COMMISSARIS VAN DE KONINGIN IN GEI DERLAND. Men meldt aan de N. R. Crt. dat voor het ambt van commissaris van de Koningin in Gelderland ernstig in aanmerking komt S. baron van Heemstra, oud-directeur van de Koninklijke Paketvaartmaatschappij. De benoeming zou spoedig te vvachten zijn. STAKING OP BOUWWERKEN. Gistermorgen is, naar de N. R. Ct. meldt, te Amsterdam een staking uitgebroken van 500 woningen, welke de gemeente in aan- bouw heeft bij het Stadion, om ze na de voi- tooiing aan een woningbouwvereeniging over te dragen. Evenals de staking op het bouw- werk van den ondernemer A. F. Brninsma, gaat deze staking om 'dc handhaving van den 8-urigen werkdag, welke de aannemer, de beer Asman, door een werkdag van S'A uur wil vervangen. Op een ander werk van denzelfden aannemer aan den Middenweo\ is om geliikc reden reeds Maandag een staking begonnen. Tot de staking op het werk bij het Stadion hebben de betrokken bouwvakarbei- ders besloten met 117 tegen 57 stemmen en 7 bianco, tegen het advies van de hoofdbe- sturen der moderne en christelijke, doch ge- steund door d^ leiding van de syndicalisti- sche organisaties. Vanmorgen hebben van de 130 arbeiders, die bij het werk bij het Stadion werkzaam wa- ren, slechts 30 metselaars en eenige loodgie ters den arbeid voortgezet. Er is politietoe zicht. Proyinciaal nieuws UIT WIERINCERWAARD. Donderdagmiddag vergaderde de Raad on- der leiding van Burgemeester Haringhuizen, tevens secretar i3. Afwezig waren de heeren Jb. Warbver en H. Slikker. Eerstgenoemde met kennisgeving van verhindering. De notulen werden onveranderd vastge- steld: Mededeelingen a. De raadsbesluiten over at- en overschrijvingen. Aangaan geldleening en suppletoire begrooting zijn door Ged. Sta ten goedgekeurd. b Bericht is ontvangen der vcrordeningop het verkeer met moiorrijtuigen. Deze werd ai- gekondigd op 19 Jenuari j.l. c. Dat van den Minister van Arbeid de mededee'ing is ont- vangen dat de verkoop van bouwterrein van de Bouwvereeniging is goedgekeurd en de bij- drage van de gemeente is bepaald op /252.8 Bij den verkoop bleek dat 't cnbebouwde tcrrein grooter was dan aanvankelijk werd verwacht en dat dientengevolge het terrein van de woningen kleiner is dan waarvoor de annui'teit werd bepaald. Als gevolg daar- van heeft de Minister over 1921/22 en 1923 het bed rag met 39.32 verminderd waardoor de Bouwvereeniging nu met een te- kort zal sluiten. B. en W., stellen zich voor hier nader op terug te kcmen. d. dat de nieuwbencemde Armvoogd en de leden van de commissi? tot wcring van school- verzuim hunne benoeming hebben aang nomen e. Dat de gehouden demonstrate met Rids tot verdelving van muggen enz.. uitstekend heeft voldaan. De gemeente heeft bovendien met succes een rondgang laten doen. Aanbe- vclen werd dat iedereen zich een spuit met een kleine hceveelheid Rids aanschaft. Op de begrooting was voor muggenverdel- ging een post k f 60., uitgetrokken. Er is reeds 47., uitgegeven zoodat B. en W. inach tiging vragen aan den Raad deze post zoo ncodig te nvogen overschrijven. Allen voor. Van de keuringsdienst van waren is inge- komen een rekening en verantwoording over 1923; welke als saldo aangeeft 15567.04. Dan is ingekomen een circulaire van het co- eulaire van het comite der vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen betreffend wijziging der verordenmg op het v?rkeer mtf motcrrijtuigen. B. en W. stellen voor overeen- komstig deze curculaire de verordcning vast te stellen. Verder een curcu'aire van het Gemeentebe- stuur van Heemstede waarbij adhaesiebetui- gfflg wordt verzocht aan een door hen te verzenden adres aan H. M. de Koningin be- treffende annexatieplannen. Voorzitter drelt mede dat deze zaak ter sprake zal komen bij de afd. N.