3 Maskerade. Staten-flefferaal. r EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag. Het wetsontwerp tot afschaffing van deu zomertijd wordt a.s. Dinsdag in de afdeelin- gen onderzocht. Bij de. behandcling der justitie-begrooting bepleit de heer J a n s e n verbetering van de belasiingwetten en roept den steun der regee- ring in voor de reclasseering. De heer Mendels klaagt over de nog met invoering van het wetbcek van strafvor- dering en oefent cxitiek uit op het nog niet aan de orde stellen van de rechtspositie der ambtenaren. De.regeering maakt misbruik van de rech- teloosheid der ambtenaren door het verbreken van het contact met de organisaties in het ge- organiseerd overleg. Spr. dringt aan op ver- ruiming der redenen tot echtscheiding en cri- tiseert de houding van den minister in de Culemborgsche mcordzaak. De heer Verkouteren betoogt, dlat de rechte- lijke macht boven de politieke partijen en het parlement moet blijven en acht de saiari- eering van de rechtclijke macht te laag. De heer De Veer bracht hulde aan de werkzaamheid van den minister, hij dringt echter aan op een nauwkeuriger toczicht op de statuten van n:\amlooze vennootschappen, die maar al te vaak tot dekmantel dienen voor vooze ondernemingen. Een wetsontwerp dat een vaste leeftijds- grens wordt vastgesteld voor rechters, gelijk voor alle andere staatsambtenaren, is, betoogt spr voorts broodnoodig. De Minister van Just i t i e zegt in de eerste plaats de heeren de Veer en Heer- kens Thijssen dank voor hunne welwillende woordendoch ook aan alle anderen, die op zoo vriendelijke wijze tot hem hebben gespro- ken, al waren ze het niet met hem eens. De Minister was niet overtuigd, dat de reclasseering in deconfiture staat, maar we leven onder den druk van schaarschte finan cien. Wat spr. circulaire over het strafstelsel betreft, de zaak is door de betrokken autori- teiten ter hand genomen. Wat de psvchopathenwet betreft, het best is, dat spr. daarover zwijgt tot de wet in de- ze Kamer komt. Wat betreft de leeftijdsgrens bij de rech- terlijke macht, spr. heeft er nooit iets voor ge- voeld. Wat de tractementen der rechtelijke macht betreft, de Tweedc Kamer wil van ver- hooging er van niet weten, en dus moet spr. daarin berusten. Als er zooveel hapert aan de Commerciee'e Hypotheekbank, als de heer de Veer meent, zal spr. een nader onderzoek laten instellen. Spr. wil in het algemeen de hypotheekbanken wel aan een nauwkeuriger toezicht onderwer- pen, gelijk reeds geschiedt met andeer naam- looze vennootschappen. Wat het huwelijksrecht betreft,*op de uit- breiding van de gelegenheid tot echtscheiden, weet spr. niet zeker, of hij in de gelegenheid zal zijn om een ontwerp al de heer Mendels wil. vooreerst in te dienen. Op deni rechtstoestand der ambtenaren wil spr. op dit oogenblik niet diepv.r ingaan, nu het desbetrefftnde wetsontwerp nog steeds onbehandeld blijft. Ook over de wet op re rechtspositie van de ambtenaren wil spr. het niet verder hebben, nu de Tweede Kamer haar heeft verworpen. Omtrent het georganiseerd ovrleg en het verbreken van contact merkt spr. op, dat als een ministerieele beschikking het gemeenschappelijk overleg heeft gescha- pen, de Minister ook het contact kan verbre ken. Dat in zake den moord te Culemborg geen vervolging wegers smaadschrift is ingesteld, heeft ziin oorzaak, dat het hoofd van het O. M. te Arnh 'in het ongewenscht acht een ver volging in te stellen, waarbij de geheimzin- nige en onopgehelderde moord te Culemborg zou zijn betrokken. Wat de in het Voorl. Verslag geuite klaeht over onjuiste toepassing van de Onteige- ningswet betreft, de zaak is in der minne ge- schikt. Spr. erkende echter de onjuiste