beier- sclie Boerenbontl, (die cveneens deel uitmaakt van de Economische Partij), de Duitsch Han- noveTanen en de Beiersche Volkspartij ten op- zichte van de candidatuur-Jarres staan. De Beiersche Volkspartij houdt eerst Zatcr- dag te Munchen haar beslissende vergade ring. Di". Jarres, die op het ccgenbLk te Duis- burg vertoeft, heeft op aanvrage telefonisch medegedeeld, dat hij de candidatuur aan- vaardt. Hij komt heden naar Bcrlijn. Terwijl zich deze gebeurtenissen in de com missie-Lobell afspeelden, was het centrumsbe- stuur met zijn besprekingen Kkargekomen. Bij stemming werden 18 stemmen uitgebracht voor de candidatuur-Gessler en 6 tegen. Voor men echter deze beslissing aan de commissie Lobell kon mededeel n, was daar de bom al gebarsten. Onmiddellijk kwam daaicp de Reichsausschuss" uit het centrum bijeen en proclameerde als antwoord op het bcslui t van de commissie-Lobell met alg meene stemmen dr Marx tot candidaat van het centrum De democatische partij heeft, naar in par- lementaire kringer. verluidt, den steatsore-i- dent van Baden, Hellnach, candidaat gesteld voor het rijkspresidenfschap. DE ENGELSCHE LEGERBEGRQQTING Uit de legerbegrooting blijkt, dat er voor 1925/1926 44kd millioen minder dan het voorafgaande jaar. De le^ersterktc bedraagt 160.600 man, met inbegrip van -1000 man Indische troepen, in dienst van het bestuur van Irak. De recruteering heeft in het afgeloopen jaar reden gegeven tot teleurstel lin■-Er wa ren 34.000 recruten noodig en slechis 30.000 zijn ingeschreven. De legerreserve bedraagt 94.000 man, het territoriale leger 140.000 man. De vervaardiging van lichte tanks wordt voortgezet en nieuwe plannen worden bestudeerd. DE REGEERINGSFORM IN PRUISEN. Bij de onderhandelingen welke de Pruisi- sche minister-president Marx heden in den Landdag voerde in zake de regeeringsvor- ming, verklaarde de vertegenwoordiger der Duitsch-Nationale fractie, dat hij het denk- beeld van een kabinet, gevormd uit een verte genwoordiger van Duitsche Volkspartij, cen trum en democraten elk en voorts uit ambte- naren, die in hun politieke oveituiging niet ver van andere partijen af te staan, aan zijn fractie zou voorleggen. In een bespreking met vertegenwoordigers der democraten over de kwestie van de vor- ming van een ambtenaren-kabinet boven ie partijen sfaande, werd van democratische zij- de verklaard, dat de democratische fractie concrete voorstellen tegemoet ziet. Van de zijde van de Wirtschaftspartei wad de vorming van zulk een ambtenaren kabinet boven de partijen met instemming begroet, terwijl opnieuw een kabinetsvorming op de basis vanjde sfcalitie_van W,omar_werd afge- wezen, Ook de Duitsche Volkspartij staat, naar in parlementaire kringen verluidt, sympathiek tegenover de vorming van een extraparlemen- tair kabinet. DE VOLKENBONDSRAAD. De zitting van den Raad van den Volken- bond is gistermorgen te onder buitengewoon groote belangstelling geopend. Achter de zit- tende gedelegeerden stonaen niet minder dan drie rijen toehcorders. Na de opening der zitting heeft de Engel- sche minister van buitenlandsche zaken Aus ten Chamberlain, die Groot-Britannie in den Raad van den Volkenbond vertegenwoordigt, een rede gehouden, waarin hij zeide: „Zijner Majesteit's Regeering heeft na dit onderwerp met de dominions en Indie te heb ben gesproken, onoverkomelijke bezwaren om het protocol in zijn huidigen vorm te teekenen en te ratificeeren. En dit niet, omdat zij zich voelt in disharmonie met het volk, dat in de allereerste plaats de vruchten van het proto col zou plukken. Amendementen en interpre- tatie kunnen op zichzelf wenschelijk zijn, doch