-Hol!and van Ned. Gemeenten. B. en W. stellen dus voor geen adhaesie te be- tuigen en voorloopig afwaehten wat de ver eeniging van Ned Gemeenten hiercmtrent bc- sluit. Goedgevondcn. In verband met cen circulaire van de Ccm- missie van de Zuiderzee'ereeniging wordt op .voorstel van B. en W. besloten als lid van genoemde vereeniging van Ged. Staten met enkele kleine opmerkingen, meest van admi- nistratieven aard. Goedgevcnden wordt dat overeenkomstig zal werden gewijzigd. Dan is nog ingekomen een verslag van de Commissie tot wcring van schoolverzuim. Alsmede van de commissie van toezicht op het lager on- derwijs. Dit laatste geeft nog al aan leiding tot ee nige discussie. Daarin staat o.m. dat gemid- deld 128 leerlingen de school- bezochten. On- geoorloofde verzuimen kwamen bijna niet voor Er werd onderwiis gegeven in de vak- ken A-K, therwijl in de 7 en 8 klasse nog vak L werd gegeven. De leermiddelen waren vol- gens het verslag niet al te best in orde. Is dit msischien bezuiniging of nog een gevolg van minder gcede kwaliteit gcdurende de corlogs- jaren Ook het schooilgebouw laat volgens't ver slag te wenschen over. Er is tameliik veel her- stelwerk. De Inspecteur van onderwiis had zelfs bij een bezoek te kennen gegeven, dat een bloeiende plaats als Wieringerwaard de school wel beter mocht onderhouden. Voorzitter zegt in verband hiermede, dat wel altijd over bezuiniging wordt gesproken, doch wat leermiddelen betreft wil ik verkla- ren dat nog nimmer iets geweigerd is; we hebben altijd naar het beste uitgekeken, en bij ons heeft steeds voorgestaan dat, wat noo- dig is voor gced onderwiis er moet wezen. Wethouder Sleutel vindt het verslag wel wat sterk opgemaakt en een beetje kwetsend voor B. en W. De heer Soeets meent cok dat het niet vleiend is gcsteld; het lijkt wel wat overdreven. Wethouder Koster heeft de cver- tuiging dat er zumig met de leermiddelen wordt omgegaan. Ze verkeeren bliikbaar in goeden staat en geven wel blijk, dat ze veel gebruikt worden. Voorzitter vindt het niet goed'dat der gel i ike opmerkingen gemaakt werden Wordt nog aan de orde gesteld een voorstel van B en W om voor eventueele verlichting van het stati- onsemplacement met Electriciteit de stroom vcor de Maatschappij beschikbaar te stellen vcor 25 cent per Kw. U. met een afnarne van minstens ICO KW. U., meerdere stroom tegen cJen gewenen prijs. In een vorige vergaderiug staakten de stem- men, omdat 3 leden van den Raad er tegen waren dat de Maatschappij minder mcesfbe- talen dan b.v., een workman. Daar tegenover werd gezegd dat het de gemeente toch geen cent zou kosten, omdat dan ook de woning van den chef werd aangesloten. Bovendien is het een algemcen belang, omdat het daar s avonds zeer denker kan zijn. Thans werd't voorstel met 3—2 aangenomen. Voor stem- den de beide Wethoudcrs en de heer Spetez. Tegen d? heeren P. Peper en G J. Blaaw- bcer. Hienia ging de vergadering en comite voor mededeelingen betreffende overname Electrische bedrijf. De Heer J. N.J. Zeeman ambtenaar ter secretarie heeft als zcodanig ontslag aan- gevTaagd tegen 16 April a.s. UIT SCHOORL. Heden vergaderden in het lokaal van Beeldman de Cooperatieve Aankoopvereeni- ging voor Land en Tuinbouwproducten al- hier. Na eenige jaren van rust is besloten, nu de tijden weer normaler zijn voor het doel de- zer vereeniging, weder te beginnen. Nadat