toe- passing der wet. De heer Van Wassenaar dankte den Minister voor deze laatst*1 in'icbting en hoop- te dat deze de ambtenaren er van per circu laire in kennis zal stellen. De begrooting werd hierop zonder hoof- deliike stemming aangenomen. Drie wetsontwerpen van naturalisatie wer den goedgekeurd. Begrooting van Onderwijs. Aan de orde was de begrooting vmi on derwijs,. kunsten en wetenschappen. De heer D e M u r a 11 bracht ter sprake de plannen tot oprichting van een Indische leerstoel aan de Utrechtsche Hoogeschool, vooral van invloed op de vorming van de mentaliteit van de jongelieden, die in Indie carriere willen maken in staats- of particu- lieren dienst De zaak achtie spr. van zoo groote beteekems, dat hij verzocht had den Minister van Koionien ter vergadering te noodigen, aan welk verzoek is gevolg gege- ven Ten slotte vroeg spr. den minister, te zor- gen dat te Utrecht hoogst bekwame mannen worden benoemd, opgewassen tegen Leiden, teneinde een mis'ukking te voorkomen. De heer De Vries k'aagde er over dat de Minister de normaalscholen voor onder- wijzers onmogelijk maakt door het intrekken van subsidies. Spr. bepleitte voor de instand- houding voor de nu nog bestaande norm'aal- sch'olen.' De vergadering werd verdaagd tot Dins- dag a.s. 2 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Aan de oroe was net wetsontwerp tot ver- hooging van de begrooting van Finiancien met een bedrag van 500.000 voor den aan- koop en de verbouwing van een villa te's Gra- venhage, ten einde een ambtswoning voor den Minister van Buitenlandsche Zaken te stich- ten. De algemeeiie beschouwiiigen werden ge- opend. De heer Schaper (S.-D.) zeide, dat zijn fractie haar stem niet geeft aan dit ontwerp, al gunt zij de Regeering graag een goed te- huis. De heer F1 esken s (R.-K.) vond de wij ze, waarop dit voorstel is toegelicht, zeer wei- nig gelukkig. De heer S n e c k H e n k e m a n s (C- H.) betoogde, dat de Minister het de Kamer moeilijk maakt. Zelf heeft hij altijd op de ui- terste zuinigheid aangedrongen en nu komt hij plots met zoo'n kostbaar voorstel. Wanneer dit voorstel geen uitetel kan lij- den, zal spr. zijn stem nog nader overwegen. De heer Van Ravesteyn zeide o.a. Wanneer er een ambtswoning noodig is voor den Minister van Buitenlandsche Zaken, dan is er bijv. het Huis ten Bosch, dat zeer g«»- schikt is. De heer Rotgers (a. r.) zou zijn stem niet aan dit ontwerp kunnen geven. De Minister van Financien, de heer Co- 1 ij n, had zijn eigen positie ook liever anders gezien dan zij nu is. Aangezien het om den Gebouwendienst gaat, ressorteert dit voorstel bij spr., terwijl het logisclier ware dat de Min. van Buit. Zaken de verdediging voexde. Het cntwerp moet aan de bestissing der Kamer worden voorgelegd omdat de koop onder die conditie is aangegaan. Een definitieve oplos- sing is gewenscht en spr. getuigt dat dit dure voorstel op den duur het minst dure zal zijn. Deplieken volgden. Het wetsontwerp wordt verworpen met al- gemeene (61) stem men. Melkbussen en Melkvaten. Aan de orde was de conclusion over het verslag der Comnvissie voor de Staatsuitgaven omtrent het Verslag der Alg. Rekenkamer be- treffende haar werkzaamheden over 1922. (Kisten, melkbussen en melkvaten). De conclusie wed z. h. st. goedgekeurd. De vergadering werd verdaagd tot Dins- dag e£n uur. Geinensjd Nieuws. EVANOELISCHE MAATSCHAPPIJ. Nadat den avond tevoren in de Groote Kerk te Rotterdam een wijdingssamenkomst was gehouden, waar ds. Lammerts van Bue- ren een rede had gehouden en mevr. Grim- bergHuyser liederen had gezongen, werd gisterochtend in hotel Bristol de jaarverga- dering geopend door ds. H. G. 