kinkhoest? Wat de nieren doen. Heeft Uw kind dan moet ge er vooral op bedacht zijn die kleverige taaie slijm te verwijderen. Niets beter daarvoor dan Akker't AMijsiroop In en om de dootdstad. cxxi Brief uit Indie. Ons Kaadselhockje. De u-vren vereuwhen stetos onze volie aan- dacht. Zoo lang zij gezond en krachtig ziju, dragen deze organen zorg voor de zuiverheid van het bloed en verwijderen zij urinezuur en andere schadeiijke onzuiverheden uit het li chaam. De niereu behoeden ons zoodoende voor talrijke pijnlijke en onaangename kwaien. Doch wat gebeurt, als dc nieren traag werken en zich vergiften in het bioed ophoo- pen? Het urinezuur kan zich dan in. zulke hoeveelheden afzetten, dat het scherpe kristal- len vormt, die rheumatiek veroorzaken, of wel kan een onvoldoende hoeveelheid water aan hot bloed onttrokken worden, waardoor wa- terzucht ontstaat Ook andere kwaien kunnen optreden, zooais urine-stoornissen, blaas- zwakte, nierzand en -steen, ischias, spit, hoofdpijn, duize'igheid en zenuwachtigheid. Welke versehijnselen zich ook voordoen, gjj kunt niet gezond worden, voor dat uw nieren weder gezond zijn. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan. Zij werken rechtstreeks op de oorzaken van uw kwaal, reinigeu de nieren en wekken deze op, doch zij werken niet op de lever, maag of inge- wanden. Vrouwen zoowel als mannen kun nen op Foster's Rugpijn Nieren Pillen ver- trouwen. Let op de verpakking in glazen fiacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen bujten- landsch goed te ontvangen. Prijs J.75 per flacon. ioeslagen te handhaven. De voorzitter zeide dat voor dit jaar in ieder geval gebeurde. Met 170 tegen 73 en 14 bianco werd be- sloten de kinoertoeslagen in salarisverhoo- gingeri om te zetten. De begrooting werd hicrop z. h. s. vast- gesteld. De bijdragen der leden per 100 K.G. kaas voor 1925 werden gelijk aan die van het vo- rig jaar vastgesteld. De voorzitter zegde voor volgende jaren overweglng van contributieverlaging toe- Bij de rondvraag vroeg de heer Spaander of het voornemen bestond de reserve uit te brciden. De voorzitter verklaarde, dat dit niet het geval was. In hoofdzaak was gereserveerd voor de installatie van het station in het LandBouwhuis. Misschien kan het overblij- vende bedrag later voor propaganda bestemd .worden. De heer Kaij gaf zijn verwondering er over te kennen, dat ae goedkeuring op de voor 2 jaar gewijzigde statuten nog niet was inge- komen. Spr. vood, zonder dat hij eenig bezwaar had tegen den accountant, het, ter voorko- ining van te vriendschappelijke verhoudingen, gewenscht om zoo nu en dan eens van ac countant te veranderen. De voorzitter deelde mede dat tot op lieden door de regeering de in te stellen centrale commissde nog niet was gevormd. Hierdoor was het uitblijven van de goedkeuring op de statutenwijziging te verklaren. Het bestuur was over het werk van den accountant tevreden, waarom er geen aanlei- ding was een ander te nemen. Het bestuur zal de gemaakte opmerking echter bespreken. De heer Wonder had lemand met opge- wektheid hooren vertellen, dat zijn fabriek voor een herhaalde overtreding een lage boe- te was opgelegd, waardoor er best aan de overtreding verdiend was. Spr. gaf in overweging aan dit geval aan- dacht te schenkcn opdat dergelijke onregel- matigheden zich niet. herhalen. De voorzitter constateerde dat het medege- deelde niet pleit voor den overtreder. Het be stuur verneemt gaarne wien het betreft. De zaken worden correct en onpartijdig behandeld, maar het is goed, dat nader kan worden beoordeeld of men in een rich ting verkeerd was. De heer Wonder was bereid den naam van de fabriek aan het bestuur mede te deelen, omdat de betreffende fabriek aan den minis ter over overtredingen van zijn fabriek mza- ke de arbeidswet had geschreven. (Ge'arb De voorzitter sloot hierop, met een woord van dank, de vergadering. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN N'ACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1925. Op 15 Maart zal geopend zijn de apotheek van Mevr. dt Wed. P. A. F. Schouten, Ver- dronkenoord 121 Op Zon- en D.esidagcu en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten %van des avouds 8 uur (Zaterdags 10 uur) tot den vol- genden morgen 8 uur In de apotheek, welke Zondaga geopend is, wovdt gedurende de daardp volgende week dc nachtdienst waargenomea. Provinciaal liienws worden ingekrompen. Voor het kantoor vreesde de voorzitter niet omdat dit een 2e klas is. Na een vrij breed- voerige discussie werd met 6—1 stemmen (die van den heer de Vries) op het verzoek een adhaesie te betuigen afwijzend beschikt. Blijkens mededeeling van den inspecteur is de opbrengst der inkomstenbelasting voor deze gemeente over 1924 21000 potlden. De raming was 15000 gulden. Daarna kwam ter tafel een voorstel van B. en W., tot het aangaan eener geldleening groot 1900 gulden ten laste van het electri- citeitsbedrijf te Waarland tegen een rente van van 514 pCt., af te lossen in hoogstens 19 jaar. De voorzitter deelde mede, dat het net te Waarland 1475 gulden gekost heeft doch door enkele a'bnormale uitbreidingen w.o. 10 a 12 nieuwe aansluitingen en meters het noo- dig is 1900 gulden op te nemen. De raad ging hiermede accoord De leer Dekker wees op een oozuiverheid dat de stroomverbruikers, wier schuur een stuk van de waning verwijderd is, dubbele garapfie nioeten betalen. Misschien is daarvoor een meer billijke regelen te maken. De voorzitter had hieraan niet gedacht doch beaamde het volkoinen. Het zal met den administrateur besproken worden. De heer Francis merkte naar aanleiding hiervan op dat hiermee wel gedemouteera wordt dat er het vorig jaar met de gemaakte regeling wel wat list overheen gegaan is. Daarna werden af- en over schrijvingen ge- regeld en suppl. begrooting vastgesteld op 1782.61 en goedgevonden dat 194 4214 uit den post onvoorzien betaald wordt. De heer Francis merkte op, dat wel kasgeld voor "U of 414 met rente te krijgen is. De voorzitter zal dit in gedachte houden. Als regel wordt dit bij de boerenleenbank op- gen omen en de rente is thans 514 pCt. Daarna aluiting der vergadering. PAASCHTENTOONSTEL1NGEN. Voor hen, die belangstellen in Paaschten- toonstellingen geven wij hier de datums: Rotterdam 31 Maart; 's Hertogenbosch en Schagen 1 AprilZaandam 2 April; Amster- dam 3 April en Doetichem 7 April. UIT SCHAGEN. De gemeente Schagen heeft eene kaslcening ^an 10.000 gesloten bij de Zaanlandschc Bank tegen 4*/i pCi'- UIT ZIJPE. Bij de verkiezing van twee Hoofdingelan- den van der Zijpc- en Hazepolder werden go- kozen, de heeren J. Eriks te Burgcrbrug met 361 st. en K. Ceeman te't Zand met 361 st. Op de heeren G. Bruin- en J R;unpen werden respect. 