door den heer Schermer in een zakelijk be- toog, doel en werking dezer vereeniging werd uitecngezet, sloten eenige belangstellenden zich nog aan als lid, terwijl meerdere toezeg- gingen binnen kwamen. Een commiss.e, bestaande uit de heeren D Duin Wz., C. Paarlberg Jz. en Fl. Schermer werden belast met enkele voorloopige werk- zaamheden, zooals samenstelling van een huishoudelijk reglement enz., terwijl binnen een maand een tweede ledenvergadering zal worden uitgeschreven, waarop dan tevens in- teekenlijsten zullen worden aangeboden voor bestellingen van hulpmeststoffen en veevoe- der voor a.s. herfst- en winterbenoodigdheden. In dien tusschentijd is cr gelegenheid bij den heer Fl. Schermer om zich alsnog als lid te laten inschrijven. De stemming der vergadering was voor een krachtig aanpakken, daar voor land- en tuinbouw het cooperatief aankoopen groote voordeelen met zich medebrengt. UIT BERGEN. De wegens ziekte van den heer Verkade uit- gestelde uitvoering voor den Bergenschen Kunstkring van „De Dienstknecht in't Huis" met Eduard Verkade in de hoofdrol, zal naar wij vernemen, thans 27 Maart a.s. plaats hebben. Onze thans in het buitenland vertoeven- de plaatsgenoot D. H. Filarsky houdt te Nice een tentoonstelling van zijn werk en onder vindt daarbij groote waardeering. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van de Coop. Aankoopver- eeniging ,,De Vooruitgang" te Broek op Langendijk in het lokaal van den heer Jb. Vijzelaar. De voorzitter, de heer Jb. Dirkmaat Az, sprak er zijn blijdschap over uit, dat de Ver eeniging steeds in bloei toenam, wat bleek uit de voortdurende stijging der omzet. De notulen werden na voorlezing ongewij- zigd goedgekeurd en vastgesteld. De secretaris-penningmeester bracht daar- op zijn jaarverslag uit, waarin hij allereerst memoreerde de prettige samenwerking welke tusschen bestuur en magazijnmeester ook dit jaar wederom bestaan had. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van 30.25. De voorzitter dankte den secretaris-pen ningmeester namens de vergadering voor zijn verslag en accuraat beheer. Overzicht van den stand der zaken door den magazijnmeester, den heer H. Paster- kamp. Spr. deelde mede dat de omzet in het verloopen jaar belangrijk was tocgenomen, met succes werd de velerlei arbeid van het bestuur bekroond, en de leden lieten zich niet ontctuig. Dit alles in aanmerking nemende, geeft moed om op den nu acht jaar geleden in?eslagen weg voort te gaan. Er werd voor een bedrag van 66.773.41 afgeleverd; de winst over 1924 bedroeg 2655.51, het reservefonds steeg hierdoor tot 3227.05, Door dc Commissie tot het nazien der boeken werd gerapporterrd dat alles in voi- 1-omen orde was fcevonden. Onder applaus der vergadciring dankte de voorzitter den ma gazijnmeester voor zijn arbeid. In de plaats van den heer H. Glas, aftre- cler.d bestuurslid, welke zich niet meer her- kiesbaar stelde, v.erd gekozen met 24 van de 34 uitgebrachte stemmen den heer J-. KoHe- lijk Jnz. Tot plaatsvcrvangende besvuursle- den werden gekozen de heeren G Glas Az K. Huibers en S. Kossen; de benoeming werd door alien aanvaard. Een voorstel om de bestuursleden eenige vergoeding toe te kennen, werd door hun niti aanvaard; op aandringen der vergadering namen zij ten slotte gencegen met het toi- kennen van prcsentiegeld voor de bestuui.i- vergaderingen. Een der it'den wees er op, dat de magazijn- mecster het meeste werk doet, en zou gaarne zijn salans voor verhooging in aanmerking nemen. De voorzitter deelde daarop medg dat ook verhooging van