Alkmaarsche Gcurant Schaakrabriek. Damrabriek. De terugkeer van Klompvoet m FE111LLET0N. i as i Zaterdag 14 Maart. Uit enze Staatsmachine. wm mm Kt. 62 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang, FINANCIEELE WETSONTWERPEN. II. Wij hebben de vorige week een overzicht gegeven van de wijziging in ons belastingste'- sel, die de Minister van Financien voorstelt en meer bijzonder de aanducht gevestigd op de Weeldebelasting. In hoofdzaak spraken wij over de wijze van heffing, niet over de za- ken, die als weeldeartikelen zullen worden aangemerkt, noch over mogelijke tarieven. Wij hebben gezegd, dat de Minister wat angstig was geworden, toen hij overwoog, om alleen g r o o t e verteringen in hotels belast- baar te verklaren en nadat hij meer bepaald vreesde, dat men dan de groote yertering maar voor het gemak in kleine zou sp'litsen en den Minister zou laten fluiten. Daarom heeft de Minister nu maar voor de eenvoudigheid bepaald, dat alle verteringen in hotels, pen sions, sodeteiten, eethuizen, bars, theeschen- kerijen en „lunchrooms" of bauketbakkerswin- kels, waar men op#nette manier het gekochte kan gebruiken, onderworpen zijn aan 10 pro- cent van de vertering. Wij kunnen niet nalaten hierbij een paar opmerkingen te maken. Is het in elk geval weelde, als men in een hotel slaapt of eet, of als men een net koffiehuis binnengaat om er iets te gebruiken? (Volkslogementen en volks- koffiehuizen zijn vrij. Degene, die voor zaken van huis is en in een hotel ovemacht en ont- bijt en midagmaalt, en hij of zij, die ter wil- le b.v. van een begrafenis of een ziekenbe- zoek of andere treurige omstandigheden voor een enkelen nacht en dag van een hotel moet gebruik maken, kunnen toch moeilijk geacht worden aan weelde te lijden. Reizigers van beroep rekenen nu al uit, of ze niet op een dag heen-en-weer kunnen gaan, om aan het dlire hotelleven te ontkomen en nu wordt het nog duurder. Algemeen is de klacht, dat de hotels higr te lande zoo duur zijn en dat deze hooge prijzen een van de remmen ^ijn van het vreemdelingenverkeer. Het wordt nog erger. En de Nederlanders zelf worden aange- spoord, althans verleid, om liun zomervacan- tie buitenlands door te brengen, waar men ze met open armen ontvangt en al lang geleerd heeft, dat hooge hotelprijzen en hotel- of ver- blijfsbelastingen de menschen afschrikken. Wanneer iemand in een andere stad is, mag hij geen kopje koffie, geen glas bier, zelfs geen fleschje spuitwater meer gebruiken om den dorst te lesschen of om uit te rusten van het heen- en weer loopen in de stad, of de fiscus staat klaar om hem voor zijn onbehoor- lijke weelde te straffen. Natuurlijk loopt de brave den heelen dag met een pakje boter- hammen, die moeder de vrouw voor hem heeft klaar gemaakt. De Minister beroept zich op het buitenland, op Frankrijk en Belgie Maar ten eerste, is een beroep op het buiten land altijd gevaarlijk: ,,'s lands wijs, 's lands eer!" Maar ieder, denkelijk ook de Minister, weer, dat Franschen en Belgen veel uithuizi- ger zijn dan de Nederlanders en dat eten buitenshuis n.l. in een .eethuis'Miier meer u't- zondering dan regel is, of het moest zijn, oin- dat de meid ontbreekt of haar uitgaansdag heeft. Maar dan is het nog niet geheel weelde. Dat zijn bezwaren; maar de minster zegt als