281 en 282 stemmen uitgebracht. UIT HARENKARSPEL. De raad vergaderde Donderdegmiddag voltall'ig. De voorzitter deelde mede: Op enkele besluiten wo. de gemeentebe- greeting was de goedkeuring ingekomen. Het adres uit Heemstedc inzakc tegenactie annexatic werd na vrij breedvoerige bespre- kmg voor kennisgeving aangtiiomen. Ook werd afwijzend beschikt op een verzo.k van subsidie voor middernachtzending. De benoeirdcn in de commissie tot cvering van schooivtzuim hebben hunne benoeming aangenomtn: 't Adres van den centralen bond van P. T. en T. personee! als actig tegen de voorgestel- de bezuiniging wenschte de meerderheid van B. en W. voor kennisgeving aan te nemen omdat de daarin genoemde bezuinigingen op den gemeente niet van invloed zulkn zijn. De voorzitter daciit er anders over" eu meende dat we! degelijk kans kan bedaan dat b.v. het aantal besteliingen wat slechts 2 is VAN TWEE BEKENDE GEBOUWEN. Twee gebouwen in deze stad worden op het oogenblik hiei- en daar besproken en beidon zijn, hcewel zij met be trek king tot hun be- stemming totaal van elkander verschillen, be- langrijk genoeg in de geschiedcnis van het Amsterdamsche leven, om ze ditmaal te ma ken tot onderwerp van mijn wekelij'ksche cau- serie uit de hoofdstad. Het eene gebouw is dat, waarin de Am sterdamsche Unlversiteit haar zetel heeft, d. w. z. waarin de Aula, de groote gehoorzaal, zich bevindt en de Senaat samenkomt om de beiangen der hoogeschool te behartigen. Want de tijden, waarin de Undversiteit den zetel had in een gebouw, liggen zoowel voor Amster dam als voor de andere academie-steden reeds lang en lang achter ons. Ons hooger onder- wijs is zoodanig in omvang en beteekems toe- genomen, dat het niet meer in gebouw kan worden gegeven tal van laboratoria, zie- kenhuizen, enz. enz., in verband staande met dat onderwijs, zijn verrezen in verschillende deelen der stad de hoogeschool is gewor- den en complex van gebouwen en, Icon men ze bij elkander zetten, dan zou het eigenlijke Universiteitsgebouw met den zetel van den Senaat het middenpunt zijn. Spfeekt men hier van het gebouw in de Ou- demanhuispoort, dan weet ialere Amsterdam- mer dat daannede het Universiteitsgebouw be- doeld wordt. Eigenaardig de hoogeschool bij de Oudemanhuispoort, gevestigd in het vrc-egere Cudemannen- en Vrouwenhuis de plaats waar de jongcren worden opgeleid tot het vcrvullen van bclangrijke Letrckkingen in onze hedendaagsche maatschappij. Het zijn groote oude, telkens weder in wen- dig veranderde gebouwen. die zich.verbeffen oin een groote binnenplaats, in wclks midden een Miiierva-buste zich op een voetstuk ver- toont. Daar binnen bevinden zich de kanto- ren van den pedel der acadanie, de aula, de Senaatskamer, tal van college-zalen, maar men heeft steeds moeten woekeren met de ruimte, die bij het tcenemen van het aantal gtudenten te klein werd, zoodat men zelfs zolderruimten tot ccllege-zalen heeft moeten vertimmeren. En nu is men weder vastgeloo- pen, met het gevolg, dat B. en W. thans aan den gemeenteraad een crediet van ongeveer 143.000 hebben meeten vragen om het vroe- gere gebiuw van d n genoeskundigen dienst aan den Kloveniefsburgwal, aan het Univer siteitsgebouw. grenzende, te kunnen sloonen en op het vrijkomende terrein een aanvoegsci aan de hooeeschool te doen optrekken. waar door men dan weder voor een lange reeks van jaren over veldoende college-ruimte zal kun nen beach iH-eti. Di+ is de tweede aanvra^e om een groot crediet tot uitbreiding der Uttiversiteit sedert 1913, toen ongeveer een gtlijk b.drarg als bovengenoemd werd gevraagd en tcegeataan rm de voormalige Agrnetenscliool voor het hco-rer on 'erwis clienstbaar te maken. Wij naderen allcngs het tiidstip, waarop