salaris toegekend is. Met welgepaste woorden van dank voor de gezellige en zaakrijke besprekingen, sloot Je voorzitter de. vergadering. UIT HEEMSKERK. Donderdag 12 dezer werd ac jaaiwergade- ring gehouden van het R. K. Ziekenfonds in het Patronaatsgebouw alhier. De bijeenkomst wercl op de gebruikelijkc wijze door den voorzitter, den heer A Hen- neman Gz., geopend. Aan het verslag cnileenen wij liet volgcnde: Per 1 Januari 1924 tclde he; "fonds 237 le den. en thans 1347. De cntvangsien over 1924 bedrcegen f 10.441.90 en de uitgaven ,f 7 916.23. Per 1 Januari 1.1. rustte er nog op de vereeniging een schu'.d groot. 1038 30 aan doctershono- rarium enz., waardoor na aftrek van dit be drag het kassaldo 1487.47 bedrceg; het vo- rig jaar slechts f 312. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren C Cornelissen en N. Henneman Gz. en in eene bestaande vacature de heer C. Brouwer Te beginnen met de komende week wordt begonnen met premieverlaging van 1 cent per lid en per week en vrij lidinaatschap bij de Gerardus Madjella-Vereehiging Een voorstel om voor groote gezinnen ae maximumpreinie ad 1 per week te stellen, werd verworpen. Het salaris van den bode, de heer H- Bek- ker, werd van 10 op 12 per week ge- bracht en nadat de vergadering nog haar voile instemming betuigd had met het plan om het salaris van den secretaris-penning meester van 100 op 150 te brengen, werd de goedbezochte bijeenkomst gesloten. IN- EN U1TVOER VAN BLOEM- BOLLEN OVER JANUARI 1924/1925. De invoer bedroeg 128.865 K.G. voor een bedrag van 94.811, tegen 26 502 K.G. voor een bedrag van 26.339 in 1924, terwijl de uitvoer bedroeg 310.267 K.G. voor een bedrag van 333.159 tegen 172.644 K.G. voor een be drag van 175.135 in 1924. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Donderdagavond is vanwege „Nut en Ge- noegen" de z.g Vrouwenavond gehouden. Door verschillende personen werd iets voor- gelezen en voorgedragen. Afgewisseld door gemeenschappelijken zang en bioscoop was het een gezellige avond. De belangstelling voor deze avond was iets minder dan gewoonlijk het geval is. Het aantal handteekeningen van meer- derjarige personen in enze gemeente tegen de wettelijke Zondagsluiting is 822. UIT AKERSLOOT. Door de Cooperatieve Boerenleenbank te Akersloot werd Woensdagavond 11 dezer de jaarlijksche algemeene ledenvergadering ge houden in het cafe van den heer Groen. De vergadering was vrij goed bezocht. 64 van de 107 leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer J. de Jong, opende de vergadering en memoreerde, dat de vereeniging 18 April a.s. 20 jaar geleden was opgericht, aanvankelijk met 16 leden, en met voldoening kan daarop worden teruggezien. Uit de rekening en balans met daarbij behoorend verslag teekenen wij het volgende aan: Spaargelden: ontvangen 241.852.46, terugbetaald f 235.213.87, eindsaldo 231.902.40, ingeschreven in 282 spaarboek- jes. Voorschotten: verstrekt 33150.—, te rugbetaald 18227.50, eindsaldo 138.897.50, zijnde het bedrag van 55 voor schotten. In rekening-courant is ontvangen 405.402.06 en uitbetaald 391.478.96. De saldi per 31 Dec. bedroegen 108.679.50 in het debet, en 35.397.94 in het credit der Balans. In omloop waren 46 rekening-cou rant boekjes. De verlies: en winstrekening si uit met een winstsaldo van f 871.70, welke de reserve doet stijgen tot f 4156.95. De commissie tot het nazien der rekening en balans, bestaande uit de heeren W. Blok- ker, A. Blokker en D. Dil bracht bij monde van eerstgenoemde verslag uit, tevens dank brengende aan den kassier voor