in den „Nathan": Tut nicht, der Jude wird verbrannt". Behalve van de hotelverteringen wordt 10 proc- geheven van verkoop of verhuur van een groote massa artikelen, die als weelde worden beschouwd. Ziehier de lijst: piano la's, phonola's en andere mechanische pia no's, fonografen, gramofonen, prismakijkers, alsmede alle c-ndcrddelen en toebehooren daar- van, waaronder muziekrollen, platen en der- gelijke; antiquiteiten, oud porcelein, kunst- voorwerpen, curiositeiten, porseleinen eetser- viezen van 50 of meer stuks van meer dan 100, geslepen kristal- en glaswerk, tapij- ten en kieeden voor vloer- en wandbedekking en gobelins en divankleeden van meer dan 15 per M2.juweelen, sieraden, paarlen en echte of onechte edelgesteenten, uurwerken van meer dan 100; reukwerken; stoffen voor kleederen van meer dan 10 per M2., kant, bont, pelswerk, kleedingstukken en hoeden, geheel of ten deele daaruit vervaardigde over- jassen van meer dan 80, jassen van boven de 50, vesten van meer dan f 25, broeken van meer dan 25, schceisd van meer dan 15 per paar, vrouwenhoeden van meer dan 15, vrouwenmantels van meer dan 00, ja- ponnen van meer dan 75, blouses en rokken van meer dan 25, kousen van meer dan 10; alle waren, vervaardigd in het koek-, banket-, pastei- en suikerbakkersbedrijf en in chocoladefabrieken, alle geconfijte en inge- legde vruchten. uitgezonderd jams; alle soor- ten wild en gevogelte, zoowel in natura als toebereid, eieren, kaviaar, sardinen, ansjovis, gerookte zalm, paling, gerookt of in gelei. Dat lijkt wel wat op een reclamebiljet van Door Valentine Williams. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 2) Het brief je was met potlood geschreven in tamelijk beverig handschrift. Het was met onderteekend. Maar ik herinnerde mij den schrijver best en zijn onderteekening zou mij toch niets gezegd hebben, want ik had zijn naam nooit gehoord. Onze ontmoeting was als volgt geweestik bracht een bezoek in de gevangenis van San Salvador en op de binnenplaats merkte ik onder den troep gevangenen, die daar slen- terend hun dagelijksche rondwandeling maak- ten, een bleeken, holoogigen kerel op, wiens zenuwachtig trekkende mond en beverige han- den den dronkaard verriedden, die zijn roes juist uitgeslapen heeft. Ik zou misschien niet verder over deze vo- gelverschrikkersfiguur gedacht hebben, was net niet, dat hij, plotseling den kleinen ne- gerbewaker ontwijkend, mi] bij mij* jas had getrokken en geroepen: „Wanneer je een sahib bent, man, breng me dan uit deze hel een delicatesseu -h'andelaar en een collega in een andere „branche" Wij leeren er uit, bij welke prijzen de weelde begint en sommige heeren, ide al lang den prijs van eigen Wee ding kenden, weten nu ook, of hun ega aan weelde doet of niet door b.v. kousen van 10 het paar te dragen. De Minister schijnt er op te rekenen, dat niemand meer een costuum in eens koopt, maar alleen broek, vest en jas; misschien is een heel costuum nooit weelde. Opmerkelijk is verder, dat gerookte zalm weelde is, maar versche niej en dat versche paling ook geen weelde is, evenmin als oes- ters; ook zekere vleeschwaren b.v. ossetong en pate" is geen weelde. Daar komt bij, dat, naar het ons voorkomt, sommige zaken nu dubbel belast worden .De leverancier legt b.v. de belasting al op de