Z.M.'s regeering kan niet gelooven, dat het protocol, zcoals het thans voor ons ligt, de geschikste methode inhoudt om dit te be- pro even." Aan het slot van zijn rede, zeide Chamber lain, dat de Britsche regeering geen tijd heeft gehad voor persoonlijke conferenties met de dominions en Indie, eveneens laden van den Volkenbond. Doch na telegrafische onderhan delingen is gebleken dat noch Canada, Au stralia, Nicuw-Zeeland, de Unie van Zuid- Afrika, noch Indie het protocol kuirnen aan- vaarden. Ze zullen den Volkenbond zelf de redenen van hun besluit mcdedeelen. Chamberlain deelde mede, dat de Iersche regeering nog geen antwoord had gezonden. Van de rede van Chamberlain is nog van belang de" volgende zinsnede: „Aangezien de algemeene bepalingen van het Pact niet naar tevredenheid veTSterkt kun nen worden en de uiterste gevallen, waarmede de Volkenbond zich kan bezighouden, ver- moedelijk op bepaalde naties of groepen van naties meer betrekking zullen hebben dan op andere, concludeert de Britsche regeering hieru.it, dat de beste oplossing daarin gelegeii is, dat in samenwerking met den Volkenbond het Pact aangevuld wordt door het treffen van bijzondere schikkingen, ten einde aan be paalde vereischten tegemoet te komen. Dat deze schikkingen een iouter defensief karakter zullen dragen, dat zij geformeerd zullen zijn binnen het kader van het Pact en in harmonie met en onder leiding van den Volkenbond zullen moeten werken, is duidelijk. En, naar de meening der Britsche regeerinig, kan dit doel het best bereikt worden door het bijeen- voegen van de volken, die ten nauwste hierbij betrokken zijn en wier geschillen zouden kunnen leiden tot hernieuwing van den strijd en wel door middel van verdragen, gefor- muleerd slechts met het doel een ononderbro- ken vrede tusschen hen te bewaren. Binnen deze grenzen kan geen vlugger werkend mid- del vcor onze huidige kwalen gevonden wor den, noch een zekerder waarborg tegen toe- konistige rampen en ellencte." De namiddagzitting van den Volkenbonds- raad bracht het met groote spanning ver- wachtte antwoord van Briand op de verkla- ringen van de Engelsche regeering. Hij sprak een schitterend geimproviseerde rede uit, en las eerst aan het slot daarvan een schriftelijke vcrklsxing van de Fransche regeering voor. De Engelsche verklaring, zoo zeide Briand, is van gewone beteekenis en zal op alle vol ken zecr grooten indruk maken. Zeker ware 't wenschelijk geweest, wanneer men den vre de had kunnen verzekeren zonder daarbij ook maar een oogenblik aan den oorlog te den- ken. Maar helaas, de vrede is nu eenmaal de afwezigheid van oorlog. Een instelling die den vrede wil verzekeren moet zich dus wel nolens vclens bezig houden met de vraag, v/elke middelen zich er het beste toe lcenen, den oorlog te voorkomen. Mc-n mag de atmosfeer niet vergeten, waar in de vijfde Volkenbondsvergadering indertijd plaats hod. Er waren groote verwachtingen bij dev elken opgewekt Men wilde den oorlog aan den corlog verklaren en zich tot dit doel organiseeren. In totaal hadden 47 naties met c!e beste juristen van alle landen dagen en weken getracht de kiemen, besloten in het Vol- lenbondspact, tot cntwikkeling te brengen. Ten slotte is het protocol slechts op de basis van het Volkenbcndspact geprceid, en de vijf de Vc 1 kcnbondsvergaderiing heeft er zooveei mogelijk naar gestrc-id, de leemten in het Voironbondspact aan ie vullen. Tegen het Engelsche argument, dat de aan- valler door het vredesprotocol bevcordeeld wordt, dear de Volkenbond op een gegeven obgenblik weerloos tegenover hem staat, voer de Briand aan. dat ten eerste het