de verstrekte inlichtingen, terwijl het hem genoegen deed te kunnen mededeelen dat alles in de beste' orde is bevonden. Spr. adviseerde dan ook tot definitieve goedkeuring. Alzoo besloten. Aangezien voortaan jaarlijks een der com- missieleden zal aftreden, werd in de plaats van den heer W. Blokker aangewezen de heer N. Blokker Jnzn. en resp. als 1 en 2 plaatsvervanger de heeren J. Zweeris en A. C. Nederveen. Daarna verkiezing wegens periodieke af- treding van de heeren A. Groot en J. de long respectievelijk als bestuurslid en lid van den raad van toezicht. Beide heeren werden wederom herbenoemd. Bij punt 7, mededeelingen, werd ter kennis van de vergadering gebracht: a. het rapport der inspectie, gehouden op 4 April 1924; b. dat geen wijziging in den rentevoet werd gebracht, zoodat deze bleef voor los spaargeld 3.6 pCt., voor vast spaargeld AY- pCt., voor voorschotten 5>/i pCt., voor reke ning-courant 4 pCt., voor credit en 5'/« pCt. voor debetsaldi. dat de nog niet ter controle ingeleverde het spaarboekjes zoo spoedig mogelijk bij bestuur dienen te worden ingeleverd. De rondvraag leverde geen stof tot be- spreking op, waarna de vergadering werd ge sloten. Op een gehouden vergadering van het bestuur en ingelanden van den Hempolder is met algemeene 'temmen besloten tot electri sche bemaling over te gaan. De windmolen zal blijven bestaan om daar de electrisc'ie in- stallatie te plaatsen,.en tot woning voor den moienaar te gebruiken, maar komt buiten werking. Een goed idee van het bestuur om den molen te behouden. Het cafe de Vriendschap, ettelijke iaren gedreven door den heer C. Dck1 r, gel'egen in Molenbuurt, is door het overliiden van clen heer Dekker thans uit de baud verk lit en in eigendom overgegaan aan den heer J. Th. Verduin, Sluisbuurt alhier. PREDiKBEURTEN. Hervormde Uemeenien. AKERSLGOi 10 uur, Ds. de Vos. Done.aagavond 8 uur, Bijbellespreking bij Br. Lankhoorn. BERGEN, L vangelisatielokaal „Murana- thai', 10 en 0.30 uur, de heer J. J. Ruijs. Zon- dagsschool 2 uur. IdROEK OP LANGENDIJK. niet ontvan- ger Ucref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds de Jong. Doopsgez. kerk, 9.30 uur, Ds. A. de jung. CALLAN l SOOU, 10 uur, Ds. Tinholt. D1RKSHORN, 10 uur, Ds. Jukema. DRIEHU1ZEN, geen dienst. GRAFT, 10 uur, Ds. Gterdoom. HEER-HUGOWAARD, geen dienst. H09GWOUD, 9.30 uur, Dr van Beek. KOEDIJK, 10 uur, Ds. Staal. LIMMEN, 10 uur. Ds. Bosch. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst. OUDE N1EDOKP. 10 uur, Ds. v. Meurs. ST. PANCRAS, 9.30 en 3 uur, Ds. jel- lema. (j-r. herk. 9.30 en 2 30 uur, Preeklezen. SCHEi MERHORN, geen d enst. URSFM, 10 uur. Ds. Eikema. WARMENHU1ZEN, 10 uur, Ds. Horn- stra. WEST-GRAFTDIJK, 10 uur, Ds. Groot. WINKEL, 10 uur. Ds. Schermerhcrn. ZUIDSCHARWOUDE, geen dienst Doopsgezinde Gemeenten. BARSINGERHORN, 10 uur, Ds. v d. Veen. BFFMSTFR. 10 uur, Dr. Kuipers NIEUWE NIEDORP, 10 uur, Ds. Haars. Ruwe en schrale huicf van handen en gelaat verzacht en geneest men het beste met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 cts. Bij apoth. en drogisten. DE RIJP, geen dienst. (Gedeeltelijk ontleend aan Kerk en Volk.) UIT EGMOND AAN ZEE. Woensdagavond sprak voor de afdeeling Egmond van de S. D A. P. Mevrouw Miede- ma-Zondei-van uit Amsterdam. Nadat ze eerst in't algemeen de gestie der huidige christelijke regeering had becriti- seerd. trad ze meer in nadere bijzonderheden over het vraagstuk der ontwapening. Gewezen werd op de houding der arbei- dersleiders in andere landen, o. a. MacDonald in Engeland en Stauning in Denemarken. Ten slotte lichtte spreekster het door eenige S. D. A. P.