het 300-jarig bi'staam der Inrichting van hooger onderwijs te Amsterdam za! worden herd..eht, want hei was op 8 Januari 1632 dat de ..Dcorlugtige School" het Athanacum Illustre, met een rede van den hoogleeraar Vossius ge opend werd. De oorzaak van haar ontstaan? Sla Wage- naar's geschiedcnis van Amst*dam op en gij zult daar lczen: „De regecing in aanmerking netnende, dat de ieugc' dezer stad, in het "teen, te vroeg, en cer zij eenige gronden van Filozoo- fie gelegd hadt, van de Latijnsche Schoolen naar de Academien gezonden wordt, daar zij, bmten het oog harer ouderen, lijdelijk ver- viel tot ongebondenhcid, hadt reeds op het einde des jaars 1629, besloten, eenen Profes sor in dc Filozoofic en Histcrien herwaarts te beroepen. Onrtrent een jaar later-, besloot men tot t beroep van twee Professoren, waar- toe Burgemeesteren en Scholarchen geniach- hgd werden." Groot verzet van Leiden, dat vreesde, dat een dergelijke school te eeniger tijd zou „ver- hoogd worden tot Universiteit en de Sleutel- stad dus studenten zou verliezen wat dan ook gebeurd is, maar heel veel later, want eerst in 1877 heeft de Amsterdamsche Door- Jugtige School cok het „jus promovendi" ver- krt:gen en is zij met Leiden en de andere Rijksuniversiteiten gelijk gesteld. Verzet ook tegen de oprichting van dat At henaeum uit Zwitserland, waarheen in die dagen tal van jeugdtige Amsterdammers uit de patricische kringen gezonden werden voor hun opvoeding. Maar at dat verzet baatte met in 1631 werden de twee eerste pro fessoren genoemd, Vossius in de Historie, Bar- iaeus in de Filozoofie en Welsprekendheid en eerstgenoemde wijdde in Januari 1632 de school in gevestigd in het voormalig Sint Ag- meten Kloosterkerkje aan den O. Z. Voor- burgwal, toen nog Fluweelen Burgwal ge- heetenhet gebouw had de laatste jaren dienst gedaan als pakhuis der admiraliteit. De wetenschappelijke beteekenis, die het At henaeum Illustre van Amsterdam gehad heeft zal ik hier natuurlijk niet in den breede gaan schetsen: Ik bepaal znij tot de plaats waar de Doorlugtige School haar zetel had en dien bleef zij behouden in dait Agnietenklooster, tot dif gebouw door het steeds toegenomen aantal studenten te klein was geworden de bibliotheek, die er in was, moest naar elders vei plaatst en in 1864 werd de zetel der school verlegd' naar den ouden Garnalen Doelen a,af den ,?in"el bii het Spui en het Agnieten- „kiooster herbouwd tot open bare school. Toen de Doorlugtige School in 1877 Hoo geschool was geworden, was het gebouw aan den Singel spoedig te klein en werd het in de 18e eeuw gebouwde Oude Mannen- en Vrou- wen-Gasthuis, dat Iedig was gekomen, tot Universifeit ingericht. Hot had in de 19e eeuw cok nog dienst gedaan als Koninklijkc- Acade mic van Beeldende Kunsten, als Museum- Van der Hoop en het had in 1876 de Histo- risehe Tentoonstelling van Amsterdam ge- herbergd. In 1880 was het gebouw imwendig geheel veranderd en de Senaat cfor Univer siteit kon er zijn intrek in nemen. Later heeft het gebouw eerst zijn fraaie aula gekregen, geschenk van wijlen Prof. Lehman. Ondertusschen bleek meer en meer dat het vroegene Universiteitsgebouw, nu Agmieten- school geworden, voor inrichting van lager onderwijs ook ten eenenmale ongeschikt was. Andere, betere scholen verrezen en toen het gebouw zou ledig komen, kwam de Senaat op het gelukkige denkbeeld bij het gemeentebe- stuur aan te dringen de Agnietenschool weder aan de Universiteit terug te geven; indien men verbouwde