protocol in het geval van legitime verdediging voorizet, en dat ten tweede juist de aanvaller zich niet ailcen gcplaatsf zou zicn tegenover den Vol kenbond.'maar tegenover bijna de geheele bc- schaafde wereld. Aan den anderen kant heeft men betreuvd, dat de Vereenigde Statc-n geen lid van den Volkenbond zijn. De prom'geciacbte van den Volkenbond is echter de universaliteit. Spreker achtte het on- nocdig alle volken op te noemen. welke nog geen deel uitmaken van den Volkenbond, en hij wi'de er sleeps on wijzen. dat hoe meer de Volkenbond zijn macht versterkt, des te grooter zijn eigen aantrekkingskracht voor de buitenstaanders zou worden. Het is verkeerd, wanneer men uit het ontbreken van eenige sta- ten de conclusie trekt, dat men den Volken bond nog meer moet verzwakken. De Fransche regeering, zoo verklaarde Briand, kan onmogelijk aannemen, dat de Vol kenbond thans voor den wereld vrede niets zou beteekenen op grond. dat hij tegen den oorlog niets zou vermogen. De groote ver- dienste van het protocol bestaat juist hierin, dat het den oorlog als een misdaad en den aanvaller als een misdadiger heeft gebrand- merkt. Het denkbeeld van een wederkeerH naran- tiepact. dat in de verklaring van de Britsche regeering wordt opgeworpen, is in 1923 door dezelfde landen geopperd n!s het denk beeld van het protocol, n.l Frankriik en Engeland. Mijne regeering, zoo verklaarde Briand, blijft h.dt protocol trouw. maar zij is bereid alle pogingen tot vcrslerking er van door pacten en garanties, waarin overigens door het protocol is voorzien, mede te wer ken; dit aties op yoorwaarde. dat het svsteem geen leemten laat, en dat het een stelsel voor alien Is Het groote voordeel van het protocol berustte hierin, dat het geen groote en kleine staten kent, maar dat het alle volken in staat stelt, aan de veiligheid der wereld mede te werken, en dat het aan alien ook dezelfde zekerheid geefi Vele conflicten zouden een veel emstiger karakter hebben gekregen, wan neer de Volkenbond er niet was geweest, om ze in de kiem te' smoren. Daama las Briand de Fransche regeerings- verklaring vcor, waarvan hij de gedachte reeds in- zijn rede had weergegeven Frankrijk geeft de indee van regionale verdra gen, waarin reeds in het Volkenbondspact en het protocol is voorzien, geenszins op, maar is overtuigd, dat s1echts een toetreden der vol ken iot het protocol, den bewapeningswed- strijd kan staken en wanneer de grondbegin- selen opgegeven worden, waarop het protocol berust, de volkeren langzamerhand weer zullen vervalleh in de oude gewoonte, om conflicten langs gewelddadigen weg op te los- sen. Na Briand legde Sdaloia namens de Itali- aansche regeering een verklaring af, waarin hij zich noch vodr. noch tecen het protocol uitsprak, maar waarin hij zijn insteimiing be tuigde met het meerendeei der argumenten van Cl'amberla.in. Hij verklaarde verder, dat hij met't posi- tieve Voorste! der Engelsche regeering, het pact door speciale vedragen voor bijzondei'e gevallen aan te vullen, icon instemmen. Graaf Isjii verklaarde namens de Japansche regeering, dat zij deb estudeering van het pro tocol nog niet ten einde heeft gebracht, maar met groote sympathie alle pogingen om het te vervolmaken, zal volgen. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Hymans, wees op zijn onderteekening van het protocol en het fei't, dat hij reeds bij de besprekingen omtrent het protocol voor al te groot enthousiasmehad gewaarschuwd. Hij wilde de argumenten van den Britschen minister van buitenlandsche zaken niet in de tails bespreken, maar gaf uiting aan de hoop, dat eenmaal de wereld rijp zal zijn voor de tenuitvoerlegging van de grondideeen van het protocol. Het Volkenbondspact bestaat onveranderd voort en zijn garanties zijn niet te onderschat- ten. Niettemin kan men het door de Britsche regeering gedane voorstel aanvaarden om po gingen te doen het pact door spedale overeen- komsten aan te vullen Briand ontving gisteravond enkele jouma- listen en toonde zich niet buitengewoon teleur- gesteld over de verklaring van Chamberlain. Het ergste wat het protocol kon overkomen zou zijn, dat het geneel en al als dood werd beschouwd, doch dit achtte Briand uitgeslo- ten. Hij vermoedde dat het protocol met de door de raadsleden afgelegde verklaringen naar de zesde Volkenbondsvergadering zou worden verwezen De vraag werd hem gesteld of dit uifsfel van het geheele ontwapenings- enzekerheidsvraagsfuk niet ongewenscht was waarop priand ontkennend antwoordde. Hij meende, dat het protocol in te kleine tijd- ruimte was tot stand gekomen om volmaalct te kunnen zijn, zoodat een nadere bestudeering der vele vragstuklcen, die er mee samenhan- gen, geen kwaad kan. Over de toetreding van Duitschland tot den Vo'kenbond. zeide Briand dat hij zulks wen schelijk oordeelde. doch in geen geval zou kunnen toelaten, dat Duitschland op speciaie voorwaarden den Vo'ken bond binnentireedt of van het Pact alelen die bepa'ingen aanvaardt, welke het zonder bezwaar kan nakomen en de overige verwerpt. Frankrijk zal op dit punt tot aan het einde tote zijn stand punt handha- ven. Geinengd m>nws DE SCHEEPSRAMP AAN DEN HOEK. Op de algemeene begraafplaats in Den Haag is gisteren onder zeer groote belang stelling ter aarde besteld het" stoffelijk over- schot van den bij de ramp te Hoek van Hol land om het leven gekomen Pieter Bal, die deel heeft uitgemaakt van de bemanning van de sieepboot De Schelde. De Internationale Sleepbootdienst en de Mos, vertegenwoordi ger van de maatschappij te Scheveningen. Voorts waren aanwez.g eenige kapiteins en vele kameraden van Bal. Onder de vele kransen, die de kisf dekten, waren er van de directie van den Rotterdam- schen Lloyd, van de Internationale Sleepboot dienst en van de kameraden. Aan de groeve hebben ds. Tichelmans, Ned Herv. predikant te Scheveningen, en de heer Fuik, namens den Internationalen Sleepboot dienst, het woord gevoerd. CONSULAIRE CONVENT1E MET FINLAND. Op 9 Maart heeft op het departement van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad van een consulaire conventie met F nland, betreffende de Nederlandsche kolonien. INTERNATIONALE UITWISSELING VAN GEZONDHE IDS AMBTENAREN. Vanwege de hygienische commissie van den Volkenbond zal wederom een Internationale uitwisseling van gezondheidsambtenaren tot stand komen. Ditmaal zijn het specialisten tn de bedrijfshygiene en arbeidersbescherming. Nederland zal vertegenwoordigd worden doqr dr Kranenburg, medisch adviseur bij de arbeidsinspectie. DE KON IN GIN EN DE PRINS IN ZWITSERLAND. De Zwitsersche correspondent der N. R. Crt. meldde gisteren: Prins Hendrik heeft vanmiddag te Bern een bezoek gebracht aan den Zwitserschen president, Musy, waarna de Zwitsersche re geering hem een noenmaal heeft aangebo- den, waaraan ook de Nederlandsche gezant te Bern aanzat. Z.K.H. zal morgenmiddag half twee te Geneve aankomen tot het bren gen van eenige particuliere bezoeken. De Ko- ningin wordt morgenavond om negen uur daar verwacht. Het Journal de Geneve geeft vanavond de portretten van het Koninklijke echtpaar. POGING TOT DOODSLAG IN DE KRITZINO ERSTRAAT. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren terecht gestaan de 26-jarige A. M., bankwerker, wonende in Den Haag, thans gedetineerd ter zake dat hij op 3 November 1924 gepoogd heeft, iemand van het leven te berooven. De officier van justitie, mr. Hermans, was van oordeel, dat beklaagde zich schuldig heeft gemaakf aan poking tot moord. Hoewel er ze ker verzachtende omstandigheden zijn aan te voeren, meende de officier toch, dat beklaagde zal moeten worden veroordeeld tot 3 jaren ge- vangenisstraf. De verdediger was ten slotte van oordeel, dat hier van een veroordeeling op het beklaag de ten laste gelegde, geen sprake kan zijn. Wanneer de rechtbank echter anders hierover mocht oordeelen, vroeg pleiter voor beklaagde, die reeds van 18 November af in voorloopige hechtenis zit, een vocrrwaardelijke veroordee ling. De uitspraak werd bepaald op 26 dezer. VADERLANDSCH VERBOND. De heer mr. R. A. Fockema heeft zijn func- fie van voorzitter van het Vaderlandsch Ver- bond neegelegd, op grend van de hem ge bleken bezwaren, verbonden aan zijn leeftijd. voor pensioenpremies toe te passen, wordt niet ter vemietiging aan de Kroon voorgedragen. EEN EIGENSCHAP VAN HET GEHEUGEN. In het Januarinummer van het „Zft. f. pad. Psych, und exp. Par." schrijft prof. dr. J. Lyndworsky te Keulen over „Eine versteck- te aber bedeutsame GedachtniseigenschafF', waaronder de schrijver verstaat de eigenschap dat het uit het hoofd leeren aanzienlijk be- spoedigd kan worden door de gedeelten van de les of van de woorden- of getallenreeks, die gememoreerd moet worden, hetzij groo ter, hetzij kleiner te maken. Het is individu- eel verschillend hoe groot de stappen moeten zijn. Nieuw is de vraag geenszinseenige ja ren geleden hebben we al een en ander ver- meld uit de publicatie over de quaestie of een les in haar geheel of bij gedeelten geleerd be- hoort te worden. Lyndworsky geeft eenige positieve aanwij- zingen: de betere leerlingen vormen gemak- kelijk grootere complexen (d.w.z. onderdeelen der les) dan de mindere, maar leerlingen met even sterk leervermogen beheerschen niet com plexen van dezelfde grootte. Lyndworsky komt tot zijn resultaten op grond van het onderzoek, .twee jaren geleden gehouden door A. Theissen op een zwakzinni- gen „geheugenkunstenaar", die voor elken willekeurigen datum tusschen de jaren 1583 en 2000 met verrassende snelheid den naam van den dag kon zeggen. Bij dat onderzoek hleek het paradoxale feit, dat... een geheugen- defect den jongen zoowel tot geheugenkunste- naar als tot zwakzinnige had gemaakt. Toen hem eenmaal geleerd was, hoe reeksen en lessen, die hij moest, maar niet kon memoree- ren, in te deelen, gelukte het hem zonder moeite. Lyndworsky wijst uitdrukkelijk op't groote belang van doelmatige indeeling der te me- moreeren stof en zegt daarbij, dat de moeilijk- heid, voor al te groote complexen gesteld te worden, door de 11. kan worden ondervangen. Dat beteekent voor de leerlingen zelf natuur- lijk een voordeel, want zoodra een intelligent leerliiy* bemerkt heeft dat zijn memorie ver mogen niet to.iaat, gToote happen tegelijk te nemen, zal hij het bij kleinere porties doen. Voor de school daarentegen is de mogelijk- heid dikwijls te omzeilen, een nadeel wijl ze daardoor niet in de gelegenheid komt, de komplexschwache" leerlingen te herkennen en hun de noodige aanwiizin gen te geven. Met het oog op het huiswerk en uit het hoofd te leeren lessen hebben we de aandacht nog eens op het vraagstuk gevestigd. Leerlin gen, die moeite hebben met het uit het hoofd leeren, moeten dus maar eens probeeren of ze niet beter slagen door hun les te verdeelen. Overigens moet men bedenken, dat ook uit het hoofd leeren vaak noodig is en dat het door oefening bevorderd wordt. Hbl. KORTE BERICHTEN. In de Maria-stichting te Haarlem, waar hij een ernstige operatic had ondergaan, is '.vcrleden de heer A. Koolhoven, directeur van de Victoriahron te Oberblmstein. Op den Haagweg bij Rijswijk (Z.