-ers bij de Tweede Kamer inge- diende intiatief-voorstel tot ontwapening na der toe De met veel gevoel voorgedragen rede werd Iuide toegejuicht. Al was de opkomst door omstandigheden minder groot, toch kan de plaatselijke afdee ling met voldoening op dezen avond terue- zien. IJuitenland DE VOLKENBONDSRAAD. In de zitting van gister heeft dr. Benesj (Tsjecho-Slowakije) geantwoord op de rede van Chamberlain en daarbij het protocol van Geneve verdedigd, welks tekortkomingen nij ei kende op detailpunten en te verhelpen achtte. Van het Engelsch denkbeeld van al- uanties in het kader van den Volkenbond was hij altijd een voorstander geweest, doch hij was overtuigd, dat men bij de uitwerking daarvan weer terecht zal komen bij de begin- se.en van het protocol, zij het op beperkter SCIla al. Aan het slot zijner rede diende hij een reso- lutie in om le. de verklaringen namens de verschillende regeeringen afgelegd naar de vclgende Assemblee te verwijzen en den secre- tai iS-generaal opdracht te geven de kwestie dadelijk op de agenda van de Asseinblee te p.aatsen en 2e. het voorbereidende werk op te schorten tot de Assemblee een besluit heeft genomen. De resolutie werd aangenomen. Volgens een B. T. A.-telegram uit Geneve verklaarde Chamberlain de resolutie-Benesj te aanvaarden. Chamberlain verklaarde nog, dat de E^ei- sche regeering sterk gehecht b'leef aan de'be- gmselen van arbitrage en ontwapening, doch het protocol slechts verwierp, wijl in de ge geven omstandigheden het pact beter in staat is het doel te verwezenlijken. Chamberlain heeft gistermiddag bij de ontvangst der pers zich zcer scherp uitgespro- lcen tegen verplichte arbitrage voor alle "n schillen. Hij verklaarde, dat Engeland bereid was tot deelneming aan elke cntwapeningsconfe- rentie tot uitbreiding der resultaten van de vo rige Washingtcnsche conferentie. Inzake Duitschlands toetreden tot den Vol kenbond zette hij zijn bekencl siandpunt uit- een. DE STAKINGSBEWEG1NG IN HET NOORDEN VAN 1TALIE. De „Risorgimento" meldt uit Milaan, dat dc arbeidsbeurs te Milaan een motie aannam waarin het recht wordt opgeeischt een agi- tatie te leiden en het Milaneesche proletariaat formed wordt uitgenoodigd slechts de beve- len van de beurs uitgaande op te volgen. De prefectuur van Milaan verbood tot na der order voor de geheele provincie het hcu- den van vergaderingen, optochten en massa- bij een koms ton. Volgens een telegram uit Milaan aan de jjUibuna" is de metaalarbcidersstakino schier algemeen. Er vielen geen incidenten voor. DE SPOORWEGSTAKING IN DU11SCHLAND. De staking van de spoorwegarbeiders heeft zich in Berlijn vrij sterk uitgebreid. Gister morgen werd op het rangeerstation Stralau- Rummtlsburg, waar o.a. alle naar West Duitschland gaande treinen worden samen- gesteld, piatseling het werk gestaakt, ter wijl ook het personeel van het niet minder be- iangrijke verlaadstation Wustermark even- eens het werk heerlegde. Op het station Stra- lauRummelsburg houdt de Technische Noodhulp het bedrijf aan den gang. Het aantal stakers te Bei 'ijn bedraagt thans reeds circa 25C0 man. Ook' elders in het Rijk en wel voornameiijk in Sakson, blijft de bewe- ging zich vooridurend uitbreiden. Het totaal aantai stakers in geheei Duitschland be draagt 10.700 mail of ongeveer 2.5 pet van al! Duitsche spoorwegarbeiders geschat. De directie fceschouwt alle stakers als ont- slagen. Volgers een Wolf-bericht deelt de directie der ri1 sspoorwegen mee. dat wegens uitbrei ding der