'van Wijn- gaarden, van Amsterdam, met een woord van welkom en optimisme. Jaarverslag en rekening en verantwoor- ding werden goedgekeurd. De heer C. van der Pol van Den Haag, beheerder van het Bureau Roomsch Archief, bracht van zijn werkzaamheden over 1924 verslag uit. Na de pauze kwam aan het woord dr. Bee- rens, predikant te Utrecht, lid van het hoofd- bestuur, die inleidde het onderwerp: „Kan „orthodox" en „modern" sainenwerken in den strijd tegen Rome?" In het hoofdbestuur werden gekozen ds. H- G van -Wijngaarden te Amsterdam (herkie- zing) en de heer P. van Slijpe te Haarlem. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief be- handeld. Het hoofdbestuur stelde voor, alleen hen verkiesbaar te stellen voor het hoofdbe stuur, die een jaar of langer lid zijn van de vereeniging. Het voorstel werd aangenomen. De vergadering besloot, dat berichten van bedanken voor De Protestant moeten worden gericht aan de plaatselijke secretarissen. Het hoofdbestuur stelde voor, op te rich- ten een bureau tot het verstrekken van in- lichtingen omtrent land aan- en verkoop. De heer Blauw van Obdam deelde mee, dat een dergelijk bureau bestaat (Protestantsch belang). Het doet te weinig; de taak is moei lijk. Hij zou gaarne zien dat de E. M. de zaak in studie nam. Ds. Baar merkte op, dat de protestantsche boeren in N.-Holland te weinig meewerken; het is een informatiebureautje. Maar boven- dien is een landelijk bureau gewenscht. De vergadering besloot een commissie te benoemen om dit vraagstuk te bestudeeren. Leden: de heeren Bolomeij (Welstand), mr. van de Laar, Blauw, Werner en Sijsling. Een voorstel-Haarlem bedoelde de contri- butieregeling te wijzigen, en de begunstigers te schrappen. De begunstigers zijn een nadeel voor de kas, omdat zij minder dan 3.be- talen en toch De Protestant ontvangen. Uit de vergadering gingen hiertegen stem- men op. Men vreesde ledenverlies. Besloten werd dat leden van 2.lid kunnen blijven, maar dat er geen nieuwe wor den aangenomen. Een voorstel-Wormerveer om kringen of ringen te vormen werd aangenomen. Plaatse lijke afdeelingen en hoofdbestuur zullen in dezen samenwerken. Een°voorstel-Wormerveer om een tweeden propagandist aan te stellen werd verworpen. V Bezoeker: Zeg, Marietje, je broertje is bezig zijn prentenboek te versoheuren. Laat je hem maar zijn gang gaanf Marietje: 0 jg, <a tenslotte ben ik toch zelf ook eeas XW-a Opinion), t Een voorstel-Zaandam om een assistent- secretaris aan te stellen werd aangenomen. Een vraag van Leeuwarden of dit buiten de kas omgaat werd door den voorzitter beves- tigend beantwoord. Een voorstel-Zwolle, dat de algemeene penningmeester niet 1/5, maar 1/4 van dege- Inde contributie zal afdragen aan de afdee lingen werd verworpen. Voor de rondvraag bracht de voorzitter ter sprake de herdenking van den marteldood van Jan de Bakker in September aanstaande. In Den Haag wil men een plaatselijke her denking en een gedenkraam plaatsen in de Groote Kerk. Daarnaast willen wij een natio- nale herdenking door middel van een betoo- ging, optocht en samenkomst in Den Haag. De vergadering machtigt het hoofdbestuur hiermee voort te gaan. Protestantsch Neder- land en de Algem. Prot. vereeniging doen in ieder geval mee. De Synode is afkeerig om mee te doen. Voorts deelde de voorzitter mee, dat kerkvoogden van Woerden voelen voor een gedenkraam in Woerden. De zaak wordt verder overgelaten aan het hoofdbestuur. De afdeeling Amsterdam had nog de vol- gende motie voorgesteld: „De afdeeling Amsterdam van de Evange- lische Maatschappij draagt het hoofdbestuur op een commissie te benoemen, die een on derzoek instelt naar de mogelijkheid om de financieele positie der Maatschappij te ver- sterken. Deze commissie krijgt de opdracht, op de eerstvolgende algemeene vergadering verslag uit te brengen en zoo mogelijk met concrete voorstellen daartoe te komen". Deze motie werd aangenomen. Het hoofd bestuur zal de zaak regelen. Na rondvraag werd de vergadering geslo- ten. NEDERL. ONDERWIJZERSGENOOT- SCHAP CONTRA DEN STAAT. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage is gis- teien behandeld de procedure tuSschen het Nederl. Onderwijzers-Genootschap en den Staat over een onderwijzer, wiens aanvanke- lijke aanstelling van 1 jaar was ingetrokken, waarna hem een nieuwe aanstelling van slechts 3 maanden was verleend. De conclusie van het O- M. werd bepaald op 27 dezer. DE BANKBILJETTENFABRIEK TE NIEUWLAND. In de zaak van de valsche bankbiljettenfa- briek te Nieuwland veroordeelde, naar de Telg. meldt, de arrondissements-rechtbank te Dordrecht de beklaagden W. Brunt en W. Schmidt, ieder tot 3 jaar, de gebroeders Van Buren ieder tot 2 jaar, zonder aftrek der pre- ventieve hechtenis. EEN VRUCHTBAAR HUWELIJK. Twee jaar geleden is de vrouw van J. v. d. V. te Brakel bevallen van een vierling; deze week kreeg zij een drieling. Van de zeven zoons zijn er slechts twee van het laatste drietal in leven. ABORTUS PROVOCATUS. In samenwerking met de centrale recher che heeft de recherche uit Bussum te Am sterdam een 27-jarigen bokser gearresteerd. Hij wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het opwekken van abortus pro vocate. De man is in Bussum met de vrouw, die hij uit winstbejag in behandeling had geno men, geconfronteerd, vervolgens naar het huis van bewaring te Amsterdam overge- bracht en ter beschikking van de justitie ge- steld. DE AANRIJDING VAN 'N AUTOBUS. Naar aanleiding van het bericht in het Avondblad van Donderdag betreffende aan- rijding van een autobus van de Geld. Stoom- trammij. te Velp, deelt de directie mee, dat, nadat de autobus de stilstaande tram was ge- passeerd, de chauffeur niet bemerkt heeft, dat deze gelijktijdig opreed; van voor willen blijven was geen sprake. Geen der passagiers is gewond. Noch het chassis van de autobus, die den volgenden ochtend weder in dienst kon worden gesteld, noch de tram, werden ernstig beschadigd. N. R. Crt. BESCHERMING VAN DE LAND- ARBEIDERS. Op vragen van het Tweede Kamerlid Loer- akker betreffende de indiening van een nieuw wetsontwerp, houdende bepalingen tot be- scherming van de landarbelders, heeft de mi nister van arbeid, handel en nijverheid geant- woord: Het ligt in de bedoeling om, nadat het wets ontwerp, houdende bepalingen tot bescher- ming van de landarbeiders, zal zijn omge- werkt, de indiening van een nieuw wetsont werp te bevorderen. Het tijdstip, waarop d? indiening van zoodanig nieuw wetsontwerp kan worden tegemoet gezien, is thans nog niet aan te geveri; het hangt af van den eco- nomischen toestand van den landbouw en ook hiervan, of met het te zijner tijd beschikbare personeel der arbeidsinspectie een behoorlijk toezicht op de naleving van de vast te stel len bepalingen gewaailxrrgd te achten is. PROF. JHR. DR. B. H. C. K. VAN DER WIJK. f Op 89-jarigen leeftijd is naar de R. K. Crt. mcldt, te Utrecht, na slechts enkele dagen van ongesteldheid, overleden jhr. dr. B. H. C. K. van der Wijck, hoogleeraar in de wijsbegeerte aan de universiteit te Groningen van* 1863 tot 1890, en daarna tot zjjn 70e jaar aan de Universiteit te Utrecht, aiwaar hij is opge- volgd door prof. Ritter. 22 MILLE VERDUISTERD. Rechtsingang met last tot instructie is ver leend tegen den Cheribonschen advocaat W. wegens verduistering van 22.000 en valsch- heid in geschrifte. KORTE BERICHTEN. Een wetsontwerp is ingediend tot aan- vulling van de wet, regelende de uitoefening van de artsenijbereidkunst (bereiding van se ra en vaccins.) Een wetsontwerp is verschenen tot vast- stelling van een pensioenwet voor de vrijwilli- gers bij den iandstorm. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer is gepubliceerd inzake het wetsontwerp tot wijzigJng van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentew'et. Eveneens is verschenenhet voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot regeling van de tegemoetkeming aan de ZuiderzeevisscHersbevolking enz. we gens de schade, welke de afsluiting van de Zuiderzee hun mocht berokkenen. De memorie van antwoord is gepubli ceerd op het verslag van de Eerste Kamer in zake het ontwerp van wet tot regeling van de inkomsten en uitgaven van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie voor het dienstjaar 1925. Het antwoord is gepubliceerd van den minister van justitie op vragen van het Twee de Kamerlid Kleerekoper inzake het bureau voor transatlantische emigratie. Voor de Vereeniging van coliecteurs en collectrices van de Nederlandsche Staaislo- terij heeft gisteren in een vergadering van deze vereeniging de heer Abr. Staalman, lid van de Tweede Kamer, gesproken over het door den minister van financien ingediende wetsontwerp tot afschaffing van de Staats- loterij. Te Aduard (Gr.) is gisteren de 29-ja- rige werkman H. B. uit den Horn (Gr.) bij werkzaamheden aan het laagspanningsnet onder een neervallende paal geraakt en spoe- dig daarna overleden. Hij laat een vrouw en een kind achter. Provinciaal nieuws UIT WINKEL. De rtialariabestrijding is hier rechtstreeks van gemeentewege ter hand genomen. Alle stallen, schuren en andere verzamelplaatsen van muggen zulen worden ontmugd, en ach- tereenvolgens zullen alle gebruikers van ge- noemde inrichtingen worden gevraagd om toegang te verleenen. Kosten brengt net niet mede. De eerste proeven slaagden uitstekend, en verwacht wordt dat ieder toestemming zal geven teneinde te voorkomen, dat het ver- plichtend zal worden gesteld. Tot boekhouder bij de Cooperatieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging „de Tijdgeest" alhier is benoemd de heer T. de Jong te Zuidscharwoude. Er waren 16 solli- citanten UIT OUDE N1EDORP. Door ingezetenen uit deze gemeente is ten behoeve van het centraal ziekenhuis te- Alk- maar geteekend voor een bedrag van 385.25. De gelegenheid voor kostelooze vacci- natie wordt voor deze gemeente geopend: Voor Zijdewind op Woensdag 18 Maart a.s. des namiddags 4 uur, in de school te't Veld. Voor Oude Niedorp in de school aldaar op Zaterdag 21 Maart a.s., des namiddags te 4 uur. UIT SCHAGEN. Na den heer P. Trapman, heeft thans ook dc tweede wethouder, de heer W. F. Gorter, met ingang van 1 April bedankt. Buitenland DE KWESTIE DER DU1TSCHE ONTVVAPENING. Een resolutie, aangenomen door de Com missie voor Buitenlandsche Aangelegenheden van den Franschen Senaat, verlangt, dat de intergeallieerdc militaire controlecommissie eerst zal worden cpgeheven wanneer Duitsch- land de door den gezantenraad in September 1922 voor dc ontwapening cpgestelde 5 pun- ten zal hebben vervuld. Duitschland moet lid zijn van den Volkenbond alvcrens een garan- tieverdrag met dit land kart worden "aange gaan. De Buitenlandsche Commissie van de Fransche Kamer eischt in een resolutie una- niem voortduring der bezetting van de Keul- sche zone. DE ZOMERTIJD IN ENGELAND EN FRANKRIJK. Het Engelsche Lagerhuis heeft gister met 289 tegen 63 stemmen de tweede lezing van het wetsontwerp aangenomen, betreffende de invoering van een permanenten zomertijd loo- pende van den eersten Zondag in April tot den eersten Zondag in October. De afgevaar- digden der