zouden enkele afdeelingen der hoogeschool er een goed onderdak kunnen vinden Den zetel der Universiteit er weder heen te verplaatsen was natuurlifk onmoge- lijk, aangezien de aula zich in het Oitdeman- huispooj-t-gebouw bevond. B. en W. en de gemeenteraad hebben geluk- kig aan het verlangen van den Senaat vol- daan. In 1913 werd een crediet van 142.000 verleend om het Agniet en gebouw op zorgvul- dige wijze te restaureeren en te herscheppen voor de nieuwe bestemming. Wel heeft deoor- log het uitvoeren der plannen zeer vertraagd en moest de Agnieten-school zelfs in de oor- logsjaren nog dienst doen tot steun der werk- loozen, doch in 1922 is dan toch de res-tau- ratie schitterend volt-coid en heeft het vroege- re Athenaeum binnen zijn muren o.a. de ju- ridische leeszaal, het philosophisch Semina- rium, het Nytsseminarium voor paedaggodiek. Merkwaardige loop van de geschiedenis der Amsterdamsche Academie is dat alles sedert 1632 geweest. niet waar, en thans weder die nieuwe uitbreiding der Hoogeschool door de voorgestelde vergrooting aan den KJoveniers- burgwal. En het andere gebouw, waarop ik in den aanvang doelde? Het is van heel wat jonger komaf, dateert eerst uit het laatst der 19e eeuw; het heeft een heel wat „frivoler" ge schiedenis dan het oude Agnietenklooster "en het deftige gebouw aan de Oudemanhuispoort, maar niettemin, het was een stuk Amsterdam sche geschiedenis geworden in het leven van het zich „vcr-diverteerend" Amsterdam. Ik bedoel het Circusgcbouw aan den Binnen-Am- stel bij de Hooge Sluis. Ge zult het wel reeds gelezen hebb n, dat de ,.NTaaml. Venn. Oscar (3arre's N§derlandsch Circus" in staat van failiissement is verklaard en daarmede zal wel het laatste circus der hoofdstad vcor goed ver- dwijnen, in elk geval zal het gebouw wel een geheel andere bestemming krijgen. Het circus, het oude ..paard nsoel", is niet meer van onzen tijd. In de dagen toen de kermissen er nog waren, vierde het zijn tri- umfen. Toen trckken de paarden spellen van stad tot stad en waren ze elken avond stamp- en stampvol en in ons land heeft de familie Carre, met name te Amsterdam, duizenden ge- trokken. Toen het groote gebouw op den Bin nen- A mstel gerecd was, was het een der be- roemdc vermakelijkheden vah Ncderland; Oscar Carre en zijn zcons en dochter wisiten met hun uitmuntende gezelschappen het pu- bliek te trekkenpaarden-dressuur en clowns, later de vaak schittcrende balldtcnhet in zijn dagen berremd geworden water-ballet met den gewcldigen „dikken politie-agent" was in die tr'd liel Amsterdamsche „unicum". Z<56 m trek was het circus in die dagen, dat Am sterdam er ze'fs cen tijd lang rwec heeft ge- kend want we hebren op het museum-terrein bij de Hnbb nakade gedurende ef-nigen tiid het ..Circus Arena" gehad, dat in- Augustus 1900 voor aih'--;ak i- verkocht voor een be drag van f 6800 Carre heeft het nog eenige jaren volrc-hoti- clen, mnar aliengs begen de toe-loop toch te vevminderen. In het gebouw heeft daarna Frits van Haarlem met zijn uitnemende speci- alit^ten-gczelschappe.'i duizenden getrekken: een kominkzanger, Chretienni en zijn trouve gezcllin 1 ouisette war n de lievelin^ttn van het Amsterdamsche publiek. Doch ook daar- aan kwam een einde eu in de 'atere jaren was 't gebouw eethgermate tot schouwburg inge- ncfit Een Nederlan inch opera-gezelfchap traclitte ter zich staande te hb'-dert. dach het gelukte niet; wijlen Heijermans slocg er zijn tenten op met ztjn tooneeivereeniging hij heeft er veel verdriet van gehad, moest het opgeven. Nog slechts korten tijd geleden heeft een circus Henny cr ncg enkeie woken lang voorsteilingen gegeven, maar de uitkomsteii dier cxploitatie zijn niet van dien aard ge weest.