kreeften en de kaviaar, maar de hotelhouder doet het nog eens dunnetjes over. Worden de genoemde zaken met 10 proc. belast, er wordt 5 proc. geheven van automo- bielen voor personenvervoer, auto-chassis., ca- rosserieen, motorrijwielen, aanhang- en zij- spanwagens, rijtiiigcn, pleiziervaartuigen, al- les met hun onderdeelen, stoffeering, uitrus- ting en toebehoorensafeoloketten bij particu- lieren in gebruik; radio-ontvangtoestellen met onderdeelen en toebehooren; biljarten, ballen, keuen; fotografietoestellen (met benoodigdhe- den) voor 13 maal 18 c.M.; wapens en muni- tie; en schilderijen. Men zal hebben opgemerkt, dat ook in de- zen enkele artikelen aan dubbele belasting onderhevig zijn, o. a automobielen, pleizier vaartuigen, motorrijwielen. biljarten. Wie nu meenen mocht, dat hij aan de belas ting bij aankoop ontkomt, door wat hij ver- langt uit het buitenland te laten komen, die bedriegt zich, want voor deze zaken wordt nog 7 proc. invoerrecht geheven boven het vastgestelde in de Tariefwet. Daar zit heele- maa! geen protectie in! Minder dan 10 cent wordt nooit geheven. Reken nu maar uit, wat een kopje thee zal moeten -kosten of een reep chocolade en hoe- veel meer dan 10 pet. de belasting bedraagt. Na de 10 cent klimt het tarief bij 5 cent.tot 25 cent; verder bij 25 cent tot 5 en daarboven bij 50 cent. Zooals gezegd is, zullen volksher- bergen e d.g. worden vrijgesteld, wanneer het nachtlogies of het middagmaal niet meer kos- ten dan 75 cent per nacht en per maaltijd. Wie tot nog toe als verkwister stond ge- brandmerkt floor groote verteringen en malle uitgaven wordt een weldoener ten opzichte van de gemeenschap en, al is het in mindere mate, ook de „rondjesgever" behoort als zoo- danig erkend te worden. Wordt betaling aangenomen zonder dat een kwifantie qf een bon wordt afgegeven (de Minister is ultra-Nederlandsch door in plaats van k v/ i t a n t i e kwijting te zeggen, maar aan bon stoot hij zich niet) dan is 100 maal het niet betaalde recht, maar ten minste 500 schuldig. En wanneer er wat mankeert aan de „kwijting" dan wordt 100 boete ge heven. De ondememers van autobusdiensten kun nen gerust zijnhun auto is belastbaar, maar voor het verschaffen van plaatsen in de auto bus behoeven zij niet te betalen. Wij hebben de vorige wek er al melding van gemaakt, dat door de wijziging van de Successiewet de Staat 10 millioen zal derven; dat de inkomstenbelasting 15 millioen en de verdedigingsbelasting II 13 millioen minder zal opbrengen. Dat is te zamen 38 millioen De nieuwe heffing van 10 proc*van goede. ren, die in de doode hand overgaan, zal naar schatting 3 millioen opbrengen en de Minister rekent op een toenemmg der middelen van 10 mililoen. Uit een en ander volgt, dat de Mi nister op 25 millioen rekent als opbrengst van zijn weeldebelasting. Het cijfer lijkt nog al hoog. Wij zouden ons nu nog kunnen verdiepen jn de gevolgen van deze belasting. De schil- ders. die nu al steen en been klagen over de moeite om hun schilderstukken te verkoopen, zullen nog luider klagen. De hotel- en restaurant- en pensionhouders zullen hevig protesteeren en ongetwijfeld hun debiet zien verminderen. Wie's avonds nog een trein kan pakken om thuis te komen, blijft niet meer logeeren. En mogelijk wordt het gebruik van een „middagborrel" in huis wat bevorderd, nu het veel goedkooper zal zijn, zoo goedkoop, dat er nog ,,een half je" op overschiet. Wegens verkwisting iemand onder cura teele stellen wordt een dwaasheid; voor den Staat is het voordeeliger, dat hij er maar op los vcrkwist. Nog een opmerking. Er zullen heel wat contro'.eurs noodig zijn, als men werkelijk de wet wil doen naleven; want er is geen wet, die meer aanleiding geeft tot ontduiking dan deze weeldebelastingwet. Deze club is fe sterk voor de 3e klasse. Wij lopen hem volgend jaar in de 2e klasse te zien, opdat de Hoornsche schakers eqn match te spelen krijgen met V. V. V. I. Dat is een betere partij, Caxssa waar dag. V. V. V. II. Bedijn X—X Ruygrok. Vader XX Tensen. Beemsterboer 01 Ds. Bolland. v. Vliet 01 Vos. Tegel 01 Velzeboer. Heiman 01 Haring. Brommer 10 Stam. v. d. HilstSz. 10 v. d. Berg. Helder i0 Heideman. v. d. Hilst Jr. X-X'Neefjes. Dinsdag 10 April j.l. speelden V.V.V. I uit Alkmaar en Caissa I van Hoorit, te Hoom den laatsten wedstrijd voor de 3e klasse van den N. S. B. De over winning van Caissa bracht dien schaakclub't defintieve kampioen schap zijn afdeeling. Hij sprak in't Engelsch en een zekere be schaving in den klank van zijn stem in ver- band met de verwilderde uitdrukking op zijn gelaat deed mij informeeren naar zijn geval Ik kwam tot de conclusie, dat deze man, zooals hij ook zelf in zijn brief erkende, een strandjutter was, een dronkaard en nietsdoe- ner, een arme, aan narcotische middelen ver- slaafde duivel. Kortom hij was een onbruik- baar mensch en ieder consulaat in de Ccn- traal Amerikaansche staten was voor hem gesloten. Maar hij was een Engelschnynen wat meer is, een Engelsch edelman van ge- boorte. Een van de klerken aan ons consu laat vertelde mij-, dat hij ongetwijfeld van goede familie was. Nu, de gedachte, dat iemand van je eigen stand een soort opgesloten zit met een troep koffiekleurige bceven temidden van meikevers en minder aangenamc insecten in een gevan genis van Dago was me toch niet aange naam Dus trok ik mij het lot van vriend Strandjutter aan en hij werd vrijgelaten. Zijn gevangenneming was het gevolg geweest van een aanklacht van een handelsman en met een paar dollars was zijn vrijlating bewerkt. Een paar dollars meer hadden mij ten slotte zijri eeuwige dankbaarheid verzekerdwant ik gaf hem een lapje van tien dollax om hem weer cp weg te helpen, daar de Staat hem alleen josliet op voorwaarde, dat hij "erder geen 3X-4X De partijen aan't le en 2e bord worden ar- bitrair beslist omdat ze nog niet afgespeeld zijn. Zondag 22 April a.s. speelt de heer Euwe, kampioen van Nederland. Simultaan voor de Hoornschen Schaakclub „Cai'ssa" des mid- dags om half 2. Oplossing van eindspel 48. 1 Lh6. g6 (na 1gh6- volgt mat in 2 zetten 2 Dg6!f fgb. Lf8 mat. 1f6 2 Lg5f Dh5 Th5 mat. 1 Kg8 2. Dg6. Onverschillig 3 Dg7 mat Goede opl. ontvangen van B. Verhoeven, Alkmaar. Alsnog ontvangen van D. de Boer, Alk maar, de goede opl. van probl. 50. (1. Ld6) en van eindspel 47 (1Ta2f enz.) en van eindspel 48. Eindspel 49. m mm a WM a a b c <1 e f g h Zwart had gespeeld: 1d5. Wit antwo'ordde met 2. Ld5 en zwart deed 2Dd5. Wit anoonceerde toen mat in hoogstens 4 zetten. Oplossing van No. 51 van H. Mendes da Costa. Tijdschrift N. S. B. 1911. Wit: Kg7 Dg4 Th5 en el Pd7 Lhl, pi e7. Zwart Kd6 Le2 pi c5 en g5. 