landbouwdistricten hadden scher- pe oppositie tegen voorstel gevoerd. De mi nister van Binnenl. Zaken heeft thans, zoo- als aangekondigd was, het wetsontwerp over- genomen. Het is echter mogelijk, dat het wetsontwerp niet binren den vereischten tijd tot wet wordt, in dat geval zal dit jaar de zomertijd loopen van 19 April tot 20 Sept. De Fransche min. v. Openb. Werken Peytral heeft in den Parijschen ministerraad medege- deeld, dat in accoord met de nabuurstaten, de zomertijd voor Frankrijk in den nacht van 4 op 5 Mei zal worden iugevoerd. ALKMAAR, 14 Maart. Op de heden ge houden eierenveiling waren aanvoer en prij- zen als volgt: kipeieren 50/52 5.10-—/ 5.20, 54/56 f 5.40—/ 5.60, 56/58 5 50—5.S0, 58 60 5.80—/ 6, 60/62 5.80—/ 6.30, bruin 6.10—/ 6.40, aanvoer 56000^stuks. Eendeieren 5.906, aanvoer 15000 si. „Overmorgen is het carnaval-bal", zei hij. „Hadt je zin?" vroeg zij. „Ik weet niet." „En we zijn nog maar pas een maand bij elkaar," pruilde zij, „en je wilt al „Ik heb toch niet gezegd, dat ik wil", zei hij en zweeg. Na een korte, hartstochtelijke verliefdheid waren zij getrouwd. Er waren geen moeilijk- heden te overwinnen geweest. De uiterlijke omstandigheden maakten een vlug besluit mogelijk. Wie de twee kende, was van mee- ning, dat ze bij elkaar pasten. En nu woon- den ze, na een vroolijke huwelijksrcis, op een beeldig landhuis, hem door zijn ouders na- gelaten. -,Als jij graag zoudt willen", zei zij na een poosje, „dan kunnen wij immers gaan „Het was maar een opkomende gedachte," zei hij. „Waarom zouden wij niet gaan?" vroeg ze koppig, „maar dan hadt jij ook voor ver- kleedgoed moeten zorgen". „Verkleedgoed?" herhaalde hij nadenkend. „Maar er moet op zolders ergens een kast of een koffer zijn, vol met verkleedgoed „Ben je dan zoo vaak op carnaval-bals ge weest?" De even stout-bedoelde vraag klonk gefor- ceerd, want ernst loerde om't lioekje. „Neen", lacnte hij, „nooit„ik weet niet waarom, maar't lag niet in mijn aard. Maar vader en moeder wel, in hunne jeugden ook een onpetrouwde oom ik geloof we!, dr* het meeste van hem atkomstig is „Laten wij gaan zoeken, gauw", zei ze ge- 7aagd-" „Zoo'n haasf heeft alles toch' niet J ij zoudt mogelijk een uur van tevoren eerst er aan denken, is't niet? 0, jullie man nen!" „\Vat weet jij van de mannen?" vroeg hij snel. Zij lachte. „Kom nuZij nam hem bij de hand. „Waar is de kast?" Boven, ergens op zolder. Mogelijic is het een koffer. 't Is alles zoo lang al geleden..." „De mot za! alles opgepeuzeld hebben", spotte zij. Het maskerade-goed lag in een kast en de mot had niets bedorven. Zij sloeg de handen in elkander. „Wat een massa goed, en wat mooie spullen!" „Ik heb je immers al gezegd, dat mijne ouders, vooral mijn oom zei hij lakoniek. „Maar... toon je nu asjeblieft ook wat blij over dit alles.het is alles even mooi!" „Ik ben imrers blij..." „Weet je wat! We sjouwen alles mee naar beneden en dan trc': jij van alles aan en later verkleed ik mij en dan kiezen wij Reeds had zij de beide armen vol met de krakende, ritselende, bontkleurige pracht en, aangestoken door haar ijver, belaadde hij zich eveneens met zijde en fluweel als een pakjesdrager. Met moeite kwamen ze bene den. „En nu ga ik hier zitten... en jij kleedt je ginds aanen dan kom je binnen en dan bekijk ik jou Hij bood wel een beetje tegenstand, want hij was nu niet zoo erg dol op aan- en uit- kieeden, maar hij stemde er toch in toe ten slotte. Zij wachtte af. „Gaat't?" riep ze. het gaat", riep hij door de open L\\ wacl ,Ja, ja, deur terug. Zij zag hem niet. Hij stond waarschijnlijk voor den spiegel. „Kijk", zei hij. 1 -'*( Zij voelde zich plotseling als door een vreemde koorts aangegrepen, precies als in