staking te Berlijn, het; personenver- keer bp lange hajecten in gevaar wordt ge bracht. Om dit zooveel moge ijk te voorko- nicn- werden geschikte arbeidskrachten in dienst gesteld. Volgens de bladen zijn de onderhandelin- gen cp het ministerie van arbeid zonder re- sultaat gebleven, zoodat pen scheidsrechter- lijke uitspraak noodzakeiijk was. Daarbij is o.a. bepaald, dat het werk overal zoo moge lijk dadelijk meet worden hervat. Er mogen geen rancune-maatregelen worde ngenomen. De tengevolge van dc staking ontslagen ar- beic rs moeten zoo spoedig mogelijk weer in hun moede dienstbetrekl.ing worden hersteld. i en aanzien van de voorschriften betreffende den diiur van den diensttijd blijft het bij de wettelijke bepalingen. Door een commissie, waarin ook de beide "partijen vertegenwoor- digd zijn. zal nagegaan worden, welke wijzi- gingen, d. w. z. verzaehtingen of verkor- tingen voor bepaaltie groepen van het per soneel ten aarzien van den totalen diensttijd zonder vcrmindering van de rentabiliteit der ,,Re\ hsbahn" mogelijk zijn. De opgezegde, op de loonen betrekking hebberide paragrafen van de loontarief-overeenkomst worden met terugwerkende kracht tot 1 Maart 1925 weer in werking _gesteld. Voor den tijd van 1 Maart 1925 weer in werking gesteld Voor clen tijd van 1 Maart tot 14 Maart blijven de tot 28 Febr. gegolden hebbende loonen bestaan. Met ingang van 15 Maart worden de grondloonen van degenen, die het groot- ste aartal diensriaren hebben, met drie pfen- i nig verhoofd. De grondloonen der andere kiassen worden naar verhouding verlioogd. vanr{LKMM4EADSLER Cn WETHOUDERS nfs dar^w brengen ter algemeene ken- va" AlknKiar 1C' ren °P, het heffen en '"vorde- ren van schoolgelden voor het onderwiis aan de gemeentelijkeavondschool voor nij- herSSHnd.eruiji en de S^h0°l voor Vo"£ blad no 958) ;miSCh 0nderwijs' <Gem de verordenmg op het heffen en invorde- ren van een belasting om het recht van aansluiting op het gemtentelijk riool in bladgnoC959); dCn Westerwe^' <&m" de verordering tot wijziging der veror- c ening op het heffen en invorderen van rechten onder den naam van leges. (Gem - blad no. .960); de kennisgeving dat de verordening op het hetfen van rechten voor het gebruik van openbare gemeentegrond of -water (gem. blad no 805) bij koninklijk besluit van 13 Febr. 1925 no. 8 nader is goed gekeurd tot 1 Juli 1925 (gem -blad no. De onder 1 en 3 bepaalde verordeningen zijn heden afgekondigd ter gemeente-secreta- rie, gedurende 3 maanden ter lezing neder- gelegd en aldaar tegen betaling der kosten in afdruk verkrhVbaar gesteld. Alkmaar, 14 Maart 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd V ENDEI.AAR, burgemeester A. KOELMA, secretaris. 2e 3e. 4e. Uiterlijk 17 Maart moeten beide partijen ver- klaren het met deze uitspraak eens te zijn. MASSA-ARRESTATIES TE DUBLIN. Detectives hebben te Dublin 120 personen uit alle standen van de maatschappij gear- resteerd. De aangehoudenen werden in vrachtauto's naar het politiebureau overge- bracht. De arrcstaties hebben geen politieke beteekenis, doch moeten in verband staan met een zeclenschandaal. DE MOORD OP AMALIE LEIRTR. In de zaak van den mcord op Amalie Leirer is thans een sensationeele wending gekomen Twee wegens onberi'uidende vergnjpen gear- resteerde personen hebben der politic mede- gedeeld, waar zich de juweelen van de ver- moorde dame bevinden moeten, en verklaar- den gencemde iuweelcn van den incordenaar gekregen te hebben. Volgens hun zeggen is ceze moordenaar een ontoerekenbaar mensch, die verleden jaar November