-H zijn, bij het graven voor de rioleering, de fundamenten van een oude brug gevonden, welke van zeer stevige constructie bleek te ziin. Deze brug moet vroeger over den Vliet hebben gelegen, toen deze nog langs den Haagweg liep. Tegen den leider der postdemonstratie op 3 October, den vakvereeningsbestuurder B J. v. S., is voor de rechtbank te 's-Gravenhage f 125 bcete subs. 25 dagen. hechtenis ge- dscht Te Eysden is gistermiddag brand ont- staan in de kuiperij van de zinkwitfabriek. De brandweer uit Maastricht verleende hulp; binnen enkele uren was zij den brand meester. De geheele uitgestrekte kuiperij met een voor- raad hqut is afgebrand. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbe- kend. Een besluit van den gemeenteraad van Dordrecht om op de salarissen van alle ge- meente-ambtenaren een korting van 8% pCt. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft gister in de Eeste Kamer medegedeeld, dat de cverwogen wordt de sa- menvoeging van de Landbouw hoogeschool en de Veeartsenijkundige hoogeschool. De gemeenteraad van Rotterdam is er gister nog niet in geslaagd een wetbouder te bencemen in de plaats van mr. Abr. van der Hceven. Start stneMWs. MOTTEN EN HARE BESTRIJDING. Mevr. Dr. Wibaut-Isebree Moens, bioloog bij den Gezondheidsdienst der gemeente Am sterdam, hield gisterenavond in de Unie voor de afd. Alkmaar van de Ned. Vereeni- ging van Huisvrouwen een lezing met licht- beelden over bovenstaand onderwerp. De voorzitster, mevrouw Reijnvaan-Wrede, opende, er de aandacht op vestigende, dat dit onderwerp de dames speciaal in dezen tijd in- teresseert. Van de oudste tijden af aan, aldus mevrouw Wibaut, hebben de motten 't bet menschdom al lastig gemaakt. Zelfs in den bijbel wordt er gewag van gemaakt. Waar de mensch zich vestigt,^gaat de m'ot met hem mee en voedt zich met dierlijke stoffen, liefst wol. Toen de mensch echter nog geen kleeren droeg huisde zij in doode dieren en at daar van. Drie soorten motten komen voor: de koker- makende mot, (de meest voorkomende), de mot die een los spinseltje maakt en de tapijt- mot, die vrij zelden voorkomt. Verder hebben we nog de appelmot (wormstekige appelen.) wal ze er op smeren ,als je op reisbenf. Ik doe he! maar lie - 4ver zelf mef een beetje Erdal, dan weet ik dat't in orde pris. De normale mot ziet men een klein gedeelte van het jaar vliegen (Juni-Augustus.) In on ze streken legt het wijfje eens per jaar eitjes, in warmere landen heeft men echter wel 4 ge- neraties. Zoo zal een huis met centrale ver- warming meer last van de motten ondervin- den, daar ze dan vlugger worden ontwik- keld. Uit onderzoekingen is gebleken, dat de mot ten, die je ziet vfiegen, mannetjes zijn. De wijfjes blijven rustig in hun donker hoekje om eitjes te leggen. Door een vliegend motje dood te slaan, doet men echter niet zooveei nut, daar er pl.m. 2 maal zooveei mannetjes zijn, en deze de schade niet aanrichten. Dit doen uitsluitend de larven. Mevrouw Wibaut zond ter kennismaking (voornamelijk met de larven) een kweekerij rond, waarin het nageslacht van 2 jaren van een paar motten huisde, alsmede een zwaar geinfecteerd stukje tapijt, afkomstig van een Alkmaarsch stoffeerder. De motten hielpen vroeger de vliegen en andere insecten mede met het opruimen vac doode dieren. Zij, leven dus uitsluitend van dierlijk voedsel, waardoor verklaard wordt, dat zij nooif op katoea of kunstzijde voorko men, daar