^ dat zij aanmoediguen om het „vaste circus" te Amsterdam te he-rstellen. Dc smaak van het uitgaand publiek is veranderd „cabarets". bioscopen, danszalen zijn thans, zoo lang het duurt, in trek bij de niassa, die vermaak en afleidyig zoekt. Wat zal het Car- re-gebouw nu worden! Een reusachtige bios- coop een gcweldige balzaal wie zal het zeggen. Maar zeker niet weder cen circus het paard heeft afgedaan. SINA SANA VULCANISCl IE VERSCHIJNSELEN. Java, het land der vulkaoen! Als we dat in den enthousiasten minne brief van een of ander reisbureau lazen, was meestal onze verwonderde gedachte: „0, ja, dat is waar ook!" Zoo weinig dringt het oj den duur tot iemand door, op welk gevaarlii terrein hij zich eigenliik gevestigd heeft, Moed is de gewoonte van het gevaar. Als gij wordt opgeschrikt door een bericht van uw lijfblad, dat de Wonosobo-ramp ver- meldt, dan zijt ge allicht geneigd even te den- ken aan uw verwanten of vrienden in Indie en u af te vragen, of zij nu geen gevaar zul- len loopen. En in uw verhitte verbeelding, niet getemperd door eigen aanschouwing van dit land, ziet ge allicht heel Java in vuur en vlam staan of sidderen in barensweeen bij de geboorte van het vurige monster. Laat ik u zeggen, dat voor het overgroote deel der Javabewoners de mare van een der gelijke ramp gelijk staat met het bericht over een zeeramp in het Kanaal. Hiermee bedoel ik niet, dat offervaardigheid en mededoogen achterwege zouden blijven, maar alleen, dat door de enorme afstanden de meeste men- schen niets van het gebeurde bemerken, laat staan aan den lijve ondervinden. Alleen men is er weer eens aan herin- nerd, op een vulkaan te leven. En die vulka- nen komen tegeenwoordig niet alleen uit het tnwendige der aarde voort. Ook de seisnto- graaf van de volksbeweging heeft af en toe bedenkelijke schokken te registreeren. Uitbarstingen onder invloed van commu- nistische agitators zijn den laatsten tijd aan de orde van den dag. De berichten over de verschillende kloppartijen zullen u onge- twijfeld hebben bereikt. En evenals bij een vulkaan de eigenlijke vuuriiaard diep onder het oppervlak der aarde verborgen blijft, evenzoo blijven ook hier de eigenlijke onruststokers in het tin is- ter en laten de uiterlijke ensceneering der uit- barsting met voorkomendheid aan het volk de willooze en gedachtelooze, voortge- stuwde lava over. Merkwaardig is de geslepenheid van taal, waarvan de volksmenners zich wetcn te be- dienen om buiten den arm der wet te blijven. Ze spreken dan bijvoorkeur in gelijkcnissen, waarbij Rusland, Engelsch-Indie eh zelfs de tachtige jarige oovlog uitstekend van pas ko men om te doen begrijpen, wat niet gezegd mag worden. Erg fier is het optreden van de heeren dus met, en tegen dat er klappen valleu, zorgen zij terdege uit de richting te zijn. Merkwaar dig is het groot aantal ophitsers, dat in zijn vrije oogenblikken want „arbeiden" doen zij alleen in den gemeenschapstijd, d. i. ter vergadering van de staatsruif eet. Men schijnt de combinatie van handhaver, tevens ondermijner van het gezag, zeer goed ver- eenigbaar te achten. De toegepaste raetho- den zijn dan ook naar evenredigheid. Sinds men weet, dat de politie aan de „perkoem- poelans" (vergaderingen) de noodige aan- dacht