op klaarlichten dag op ten brug klauierde en de menigte tce- sclireeuwde een moord gepleegd te hebben. Hij werd vervolgens in een inrichting voor zwakzinnigen ondergebracht, doch later, ioen men beinerkte. dat hij niet tot het gevaarlijke genre behoorde, wecler ini vrijheid gesteld. iij zou daarna naar het buitenland gevlucht zijn. De yader van het meisje, die, gelijk men weet, in verband met den moord gedetineerd werd, schijnt alzoo onschuldig te zijn en zou gister in vrijheid gesteld zijn. ERNSTIGE BOTSING TE HALLE. Tijdens een communistische vergadering in zake de presidentsverkeizing is het te Halle tot ernstige botsingen gekomen tusschen de politic en communisten, waarbij zes personen gedood werden, vijf en twintig ernstig eft vijftien licht gewond. EEN NIEUWE ONTWAPENINGS- CONFERENTIE? Naar wordt vernomen, is president Coolid- ge van meening, dat de jongste ontwikke- ling van zaken in het buitenland wijst op een belangrijke verandering in de kwestie der ontwapening, waardoor een weg wordt ge opend voor het bijeenroepen van een nieuwe onhvapeningsconferentie door de Vereenigde Staten. De president wil zich ernstig bezig houden met de kwestie der vlootbeperking in een conferentie met Kellogg zoodra het de- finitief vaststaat, dat het protocol van Ge neve defintief is opgegeven. KORTE BERICHTEN. De immigratie-commissie te Moskou heeft toegestemd in de vestiging in Rusland vaii twiniig deskundigen voor de glasfabri- catie. Zij zullen werkzaam zijn aan de glasfa- brieken in Kaukasl. De beide te Praag gearresteerde direc- teuren van het Weber-concern, Karl en Her man Webe, zijn naar Duitschland uitgele- verd. Het lijk van clen heer M. Levi, een hoog- geplaaist Italiaanschen vertegenwoordiger, is gevonden op de rails te Coll on ge nabij Lyon De man, die op weg was van Italie naar Pa- rijs, is schijnbaar 'snachts uit den express gevaTen. De „Chicago Tribune" verneemt uit Ri ga, dat in verscheidene Russische provincies de builenpest is uitgebroken, die tot dusver meer dan 20.000 slachtoffers heeft gemaalct. Op het vliegvcld te Kraukau is een groote vlieglcods in de vlammen opgegaan. Er bovendien zich in zes nieuwe vliegtuigen die nog niet uitgepakt waren. Ten gevolge van een orkaan, welke Don derdag boven We&telijk Japan woedde, zijn te Osaka twee hangars; waarin zich een aan tal vliegtuigen bevend, ingestort. De Pruisische Landdag is vei'daagd tot Woensdag om de regeeringsverklaring aan te hooren en indien Marx geen meerderlieid' krijgt een nieuwen Premier te kiezen. -~ De kosten van de teraardebestelling van Ebert bedragen ongeveer tesamen 200.000 Mark. De reclitsche bladen zijn een heftige campagne begonnen en bewerer. dat de kos ten in de millioenen loopen. Tc Stockholm is een herdenkingsbijeen- komst voor Bran ti ng gehouden door het Vak- verbend te Stockholm. Artur Engber, het So- cjalistische Rijksdaglicl en redacteur van „So- cial Democratcn" hield een rede en terwijl de arbeiderszangvereeniging van Stockbolm liederen ten gehoore gebracht. Marktberichten ZAANDAM, 13 Mrt. Veiling „De Zaan- streek". Selderie 21 30 ct. per Sos, Pieterse- lie 14—27 ct. per bos, Boerenkool 60—80 ct. per kist, oZete appelen SH10 ct. pi p., Stoofperen 67 ct. p. p., Pres. van Eng. 18 ct. p. p., Raapstelen 5—6^1 ct. per bos, Radijs 10 ct. per bos, Br. lof 7 Y>13 ct. per pond, Prei 18—25 ct. per bos, Spinazie 1.551.65 per kl. kist (6 pond), Sinaas- appelen 3—/ 6.10 per 100, Citroenen 2 per 100, Bellefleur 109—11 ct. per pond. vOI

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 10