dit plantaardige weefsels zijn, die zij absoluut niet eten. Alles wat van dieren afkomstig is, als wol, vilt, pluche, veeren, bont, echte ruwe zijde, en soms ook leer zul len zijn aantasten, plantaardige producten echter niet. Voor jonge huishoudens is het daarom ook sterk aan te raden voornamelijk van het laatste aan te schaffen. De mot komt niet van buiten uit het huis invliegen, maar komt binnen door b.v. ge- infecteerde oude meubelen. De larfjes laten zich uit de vulling van zoo'n stoel valien, ko men op het tapijt en kruipen in een rus tig donker hoekje om zich daar verder te oni- wikkelen. Door belangrijke onderzoekingen van de laatste 5 jaren heeft men ontdekt, dat de wijf jes op alle mogelijke plaatsen hun eieren leg gen dat de larven r u i k e n waar wol is, dat ze betrekkelijke afstanden kunnen afleg- gen om die wol te bereiken, en dat ze dagen lang honger kunnen lijden dus erg taai zijn. Na een pauze en eenige huishoudelijke mede deelingen besprak mevrouw Wibaut de bestrii- dingsmiddelen. Door alle luchtverspreidendc middelen als kamper, naftaline enz. verjaagt men de vliegende motten wel, maar de eieren en larven ontwikkelen zich desondanks uit- stekend. Afdoende is dit dus absoluut niet. Een beter middel is, om in het einde van den zomer, als de eitjes gelegd zijn, de kleeren- en dekenbewaarplaatsen uit te kloppen en af te schuieren. Men kan't ook,. na't vooral eerst grondig nagekeken te hebben, in papier pak ken en daarvan de naden goed en geheel dichtplakken. Dit is afdoende. Wat het meubi- lair betreft, 't beste is gewone geregelde ka- merbeurten te geven en vooral kloppen. Met den stofzuiger bereikt men de diep ingegra- ven larven niet. Toen b.v. iemand een looper, die geregeld gezogen werd, na 9 maanden opnam, was deze van onderen door motten zeer emstig beschadigd, doordat zij zich door die rust voorspoedig hadden kunnen ontwik kelen. Bij oude meubelen moet men vooral de vulling wantrouwen. Door alles goed met benzine te drenken, worden de schadelijke lar ven onvoorwaardelijk gedood. Bont kan in inrichtingen, waar een vries- kamer aanwezig is, in bewaring worden ge geven. Meubelen worden ook wel gestoomd. Groo-. te bezwaren zijn echter dat de vochtige lucht het oplaag hout bederft en vaak binnenin niet doordringt. Formalinedamp heeft het. zelfde tegen. Afdoend is ook om deze oude meubelen met een plantaardig product, het z.g. crain vegetal te laten vullen. In den handel is ook nog een goed middel het Motten Eulan, samengesteld uit een kleurlooze onderstof van het ouderwetsche groen. Voor het nieuwe raadhuis in Amster dam is op de begrooting een post uitgetrok- ken om alle wollen stoffen eerst met Eulan te behandelen. Sedert 6 jaar past de gemeente Amster dam voor meubelen een ammoniakgas-behan- deling toe, die alle larven, eitjes en motten doodt. Dit is een vinding van mevrouw Wi baut en den directeur van den Gezondheids dienst. Voor de meubelen is deze behandeling absoluut onschadelijk. Nadat vele dames gebruik hadden gemaald van de gelegenheid om vragen te stellen, sloot mevrouw Reijnvaan, en bedankte spr hartelijk voor haar nuttige en duideliike le zing. FAILLISSEMENTEN. Faillissement C G. Heitmeyer, electricien, Helder. „Handelsbelangen", Nr. 1813, bevat de crediteurenlijst in het faillissement C. G. Heytmeyer te Helder. Zij telt 66 namen, met een totaal passief van 14.364.88. De baten zijn nog niet volledig bekend. Faillissement Lucas Simons, electricien, Schagen. „Hande1sbelangen", Nr. 1813, bevat de crediteurenlijst in het faillissement Lucas Lew rtim »{Tp

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9