wijdt, is men zeer listig tot het ..divide et impera" overgegaan; zoo werden onlangs te Bandoeng op hetzelfde uur vijftig verga- deringen tegelijkertijd uitgeschreven om het de mannen der wet lastig te maken bij de controle. De Sarekat Rajat voert bij deze beweging den boventoon. Merkwaardigerwijze is zij doodsvijandin van de S. I., die langzamer- hand bijna het gemoedelijke air van een re- geeringspartij begint aan te nemen. Geen kloppartij zoo fel als tusschen de b I'ers en de S. R'ers: arme politie, die ze van elkaar moet halen! De verschijnselen van het oogenblik wijzen op een inboeten aan invloed door de communistische partij, of wat daarvoor dan doorgaat. Zoo krijgen zij b.v. in het Soeniedangsche, waar men de nage- dachtenis van den trouwen regent nog steeds ir. eere houdt, herhaaldelijk en duidelijk klop. Deze Pangeran van Soemedang wordt wel- haast onder de vereering ziiner aanhangers een legendarische figuur. Men vertelt, dat een zijner voorvaderen tijdens de Engelsciie overheersching trouw bleef aan Holland en den eed van gehcorzaainheid aan Raffles weigerde. .Merkwaardig is ook het weinige besef, dat de meeste dessalieden van de zaak hetben: vtrscheidene cvoningen voeren naast de deur- post hei schri'wekkend bordje: P. K. I. (Partij Kommunist Tndia) zonder dat de be- woners zich de beteekenis bewust zijn. En het aantal keeren, dat een telle pro- testvergadering niet doorgaat vanwege een regenbuitje is legio. Niettemin is het gewenscht, dat de vulka- nologische dienst dit om in stijl te blijven goed worde geoutilleerd: m. a w. er moet een groote, betrouwbare politieke recherche worden gevormd. Voorts moeten de commu nistische vereenigingen in strijd verklaard worden met de openbare orde en ten slotte moet de inlandsche drukpers (de kwaadwil- hfe natuyrlik) aan banden worden gelegd Wat in die bonderd en een rooie orgaantjes wordt geschreven is meer dan hemel ter- gend! Bliikbaar in rmvolging der Fransche Re- volutie (Louis Capet"* durft men al te schrij- ve" over ..mevrouw Wilbelmina" over Maar ook voor deze zaken geldt, wat ik cr de werkclivulkanen zeide: op een af- op stand lijkt het veel erger dan dichtbij. J. GEVONDEN VOORWERPEN Aanwezig aan hot Bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tuskchen 11 en 1 uur, de navolgende yeorwerpen als gevondeu gedeponeerd op: 4 t/m 12 Maart '925. Stroohoed, kinder portemontiue; zwaile kous; manchetknoop; portefeuille met cCver- sen; kindciboistrok; zilveren arinbandje; 1 pak wattenbenevens divei'se mantelbanclen handsehoenen en sleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende lUgezetenen, onderetaande voorwerpen, .als ^evonden aangegeven op 4 t/m 12 Maart P. Sneek, Wagenmakerstraat 4a, duimstok en huissleutel; Wed. Wed, Geest 29, liaar- kam, (steekkain); Kuys, Drebbelstraat 6 fietstaschje met gereedschapW. v. Houten' Raraen 34, blauwe jongenspet; P. Veltman,' Ho.siraat 23a, portcmcnnaie; J. J. v. Reijden Achterweg 12, rijwiel belastingmerk en ta- bakspijp; C. Koiwer, St. Annastraat 21, sleu- teltje; L. Hulstkamp, Stuartstraat 61, reti cule; Van Eyk, Laat 99, blauw koralen ket- ung met goud slotje; R. Helderman, Nieuw- landers;ngel 11, lumen boord; J. de Hoog, Ljnoengracht 3, knipmes; J. de Beurs, Gees- tersingel 39, rozenkrans; J. Langonberg, le Landdwarsstiaat 3, broche; G. Kwant, Noor- derkade 15, schooltasch; T Kostdijk, Wester- mg 21, regenjas; H. Brugman, Akerelaan 6, rijwiel belastingmerk; A. Punt, Westerkolk- straat 