den schouwburg, wanneer het doek vaneen schuift en men zelf nog een mal, klein meisje is. Hij sfond voor haar. Was hij dat? Een cow-boy! i Zij staarde hem aan. Hijdeze brufale, durvende kerel? „Wat anders", riep ze uit, licht verschrikt, zonder te weten waarom precies. „Vindt je me niet leuk?" riep h<< terwijl hij met de rechterhand naar het groote pi- stool in den gordel greep Wat een genot om over de prairieen te kunnen rennen", pre- velde hij en keek over haar heen, alsof een wijde vlakte voor hem opdoemde. „Iets anders", smeekte ze. Hij keek haar aan, alsof hij haar niet be- greep, ging toen met gebogen hoofd gehoor- zaam in het zijvertrek terug. Opnieuw wachtte zij, „Duurt het nog lang?" riep zij. „Dadelijk, dadelijk", riep hij terug. Zij herkende zijn stem nauwelijks; en ziet, daar kwam hij binnen met lichte danspasjes, in witte zij gekieed, met nauw-aansluitend kniebroekje en het haar, dat anders wat saai- glad naar een kant gekamd was, nu opge- kuifd en wat woest. De oogen hield hij even toegeknepen, de mond stond, als tot een kits, half geopend. „Wat ben je nu?" vroeg ze fluisterend. „Don Juan," antwoordde hij. „Lieveling, zeg, je bent toch Don Jan niet, is 't wel?" Hij glimiachte. „Liefste, liefste, zeg „Neen, neen," zei hij, als ontwakend, „ik ben Don Juan niet". Langzaam keerde hij naar het zijvertrek terug. Half verloren tuurde zij hem na en moest de hand tegen haar hart leggen. Zij wist niet precies waarom. Ja toch, zij wist waarom „Wij kheiden er nu maar mee uit," riep zij hem toe. „Nog een keer." Waarom heb ik hem daartoe opgevvekf, dacht zij. Is dat het leven? i Voor de derde inaa! stond hij voor haar; opeens, met een wilden sprong, een krans in. de haren, ecu dierenhuid om de lendenen, uitt, gelaten als een dier Een faun Is dat een mensch, is dat mijn man? „Alex";-. fiuisterde zij. „Wie ben je, wat ben je eigen-.! lijk? Dit of dat andere. Ik sta in het duis-, ter" Zij drukte tie handen tegen haar hoofd en begon te snikken. i Opnieuw staarde hij haar stom-vragend' aan. Toen streelde hij liaar zacht over het haar en zei fluisterend haar naam. Zij stiet hem van zich af: „weg, weg!" Zonder iets van haar te begrijpen, liep hij heen en kwam kort daarna in gewone kleei-en bij haar terug. Hij zag haar oogen in vrees op hem gericht, maar opcens veranderde de uitdrukking. „God zij dank!" riep ze uit en viel hem om den hals. „Nu ben je weer mijn Alex". Zij trok hem naar de canape, steeds met den arm om hem heen ,,Dat is eigenlijk wel ver? schrikkelijk „Wat, kind?" „Is erinderdaad zooveel verschillends in ons?" Hij dacht na ,,'t Is zeker merkwaardig, hoe men zich verandert naar de kleeding, die men draagt", zei hij langzaam. Verandert?" vroeg zij vorschen. Geloof je uiet, wat ik ook yermoed, dat is alles wel degelijk in ons.aanwezig is?" Hij zweeg. Toen zei hij na een poosje: „Wil jij nu ook niet eens een paar verkleed- stukken aantrekken? Er zijn er nog zooveel mode, o. a. een Indische danseres, een apache- meisje, een nymf, een Cleopatra „Neen, neen", weerde ze af, „anders Anders?" „Andcrs gaat het mij als jou Hoe dan ook", zei hij en keek haar open aan, „wij moeten het.leven, zooals het is.. Zij liet het hoofdje zinken. „Ik heb tot nu toe niet geweten zei ze. Zacht streelde hij haar kopje. 'i „Wat zijn wc eigenlijk?" vroeg zij en keek naar hem op. Hij liaalds de schouders op en keek weg. Zij greep naar zijn nanden- „AIles rondom lijkt op en afgrond wel- nu, laat het een afgrond zijnwij liebben, e'kaar lief!" Hij zocht liaar opnieuw met zijn oogen «n herhpaldelijk, als verlost: „Ja, wij hebben eh kaar liefwie we ook zijn mogen!" J**-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 11