1 Pb6 Kc7 2. Dg3 mat. 1Ke7: 2. Dd7 mat. 1 Ke7 2. Dd7. 1Lb5: 2. Dg3 mat. 1 Lg4: 2. e8 (P.) mat. 1 c4 2. Dd7 mat. Een zeer mooie tweezet, met reine of nage- noeg reine matstellingen na de vluchtzetten van den Koning. Men lette daarbij vooral op 't gepend staan van den Zw. Looper na 1 Ke5! Alsof dit alles niet genoeg is, gaat de L. nog even aan't werk in 4e en 5e variant, waarna nog een paar niet minder verrassende matjes komen! Keurig werk! •Probleem No. 53. F. Gamage. le prijsTidskrift for Schack 1911. Zwart (8) a b c d e f g Wit (7) Wit geeft mat in 2 zetten. RUSSISCHE PARTIJ. Wit: Janowski. Zw.: Mardhall. 1. e4 e5 2. Pf3 Pf6. Deze laatste zet van Zwart typeert de partij en geeft ze haar naam. 3. Pe5 d6. Onmiddellijk 3^.Pe4 spelen geeft zwart cen moeilijk spel en hij kan't aisnog doen. 4. Pf3 Pe4 5. d4 d5Andere bezet wit dit veld 6. Ld3 Lg4! Wit kan nu niet slaan op e4. 7. 0-^0 Ld6 8. Tel.? Deze zet blijkt niet sterk te zijn en geeft wit moeielijkhedenbeter was 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 26. 27. 28. 29. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 8. c4 of Le3 of Pc3- f5! c4? Wit wil Zwart's stelling breken. Hij zag niet't geniale offer dat Zw. wil brengen. 0—0. Cd5? Lh2! Kh2 Pf2 De2. Pd3! De6f- Kh8. Op 13. Dd3 volgt 13Lf3 14. Df3 of gf3 en 14. Dh4 en wint den To- ren op el. Nu blijkt dat de T. op el niet goed staat. In een simultaan seance speelde ik eens deze variant en de simul- taanspeler Reti liep in't valletje. Lg5. Dd6f Dd6. cd6 Te7 f4. (Om den volgenden zet Pc3. Pd7. Tdl. Niet 18Pb2 wegens 19. Tbl en 20. Tb7, waardoor Wit met twee Torens den pion g7 kan aanvallen. %3 Pc2 Te4. Pe3 Tel. Lf3 gf3. Pf6. De f-pion van zwart is niet te redden. Tf4 Pd5 Pd5 'Pd5 Tf8f Tf8 Te6. Wit wil zijn d-pion vrije baan maken. h6. Om een vluchtveld voor den K. te maken. Lh4 Tf3. Td6 Pb6. Lei. Om via c3 met den T. samen den g7 pion onder vuur te nemen. Tb3 Lc3 Pa4. Zwart wil den L. afrui- len, omdat die anders te sterk komt te staan. Wit gaat nu op den zwarten b-pion af. Td7 Pc3 bc3 Tc3 Tb7 Ta3. Td3 Ta7 Td5 en Wit geeft op want zwart wint met zijn twee pionnen gemakkelijk. Aan de Dammers! Met dank voor de ontvangen oplossingen van probleem No. 850. Stand: Zwart: 10 schijven op 7, 9, 12, 13, 16, 18, 192, 22, 25, 28. Wit: 10 schijven op 21, 27, 29, 31, 33, 34, 35, 41, 43, 47. Oplossing: 1. 29—24 1. 19:48 2. 35—30 2 48 17 3. 41—37 3. 22:42 4. 33 2 4. 25 34 5. 2:14! Goede oplossingen outvingeu wij van de heeren: W. Blokdijk, P. Dekker, D. Gerling, A. List, G. J. v. d. Ploeg, P. Portegijs, A. J. v d. Stelt J. C. v. Zwanenburg te Alkmaar, P. Kleurfe, den Haag en P. Beers te Noord- scharwoude. EEN MERKWAARDIGE OPLOSSING. Van den heer Kleute ontvingen wij o. m den volgenden stand, waarvan de auteur de ontleding aangeeft: Zwart: 9 scnijven op 11, 12, 16, 17, 21, 24, 25, 26, 30 en dam op 50. Wit: 12 schijven op 22, 27, 28, 31, 32, 34, 37, 45/49. Wit speelt eerst 4741, dan moet zwart slaan 30 39, wit liierna 2218 en 28 30, zwart 25 :34. Nu speelt wit 4944!! Zwart is gedwongen tot 1722, wit 44 33, zwart 50 28, wit 32 23, zwart 21 32, wit 37 :6, zwart 26 37 en wit 41 32 en wint, want de zwarte dam die op 50 komt, wordt gevangen Thans spele men even de volgende