6, een.ge stalen stof, en een rijwiel be- lastingmerk; Leo Buys, Schoutensh'aat 15, fantasie broche met steen; A. Pels, Verdron- kenoord 39, krik van een auto; Beelekamp, Baansingel 40, handschoentje; Staats, Agent van politie, 2 eminers; P. Molenkamp, Cats- straat 2, hondenpenmng lew, 0399; j. Lou- we, Doelenstraat 2, huissleutelL. Prins, St. Annastraat 29, doosje met theeiood; p Ide- ma, St. Josephstraat 9, kussen; R. Broersma, Stahcoweg 60, paar grijze handsdioenen Klmkhamcr, Heerenstraat, rozenkrans; J. v. P'jk, Huigbrouwerstraat 5, zilveren dasspeld; Langeveld, Kenn. Straatweg, „Dekema Sta- ten paar glace handsehoenenM. Hart, Everdingenstraat 4. zilveren vulpotlood; J. B. Spaans, Oudegracht 46, ring met steen; Brcuwer Heilooerdiik, postduif, (a. 12004); M. Pranger, Overdiestraat 10, hondenpen- ning; S. Bak, Luttik Oudtrp, poriemonnaie met inhoud; C J. Den nemen. Leeghwaterstr. 15, honden halsband (Hoorn 31); H. W. M. Rijks, Ritsevoort, paar bruine handsehoenen; A. Houwing, Mient 7, grijze kinder hand- schoen; A. Hemels, Clarissenbuurt 15, band van gummimantel; H. Hout, Geest 32, brui ne rozenkrans; J. Pover, Rochdalestraat 20. portemonnaie ni. inh. H Koopijn St. Antho- niusstraat 11. mesje; W. Genefaas, Lange- straat 8, grcote broche; Jo v. Tilborg. Land- straat 21, kinder portemonnaie met inhoud. Wanneer men weder in het bezit van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van po litie. OpLossingen der raadsels uit't vorige nummer. Voor grooteren. 1- Ik fwud in ecu hand alle pakjes vast. IU dine). Mijn vader wil gjraag ra//ienas bij het ouimjt hebben. Agram Heb je Nart-f in ziju nieuwe pak gtzwn? L'nzi Het meisje was blo/ul en de joagen doo- ker. (Loudt.<) Wervelstcrm. Breiagne. laag, berg, neger, rat D oik Denemarken. berk w a n g twee E m/7ia Waal rood Oter beer V b r o n Voor kleineren. 1. Ram, raain, rem, room, ruim. 2. V Viool. viool mo 1 I De Waal, aal. Mos, sorn. OM OP TE LQSSEN Voor grooteren. Welke lekkernij kun je maken van: Seine rump. 2. Mijn eerste is een rond voorwerp, mijn tweede kan een vloeistof bevatten en mijn gtheel noemt een gedeelte van Europa. 3. Mijn geheel is een bekend spreekwoord, Qac met 18 letters en 4 woorden geschre ven wordt i 13, 2, 8, 3 is een verscheurend dier. 7, 12, 11, 8, 3 is eveneens een roofdier. 11, 2, 13, lo, 18 is iets wat je in den mono hebt. 10, 9, 10, 17, 5, 2, 3 is een jongensnaam. 15, 8, 0, 7 is een stad in Belgie. 4, 14, 1, 2, 17 is een getal. 7, lo, b is een metaal. 4. welke eigenschap heeft de letter t met een eiland gemeen? Voor kleineren. Verborgen piaatsen in ons land. Helaasi hout en zeil werden een prooi der vlammen. De venter prees met luider stem zijn wa ren. Jan de Rooy bood Ru ten Bove aan de lesuren te ruilen. Is het nog vroeg? Neen, ik vrees: wij komen te laat. Welk viervoetig dier is tevens de naam van een klein, schadeiijke plantje? Met k ben ik brandbaar, met word ik gedragen en met b ben ik een visch. Op de zigzag-kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een dorp in Zuid-holland. X lo. rij een lichaamsdeel van X je. X 2o. een huisdier. X 3o. een deel van een kast X of tafel. X 4o. een vette vloeistof. X 5o. een landbouwwerktuig X 6o. het meervoud van een X woord, dat een deel X van een dag aanduidt 7o. een ander woord voor geneesheer. Bo. een deel van een kook- kachel: het kan ook apart bestaan. 9o. een drank. 10o. een hetnellichaam. VlB

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6