combi- natie na voet meer in de stad zetten zou. Een brief van dezen verschoppeling had ik nu in de hand. Ik keek naar Dona Luisa en aarzelde. Zou het niet eenvoudiger zijn dit mensch een paar dollar te geven en haar naar haar werk terug te laten gaan? Dit brief je was natuurlijk niet meer dan een uitvlucht om meer ,,belconing" te krijgen voor borrels of medicijnen het verschil tusschen die twee staat niet al te duidelijk vast in Centraal Amerika. Maar ik dacht weer aan de oogen van den strandjutter. Ik dacht aan een zekere droef- feestigheid, een soort eenzame waardigheid m e stomme smeekbede van hun uitdrukking. Ik las de enkele regels nog eens over. De onaf- hankelijke toon beviel mij eindelijk wel. Ten slotte vroeg ik de vrouw even te wachten, ter- wijl ik mijn hoed ging lralen. Maar toen ik mijn panama van den kapstok nam, aarzelde ik even, rende toen naar boven naar mijn ka- mer, nam mijn ouden revolver uit mijn valics en stak di in den zak van mijn jas. Ik had al lang geleden de les van den spionnage- dienst geleerd, dat een man maar cenmaal mag vergeten een wapen bij zich te steken. Zoodra ik den tuin inging, schommelde de oude negerin het pad af, haar bloote voeten trippelden bijna geruisehlcos op de harde aarae Zij deed eeen verdere poging tot con- versatie, maar waggelde met een snelheid, die Voor het plaatsen van advertenties in andere bladen is uw adres: If. V. Boek- en U andelsdrukkerij v.h. Herms. Cos ter Zoon, Voor- dam C9, Alkmaar verwonderlijk was voor iemand van haar enor- men omvang, den heuvel af naar de twin- kelende lichtjes van de haven. Toen wij af- daalden, bemerkte ik het verschil tusschen de hoogte, waarop John Bard's landhuisje lag en het lager gelegen gedeelte, waar men den koelen nachtwind van den Atlantischen Oce- aan niet voelde. De lucht werd zwaarder. De temperatuur was als in een broeikas en ik pufte van de hitte. Dona Luisa liep langs de kaden, waartegen zacht het lichtende, phcsphoresceerende wa ter kabbelde en voerde mij toen door een net- werk van smalle straatjes langs kleine, gele huizen. De meeste waren niet verlicht, want het was laat maar hier en daar viel door de hartvormige openingen in de blinden een bun- del lichtstralen door op de hobbelige straat. Er was iets onbehagelijks, iet% louche in dat stadsgedeelte. Van achfer de gesloten en ge- grendelde ramen van zulk een dicht huis klonk muziek, vlugge, wilde dreunen, einde- ioo? herhaald en begeleid door het rhythmi- sche gestamp van een Spaanschen dans en het aardige geluid van castagnettten. Boven de deur brandcl? flauw een rood licht Maar nu verlieten we de buurt van de ha ven en na een lang, donker blok van pakhui zen te zi:n voorbi'gefaan kwamen we aan een soort van stadswijk van vervallen houten hut. Zwart: 12 schijven op 5, 6, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 19, 26, 27, 35. Wit: 12 schijven op 21, 25, 32, 33, 34, 37, 39, 42, 44, 45, 48, 50. Wit wint door: 1. 42—38 1. 27:16 2. 37—31 2. 26 28 3. 33:22 3. 17:28 4. 38—32 4. 28 37 5. 48—42 5. 37 48 6. 34—30 6. 48 34 7 30:17 7. 11 22 8. 25—20 8. 15 24 9. 44—40 9. 35 44 10. 50:17! Heel niooi! Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM No. 851 van P KLEUTE Jrden Haag. ,1 jg Zwart: 11 schijven op 6, 8, 23, 24, 25, 27/30 32 33. Wit: 10 schijven op 16, 18, 21, 36, 40, 45, 47/50. Dit niet al te moeilijk probleem, met zijn aardige vlotte afwikkeling, zal zelcer bij de oplossers in den smaak vallen. Oplossingen voor of op 18 Maart, Bureau van dit Blad onder motto: „Damrubriek". iStaOsuieuws KAASCONTKoLE-S'l A1 ION NOORD- HOLLAND". Het Kaascontroiestation „Noord-Holland, hield gister om 11 uur in het Landbouwhuis een vrij diuk bezochie vergadering. De voorzitter, de heer G. Nobel, verheug- de zich over de drukke opkomst in deze eerste vergadering die het station in het Landbouw huis hield. Spr. gaf zijn voldoening er over te kennen, dat het station in het Landbouwhuis zoo goed gevestigd was. De door den secretaris, den heer Ir. D. C- de Waal, gelezen notulen werden onveran- derd vastgesteld. De secretaris deed mededeeling omtrent het ledental (reeds door ons gepubliceerd). Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Koopman Jr. te Beemster. De exploitateirekening over 1924 en de balans per 31 December 1924 met het ac- countantsrapport werd hierop aan de orde gesteld en werd z. h. s. vastgesteld. (Wij pu- bliceerden een en ander reeds eer der.) Het volgende bestuursvoorstel was om aan de leden 20 van de door hen over 1924 betaaide contributie te restitueeren. In ver band met dit voorstel was van den heer W. H. de Wild te Uitgeest een schrijven ingekomen om aan de controleurs een grati- ficatie van 100 toe te kennen. Het bestuur waardeerde dit schrijven, doch oordeelde de salarisregehng zoodanig dat het meende dit te moeten afwijzen. De heer Kaaij vond verlaging van de contributie zonder teruggaaf beter. De vo»rzitter bestreed de opvatting van den heer Kaaij. Zonder hoofdel. stemming werd hierop het voorstel van het bestuur aangenomen. Aan de orde kwajn hierop de begrooting voor 1925, in ontvangsten en uitgaven 57690.80 bedragende, kwam hierop aan de orde. Het bestuur had de salarissen onveran- derd gelaten. Over een omzetting van de kindertoeslagen in salaris wensrhte het be stuur stemming. De heer Miltenburg wenschte de kinder- jes. Dit was de buitenkant van de stad. De atmosfeer was om te stikken, er hing een wal- gelijke lucht van hoopen afval, die zoo maar cp den weg neergesmeten was. De huizen wa ren niet meer dan hutten, de meeste in uiterst vervallen tocstand. Maar dat was er een en al leyendigheid. Zwarte gezichten grinnikten voor de ramen, die geen ruiten hadden; donkere gestalten liepen haastig af en aan; en uit verscheidene hutjes klonken stem men en gelach en get wist. In de verte dreunde onophoudelijk een zware inlandsche trom. Ik had een gevoel of ik een Afrikaansch dorp binnenkwam. Ik begreep, dat we in de negerwijk der stad waren. Plotseling bleef Dcna Luisa staan en toen ik naast haar was, zei ze zacht: „Wij is er bijna!" Meteen sloeg ze eensmal pad in Ergens achter een van de blokhuizen. onzichtbaar in de duisternis. zong een man met voile, weeke.tenorstem bij het zachte ge- tokkel van een guitaar. Hij zong in het Spaansch en ik ving cen deel van de steeds terugkeerende slotregels op: „Sc murio, y sobre su cara „Un paniulito le heche (Wordt vervolgd.) l) Di'tinsn'ished Service Order (een mili- taire onderscheiding.) y///t V/'L"'/' W/l^ '""A l'■/■WV// ;;,y YS/Y//',//// N

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5